Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 8 November 1905. M Nieuwsberichten. HANNES VAN DEN MOLEN Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne e gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van StandLokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakeneasergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 p. w., terst. No. 77. Sl«»pk»Tertje a f 1.— p. w. Cronjést raat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast ensti okpl. f 1.— per week, terst Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstmd. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. No 6'ro'd Bovenhuis, bevattende: 5 kam., keuken, badkamer en afgeschoten zolder, gas- en waterl. 275.per jaar, terst. Gierstraat No. 51. Bovenhuis 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w, terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond No. 86. Gem. Kamers met alooof, f 35. p. m. Nov. No- 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, 35.— Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, f 800.— per jaar, terstond. Jansweg Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold Aanv. Aug. Hnurpr f 350.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. 6". p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer f 1.75 p. week. Koningstraat. No 7. Winkelhuis, f 650.— p. j., ter tond. Korte Heerenstraat. No 22. Huia met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, f550.p.jaar, terstond aielkboerensteeg. bjj de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Locds, 1.— per week. ITassaustraat. No. 2. Klink Winkelhuis, f 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, f 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m., terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af /50.per maand. Buyohavestraat. No. 18. Bovenhuis, a f 16 per msand. Adres: Prinsenbolwerk 14. Sohagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs 500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tsin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.p.j Schermerstraat. No. 36rood. Gem. Zit-en Slaapksm., 30.— per maand, met degel, pension, terst. terst. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapka uer, /1.25 p. No. 39 Kamer, 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Boienhuis, 225.p. j.. terstond. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k ,(2 ensuite) keuk., zold. met dienstbodfltam. Per jaar 250.— (tot 1 Mei 1906) daarna f 310. Aanvaarding terat. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat, Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Hnur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstreat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huilen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met zeer en waterlriding. f 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met gas- weinig kapitaal. President Loubet is van zijn reis naar Spanje terug en nu in Portugal. Zeer vriendelijk heeft koning Alphonsus hem overal rondgeleid en zijn feesten voor hem aangericht. Hoe de president zulk een vermoeiend leven nu is hij hier dan weer daar gezond blijft, pleit wel voor een meer dan gewoon uithoudingsvermogen. Koning Oskar van Zweden heeft in een pas gehouden vergadering van den Raad van State besloten, dat hjj van heden af den volgenden titel zal voeren Wij, Oskar, bij de gratie Gods, Koning der Zweden, Goten en Wenden. Verder heeft de de koning besloten, dat hij na de nu plaats gehad hebbende verbreking der unie met Noorwegen van heden af in plaats van de tot dusverre gebruike lijke wapenspreuk: „Tot heil der broe dervolken", het volgende devies aan neemt: uTot heil van Zweden". Op de toppen van het Reuzengebergte ligt de sneeuw twee meters hoog. Dui zenden zangvogels zijn door een storm op hun trek naar het Zuiden uit hun koers gekomen en in het hooggebergte verhongerd of doodgevroren. Vele vogels die de moeielijkheden te boven en de Alpen over zjjn gekomen, zullen mis schien een nog minder zachten dood hebben gevonden; want men weet hoe de Italianen op de hoogvlakte klaar staan, om de moede diertjes bij hun aankomst met groote zweepen dood te ranselen. Waarschijnlijk zal het nu toch in Noorwegen komen tot een volksstem ming over deu regeeringsvorm. De re- geeringspartij acht de volksstemming verderfelijk, omdat zjj onzuiver zou zijn in de tegenwoordige omstandigheden. De slagers in West-Duitschland zoe ken hoe langer hoe meer hun- heil in den invoer van geslacht buitenlandsch vee. Niettegenstaande de strenge be palingen op den invoer en de hooge rechten is dan de vleeschprijs nog minder dan in het binnenland, een feit dat door de agrariërs levendig is bestreden bjj hun pogingen om de grenzen steeds gesloten te houden. Zoo is het een groothandelaar in vee te Mannheim gelukt geslacht vee uit Nederland in te voeren. DOOR CLARA VIEBIG. 20) Nog altijd zat Franze buiten voor de kamerdeur te luisteren en te wachten, maar ze werd nog niet binnen geroepen om het kleine broer tje of zusje te zien. Ze werd heel moe, ze kon bijna niet meer, maar nee, ze wou niet slapen als hare moeder binnen niet slapen kon. Met krampachtig wijd opengesperde angstig nieuwsgierige oogen staarde zij naar de kamerdeur. En ze begon alle gebedjes en geestelijke liederen op te zeggen, die ze hier of daar geleerd had, van hare moeder, op Bchool, op de leering bij mijnheer Noldes. Ze was geen vlijtige leerling en bad ook geen goed geheugen voor zulke dingendus wist ze van alles maar een paar regels. Maar één vers kende ze heelemaal, dat was het afscheid van den vromen ridder Peter van Cochem, die uit de wereld in het klooster gaatdat had ze altjjd zoo héél mooi gevonden. «Goeden nacht paard en «lede, Ik heb u veel gereden. Geedennacht n ijn harp en fluit. Veel hoorde ik uw geluid. Mijn lieve vader goeden nacht, Nu is de bruid Haar, die roij wacht.'1 En telkens weer zeide zij het in zichzelre op van begin tot eind Eu heel de wereld goeden nacht, Wat lust eu vreugde gij mij bracht, Ik wil u niet bekoren Dat hield haar opgewekt. Ook Mary Schmitz, binnen in de kamer, bad. Anders kon zij niet doen. Ze had reeds bij vele geboorten ge holpen, maar hier ging 't zoo heel zwaar. Als de dokter er maar wast Gejaagd telde zij het geroep van de koekoek, dat uit de benedenkamer naar boven klonk. Er waren al een paar uur verloopen sinds de molenaar weg was geredenhij moest al lang weer hier zijn, naar Manderscheid was toch zoo ver nietMaar misschien had hij den dokter niet thuis getroffen ze sloeg het ééne kruis na het an dere kwamen ze toch maar! Ze wierp een bezorgden blik op de vrouw, die met vertrokken mond hijgend ademhaaldetoen ging ze weer naar het raam. Ze stiet het open, een gloed van zonneschijn stroomde binnen, heel de krachtige adem van den lentedag. Het verwoelde bed van de lijdende baadde zich in zonneglans, door het sterke licht was het bleeke gezicht op het kussen bijna niet te onder scheiden. Er scheen nu een rustpoos ingetreden te zjjn, de vrouw had hare oogen gesloten. Nu beproefde zij zelfs te spreken „Kom ie nog al niet?" En toen Marie troostend verzeker de: „Hij komt dadelijk", probeerde zij zwak te glimlachen. „O, JesusMarie Schmitz sloeg weer een kruis: de vrouw zag er uit of ze ging sterven! Nog een uur ging voorbij en nog één! Angstige uren. Op de trap zat Franze te schreien van angst en moeheid; haar Peter van Cochem hielp niets meer; maar slapen wou ze niet, neen, niet slapen En zich oprichtend, zich verwerend tegen den slaap, die loodzwaar op hare oogleden drukte, kroop ze naar de deur toe, knielde neer en drukte haar voorhoofd tegen het hout. Zeker voor de honderdste maal liep de vroedvrouw van bed naar 't raam de vrouw was zoo zwak, als ze maar niet stierf? Kwam de molenaar met den dokter dan nog niet En dan weer van het raam naar het bed en van het bed weer naar het raam ze kwamen nog niet! „Heilige Maria, bid voor ons, nu en in het uur van onzen dood Eindelijk klonken er schreden op de eenzame straat! Dank aan alle heiligen, de dokter van ManderscheidMaar kwam hij te voet, niet in het rijtuig?! En hij hield Hannes bij den arm Hannes strom pelde tusschen hem en een' anderen man, in wit bestoven kiel. "Was dat niet de molenaar van de hoogste Kyll- molenEn waar waren de paarden en het rijtuig Er kwam plotseling nieuwsgierigheid in haar op, en tegelijk angst, maar ze had geen tijd, langer over het lot van 't voertuig na te denken, want de mannen waren al in huis en de haastige schreden van den dokter kwamen de trap op. De zon stond reeds loodrecht boven de hoogten om het molendal, en uit het dorp, dat achter de rotsen ver scholen bij het meer in de kraterdiepte lag, klonk duidelijk het middaglniden, toen de dokter weer de trap afklauter- de. Marie Schmitz liet hem uit. „Is der soms gevaar bij, dokter?" vroeg ze bezorgd, 't Was haar altijd heel onaangenaam als de kraamvrouw stierf, en hier had ze toch dadelijk den dokter laten halen. „Is 't soms niet goed?" De dokter haalde de schouders op hij had gedaan wat hij konwat ver der zou gebeuren, daar stond hij niet voor in. Maar vóór hij vertrok, ging hij nog de benedenkamer binnen. Daar had de molenaar van den hoogsten molen, een verstandig man dade lijk de luiken gesloten en Hannes lag nu in half-donker op zijn bed uitgestrekt met gesloten oogen en haalde diep adem. Sliep hij De dok ter boog zich over hem heen: het scheen wel zoo. „Laat 'm maar slapen," zeide hij tot de vroedvrouw, „hij komt 't altijd nog vroeg genoeg te weten. Ik kom morgenochtend weer. Goeiendag tot zoolang." Hij ging weg. Maar Hannes sliep niet. Het molen rad, het rusteloos draaiende molen rad, ging weer rond in zjjn hoofd en al de oogenblikken van dien dag draaiden mee voorbij. Het ruischte en suiste en bedwelmde hem zóó, dat hij geen kracht genoeg had om de oogen op te slaan. Hoe was 't ook weer gebeurd?! Met moeite zocht hij alle bijzonderheden bij elkaar. Was hij niet 's nachts naar de vroedvrouw in Maarfelden gehold en toen wat later, naar Manderscheid gereden?! Ja, ja, zóó was 't! Ha, wat stormden de paarden voort, dat hunne hoeven vonken Bloegen nit den rotsachtigen bodem en struiken en boomen als schaduwen voorbij vlogen Beneden lagen de molens in het dal. Er kronkelde reeds rook nit hunne schoorsteenen en op het erf was al beweging. Daar werden zakken op een wagen geladen, de knecht liep druk heen en weer, nog drukker de

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5