Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 15 November 1905. Nieuwsberichten. HANNES VAN DEN MOLEN Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne e gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneerte aanvaarden, Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Botenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2p. w., terst. No. 77. Sls»pk»mert]e a f 1.— p. w. Cronj ést raat. No. 87. Bovenvoorksm. met kast en stookpl. f 1.per week, terst. Bonkers Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duwen voordestraat. No. <5. Gem. Kamer en suite, terst. No ö^rood Bovenhuis, bevattende: 5 kam., keuken, badkamer en afgeschoten zolder, gas- en waterl. 275.per jaar, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis. 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.p w, terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond. No. 80. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, 35.— Jansstraat. No. 1. Heerenhnis met grooten tuin, f 800. per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr 350.p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension, ƒ60. p. m. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, ƒ650 p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Malkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per week. Nassaustraat. Ne. 2. Klink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder Farklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m., terstond. Baamvest. No. 47. Pension, van af /50.per maand. Ruyohavestraat. No. 18. Bovenhuis, h 16per maand. Adres: Prinsenbolwerk 14. Sob agchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs ƒ500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j Schermerstraat. No. 36rood. Gem. Zit-en Slaapkam., 30.— per maand, met degel, pension, terst. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, ƒ1.25 p. w terst, No. 39. Kamer, 1.26 p. w„ terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.— p. terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.— p. j., terstond. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k., (2 ensuite) keuk., sold, met dienstbndekam. Per jaar 250.— (tot 1 Mei 1906) daarna 310. Aanvaarding terst. Bij J. BOEB.EE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GBOENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Regstra&t. 4 Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwer.kade. 6. In het Kleverpark, Huilen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met zeer en waterleiding, f 250 per jaar. Deze huizen zijn ouk te koop, met gas- weinig kapitaal. Tien duizend Oostenrijkschespoorweg- ambtenaren zijn in verzet Het goede renvervoer staat stil, liet personenver voer gaat nog zjjn gang. In een aantal fabrieken kan niet meer gewerkt wor den, door gebrek aan kolen. Men vreest in Londen, dat de werk- loozen tegen Donderdag, ter gelegenheid van den tradilioneelen optocht van den nieuwen Lord-mayor Walter Vaughan Morgan door straatbetoogingen ongere geldheden zullen trachten te veroorzaken. Een telegram in de „Frankf. Zeit." bericht, dat de groote mogendheden het onderling reeds eens zijn geworden over een vlootdemonstratie tegen Turkije. Het eskader, dat zal bestaan uit 2 schepen elk van Engeland, Frankrijk, Italië, Rusland en Oostenrijk-Hongarije, zal de volgende week in de Levant aankomen. De Groote Heer te Konstantinopel zal wel weer het een of ander weten te verzinnen om dit onweer af te wenden. Men bedenke hoe nauw Europa verbon den is aan Turkjje's financiën en daar zal hij wel weer gebruik van maken. Het onderzoek, door deskundigen in gesteld naar de oorzaken van het ver zakken van den kademuur te Antwer pen heeft nog tot geen bevredigend resultaat geleid. In de laatste zitting van het Geologisch Genootschap werd derhalve deze zoo gewichtige vraag nog eens grondig behandeld. Aan de over heid werd er een verwijt van gemaakt dat ze niet met de noodige omzichtigheid te werk was gegaan. Eerst thans, nu een ramp te wachten staat, is een on derzoek ingesteld naar den ondergrond. Overigens weid in het licht gesteld, dat de nieuwe muur hier en daar een aantal meters van den natuurlijken oever in de rivier is uitgebouwd en daardoor rust op een zandplaat, waaronder een leem- laag ligt. Door deze zandlaag is een verbinding ontstaan tusschen de rivier en het achter den muur aanwezige grondwater, dat afgeleid behoort te worden. Andere deskundigen waren van meening, dat de onderzijde van den muur door de baggerwerken haar na tuurlijken steun had verloren, namelijk de zand- en leemlaag, die daarvoor ligt, en die tot dusver de kade tegen den zijwaarts werkenden aarddruk en de zwaarte der goederen, pakhuizen en kra nen had beschermd. DOOR CLARA VIEBIGL 21) De eerste zomer na Tina's dood was warm geweest. Onuitstaanbare hitte had boven het nauwe dal ge broeid en het meerbeekje uitgedroogd. Yisschen waren er niet meer in, en onder de groote steenen hadden lee- lijke padden, in plaats van de mooie forellen, een schuilplaats gevonden. Ook de kleine'Kleine-Kyll stond heel laag en wat er nog in was van water, hielden de witte molens op Dor jlagen de anders vochtige wei den de eerste ^snede had geen hooi gegeven. Hannes had alleen de jonge rood bonte koe kunnen houden, de twee andere'koeien had hij moeten verkoo- pen. Veel te goedkoop. Het loven en bieden];was trouwens zijn zaak niet, en bovendien, wie verkoopen moet, moet eigenlijk big zijn met alles wat Het geld, dat hg voor de koeien gekregen had, was juist genoeg ge weest voor den steen op Tina's graf. hij krijgt. Zoo'n prachtige grafsteen was er nog nooit opj het kerkhof van Maar- felden geweest; massief, uit graniet gehouwen, verhief hij zich tusschen al de kleine kruisen en kruisjes. „Rust zacht," stond er met gouden letters op te lezen, en onder de naam en de geboorte en de sterfdag van de overledene stond de naam van den- gene die den steen daar had laten zetten. De Maarfeldelaars konden zich niet genoeg verbazen over het prach tige monument en hielden niet op zich tej verwonderen, Voor Hannes echter gaf het een zekere voldoening dat was hg zijne vrouw wel schuldig geweest. Hu de dure steen op haar smalle graf stond, voelde hij zich kalmer; hij hoorde niet langer het waarschu wende, klagende, dringende: „Raak me niet an", door de donkere kamers ruischen. In den eersten tijd tijd na dat de steen geplaatst was, was hij bijna dagelijks naar boven gegaan om hem te bekijken, nu ging hij er niet meer zoo dikwijls heen. Op Aller zielen liet hij door Franze het graf versieren, maar toen kwam de lange winter, het kerkhof was onderge sneeuwd en moeielijk te bereiken. En de nieuwe lente bracht nieuwe zorgen Nu ging het al om het dage- lijksche brooddat wil zeggen, brood was er nog altijd genoeg, maar wat er bij werd gegeten, boter, ham of kaas ontbrak dikwijls. Franze deed het huishouden. Ze was er nu oud genoeg voor, en ver standig genoeg had ze wel kuunen zijn. Maar al droeg ze lange rokken, hare voeten staken nog in de kinder schoenen. Als ze de koe ging weiden, nam ze, als niemand het zag, haar rok bij elkaar, sprong fluitend de hel ling op, trok als ze boven was haar rok over 't hoofd en liet zich zóó, lachend, als een pijl uit een boog naar beneden rollen, 't Is waar, soms zat ze ook als eene volwassene nadenkend op het bankje in de keuken en keek met strakken blik in de uitdoovende gloed van den haard. Dan dacht zij, ze wist zelf niet waaraan. De stilte en verlatenheid beangstigden haar. In den molen was niets meer te doen. Alleen de muizen hielden huis in de leege meelkamer en slopen van daaruit, daar ze niets meer vonden, door het heele huis. De molenaar maakte er een sport van, om in de lange winternachten, als hg rusteloos rondliep, Nero op ze aan te hitsen. Deze jacht gaf hem verstrooiing. An ders kwelden hem de zorgen; ze kwamen altijd weer terug, brutaal als de muizen, vlogen door zijn hoofd, en knaagden overal. Hoeveel schulden hij nu eigenlijk had, wist hij zelf niet. Hij kon er niet uit wijs worden. Ter wijl de zon scheen, kon hij wel eens de schouders ophalenkom, hij zou wel een uitweg vinden Maar als het donker was, zat hij met het hoofd in de handen geleund. Dan trachtte hij zich moed in te drinken. Vroeger had hg bij wijn en bier gezeten; nu dronk hij goedkoopebor rels. Hij schaamde zich wel is waar, toen hij voor 't eerst dronkeu was van borrels; 't scheen hem zoo gemeen toe, maar hg zond toch Franze weer naar het dorp om een nieuwe flesch voor hem te halen. In Maarfelden werd het spoedig bekend: nu dronk Hannes ook nog, nu was 't gauw met hem gedaan! En half met leedvermaak, half met medelijdende nieuwsgierigheid, lieten de maaiers de zeisen rusten en gaapten den zwaren man aan, als deze, wat maar zelden gebeurde, alleen door zijn weideveld stapte, met den stok tastend waar het paadje liep Spoedig zou de mooie weide hem ook niet meer toebehooren. De akker en de heuvel waren al verpand; hoe lang zou 't nog duren of de weide in het dal volgde? Geen paard stond meer op stal. De twee dikke bruintjes en de vos waren verkocht, er was toch al lang geen meel meer rond te brengen bij de klanten en het chaisje, waarmee de molenaar anders vlug naar alle kanten door deu Eifel was gereden, was in elkaar gereden op dien ongeluksdag. Het lag nog ge broken in een hoek van de schuur niemand dacht er aan, het te laten maken. Een knecht was er ook niet meer, niemand hield toezicht op het erf. De oogen van Hannes werden steeds slechter. Hoe hij zich ook inspande, hij kon de donker blauwe bosschen in de verte niet meer zien, en de kratersteenen op den Mosenkop, schit- lerrend in het purperen avondlicht bereikten zijn blik niet meer. Maar hij wou 't niet weten dat hij slecht zag, zelf voor Franze niet, voor zijne moeder niet, ook niet voor zijn vader. Niemand mocht medelijden met hem hebben. Bah, medelijden geef je aan armen hij had 't niet noodig, neen, neen Een hevige angst kwam over hem bij de gedachte, dat iemand hem mis schien nakeek met nieuwsgierighoofd- schudden, dat iemand hem een zucht van medelijden na zou geven. Het bloed schoot hem naar het hoofd als hij zich zoo iets voorstelde. Neen, niemand zou hem zien lijden. Zijn zwakheid van gezicht scheen hem een jammerlijk gebrek toe, waarvoor hij zich schamen moest. Knorrig stootte hij zijn vader terug, die niet kon laten er naar te vragen. Hoe 't ging? Wel alle duivels, best! Zag de ouwe dan niet, dat hij zoo dik was als een os? „Hahaha hohoho!" Matthes ging bijna onder van ver driet. Tot voor korten tijd was hij,

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5