HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 144 144. van ZATERDAG 18 November 1905. TE HAARLEM Zondag 19 Nov. 1905. Nieuwsberichten. No. 92. TKLEPHOONNUMMEK Interoommunaal Telephoonnunner ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. franco p. post ,40. AiMnderltjke nommers S centen per stnk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Egliso Wallonne. heures, Ecole du Dimanche. In „Volksbelang" Jansweg 40. 10% heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5Jure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Bidstond voor de Vrije Universiteit. Dr. de Moor, van den Haag. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Prof. Bavinck, van Amsterdam, 's Avonds 5Vs ore, Prof. Bavinck, van Amsterdam. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. van der Vegt. 'sAvonde 5% ure, Ds. van der Vegt. Donderdag. 's Avonds 7V> ure, Ds. van der Vegt. Lutheraehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman, Nam. 1 ure, Zondagsschool in de Kerk. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. 's Avonds 6 ure. Ds. de Vries. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Emer. Pred. te Bussum. Repetitie van het zangkoor 41 Vs ufe inde kerk, met begeleiding van het orgel. Kerk der Broedergemeente. Zaterdag. 's Avonds 8Vs ure, Ds. Schmidt. Bidstond. Zondag. Voorm. 10 nre, Ds. Schmidt. Voorbereiding. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Stoofsteeg 6. Voorm. 10 ure, Openbare Samenkomst. 'sMidd 12 ure, Zondagschool. 'sAv. 6 ure. Openbare sam nkomst. Dinsdag. 's Avonds 8ys ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderi. Bijbelbespreking. Afdeoling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 nre in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niata andara vermeld wordt, wordt da Nad Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn. Pred. te Haarlem. Evang. I uthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Haverkamp, Pred. te Nijmegen. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. van Leeuwen. 's Avonds 6Vj uie, Ds. Van Leeuwen. Heemstede. Niet ingekomen. Hillegom Voorm. 9% ure, Ds. Meerburg. Nam. 2% ure, Ds. Meerburg. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaar ad am. Niet ingekomen. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6ys ure, Ds. de Sopper. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus KRONIEK. Na de voorlezing van een lange lijst van mededeelingen en ingekomen stuk ken werd in de Raadsvergadering van Woensdag aan de onderwijzers R. de Boer en D. Weeshof, resp. van de derde en zesde Tusschenschool en aan de onderwijzeres J. L. E. S. Schregardus van de tweede Tusschenschool op ver zoek eervol ontslag verleend. Door den Raad waren aan B. en W. inlichtingen gevraagd betreffende het ontslag van den werkman C. van der Werf. Men meende dat het goed zou zijn. als in deze het volle licht werd ontstoken. In hun antwoord zetten B. en W. uitvoerig uiteen de redenen tot het ont slag, vaststellende dat de zaak geheel vol gens orde en regel was behandeld. Thans komt de kwestie opnieuw in behandeling en, zooals men zich zal herinneren, was het voorstel van B. en w. en deze: Gelezen een adres van O. van der Werff, alhier, houdende verzoek een onderzoek in te stellen naar de feiten, welke aanleiding hebben gegeven tot het besluit van Burgemeester en Wet houders d.d. 18 Augustus 1905, waarbij adressant ter zake van dienstweigering uit den dienst der gemeente werd weg gezonden zonder genot der voordeelen, bedoeld in 27 van het reglement voor de werklieden en daarmede geljjkge- stelden in dienst bjj de gemeente. Gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders; besluit: bovenbedoeld verzoek te wijzen van de hand. De Heeren Bijvoet en Thiel betuigden hun dank voor het uitvoerig schrijven van B. en W. De laatste voegt er nog enkele opmerkingen aan toe. V. d. Werff is door niemand gehoord, wat toch noo- dig was en is van meening, dat niet in deze geheel correct gehandeld is. Vraagt, de gelegenheid tot verdediging steeds open te stellen. Bovendien, v. d. Werff had f 110.pensioen als agent van politie en beveeltdezeaangelegenheid in de overwegiog van B. en W. aan. Nog de Heer Hugenholtz, die onge veer hetzelfde aanvoerde. Omtrent de dienstweigering is nog niets officieel bekend. Wenscht alsnog be kwestie volgens het Reglement behandeld te zien, dus herziening, te meer daar de kern gezwegen heeft. Spreker zegt, dat er wantrouwen be staat tusschen opzichter en werklieden. Vraagt scherp toezicht in deze. De Heer Groot heeft niet aangetoond gezien, dat Van der Werff zóó ondeug delijk is. Bestaat er ook iets tusschen dezen en Baardse? Spreker zegt nog iets aan een doodgeschoten kip en heeft de overtuiging dat van der Werff gezocht is. Houdt vol, dat een onderzoek moet plaats hebben. De Voorzitter zegt: volgens het oordeel van B. en W. is de man behoorlijk behandeld; verzoekt den Raad niet op de wijze van verzet voort te gaan. Omtrent de lichamelijke ongeschikt heid van van der Werff is genoeg gezegd. Maar hij heeft zich zeer onhebbelijk gedragen. Verder bet wijfeit de Voorzitter, of hjj wel zóó'n uitstekende agent van politie was. De fout is, dat niet alles schriftelijk geschied is. V. d. Werff is ruimschoots gelegen heid gegeven, zich te verdedigen. Doch de dienstweigering is en blijft een feit, hem is een groote mate van welwil lendheid betoond. Omtrent de f 110 pensioen als politie agent verklaart Spreker, dat reeds door B. en W. besloten is hem die te laten behouden. De verhouding tusschen Baardse en de werklieden is nog zoo kwaad niet. Thans werd nog de houding van de kern in deze uiteen gezet. De Heer Bijvoet zegt, dat de Raad het beroep niet ontvankelijk heeft ver klaard; aan B. en W. is opgedragen uitvoering te geven aan het Werklieden reglement, maar de Raad heefi het recht daarop toe te zien en inlichtingen te vragen. Men ziet alweer het nut. van interpellatie. De Heer Thiel dost opmerken, dat toch een informaliteit gepleegd is. Van hetfeit, dienstweigering, is niets gebleken, er is recht gepleegd op een onbewezen feit. Het was echter z.i. niet goed van den Voorzitter, den politieagent v. d. Werff er bij te halen. De Heer Hugenholtz had het nog over de kern. De Heer Rasch geeft in overweging in het vervolg niet meer zoo spoedig tot inmenging over te gaan. De Voorzitter heeft nog een slotwoord, waarbij de Heer Hugenholtz gedurig in de rede valt, waarvan de Spreker ge tuigt, dat dit ongepast is. De Heer Modoo vraagt of nu niet weer de gratificatie aan v. d. Werff door den Raad bekrachtigd moet worden. Het voorstel B. en W. werd daarna zonder stemming aangenomen. Vervolgens een zitting met gesloten deuren welke 1% uur aanhield. Na heropening werd een aantal pun ten uitgesteld tot een volgende verga dering. Alleen de volgende kwamen nog in behandeling. Het lijstje van te vellen boomen werd goedgekeurd. Het Nieuwekerksplein krjjgt nieuwe boomen en bloemperkjes. Aan J. Verkley te Heemstede wordt vergunning verleend tot het dempen van een sloot. Het Par. Kerkbestuur van O. L. Vrouw wenscht een school voor gewoon L.O. en onderwijzerswoning te bouwen in den Zuidpolder en verzoekt den Raad een stratenplan vast te stellen in ver band hiermede. Voorgesteld wordt B. en W. te mach tigen aan adressant te berichten, dat geene termen aanwezig zijn tot inwilli ging van zijn verzoek, aangezien binnen korten tijd ook voor bovenbedoelde gron den een plan van uitbreiding zal worden vastgesteld. Aangenomen. Voorgesteld wordt aan J. W. Lefeber te Lisse, te verhuren een stuk grond aan de Leidsche Vaart tegen 20 ets. per M'. Aangenomen na verdediging door den Heer de Breuk. Tot gemeente oogheelkundige benoemt de Raad den Heer J. Beltman met 20 stemmen, en tot leeraar in Aardrijkskunde aan het Gymnasinm de Heer G. J. Burger. De Heer Rinkema verzoekt spoedig een herziening van de bouwverordening. De Heer Hugenholtz vraagt bekend making inzake den tienurigen werkdag. De Heer Groot heelt het nog over het werkliedenreglement noemt een der bepalingen koelie-bepaling, waarna de vergadering wordt gesloten. Tweede Kamer. In de vergadering van Donderdag wordt het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met Duitschland, vestigingsverdrag, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, als mede nog eenige kleine wetsontwerpen. Het besluit van het centrale Russi sche werkstakingscomité om weder de algemeene werkstaking te doen in gaan is tot nu toe opgevolgd door het grootste deel der spoorwegbeambten, haast alle fabrieksarbeiders, boekdruk kers, zetters, alsmede door de werk lieden van de verschillende onderne mingen op electrisch gebied. Er ver schijnen geene couranten, patrouilles doorkruisen de stad. In eenige stadsge deelten moeten op bevel der politie de ingangen der huizen en koetspoorten van 's avonds acht uur af gesloten ge houden worden. Naar verluidt zal in Petersburg de staat van beleg worden afgekondigd. De bevolking is zeer ongerust. In de voorsteden zijn de winkels weder met planken dichtgespijkerd. De Russische rjjkeraad heeft besloten om 26 millioen roebels kwjjt te schel den van de termijnen die de boeren

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1