Vatikaan, van meeniirg is, dat de Paus, al zal hg blijven protesteeren tegen de scheiding van kerken staat, zal eindigen met de Fransche katholieken te verzoe ken, zich aan de wet op de scheiding te onderwerpen en zich er zoo goed als het gaat, naar te schikken. Het Vatikaan, zoo redeneert men, is niet van zins, de nationalisten in de kaart te spelen. Zelfs zou er in de congregatie der buitenge wone aangelegenheden der Kerk, een partij zijn, die beslist vóór de scheiding is. De apanage, die het Storting met 100 tegen 11 stemmen voor de koning toe gestaan heeft, bedraagt 700,000 kronen, met 50,000 kronen voor onderhoud der koninklijke verblijven. Een radicale af gevaardigde stelde voor 500,000 kr. Minister Michelsen voerde daartegen aan, dat de apanage eenigszins in overeen stemming moest wezen met die der andere Noordelijke vorsten. Konow, de leider der republikeinen sloot zich bij de regeering aan. De volksstemming, zeide hij, heeft aan den strijd over deze zaak een einde gemaakt. Engeland, Italië en de Vereenigde Staten van Noord Amerika hebben hun gezanten en consuls in Rusland opge dragen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de jongste Jodenvervolgin gen en daarvan een uitvoerig verslag op te maken. Frankrijk zal, naar verluidt, volgen. Een verslaggever van de Japansche krant Dzjidzji Sjinpo is te Tokio terug gekomen van een reis door de nood lijdende districten in Japan. Hij meldt dat van de millioen bewoners stellig de helft bitter gebrek lijden. De boeren eten hun paarden op, verkoopen hunne kinderen en trekken in groote getale naar andere streken. De correspondent van de Daily Tele graph licht het verkoopen van kinderen nader toe. Hij zegt dat de ouders het doen om van den last bevrijd te zijn en wat geld te krijgen. Zoo werd ten meisje van negen jaar als dienstbode voor 2 jen verkocht; maar toen de kooper zag, hoe slecht haar kimono was, wilde hij niet meer dan een derde van dat geld geven. Het ergste is dat de menschen van den winter ook geen brandstof zullen hebben. Zij bedekken nu den grond met stroo en bezoden de daken, om de kou buiten te houden. De tegenstanders van de Servische koningmoordenaars worden met den dag stoutmoediger. In een hotel te Belgiado hebben zij een vergadering gehouden, bij welke vele gepensioneerde hoofdofficieren en verscheidene gewezen ministers tegenwoordig waren. Men be sloot een genootschap te vormen, dat tot doel heeft de koningmoordenaars met alle wettelijke middelen te bestrij den en Servië's aanzien in het buiten land te herstellen. Popowitsj, gepen sioneerd kolonel,is tot voorzitter gekozen. Herbert Vivan te Woking, voorzitter van de Legitimistische Club en liberaal candiduat voor Deptford, heeft bjj een rondvraag van Courier Européen het volgende oordeel over de Duitschers, dat wij alleen geven omdat het teeke nend is voor de opvattingen van som mige Engelsche kringen, uitgesproken: „Noch Duitschland noch een ander land dat zich aan de dwingelandij van militaiien dienstplicht onderwerpt en den vrijen handel afwijst, zal ooit een rol in de wereld spelen. Iemand heeft uitgerekend dat elk Duitscher 7500 werkuren ten gevolge van den dienst plicht verdoet. De Duitschers zijn, naar men meldt, meerendeels eters van paar den, ezels en andere vieze dieren, dank zjj de hooge invoerrechten. Hoe is het denkbaar dat zulke menschen een rol kunnen spelen in den handel of in don oorlog? Duitschland is deerlijk in de neer sedert 1870. Heden ten dage lijden de Duitschers zelfs nederlagen tegen over de wilden in Afrika. De eenige rol in de wereld die zij kunnen spelen, is hun bestemming om ons als koffie huisbedienden en huisknechts, als goed koope klerken en dergelijke soorten van wgsgeeren te dienen. Hun verdraaide taal toont de verwarring van hun geest aan; hun muziek is lawaai; hunne biu- tale zelen toonen de barbaarschheid van hun instinct; hun landschappen missen zelfs fantazie. Frederik, hun eenige generaal, had Franschen geest; Heine, hun eenige dichter, joodschen geest. Alleen hun Keizer is een heer; ridderlijk en verlicht, vertegenwoordigt hij de oude Gei maansche deugden. Maar niemand wordt slechter bjj hen begrepen als hun Keizer." Zooals te verwachten was, heeft Prins Karei van Denemarken de hem aangeboden Noorsche koningstroon aan vaard. Het plan bestaat om reeds aan staanden Donderdag de reis naar Chris- tiania te aanvaarden op het Deensche koningsjacht, begeleid door twee oor logsschepen. Te Muos aangekomen zal de reis voortgezet worden op een Noorsche boot, begeleid door Deensche, Noorsche, Duitsche en Engelsche oor logsvaartuigen. De nieuwe koning zal toch, zooals vroeger medegedeeld is, den naam voeren van Haakon VII, niet van Karei VI. Hij moet een man zijn van uitge breide algemeene kennis. Marinestudiën zijn hem zeer aantrekkelijk. Dat hg zich populair zal maken is, meent men, zijn gesloten karakter in aanmerking genomen, niet van hem te verwachten. Korea zal in het vervolg, wat buiten- landsche aangelegenheden betreft, van uit Japan bestuurd worden, tot het genoeg ontwikkeld is om zelf die taak weer op zich te nemen. Op de rotsen van Cezembre nabij Sint Male is Zondag een Engelsch stoomschip vergaan, van de honderd drie en twintig zich op het vaartuig bevindende personen zijn slechts vijf gered. Prins Filips, als tweede zoon van koning Leopold I den titel dragende van Graaf van Vlaanderen, is overleden. In zijn vaderland was hij veel minder populair dan zijn broeder Leopold, de tegenwoordige koning, toe te schrijven aan zgn doofheid, welke hem tot een afgezonderd leven leidde. Het Handelsblad van Antwerpen zegt van hem Het is niet algemeen bekend dat de graaf in het leger een hoogeren rang bekleedde dan de Koning, die zgn vader opvolgde alvorens den hoogsten trap der militaire hiërarchie te hebben bereikt. Evenmin is het algemeen bekend dat hij aan het familieleven de voorkeur gaf boven eerebewijzingengelijk hij ook in 1866 de hem aangeboden kroon weigerde over de Donauvorstdommen, waaruit het koninkrijk Roemenië ont stond. Indien de graaf van Vlaanderen in de geschiedenis van ons land geen rol heeft vervuld, als zoon van onzen eer sten, als broer van onzen tweeden en als vader van onzen vermoedelijken der den koning zal zgn naam niet vergeten worden. Doch zoo de geschiedenis hem geen lange bladzijden zal wgden, de zijnen zullen van hem getuigen dat hij was een goed echtgenoot en vader, een braaf man en met een oprecht christen gemoed. Toen de koning van Spanje Vrijdag te Munchen aankwam, droeg hij de rechter hand in een zwart Verband. Hij had zich namelijk den vorigen dag op de fazantenjacht duim en wijsvinger van die hand bezeerd. Hildebrand, een sociaal-democratisch onderofficier van de landweer, heeft te Berlg n wegens majesteitsschennis terecht gestaan, omdat hij niet mee had gedaan aan een door den luitenant ingesteld Hoch op den Keizer. Tot zgn veront schuldiging voerde hg aan dat hij nog nadacht over de toespraak die de luite nant vooraf had gehouden, toen bet Hoch-roepen al aan den gang was; en toen hij bij het derde Hoch mee wilde doen, weigerde zijn stern hem den dienst. Ten processe werd een geneeskundig advies overgelegd, verklarende dat de eigenaardige bouw van het strottenhoofd van den beklaagde er inderdaad schuld aan was dat hij af en toe geen geluid kon geven. De krijgsraad heeft den man op grond daarvan vrijgesproken. Kenmerkend voor den democratischen geest van het Noorsche volk is een stukje, dat het vurig koningsgezinde Morgenblad nu reeds bevat. Het Noor sche hof, zegt het, dat nu ingericht wordt, zal ongetwijfeld van zeer een- voudigen aard zijn. De nieuwe koning en koningin zullen het hierin geheel eens zijn met het tegenwoordige ministerie, dat indien dit om raad gevraagd wordt, hetgeen zeer waarschijnlijk is een sterk beperkten hofstaat zal aan bevelen. De koninklijke adjudanten zul len niet, als tot dusver voor een lange reeks jaren vast aangesteld worden hetgeen in officierskringen kwaad bloed heeft kunnen zetten maar op voor stel van den bevelvoerenden generaal of admiraal na bepaalde jaren wisselen. In den handelsstand wil men den titel hofleverancier opgeheven hebben, aan welken wensch gemakkelijk gehoor te geven is. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de regeering binnenkort een nieuw wets ontwerp tot wijziging van de Ongeval lenwet 1901 indienen, dat o- a. van het ontwerp van het vorig Kabinet afwijkt op het punt van den zetel der Rijks verzekeringsbank. Terwijl minister Kuy- per wijziging voorstelde van art. 13 der wet, waardoor men de vrijheid zou erlangen om de Bank ook buiten Am sterdam te vestigen, wordt in het nieuwe ontwerp art. 13 onveranderd behouden, en zal de hoofdstad dus uitsluitend de zetel der Bank kunnen zijn. In verband hiermede zgn onderhan delingen aangeknoopt over den aankoop van den Parkschouwburg en van het daarnaast gelegen aan de gemeente behoorende terrein. Voor de patiënten van het sanatorium Oranje Nassau's Oord, nabij Renkum, werden dezer dagen ontvaDgen allerlei illustratiën en boeken van H. M. de Koningin-Moeder. Ook van mevr. de wed. Kneppelhout te Oosterbeek werden boe ken ontvangen. Zondag 3 December zal in de Her vormde kerk te Hoofddorp het feit her dacht worden, dat vóór 50 jaar, in eene schuur, ingericht tot noodkerk, in het pas droog gemaakte Haarlemmermeer, de eerste openbare godsdienstoefening werd gehouden. Als spreker trad toen op Ds. B. Gewin, predikant te Heemstede. HAARLEM 21 November 1905. In de afgeloopen week zgn in het Douchebadhuis aan den Koudenhorn genomen 645 baden. In het 2e Douchebadhuis aan het Leidsche Plein zgn in de afgeloopen j week 697 baden genomen. INGEZONDEN. In vervolg op ons bericht, dat er in zake den hoofdelijken omslag in de Ned. Herv. Kerk alhier zich een commissie van vrijzinnigen had gevormd, kunnen wjj nu melden dat door deze commissie aan Heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier een adres is gericht, waarin in de eerste plaats bezwaar wordt gemaakt tegen de wjjze waarop de be lasting is uitgeschreven, en in de tweede en voornaamste plaats wordt aangetoond de onbillijkheid om vrijzinnigen te be lasten voor uitsluitend rechtzinnige doeleinden. Adressanten wijzen er op, dat den vrijzinnigen tekort gedaan wordt in hunne behoefte aan godsdienstpredi- king en godsdienstonderwijs. „Voor en «na heeft dit aanleiding gegeven, dat «lidmaten en leden der Ned. Herv. «Kerk in deze gemeente tot een ander «kerkgenootschap zgn overgegaan of «hunne kinderen daarin hebben doen «opnemen, hetgeen een nadeeligen in- «vloed moet hebben uitgeoefend op de «inkomsten van de Kerkvoogdij der Ned. »Herv. Gemeente alhier. Meerderen daar- nentegen zgn tot heden trouw gebleven «aan de Herv. Kerk. Wg vreezen ech- «ter, dat thans de door U ingevoerde hoofdelijke omslag mogelijk aanleiding «zal geven aan velen om het lidmaat- «schap der Ned. Herv. Kerk op te zeg- «gen. Mochten or onder hen zijn, wier «belangstelling in kerkelijk leven niet igroot is, voor dezulken wenschen wij «niet op te komen, doch wel voor een nander deel der Gemeente dat belang- «stelt in godsdienst en kerk, doch dat «geen bevrediging vinden kan in de «godsdienstprediking en het godsdienst- «onderwijs in rechtzinnigen geest. Zij «moeten zich opofferingen getroosten om «hunne kinderen godsdienstonderwijs te «deen erlangen in vrijzinnig christeljj- »ke richting; terwijl zij ter vervulling «van hunne behoeften aan godsdienst- «prediking en voorlichting thans ge- «drongen worden hunne toevlucht te «nemen tot andere kerkgenootschappen «en vereenigingen. «Is het wonder, dat er dus zijn, be- «langstellende lidmaten der gemeente, «bjj wie thans de vragen opkomen, «waarom nog langer lidmaat te blijven «van eene gemeente, die hun wel lasten «oplegt, maar die niettemin in geenerlei «opzicht te gemoet komt aan hunne recht- «matige wenschen naar godsdienstpredi- «king en -onderwijs in hunnen geest; «waaiom niet liever aansluiting gezocht «bij dat Kerkgenootschap of die Gemeente «welke aan deze hunne behoefte wel «voldoet? «Het heengaan van dezulken uit de «Ned. Herv. kerk moge van partg- «Btandpunt beoordeeld niet betreurd «worden, wg vertrouwen, dat Uw col- «lege met ons overtuigd is, dat het uit- treden van een groot deel der vrg- «zinnigen alhier in verschillende opzich- «ten groote schade zou toebrengen aan «de N. H. gemeente te dezer plaatse. «Wij meenen bovendien, dat de N. H. «Kerk haar invloed op het volksleven zal «zien verminderen en de sympathie van «vele belangstellende Christenen zal ver- «liezen in gemeenten waar de recht» «zinnigen de meerderheid hebben, men «voortgaat met de rechten der vrjj- zinnige minderheid te miskennen en «deze bovendien nóg dwingt bij tedra- «gen voor uitsluitend rechtzinnige be- «langen. Om al die redenen besluit dit adres met aan H.H. Kerkvoogden het verzoek te richten, dat door dat college pogingen zullen worden aangewend, waardoor aan de rechten van de vrijzinnige min derheid op godsdienstig gebied worde te gemoetgekomen, en dat het voor noemde college zal ovei wegen wat het doen kan om de onbillijkheid op te heffen om de vrijzinnige leden der N. H. Gemeente alhier te dwingen bg te dragen voor de belangen eener rechtzinnige meerderheid, die zich niet bekommert om de godsdienstige behoeften der vrij zinnige minderheid. Inmiddels heeft deze commissie van vrijzinnigen zich reeds gewend tot een rechtskundige, om uitgemaakt te zien of de H.H. Kerkvoogden in hun recht zgn den omslag uit te schrijven. In afwachting van dit advies zullen de vrijzinnigen wèl doen met de betaling uit te stellen. Harkt van 20 Nov. 1005. Aardappelen. Aangev. 42 H.L., verk. 42 H.L., L. pr. 2.H. pr. ƒ3. Appelen. Aangev. 69 H.L. veik. 40 H.L., L. pr. ƒ6.— H. pr. ƒ12. Peeren. Aangev. 41 II.L., verk. 21 H.L., L. pr. 6.— H. pr. 20.—. Bloemkool. Aangev. 200 st. verk. 200 St., L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ12. Roodekool. Aangev. 2000 st. verk. 2000 St., L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ7.—. Wittekool. Aangev. 300 st. verk. 300 st., L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ5. Savooiekool. Aangev. 2000 st. verk. 1200 st., L. pr. ƒ2.— H. pr. ƒ6. Salade. Aang. m., verk. ra. L. pr. H. pr. Wortelen. Aangev. 200 bos verk. 200 bos, L. pr. ƒ10.H. pr. ƒ12. Botermarkt van 20 Nov.£1905. Boter. Aangev. 68 K.G. verk. 68 K.G- H. pr. 1.45, L. pr. ƒ1.40 p. K.G» Biggen. Aangev. 39 st. verk. 33 stuks. H. pr. ƒ12.—, L. pr. ƒ9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 4 st. verk. 4 stuks H. pr. ƒ18.L. pr. ƒ16.— p. stuk" ORGELBESPELING. in de Gr ote- cf St. Barokerk alhier, op Donderdag 2* s*ov. 1905, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToccataJ» S. Bach. 2Kcraal AndanteJ G. Bastiaans» 3. SoDafe No. 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro lisoluto. 4. Vorspiel 2U ParsifalR. Wagner. 5 Aria: RinaldoHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2