E R 0 TS I E E. Nieuwsberichten. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds. Bax. Pred. te Hoofddorp, 's Avonds 7 nre, Ds. Montijn, Pred. te Haarlem. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Hillegom Yoorm. 10 ure, Ds. Meerburg. Nam. 6V« ure, Ds. Meerburg. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Meerburg. Houtrijk en Polanen Yoorm. 10 ure, Ds. Veen, Pred. te Haarlem, 's Avonds 7 ure, Ds. B. Baljon. Santpoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Afscheid. Spaarndam. 'sAv. 7 ure, Ds. S. A. Baljon. Nieuwj aarsdag. Yoorm. 10 ure, Ds. S. A. Baljon. Velsen. Yoorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6Vj ure, Ds. de Sopper. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes. 's Av. 7 ure, Ds. Posthumus Meijes. Nieuwjaarsdag. Yoorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes. De laatste Raadsvergadering van dit jaar had Woensdag plaats. Aan den onderwijzer J. Nierop wordt op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan School C. Daarna had een zitting met gesloten deuren plaats, welke ongeveer anderhalt uur aan hield. Na heropening der vergadering het volgende: Philip M. Mok verzoekt in de ver ordening betreffende het heffen van marktgeld op de Maandagsche Boter markt voor kooplieden van buiten de stad het dubbele marktgeld te vorderen, zulks in het belang der Haarlemsche kooplieden. Voorgesteld wordt op dit adres af wijzend te beschikken. De raad besloot alzoo. De firma H. H. van Waveren ver zoekt vergunning tot het hebben van een uitloozing voor een riool in de Leidsche Vaart. Toegestaan. Een verzoek van J. Miezérus tot wij ziging van een plan tot bebouwing van gronden aan de Amsterdamsche Vaart was door den Raad afgewezen. Miezérus komt nu op de zaak terug en toont aan, dat bij een straatbreedte vad 28 Meter niet f 1 75, maar ƒ2.75 op eiken M' zal drukken. Hij verzoekt alsDOg wijziging, terwijl hjj betaling verzoekt voor den grond dien hij moet afstaan, voor 't geval de Raad 28 M. wenscht te behouden. B. en W. adviseeren tot afwijzende beschikking, ook voor vergoeding zou geen reden bestaan. De Heer Rinkema besprak de kwes tie opnieuw, wees op onbillijkheid, als geen vergoeding gegeven wordt, terwijl de berekening foutief is, wat door den Directeur van O. W. werd toegestemd. Het standpunt waarop men zich plaatst is onjuist. Stelt voor er een straat van 17 M. te maken in plaats van 28 M. De Voorzitter meent, dat de Raad hierop niet kan terugkomen. De Heer Groot wil een straat van 28 M. en vergoeding. Voorstel Rinkema wordt voorloopig aangehouden, aangezien de Voorzitter in deze nog geen bepaalde meening had. Voorgesteld wordt, het gedeelte van de Kennemersteeg dat evenwijdig loopt met de spoorbaan aan den openbaren dienst te onttrekken. Goedgekeurd. Voorgesteld wordt tot openbare ver pachting over te gaan van eenige aan de gemeente behoorende landerijen in den Veerpolder, omdat er kans bestaat dat dan een hoogeren huurprjjs zal ver kregen worden. De Raadgaat ook hier in mee. Door de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers wordt verzocht, bij gemeentelijhe verordening aan alle gemeentescholen verplichte schoolvergaderingen geregeld te doen houden. In 1900 werd op dergelijk verzoek afwijzend beschikt. De memorie aan dit verzoek toege voegd stelt op den voorgrond zelfstan digheid, zonder toezicht, van eiken on derwijzer. De memorie op den voet volgende, achten B. en W. de eenheid in de school beier gewaarborgd bij de tegenwoordi ge wettelijke regeling, die het hoofd er voor laat zorgen, terwijl verder bljjkt, dat adressant niet tevreden zal zjjn, ook al mocht tot schoolvergaderingen beslo ten worden. Resumeerende, spreken B. en W. de wenschelijkheid uit den onderwijzer veel zelfstandigheid te laten, doch de school moet één geheel zijn; daartoe is de leiding van een hoofd noodig. Gevolgel jjk stellen B. en W. voor het verzoek van de hand te wijzen. De Heer Kleynenberg stelt uitstel voor tot de volgende vergadering; dit wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. In de ïVereeniging" alhier zal door de Kynologen Club ^Amsterdam" een internationale hondententoonstelling ge houden worden. Zij verzocht f 50 be schikbaar te stellen voor medailles. Voorgesteld wordl dit bedrag toe te staan, waartoe besloten wordt. Opnieuw kwam in behandeling het verzoek van A. van Beem tot het bou wen van een bergplaats op open grond achter zijn woning, hoek Teylerstraat. De Heer V. d. Kamp wenscht uit te stellen. De Heer de Breuk meent dat niet de Raad, maar B. en W. de be voegdheid hier heeft om al of niet toe te staan. De Heer Sneltjes is deze meening niet toegedaan evenals de Heer Thijssen. De Heer de Breuk doet opmerken, dat hier de Raad alleen heeft toe te zien of B. en W. recht handelen; B en W. heb ben gehandeld overeenkomstig de ver ordening. De Heer Rinkema meent, dat B. en VV. hadden kunnen toestaan. Nog de Heer V. d Berg, die zich aansluit bij de opvatting van den Heer Rinkema. De Heer van Styrum bespreekt de formeele bevoegdheid. Voorstel V. d. Kamp stelt voor aan v. Beem de vergunning te verleenen. De Heer de Breuk wijst op't onmo gelijke voor B. en W. om op die wijze de verordening toe te passen. De Heer Schram vraagt of verande ring van de Bouwverordering spoedig te wachten is. De Heer Modoo meent, dat den man, ook met de verordening in de hand, ver gunning kan verleend worden. Voorstel V. d. Kamp tot toestaan aan te nemen zou zijn de bevoegdheid van den Raad vast te stellen. Het voorstel wordt aangenomen. Van Beem mag dus bouwen. Aan H. Machielse was door B. en W. geen vergunning verleend tot hooger bouwen aan een perceel in de Ridder straat. B. en W. adviseeren ongunstige be schikking, doch dat een poging is ge daan om wijziging van de Bouwveror dening uit te lokken. De Heer Rinkema stelt voor de ver gunning te verleenen, waartoe zonder stemming wordt besloten. Het volgende punt betrof de weige ring van een verzoek van H. de Mun- nik en B. Schrijnders tot het bouwen van vier onder- en bovenhuizen in de Olieslagerslaan. Zij hadden hun bouw plan gemaakt in de meening, dat deze laan een straat zou worden van 10 M. breed. B. en W. deelen mede dat de gevel 5 M. hooger zou worden dan de ver ordening toelaat. Toch stellen B. en W. voor in dit geval de afwijking toe te staan waartoe besloten wordt Aan P. J. Schwartz wordt weer vergun ning verleend tot het bouwen op den stadsmuur nabij de Amstei damschepoort. Tot leden (niet Raadsleden) der Com missie waartoe de Raad besloot in ver band met het onderzoek in zake het Brongebouw benoemt de Raad de Heeren Jhr. Ch. F. van de Poll, N. Levenkamp en P. Goedkoop Dzn.tot leden uit den Raad de Heeren van Rossum en Loo- meyer; tot Regenten van het Barbara Gasthuis de Heeren Dr. P. J. F van Linden Tol en A. van Rossum; tot lid van het Colege van Curatoren van het Gymnasium den Heer Mr. H. Ph. 't Hooft; tot leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de Heeren Dr. L. C. Kersbergen, A. j, H. Baron van Lijnden en H. P. M. A. Vogel. Tot onderwijzer of onderwijzeres eer ste klas worden bevorderdD. Inklaar, A. van Asselt, P. Kion, K. Reiding, Mej. J. M. E. van Baer en H. Dankelman Benoemd tot onderwijzeressen aan de opleidingsschool voor Meisjes, Mej. M. E. de Jong te Leeuwarden en S. Prins te Haatlem; tot onderwijzer aan de Zesde Tus- schenschool de Heer J. Vreeken; tot onderwijzeres aan de Tweede Burgerschool Mej. J. H. van Elsbroek. De Agenda was hiermede afgewerkt. Tweede Kamer. Een aantal belangrijke onderwerpen zijn bjj de behandeling van de begrooting van financiën be sproken. Daaronder in de eerste plaats de ^uaestie van verlaging van den sui keraccijns. Onze suikeraccijns is hooger dan er gens anders; met. Rusland geniet ons land de eer de duurste suiker te hebben. De accijns drukt, als alle verbruiksbe lastingen, zeer onregelmatig, hetgeen te ernstiger is, omdat de suiker als een uitstekend voedingsmiddel mag worden aangemerkt. Met klem van redenen hebben leden van verschillende partijen, de heeren Van Vuuren, Schaper, Bos en TydemaD, gisteren betoogd, dat men de verlaging nu maar wagen moest. Het betreft hier, merkt de heer Tydeman op een socialen maatregel, dien men niet langer kan van de hand wijzen. Echter, de minister van financiën wil er niet van weten. De tijden, meent hij, zijn er niet naar. Hoe zal ik de begrooting aan de Kamer met een gerust geweten kunnen voorleggen, indien ik nu, ter wijl allerwege naar versterking van middelen wordt omgezien, een bedrag van ongeveer 3 millioen op de middelen prijsgeef? Intusschen deed dè heer Tydeman het denkbeeld aan de hand om het risico voor de schatkist te verminderen. Men kan met de verlaging van den suikeraccijns een tijdelijke verhooging van den drankaccijns gepaard doen gaan. Over het algemeen is tegen verhooging vun dezen laatsten accijns veel te zeggen. De minister wil echter met de ver laging der suikerbelasting wachten tot de andere belastinghervormingen zijn tot stand gekomen. Vrijdag is de geheele dag in beslag genomen met allerlei opmerkingen van een groot aantal leden over een nog grooter menigte van bruggen, vaarten, kanalen, havens, rivieren, waterwegen, landwegen en zeehoofden, over trakte menten van adjunct opzichters bij den waterstaat, van bureelambtenaren, ka naalbeambten en opha«lbruglieden, zoo als jaarlijks bij de behandeling van de begrooting van waterstaat geschiedt. Ten slotte is ook de begrooting van Waterstaat aangenomon. Vrijdag is o.a. nog veel gesproken over de Velserbrug. De Minister stelt zich voor, de brug niet te doen afbreken voor Da afloop van ijsgang en het maken van een tweede pont, hoewel men meende, dat de brug de eenige goede verbinding is en de belangen van de plattelands bevolking niet mochten worden opgeofferd aan uitsluitend Am sterdamsche belangen. Zaterdag kwam bij de behandeling van de Wet op de Middelen in bespre het regeeringsvoorstel tot verhooging met 10 p.ct. op bedrijfs-en vermogens belasting. De Heer van Dedem achtte de verhooging onnoodig en stelde voor de geheele heffing te schrappen, óók als geheel ondeugdelijk. Anders de Heer Troelstra. Hjj bracht een amendement om alleen de Vermo gensbelasting met 20 p.ct. te treffen, aangezien de inkomsten uit industrie reeds hoog genoeg belaBt zijn. De Heer Treub rekent op het mee vallen der eindcijfers van den dienst 1905 en wil uitstel tot Februari, De Minister van Financiën, wees er op, dat wjj staan aan het begin van een reeks van steeds stijgende tekorten, voorziening was dus noodig. Nog herinnerde de Minister er aan, dat deze heffing geen verband houdt met een algemeen belastingplan, dat het volgen- gende jaar zal ingediend worden. Na stemming over de amendementen van Dedem en Troelstra, beiden ver worpen, werd het regeeringsvoorstel aangenomen, waarna benoemd werd tot commies-griffier Mr. J. G. Meilink te Zwolle. Vervolgens werd nog aangenomen de begrooting Koloniën, waai na de be grooting in haar geheel werd aange nomen. De Kamer is op reces gegaan. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph seint dat de Tsaar nu vastbesloten is geen algemeen kies recht toe te staan, hoewel de meerder heid van het kabinet, ook Witte, dat krachtig bepleitte. Volgens den correspondent van de Daily Mail heeft Witte's gezag feiteljjk opgehouden te bestaanhij wordt niet langergehoorzaamd. Petersburg verkeert in staat van beleg. Op veel plaatsen is weer de gewapende opstaud uitgebroken, ook te Sewastopol. Men het-ft besloten, het leger gedeeltelijk te onbinden, en overweegt, alle troepen uit Mantsjoerjje naar hun haardsteden terug te zenden. Op de markten te St. Peterburg we melde het Woensdag van hoteliers, re staurateurs en particulieren, die zich van levensmiddelen kwamen voorzien. De Jewish Chronicle verklaart, dat voor dat voor de vervolgde Russische Joden in 't geheel is bijeengebracht 6 888,000 gulden. Deze som omvat de opbrengst der inzamelingen in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Amerika. De naamdag van den Tsaar is voor bijgegaan, zonder dat er eenig manifest of oekas is uitgekomen. Overdag hadden de inwoners als steeds op feestdagen weer van ihet verlof' gebruik gemaakt, hun huizen met vlaggen te versieren, en 's avonds werden de tradttioneele zwart-geblakerde glas-lampionnetjes en vetlampjes weer langs de trottoirs op gehangen. Opvallend rustig is de feestdag voor bijgegaan, ofschoon er onrustbarende geruchten in omloop waren. Des morgens hebben die geruchten plotseling een zeer grooten omvang aangenomen er kwamen berichten uit Moskou over de afkondiging van een groote algemeene politieke staking. Als zware donkere wolken dreigen weer al die stakingen met haar ver nielingen over de stad. In Moskou dan heeft de raad van arbeidersafgevaardig den besloten tot algemeene staking, om verzet aan te teekenen tegen de laatste gewelddadige maatregelen der regeering. Slechts waterleiding, bakkerijen en win kels in koloniale waren zullen, zoolang deze laatste n.l. niet de prjjzen in de hoogte drijven, niet in de staking be trokken worden. De afgevaardigden van de spoorwegambtenaren verklaarden zich ook gereed om op twee-en-twintig ljjnen het verkeer te doen stilstaan. Te Odessa is de werkstaking der ambtenaren van de posterijen en de telegrafie geëindigd. Daarentegen is in- verscheiden vakken een groote stakings beweging begonnen. De stad heeft al gebrek aan brood. Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat in vele streken van de Oostzee pro vincies de boeren zich tegen de om wen- telingsgezinden hebben gekeerd. Zjj zou den eenige revolutionairen, die zjj ge vangen hadden genomen, levend verbrand hebben. In Estlannd daarentegen is de bevol king ten plattelande het eens met de revolutionairen. De sympathie uit zich daar in de eerste plaats in de weigering belasting op te brengen, en in hel weg jagen van de ambtenaren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2