Predikbeurten C. v. SAMBEEK DRIEHUIS. Een ideaal vacantieoord GEVESTIGD: vanaf Maandag 26 Aug. SCHOENMAKERIJ Zeeweg 411 Iste klas Repartie Inrichting Driehuis Vrijwillige Ouderdoms Verzekering De oranje-feesten. Weduwepensioenen Lijfrenten Raad van Arbeid, afd. V.O.V. Haarlem, Tel. 13923 Uw matras slecht J. A. DES BOUVRIE Marnixlaan 4 Driehuis. SNIJBOONENMOLENS STERELISEERKETELS Inmaakglazen .LUCULLUS' A. Tabernal Zoon De Romance van de Paarl. R.K.S.V „Santpoort". Zondag 25 Augustus Santpoort I-D.O.S.S.I (A'dam.) De openingswedstrijd vorige week Zondag gespeeld, mag geslaagd genoemd worden, zoo wel wat het spel als wat de belangstelling betreft. Zeker, het kan beter, maar alle begin is moeilijk. Er is gespeeld en we gaan met de tijd mee, er is vlug gespeeld en er isgeiiooteu, dit zal nog beter worden, als het om de puntjes gaat. Mocht de wedstrijd van Zondagj.l. wat scherp gespeeld zijn, a.s. Zondag krijgen we zeker een mooie, gemoedelijke wedstrijd te zien. Wij voorspellen U een genoege- lijke kijk. Dansconcours. Bij het jaarlijks open interna tionaal dansconcours, dat j.l. 17 Augustus in het Kürhaus te Scheveningen werd gehouden behaalde onze plaats genoot mej. Jenny de Jong en de Heer G. Vorster te Amsterdam een eerste prijs (voor slowfoxstrot) en twee tweede prijzen (voor Tango en Quickstep) R. C. Brederode. De wedstrijd Brederode I Spaarnevogels 2 eindigde in gelijkspel 2 2 en moest door strafschoppen beslist worden wie winnaar werd, Spaarnevogels doelpuntte 2 maal, doch Schip pers nam alle 3 strafschoppen onberispelijk. Het programma van de verdere serie wedstrijden luidt: Zondag 25 Aug. 2 uur Brederode 2 V. S. V. 6 4 uur Kinheim 2 Spaarnevogels 1 Dinsdag 27 Aug. 7 uur V. S. V. 4 V. S. V. 5 Donderdag 29 Aug. 7 uur Brederode 1 Kinheim 4 A.s. Zondag vindt om 6 uur een eerewedstrijd plaats tusschen V. S. V. 2 en E. H. S. 1. Ned. Herv. Kerk, Santpoort Zondag 25 Aug. v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga „De zichtbaar geworden God" (Lucas 23 45) o Ned. Hervormde Evangelisatie, Kerkpad. Zondag 25 Aug. v.m. 10 uur A. van Dijk, Heemstede. o Geref. Kerk H.V., Wüstelaan. Zondag 25 Aug. v.m. 10 uur Dr. j. G. Geelkerken. O Het ij verige bestuur der plaat selijke Oranje vereeniging, dat niets onbeproefd laat om eik jaar de feesten op een liooger plan te brengen, heeft het programma voor de feesten op 31 Augustus reeds gereed. Alvorens hiervan iets mede te deelen, willen we eerst er op wijzen, dat het feest niet wordt gevierd op het terrein, waar zulks reeds tweemaal plaats vond, nl. aan de P. O. Hooftlaau. Men heeft uitmaal beslag gelegd op een terrein dat zich mogelijk nog beter voor het gestelde doel leent en dat in ieder geval prachtig gelegen is: Het Olympia-terrein aan den Driehuizerkerkweg. Naast de woning van den heer Van Heyst wordt een ingang gemaakt, welken een der ij vengste bestuursleden, de heer Mook, van een keurige toegangspoort zal voorzien. De feesten zijn te verdeelen in inergen- en avond-feestelijkheden Dit laatste dus in tegenstelling met andere jaren, toen er des avonds gemeenlijk niet veel aan de hand was. De morgenuren zijn bestemd voor de schooljeugd. Zij zal weer medewerken aan de gebruikelijke aubade op het Kerkplein, ter wijl voorts voor haar een op tocht georganiseerd wordt naar het feestterrein. Op dit terrein kunnen de jongens en meisjes aan verschillende spelen deel nemen, als koekhappen, ballen- dragen, baltrappen, enz. De leiding hiervan berust bij de heeren De Mooy, Pleyler en Seller. Wanneer we dan nog mededeelen, dat er een poppen kast, ja mogelijk zelfs een draai molen aanwezig zal zijn en dat de inwendige hongerige en dor stige mensch niet vergeten zal worden, dan zal ieder het er over eens zijn, dat er voor de jeugd goed gezorgd is. 's Middags vindt allereerst de traditioneele optocht met ver sierde voertuigen enz. plaats. Hiervoor worden nog mooier prijzen dan andere jaren beschik baar gesteld. De optocht wordt begeleid door tromgeroffel en hoorngeschal. Na den optocht kunnen jon gens en meisjes boven 13 jaar resp. hun bedrevenheid toonen op de hmdernisbaan en bij de kindei wagenrace. Dan staat er nog watersteken met paard en wagen op het programma, terwijl de middag feesten besloten worden met een gecostumeerden voetbalwedstrijd tusschen de V. V. Driehuis en een elftal andere Driekuizenaren. Des avonds trekt groot en klein gewapend meteen lampion en voorafgegaan door muziek naar het verlichte feestterrein, waar de sprekende film de aan wezigen een uur aangenaam zal bezighouden. Dit jaar wordt, dank zij de medewerking van de Driehuizer Midden»tand, die dit de Oranje vereniging aanbood, ook een vuurwerk afgestoken. Ook in dit opzicht zal Driehuis dus niet bij andere plaatsen ten achter komen. Deze week zag ik een vriend. Het gesprek ging over reizen. „'k weet niet waar ik heen zal gaan" Zei ik, „dat moet jij m' eens wijzen. Straks heb 'k veertien dagen vrij Hoe moet ik die nu verdeelen 'k Ben het met mezelf niet eens, Wat zou jij me aanbevelen. „Ja dat hangt er maar van af" Sprak hij, „wat je wil besteden, D'een wil luxe om zich heen, D'ander is al gauw tevreden. Mijn vacautie was goedkoop. Maar toch prettig voor ons allen. Ik ben nergens poit geweest Waar 't mij zoo goed is bevallen. 'k Deed precies al wat ik wou, Stoorde mij aan klok nog wekker Eten drinken was perfect, Alles smaakte even lekker. En het bed als ik daaraan denk Dan begin ik nog te gapen. Kerel ik heb in geen jaar Ooit zoo heerlijk vast geslapen „Waarde vriend", zoo riep ik uit, „Noem mij vlug dat paradijsje! Daarheen, da's mijn vast besluit Maak ik mijn vacautie reisje!" „'t Zal niet gaan sprak toen mijn vriend, En hij lachte zoo eens even, „Maar je kunt wel doen als ik: Ik ben rustig thuis gebleven XANDER. Verzeker U van een onvervreemdbaar inkomen bij het bereiken van Uw 55 65 jarigen leeftijd. Pensioenen van f 3.- tot f 20,- per week. Niet vatbaar voor verpanding, beleening of inbeslagname Zend ons nog heden bijliggende briefkaart. o— Geref. Kerk, Burg. Enschedélaan. Zondag 25 Aug. v.m. 9.45 uur de heer J. W. Smitt, Theol. Cand. te Vogelenzang. Nam. 5,30 uur dezelfde In beide diensten collecte voor den Evangelisatie-arbeid in N.H. Laat hem bijvullen door J. A. Des Bouvrie,Marnixlaan 4 Driehuis. Uw veerenbed drie deelig maken fjl2,50 met de beste veerentijk, kapok, bedstellen tegen fabrieksprijs. Reperatie's gaan ook onder garantie. Stoffeerderij en behangerij van 2-gaats in verschillende merken vanaf 99 cent met houder en thermometer vanaf f 2,10 het oude gerenommeerde merk. Laag in prijs, hoog in kwaliteit Volledige prijscouranten op aan vrage gaarne beschikbaar. Hagelingerweg 28 Santpoort Telefoon 22322 Toen de eerste regendruppel uit de wolken viel in liet onein dige blauw, werd hij, klein en kwiek als hij is, opgenomen door de golven. Waar ben ik terechtgekomen dacht de drup pel bij zich zeiven. De bruisende Oceaan, zijn gedachten radend zeide klein waterdruppeltje, je bescheidenheid staat mij aan ik zal een lichtstraal van je maken, gij zult de zuiverste worden on der de sieraden, gij zult de we reld, zelfs de vrouw regeeren.... de paarl werd geboren. Dit is wel een Perzische le gende. In de oude gesshrifcen, in den Bijbel, in de classieke Chineesche boeken wordt de pa rel reeds vermeld. Mattlieus vergeleek haar met de kostbaar ste dingen. De Arabieren zien in haar het symbool van ideale en zuivere schoonheid. De Ro meinen droegen haar op aan Venus, evenals zij geboren uit het schuim der baren. De wijzen hebben groote werken aan haar gewijdde dichters van alle tijden hebben haar bezongen. Ik zal U in een gouden golf plaatsen zegt Antonio tegen Cleopatra en U met paarlen bestrooien. De schoonste paarlen haalden de ouden uit de Perzische Golf en zij waren niet vreemd aan de bekoring die dit geheimzin nige land op het Oosten uitoe fende. In zijn glanstijd heeft Rome meer dan eens deze, om hun paarlopbrengst beroemde landen bezet. Julius Cesar voer de zijn leger zelfs naar Albion, een der bronnen van rijkdom aan paarlen. Engeland, dat de zeeën heet te belieerschen, beheerschteven eens de paarlmarkt, evenals die van bont en diamant. De jager uit de Poolstreken krijgt zelf slechts een klein loon voor zijn pelzen, de delver in Narna- qualaud moet, onder bewaking van bajonetten, de diamanten afdragen die hij vindt. Het lot van den paarlduiker is nog droeviger. Deze ongeluk kige inboorlingen, beloerd door haaien, bedreigd met verstikking stellen bij eiken duik hun leven in de waagschaal. Zijsteivenna enkele jaren van onmenschelij- ken arbeid. En zijn ze zoo ge lukkig een bijzondere parel te vinden, die hun toekomst zou kunneu verzekeren, dan maakt de blanke handelaar in whisky en opium er zich weldra mees ter van. Engeland denkt er helaas niet aan, verandering te brengen in deze verouderde werkmethode, evenmin brengt het verbetering in de toestanden. Eeuwenlang hebben slechts legendes den oorsprong der pa rels onthuld eerst in de laatste vijftig jaren is men er in ge slaagd, door te dringen tot het geheim van haar ontstaan en haar samenstelling te defineeren. De parel dan is het product van zekere afscheidingen van een bepaalde oester. De afschei dingen treden op door de onge- wenschte aanwezigheid van vreemde voorwerpen (een korrel zand bijv,) in de oesterschelp. Ten einde zich tegen deze indrin gers te verdedigen, bedekt de oester ze met eenige lagen zuivere paarlsubstantie. Dit werk van vele jaren, doet bewonde renswaardige parels ontstaan, die zich steeds in de gunst van da groote wereld mochten ver heugen. De Chineezen, daarna de Ja panners hadden aeeds een zeker vermoeden van dit wonder. Zij trachtten de oesters haar geheim te ontrukken en haar te dwin gen voor hen te werken. Zij maakten een inkeeping in de schelp, en bedekten die weder met een laagje cement. Het weekdier ingesloten in zijn schelp begint de bewerking, en er ont staat een soort halve bol, die evenwel geen complete paarl is. Het lijkt meer op een halve paarl, dia men wel eens Japan- sclie paarl noemt. Geheel anders is het gesteld met de echte cultuur paarl. Hier voltrekt zich 't proces der natuur trap voor trap. Men maakt geen insnijding in de schelp, doch brengt een vreemd voorwerp in de sciielp van het weekdier en wel op de plaats waar gewoon lijk de paarlen ontstaan. Dit vreemde voorwerp, een korrel parelmoer bijv. of een kleine wilde paarl vormt nu de kern waaromheen de oester de zuiverepaarl-substautiezal leggen. Meu kiest daarvoor uit een baai met stil lauw water, goed gelegen en in verbinding staande met de Oceaan, om daar de oesters te planten die van de natuurlijke bankenziju afgehaald. Hierdoor wordt een bodem ver kregen, die 't meest geschikt is voor ontwikkeling en productie. De oester die men uitkiest moet gezond en krachtig zijnhet vreemde lichaampje dat men in de schelp breugt goed rond en steriel. De geënte oesters worden nu in passende kooien geplaatst, opgehangen aan vlotten, om daarna in volle zee te worden gebracht, waar zij voldoende voedsel kunnen vinden. Zij moe ten buiten koude stroomingen blijven, die nadeelig kunnen zijn, eveneens buiten het bereik van hun natuurlijke vijanden, zooals poliepen, krabben,parasie ten enz. Gedurende jaren wor den ze door duikers bewaakt, die haar ontwikkeling volgen eu waarnemingen doen welke er toe kunnen bijdragen, de cultuur van fijne parels te bevorderen, op dezelfde wijze als een kwee- ker zijn planten verzorgt. Na enkele jaren soms zes of zeven, verkrijgt men in een ze ker aantal oesters complete pa rels van diverse grootte, met precies hetzelfde soortgelijke ge wicht en dezelfde dichtheid als de natuurlijke paarlen. De oes ters, die geen parel hebben voortgebracht of wel 'n parel zonder waarde, worden in zee geworpen. In enkele gevallen vindt men inderdaad sclioone paarlen. Men moet zich echter niet voorstellen dat de parel-vorming onder alle omstandigheden en onbeperkt plaats vindt. Zij eisclit bijzondere eigen schappen alleen bepaalde oes tersoorten kunnen gecultiveerde paarlen produceeren. Deze oesters komen slechts in warme zeeën voor, eu onder deze oesters is wellicht slecht één soort ge schikt voor cultuur. Het verschil tusschen de z.g. Japansche parels en deze cul- tuurpaarlen valt onmiddelijk in het oog. De eerstgenoemden bestaan ongetwijfeld uit een paarlachtige substantie, maar in ieder geval zijn het maar halve paarlen. De cultuurpareldaarentegen heeft alle eigenschappen van de natuur- parel dezelfde vorm, dezelfde glans. Witte en zacht rose ge tinte geschikt om door de blon dines te worden gedragen, war mer gekleurde beter passende voor de brunettes. De eerste goede cultuurpaarls, in de laatste dertig jaren voort gebracht, werden met geestdrift ontvangen. Zij konden de scherpe critiek van kenners glansrijk doorstaan, Dit soort paarlen heeft een ware omwenteling teweeggebracht in de parelhandel. Enkele hande laren hebben er geen aandacht aan geschonken, anderen hebben haar voor valsch uitgemaakt, om dat men onkundig was van de oorsprong. Want goed beschouwd ontstaan deze parels op precies dezelfde wijze als de natuurlijke, alleen word aan de natuur de behulpzame hand gebodende

Weekblad Huis aan Huis | 1935 | | pagina 2