Inschrijving van Leerlingen SCHOOLSCHOENEN! Hagelingerweg 136, Santpoort Sigarenmagazijn „Terras Leijding-de Vries Leniscb Niet alleen Upper-Ten Tabak. H. G. SANDERS Athletiek Wedstrijden. KORTE GESCHIEDENIS VAN SANTPOORT. Motor- en Rijwielreparatie-inrichting LOUIS L. v. d. EYKH0F Gevonden en verloren voorwerpen. Terrasweg 33 Santpoort Telefoon 651 Wij zullen zorg dragen Vrijdags steeds vroeger te verschijnen. Aan onze adverteerders het verzoek hun adver tentie vroegtijdig gereed te hebben. H Een vroegtijdige verschijning van ons blad is zoowel in ons belang als dat der adverteerders. Het Nederlaag-Tournooi van de „V. V. Beverwijk' waar Brederode in medespeelt is als volgt: Beverwijk I V.V.B. I Aanvang 2 uur Beverwijk II Brederode I ,.6 uur Beverwijk III Brederode II 6 uur Beverwijk IV Brederode III 4 uur Beverwijk juu. Brederode jun. 4 uur Brederode 3 en jun. vertrekken per rijwiel van de Weijman om 3 uur. Brederode 1 en 2 om 5 uur. Uitgeschreven door R. C. Brederode". Zooals oorspronkelijk bedoeld was zouden de wedstrij den op 29 Augustus gehouden worden, doch door bijzon dere omstandigheden moet de datum opgeschoven wor den naar 5 September a.s. Zooals reeds bekend is zal de ïurnvereeniging „Santpoort" met hunne Heeren en Junioren-ploegen uitkomen, terwijl de T.V.S.-Dames ons zullen vergasten met een Dames-athletiek demon stratie. Alles bij elkaar beloofd het voor Santpoort een sportdag bij uitnemendheid te worden, er zal vinnig gestreden worden daar zijn we van overtuigd. Een tien tal fraaie medaille's plus een Wisselbeker zijn door Santpoortsche ingezetenen beschikbaar gesteld. Hiervoor onzen hartelijken dank. De wisselbeker door den heer Klaver geschonken is uitsluitend voor R.C.B -spelers bestemd onder de volgende voorwaarden de beker moet 3 maal achter elkaar of 5 maal in totaal gewonnen worden door een speler die in totaal de beste athletiek prestatie's geleverd heeft. Santpoortsche plaatsgenooteu toont 5 September uwe belangstelling om te komen kijken naar deze mooie zomersport, ge zult U niet be hoeven te vervelen. De toegang tot het R.C.B.-terrein is gratis doch men verplichte zich een wedstrijdpro gramma te koopen a 10 cent welke noodzakelijk is om de nummers te volgen. Dus 5 September wordt R. C. „Brederode" atliletiek- dag, men boude dien dag vrij De medaille's zijn door de volgende Santpoortsche ingezetenen beschikbaar gesteld, terwijl den heer Dral, Wildhandel, Hoofdstraat een Lauwertak beschikbaar stelde. G. Vell'nga, Café-Restaurant „De Weyman". J. Seegers, Heerenkapper. H. Koster, Rijwielhandel. C. Moelker, Melkhandel, A, Lam, Slagerij. F. van Coezand, Santpoortsche Houthandel. Th. Böhm, Roomijshandel. H. G. Sanders, Terrasweg, Sigaren en Tabak. Fa, Loendersloot, Hoofdstraat. G. van Tunen, „De Viersprong". Binnenkort zullen de prijzen in de Etalage van den heer H. G. Sanders, Sigarenmagazijn, Terrasweg 33 te bezichtigen zijn. CONCERTEN. Behoudens goedkeuring Burgemeester vinden a.s. week de volgende concerten in het Burg. Rijkenspark plaats Maandag 23 Augustus te 8,15 uur Arbeiders-Mandolineclub „Excelsior" IJmuiden Dir. Joh. B. Kok Donderdag 26 Augustus te 8.15 uur Harmoniekapel der Koninklijke Papierfabrieken „De Eendracht" Velsen, Dir. Gerard H. Boedijn Programma van het concert op Donderdag 26 Aug. 1. Festmarsch Rich Strauss arr. S. Vlessing 2. Nachklange von Ossian Niels W. Gade arr. Alb. Thomas 3. Zigeunerliebe (Suite de Valses) Fr. Lehar arr. Roger Boquet 4. Scènes Pittoresques Massenet arr. L. Millet (a. Marche, b. Air de Ballet, c. Angelus, d. Fête Bohème) Pauze. 5. Allegro Moderato uit de Unvollendete Sympbonie Fr. Schubert arr. C Evans. 6. Slavische Rhapsodie [C. Friedemann 7. Ouverture „Tannhauser" Rich. Wagner arr. L. Cribeillet 8. Gammatique. Marche Grandiose Gerard H. Boedijn. Concert Euterpe". Maandagavond concerteerde alhier in de muzieknis het Haarlemsche symphonieorkest „Euterpe". Het weer werkte gelukkig mede en dit was een fac tor, die er zeker toe bijdroeg, dat velen waren opgetrok ken om eens met de Haarlemsche musici kennis te maken. Dat deze kennismaking in den smaak is gevallen, daarvan zijn we overtuigd, want „Euterpe" heeft zich op dezen avond doen kennen als een orkest, welks leden de muziek serieus beoefenen en die bovendien de noo- dige muzikale ontwikkeling hebben om o.a. gedeelten uit „Rigoletto" van Verdi en „Faust" van Gounod, de entre-acte „Rosamunde" van Schubert, „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" van Fr. Suppé, de eer te geven, die dezen composttie toekomt. De radio heeft er voor gezorgd, dat genoemde mu ziekwerken ook bij de massa bekend zijn geworden. Geen wonder dan ook, dat de aanwezigen met groote aandacht naar de muziek van „Euterpe" luisterden en telkenmale met applaus hun instemming met het ten gehoore gebrachten betuigden. Het was een mooie muziekavond en een woord van dank aan het bestuur van Santpoorts Bloei", dat dezen avond organiseerde, is hier zeker op zijn plaats. Over de herkomst van den naam Santpoort is men het niet eens. Sommigen beweren dat ze afkomstig is vati „Sancta Porta", dat de naam was eener Kapel die moet gestaan hebben in het Dorp Santpoort nabij de „Westlaan-", aldaar. Deze Kapel zou gesticht zijn ter Eere Gods en van St. Patrick, ongeveer in het jaar 1400 door Johanna van Abcoude, gemalin van den Heer Johan van Bredeiode. Doch anderen zeggen, wat ook niet zonder grond is in oude stukken leest men altijd van „de Zandpoort' steeds met een Z als beginletter. Dit kan ook beteeke- nen Poort of overgaug van de klei naar het zand. De officieele en meest gebruikelijke spelling is tegenwoor dig echter Santpoort. Santpoort en Velsen maakten te samen de Heerlijk heid Velsen. Ze behoorde onder het Baljuwschap van Brederode. Santpoort als dorp en gehucht bestond reeds lang, het was echter maar een doortrek op den postweg van Haailem naar den Helder. Er was een logement met doorrijstal. De omgeving bestond verder uit fraaie buitenplaatsen en landgoederen, benevens boerderijen. Eerst in Anno 1844 werd er te Santpoort een Protestautsche Kerk gesticht. Hoewel het aantal buitenplaatsen en landgoederen in verloop van tijd wel verminderde, toch bleven er nog eenige zeer uitgestrekte over, die bijdragen tot bekoor lijkheid van het landschap. Vooral in de 18e eeuw waren Santpoort en Velsen de plaatsen, alwaar de Ainsterdamsche patriciërs liun zomerverblijf hielden. Santpoort is een plaats van geschiedkundige vermaard heid, de ruïnes en historische plekken zijn er aan te wijzen uit een tijd dat de llollanasclie Giaven en Ede len hier vertoefden en ook later de Stadhouaeis, om er het edele jachtbedrijf in de wildrijke bosschen uit te oefenen. Nog bestaat hier het slot „Brederode" of liever de eenigszins gerestaureerde ruïne daarvan, terwijl „'t Huis te Velsen", thans een Theeschenkerij met Boerderij, herinnert aan „'t Slot te Velseu" dat daar eeuwen geleden bestond,, en in de geschiedenis wel bekend is. Verder de „Kruidberg" waar nog een over blijfsel te vinden is van onzen Stadhouder Willem III, later tevens Koning van Groot Biittannië en Ierland. Santpoort met hetbekende Laudgoed „Duin en Kruid berg" zij zijn alom vermaard als de verblijfplaats van twee invloedrijke regeeringspersonen zoowel van den ouden als van den nieuweren tijd. Omstreeks 1840 woonde hier op „Duin en Kruidberg", Floris Adriaan van Hall, de minister, die door zijn optreden, Nederland in 1844 van een staatsbankroet heeft gered. Sedert 1896 kwam het genoemde landgoed in handen van een anderen Minister Z. Ex. J. Th. Cremer, die een tijdlang de portefeuille van Koloniën heelt bebeeid en er, na eenigen tijd H. Ms. Gezant te Washington te zijn geweest, een welverdiende rust genoot. Verder zijn de belangrijke landgoederen „Spaarnberg". Bosch beek", „het Neethof en „Jachtlust" allen plekken van natuurschoon, die ook reeds een langjarige geschiedenis achter den rug hebben. Damclub „Stabiel" Verschenen clubavond werdalsnieuw lid ingeschreven den heer A. Hoekema te Bentveld, ik heet voornoemde van harte welkom en hoop dat hij een trouw „Stabiliaan" mag worden, a.s. Maandag wordt de laatste ronde gespeeld voor het eerste tiental, mijn prognose dat het in deze afdeeling zou spannen is wel volkomen uitgekomen, immers eerst deze laatste ronde moet uitmaken wie No. 1 zoowel No, 10 zal zijn. Dit is op zich zelf al een compliment aan de heeren dammers er is uiterst fel en fair gespeeld. Die „zeker iemand" heeft zich prachtig hersteld en wist zoowaar zijn beide laatste partijen te winnen. Het zal spannen a.s. Maan dag. In het 2e tiental, waar M. Piek onbedreigd aan den kop gaat, werkt J. Zaal zich zonder blikken of blozen op naar het tweede plan en is Oosterling voor bij geloopen, waar hier nog meer gegadigden voor de tweede plaats kunnen komen, gaat het geducht spannen Wie zorgt hier voor de verrassing? ^In het 3e tiental zal zoo goed als zeker Bierman met de inedaile naar huis gaan, terwijl H. Jansen even zeker No. 2 zal wor den. Probleem No. 22 werd door niemand opgelost, daarom hierbij de oplossing: 2631.4741, 31 36, gedwongen om direct verlies te voorkomen, wit vervolgd nu met 32 27, 38—32 en 30x8. Nu volgt opnieuw een dwang- zet en wel 27—22, zwart dwingende tot 7 11 of 17—21 dan 22 18, 28x10 en 25x3 wint. Probleem No. 23 werd goed opgelost door de heeren J. M. .Jansen, Santpoort en H. Buick, IJmuiden. Probleem No. 24 auteur D. de Boer is weer „Wit speelt en Wint". Mochten er nog leden zijn die niet het Bondsblad ontvangen, zoo gelieve men dit mij even te melden. Alle correspondentie aan het secr. F. W. Schmidt, Lazarus Mullerlaan 1, Santpoort Dorp. Zwart: 8,11,19,20 21, 22, 25, 36 en een dam op 27. Wit: 30,32,33, 34 38,40,41,42,44,45 Heeft LI onze prima nieuwe Rijwielen al gezien? Voor slechts f 32,50 (Heeren) en f 33,50 (Dames) bent U in het bezit van een prima nieuw Rijwiel met origineele Torpedonaaf Het beste adres voor Reparatie Banden en Onderdeelen Gevonden voorwerpen worden alleen geplaatst door bemiddeling der politie. Verloren: Rijwielbelastingnierk, v. Wijngaarden, Wil- helminakade 21, JJmuiden Gedurende de kermisweek, Zilver Polshor loge', v. d. Wind, Verl. Munnikkenweg 95, Beverwijk. Eeu damesregenjas (Falcon) van Asteit, Fiorisstraat 32, Haarlem. Een Regenpijp (broek), Abspoel, Rijksweg 232, Santpoort. Aan komen loopen: Een hond, Berkelaar, Hoofdstr. 206. Gevonden: Een huissleutel. Pellenians, Hagelingei w. 35. en Gratis Demonstratie aan de MODE-VAKSCHOOL „E.N.S.A.LD" Hoofdstraat 58 B, Santpoort-Dorp Dinsdag 24 Augustus van 2-4 en van 7—9 uur Woensdag 25 Augustus van 2-4 en van 7-9 uur Opleid ing voor Costumière, Coupeuse en Leerares. Tevens een cursus voor naaien en knippen van eigen kleeding voor gehuwde» Dames. Gedipl Hoofdleerares-Directrice, maar ook Tabakken van DOUWE- EGBERT5, DOBBELMAN, GRUNO, LIEFT1NG, NIEMEIIER, v. NELLE, OL- DENKOTS, v. ROSSUM en SCHUCK1NG KOOL, zijn in ruime sorteeringen voor- U handen, in Beleefd aanbevelend, V V;V V AL Wij brengen U een groote keuze in „ROBINSON" en C.R.E.S. Schoenen. (Hoog en laag model). VOOR RECLAME: Zwart MoIIiére, leer binnenwerk, gepende stevige Rubberzooi maat 28—31 f 2,50 maat 32—35 f 2,75 maat 36—39 f 2,95 BB» 'S z&euseg 105. IJMUIDEN O. TEL. Uoofdstraat U6 SANTPOORT DE ZAAK WAAR U ALS KIND REEDS KWAM

Weekblad Huis aan Huis | 1937 | | pagina 2