1.25 I 1.50 1.75 2.00 i Foto „Hollywood Uitreiken van Vleeschkaarten. Gerard van Praag Gemeent. Visscherijschooi Chem. Wasserij „Hoek en Vaart" SantpoortTCI. 8200 ,'t Brillenhuis' 1 Ook in Uw naaste omgeving Zeer zeker te IJmuiden Japonnen Colbert-Costuum I Mantel Winterjas Demi-Saison Mantelpak Regenjas Uw tevredenheid is ons succes Is Jb. SCHOEMAKER ook reeds Uw kapper? 100 PROCENT SERVICE zoowel voor Dames als voor Heeren. HET JUISTE ADRES IS da Costalaan 9, Driehuis, Tel. 5119 K 2550 IN EEN DAG GEREED. SNEL EN GOED. 99 Driehuizerkerkweg 87 Driehuis IJMUIDEN (Oud en West) IJMUIDEN (Oost) SANTPOORT (Dorp en Station) VELSEN (Noord) VELSEN (Dorp en Driehuis) vindt U een Heerenkleeding zaak die „up to date" is. Wij hebben ook thans nog een uitgebreide collectie in het betere genre Heerencostuums. Zeeweg 115, IJmuiden-Oost Kanaalstraat 63, SJmuiden Wij zijn 20°[o Goedkooper. 'T BRILLENHUIS ZeiSS glazen (alleen verkoop Gem. Velsen). HAGEL1NGERWEG 173 A 1. Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij. 2. Motordrijver (Koopvaardij, Visscherij en Binnenvaart) 3. Opleiding matroos Gevonden en Verloren Voorwerpen. Luchtbescherming. De Leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat van 16 tot 21 September VLEESCHKAARTEN zullen worden verstrekt op vertoon van de distributiestamkaarten. De uitreiking zal geschieden voor de bewoners van in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat in het Patronaatsgebouw a.d. Zeeweg hoek Willemsbeekweg Letter A t.m. C., Maandag 16 Sept. Letter D t.m. G., Dinsdag 17 Sept. Letter H t.m. L., Woensdag 18 Sept. Letter M t.m. R., Donderdag 19 Sept. Letter S t.m. V., Vrijdag 20 Sept. Letter W t.m. Z., Zaterdag 21 Sept. in een lokaal der Ned. Herv. Kerk aan de Burg. Enschedélaan in het gebouw van den R.K. Volksbond aan den Wijkerstraatweg Letter A t.m. E., Maandag 16 Sept. Letter F t.m. K., Dinsdag 17 Sept. Letter L t.m. S.. Woensdag 18 Sept. Letter T t.m. Z., Donderdag 19 Sept. in het Raadhuis te Velsen Letter A t.m. R., Vrijdag 20 Sept. Letter S t.m. Z., Zaterdag 21 Sept. De Leider van den Distributiedienst, P. WAARDENBURG was de afstand naar Velsen's Speciaalzaak voor U niet gering. Maar thans komen we U tege moet Vlak bij U kunt Gij met Uw defecte bril terecht, of nog beter, laat ons met een wonderlijke collectie zeldzame fraaie mon turen rustig bij U thuis komen Wat beteekent geld? Slechts een middel om er nuttige of mooie dingen voor te koopen, juist nu is het moment voor U om tot aanschaffing over te gaan van zoo'n elegant Holl. fabrikaat ruimzicht montuur met Busch of K. DE JONG - Vakoptici KANAALSTRAAT 86 hoak Oranjestraat Tevens Tel. 5460 IJmuiden Leverancier alle Ziekenfondsen 1 October a.s. aanvang der volgende avondcursussen (Voorloopig diploma) (Groote vaart, kleine vaart en visscherij) Aanmeldingen tot 21 September a.s. aan de school, HAVENKADE 55, IJMUIDEN Aan de bewoners van Blok 111 A 1. Hiermede deel ik U mede dat de Blokpost op heden gevestigd is in de garage van perceel J. T, Cremerlaan 48. Deze Blokpost is des nachts doorloopend bezet, zoodat U dus ten allen tijde, de Luchtbeschermingsdienst kunt bereiken. Overdag kunt U zich vervoegen aan onderstaand adres. De Blokleider HI A 1, J. Douwes, Kerkerinklaan 23, Santpoort. Opname in deze rubriek alleen door bemiddeling der politie. Gevonden Rijwielbelastingmerk, een honden halsband, een honden halsband met riem, Hagelingerweg 225; een boodschappentasch, Hagelingerweg 7kinder- bril, Gladiolenstraat 3Heerenhandschoen, Gladio- lenstraat 3; kinderbril, Hyacinthenstraat 19zilveren armband, Beekvlietstraat 2een tabakszak met ritssluiting, een verm. zilveren ketting met penning, Wüstelaan 11een belastingmerk in etui, Wüste- laan 36; laten liggen in Boekhandel „lnitium", Bril lenhuis met inhoud (zonder bril). Verloreneen belastingmerk en J. V. speldje, W. de Zwijgerlaan 62een belastingmerk, J. T. Cremer laan 33een werklooze belastingmerk, Wiliems beekweg 11, IJmuiden-Oost; een los belastingmerk waarin de naam N. Verbeek gekrast, Hoofdstraat 46; een zwarte portemonnaie inhoudende plm. f 2,50, Bloemendaalschestraatweg 146; een bril (lichtbruin montuur) in etui, in het etui het adres Roerdomp- straat 19, Badhoevedorp, Wüstelaan 31 2 extra Kinderzeepbonnen, Hagelingerweg 103 blauw tricot rokje, Kerkweg 67belastingmerk, Overbildtweg 39; een rijwielbelastingmerk, Vergierdeweg 52een bankbiljet van f 20,—, Terrasweg 20; metalen arm band met roode steenen, Hoofdstraat 106. Wat heeft de oorlog ons met betrekking tot de orga nisatie van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst geleerd In de eerste plaatseen behoorlijke organisatie kan al leen goed functionneeren onder een eenhoofdige leiding, dus men dient geen naast elkaar werkende hulpdiensten te hebben. Een hoofd moet de centrale leiding hebben van de verschillende diensten. In de tweede plaatsWil deze eenhoofdige leiding zoo goed mogelijk functionneeren, dan moet de decentrali satie niet al te ver worden doorgevoerd. De practijk heeft geleerd dat een al te groote decentralisatie het werk bemoeilijkt. Er moeten niet meer wijken zijn dan de topografische gesteldheid van de gemeente noodig maakt. In de derde plaatsde blokorganisaties behooren te worden, het kleinste orgaan van den dienst, en dus niet zooals vroeger, het grootste orgaan van de zelfbescher ming. Vooral in het geval van brand etc. is het van het grootste belang dat de blokdiensten de beschikking kunnen krijgen over al het beschikbare materiaal. In de vierde plaats: Het geheele personeel van den Luchtbeschermingsdienst moet doordrongen zijn van den eisch dat het gaat om het algemeen belang, waarvoor voor IEDER persoonlijk belang moet wijken. De practijk heeft geleerd, dat menschen, die in een zeer ernstig geval niet aan het algemeen belang doch aan hun per soonlijk belang denken, in beslissende oogenblikken een ernstig tekort aan hulpkrachten kunnen veroorzaken. Men moet in oogenblikken van gevaar onmiddelijk ter beschikking kunnen zijn en dan zijn persoonlijk belang op zij kunnen zetten. Dit is een zeer belangrijk punt, want in de practijk heeft men er in belangrijke mate rekening mede te houden. Het is een zware eisch, vooral wanneer er sprake is van een geregeld bombardement. Daarom gaat men meer en meer over tot het vormen van kernen, welke bestaan uit beroepspersoneel. Een eerste stap in deze richting is reeds de inschakeling van den opbouw- dienst. De gebruikte bommen Wat de tot nog toe in ons land gebruikte bommen betreft, dit waren voornamelijk brisantbommen met z.g, mijnwerking, in hoofdzaak lichtere soorten, 50 K.G. tot 100 K.G. Deze bommen overwinnen eerst eenige weer stand (dak, plafont) en kernen daarna tot ontploffing. De explosie is er van hebben ons geleerd, dat de scherven springen in een bepaalde kegelvorm en dat zij dringen door de muren op 1 Meter boven de grond en hooger. Conclusiebeneden 1 Meter is men het veiligst. Het grootste aantal scherven slaat in op de eerste etage. In een huis is men dus het veiligst op de benedenverdieping of het sousterrein liefst achter een binnenmuur. De uitwerking van de bommen is echter over het algemeen meegevallen, d.w.z. van onze kant. Met had gedacht dat de vernielingen nog grooter zou den zijn geweest. Naast deze bommen is gebruik gemaakt van brisant bommen, vrijwel uitsluitend tegen levende doelen. De scherven hiervan springen horizontaal weg, waardoor dus levende doelen op den weg onweerstaanbaar wor den getroffen. Als derde bomsoort de brandbom. Het heeft lang geduurd voor men omtrent het gebruik van de brandbom zekerheid had. Waarschijnlijk zijn in Rotterdam brandbommen geworpen alsmede in Rosen- daal. De inwoners van deze gemeente konden deze bommen zelf onschadelijk maken met zand en een schop. De ervaring heeft geleerd, dat deze bommen z.g. Electron Thermietbommen (zwaar plm. 1 K.G.) door elk dak heen slaan, maar zij dringen meestal niet ver der door dan de zoldervloer of de vloer van de boven ste verdieping. Engelsche bommen van deze soort heb ben aan de voorkant een stuk zwaar metaal. Dergelijke bommen zijn in verschillende Gemeenten van ons land gevallen. Daarbij viel het volgende te constateeren, wanneer menschen hun huis verlieten, brandde hun huis af, wanneer zij thuis bleven en de bom aantastten, werd hun woning voor brand gespaard. De bevolking kan in dit opzicht belangrijk gerust worden gesteld Men kan zijn eigen huis redden en vrijwaren voor een algeheele vernieling. Het is dan natuurlijk noodig zand en een schop in huis te hebben. In ieder huis MOET een schop, zand en water voorhanden zijn. (Wordt vervolgd.)

Weekblad Huis aan Huis | 1940 | | pagina 2