5 pCt. Korting bij het brengen en Zr.G.Veldkamp Voor lied Schilder- en Behangwerk De Santpoortse Houthandel Laboratorium bediende 1.80 2.00 K. Weenis oek en cVaart„ biedt c7/ daarbij de helpende band Cham. lass. „HOEK El VURT", Sanipeart, Tel. 820© Van de zemer staar de boeren. Metadert de Greet Part. Zieken-, Kraam- en Wijkverpleegster Terrasweg 41 Sast gaart Het is zaak juist nü extra zuinig op Uw kieeding te zijn KÏNDERFILMMIDDAG Zaterdag a.s. spreekuur te houden D Groente n tuin. Frima afwerking. Lage prijzen, @n... omzetbelasting wordt IJ gedurende April nog NIET in rekening gebraeiif Eenv. zijden Japon vanaf 1.50 Mantel (eenv.) Colbert-costuum Demi Mantelpak Pantalon 1.00 Colbertjasje Regenjas 2.25 Waterdicht maken GRATIS Prijzen voor goederen, hier niet vermeld, geven wij li gaarne op. halen van uw goederen aan ons bedrijf Stad en land reiken eikaar de liand. ZATEÜGAG 19 APR8L a.s., om 2 uur, wordt in het Jesjgdhais bij de Ned. Herv. Kerk een Kinder-Film voorstelling gegeven. Jackie Coogan, Charlie Chaplin, Felix, enz. zuHera voor een preffigen middag zorgen Entree 12 cent (belasting inbegrepen) Arts is verhinderd Hoofdstraat 161 Telefoon 82 9 2 T. V. S.-üseuws. Cultureele Film-nieuws. Hageiingerweg 17a Santpoort Groote partij afbraak te koop o.a. planken, latten, stukken triplex, een werkbank Groote partij Sierlatjes 5 cent per meter Loopende vorderingen aan de Santpoortsche Houthandel gaan over aan de Santpoortsche Houthandel C. V. Voor direct, aankomende gezocht, leeftijd 17 tot 20 jaar, loon circa f 30.per maand. Brieven met opleiding en zoo mogelijk recente Pasfoto, onder letter S. bureau van dit blad. Aanwijzingen wear Amateurs door lie Firma £1. Talsersiai fi Zoon. Bieten of Kroten. Deze worden in de laatste week van April gezaaid. De uiterste zaaitijd is de eerste week in Juni, maar zooals met de meeste gewassen krijgt men de beste resultaten van bieten, die op tijd gezaaid zijn. Zij worden gezaaid op regels, die 25 tot 30 cm. uit elkaar komen. De planten worden later uitgedund tot een afstand van 8 a 10 cm. Bieten vereischen voed zame grond. Het is daarom noodig om in den loop van den zomer herhaaldelijk wat Asef of andere kunstmest langs de planten te strooien. In de herfst als het loof geel begint te worden, neemt men de planten uit den grond en worden de bieten op dezelfde wijze ingekuild of bewaard als wij de vorige week van de winterwor telen beschreven. Sportvereeniging „Terrasvogels". J. Bunschoten B. v. Gelder J. van Vlint Dorthmunth Pellemans P. Bunschoten Reckveld de Jonge Röbken J. v. Gelder Postzegelvereniging „Santpoort". I Eenv. wollen Japon vanaf 1.35 De leider der Gemeentelijke jeugdregistratffe te Velsen schrijft ons: Gedurende een drietal zomermaanden bestaat er van het jaar gelegenheid voor stadskinderen om opgenomen te worden in gezinnen van landbouwers. Drie maanden bij den boer, wie zou dit aanbod niet dankbaar aangrij pen als hij de kans kreeg Het is de bedoeling, dat de deelnemers in die tijd op het land meewerken. Onder dit „meewerken" wordt verstaan dat zij lichten arbeid op landbouwgebied moeten verrichten. Aan de meisjes kunnen, behalve landbouwwerkzaarnheden, ook huishoudelijke bezigheden op de boerderij worden opgedragen. Op deze wijze zullen de jeugdigen het landleven het beste leeren kennen en hopelijk waardeeren. Het is dus van hun kant geen vacantie, die zij op het land gaan doorbrengen, terwijl de boer niet moet verwachten, dat hij een volslagen kracht krijgt. Het is vanzelfsprekend niet geoorloofd, dat de boer voor deze hulp een arbei der ontslaat, of een arbeider niet aanstelt, dien hij anders noodig zou hebben gehad. Als tegenprestatie voor de hulp van de jongen of het meisje moet de boer aan de „hulpen" kost en inwoning verschaffen, voor hun wasch zorgen, hun kleeding en kousen repareeren en een gulden zakgeld per week geven. Wie voor een dergelijke plaatsing in aanmerking wil komen, dient zich uiterlijk 26 April bij de Gemeentelijke Jeugdregistratie op te geven. Ouders en jongeren kun nen daar bovendien verdere inlichtingen verkrijgen. Niet iedere gegadigde zal op plaatsing kunnen rekenen om dat zorgvuldig nagegaan zal worden, of de candidaat voor deelneming geschikt is. De leiding van het Rijks arbeidsbureau, door welke instelling dit werk georgani seerd wordt, zal nauwkeurig toezien op de keuze der deelnemers. Eyeneens echter op de gezinnen waarbij men ingedeeld wordt. Er kan dus gerekend worden op een goede en doeltreffende voorbereiding. Jongeren die een lange reis moeten maken, om de be stemming te bereiken, gaan groepsgewijs en onder lei ding. In iedere streek van ons land waar zich deelnemers bevinden, zal een jeugdleider aanwezig zijn, ter bevor dering van het contact tusschen de boeren, de jeugdi gen en de organen der arbeidsbemiddeling die tusschen- komst verleenen. Ook voor een goede en verantwoorde besteding van den vrijen tijd zal deze jeugdleider het noodige ondernemen. Hij zal er zorg voor dragen dat doelloos rondloopenen minder goede ontspanning, b.v. cafébezoek, worden voorkomen. De reiskosten worden aan de deelnemers vergoed. Iedere candidaat dient een geneeskundige verklaring over te leggen, van geschiktheid voor het verrichten van lichte arbeid. Het verdient aanbeveling niet onnoodig te wachten met opgeven, Men vervoege zich dus zoo spoedig mogelijk bij de Jeugdregistratie, Casembrootzijstraat, IJmuiden-Oost. Kortgeleden hield onze Turnvereeniging onderlinge wed strijden. Er werd door alle afdeelingen met bijzondere ijver gewerkt. Mooi werk werd te zien gegeven bij de dames en heeren, die elkaar niet veel toegaven. Turn sters als A. Nol en E. Starink moge met eere genoemd worden, bij de heeren blonken uit B. Suurland en B. van Blankenstein, terwijl J. de Jong en S. Abspoel spoedig ook van zich zullen doen spreken. Het gaat met onze vereeniging Crescendo, maar een ding zouden wij gaarne verwezenlijkt zien namelijk onze Dames en Heeren Senioren(ressen) afdeeling weer in eere hersteld te zien. Kom dames en heeren houdt U fit. Zoowel de dames als heeren kunnen over een apart lesuur beschikken. Geeft U zoo spoedig mogelijk op en vraagt inlichtingen bij het bestuur. Ten slotte iets voor onze forensen. Weten deze wel dat er een Turnvereeniging bestaat, en een goede ook. Welnu stuurt Uw kinderen naar de Turnvereeniging „Santpoort". Ook zij kunnen alle gewenschte inlichtin gen verkrijgen bij het bestuur. Ditmaal 2 voorstellingen. Zaterdag a.s. wordt in het Vereenigingsgebouw een Film vertoond, welke zeer terecht tot de allerbeste gerekend mag worden, die in het Vereenigingsgebouw ooit vertoond zijn en die in de groote steden niet alleen volle zalen trok, doch zelfs herhaaldelijk geprolongeerd werd: „Episode", met Paula Wesseiy in de hoofdrol. Ondanks het feit, dat de vraag van elders naar dezen film groot was, is het de commissie gelukt er beslag op te leggen, zij 't ook, dat er dieper dan gewoonlijk in de beurs gegrepen moest worden. De commissie heeft het echter aangedurfd, er op vertrouwende, dat de donateurs de kleine verhooging gaarne zullen betalen. Ook niet-donateurs kunnen de voorstelling voor zoover er plaats is, bijwonen, doch allen, dus ook de door donateurs geïntroduceerden, betalen den in de adver tentie vermelden prijs. Het voorrecht van de door dona teurs geïntroduceerden is echter, dat zij, evenals dezen, reeds Zaterdag tusschen 3 en 4 uur kaarten kunnen (laten) afhalen. Teneinde zooveel mogelijk ingezetenen van dezen prachtfilm te laten genieten, maar bovenal om diengenen onder de donateurs, wien het 's avonds te donker is, dezen film niet te onthouden, heeft de commissie be sloten ditmaal twee voorstellingen te geven en wel van 6,30-8,30 en van 8.30—10,30 uur. Beide voorstellingen zijn ook voor niet-donateurs toegankelijk. Men leze vooral ook de advertentie in dit nummer. Correspondentie-adres: Hoofdstraat 200 VraagWaarom schiet Kropsla bij vele particulieren door alvorens kropvorming plaats heeft? Het ontijdig doorschieten van Kropsla en Andijvie is altijd een gevolg van gebrek aan water of aan voedsel. Wel schiet de eene soort vlugger door dan de andere, maar het doorschieten vóór dat ^een goede krop zich heeft gevormd is een abnormaal verschijnsel dat het gevolg is van een fout in de behandeling van de planten. Daarom de volgende aanwijzingen Kropsla schiet door als zij te dik staat, want dan kan niet iedere plant voldoende voedsel vinden op de kleine plaats die haar is toegewezen. Daarom dunt op tijd en geeft de planten voldoende plaats om zich te ontwikkelen. Het doorschieten kan ook een gevolg zijn van gebrek aan vocht. Op droge zandgronden verdient het daarom aanbeveling om de Kropsla te gieten in tijden van groote droogte. In de meeste gevallen is de oorzaak van het doorschie ten te zoeken in gebrek aan voedsel. Heel veel lief hebbers hebben niet het minste begrip omtrent de kos ten van groenten. Zij denken, dat alles wat een groen- tenkweeker voor zijn groenten ontvangt winst is. Dit is een schromelijke vergissing. De beroepstuinder gebruikt per Rijnlandsche Roede, dat is ongeveer 14 M2. voor f 1,00 a f 1,25 aan mest, hetzij hij stalmest of kunst mest gebruikt. Daarentegen gebeurt het vaak, dat een amateur met 100 m2 tuin voor hoogstens f 3,00 kunst mest gebruikt, terwijl men voor die 100 m2. toch eigen- lijd tusschen 7 en 10 gulden bemesting moest rekenen. Neemt men dit in aanmerkingdan is het niet moeilijk om te begrijpen, dat lastige gewassen, zooals kropsla en andijvie het gauw laten zitten en slechts kans op een misgewas geven. Daarom de volgende aanwijzingen Geef de planten voldoende ruimtekropsla 25 tot 30 cm. Zorg dat de grond niet te droog wordt. Niet automatisch elke avond gieten, maar alleen in droge perioden en dan overvloedig. En least not leastZorg vooral, dat er ruimschoots voedsel in Uw tuin aanwezig is, want anders helpen alle andere zorgen niets. Bieten of kroten worden in twee hoofdgroepen verdeeld, namelijk ronde en lange bieten. De ronde soorten worden meest als zomerbieten ge bruikt, terwijl de lange soorten voor winterprovisie wor den benut. Goede zomersoorten zijn platronde Egyptische en de kogelronde. Goede lange soorten zijn Non Plus Ultra en donkerroode Bleekblad. De bleekblad groeit grooter en wordt daarom meestal voor de markt gekweekt. De Non Plus Ultra blijft kleiner, maar is zeer donker van kleur en malsch. Dit is dan ook de uitverkoren soort voor amateurs die meer op kwaliteit dan op kwantiteit letten. Tien gram zaad wordt verbruikt op 5 a 6 m2. Vragen betreffende deze rubriek moeten voor Dinsdag avond 6 uur in het bezit van de Redactie zijn. T. Sr. Programma der wedstrijden voor Zondag a.s. is als volgt samengesteld. Droste 1 Terrasvogels 1 10 uur Terrasvogels 2—Stormvogels 3 10 uur Terrasvogels 3—Schoten 4 2 uur Terrasvogels 4—Bioemendaal veter. 12 uur Terrasvogels jun. b—VI. Vogels 10 uur Terrasvogels jun. c Haarlem a 12 uur Zaterdag Terrasvogels adsp. Kennemers 3 uur De opstelling van het eerste elftal tegen Droste 1 is samengesteld uit de volgende spelers Douma SecretariaatSparrenstraat 20, Haarlem-Noord. Dinsdag 22 April a.s. komt onze vereeniging wederom bijeen in het Jeugdhuis van de Ned. Herv. Kerk te Santpoort-Dorp. Daar tusschen deze en de volgende vergadering een tusschenruimte van 3 weken ligt, zal in dit tijdsbestek een extra bijeenkomst gehouden wor den, zonder officieel gedeelte. Er zal uitsluitend geruild en gehandeld worden en na afloop daarvan een veiling. Gezien de opkomst der leden op de vorige vergaderingen is een opwekking tot het bezoeken van onze bijeen komsten niet meer noodig. Brengt U echter altijd één of meer introducé's mede. Werft nieuwe leden!

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 2