Chem. Reiniging „HOEK EN VAART F. v. il. Enden Distributiedienst Velsen Onze moderne installaties maken nu, dat voor NIEMAND chemisch reinigen een luxe is. Santpoort - Telefoon 8200 M« B. van Dr offeiaar BRANDSTOFFENKAART Letters I t.m. D, Maandag 30 Juni E Lm. I, Dinsdag 1 inil 1 Lm. M, Woensdag 2 Juli N t.m. T, Donderdag 3 Juli 0 lib. Z, Vrijdag 4 Juli Heeren- en Dameskapsalon Bioemendaalschestr.w. 125 Tel. 8712, Santpoort-Station aPREDiKBEURTENÜ De Schoolmelkverstrekking in de Gemeente Velsen. Sportvereeniging „Terrasvogels". Het fotografeeren van tien boomenbloei. ANTWOORD OP Al UW FOTOVRAGEN! Hoofdstraat 198 We gaan eerst ons onder- Santpoort - Tel'. 8163 werp eens bekijken Daar De belichtingstijd. R. K. S. V. „Santpoort". Diploma's Haarverven - Blondeeren, Enz. Enz. „Instituut Clairos" Bekroond Amsterdam Mei 1939 voor Heerenkapper. Bekroond Coupeur Dames- en Heerenkiseding naar maat. Bontwerken, kseren en repareeren. Veisorbroekstr. !3, Santpoort tegenover Hagelingerweg Weest zuinig met Uw Punten Doet dus ianger met Uw kousen Ophalen van Ladders, Mazen, enz. van Uw kousen, geschied vakkundig door Mejuffrouw J. M. SCHILT, Hagelingerweg 06, Santpoort, Telefoon 8437 IN EEN DAG GEREED. Ned. Herv. Kerk. Santpoort Zondag v.m. 10.30 uur: Ds. A. A. Wildschut van Rotterdam. Ned. Hervormde Kapel, Pastorieweg 1 Zondag a.s. v.m. 10 uur: Geen dienst. In de KerkDs. A. A. Wildschut van Rotterdam. Geref. Kerk H.V., Wüstelaan Zondag a.s. v.m. 10 uur: Dhr. F. H. Geusebroek van Amsterdam. Geref. Kerk, Burg. Enschédélaan. Zondag v.m. 9,45 uur Ds. H. J. ten Brink n.m. 5,30 uur: Dezelfde. Ver. van Vrijz. Hervormden, Tolsduinerweg. Zondag v.m. 10.30 uur: Geen dienst. Luthersch Genootschap, afd. Velsen en Omstreken Plaats van samenkomstVereenigingsgebouw der Herv. Gemeente, Kalverstraat 8, IJmuiden-Oost. Zondag v.m. 10.30 uur: Ds. Hallewas, Bergen op Zoom. Geref. Kerk, Tolsduinerweg, Driehuis. Zondag a.s. n.m. 3 uur: Ds. F. E. Hoekstra, Velsen-N. R. K. Kerk, Frans Netscherlaan, Santpoort Zondag 29 JuniPlechtige viering van het Feest van Maria van Altijddurende'n Bijstand. De stille H.H. Missen zijn te 7 en 11 uur. De plechtige Hoogmis te 9 uur. Te 7 uur: Sluitingslof der Maria-Novene met preek, hernieuwing van de Doopbeloften en Pauselijke Zegen. Donderdag 10 uur: Veni Creator en Huwelijkssluiting van het Bruidsspaar Vlegels-Tromp, daarna Gezongen Huwelijksmis. Vrijdag: Eerste Vrijdag van de maand. Het plaatselijk schoolmelkcomité deelt ons het volgende mede Tot ons leedwezen is de gunstige bepaling, op grond waarvan op één melkbon 2 Liter schoolmelk kon wor den verstrekt, komen te vervallen. Bon 20 is de laatste bon welke nog op 8 verstrekkingen van 1/i liter school melk recht geeft. De volgende bonnen zullen slechts recht geven op de normale hoeveelheid van 1 3/4 liter, (7 verstrekkingen van a/4 liter in een tijdvak van 2 weken). Aangezién de wekeiijksche bijdragen voor de school melk berekend zijn naar 4 verstrekkingen van 1/i liter, zou dus elke veertien dagen door de kinderen Ti liter melk te veel worden betaald. Dit verschil zal het schoolmelkcomité na elk tijdvak van 8 weken verrekenen, door in de 9de week geen bijdrage te innen, doch de verstrekking van melk in die week op de gewone wijze te doen doorgaan. Immers in 8 weken zullen worden verstrekt 4x1 4x 3/4 L. melk 7 liter melk. Betaald wordt in die 8 weken voor 8 liter melk, d.i. voor 1 liter te veel. De 9de week krijgen daarom de kinderen schoolmelk, zonder dat zij voor die week hun bijdrage behoeven mede te nemen, Ondanks de moeilijkheden met de schoolmelkverstrekking als gevolg van de invoering der melkdistributie, is het schoolmelkcomité over den gang van zaken niet onte vreden. Vóór de melkdistributie dronken bijna 6000 kin deren in de gemeente Velsen schoolmelk thans bedraagt dit aantal toch altijd nog ruim 4000. Indien ooit, dan wordt in de huidige tijdsomstandigheden met de verstrekking van melk op school een prachtig werk verricht. Wij willen de ouders der schoolgaande jeugd dan ook nog eens op het hart drukkensteunt dit werk Laat Uw kinderen deelnemen aan de melk- verstrekking op school De v.v. Commissaris van Politie der gemeente Velsen verzoekt ons mede te deeien, dat de Höhere S.S,- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete in het belang van den land bouw heeft bepaald, dat personen die in het bezit zijn of, indien de geldigheid hunner vergunning is verstreken, wederom in het bezit zullen worden gesteld van een Vogelvergunning F, G of H, voor de bestrijding van vogelschade één FLOBERTGEWEER voorhanden mogen hebben. Het caliber van het geweer mag echter niet grooter zijn dan 9 m.m. bij wapenen met een gladden loop en niet grooter dan 6 m.m, bij wapenen met getrokken loop, terwijl flobertgeweren caliber 6 m.m. met getrok ken loop niet zwaarder mogen zijn dan 2 kg. Derhalve kunnen flobertgeweren, die aan bovenstaande bepalingen voldoen en eventueel nog aan het Hoofd bureau van Politie in bewaring mochten zijn, aan de eigenaren worden teruggegeven. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat personen, die in het bezit van een flobertgeweer mogen zijn, zich een dergelijk geweer aanschaffen. De daarvoor benoodigde bon kan daartoe door belanghebbenden aan het Hoofd bureau van Politie worden aangevraagd. Om voor een dergelijke bon in aanmerking te komen, moet men echter tevens in het bezit zijn van een bij zondere machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen als bedoeld in art. 3, derde lid, onder No. 40 der Vuurwapenwet 1919. VERZOEKEN OM TERUGGAVE VAN HAGELGEWEREN MET EEN GROOTER CALIBER DAN 9 m.m. voor de bestrijding van vogelschade, KUNNEN NIET IN BEHAN DELING WORDEN GENOMEN, terwijl men zich voor teruggave van flobertgeweren kan wenden tot de afd. Bijzondere wetten van het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein 1 te IJmuiden-Oost. De secretaris maakt de leden en donateurs er op attent, dat de reeds lang geleden bestelde Insignes der ver- eeniging, aangekomen zijn. Stelle men er prijs op èen speld voor heeren en een broche voor dames in zijn bezit te krijgen, dan spoede men zich om deze te bestellen bij W. Vader, Hagelingerweg 77 en bij het secretariaat Hoofdstraat 58. De Leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat de hoofden van gezinnen, die nog niet in het bezit zijn van een voor verwarming van hun woning, deze alsnog kunnen afhalen in het PATRONAATSGEBOUW aan den Zeeweg, hoek Willemsbeekweg, volgens onderstaande regeling. Het lokaal is GEOPEND van 9—12 uur v.m. en van 1.30 uur tot 5 uur n.m. Ten aanzien van brandstoffen voor winkels, kantoren, werkplaatsen e.d. volgen nadere mededeelingen. De Leider van den Distributiedienst, P. WAARDENBURG 99 99 99 Er is jarenlang gewezen op het nut van het fotografeeren het geheele jaar door. Velen van hen die dit artikel lezen, zullen de voordeelen van de Panfilm hebben iee- ren kennen bij het maken van winteravond-foto's thuis. Was vroeger het fotoseizoen slechts van lente tot aan het eind van den zomer in vollen gang, nu kan het door de moderne films, ook gedurende den winter de zelfde genoegens gevén. Toch zijn er nog velen, die dat niet weten en pas bij het ontwaken van de lente hun camera weer grijpen. Die wordt dan eens afgestoft en veelal ziet men tot zijn verwondering, dat er nog een filmpje in zitWat zou er op die eerste vier foto's staan Ja, die moeten nog van dien laatsten fietstocht zijn, maar wat het wor den zal, is een groote verrassing. Nu, dan zullen we deze film even op gebruiken als we een fietstocht gaan maken naar den Reemster of naar de Betuwe. Wat voor film zou het ge weest zijn? Een goedkoope of was het juist een goede die we op aanraden van „Fotovreugd" hebben ge kocht? Nu, het hindert niet, we zullen maar eens kijken wat er van terecht komt. Zoo wordt er dan gepraat en gefotografeerd en het resultaat is dan een teleur stelling Hoe kan men nu een moeilijk onderwerp als den boomenbloei of een bollenveld gaan opnemen op een film, die men niet kent en die nota bene nog sedert het vorige jaar n ij de camera zit? Vooral bij de aanschaf vasi Uw benoodigdheden kunt O veel profijt trekken van da vakkennis en ervaring waar mee wij U ten dienste staan. Vraag ons wat U weten wilt met onze raad, bent U gebaafl FölO 9SCHUTlE jjps ï00r m00je bloemenfoto's. K staat een perelaar in vollen bloei tegen een mooien hemel, blauw met witte wol ken. Als we dien er nu eens op konden krijgen! Amateurfotografen, dat kan Gaat naar Uw fotohandelaar en vraagt hem voor Uw toestel een passend geelfilter. Dat is een geel stukje glas, maar niet zoo maar een stukje glas, dat U eventueel bij den schilder zoudt kun nen halen, neen, dit is optisch geslepen glas. Het moet aan bepaalde voorwaarden voldoen, moet helder geel, misschien een tikje naar het groen zijn en het mag geen enkelen bruinen zweem hebben. Dan is het beslist ver keerd, Uw fotohandelaar, als U tenminste naar een goed erkend man gaat en niet naar één, die in zijn vrijen tijd ook nog wel eens filmpjes bij verkoopt, zal U graag aan een goed en passend filter helpen. Heeft hij het in dezen tijd van schaarschte van foto-artikelen niet direct voor U, dan zal hij een groote filter met een stukje leucoplast wel passend op Uw toestel kunnen maken, en dan krijgt U mooie bloesemfoto's. Wat doet n.l. dat filter? Een filter houdt altijd wat tegen, Een koffiefilter houdt de koffiekorreltjes tegen, maar laat het extract door. Zoo laat dit geelfilter de gele stralen door, maar houdt de blauwe tegen, d.w.z. het maakt op de foto het blauw donkerder. De lucht, die op veel van onze foto's altijd zoo helder wit is, komt nu dus op de foto prachtig in toon, wordt donkerder grijs dan we gewend zijn op foto's en nu teekenen de witte wolken zich prachtig daar tegen af. We zetten toch op een foto de kleuren uit de natuur om in grijze tinten. Nu wordt door het geelfilter de blauwe tint van den hemel wat donkerder gemaakt dan we gewend zijn op foto's en nu komt deze in een fijne donkergrijze tint. Daarmee bereiken we tevens, dat de witte bloesem er krachtig tegen afsteekt. Dan krijgen we ook werke lijk een wit bloeiende boom tegen een iets donkerder hemel, terwijl het bij de meest beginnersfoto's zoo is, dat we een donkeren boom hebben tegen een lichte lucht, waaraan we dan heelemaal niet meer kunnen zien, dat het boomenbloei is geweest. Het juiste middel om juiste foto's van dit lang niet ge makkelijk onderwerp te krijgen, is een goede film te gebruiken, ortho of pan, dat doet er in dit geval niet veel toe en wel met een goed geelfilter. Die wordt even langer omdat het geelfilter stralen tegen houdt. Het filter vermindert den invloed van de stralen op de laag, zoodat we den belichtingstijd even moeten verlengen. Meestal is tweemaal, soms driemaal langer belichtingstijd reeds voldoende. Dit brengt echter mee, dat sommige toestellen dan op een statiefje gebruikt moeten worden! Belichten we anders 1/25 sec., als we dit driemaal zoo lang moeten doen, dan wordt dat ongeveer 1/8 of 1/10 sec. en heel veel menschen kunnen dan niet meer stil houden. Koopt nu de statieven nog te krijgen zijn, een goed en dege lijk fotostatief, dat U bij het maken van dergelijke foto's werkelijk helpen zal. Bezwaren om het mee te nemen? Die zijn er niet, want ge bereikt er Uw doel mee betere foto's. Goede bloesem-opnamen kunnen bekroond worden, als U die inzendt aan „Fotovreugd,', Bloemendaal. Er zijn reeds dikwijls prijzen van f 10,— en f 5,— voor mooie bloesemfoto's uitgekeerd. F. Secretariaat: Hagevejdstraat 2. Nu het eerste elftal waarschijnlijk in de tweede klasse N. V. B. zal uitkomen is het zaak, zich voor de komende competitie serieus te trainen. Er hapert natuurlijk nog wel iets, b.v. tempo, vrij loopen, en kijken naar wie men de bal zal schieten, alvorens men deze zelf in zijn macht heeft. In ieder geval zal ons eerste elftalspeler Kaldenbach, die ook dit jaar de training weder op zich heeft geno men, er wel voor zorgen dat ook in de 2de klasse een gunstig resultaat zal worden behaald. Aan hem is het voor een groot deel te danken dat het eerste elftal kampioen is geworden en de overige elftallen een be-

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 2