„Weekblad voor Santpoort-Dorp, Santpoort-Station, Rozenstein en Driehuis iEfde Jaargang No. 10 Oplaag 3500 exemplaren Vrijdag 25 Julip941 UITGAVE: DRUKKERIJ CORNEGGE SANTPOORT TERRASWEG 31 TELEFOON 8819 Landbouwhulp in Duitschland. pleidingskampen voor Jeugdige Werkloozen. ïhipperskampen. mdbouwopleidirig. dkerskampen. Iimpwerk voor ongeschoolden. 3 komen in aanmerking? rEjanisatie. Het Kampleven. Vereeniging „Volksonderwijs", afdeeiiny Santpoort. „Santpoori's Bloei", V. V. V. Examens. Gemeentelijk Bedrijf Centrale Keuken te Velsen. PREDIKBEURTEN MB3B$ 'e Leider van de Jeugdbemiddeling te IJmuiden schrijft ns /ij hebben eenigen tijd geleden de aandacht gevestigd p de mogelijkheid een „Landjahr" in Duitschland mede maken. Dit aanbod was bestemd voor jongemannen an 16 tot 20 jaar, die opgeleid wenschen te worden den landbouw. De duur van de opleiding is 1 jaar. r wordt een zakgeld uitgekeerd van omstreeks R.M. IJ).per maand, de reis is kosteloos en er wordt twee I aal een verlof van veertien dagen verleend. Voor ont- ikkeling en ontspanning zijn de noodige voorzieningen stroffen. lans bereikte ons het bericht, dat er aan de Ieeftijds- ■ens van 20 jaar niet wordt vastgehouden en dat de rancieele vergoeding aanzienlijk is verbeterd. Deze ]t thans voor 15 tot en met 20 jaar tusschen 18 en R.M. per maand netto; voor meisjes tusschen 15 en R.M. per maand netto. Wanneer de prestaties daar- >e aanleiding geven kunnen de loonen verhoogd wor- ;n. oor aanmelding en het verkrijgen van nadere inlich- Sigen kan men zich vervoegen bij het Arbeidsbureau ■Ofdeeling Jeugdbemiddeling, Casembrootzijstraat te nuiden-Oost. ER ZIJN VELE MOGELIJKHEDEN. De leider van de Jeugdbemiddeling te IJmuiden Ihrijft ons: Er is bij het Arbeidsbureau een opgaven binnen komen van de kampen voor jeugdige werkloozen die amenteel in bedrijf zijn. De lijst vermeldt de volgende kampen „Elfbergen" te Oude Mirdum „IJsseisteyn" te Hattem „Hollands Glorie" aan boord van het voormalig jhtschip de Haaks, momenteel gestationneerd te Dor- scht. Dit kamp wordt in de loop van deze maand trokken en biedt plaats aan 36 deelnemers. Er wordt durende 6 maanden opleiding gegeven voor de Kust-, jn- of Binnenvaart. ,,'t Laar" te Ommen. Jeugdkamp te Bakkeveen. Duur van de opleiding 6 tot 11 maanden. Theo- ische vorming in het kamp, practische opleiding, aral voor het gemengde bedrijf op zorgvuldig uitge ven landbouwbedrijven. „Elfbergen" te Oude Mirdum „Hoogend 18" te Sneek. Opleiding van 6 tol maanden voor het veehouderij-bedrijf. Na afloop der sus wordt door de Friesche Maatschappij voor Land- iw een examen afgenomen. Wanneer het wenschelijk is na te gaan of een gen geschikt is voor één der bovengenoemde kam- kan hij een proeftijd van 12 weken doormaken in het np „Papenvoort" te Rolde waar algemeen kampwerk scharbeid, e.d.) verricht wordt. Bovendien is er in kamp plaats voor 4 of 5 corveeërs die ten hoogste weken kunnen blijven. In het kamp Elfbergen zal )r een twintigtal ongeschoolden een vijver gegraven 'den. Er is dus ook voor jongens die geen vak ken- een goede kans op plaatsing. Werklooze jongens van goede gezondheid zonder a reken en in de leeftijd van 16 t.m. 24 jaar kunnen fl'1 opgeven. Zij moeten zich bereid verklaren na de >us passend werk te aanvaarden m het vak waar- r ze werden opgeleid. De eerste kampmaand geldt i7fproeftijd. a°' De kampen worden georganiseerd door het ™>artement van Sociale Zaken en zijn toegankelijk OTr jongeren van alle gezindten. Godsdienstige verzor- l vindt plaats overeenkomstig het door de ouders jj.diende verzoek; voor kerkgang, catechisatie, enz. :aat uiteraard gelegenheid. Voor de reiskosten en gebruik van werkkleeding en schoeisel is een gun- regeling getroffen. Er wordt bovendien per week !T75 zakgeld toegekend, waarvan f 1,— gespaard Jt. Voor kostwinnaars en gesteunden is een afzon- ■""ijke regeling getroffen. leder kamp wordt op zorgvuldige wijze geleid en degelijk voorbereid. De jongens vinden er een prettige geest van samenwerking, verkrijgen behalve vakkennis ook menschenkennis en keeren huiswaarts met goede, onvergetelijke herinneringen. Het kampleven verhoogt de arbeidslust, verbetert de gezondheid en is dus van groote beteekenis. Nadere inlichtingen worden gaarne aan ouders en can- didaat-deelnemers verstrekt. Men kan zich hiertoe ver voegen bij de Jeugdbemiddeling, Casembrootzijstraat, Ïjmuiden-Oost, bij voorkeur tusschen 8,50 en 12 uur, op Woensdagavond van 7 8 uur. Zaterdag 19 Juli j.l. heeft Juffrouw Brouwer afscheid genomen als hoofd van onze Kleuterschool aan de Wüstelaan en hebben Bestuur, ouders en kinderen doen blijken hoezeer zij het werken en de persoon van Mej.'' Brouwer op prijs gesteld hebben. Nadat in het daartoe feestelijk versierde leslokaal de kinderen in het bijzijn van vele bestuursleden en ouders, hun Juffrouw een lied toegezongen hadden, nam Mevr. Drijver, als voorzitster van de Commissie van Toezicht, het woord om het werken van Mej. Brouwer in Sant poort in het kort te belichten. Zij memoreerde, dat Mej. Brouwer 13 Jaar in Santpoort bij het bewaarschool- onderwijs betrokken is geweest. De eerste 5 jaar was zij werkzaam op de voormalige school van Mevr. Wüste, van de Vereeniging „Spaamberg" en toen, nadat deze door den drang der omstandigheden werd opgeheven, bleek, dat wel degelijk in Santpoort behoefte aan kleu teronderwijs bestond en Volksonderwijs het initiatief nam tot weder oprichting van een dergelijke school, werd juffrouw Brouwer benoemd als onderwijzeres, tevens hoofd van de eenklassige school, die in Mei 1933 ge ëxploiteerd werd in een leegstaand leslokaal van de openbare school. Dit bracht speciale zorgen mee, omdat de goede gang van zaken in de lagere school niet gestoord mocht worden door de aanwezigheid van 40 kleuters. Dat het Hoofd der lagere school nooit noe menswaardige klachten heeft behoeven te uiten over zijn „loge's" pleit voor Mej. Brouwer. Daarna kwamen de plannen tot het bouwen van de mooie, nieuwe school aan de Wüstelaan, die in Mei 1935 kon worden betrok ken en zoo'n vlucht nam, dat al spoedig tot formeering van een tweede klasse moest worden overgegaan. Hier kon zij zich nu geheel ontplooien; een mooie tijd brak aan. Jammer, dat toen laster en achterdocht hun werk deden en de mooie tijd in een moeilijke deden verkeeren. Gelukkig zijn wij die periode te boven gekomenhet goede heeft, zooals steeds, van het kwade gewonnen; het bestuur heeft altijd achter Juffrouw Brouwer gestaan en zij zelf is innerlijk verrijkt en gelouterd uit dien strijd te voorschijn getreden en ziet nu, vergetend en verge vend, op die periode terug. Nu brak een rustige tijd aan. Geassisteerd achtereenvolgens door de dames Potjer, Bruust en Landeweerd met de beide assistenten Mej. Schipper en Mej. Verbeek beleefde de school een grooten bloei, doch helaas, de mobilisatie en daarna de oorlog deden de moeilijkheden weer toenemen. Eerst gedeeltelijk, daarna bijna geheel ingenomen door de Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst, daarna geheel gevorderd door de bezettingsautoriteiten, was het een passen en meten zonder einde en werd veel gevergd van het doorzicht en aanpassingsvermogen van het hoofd der school. De benoeming van Mej. Brouwer tot hoofd van een gemeentelijke school in Leiden werd door het bestuur met gemengde gevoelens ontvangen. Natuurlijk verheugden zij zich ten zeerste over deze vooruitgang, waardoor mooie financieele vooruitzichten gewaarborgd zijn, anderzijds weet het bestuur, dat zij in Juffrouw Brouwer een zeer gewaardeerde kracht gaat missen, die zich steeds beijverde om exploitatie der school door een zuinig beheer mogelijk te maken en zich altijd met ijver en toewijding'en met veel liefde voor de kinderen, van haar, dikwijls zoo moeilijke taak gekweten heeft. Mevr. Drijver dankte daarna Mej. Brouwer namens be stuur én commissie van toezicht voor alles, wat zij voor de school heeft gedaan en liet die dankwoorden vergezeld gaan van een tastbaar bewijs door het aan bieden van een boekenkast. Namens de ouders sprak Mevr. Stolk woorden van dank en waardeering onder aanbieding van een toiletgarnituur. Verrast en bewogen dankte Mej. Brouwer voor de be wijzen van waardeering, haar gebrachtveel heeft zij hier geleerd; ook veel moois ondervonden en zij drukte vooral de aanwezige ouders en via dezen, alle Sant poortenaren op het hart, toch vooral te zorgen, ieder op zijn wijze, dat de mooie school aan de Wüstelaan, waar het voor de kinderen goed toeven is, kan blijven bestaan en aan haar doel beantwoorden. Gezellig bleef men nog geruimen tijd bijeenhet was een mooie ochtend. Van deze plaats wenschen wij Mej. Brouwer veel goeds toe in haar nieuwe levenstaak. Concert in het Muziekpaviljoen van het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort, op Woensdag 30 Juli, des avonds 8,15 uur, door het orkest van de gecombineerde vereenigingen „Voorwaarts" en „Kunst na Arbeid" te IJmuiden. Programma. 1. De Moedige, Marsch 2. Overture „Rosamunde" 3. a. Gavotte No. 1 b. Polnische Nationaltanze 4. Fantasie over de Opera „Aida" M. Kley Schubert Popper Scharwenka Verdi 5. Orphée aux Enfers, Ouverture Offenbach 6. Slavische Rhapsodie Friedemann 7. Fantasie over G. Bizet's Opera „Carmen" M. Kley 9. Per aspera ad Astra, Marsch Urbach De heer Fr, Starreveld slaagde voor Diploma Boekhouden der Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen. Hij werd opgeleid door den heer W. Vedder, Zeeweg 352, Driehuis, Leeraar B. Op het te 18 Juli j.l. te Haarlem gehouden M. U. L. O.- examen slaagde onze plaatsgenoote W. Wezenaar, Leerlinge van de Chr. U.L.O.-School te Bloemendaai. voor de week van 28 Juli tot en met 2 Augustus 1941. MaandagErwtensoep Dinsdag Aardappelpuree met Wortelen Woensdag Stamppot van Andijvie Donderdag Aardappelpuree met Snijboonen. VrijdagTomatensoep Zaterdag Stamppot van Sla. Ned. Herv. Kerk, Santpoort Zondag v.m. 10.30 uur: Ds. A. A. Wildschut. Ned. Hervormde Kapel, Pastorieweg 1 Zondag a.s. v.m. 10 uur: Geen Dienst" Gr. Kerk, Ds. A. A. Wildschut, Rotterdam. Geref. Kerk H.V., Wüstelaan Zondag a.s. v.m. 10 uur: Dhr. K. van den Berg Geref. Kerk, Burg. Euschedélaan Zondag v.m. 9,45 uurDs. J. L. Bakker, n.m. 5,30 uur: Dezelfde. Oudehorne Ver. van Vrijz. Hervormden, Tolsduinervveg. Zondag v.m. 10.30 uur: Ds. Hanneman, Jeugddienst Luthersch Genootschap, afd. Velsen en Omstreken Plaats van samenkomstVereenigingsgebouw der Herv. Gemeente, Kalverstraat 8, IJmuiden-Oost. Zondag v.m. 10.30 uur: den Heer A. K. v. d. Meij Amsterdam Geref. Kerk, Tolsduinerweg, Driehuis. Zondag a.s n.m. 3 uur: Ds. G. Toornvliet van Wolfheze R. K. Kerk, Frans Netscherlaan, Santpoort Zondag a. s. De Hoogmis te 9 uur en de stille H. H. Missen te 7 en 11 uur. In de week zijn de H. H. Missen te 7 en 8 uur.

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 1