SarfpooifcWeeMiIad mn Van Velsens Vroede Vaderen. Stille gang 5 Mei a.s. Groot feest in Santpoort. a nt 1=rev. kiesvereniging „nederland en oranje" santpoort, 25 jaar. rond ouden van dagen 4 mei-herdenking. opbrengst emmabloem-collecte. ned. herv. kerk. Naar wij vernemen heeft ds. P. A. Tichelaar het beroep naar Ankeveen, aangenomen de ronde van santpoort 12e JAARGANG No. 17 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 Huis VRIJDAG 27 APRIL 1951 HUIS Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Een korte agenda slechts had Velsen's Raad te behandelen. Zowel met het voorstel tot vers koop van 75 M2. grond te Vel? sen-Noord tegen f 6 per M2., als met het besluit tot onteigening van een strook grond ten be hoeve van de woningbouw ten N. van de Overbiltweg, in eigen dom toebehorende aan de Wed. OudendijkWigchert te Sant*, poort, ging de raad bij hamer slag accoord. Het adres van de fa. Bleeker om toestemming tot bouw van een woning aan de Middenduinerweg nabij de Wil lem de Zwijgerlaan, waarop door B. en W. afwijzend was beschikt kreeg meer belangstelling. De heer MAAS (KVP) die zich ter plaatse had georiënteerd, pleitte voor juistere toelichting in de adviezen aan de raad. Het om niet afstaan van een strook grond van 70 meter zou zeker aan het wegennet ten goede zijn gekomen. Ernstige overweging of er hier in de toekomst een mos gelijkheid was, vond hij zeker op zijn plaats. De heer VISSER (AR) en de heer TEN BROEKE (CH) vroe gen een verklaring waarom de een er wel had kunnen bouwen en Bleeker thans niet Weth. VISSER (P.v.d.A.) merk te op, dat bouw van het gereed gekomen huis niet in strijd was met het uitbreidingsplan. Noch de raad noch Gedeputeerde Sta* ten zouden Bleeker toestemming kunnen geven. Nog even geduld en uit plannen die de raad zul len worden voorgelegd zal blij ken, dat het afwijzend standpunt van B. en W. juist is. Bij het voorstel tot het doen ontwerpen van plannen door het architect tenbureau Staal te Amsterdam, voor de bouw van woningen te IJmuiden-Oost, vreesde de heer JUR VISSER JAR) voor een soort achterbouw. Zijn naamge noot de wethouder (PvdA) stelde hem op dit punt echter gerust. De huizen zullen juist zó worden geplaatst, dat de bewoners zon zullen krijgen. De heer NUYENS (KVP) ver? kreeg de toezegging van Weth. DE BOER (PvdA) dat de school besturen voor het voorb. lager onderwijs volledig zullen worden voorgelicht omtrent de salaris? normen voor 1950 en 1951. Een prima service werd togezegd. Nadat de raad enkele onder? wijskrachten had benoemd, legde de heer VERBEEK (PvdA) een verklaring af namens de raad over de z.g.n. „Velser-affaire", waarbij hij memoreerde de be spreking, welke de raadsleden Vrijdag 20 April j.l. hebben ge? houden. Na erop te hebben ge wezen dat op dit terrein voor de gemeenteraad geen wegen tot 't instellen van een onderzoek open staan, zeide de heer Verbeek let terlijk het volgende: De „Velser?affaire" raakt on middellijk het belang en de goede naam van onze gemeente. De leden van de gemeenteraad zijn de lofficiiele vertegenwoordigers van de bevolking van onze ge meente en op grond daarvan heeft de bevolking het recht iets positiefs in deze „affaire" van de gemeenteraad te verwachten. Welke wegen voor de raad zijn afgesneden heb ik zo-even duidelijk gezegd, maar dat kan de raad niet ontslaan van zijn plicht om datgene te doen wat mogelijk is, teneinde bij te dra? gen tot een zo snel mogelijke af wikkeling van deze onverkwik kelijke geschiedenis. Zij, die straks zullen blijken schuldig te staan in deze zaak, zij, die hebben gepoogd het on? derzoek in deze zaak te bemoei lijken, zij, die hebben nagelaten datgene te verrichten wat hun plicht hun gebood, zij allen heb ben op een onverantwoordelijke wijze bijgedragen aan het feit, dat nu reeds gedurende een reeks van jaren de naam van de ge? meente Velsen, van een door het oorlogsgeweld zwaar getroffen, maar ondanks dat actieve, hard werkende gemeenschap, in één adem wordt genoemd met een zaak als de „Velser?affaire". De bewoners van deze gemeente en namens hen de Raad,, eisen dat de kwalijk riekende atmos feer, welke de onderlinge ver houdingen nu lang genoeg heeft vergiftigd, zal worden opgefrist, en dat de „Velser-affaire" zal worden afgewikkeld op een zo? danige wijze, dat het geschokte vertrouwen in het recht in ons land, maar in het bijzonder in de gemeente Velsen, weer zal wor? den hersteld. Daarom heeft de raad van de gemeente Velsen, namens zijn grootst mogelijke meerderheid op Zaterdag 21 April j.l. zich met een adres tot de Minister van Justitie gewend, van welk adres een afschrift aan alle leden van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten Generaal is toegezonden De heer GUALTIIÉRIE VAN WEZEL (VVD) wees er op, dat hij in de bezettingsjaren nauw had samengewerkt met enkele van de „betichte" personen, wier grote verdiensten hij van nabij had leren kennen. Een ieder zal in die jaren fouten hebben ge? maakt en zijn die fouten wel zó groot als in de sensationele kran? tenberichten wordt gesugge reerd1? Spreker had deel uitge maakt van de zuiveringscommis? sie voor het politiepersoneel en was van oordeel, dat deze ge hele affaire als een zeepbel uit elkaar zal spatten. De A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" hoopt op 18 Mei a.s. in een besloten vergadering, haar 25-jarig bestaan te herdenken op een feestelijke wijze. Leden en zij die hiervoor ir^ aanmerking komen zullen van het secretariaat een uitnodiging tot bijwoning van deze avond, ontvangen. Ge? zien het ledental en de plaats ruimte, zal de secretaris zijn uit? nodigingen niet al te kwistig uit strooien. Jammer dat dit niet wat ruimer kan. We zagen het programma dat in geen enkel op? zicht iets „dors" of „droogs" in zich heeft. Er komen enkele pracht kleurenfilms op voor over Canada, Nederland enz. Verder zang, muziek en nog wat. Kortom, om van te watertan den. Deze avond wordt de leden gratis aangeboden door haar ac tief bestuur. GEVONDEN VOORWERPEN. Een aantal kleine en grote wan ten; kralen halssnoer; blauw groen haarspeldje; zwarte veld? muts; kaart met haarstiekspel? den; handwarmer; kindertasje; kinderschoentje; vulpenzakdoek, (met geld); alpino muts; dames- handschoen; timmermansduim stok; doublé kettinkje; dames sjaal of hoofddoek; vuilnisemmer Door de afd. Santpoort, van de Bond van Ouden van Dagen, is een advies?bureau ingesteld waar de leden iedere 2e Dinsdag der maand, advies kunnen bekomen. Het bureau is gevestigd Hage? lingerweg 16 en is geopend des middags van 34 uur. Belangrijke wijziging. De pl. commissie Nationale Herdenking moet tot haar grote teleurstelling mededelen dat de stille gang dit jaar niet naar Westerveld kan plaatsvinden vanwege het onderlopen van de aldaar benodigde grondstroken en paden. De commissie heeft nu beslo? ten dit jaar de pleehrige her? denking te houden bij het Mo nument aan het Plein 1940'45 te IJmuiden?Oost. Daar dit besluit het voor de Santpoortse deelnemers(sters) onmogelijk maakt deze gehele afstand te voet af te leggen, mo? ge de commissie een beroep doen op uw aller medewerking bij de door haar getroffen rege ling. Besloten is dat gebruik zal worden gemaakt van de trein; met als vertrektijd 19.28 van Santpoort?Station. De deelnemers van Santpoort? Dorp vertrekken te samen even als andere jaren om 18.55 van de Frans Netscherlaan naar 't station, om aldaar gezamenlijk met Santpoort-Station met deze trein te vertrekken naar IJmui? den?Oost. De deelnemers van Santpoort- Station dienen om 19.15 bij het station aanwezig te zijn. Bij aankomst aldaar zal de heer Jonker voor Santpoort-St. en de heer Wildschut voor Sant? poort?d. gaarne 40 cent van elke deelnemer(ster) ontvangen, ten einde voor een gezelschapsbil jet te zorgen. Hierop zal ook de terugreis worden aanvaard. Bij aankomst in IJmuiden?Oost zullen deze beide groepen zich aansluiten bij de aldaar aanwe? zig zijnde groepen van IJmuiden. Na afloop van de plechtigheid wordt het groepsverband voor alle deelnemers gehandhaafd tot aan het Tiberiuspiein. De commissie spreekt de in nige hoop uit dat niet tegenstaan? de de gewijzigde omstandigheden niemand aan deze stille hulde voor onze doden, zal ontbreken. Het is een goede gewoonte ge? worden voorafgaande aan de ge zamenlijke gang naar Westerveld hier, evenals overal in het land, in een bijeenkomst in een der daarvoor geëigende Kerkgebou? wen een herdenkingsdienst te houden. Zo'n kort ogenblik bij elkaar met 'n toepasselijk lied en 'n daarbij behorende toespraak. Vorig jaar werf! deze gehou den in het Geref. kerkgebouw aan de Burg. Enschedélaan, ge? organiseerd door de Commissie van Samenwerkende Prot. Chr. Kerken en werd zeer gewaar deerd. Nu deze Commissie thans niet meer in staat is wederom deze bijeenkomst te organiseren, dreigt deze goede gewoonte in gedrang te komen, wat wij ten zeerste zouden betreuren. Naar wij vernemen is thans door diverse belangstellenden 'n verzoek gericht aan de Stichting 19401945 afd. Santpoort om, gelijk zij deed direct na de bevrij? ding, de organisatie voor deze korte bijeenkomst, van haar te willen doen uitgaan. Hoewel wij nog geen defini tieve uitspraak hebben, mogen we toch aannemen dat deze avond wel zal doorgaan en hier? voor het gebruik van de Ned. Herv. Kerk zal worden aange? vraagd. Deze dienst, die een sterk li? turgisch karakter zal dragen, zal dan aanvangen om 6 uur precies, waarbij na afloop de aanwezigen die de tocht naar Westerveld wensen mee te maken, gezamen lijk naar de Frans Netscherlaan zullen gaan om zich daar bij de stoet aan te sluiten. In ons volgend nummer komen wij hierop terug. Naschrift: Gelukkig. Zou men bij de Stich? ting tevergeefs aankloppen? Na? tuurlijk gaat de herdenkings? dienst door. Dus Vrijdagavond om 6 uur precies, in de Ned. Herv. Kerk Burg. Enschedélaan. De Emmabloem?collecte heeft in de gemeente Velsen totaal op gebracht f 2142.74. Te Santpoort-Station bedroeg de opbrengst f 307.70 en te Sant? poort?dorp f 367.86. KONINGINNEDAG De kinderoptocht belooft een groot succes te worden, wij hoor? den al van grote plannen wat de versiering betreft. Als het weer nog wat meewerkt, zullen er volop bloemen zijn, dus is er iets moois van te maken. De aanvang van de optocht is 10 uur, doch de kinderen moe ten reeds om 9 uur op de scholen zijn, daaT de jury s één voor groepen en één voor individuele deelname, tussen 9 en 10 uur de deelnemertjes zullen beoordelen. De bedoeling is om als het enigszins mogelijk is, de prijzen vóór de start bekend te maken, zodat de winnaars met hun kaart waarop de prijs vermeld staat, door het dorp kunnen. De firma P. Nijssen en Zonen zal weer zorgen voor afgeritste bloemen, die Zaterdagmiddag vanaf 3 uur bij de fa. v. Geldorp gratis verstrekt worden, zolang de voorraad strekt. Geef ze een koele plaats, want anders is er Maandag niet veel meer van over, maar dit kan niet anders in verband met de Zondag die er tussen valt. Voor de route van de optocht verwijzen we naar de raambil? jetten, die inmiddels overal han gen. Einde van de optocht, terrein Vlugthoven, waar de Weled. heer Asschof wethouder der Gemeente Velsen een feestrede zal uitspre ken en waarna een aubade van de kinderen der 3 hoogste klassen van alle scholen o.l.v. de heer Th. Spook, zal plaatsvinden. Hierna zal een massale opia? ting van duiven plaats hebben. Tot slot worden alle schoolkinde ren getracteerd. Om 2 uur 's middags ringste ken op de fiets om fraaie prij? zen. Aanmelding 1.30 uur op de baan Frans Netscherlaan. Pl.m. 2.30 uur worden de dui ven verwacht van de wedvlucht voor jonge duivenhouders, in Vlugthoven. De jongens moeten hun duiven die binnenkomen opvangen en dan zo spoedig mogelijk naar „Vlugthoven" racen, waar de jury de prijzen zal toekennen. Het was deze week al druk op de baan, er wordt reeHs serieus getraind. Glaat u maar eens kij? ken en leg uw oor te luisteren, dan blijkt dat Santpoort veel jeugdige renners in de dop her? bergt. U kunt er horen discussiëren over de techniek en taktiek van het racen, over grote en kleine versnellingen, kortom er blijkt animo genoeg te zijn voor deze Ronde van Santpoort. Wie nog mee wil doen, geve, zich echter tijdig op. De aanmelding sluit onherroepelijk Zaterdag om 6 uur. Ieder die zich aanmeldt krijgt een wedstrijdreglement, waar alle bijzonderheden in ver meld staan. Leeftijd vanaf 18 jaar, met ge? wone rijwielen voorzien van spatborden en goed werkende rem, banden-maat niet lichter dan 28 x lè. Leden van Wielersport? ver. zijn uitgesloten van deel name. Versnellingsapparatcn of ander race?materiaal is niet toe gestaan. De toegangswegen tot de baan worden door de politie om 2.30 uur voor alle verkeer af? gezet. 3 uur keuring der rijwielen en uitreiking dr rugnummers, daar na loting voor de plaatsen bij de start. Klokslag 4 uur zal het startschot klinken. Om de race zo aantrekkelijk mogelijk te maken moeten er veel premies verreden kunnen wor-? den. Voor h/ct winnen van een ronde of voor een bepaalde renner die u graag eeu paar plaatsen wilt laten inlopen, kunt u premies be? schikbaar stellen in geld en na- tura, met of zonder opdracht. Hiervoor zullen speciale mensen aanwezig zijn om deze in ont? vangst te nemen bij de startplaats op de Terrasweg. Wilt u medewerken om de race te helpen slagen, geeft u op als baancontroleur, we kunnen nog verschillende mensen gebruiken. Aanmelding bij de fa. Stuurman en Stutvoet of tijdig op de baan bij de microfoon. Aan het publiek verzoeken wij voor eigen veiligheid en voor dat der rijders, met de meeste nadruk: Blijft op de trottoirs. Houdt kinderen vast. Laat geen honden loslopen. VROIJJK ORANJE-BAL. Aanvang 8 uur in Vlughthoven. Santpoorters oud en jong laat zien dat u feest kunt vieren. Wij zorgen voor een vloer in een mooi? omgeving, gezellig ver? licht, vrolijke muziek, een humo- rist?conferender met een liedje en een vrolijk babbeltje, harmo- nica?muziek, een echt ouderwets pierement, gramofoonmuziek met versterker. Zorg dat u op tijd bent voor de polonaise. STILLE GANG .5 MEI A.S. Richtlijnen voor de Nationale Herdenkingsplechngheden op 4 en 5 Mei 1951. 4 Mei. Van des avonds 18. uur af, zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen, de vlaggen half stok gehangen worden. Op last van de Burgemeester zullen na 18.uur geen open? bare vermakelijkheden, meer zijn toegestaan en alle verkooplokali teiten gesloten zijn. Stille gang. In afwijking van andere jaren, wegens terreinomstandigheden op Westerveld, dit jaar naar het Mo? nument van het Plein 1940'45 te IJmuiden-O. Het vertrek-uur voor Santpoort? dorp en Station is elders in dit blad vermeld. 8.30 uur Herdenkingsdiensten in de Gereformeerde Kerk, Frans Netscherlaan. 5 Mei. 15.30 uur Herdenkingsbijeen komst bij de bevrijdingsbank te Santpoort?St. Aan alle plaatselijke verenigin gen, bedrijven en particuliere in? stanties wordt verzocht aan dé herdenkingsplechtigheden op in? drukwekkende wijze deel te ne men..

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1