SanlpocrfeWeehWad aan Impressies over de herdenking op 4 Mei. Aan cT oever van een snelle vliet 12e JAARGANG No. 19 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 VRIJDAG 11 MEI 1951 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 'Pm/cste.h.ên. - Het {least cieh. aflnoAmaêen, Nuchterheid is een Hollandse deugd. We zijn daar erg trots op. Daarom is Pinksteren voor ons zo moeilijk. Het gaat op dat feest alles zo abnormaal toe. Vreemde dingen hoor je ervan. Vurige vlammen. Geluid als van een orkaan. Om maar niet te spre ken van die wonderlijke woorden waar geen touw aan vast te knoz pen is voor een buitenstaander. Ze zeggen dat het is: HET FEEST VAN DEN GEEST. Maar wat doe je daar nu mee] Zo ongrijpbaar, ontastbaar, over dreven, mystiek, oncontroleers baar. Neen, dan Kerstfeest. Dat gaat goed. Daar heb je een boom en een diner. Pasen kan er ook nog mee door. Een enkel eitje en je Paast brood. Maar met Pinksteren heb je niets. Alleen GEEST. Onbegrijpelijk. De normale mensen van de eerste Pinksterdag der wereld 'be grepen er ook al niets van. Ab normaal zeiden ze. Ze konden alleen een verklaring vinden als ze dachten aan een borrel. Dat zeiden ze dan ook: Ze hebben te veel gedronken: Dat is alles. De gehele geschiedenis der mensheid door, zijn de mensen van den Geest abnormalen ge> noemd. Kent u het boek: Heilig Pietje de Boov, van Herman de ManOok zo'n abnormale, die Pietje. Daarom werd hij ook heilig genoemd. Hij was ook zo een, die met den Heiligen Geest was vervuld. De abnormalen doen altijd wonderlijk. Zo anders dan de anderen. Ze vallen op. Ze doen zo vreemd. We zijn immers gewoon te lachen als een ander lacht? We huilen als een ander huilt. Als je nu eens zou gaan lachen als een ander huilt? Dan ben je abnormaal. De wereld is vol van normale mensen. Natuurlijk. U weet wel, dat soort dat zo prachtig is beschreven door Sin clair Lewis in zijn roman Bab bit. Babbit heeft geen eigen overtuiging meernoch in het gezelschapsleven noch in hD za kenleven, noch ten aanzien van geloof en moraal. Hij schreeuwt omdat het staat. Hij gaat uit, omdat dit past. Hij blijft thuis, omdat MEN dat doet. Dat is normaal. Maar die abnormalen gaan vaak dwars tegen de anderen in. Die spreken, als anderen zwij> gen. Die lachen als anderen schreien Die prijzen als anderen laken. Die geloven als anderen wan trouwen. Het is te begrijpen, dat die mensen op de eerste Pinkster meeting der wereld zeiden: Dat komt ervan, als je te veel drinkt. Dan ga je altijd gek doen. Maar die eerste indruk blijkt toch wel radicaal verkeerd te zijn geweest. Integendeel. Als er van eer\ roes sprake is, is dat niet waar de Geest werkt, maar waar de mens aan zichzelf is overgelaten en aan zijn waan. Hartstochten, die brengen in een roes. Het najagen van mate rialistische belangen brengt in 'n roes. De sportmaniak kent de roes. De Heilige Geest brengt nooit in een roes, maar brengt alleen de ontnuchtering van de roes. De Heilige Geest schudt de mensen door elkaar om ze te doen ontwaken uit de narcose. Als Pinkstergeest gaat werken komt er waarheid en vrijheid Het woord van Iduizinga is al veel geciteerd. vla ar het is waar wat hij zei: We leven in een bezeten wereld. Als u even rondziet in de wereld van nu, waar zoveel mem sen het goed willen en waar toch altijd door die zelfde men sen het kwaad tot stand wordt gebracht. Wat zit daar toch achter Kunt u aan het bestaan van een boze geest nog twijfelen? Als we de duivel uit Korea ban nen, dreigen er zeven anderen in Europa voor in de plaats te komen. In zulk een wereld leven wij. Een wereld van gebondenen. Maar dit is nu de grote troost yan Pinkster. Er is ook een andere macht. Het is de Heilige Geest. De geest van Christus. Die van boven is. Op een Pinksterdag uitgestort. Er werkt ook een andere macht in de wereld, die niet afhankelijk is van mijn wil of van mijn kracht. Die IN mij en MET mij de strijd aanbindt tegen de ver> woestende en verdervende mach ten in deze wereld. Daar komen nu die abnormale mensen van. Waar de haat alles verscheurt, gewagen zij van de liefde Gods en tot de medemens. Waar alles getuigt van oorlog, spreken zij van gerechtigheid en vrede. Ze spreken van trouw en zoe ken zachtmoedigheid en zelfbe heersing en goedheid. En ze moeten bovenal spreken van de grote werken Gods. Zo, moeten getuigen van Gods ver geving door Jezus Christus en van de totale vernieuwing van 't leven door den Pinkstergeest. Het leger der abnormalen. Ze worden door de normalen niet serieus genomen, maar ze kunnen niet anders, omdat de Heilige Geest hun hart heeft be roerd. En ze zullen het winnen ook. Neen eigenlijk niet zij, maar de Pinkstergeest. In hen en met hen en door hen. Wilt u die Pinkstergeest onb vangen? Weet u wat er dan gebeurd? Dan komt Christus in uw leven want het is Zijn Geest. U kunt dat niet aanleren en niet cultiveren of opwekken. Alleen ontvangenOp het gebed. Hij zal u worde/i geschonken. Dat heeft Jezus zelf gezegd. Hij kan op Pinksteren 1951 alleen de feestdis aanrichten. Foor „abnormalen". De K. BRIDGECLUB „SANTPOORT!". De Bridge-club Santpoort houdt een open»voorjaarsdrive in hotel Velserend op Zondag 20 Mei a.s. te 2 uur. Vele mooie prijzen zijn aan deze wedstrijd verbonden. Voor andere bijzon» derheden zie men de advertentie. MEISJESCLUB „JONGE KRACHT", De meisjesclub „Jonge Kracht" hoopt volgende week een paar dagen te gaan kamperen in Noord wijkerhout. Voor me ligt Santpoort's Weekblad van Mei 1946, daar naast een exemplaar van Mei 1951. Ze ademen één geest, nog steeds eenzelfde gedachte, die van dank en bezinning! De krant van 1946 heeft een groot artikel gewijd aan de oorlogsjaren en het werk van Santpoorters. „In Santpoort groeide historie" lees ik daar en in het nummer van dit jaar, al spreekt het daarover nu niet meer dat hoeft niet tintelt nog iets van die gedachte. Dat is ook onaanvechtbaar waar. Al lag Santpoort in de oorlogsjaren niet direct in het front van ma» teriële vernietiging, al die jaren lag zij in de frontlinie van het verzet en in verhouding met haar inwonerstal zijn haar verliezen aan haar besten, groot! Bijna gek van vreugde waren de meesten op dien gedenkwaardigen Vrij dagavond 4 Mei 1945, maar ook zeer velen bogen het hoofd van zorg en droefheid, 't Ongeloof» lijke was gebeurd. Vrij!! Na de bange gedachte die schier ver» wezenlijkt scheen te worden, IJ- muiden als vesting zal worden verdedigd. En, natuurlijk, alles gaat voor» bij en met de jaren slijt alles. In een blijvende hoera=stemming van slopende droefheid kan een mens niet leven. Ook dat is natuurlijk. Onnatuurlijk is dat men gedenkdagen vergeet! Wie zal z'n verjaardag vergeten? Wie zelfs een ongelovige, een Kerst dag of andere Chr. Feestdag? En al is men ongelovig t.a.v. het» geen dien dag door de gelovigen wordt herdacht, men viert het mee en stopt in ieder geval met de dagelijkse werkzaamheden. Zo het in het alleruiterste geval niet anders kan. Op 4 Mei pleegt men van 6 tot 8 uur 's avonds minstens de gevallenen en dat zijn er niet weinigen die ions aller vrij» heid bevochten, te herdenken. Enkele uren per jaar. 2 uren van de 365 x 24. Klokslag 6 uur als alle vlaggen halfstok zijn gehesen, de pun ten saamgebonden zodat zelfs het wapperen is uitgesloten, het teken van diepe rouw, zijn enkele mensen saam gekomen om in een korte dienst hun en onze doden te herdenken door samen te zingen, te bidden, té luisteren. Enkelen, de holle ruimten van het intieme kerkje gapen ons aan alsof het spreken wil voor de leegte in de harten van de mensen, van hen die daar be» hoorden te zijn. Enkelen, slechts een veertigtal 'kwamen bijeen. De droefheid nog meer accen tuerend trok een groepje van welgeteld 12 personen vanuit 't dorp naar de herdenkings plech» tigheid van 8 uur. Bij het station waren er gelukkig enkele meer. Enkelen meer, daarbij bleef het. Wanneer 't tegen 8 uur loopt en de spanning voelbaar is, hoor ik hamergeklop, een vader moet beslist nu een konijnenhokje timmeren, een groepje jongelui loopt slenterend»lachend door de straat. (Arme ouders die zo'n op voeding geven!) Ergens staat een auto, luid ronkend. Hoewel niet het normale verkeer toch gaat veel gewoon door. Mensen zie je van wie je zeker weet, dat ze nu geen dringende besognes heb» ben. Nu peins ik, vragen heb ik niet eens meer, de één verdwijnt na de ander. En voor dit alles komt er een grote droefheid een grote leegte in m'n hart. Arme mens met zoveel oppervlakkig» heid, zoveel egoisme. Als onze helden ook eens alleen aan zich» zelf hadden gedacht. Geen tijd hadden gehad.... M. li JAN VAN DOMMELEN ii Een extra compliment mogen we stellig de regisseur F. Hunsche niet onthouden, die door zijn strakke spelleiding de spelers wist te behoeden voor gechar» geerd spel, waartoe dit blijspel van Esther Mc. Cracken licht aanleiding zou kunnen geven. Genoten hebben we van Ar thur Royd (A. Voogt) en Adrian Barasford (B. v. Gelder) de hartstochtelijke vissers, die zelfs om een weddenschap uit stropen gaan, hoewel Adrian nota-bene kantonrechter is. En wat gaven Mirando Bute (mej. Kellenbach) en Dengs Royd (F. Dortmundt) de zaal geen ge» noegen met hun knap spel. Vooral de twee elkaar door kruisende dialogen in het tweede bedrijf van bovengenoemd vier tal dienen vermeld te worden. Mildred Royd, de bedoenige, vond in mevr. Kruisman de ver» tolkster, die hier voor vereist werd. Hoe kostelijk was de scène waarin zij de beide vismaniakken ter verantwoording riep. En haar jam-gezwoeg! Ella Spender mvr. Stutvoet) organiseerde haar ge zellige avondjes, waarvan niets deugde, zoals ze beweerde, soms onder wat te heftige handbewe» gingen. Maar een perfecte rol» kennis! De aan golf verslaafde Jim Brent (J. de Jonge) en zijn echtgenote Marcia (mevr. Dort» mundt) ruzieden door dit alles heen met een kennelijk plezier in hun rol. Sally Spender (mej. Maas) was echt zo'n meisje van een jaar of veertien. Met wat meer rotine in het „stille spel" kunnen we haar zeker als een aanwinst beschouwen. Rawena Marriott (mevr. Jonker) niet tot 'n diep zieleleven in staat, was in dit milieu een overtuigend storend element. Het dienend personeel, gebracht door mevr. Tiebout en de heer J. Heeres, vertolkten de hun toebedeelde rollen naar behoren. En een woord van lof voor mevr. Nol voor de ingetogen wijze, waar op zij Marv Jarrow voor ons leven deed. Dit blijspel, dat ten tonele werd gebracht om door zijn grote rolbezetting veel leden ge legenheid tot spelen te geven, heeft het publiek een gezellige avond bezorgd. Wel had door „eerder opko» men" het tempo opgevoerd kun» nen worden, maar dat 'kunnen we op rekening van de première zetten. H. TONKERS. 40 JAAR BIJ HET ONDERWIJS. Onze' plaatsgenoot de heer J. B. Nederkoorn, Middenduiner» weg, hoopt 15 Mei a.s. de dag te herdenken dat hij 40 jaar bij 't onderwijs werkzaam is. De laat» ste 26 jaar hiervan is hij hoofd der R.K. Mulo»school aan de Buiksloterweg te Amsterdam- Noord. „DA PACEM" OP HET CONCOURS. Maandag 2e Pinksterdag zal het R.K. Gemengd Koor „da Pacem" deelnemen aan het groot nationaal zangconcours in Vught en zal uitkomen in de eerste afd. Gem. Koren. Het verplicht uit te voeren werk is „Adoramus té" van Mo» zart en met als vrij werk „Onder de linde'' van G, Bou- dijn voor de jury komt. Er wordt door een 30»tal koren uit alle streken van het land aan dit con» cours deelgenomen. Ongetwij» feld zal de heer Th. Spook als dirigent zijn koor tot het uiters te trachten te bezielen, teneinde een goed figuur te kunnen slaan met „da Pacem", wat het enigste koor is uit NoojdsHolland, wat aan dit concours deelneemt. FANFARECORPS „WILHELM1NA". Begunstigd door prachtig voor» jaarsweer hield het fanfarecorps „Wilhelmina" haar traditionele Hemelvaarts»rondgang door 'dorp en station. Vertrokken werd vanaf Hotel „De Weyman' en eerst door het dorp gelopen om vervolgens naar Santpoort» station te gaan, waar voor het rusthuis „Maranatha" enige num mers werden uitgevoerd, het geen door directie en patiënten zeer op prijs werd gesteld. De directrice hoopte dat dit niet de laatste maal zou zijn dat „Wil» helmina„Maranatha" zou ver» rassen. Na een wandeling door Santpoort»station werd de stoet te half tien bij De Weyman ont bonden. Het fanfarecorps geeft Vrijdag 10 Mei a.s. om 8 uur een con cert in het Burg. Rijkenspark, met medewerking van de zang» vereniging „Vox Humana". Uit» gevoerd worden o.a. muzieknum» mers welke „Wilhelmina" op 't concours 2e Pinksterdag te Maaseik (België) zal spelen. De vereniging vertrekt Zater dag om 2 uur van De Weyman naar België. KEGELEN. 22 Mei 1946 werd te Santpoort opgericht de Kegelclub „Tiga- Troes". In verband met het vijf»jarig bestaan wordt op de banen van het Stations Koffiehuis, Bloemen» daalsestraatweg, op 19 en 20 Mei een concours gehouden. Aan dit concours wordt deel» genomen door 12 vijftallen uit Amsterdam, Haarlem en IJmui- den. Voor hen die kennis willen maken met de Kegelsport een mooie gelegenheid om eens te komen kijken, cfe toegang is vrij. De banen zijn geopend: Zater» dag 19 Mei van 1924 uur, Zon» dag 20 Mei van 1523 uur. „DE LUCHTPOST". Van Roosendaal door „De Luchtpost" gehouden wedvlucht met snel verloop is als volgt: 1 2 17 37 W. Dekkers; 3 ^18 28 J. Molenkamp; 4 9 23 31 Joh. Struys; 5 7 10 14 22 P. Koning; 6 25 29 32 J. Bremerkamp; 11 Ï5 16 20 26 33 Jan Flandgraaf; 12 P. Hoogland; 21 27 36 Jac. van Duyn; 24 A. Tabernal; 30 38 C. Deen; 34 G. Bierman; 35 A. Hol.

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1