SarfpotrisWeeliHad aan De Bazar was een succes. La Lniversala Lingvo. LA UNIVERSALfl LINGVO. Chr. Kleuterschool Santpoort-D. Nat. wedstrijd machineschrijven. Veisens 50030 inwoner in Santpoort geboren. KORFBAL. Vergadering Bond Ouden v. Dagen. Drankbestrijding. AN.GÖ.B. Opbrengst Reclasseringscollecte. T. V. S. Buitenkerkelijke Bijeenkomst. Kerkboilenactie Santpoort. Sluitingstijden Winkelzaken. Ontspanningsavond Ouden van Dagen te Santpoort. „DONKER AMSTERDAM". Haarlemse Orkest-Vereniging. INGEZONDEN. Het turnen in Santpoort-St. met zijn moeilijk- en mogelijkheden. 12e JAARGANG No. 40 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 HUIS HUIS Dc Bazar ten bate van een Ver enigingsgebouw-Jeugdhuis voor de Gereformeerde Kerk is naar wij vernemen een groot succes geworden. Dit was tijdens de bas zar en reeds bij de opstelling waarneembaar. Dc sfeer waar in deze was opgebouwd. Je leuke vondsten uitgebuit in een mini maal kleine ruimte, de originele wijze van uitvoering en attracties verraden reeds bij voorbaat dat deze bazar „goed" was. Wie daaraan durfde twijfelen moest dan 's avonds maar eens probe ren binnen te komen, dat was meer dan eens onmogelijk omdat de deuren moesten worden geslo ten wegens te grote toeloop. Zo'n bazar mag Santpoort nog eens weer hebben, d'r was een goede snackbar waaraan menig een zich kwam te goed doen, liet restaurant „de Krans'' (dit wat .cynisch vanwege de tonnetjes) bood ieder een gezellige zit waar men vanwege de tonnetjes ook weer niet te lang kon blijven. Het is ons niet mogelijk alle attrac* ties en verkoopgoederen afzon derlijk te noemen. De sfeer was er prima, de kinderen en grote mensen konden naar hartelust kopen en spelen, de verkoopprij zen waren zeer schappelijk, de ter beschikking gestelde prijzen bij de attracties zeer goed Op vlotte wijze werd de laatste avond de rest er door „gedraaid" Voor velen Uwer die zich reeds bezighielden met wat talen studie zal het hoofd van dit artikeltje al verklapt hebben, waarover liet in de nu volgende regels gaat. Juist de uni versele taal. En aangezien er slechts één taal aanspraak kan maken op het predicaat „univer seel", bepalen wij ons tot die ene taal, n.l. het Esperanto. Dat Esperanto werkelijk uni verseel is, is wel een vaststaand feit, getuige de meer dan 60- jarige toepassing in de praktijk door honderdduizenden personen uit alle werelddelen en taalge bieden. Wat is Esperanto Och, ik denk wel, dat een antwoord op deze vraag wel overbodig is. Niemand zal in de naam Espe ranto een nieuw merk schoen- creme of tandpasta zien of een wondermiddeltje om in een week tijd alle mensen uit de gehele wereld te kunnen verstaan en begrijpen. Neen, iedereen weet wel dat Esperanto een wereld hulptaal is. Doch nog velen weten echter niet dat Esperanto niet slechts een of andere hulp taal is, maar DE wereldhulptaal. Waarom juist Esperanto de wereldhulptaal Uit de vele hulptaalprojecten die er door de tijden heen zijn samengesteld, bleek alleen Esperanto levens vatbaar te zijn. De oorzaak hier van moet men zien in het feit dat Esperanto, die toch ook onder de „kunstmatige talen" wordt geranggchikt, in wezen helemaal geen kunsttaal is. Daar het ook geen natuurtaal is, zoals alle nationale talen, zult U zich wellicht afvragen wat Esperanto dan wel is, Het antwoord daar op geeft het opschrift van dit artikeltje. U kon dat zinnetje dat toch in de voor U onbeken de taal Esperanto is gesteld, min of meer begrijpen. Dit komt omdat U de woorden direct her kent. De Esperanto-woorden zijn niet gefantaseerd, doch uit de waarbij we de indruk kregen dat de verkopers „geld voor hun waar hebben gemaakt". De aan» wezigen gingen met stapels goe deren naar huis, men had het goedkoop bijna voor niets en toch als we gingen rekenen dan was het voor een goed Joel en daarom rekenden we maar niet meer. Het Bazar-comité verzocht ons nog te willen vermelden dat de nettcLopbrengst .ruim f 3500.-— bedroeg. Werkelijk een pracht resultaat waarop niemand had durven rekenen. Het Comité dankt allen en inzonderheid de plaatselijke zakenmensen die hun hebben verrast met hun geschen ken en prima medewerking. De prijswinnaars van het raden naar de bruto-opbrengst kregen inmid* dels hun prijzen thuis. Deze op brengst was 5.012.91, nog een hele puzzle om uit te zoeken van web ke zijde men er steeds het dichtst bij was. Aan het adres Molenstraat 10 kan nog worden afgehaald. 1 Vest op lot no. 343, groen lot met blauwe lus; Electr. waterkoker op No. 70, wit lot; Witte pop met garderobe op No. 162, groen lot. Alle andere prijswinnaars waren ter plaatse tijdens de ver loting en uitslagen of van hen was het adres bekend zodat hun prijzen werden bezorgd. bestaande talen overgenomen. Alleen, en dat is de grote ver dienste van Esperanto, zijn die woorden uit de nationale talen aangepast aan de gramatica van Esperanto. Gramatica een woord dat velen afschrikt en weerhoudt van talenstudie. De Esperanto-gramatica is echter geenszins afschrikwekkend. Dit komt omdat de taalregels in Esperanto geen uitzonderingen kennen, dus logisch zijn, hetgeen van de nationale talen niet ge zegd kan worden. Vandaar dat men aan het begrip „gramatica" direct denkt aan dorre, droge en saaie en tevens onlogische taalregels. Dat Esperanto veel eenvoudi ger is te leren dan welke andere taal ook, vindt dus zijn oorzaak in de twee belangrijke eigen schappen van die taal, n.l. Ie. Internationale woordenschat; 2e. Logische gramatica. Wilt U meer weten van deze mooie taal, zie dan de adverten tie elders in dit blad. Hako. Dubbeltje per week-actie voor ons bouwfonds. Deze week gaat de taart, beschikbaar gesteld door bakkerij fa. van Dillewijn, Hoofdstraat 192, naar fam. van der Heijde, Hagelingerweg 10. Ieder bouwfondslid doet mee Hebt U zich al opgegeven? U hoort er ook bij. Aanmelden: Terrasweg 65, Hoofdstraat 163, Hagelingerweg 175. Bij de op 29 September j.l. te 's-Gravenhage gehouden Natioale wedstrijd in machineschrijven heeft Mej. J. H. W. van Dijk, Hoofdstraat 202, Santpoort-dorp de 2e prijs behaald met een ge middelde snelheid van netto 413 aanslagen per minuut. Het zal Arie Bakker, Nar- cissenstraat 26, wel aange naam verrast hebben toen hij Dinsdagmorgen de jonge Johannes Jacobus ten ge meentehuize kwam aan geven, te vernemen dat zijn jonggeborene de 50.000ste inwoner der gemeente Velsen was. Zo iets komt niet alle dagen voor. Dit meende het gemeentebestuur ook en bood de gelukkige vader een Spaarbankboekje met f 100.ten name van Johannes Jacobus Bakker, aan. Wij feliciteren de Ouders hartelijk en hopen dat Johannes een trouwe lezer- van Huis aan Huis mag worden. Sport Vereent verliest van Haarlem. S.V. heeft het tegen de jeugdige Haariemploeg niet kunnen bol werken. Hoewel technisch beter, konden de spelers niet dat enthousiasme opbrengen waar door Haarlem een 31 over winning in de wacht sleepte. De andere uitslagen zijn Onder OnsS.V. 2 64 Oosthoek aS.V. adsp.0-11 S.V. bOosterkwartier b 23 a.s. Zondag speelt SV om 2 uur tegen K.V.H. uit den Helder op het terrein achter de ruïne van Brederode. De verwachting is dat S.V. zich zal herstellen en een kleine overwinning zal be halen. Het programma voor dit weekeinde luidt verder SV aHaarlem a SV bAurora b SV 2Haarlem 2 SV 3Nieuw Flora 3 De afd. Santpoort van de Alg. Bond van Ouden van dagen houdt een ledenvergadering op Vrijdag 12 October des middags om half 3, in het lokaal van het badhuis aan de Wüstelaan. De agenda bevat o.a. verkie zing van 2 bestuursleden. Verder zeer belangrijke mededelingen. De afdeling Santpoort van de A.N.G.O.B. heeft een Jongeren groep welke nog wel enige leden kan gebruiken. Ter kennismaking wordt er Zondag 14 October, des morgens om 9 uur door de leden en belangstellenden naar bos en duin getrokken voor het zoeken van paddestoelen, enz. Des middags van 4 tot 5 uur kunnen belangstellenden de vondst bewonderen in de garage van Wüstelaan 13. Tevens vestigt de afdeling de aandacht op het bijzondere num mer van „De Geheelonthouder" van 29 Sept. j.l., hetwelk huis aan huis te koop wordt aange boden en zeer lezenswaardig is. Voor alle inlichtingen de drank bestrijding betreffende kan men zich vervoegen bij de heer H. E. Kaspers, Wüstelaan, Santpoort. De te Santpoort-dorp en Station gehouden collecte voor de Reclassering heeft een bedrag van f 181.19 opgebracht. In verband met de herfst- vacantie kunnen de turnlessen van T.V.S. in de St. Engelmun- dus School te Driehuis op Dins dag 16 October van de beide damesafdelingen, geen doorgang vinden. Het Bestuur van de Maria- Congregatie en de Katholieke Vrouwenbeweging organiseert Dinsdag 16 October a.s. een ont- wikkeliugsavond te 8 uur in de zaal van café „Zomerlust", waar de ZeerEerw. Pater Garkia van den Berk, Assumptionist, zal spreken over het onderwerp „Actualiteiten van achter het IJzeren Gordijn". Een prachtige serie photo's zal het gesproken woord illustreren. Deze avond is gratis toegangkelijk voor leden van de Maria Garde, de KVB en de beide Maria Congregaties (afd. Dames en Jongevrouwen) alsmede van belangstellenden. Maandag start het Werk comité van het Liefdewerk Kerk boden en komt het Uw aandacht vragen met het doel„De stich ting van een Jeugdcentrum in Santpoort". Het terrein is reeds aanwezig, het grondkapitaal is geschonken bij gelegenheid van het Veertigjarig Priesterfeest van de ZeerEerw. Heer Pastoor, aan wien een nettobedrag van f 3250.werd ter hand gesteld. Nü moeten wij nog bouwen Maar bouwen kost enorm veel. Daarom zij onze leuze„Wij bouwen mee". Ten gerieve van het publiek volgen hier de sluitings tijden der diverse zaken. Zolang de nieuwe winkel sluitingswet nog niet van kracht is zijn de volgende zaken gesloten op MAANDAGMORGEN Manufacturen Huish. Artikelen Boekhandels MAANDAGMIDDAG Kappers Slagers WOENSDAGMIDDAG Bakkers Kruideniers Groenten- en Fruithandelaren Vrijdag 12 October a.s. biedt het Ned. Herv. Kapelkoor de Ouden van Dagen van Santpoort een Ontspanningsavond aan in „De Weijman". Medewerking verlenen o.a. het Ned. Herv. Kapelkoor, Mej. Lies van Dillewijn, piano Mevr. Küller, declamatie, de heer H. J. de Haas, solozang en de Monica's, een mondharmonica gezelschap dat gezellige liedjes brengt die kunnen worden meegezongen. Voorts zullen de leden van het Kapelkoor enige voordrachten houden en wat aardige schetsjes opvoeren. De avond begint om 8 uur, ter wijl om half 8 de zaal open gaat. Over dit onderwerp hoopt Ds. J. ter Schegget een heel interessante lezing te houden voor de afd. Santpoort van de VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Ned. Christen Vrouwenbond, op Maandag 15 October a.s., des avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kapel. Gezien het onderwerp en de bekendheid der spreker, worden vele belangstellenden verwacht. Het eerste Vrijdagavondcon cert werd ingezet met een boeiende uitvoering van Brahm's Akademische Eestouverture waar van bet thematisch materiaal enige van de bekendste studen tenliederen bevat. Brahms schreef deze ouverture om de universi teit van Breslau te bedanken voor zijn benoeming tot ere doctor in de philosophic. De dirigent, Toon Verhey, wist met élan het orkest tot een klank volle uitvoering te bezielen, waarin zowel de breedgezongen als de karakteristiek vrolijke ge deelten zeer tot hun recht kwa men. Het publiek dankte met enthousiast applaus. Hierna ver tolkte Sas Bunge het pianocon cert in a kl. t. van Robert Schumann met nagenoeg gave techniek. De pianist vermocht echter met zijn interpretatie niet te boeien door gemis aan dich terlijkheid, die dit poëtische concert in zo grote mate eist. Met een andere keuze zou het spel van Sas Bunge wellicht beter tot zijn recht komen. De begeleiding was in vertrouwde handen, een te vroeg inzetten der houtblazers werd in goede banen geleid. Na de pauze werd een herhaling gegeven van de tweede symphonie van Schubert. Deze muziek van typisch Weense sfeer kan men nooit genoeg horen. O. Folge Fonden Naar aanleiding van de inge zonden stukjes betreffende de turnsport in Santpoort-Station en mogelijkheid om daar te turnen, wilde ook ik graag een en ander naar voren brengen. Naast de vele sombere klanken is er gelukkig ook nog plaats voor enige optimistische geluiden. Vele lezers en lezeressen is het vermoedelijk niet bekend, dat er reeds gedurende 3 jaar een R.K. Turnvereniging bestaat in Bloe- mendaal. Deze turnvereniging heeft haar oefenlokaal in de St. Theresiaschool aan de Dennen weg. Dit lokaal is dus maar een paar honderd meter van de grens van Santpoort-St. gelegen. We hebben reeds veel leden van Santpoort-Station in onze ver eniging, maar we kunnen er nog veel meer gebruiken. Ouders, stuurt Uw kinderen naar de St. Theresiaschool. Vooral heren en jongens kunnen we goed ge bruiken. Is dus voor het R.K. gedeelte van Santpoort-St. een oplossing gevonden, van harte hoop ik, dat het overige deel van Sant poort-St. ook spoedig in de ge legenheid is om zich uit te leven m onze mooie turnsport. Onze oefenavonden zijn Maandag 6.159.30 uur jongens en heren vanaf 8 jaar en ouder Vrijdag 6.159.30 uur meisjes en dames vanaf 8 jaar en ouder Tevens wordt er gewerkt om in de toekomst ook een kleuterafd. op te richten. Th. J. Post Leider R.K. Turnver. W.I.K.

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1