jpredikbourton Van Velsens Vroede Vaderen. Ned. Herv. Kerk en Kapel. Geref Kerk (Art. 31 K.O.) 10,30 en 3 uur: ds. N. Bruin Gereformeerde Kerk. Lutherse Gemeente INGEZONDEN. maar deze werd zodanig geno men, dat de De Meteoor-doelman de bal kon stoppen. Voorts werd er nog een doelpunt afge keurd. Maar zelfs dit zou niet ge hinderd hebben, als de geboden kansen maar voor het normale percentage benut waren. In de tweede helft nam De Meteoor de leiding, maar Braam wist gelijk te maken. Verwoed werd nu om het winnende punt gestreden. Toen De Graaf bij 'n vrije trap een fout maakte, was De Meteoor de gelukkige, zodat Velsen met 21 een wedstrijd verloor, die met één schutter in het binnentrio niet verloren hac behoeven te worden. Ruim 2 uur debatteerden de fractievoorzitters over 't voor stel van het college van B. en W. tot herziening van de gas- tarieven,. Niet de vraag of de gasprijs omhoog moest hield de heren zo lang bezig. Daarover was men het met uitzondering van de C.P.N. wel eens; het ging om de aanwending van een eventuele overwinst uit het gasbedrijf. Hierover liepen, blijkens het be treffend gemeenteblad, de me» ningen in het college al uiteen. Zowel de meerderheid als de minderheid waren het er over eens het verbruik a. over de ge wone meter van 10 op W/z et. b. over de muntmeter van op 12 cent, c. voor industriële doeleinden van 6 op 9 cent te doen brengen. In de kostprijs in te calculeren een toevoeging aan de reserve van f 30.000, maar als er nog meer zou overblijven, wil de de ene partij tot restitutie aan de verbruikers overgaan en de andere partij óók dat in de re- servepot stoppen om latere in vesteringen en verdere verho gingen op te vangen. Deze ,gaslucht" had haar weg in de gemeente al gevonden, ge» tuige de overgrote belangstelling op de publieke tribuneen men heeft kunnen genieten van een debat op hoog niveau, een debat waaraan alleen de voor zitters van de diverse fracties deelnamen. De heer Verbeek, leider van de grootste fractie (P.v.d.A.) luidde het debat in. Hij stond achter de opvattingen van de minderheid van hét college. Op bedrijfseconomische gronden wees hij de argumentatie van de meerderheid van het college om het plafond van de reserve in het bedrijf te verleggen van f 150.C00 tot f 500.000 terug z.i. mag de reserve niet groter zijn dan verdedigbaar is: er kome geen zwaardere last op de be volking te drukken. Volkomen fout achtte spreker het om ka pitalen te gaan scheppen om latere investeringen mogelijk te maken. Onjuist is het, volgens spreker, de huidige bevolking daarvoor ten behoeve van de toekomstige bevolking te laten betalen. De heer ten Broeke (C.H.) plaatste zich achter de meerder heid van het college. Een ver hoging van de reserve tot 500.000 gulden achtte spr. juist. De geste om een eventuele verdere ver hoging uit de reserve te gaan putten was z.i. zeer gelukkig. De heer Jur Visser (A.R.) merk te op, dat de gasprijs in Velsen zeer gunstig afsteekt bij die der andere gemeenten. Andere ge meenten besteden overschotten uit de bedrijven voor culturele doeleinden, dat zou ook hier kunnen. Waar is de grens van de terugbetaling? De heer Maas (K.V.P.) greep terug in de historie en betoogde dat de meerdere reservering slechts ten koste van de groot ste gezinnen zou gaan, hetgeen spr. aantoonde met verzamelde cijfers. Namens de K.V.P.-fractie (n.l. de grootst mogelijke meer derheid) diende spr. een amende ment in om eerst bij een over winst van f 60.000, neerkomende op 1 cent per M3. Kookgas, tot restitutie over te gaan en bij een lager bedrag de overwinst naar een volgend jaar over te boeken om dan tot restitutie over te gaan. (De Wethouder nam dit over m.d.v. om reeds bij f 30.000 tot restitutie over te gaan; aldus ging het amendement in zee). De heer den Hollander (CPN) meende zich aanwezig bij een be grafenis. Alles treurt en betreurt, ieder heeft een bloedend hart, maar dat de verhoging van de gasprijs noodzakelijk is, dat Is volgens alle andere heren geen punt voor discissie. Om de belij denissen van deernis geeft spre ker geen cent. Hij toetste de ver hoging van de gasprijs aan het re cente loonrondje en verklaarde zich tegen het voorstel. Wethouder de Boer verdedig de eerst de noodzakelijkheid van de verhoging. Elders in de lande is de gasprijs al 3 x verhoogd hier in Velsen komt men eerst nu met de le verhoging. Hierna ging Weth de Boer over tot verdediging van het door hem aangehangen minderheidsstand punt van het college, een stand punt, dat voortsproot uit strikt sociaal rechtvaardigheidsgevoel. Hij gevoelde er niets voor 500.000 gulden uit de zakken van de burgers te kloppen voor het vor men van een reservefonds. Bo vendien vond hij zulks een g vaarlijk experiment, want de his torie had hem voorzichtig ge maakt, immers wie zegt dat de Regering te eniger tijd weer niet eens zou zeggen: maak eerst die reserve maar op. De fout t.a.v. de gasprijs ligt z.i. in de methode van heffing en er zal snel worden gewerkt om die zwakke plek te verwijderen. Aan Weth. Ashoff (C.H.) was hierna de taak om het meerder heidsstandpunt te verdedigen. De wethouder deed dit op de gron den die reeds in het raadsstuk waren aangegeven. Ook hem lag de strikte sociale rechtvaardig heid na aan het hart, maar z.i was de zich discutabele methode van de heffing thans niet aan de orde. Dat punt moest ook z.i. on der de loupe worden genomen. Bezwaren om de reserve wat hoger op te voeren dan het des» tijds aanvaarde plafond van f 150.000 waren er niet, zij het dan men wellicht niet zo ver als een half millioen behoefde te gaan. Die reserve zou moeten gelden om calamiteiten in de toe komst te kunnen opvangen en daarmede waren alle gasgebrui- kers in de toekomst gediend. Al sprekende verliet de wethou der het meerderheidsstandpunt t.a.v. de bestemming van de re serve, waarmede spreker in het schuitje des heren Verbeek (P. v. d. A.) stapte. Deze talmde geen moment om, met zijn nieuwe passagier zee te kie zen. Z.i. was men het in de boe zem van het college over alles eens: er bestaat alleen maar ver» schil van inzicht over de te ver wachten uitkomsten van het be drijf. Zich aansluitend bij het be toog van weth. de Boer achtte ook hij voorzichtigheid geboden. De „grootte" van de reserve speelde in de toekomst een rol en er is dus niets op tegen dat punt van jaar tot jaar door de Raad te doen bezien. De heren Van Wezel (VVD) en Maas (KVP) sloten zich hier bij direct aan. De heer ten Broeke (C.H.) kon zich echter niet gewonnen geven, een behoorlijk reserve fonds achtte deze spreker nood zakelijk om ons zelf te beveili» gen. Het was volkomen duidelijk dat de Raad zich bij stemming in meerderheid zij het een uitermate geringe meerderheid zou uitspreken vóór het minder heidsstandpunt van het college. De Voorzitter Mr. M. M. Kwint schorste de vergadering, opdat B. en W. zich nader zouden kun nen beraden. Na heropening van de zitting deelde Weth de Boer (P.v.d.dA.) mede, dat met algemene stem men was besloten, met overne ming van het gewijzigde aman" dement van de K.V.P.-fractie, 'n (over)winst boven f 30.000 te, doen aanwenden tot restitutie aan de verbruikers van het kook» gas. De Raad nam hiervan acte, niemand verlangde stemming, slechts de C.P.N. wenste zich tegen de verhoging uit te spre ken, niet tegen de beoogde restitutie. Aan de orde kwam nu de ont eigening van 't Velserbad. Het had aanvankelijk alle schijn er van, dat na de uitgebreide gas- discussies, de Raad weinig be hoefte gevoelde in dit probleem te „duiken". Zelfs de tot de Raad gerichtte (twee) adressen van de heer Waagmeester, directeur van het zwembad, bleken geen stimulans te zijn, totdat de heer Van Wezel (VVD) opmerkte dat de onteigeningswet niet voor deze doeleinden in het leven was geroepen. Spreker wilde niet, dat de aandeelhouders van de beoog de stap de dupe zouden worden. Naar zijn mening was de beste oplossing dat de Gemeente de meerderheid van de aandelen in handen kreeg, we hadden dan 'n belangrijke medezeggenschap en bij een eventuele subsidieverle ning een vinger in de pap. De heer Verbeek (P.v.d.A.) vond het al bij al een ingewik» kelde geschiedenis, te meer nu de Raad plotseling waarom eerst nu?? met een 2_tal adres sen werden geconfronteerd. Spre ker vroeg zich af wat de aande len waard zijn en hoe de exploi" t^tieuitkomsten van de laatste jaren waren. Er moest nu maar eens een eind aankomen, het heeft geen zin nog eens 2 jaar te praten. De heren Kruisman (CPN) en Maas(KVP) waren 't hiermede volkomen e&ns. Laatstgenoemde merkte op, dat thans het alge meen belang moest prevaleren: de adressen (die een averechtse uitwerking op de Raad hadden!) doorkruisten slechts de plannen, die nu door het college werden voorgesteld. De heer ten Broeke (CH). liet een ietwat verzoenend geluid ho» ren. Was het college met het stellen van de termijn voor het in orde maken van het bad niet wat star geweest? Wat gaat het de gemeente kosten dit verwaar loosde gebouw over te nemen? Weth. de Boer (P.v.d.A.) liot in zijn repliek geen spaan heel aan de heer Waagmeester. Wat in de adressen staat is van A tot Z uit de lucht gegrepen. De ge meente heeft gezocht naar een gezonde oplossing; men wilde het Velserbad geen concurrentie aan doen door het eventueel stichten van een gemeentelijk bad maar er viel met de directeur nu eenmaal niet te praten. Onbereik baas als de heer Waagmeester was, weet hij plotseling de Raad te vinden, maar de wethouder wil niet op dood spoor komen. Het gelukte de directeur niet om zijn aandeelhouders bij elkaar te roepen? De heer Waagmeester was practisch zelf de N.V. Zelf de president-commissaris van de N.V., de heer Leverkamp, was van veel onkundig gehouden (door zijn directeur!) niet door het college, dat te horen kreeg: onteigen dat baalt' Het wethouders-betoog had verhelderend gewerkt, aldus de heer Van Wezel (VVD). Wel wilde de heer van Leusen (PvdA) de deur voor onderhandelen nog open houden, maar de procedure moest nu doorgang vinden praten tegen het einde moest on verbiddelijk worden afgewezen. Velsens Raad had er kennelijk genoeg van en besloot met alge mene stemmen tot onteigening over te gaan. Aan deze twee hoofdschotels had de Raad zich behoorlijk goed gedaan, de kleinere schotels: 1. aanvaarden rijksbijdrage voor „Velserbeek"; 2. aanvaarden rijksbijdrage voor „Schoonenberg"; 3. aangaan van kasgeldlenin» gen; 4. aankoop van de 2 witte huisjes aan de Hagelingerweg 152 en 154 met grond en opstal len voor f 5000. 5. vaststellen straatnamen, werden zwijgend doorgegeven. Bij een verzoek tot de Raad om verlaging van de pachtprijs voor weiland en tuingrond te Sant poort trad de heer Van Veen (KVP) als pleitbezorger op. Deze noiömde de pachtprijs zonder meer te hoog, waarin hij werd bijgevallen door de 'heer Van Wezel (WD) De heer Kruisman (CPN) sloot zich aan bij het voorstel van de heer Van Veen om het raadsstuk terug te nemen. De heer Verbeek (PvdA) acht te slechts de gezamenlijke coi>- clusie van de grondkamer van belang, niet die van één harer leden. Weth. Visser (PvdA) merkte op, dat de gemeente geen philan- tropische instelling is en dat hij het stuk niet kon terugnemen. De grondkamer heeft de destijds aangegane pachtovereenkomst tussen partijen goedgekeurd en daarmede is de zaak voor de ge meente gezond. De heer Van Veen (KVP) re» pliceerde nog, maar boekte geen resultaat. De heer Kruisman (CPN) pleit te voorts n.a.l. vas de bouw van een o.l. school te IJmuiden voor de bouw van gym.-lokalen. Z.i. moest iedere school zo'n lo kaal hebben. Dit vond weth. de Boer (PvdA) onzin. In Velsen staan wij er goed voor met gymnastieklokalen: ze moeten niet grotendeels onge bruikt staan, één lokaal op drie scholen is z.i. voldoende. Daar naast was de belofte aan het Kath schoolbestuur te Santpoort en die aan het Prot. Chr. schoolbe stuur in Velsen voor de bouw van een gym.»lokaal en die be lofte moest eerst worden ingelost Veel kans op de bouw van meer dan 1 of 2 lokalen bestond er z.i. Sn de naaste toekomst echter niet. Kerk v.m. 10 uur Ds. D. ter Steege, Doopsbediening De Toorts, 10 uur ds. E, F. Wildervanck, Bussum Kapel n.m. 5 uur Prof. dr. G. C. van Niftrik Amsterdam ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uur :dezelfde Koffiekamer Westerveld 9.15 uur ds. J. Simon Doopsgezinde Gemeente Helmstraat, IJmuiden drs. S. L. Verheus, Haarlem ZONDAGSDIENST ARTSEN: De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag A. de Groot Hoofdstraat 165 Tel. 8310 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Bloemendaalse Apotheek Bloemend.weg 85 Bloemendaal Telefoon 22181 K 2500 APOTHEEK DE WILDE Broekbergenlaan 42 Tel. 8284 KERKBERICHIT R.K. KERK Triduum voor alle meisjes, jongevrouwen en dames der pa rochie. Vrijdag 7 Dec. opening der drie daagse oefening; te 7 uur confe» rentie voor alle meisjes der pa rochie tot 17 jaar; te half 8 lof; te 8 uur conferentie voor alle jongevrouwen. Zaterdag 8 Dec. feest van Ma ria Onbevlekt Ontvangen. 1ste H. Mis te half 7, daarna korte toe spraak. Gezongen H. Mis te 7.15 Om 8 uur Schoolmis. 's Namiddags om 5 uur confe rentie voor de meisjes; te 7 uur Broederschapslof; te 8 uur confe rentie voor de jongevrouwen. Zondag 9 Dec. Sluitingsdag van het Triduum. H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur, 9.15 Hoogmis en 11 uur. 's Namiddags 4 uur conferentie voor de dames (ge huwd en ongehuwd); te 7 uur plechtig sluitingslof met preek en opdracht. De conferenties worden ge houden door de Zeer Eerw Pater J. W. Kerssemakers S.J. Woensdag half 8 H. Familie J ongemannen) Vrijdag half 8 Kruiswegoefe ning. Zaterdag half 8 Broederschaps lof. Buiten verantwoording van de Uitgevers. „WEE HEM, DIE ERGERNIS GEEFT".... Een vreemde aanhef voor een courantenartikel, maar dat komt er van, als men in ons aller „Huis aan Huis" een meditatie - zij het ook een veilingmeditatie - te lezen krijgt: dan volgt er al doormediterend haast vanzelf een tekst, in casu de bovenstaande want wat hebben wij ons aan deze schrijverij geërgerd. Aanvankelijk dachten wij nog: een meditatie van een of andere Theoll-student, die er een stui» ver probeert bij te verdienen en praat over dingen waar hij geen verstand van heeft, of van de advertentiereiziger om bij zijn Santpoortse adverteerders een goede beurt te maken, maar nu wij uit betrouwbare bron verne men, dat achter het pseudoniem „Pennelikker"een winkelier uit de zelfde branche schuilgaat, nu is onze ergernis in volle veront waardiging losgebarsten. Als die man ook maar een kwart van de vakkennis, die hij behoorde te bezitten bezat, dan zou hij moe ten toegeven, dat er op deze vei ling, vooral voor de betere kwa» liteiten, spotprijzen zijn betaald, en dat over het geheel genomen, zeker 95 pet. 'Van het verkochte de betaalde prijs dubbel en dwars waard was: dat er voor de res terende 5 pet. misschien wel eens een paar gulden extra gemaakt werd, is tenslotte het avontuur van de veiling; er zijn altijd ko pers, die op een gegeven ogen blik eenvoudig een artikel moe» ten hebben en de notaris of deurwaarder zit uiteindelijk op het podium, om aan de meest biedende te verkopen. Maar wij zijn sportief, waarde pennelikker; als u iemand tegen» komt, 'die zich 'bekocht voelt, laat hij zich dan, als wij weer in Santpoort veilen, maar met ons in verbinding stellen, want wij komen nog een keer. Toevallig veilen wij namelijk wél voor een groothandel-in- liquidatie en zoals UEd. zo in» telligent opmerkt, trekken wij inderdaad twee keer per week, een veiling houdend, van plaats tot plaats enige maanden lang. Of dacht u, dat Santpoort zoveel koopkracht had, dat wij met één avond-veiling aldaar van onze voorraden af waren? Als dat zo was, moest u, waar de heer, immers schatrijk gewor den zijn, of ontbrak er misschien iets aan de kennis van het vak. Aan uw schrijverij zou men zeg gen „en niet weim'g ook Nu ons hart gelucht is, sans rencune, enbedankt voor de reclame. w.g. DE ONDERNEMERS. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Zondag a.s. onvangt Velsen op haar terrein Kinheim en dat kan een interessante wedstrijd wor den, want Kinheim staat er ver» re van best voor en zal dus prijs op één of twee winstpunt/es stellen en.Velsen heeft maar 3 winstpunten meer en met nog 11 wedstrijden voor de boog is nog alles mogelijk. Bovendien spreekt de .gemeentelijke „hege monie" natuurlijk óok een woordje mee. Men kan er dan ook van op aan, dat elke duim gronds krachtig betwist zal wor den. Als onze plaatsgenoten spe len voor wat ze waard zijn, dan blijven de punten hier. Terrasvogels gaat naar Hoorn om Always Forward te bekam pen. De „Voorwaarts"»mensen komen momenteel niet sterk voor de bovenste plaats in aan merking, maar zijn toch zeker niet te versmaden tegenstanders. We durven dan ook op niet meer dan een gelijk spel te hopen. i

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 2