Een mens was te veel. Van Velsens Vroede Vaderen. w- Wijziging Telefoonnummer Hoofdbureau van Politie. l/ctccttoiie S&nf/a&ort FLORA 1953. 14e JAARGANG No. 4 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SaEfocatsWeeftHad aan HUIS VRIJDAG 23 JANUARI 1953 Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Aan de uitvoerige agenda, die Velsens Raad in zijn eerste zit ting te behandelen kreeg, ging een nieuwjaarsrede van de bur gemeester, Mr. M. M. Kwint, voor af welke ruim een uur tijds in be slag nam. Het gehele gemeentelijk gebeu ren in al zijn facettes, werd door de burgemeester onder de loupe genomen. De vaststelling van de verschillende uitbreidingsplannen in onderdelen, passeerden de re vue, in bewerking zijn deze voor Santpoort-Noord en Santpoort- Zuid (Van Dalenlaan). Ten be hoeve van het uitbreidingsplan Santpoort-Noord werden in het afgelopen jaar enige zeer belang rijke aankopen verricht, zodat de voor dit plan van belang zijnde gronden voor het overgrote deel thans in gemeentelijk bezit zijn. In 1952 konden aan 505 gezin nen huisvesting in nieuwe wonin gen worden geboden. Na de be vrijding zijn thans 3550 gezinnen in nieuwe woningen onderge bracht. In aanbouw op 31 Dee. 1952 waren 970 woningen en 2 winkels. De gunning van 169 éta gewoningen aan de Lange Nieuw- straat te IJmuiden-Oost kan ie der ogenblik afkomen. De huis vesting' laat in vele gevallen nog heel wat te wensen over; de mees te urgente gevallen zijn opgelost, maar nog niet alle. Ter bevorde ring van het culturele leven werd in 1952 aan diverse culturele ver enigingen een subsidie verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 9240. Grote aandacht in de nieuwjaarsrede werd besteed aan de visserij en de groot-indus trieën. De heer Maas (KVP) beant woordde als nestor van de Raad de rede van de burgemeester en sprak onder meer de wens uit dat heJ nieuwe jaar een vruchtbare samenwerking1 tussen College en Raad te zien mag geven. Bij de behandeling van dc agen da verwekte de heer den Hollan der (CPN) grote hilariteit toen Lij in zijn betoog om meer aan dacht va'n het College vroeg voor de Visserij, door de Voorzitter werd geïnterumpeerd met zijn op merking: ik heb u straks een uur laten praten, toen heb ik mijn mond gehouden, nu moet u het zelfde doen! De heer Kruisman (CPN), die die g'een antwoord op zijn vragen aan het College terzake van de ontzetting van het gezin Ouden dijk had gekregen, daar de be- effende materie niet tot de com petentie van de Raad behoort, trok fel van leer en noemde le wijze waarop z.i. het bewuste 2,ezin ten gronde was gericht mis dadig en dreigde met een motie. W voorzitter liet niet toe. dat de f genlijke materie in discussie wam. hetgeen ook gold voor de neer Nuyens (KVP) d ie van me- ling was dat de taak van de raadsleden is een gemakkelijk ntermediair te zijn, de burgers zo coed mogelijk van advies te die- len en niet om door eens flink op e spelen „de flinke Piet" uit te tangen. Van een misdadig optre- len door het College was z.i. niet n het minst sprake. Oudendijk rad meerdere verkeerde adviezen ïehad; de Voorzitter coupeerde eerdere discussie en het bracht 't voorstel van het College om geen liscussie toe te laten in stemming'. Hechts de communisten stemden egen. De Raad voteerde de be en grijke som van f 10.000 voor le bouw van een nieuw hospi- aal-kerkschip. De aankoop van grond te IJ- nuiden ten behoeve van de bouw 'an een politiegebouw werd goed :ekeurd. zij het na opmerkingen van de heren Maas (KVP) en Kruisman (CPN) over de hoge 'rondprijs. Eerstgenoemde achtte het terrein en de plaats uitermate geschikt voor een politie-gebouw. Goedgekeurd werd voorts een subsidie van f 4100 aan de Haarl. Orkest Vereniging, welk orkest provinciaal orkest zal worden. Van de zijde van de Raad werd aangedrongen op het doen geven van een 2-tal concerten in Velsen, waarop zeer grote kans bestaat. De nieuw ontworpen subsidie regeling voor het kleuteronderwijs werd met instemming begroet. De heer Maas (KVP) deed de suggestie aan de hand om bij voorkomende gelegenheid reke ning te houden met de gezinslas- ten bij de bepaling van de hoogte van het schoolgeld. De vaststelling van een plan tot herziening van het Wederopbouw plan C (Oud-I Jmuiden) noemde Mr. Tonino (KVP) de slotphase van het „drama Oud-I Jmuiden". Voldaan is weliswaar aan de voor waarde van een behoorlijk entree. Spr. hoopte dat de winkeliers in teresse zullen tonen, maar hij vreest zulks wegens te kort aan „achterland" voor hen. Weth. Visser (PVDA) merkte op, dat het College de gedane toe zeggingen ter zake van Oud-IJ- muiden had ingelost, maar te vens dat „van dit College geen verdere uitbreiding aldaar is te verwachten". Met ingang van 26 Jannari a.s. is het Hoofdbureau van Politie Tiberiusplein te IJmuiden tele fonisch bereikbaar ondernummer 6 444 II 2550] Het oude nummer 4745 is hier door vervallen. Het nummer van de Politiepost Santpoort blijft 8300. GETOSA-NIEÜWS. Het eerste optreden van de RK Gemengde Toneelvereniging „Ge- tosa" in 1953 zal plaats vinden op 31 jan. en 1 Febr. a.s. in de zaal van Böhm te Santpoort. Het op te voeren stuk is een luchtig Engels Blijspel,getiteld: „En toen kwam Oma" (The Age of youth), door II F. Maltby en Fredi Wijnne Het is 0,Getosa blijkbaar ernst zich bij de keus van haai' stuk ken niet te ontzien, daar toch vooral bij dit gegeven een gede gen rolkennis is vereist, terwijl bovendien het decor aan de sfeer van de woning van een Engelse familie uit hogere kringen zal clierièn te worden aangepast. Enfin als de belangstelling' voor de verrichtingen van deze vereni ging even groot is als bij vorige gelegenheden, dan zullen en pu bliek en spelers beide genieten van een prettige avond met dol komische verwikkelingen. RUDI HORNECKER'S FILM In de grote bladen heeft men regelmatig kunnen lezen dat in diverse plaatsen de film „Een mens was teveel" werd vertoond. De vereniging „Het Zonnehuis Christelijke vereniging tot verple ging van behoeftige chronisch zie ken te Utrecht, brengt deze fiim op Maandag 26 Januari a.s. in 't Jeugdhuis te Santpoort en wel in 2 voorstellingen om 7 en om 9.15 uur. De film is een product van Rudi Hornecker en vervaardigd in op dracht van ,.IIet Zonnehuis". De vereniging' „Het Zonnehuis" be oogt christelijke verzorging <-n verpleging van behoeftige lirders aan een slepende ziekte (van alle gezindten) en verschaft deze een blijvend vriendelijk tehuis, stich tingen zijn gevestigd te Beekber gen 100 bedden en te Schiedam 50 bedden. De film is aanklagend en be schamend. Hieronder volgt een korte be schrijving van de film: Een mens roas teveel. Nora en haar verloofde Frank werken samen in een klein mario nettentheater. Samen vervaardi gen zij ook de poppen waarmede zij spelen. Een spel, waarin het op de beweeglijkheid der handen en de lenigheid der vingers aankomt. We leren Nora kennen als een gezonde en levenslustige jonge vrouw. Des te dramatischer is de wending, die het verhaal neemt, als zich bij haar de eerste sympto men van een chronische ziekte manifesteren, die leiden zal tot voortgaande verlamming en grote h u1nbeh oevenhei d Na een langdurige verpleging in familiekring wordt zij overge bracht naar een „Rusthuis". Het milieu van de kamer waar ijl Nora terecht komt, wordt ge tekend door de drie, daar reeds aanwezige patiënten n.I.: Mea Merano, eens een beroemde actri ce. Ze leeft in het verleden en spreekt slechts in citaten uit be roemde rollen v.n. ontleend aan werken van Shakespeare. Dit geeft een wrang-komisch effect. Vervolgens Jeanne, een verbitter de en cynische vrouw die het op standige element vertegenwoor digt en tenslotte, „De Altijd Zwij gende" een star-si arende vrouw die slechts tegen het einde va;i de film drie woorden spreekt. De directrice van het rusthuis is een zakenvrouw, die genood zaakt is de eindjes aan elkaar te knopen. Van het personeel treedt op de voorgrond de hoofd verpleegster Zuster Helene. De sfeer van het huis en de wijze waarop de patiënten moeten wor den verzorgd, bevredigen haar niet. Onder invloed van Truus, een collega waarmede zij haar opleiding ontving, gaan haar de ogen open voor de eisen die aan de verpleging van chronisch zie ken moeten worden gesteld. Deze laat haar die verpleging zien in 't huis waarin zij werkzaam is. On der de indruk hiervan weerstreeft Helene temeer de directrice en is ook Nora tot geestelijke steun. De toestand van deze laatste is snel achteruitgaande. Frank neemt 'afscheid en troost zich met Ellen, een nieuwe medewerkster. De slotscène, die tezamen eeit „epiloog" vormen, zijn van een sterke dramatiek. Zelden zal men een probleemfilm hebben zien ein digen als deze. EEN LAATSTE MEDEDELING OVER BERT BRUGMAN'S MARIONETTENTHEATER. Vrijdag 23 Januari des middags om half vijf wordt voor de kin deren door het marionettentheater van Bert Brugman het spel „Pau- lus de Boskabouter" opgevoerd. Zij die Bert Brugman met zijn marionetten al eens hebben zien toveren, zijn vol enthousiasme over Brugman's prestaties. De Velser Kunstkring „Voor Allen", die de voorstelling organiseert, heeft de toegangsprijs voor de kinderen zeer laag gesteld en ver wacht een uitverkocht huis. Des avonds om 8 uur geeft Brugman voor de ouderen een opvoering- van de opera „Paljas" en van „Het oude lied" van Mozart. Ook voor deze avondvoorstellin gen, die op hoog niveau zullen staan, verwacht men veel belang stelling. BELANGRIJKE VRAAG NAAR ONGEHUWDE ARBEIDS KRACHTEN VOOR CANADA In verschillende provincies van Canada is een zeer goede pJaat- singsmogelijkheid voor jonge on gehuwde personen. De plaatsing zal in groepsver band geschieden, terwijl de ver dere verzorging na aankomst wordt toevertrouwd aan geeste lijke verzorgers van diverse ge zindten. Bij het Arbeidsbureau en de bij kantoren is een lijst met vacatu res ter inzage. In verband met het feit, dat "t vertrek reeds in Maart-April van dit jaar is, dienen de aan mei En- gen vóór 1 Februari a.s. te wor den gedaan. Gevraagd worden: Mannelijke personen, die in de land- of tuinbouw werkzaam zijn; Vrouwelijke personen, die als huishoudelijke hulpkracht in ge zinnen of ziekenhuizen geplaatst kunnen worden. Voor kinderen van 18 jaar e.i ouder, die vooruit vertrekken, is dit tevens een gunstige gelegen heid om emigratie voor het gehele gezin voor te bereiden. S. C. „SANTPOORT". Na het verspelen van het jaar- Kerstgambiet is Dinsdag j.l. de competitie weer voortgezet. Het tweede tiental moest meteen aan de slag voor de Bond en ontving Hillegom I. De resultaten waren: Santpoort IIHillegom I 1VosmanBalm 10 2. Oosterlingv. d. Aar 01 5. HoutermanWarmerdam 01 4. Spookv. d. Berg 10 5. Enklaarvan Lierop 10 6. van DuynLubbe i 7. LabouchereBraudsma 10 8. PieterseSalier 10 9. In 't Veltv. Kesteren 10 10. HosWeijers 10 Totaal 7|2| Na de ongelukkige wedstrijd te gen Kijk Uit IV dus nu een fikse overwinning. Mede doordat Kijk LTit IV van hef V.A.S. verloor, heeft Santpoort II zijn kans weer volkomen in eigen hand. Voor de onderlinge competitie werden nog gespeeld: Groep I: BlansjaarG. Schuurman (afgebr.) 10 Dr. de Grootv. d. Bronk 10 SfeijnAV, Schuurman 10 Groen II: RoosHoman 01 HannappelSchweitzer iI Groep UI: WintersVulling' (afgebr.) 0t VOLLEYBAL VERENIGING SANTPOORT. Onze vereniging mag terugzien op een succesvol jaar. Na eerst in 1952 het kampioenschap in de zo mercompetitie te hebben behaald, staan we nu in de wintercompe titie aan de top van de ranglijst. Houdt dat ook in 1953 zo vol jon gens en laat zien dat een Volley bal vereniging in Santpoort zeker recht van bestaan heeft. De vereniging is ook uitgebreid Naast 'n bestaande herenafdeling hebben wij nu ook een damesaf deling. Onze plannen voor 1953 zijn: Zowel één of meerdere dames- en herenteams aan de zomercompe titie te laten deelnemen. De dames in het bijzonder zui len echter eerst nog goed moeten trainen, willen ze een wedstrijd tot een goed einde kunnen bren gen. Maar tanden op elkaar dan lukt dat zeker. De trainingsavonden zijn nog steed.s: Voor dames Vrijdags 's avonds van half acht tot half negen. Voor lieren Vrijdags 's avonds van half negen tot half tien, :u de school met de Bijbel aau de Fr. Netscherlaan. Belangstellenden zijn natuurlijk van harte welkom. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door G. D. Markerink, Kruidbergerweg 43. Zaterdag 24 Januari gaan wij natuurlijk allemaal naar hef Krc- lag'ehuis in Haarlem waar van 2 uur tot 10 uur een groot tournooi wordt gehouden waaraan de bes te spelers uit Nederland deelne men. KERKBERICHT R.K. KERK. Zondag LI.H. Missen 6.45, 8 uur 9.15 (Hoogmis) 11 uur. Te 7 uur Lof. Maandag te half 8 Maria Garde Dinsdag' te half 8 Maria Con gregatie (I). Woensdag te half 8 H. Familie (jongemannen). Vrijdag te half 8 Lof. Zaterdag half 8 Broederschaps lof. Het aantal aanmeldingen voor het beschikbaar stellen van pen sionruimte voor de Flora-periode van 14 Maart tot 14 Mei a.s. neemt nog steeds toe.- Iedere dag komen er nog' brieven met het verzoek om inlichtingen of aanmeldingen binnen. Wij hebben daarom beslo ten nog even te wachten met het opstellen van de lijst met adres sen, die straks bij het onderdak brengen van de vreemdelingen geraadpleegd zal worden. Wij ra den echter een ieder, die van plan is zich op te geven, .aan dit zo snel mogelijk te doen. Er moet nog veel worden georganiseerd en de openingsdatum van de tentoon stelling staat vlak voor de deur. Het is ons gebleken, dat de meesten die zich opgeven voor de Flora-periode, tegelijkertijd geno teerd willen worden voor de ko mende zomermaanden. Dit is na tuurlijk uitstekend. Santpoort gaat met een Vacantiefolder een intensieve propaganda maken voor de bevordering van het va- cantiebezoek. Enals de vacan-. tiegangers komen, moet Santpoort ze kunnen ontvangen. Hoe meer aanmeldingen dus hoe liever. In de folder kunnen de adressen worden opgenomen van een ieder die hierbij belang heeft. Zaken lieden, pensionhouders, leraren in de moderne talen stenografie, muziek, garagebedrijven, schoon heidssalons, etc., hebben er belang bij in de folder te worden ver meld, temeer, omdat enkele dui zenden exemplaren van het fraai uitgevoerde boekje in Santpoort zelf zullen worden verspreid. Omdat de folder binnen zeer korte tijd dient te worden ge drukt, wekken wij iedere belang stellende op zo spoedig mogelijk op te geven of zijn adres dient te worden vermeld. Aanmeldingen s.v.p. aan W. E. Liedmeijer, Burgemeester Ensche- délaan 34. T.Y.S. GAAT FUIVEN. De Turnvereniging T. V. S. zal haar jaarlijkse feestavond geven op Zaterdag 31 Januari a.s. des avonds 8 uur precies in café de Weyman te Santpoort. Een revue getiteld „Probeer het eens", verzorgt door leden en vrienden van T.V.S. belooft aan de Santpoortse turners en turn sters een avond vol afwisseling en gezelligheid. Programma's, zonder welke geen toegang wordt verleend, zijn voor leden boven de 14 jaar verkrijgbaar bij Mevr. W. de Jong-Bakker, Mevr. J. v. Dille wijn, Hoofdstraat 192 en Mevr. J. van Vuure, Velserbroekstr. 18

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1