fj.ü jProdtkbaurton 5rj JAC. NOL Steuiii het Nationaal Rampenfonds TAX! Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. IN MEMORIAM Op 11 Februari hebben wij afscheid moeten nemen van een bekende en geziene figuur uit onze gemeente, - onze vriend J. DE MEZA. In brede kringen zal dit verscheiden diep worden betreurd. Met hem is heengegaan een mens die in zich droeg een grote liefde voor mens en dier. Voor de mens droeg hij deze uit in zijn vele bestuurs en lid maatschappen op sociaal cultureel en humaan terrein. O.a. Humanistisch Verbond, Rode Kruis, Stichting 1940 1945, Stichting Cultureel Werk Volksherstel en Hark. Vooral in de achter ons liggende oorlogsjaren kon hij deze nobele drang volkomen uitleven in zijn onvermoeide werk werk voor de Landelijke Organisatie voor Onderduikers, voor de medemens in nood. Voor de dieren bezat hij eenzelfde innerlijke gave, welke moge blijken uit het bedrijf hetwelk hij opbouwde. In 1922 begonnen in een houten schuur, wist hij door zijn grote geestkracht dit moeilijke bedrijf te maken tot een moderne fabriek, die haar producten zowel door in als export, een alom bekende naam deden verwerven. Hierbij heeft hij ook door zijn interesse voor de dieren wereld velen nader kunnen brengen tot de wereld van de bijen, door middel van de film en het houden van lezingen. Gelukkig heeft hij zijn werk bekroond mogen zien. Een vertrouwde vriend van velen is heengegaan, wij blijven hem dankbaar voor zijn warme vriendschap. Hij ruste in vrede. C. SPOOR, Hoofdstraat 17, Santpoort-Dorp. VOETBALSPEL EN SCHIETEN Ik weet niet, of 't aan mij ligt, t kan ook zijn, dat je alles, wat je in je jeugdjaren hebt mee gemaakt, mooier ziet, dan het in werkelijkheid is geweest maar t komt me zo voor, dat je in *t huidige voetbal niet meer de schutters, de „kanonniers", tegen komt, die je vnoeger op de voet balvelden ontmoette. Oéf, wat kon vroeger die Jan Thomee thans Dr Thomee uit het Deiltse „Concordia", schieten. De vonken vlogen er af! En dan Huig de Groot, van Sparta, bij genaamd het Sparta-kanon, niet te vergeten. „Huuug" schreeuw de het Rotterdamse publiek, wan neer de Sparta-midvoor de bal goed voor zijn rechterbeen had en dan volgde er een „poeier", waar de meeste keepers uit die dagen niet van terug hadden en die hun slechts veroorloofde de bal pas weer te zien, als hij reeds lang en breed in het net lag. Breb- ner, de befaamde Engelse doel man van het Engelse elftal, dat op Tweede Paasdag van het jaar 1915 zn eerste nederlaag tegen Holland te slikken kreeg, zou daarvan kunnen meepraten! En vegen ive Wim Lagendaal de befaamde schutter van Xer xes, ook niet uit! Wist u, dat men hem destijds in Parijs de bijnaam van het „menselijk kanon" gaf? Ik zou zo zeggen: „Dat zegt u toch wrel iets". En om wat dichter bij huis te blijven: de roodbroeken-club „Haarlem had de ouderen zul len zich dit herinneren op de linksbinnenplaats Jur Haak staan en ook hij was een schut ter van importantie. Voorts her inner ik me nog levendig, hoe Stormvogels zo in het begin van de twintiger jaren in de personen van Blinkhof Sr. („Witte Jan") en Piet Sint een tweetal schutters had, die, wanneer ze van aange zicht tot aangezicht met de vijan delijke doelman stonden, deze de stuipen on het lijf joegen. En ook de V. S. V.'er Sijp Sterk kon er soms „ongegeneerd" op los schie ten! Men zal mij mogelijk willen tegenwerpen, dat er ook thans nog wel spelers zijn. die een „fat soenlijk schot kunnen lossen, maar laat men op mijn gezag' aan nemen dat je zulk soort schut ters vroesrer bij bosjes had en ze niet ..halen" bij de hierboven ge noemden. Ik voor mij geloof, dat één en ander ziin oorzaak vindt in het feit. dat er tegemvoordig aanzien lijk minder aan goal-schieten „kool sjotten" zei men vroeger gedaan wordt dan vroeger, toen de training nog lang zo „verfijnd" niet was als tegenwoordig en hoofdzakelijk bestond uit doel- schieten links en rechts en als er tenslotte te veel spelers kwmmen. zodat de ruimte voor de goal te klein werd, in „een par- tiifie snelen". Maar schieten leer de te op zo'n manier! En dat een goede schutter z'n gewicht in goud waard kan zijn voor zijn club, zal een ieder wil len beamen, die Zondag aan Zon dag ziet, hoeveel kansen er door slecht schieten „om zeep" worden gebracht. Dat heb ik vroeger anders meegemaakt of gehoord. Zo herinner ik mij een wedstrijd van Haarlem tegen D.F.C. waar in de aanvankelijke 51 achter stand werd omgezet in een 65 voorsprong door maar steeds in alle standen te schieten. En in een andere wedstrijd tegen R.A.P. kregen de roodbroeken eens slechts -5 doelpuntrijpe kansen, maar.... ze leverden ook 5 doel punten op. Van Rapiditas won Haarlem eens met 41. De bal was in deze ontmoeting bij het Rapiditas-doel niet „achter" ge weest. maar de 4 kansen waren alle benut. Het komt mij voor, dat. wil men weer znlke formidabele schutters kweken, men weer eens zo af en toe zou moeten „afdalen" lot het doodgewone ..kool sjotten" waarbij de doelverdediger dan eens een uurtje niet anders doet dan de bal aan de voor hem staande spelers toegooien, die dan on hun beurt, moeten trachten 't leder ineens „op hun slof te ne- nemen". DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. Dat Zondag j.l. de voetbal wedstrijden geen doorgang von den, het is te begrijpen: De won den, zo diep geslagen, waren nog te vers, om te kunnen verwach ten, dat de voetballers zin zouden hebben achter het bruine monster aan te hollen. Maar Zondag a.s. zullen de voet ballers dan toch hun geliefde sport weer kunnen beoefenen, ten minste.wanneer de velden de geweldige hoeveelheid neerslag die deze week reeds is gevallen, zullen kunnen verwerken. En dat is ten opzichte van een flink percentage velden aan gerechte twijfel onderhevig! Voor Velsen is de thuiswed strijd tegen Always Forward vastgesteld. Beide clubs hebben uit 10 wedstrijden 8 punten we ten te behalen, wat er op zou wij zen, dat ze aan elkaar gewaagd zijn. En we geloven, dat dit ook inderdaad het geval is, zodat een gelijk spel, of een kleine overwin ning voor één van beide partijen aanvaardbare uitslagen zijn. Voor de Terrasvogels staan de zaken even anders. Zij trekken naar het sterke Watergraafsmeer de oud-tweede klasser, die weer alle krachten inspant om het ver loren terrein te herwinnen en ge tuigen de 19 punten uit 11 wed strijden. al aardig op weg is om ziin plannen te verwezenlijken. De Vogels zullen ongetwijfeld zich ten vol le inspannen om een goed figuur te slaan, maar dat zij met succes de Watergraafsmeerse plannen zullen dwarsbomen, ge loven we niet. VOORLICHTINGSBUREAU VAN OEN VOEDINGSRAAD EVENWICHTIG moet onze ooeding zijn! Overal komt een huisvrouw te genwoordig reuzen tegen, waarin een oi unaer voedingsmiddel ais „gezond wordt aangeprezen: r-cL ïruiL onidat net zo gezond is! IVieiK diiiiiven is gezond reuivrucnten zijn voedzaam en gezond! enzovoort. oo n leuze nan op zichzelf nog zo juist zijn, toen neppen we er OeiroK.nei.yK weinig aan. Jvurit u zien pyv. voorsteden, dat uw ge zin gezond zon oiyven ais net de neie dag nieis dan erwten en Po nen te eten zou Krijgen ol alleen maar meiK, ot unsiuitend truitr in een immers, een en netzeil- de voedingsmiddel kan ons niet alle sionen leveren die we dage- iijKS nodig neppen, al is dat ar- tdvel op zicnzeil nog zo kostelijk en goed. tiet gaat erom, dat onze voeding als geneel „gezond is, da't er geregeld alle stollen in voorkomen die ons licnaam nodig deelt. Die stollen moeten dan ook evenwientig over de dagelyk.se maaitijden verdeeld zyn. IN iet alleen het warme maal, maar' ook de dagelykse brood maaltijden moeten onze honger stillen (met meelstoffen en wat vetten) en ons daarnaast nog ei witten en vitamine C leveren. Dat zijn n.l. belangrijke 'be schermende stoffen, waarvan ons lichaam geen voorraad vormen kan. Eiwit vindt men in melk, karnemelk, yoghurt, kaas, eieren, vlees, vis en peulvruchten. Vita mine C komt vooral in groente en Voor ieder liaar hebben wij de juiste, ^ehmamnt 10 i>jihsci\iMencie systemen Uitgebreide service geeft U Bioeineiidaalsestraatweg 125 Telefoon 8712 fruit en ook in aardappelen voor Hebben we dus een warm maal van byv. bruine bonen of rijst of macaroni met vlees en jus of saus dan hoort daar nog' een groente bijv. sla, bij om het menu volledig te maken. Eten we aardappelen en groente met fruit toe, dan moet dat maal worden aange vuld met vlees (geen vet spek, dat is eiwitarm), vis of ei of met pap toe, omdat anders, het eiwitrijke gerecht ontbreekt. Liet fruit kan dan beter bij de broodmaaltijd worden gegeven (bijv. plakken appel of peer op de boterham) of anders tussen de maaltijden of voor het naar bed gaan. Als eiwitrijk gerecht bij de broodmaaltijden kunnen melk, karnemelk, pap, yoghurt, een be legging van kaas, vlees, vis of ei dienst doen. Hier volgen enige voorbeelden van volledige dagmenu's: Warme maaltijd: Aardappelen, gebakken vis, brui ne boter of margarine, veldsla. Aardappelen, winterpeen met uien havermoutpap. Rijst met vlees en ei, knolselderij vruchtensla. Aardappelen, haring, bieten drie-in-de-p an. Boerenkool-stamppot (met spek) yoghurt. Stoofschotel van aardappelen, prei en blokjes kaas. Bij de broodmaaltijden: Koek, kaas, schijfjes dadel. Kaas, koude gebakken vis, appel. Kaas, slaatje van rauwe peen en zuurkool, stroop. Ramenas of appel, gebakken kaasboterham, jam. Kaas, bietenslaatje, bruine suiker. Uitgebakken spek, sprot, sinaas appel. (bij iedere broodmaaltijd melk of karnemelk). Recepten voor vier personen. Kerrierijst met ei, vlees en knolselderij.. 500 g. (2 kopjes) rijst, 4| kopje water, zout, 100 g. (gaar) vlees, 2 hardgekookte eieren, een sel derijknol, een ui, 2 a 3 thee lepels kerrie, olie of margarine. De rijst wassen, opzetten met kokend water en zout en zachtjes gaar laten worden. De ui schoon maken, snipperen, het vlees in blokjes snijden. Ui, vlees en wat fijngehakt selderijgroen met de kerrie in hete olie of margarine bruin bakken en het geheel een kwartiertje zachtjes nabakken. De selderijknol in plakken snij den. deze schillen en in reepjes verdelen. De selderijreepjes een paar minuten meeverwarmen. De eieren in blokjes snijden. De rijst en de stukjes ei met de vlees massa vermengen en het geheel nog even goed warm laten wor den. Vruchtensla: Zowel zacht als stevig, zowel droog als sappig fruit nemen, bv. 2 zachtzure appelen, een sinaas appel of twee mandarijnen, een banaan, ongeveer 'n eetlepel sui ker. De vruchten schoonmaken en in partjes verdelen. De sinaasappel- of mandarijnpartjes doormidden snijden en zonodig de pitten er uit verwijderen. Appel en banaan in zeer dunne schijfjes snijden en deze dadelijk met suiker be strooien of met het andere fruit vermengen, opdat ze niet verkleu- CONCERT SANTPOORTSE KOREN. Gezien de grote ramp, welke het zuid-westen van ons land getroffen heeft, hebben de be sturen der gezamenlijke koren uit Santpoort besloten, bet batige saldo van het concert, wat Vrij dag 13 Februari a.s. in de zaal „Zomerlust" te Santpoort zal plaats vinden, niet te bestem men voor (het Hospitaal-Kerk schip „De Hoop", maar voor het Nationale Rampfonds. P. v. d. A. Fakkeldragersbijeenkomst op Maandag 16 Februari 1953 ten huize van van Veen, Midden- duinerweg 28, des avonds 8 uur. Willen de diverse besturen nog even rekening houden met de bijeenkomst op Zaterdag 14Febr. a.s. in „Lion d'Or" te Haarlem FEESTAVOND L.T.B. De Land- en Tuinbouwbond afd. Velsen houdt haar jaarlijkse feestavond op Maandag 16 Febr. a.s. in Zomerlust. Medewerking wordt verleend door de humoristen Gerry en Ferry en de band „De Witte Kraaien". DE RONDE VAN „JAN GIJZEN NOORD". Deze wordt gereden op Zondag 22 Februari te Jan Gijzen Noord (Haarlem-Noord voor de brug). Het parcours is Eksterstraat Vondelweg. Er wordt gestart om 12 uur voor nieuwelingen en om 2 uur voor profs. Ongeveer 120 renners, waaronder Piet van Heusden, Daan de Groot, Adri Voorting, enz. enz. nemen aan deze ronde deel. Het batig saldo van deze ronde is bestemd voor het Rampen fonds. TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS. Het Jeugdkoor „Inter-Nos" dirigent Jan Booda, geeft een concert ten bate van het Ram penfonds op Woensdag 25 Febr. des avonds 8 uur (in ghet Gem. Concertgebouw te Haarlem. De Haarlemse Volksdansgroep „De Baenopstekkers" onder lei ding van Henk van der Wateren verleent medewerking. Het programma vermeldt twaalftal liederen voor het kocw terwijl de Volksdansgroep jjveer- tien dansen uit verschillende landen zal uitvoeren. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk. 9.30 uur ds. LI. A. Wiersinga van Baarn 5 uurdezelfde Geref Kerk (Ark 31 K.O.) 10.30 en 3 uur ds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeenfe Helmstraat, IJmuiden half 11, ds. W. Veen, IJmuiden Lufherse Gemeente Koffiekamer Westerveld 10.15 uur Vrijzinnig Hervormden Velsen-I j mui den-Oost Abeelenstraat 1 Ned. Herv. Kerk en Kapei. Dorpskerk 10.30 uur: Ds. D. ter Steege De Toorts, 9 uur Ds. D. ter Steege Ned. Herv. Kapel, 7 uur: Ds. B. van Gelder, Haarlem LZÓNW ™asaassE3Ea De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. M. M. C. Trooster Wyn. Daniëlslaan 14, tel. 8410 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42 Tel. 8284 De Bloemendaalse Apotheek Bloemend.weg 85 Bloemendaal Telefoon 22181 K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijden 4 Met verwarmde Wagens Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 1 INENTING. Voor kinderen beneden de leef tijd van twee jaar bestaat op Dinsdag 17 Februari van 33.15 uur gelegenheid tot inenting in de Adolf van Nassauschool. 10 st. H.H. zeep 75 et 10 zegels 1 pak Vermicelli Fino 26 ct 5 zegels 1 blik Sperciebonen 88 ct 5 zegels 100 gr. Thee 70 ct 14 zegels 250 gr. Koffiebonen 204 ct 40 zegels 500 gr. Rundvet 77 ct 500 gr. Vet Spek 110 ct 150 gr. Ulevellen 25 ct 250 gr. Café Noir 59 ct 100 gr. Leverkaas 39 ct 150 gr. Corned Beaf 49 ct S,p.eiw-e.iivin(iet Hoofdstraat 172

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2