SanfoouÊWeeliHad aan N VELSENS VROEDE VADEREN. DIE GOEIE, OUWE TIJD NIEUW GUINEA. Interscholair Muziektournooi. Herdenking Eeuwfeest der Bisschoppelijke Hiërarchie. JAARGANG No. 10 edactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 VRIJDAG 6 MAART 1953 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 ■aam et feit dat Weth. de Boer d. A.) door de kroon in het L werd gesteld inzake zijn neren tegen de beslissing van p.Staten op het beroepschrift cle Bizondere Scholen, wilde partijgenoot dr. van Leusen onopgemerkt laten. Hij deed tp een wijze, waarbij hij in njzonder de beide juristen Velsens Raad bekapittelde. Voorzitter Mr. M. M. Kwint, slechts even bij interruptie heren van Leusen s betoog \lr. Tonino toonde zich als t in het geheel niet verwon en bleef bij zijn oorspron- ce opvatting. Al met al zul le bizondere scholen nu de oeding per leerling krijgen terende uit het deelsommetje 2000 (leerlingen) als noemer. 50U, ook volgens Ged. Staten moeten zijn, hetgeen een ho- vergoeding met zich zoude ;en, maar de Kroon besliste de hand van artikel 56 bis :1e door Velsen toegedachte aetling op basis van 2000 ngen voldoende en juist dit loende zijn" hadden de dbesturen niet betwist. deze prélude eiste een ge- ander vraagstuk de aandacht de Raad. Het was het be- schrift van de plaatselijke niers. Dezen waren, na een i zen de beschikking van het 'ge van B. en W. bij de Raad 'roep gegaan en wel tegen "t (lat de z.g.n. gezamenlijke Jointjes door de gemeentelij plantsoenendienst worden >rgd. lieer Van Veen KVPbe- d de opmerking, dat de ho- 'ï's duurder zouden zijn. heer Verbeek (P vd Al) sprak spijt erover uit, dat aan de niers voor kleinere objecten gelegenheid tot werk wordt ven. de grote werken wilde ker wel door de Gemeente verzorgen. heer Dan Leusen (P nd A) c het resultaat van het zelf de bewoners onderhouden hun tuintje nihil. De gemeen- ppelijke voortuinen vormen mderdeel van het stadsbeeld i'beiders kunnen het zelf niet en, vandaar dat als de ge- ite het doet, er t.o.v. de ho- :ts geen sprake is van ont- ing van werkgelegenheid, spreker kort daarop de heer 2ns (KV?) interrumpeerde de opmerking „maar de ge- at e er geld op toe repti le het Kath. raadslid met de ting ..dus oneerlijke concur- e". Naar diens mening zou de bewoners siberisch laten hun voortuinen onderhoudt: emeente óf de hoveniers.... eiden even duur zouden zijn. heer van Leeuwen (KVP) eveneens met het betoog van eer van Leusden niet mee en te op goede gronden voor het n van een goede kans aan de niers. heer den Hollander uitte de t felle critiek. hetgeen dr. Leusen verwonderde, want voorstel van het College :t juist in 's heren den Hol er's kraam passen, maar zucht om 't College te at eren won het volgens de heer Leusen blijkbaar. heer den Hollander diende ook een motie in tot verwer- van het voorstel van het :ge. ffhouder Ashoff CHstond lover een vrij sterke oppositie liet zich niet uit het veld i. In een uitvoerig beargu- eerd betoog, verdedigde de ouder het voorstel van het •ge. "Volgens spreker hadden ewonors van de huizen met ïmenlijke voortuinen uitste- gereageerd. de woonbuurten er alleraardigst uit, daarbij dat de gemeentelijke dienst ■kencl geoutilleerd is en ver werping van het voorstel van het College ontslag van arbeidscon- tractauten bij de gemeentelijke plantsoenendienst tot gevolg zou hebben. Dr. van Leusen (P od A) viel de wethouder bij en w as eveneens van mening dat de Raad de argu menten van B. en W. niet had weerlegd De heer van Leeuwen (KVP) trachtte nogmaals een lans voor de hoveniers te breken en diende een motie in, die minder ver ging clan die van de heer den Hol lander. Daar het voorstel van B. en W. van verdere strekking was, bracht de Voorzitter het afwijzend B. en W.-advies op het beroep schrift van de hoveniers in stem ming. Met de hakken over de sloot hoorde men mompelen, toen de uitslag bekend werd: 15 vóór 12 tegen. Verreweg het belangrijkste voorstel aan de Raad was de bouw van een tehuis voor bejaarden: netto stiehtingskosten f 620.000, d.w.z. na aftrek van de rijksbij drage ad f 160.000 en zonder grond kosten. De heer Jur Visser (AR) miste het advies van Sociale Zaken in deze. De heer Kruisman (CPN) zou het fout vinden indien de exploi tatie van dit gebouw werd be trokken fn de sfeer van Sóciale Zaken. De salarispost voor 11 mensen achtte hij te gering. De heer Verbeek (P vd A) kon zich met de overgelegde exploi tatie-rekening zeer wel vereni gen, hij wenste hierbij geen eco nomische verwringingen, bij ver laging van de pensionprijs, zoals de heer Kruisman wilde, zou een ieder een subsidie krijgen, dus ook zij die het niet nodig hebben. De pensonprijzen noemde spreker overigens zeer gunstig. De heer Maas (KVP) kon zich met het voorstel verenigen en wenste eveneens geen verwrongen subsidie in de geest van de heer "Kruisman. Weth. Visser (P vd A) wilde op het gebouw niet het stempel van Sociale Zaken drukken. Hier zou op uitstekend verantwoorde wijze pension aan ouden van dagen kunnen worden gegeven. Het beheer zou in handen vna 'n bestuur w orden gelegd en zo wei nig mogelijk ambtelijk zijn. Hoe B. en W. er tegenover zouden staan als van andere richting even eens zon gebouw zou worden ge sticht en eveneens aanspraak op gratis inbreng van grond en tuin aanleg ad te zamen f 87.500 zou illen maken of op een subsidie waarbij althans met de rente over die post wèl rekening was gehou den. kon spreker op dit moment niet zeggen. De heer Kruisman hield vast aan verlaging van de pensionprijs en diende een overeenkomstige motie in. Deze werd verworpen met alleen de stemmen van de C P N„ zodat het voorstel van B en W er met vlag en wimpel kwam. NEDERL. CENTRALE VERENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Het behoort zo langzamerhand tot cle goede toon te klagen over cle barre tijd, waarin wij ons le ven slijten. En als u ziet -wat de kranten regelmatig op hun voor pagina's etaleren van de droeve dingen dezer dagenja, dan kunnen we allemaal wel eens met een zucht terugverlangen naar die goeie, ouwe tijd, toen oorlogen nog slechts met knuppels en ste nen werden uitgevochten en nie mand nachtmerries kreeg' van atoom- en waterstofbommen. Was het zo goed? Desondanks had die goeie, ouwe tijd ook zijn bezwaren. Als in de Middeleeuwen iemand bijvoor beeld een been geamputeerd moest worden (en dat geschiedde in die tijden heel wat vaker dan nu), dan werd hij door eeii paar welmenende, maar vooral sterke mannen stevig vastgehouden, ter wijl de chirurgijn de patiënt, die al die tijd bij vol bewustzijn was, dat lichaamsdeel afzaagde. Een teiltje er onder voor het bloed, terwijl de keuken de operatieka mer was. En daarna had de in fectie natuurlijk vrij spel. Medisch boek: 25 jaar na Christus. Tussen 25 en 35 na Chr. schreef Aulus Cornelius Celsus een me disch leerboek, waarin hij o.a. de tuberculose beschreef als een zweer in de long, veroorzaakt door een scherp vocht, dat uit 't hoofd in de long vloeide. En hon derden jaren lang bestreed men de kwaal door naarstiglijk ader laten. Moeten wij u dan nog ver tellen, dat in die goeie ouwe tijd de sterfte aan deze kwTaal enorm groot was? Robert Koch. Het duurde tot 1882, toen Ro bert Koch de tuberkelbacil ont dekte, eer men met toenemend succes de strijd tegen de ziekte kon aanbinden. Wij weten nu, dat de tuberculose een besmette lijke ziekte is, veroorzaakt door de tuberkelbacil, die o.a. door aanhoesten wordt overgebracht. Vandaar, dat het niet alleen on beleefd is als men zijn hand niet voor de mond houdt bij hoesten, maar ook gevaarlijk! Er bestaan thans zeer doeltreffende genee,- methoden enbovendien kan ieder op eenvoudige wijze het zij ne er toe bijdragen de tuberculose te voorkomen. Jubileum. Het is in 1955 vijftig jaar gele den, dat de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tu berculose werd opgericht. In die periode heeft zij, met de plaatse lijke en provinciale tuberculose- bestrijdingsorganisaties en de kruisverenigingen veel bereikt in de strijd tegen deze terecht zo ge. vreesde ziekte. Maar desondanks bestaat er ook nog veel wanbe grip over deze ziekte. Die mis verstanden recht te zetten en te vertellen wat ieder kan doen om niet met tuberculose besmet te worden, is 't doel van de komen de artikeltjes. Maandagavond te 8 uur, cultu rele bijeenkomst in de zaal van „Zomerlust" voor de leden van de K.A.B., de R.K. Middenstands bond. de L.T.B. en Katholieke Vrouwenbeweging, alsmede voor alle belangstellenden en leden der godsdienstige verenigingen. Feestredenaar cle Zeereerw. Pa ter fr. Olivier Joost en, Francis caan. Onderwerp: „Honderd Jaar Kromstaf". Muzikale omlijsting door het Studenten-Zangkoor van 't Mis siehuis Driehuis. Toegang gratis. Wij verwach ten een volle zaal. Een lezing door Anthonie van Kampen, de schrijver van het bekende Jungle Pimpernel. Een filmvoorstelling me! de prachtige film ..Ver geten Aarde". Gramofoonplaten met mu ziek uit NieuiD Guinea. Vrijdag 6 Maart. 8 uur, zal in het Jeugdhuis de bekende schrij ver Anthonie van Kampen zijn lezing over een van de mooiste en meest onbekende gebieden van onze aarde houden, welke lezing zal worden toegelicht door film en gramofoonplaten. Anthonie van Kampen heeft in tal van plaatsen een zeer aan dachtig en enthousiast gehoor ge vonden voor hetgeen hij over Nieuw Guinea heeft te vertellen. Zijn boek Jungle Pimpernel heeft het Nederlandse lezende publiek veroverd en heeft de naam van van Kampen geplaatst in de rij van belangrijke schrijvers. Uit zijn boeken weten wij dat van Kampen ons iets te zeggen heeft. Deze schrijver heeft veel, heel veel meegemaakt en verstaat de kunst hierover zo te vertellen, dat men meent er zelf bij geweest te zijn. De kaarten voor deze lezing zijn verkrijgbaar aan het Jeugdhuis, Donderdagmiddag van 23 uur, met gelegenheid tot plaatsbespre king: bij de heer Jonker, Bloe- mendaalsestraatweg 135 en vóór de aanvang cler lezing aan de zaal Uit ervaring met andere plaat sen waar de heer van Kampen zijn lezing heeft gehouden weten wij, dat de belangstel' ng voor deze spreker zeer groot i*. Wij raden daarom een ieder aan zo spoedig' mogelijk kaarten te ne men. De prijs van deze kaarten kon belangrijk gereduceerd wor den hetgeen de toeloop nog zal vergroten. Het jaarlijkse intcrscholaire muziektournooi werd geopend door wethouder Geluk, tevens voorzitter van het interscholair comité, die zijn vreugde uitsprak over de grote belangstelling, waar van de stampvolle zaal getuigde. De aanmelding van liefst 79 can- didaten, waaruit 21 solisten wer den gekozen, bewees in verheu gende mate, dat deze demonstratie een belangrijke stimulans bete kent voor cle intensieve muziek beoefening van de middelbare scholier. Het mag clan ook zeker als een onderscheiding beschouwd wor den aan deze concerten te mogen medewerken. De executanten hebben zich zonder onderscheid uitstekend van hun taak gekweten. In het bijzonder mogen genoemd worden cle zeer muzikale en technisch goed geschoolde voor dracht van cle fluitist, die een Arioso van Quantz uit het hoofd voordroeg, cle violist, die eveneens uit het hoofd met mooie toon en goed onderlegde techniek cle Légende van Wieniawsky speelde, het zangeresje, dat op vallende begaafdheid toonde met een muzikaal gezongen solo-can tate van Buxtehude, begeleid door „Linos", het orkest van het Stedelijk Gymnasium. Het trio Alphenaar speelde zui ver een sonate van Vitali, drie Roemeense dansen van Bartók voor piano, een sonate voor viool en piano van Corelli en de sonate van Scarlatti voor piano, werden goed gespeeld. De koren van cle Rijkskweek school, het meisjeskoor „Sancta Maria", dat van de Prof. Chr. School en het Y. L. O. blonken uit door zuiverheid. Een imposant slotnummer vormde het door alle koren ge zongen canon „De Klokken van Haarlem", gevolgd door het le en 6c couplet van het Wilhelmus. O. FOLGE FONDEN. ZWEM- EN BASKETBAL VERENIGING SANTPOORT. ~En zij wonnen! Ja inderdaad dat deden cle da mes van Z.B.Y.S. op 24 Februari 's avonds in een zaal vol enthou siaste toeschouwers. Hoewel erbij gezegd moet worden (eerlijkheids halve helaas), dat de heren zich van hun beste kant lieten zien en soms uit beleefdheid de bal aan cle dames overhandigden. Resultaat 76! En deze dus wel zeer vriend schappelijke en geanimeerde slot wedstrijd typeerde cle stemming van cle hele avond, er werd veel gespeeld en er werd vlot gespeeld rooral door cle heren werd ook al goed gespeeld. Z.B.V.S. gaat nu weer vol ent housiasme verder trainen teneim le het peil te bereiken om in de H l. B. B. te kunnen meedoen. .NEDERLANDS FABRIKAAT" „Ellendige mentaliteit7'. lm het Februari-nummer van „Nederlands Fabrikaat" schrijft de Kousenfabriek Hin N.V. te Haarlem, onder de titel „Ellendi ge Mentaliteit o.a. het volgende: „Het lijkt wel of een artikel niet goed mag zijn, als duidelijk blijkt, dat het in Nederland ge fabriceerd is. Neen, het buiten landse product, clat is pas je ware! Wij hebben het meegemaakt, dat een fijne Nylon dameskous, keurig en smaakvol opgemaakt in Nederlandse tekst, werd afge kamd met de opmerking: „die kous is niets, maar dat merk (Amerikaanse verpakking) is het neusje van de zalm en zó sterk!"' Laten nu beide merken van on ze fabriek afkomstig zijn en van precies dezelfde grondstoffen op dezelfde machines gebreid! Al leen het uiterlijke verpakkings jasje was anders. Wij geloven, dat verder com mentaar hier overbodig is". KLAVERJASNIEUWS. De klaverjas wed strijd georgani seerd door cle Klaverjasclub „Zomerlust' ten bate van de radiocampagne „Beurzen open Dijken dicht", mocht een totale opbrengst boeken van f 200.—, welk bedrag zal worden over geschreven op het bekende giro nummer. De uitslagen waren Dingerdis 4941 p., Hensbergen 4918 p., J. den Hoijer 4904 p., C. Cardol 4843 p., C. Slinger 4778 p., Mevr. Kauffman 4732p. J. Koks, 4728 p., J. Breggeman 4716 p., Verseveld 4696 p., Beliën 4669 p., v. Eeken 4663 p., M. Dam 4602 p., Taffijn 4598 p., van Dijk 4592 p., Koudstaal 4576, Kerkvliet 4530, van der Veldt Jr. 4517. PARTIJ YAN DE ARBEID. Fakkeldragersbijeenkomst op Dinsdag 10 Maart a.s. des avonds 8 uur ten huize van van Vuuren, Cremerlaan 17 te Santpoort-dorp. Huishoudelijke vergadering op Donderdag 12 Maart 1953 in de „Toorts", aanvang 8 uur. De verzamelde voorstellen en amendementen voor het a.s. Congres zijn te verkrijgen bij de de secretarisL. Munnikes, Hoofdstraat 222, Santpoort.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1