|AARGANG No. 11 VRIJDAG 13 MAART 195 3 euwe verlichting in de Hoofdstraat. Nieuwe Busverbinding- J. H. RUSSISCH PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSE ORKEST VERENIGING. VERENIGING TOT HET HOUDEN VAN NATIONALE DAGEN TE SANTPOORT (St.) J. H. InterscholaifM'JziektournooL SpookSchweitzer Ji VosmanHom an 10 Van DuynOosterling h5 Een iiuitengewoon geslaagde avond met Antlaonie van Kantpen. Ker kber icht RKKerk DE BUITENPLAATS BEECKENSTEIN. door G. VOET. Redactie Terragweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 HUIS SanfoourÈiWeehHad aan HUI S Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Belangrijke verbetering. Las er verleden jaar reeds een dn gemaakt op het Broekber- ïplein, om de verlichting fee beteren door het plaatsen van ikdamplampen, nu was de Meistraat aan de beert. Ret gedeelte aan de Hoof'd- lat van de Wüstelaan tot het ekbergenpJtm heeft bij avond geheel ander aanzien gekre )e oude verlichting is vervan- door lichtmasten met dubbel- Li-verlichting die een prachtig it verspreiden. Iet is een genoegen "s avonds r de Hoofdstraat te wandelen. )e winkeliers en zakenmensen de Hoofdstraat stellen dit na- rlijk bijzonder op prijs, ij willen deze verbetering dan niet ongemerkt voorbij laten n. aterdag zullen de vlaggen pperen, de étalages extra ver- it zijn en s avonds om half 8 de Harmonie Soli deo Gloria t het volledige tamboercorps lankeerd door fakkeldragers, rondgang door het dorp ma- en speciaal in de Hoofdstraat muzikale klanken laten horen )e speciale advertentie-pagina de Hoofdstraat-winkeliers zal og meer lichtpunten laten zien i tonen, dat u voor uw inkopen elk gebied, in Santpoort uit eend terecht kunt. liet ingang van Maandag 16 art zal men per bus der )rd-Zuid-Holl. Vervoer Mij. itpoort-Station en Bloemen- kunnen bereiken. fc bus vertrekt vanaf het ekbergenplein en rijdt vervol- via Terrasweg', Frans Net- 'criaan en Middenduinweg y de Willem de Zwijgerlaan en volgens de oude route naar irlem-Station. i aantal haltes zijn reeds aan- racht. Dienstregelingen zijn de busconducteurs verkrijg- BROEKBERGENLAAN AFGESLOTEN. Iet ingang van Donderdag 12 art, zal de Broekbergenlaan nader order voor doorgaand keer worden afgesloten. SPEELTUINVERENIGING „JONG SANTPOORT". i de gehouden jaarvergadering Speeltuinvereniging „Jong tpoort", is het volgende be- jr gekozen: G. van Rooden, rzitter, P. Vermeer, secretaris, J. A. Hoogedoorn, N. Arts, J. terling en Mevr. BakkerBre- eld, commissarissen. LEZING VAN DS. A. WIERTNGA. Maart a.s. des avonds 8 uur, Ds. A. Wieringa uit Haarlem, lezing houden voor de Wijk Doopsgezinde Gemeente te nuden, in het bovenzaaltje het Jeugdgebouw der Herv. neente aan de Enschedélaan. onderwerp zal zijn: „Het •psgezinde Eigene", angezien het voor de doopsge- len een interessant onderwerp zijn, verwacht men een grote omst. VOLLEYBALVERENIGING „SANTPOORT". Het bestuur van bovenge- mde vereniging, heeft naar leiding van veelvuldig verzoek oten om nu ook over te gaan de oprichting van een junio ren-afdeling m haar vereniging. Alle jongens van ongeveer 14 tot 16 jaar welke belangstelling heb ben voor de mooie volleybaisport worden verzocht om zich aan te melden bij G. D. Markerink, Kruidbergerweg 43, alhier. Ook inlichtingen worden gaar ne door hem verstrekt. De trainingsuren van de Dames afdeling zijn nog steeds Vrijdags avonds van half acht tot half ne gen, voor de heren van half negen tot half tien. Belangstellenden zijn van harte welkom. Dc training vindt plaats in de school met den Bijbel aan de Frans Nertscherlaan. VERENIGING TOT HET HOUDEN VAN NATIONALE DAGEN TE SANTPOORT-St. EN DE ORANJEVERENIGING TE SANTPOORT-D. De bovengenoemde plaatselijke Verenigingen die met zon prachtig succes medewerkten aan de Haak-in-Actie ten bate van de kankerbestrijding, hebben zich ook niet onbetuigd gelaten om hun steentje bij te dragen ten bate van de ramp-slachtoffes, Op Vrijdag 27 Februari j.l. werden niet minder dan 4 filmvoorstel lingen gegeven in het Jeugdhuis die aangevuld met een bijdra ge van beide verenigingen f 750 opbracht. Een prachtig resultaat. Een woord van dank aan hen, die de openscliaal-collecte, tijdens de voorstellingen gehouden, met een bijdrage bedachten, is hier zeker op zijn plaats. De besturen van de hierboven genoemde verenigingen besloten tevens f 50 bij te dragen voor 't op te richten vissers-monument in IJmuiden. Twee meesterwerken uit de Russsche litteratuur vormden het programma. De solist Jan Kees- sen was niet erg gelukkig met de uitvoering' van het eerste deel van Tschaikowsky s vioolconcert. Een veelal geforceerde toon, het hier en daar mislukken van passages en flageoletten maakten een slor dige, weinig beheerste indruk. Het tweede deel, de canzonetta speelde hij met warme toon, on juist is echter het achterwege la ten van de voorgeschreven sour dine, waardoor de solo-partij te opdringerig klinkt ten opzichte van de dromerige sfeer van de ge- sourdineerde strijkers van het orkest. De finale slaagde nog het beste. Toon Vcrhey zorgde voor een bijzonder kleurrijke orkest begeleiding in nauwe samenwer king met. de solist. Een zeer mooie inleiding van de 5e symphonic, waarbij de kla rinettist zijn party opvallend mu zikaal en zuiver blies, werd ge volgd door een mat gespeeld Allegro con animo. Over het al gemeen nam Vcrhey de tempi te traag, terwijl van de fantasie en het felle temperament, waaraan dit werk zo rijk is, in de weer gave weinig te bespeuren viel. Hinderlijk was weer het ordi naire timbre van dc trompetten, die ook met begeleidingsformules het orkest overschetterden! Hier kan ongetwijfeld aan verbeterd worden. O. FOLGE FONDEN. Rectificaties: Bij het zetten zijn een paar fouten in de muziek recensies ingeslopen. Bij Ouv. Leonare III moet zijn: „waarbij de trompet het bekende signaal demonstreerde. Ida Haendel hoe de zich voor overdreven gebruik van glissandi. De canon (niet het canon!) „De Klokken van Haar lem enz. De verjaardag van H .AL de Koningin, de bevrijdingsdag, staan weer voor de deur. Het is dan ook geen wonder, dat bovengenoemde vereniging reeds in contact is getreden met het bestuur van de Oranjevereniging tc Santpoort-d. om de gezamelijkc feestviering voor de komende Nationale da gen te bespreken. De Santpoor ters kunnen weer gerust zijn. Grootse plannen zijn weer in voorbereiding. Het bestuur van de Vereniging tot het houden van Nationale dagen, houdt echter op 18 Maart a.s. des avonds om 8 uur haar jaarvergadering in het Sta tion skoffiehn is tc Santpoort-St. Alle leden hebben een convocatie ontvangen en worden opgewekt de vergadering bij te wonen. Liet bestuur zou het n.l. zeèr op prijs stellen van de leden eens te ho ren of zij nieuwe suggesties heb ben voor de a.s. feestviering. Tevens vraagt het bestuur alle mogelijke medewerking bij de be taling van de contributie. Een dezer dagen zullen de diploma's weer worden aangeboden. Betaal *o mogelijk direct bij de eerste aanbieding of vóór de aanbieding aan de 2e penningmeester J. D. v. Schoneveld, Bloemendaalse- straatweg' 152. Dit voorkomt extra kosten en bespaart de bestuurs leden die alles in hun vrije tijd moeten doen een hoop werk. Het bestuur rekent op de mede werking van alle leden. De organisatie van deze concer ten is dit jaar belangrijk verbe terd. Werd vorig jaar dezerzijds er op attent gemaakt, dat een her haling van het programma onbe vredigd was, waar er zovelen waren die evengoed in aanmer king kwamen het pogramma van een tweede avond te vullen, thans gaf men inderdaad allen die een goede muzikale proef aflegden de gelegenheid dit voor publiek te tonen. Deze concerten zijn wat paedagogische waarde betreft niet te onderschatten. Er wordt van de executanten een niet ge ringe mate van zelfbeheersing ge- eist, die zonder twijfel ook in an dere opzichten dan muzikalen in vloed doet gelden Behalve het uitstekende koor van de da Cos ta Kweekschool dat het program ma opende, kregen we een reeks van koren te horen, waarvan dat van de Klaas de Vries-school en het koor van de St. Lucia-school zich onderscheidden. Het orkest van de Montessori- en Kennemer Lycea maakte even als de eerste avond een rommelige indruk. De beide oganisten van de eerste avond speelden weder om vrij zwak. Het ensemble bestaande uit fluit, piano en cello bracht een welkome afwisseling met stukjes van Koecklin. Met de pianosolis ten ging het in stijgende lijn, zon der dat er opvallende prestaties te horen waren. De uitvoeringen van de sonates F dur en D dur van Handel voor viool en piano, deden voor elkaar niet onder. Een herhaling van de opvallend talentvol gezongen cantate van Buxtehude voor sopraan met be geleiding van het orkest van het Sted. Gymnasium, was verheu gend. Ook deze avond werd be sloten met 'het gingen van dei Klokken van Haarlem en het Wilhelmus. O. FOLGE FONDEN. S. C. „SANTPOORT". Donderdag 26 Februari speelde Santpoort I in Haarlem tegen Haarlem II. De voorlopige uitslag is 52 in het voordeel van de Haarlemmers. Er is echter veel kans, dat de einduitslag remise wordt. De wedstijd Santpoort IBloe- mendaal I is definitief 55. Het beroep van Bloemendaal is dus afgewezen. Na eerste arbitrage is de wed strijd Santpoort I tegen Y. A. S. 111 geëindigd met 4|5| voor Y. A. S. Santpoort zal*hiertegen beroep aantekenen. Onderlinge competitie. Uitslagen van 5 Maart: Groep I: Dr. de GrootG. Schurman 10 Blansjaarv. d. Bronk 10 G. Schu urmanSterk (afgbr.) 01 Groep II: Groep III: HosPieterse 01 LabouchereIn 't Velt i Bal jetLloogzaad 10 HosVulling v(afgebr.) ii Honderden belangstellenden moesten teleurgesteld morden De lezing die de heer Antho- nie van Kampen j.l. Vrijdag heeft gehouden over Nieuw Guinea, werd door cle geheel bezette zaal van het Jeugdhuis met gespannen aandacht aangehoord. Het onderwerp van zijn lezing was het leven, dat een jonge Ne derlandse geleerde heeft geleid tussen een volk dat nog' volkomen in de toestanden van het stenen tijdperk leeft in de binnenlanden van Nieuw Guinea en dat vóór zijn komst niet wist, dat er nog ander leven op aarde was, dan 't leven in hun alleen voor vlieg tuigen toegankelijke bergbal. Van Kampen heeft zich bij le zing niet bepaald tot een causerie over het leven van dit volk uit het stenen tijdperk, welk volk hij uit eigen aanschouwing heeft leren kennen, doch hij heeft in zijn lezing mede betrokken het werk, dat vele honderden Neder landers, mannen en vrouwen, in Nieuw Guinea verrichten om het leven van de volkeren op dit eiland wat beter te maken. Want zo vertelde Anthonie van Kam pen ons, Nieuw Guinea kan wat natuurschoon betreft het vergeten paradijs worden genoemd, voor cle bevolking is het leven aldaar echter een hel. De primitieve volkeren daar kennen g'een rustig uur in de dag of de nacht. Bij voortduring wor den zij gekweld door de demonen die naar zij menen overal aan wezig zijn. Tal van Nederlanders, hebben zich tot taak gesteld het leven van deze mensen zonniger te ma ken en de hygiënische toestanden te verbeteren. De heer van Kampen liet ons met zijn film zien wat er hier en daar werd bereikt en hij sprak de wens uit, dat Nederland met dit noodzakelijk -werk door zal kunnen gaan. Zondag 15 Maart. LI.H. Klissen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 uur. Te 7 uur Lof en Lijdensme ditatie. Maandag te half 8 Maria Garde (Groep I). Dinsdag te 8 uur Maria Con gregatie (afd. II dames). Woensdag half 8 Lof. 8 uur H. Familie (Jeugd gr. II) Donderdag H.H. Missen half 7, 7 uur (gez.) 8 uur. Te half 8 plechtig' Lof. Vrijdag te half 8 Oefening van de H. Kruisweg. Zaterdag te half 8 Broeder schapslof. Zoals men heeft kunnen lezen, heeft het gemeentebestuur van Velsen besloten dat de buiten plaats Beeckenstein gesloopt moet worden. Het difinitieve besluit is nog niet gevallen, daar men nog wil trachten een organisatie, gelijk bijv. de Vereniging Hendrik de Keyser, te vinden, die het land goed zou willen kopen en restau reren. Wij vrezen echter, dat de slopers straks wel zullen komen en dat het huis met de grond ge lijk zal worden gemaakt. Immers zal straks hier dichtbij de nieuwe spoorlijn komen en zullen de elec- trische treinen bij huise Water land onder de grond verdwijnen. Beeckenstein is een van de oud ste buitenplaatsen van Velsen, waarschijnlijk wel even oud als het naastgelegen Waterland, dat Nicolaas van Persijn vóór 1300 heeft gebouwd. Niet het tegen woordige huis, dat is later ge bouwd. In die oude tijd woonden op Beeckenstein leden van het ge slacht van Heemskerck van Beeckenstein, gesproten uit een jongere zoon van de heer van Heemskerck. Deze heeft zijn kas teel natuurlijk te Heemskerk ge had, ofschoon daar ook stond het kasteel Haerlem, een burcht van de heren van Haarlem. W. j. Hof dijk deelt dan ook mede dat de nazaten van de jongere zoon steeds gevoerd hebben het wapen van de heer van Heemskerck. Hij vermeldt een Wouter van Heemskerck van Beeckenstein, die blijkens een lijftochtbrief in 1384 huwde met Geertruy Dul- laert. In zijn Balladen van Ken- nemerland laat blofdijk in „De dienstman van den Beeckensteyn" lieer Wouter dc boze ridder zijn, die een onschuldige maagd gevan gen hielcl en hij dateert die bal lade 1420. De families van Heemskerck en van Haerlem hoe kon het anders waren vermaagschapt, want in 1326 gaf Jan van Persijn van Waterland de tienden en smaltienden van Petten, Groet en Hem en de vlastienden van Vel sen aan Henrik, ridder, zoon van Heer Gerrit van bleemskerek, welke zoon het verlijftochtte op zijne vrouw, Beatrix van Haer lem. Tegenwoordig' is er nog 'n familie, die cle naam van Heems kerk voert niet van adel en wel de familie van Heemskerk van Beest. Daarnaast zijn er ge noeg families die gewoon Heems kerk heten. Dc heer Chr. Lonbar Petri, die vroeger veel over de historie en buitenplaatsen van Kennemerland geschreven heeft, deelde mede. dat het tegenwoordige Beecken stein met cle klok en de stallen gebouwd was door de heer Jan van Hoorn. Hij bedoelde daar mede Joan van Hoorn, gouver neur-generaal van Ned.-Indië van 17041709, bekend door het in voeren van de Koffiecultuur. Dit is echter niet juist, want de heer van Hoorn overleed in 1711 en Beeckenstein was toen eigendom van mr. Jan Trip, heer van Ber kenrode. Diens zoon, Jan Trip, de jonge, trouwde wel met de doch ter van Joan van Hoorn, maar de jonge heer Trip kocht Beecken stein eerst in 1716 van zijn vader, die in Heemstede was gaan wo nen. Wij komen hierop later terug en zullen eerst andere bewoners van Béeckenstein vermelden, waarvan de oudst bekende in 1589 geboren was. Klaar wij wil-- den aantonen, dat de heer van Hoorn, Beeckenstein's tegenwoor dig huis niet gebouwd heeft, om dat mr. Jan Trip in 1690 ge trouwd was en er toen waar schijnlijk is gaan wonen.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1