SmdprafcWeefaHad aan De ziel der massa. Cen heitje voor een karweitje. Onze bevrijdingsdag in gevaar. Velsen van het goede pad. Watergraafsmeer won van Terrasvogels. Terrasvogels - Bloemendaal. Fietsenrally. [AARGANG No. 14 dactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CO RN EGGE Telefoon 8619 VRIJDAG 3 APRIL 195: Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 OPSTANDING. Een graf, in rotsen uitgehouwen Een steen gewenteld voor dit graf £8 De simple vraag van enk'le vrouwen: Wie wentelt ons de steen straks afP Een helder licht verbrak het duister Een nieuwe Morgen breekt zich baan Het god'lijk woord verbrak de kluister De Heer is waarlijk opgestaan" Uw kruis oh mens, heeft Hij gedragen Hij is rle zwaarste weg gegaan Maar ook de Dood heeft hij verslagen Blijft niet bij d'open groeve staan. Voor U klinkt ook in deze dagen: ..De Heer is waarlijk opgestaan!" D. P. (Nadruk verboden). vordt een betoging gehouden lange stoet irekt door de Had. Men voert vlaggen n hoog boven de hoofden emonstranten worden de »ken gedragen, waarop de -i e.. verlangens zijn ken- 'maakt. De massa demon- n et zijn altijd de beste, in "vs geweest, die wisten - de massa in bewe- U krijgen de domme geeft haar maar een fe geeft haar maar een .vloed en bodem, volk en jjd zoek maar uit nkele woordje vrede. Als 'ze op het psychologisch foment wordt gegeven, zal ssa er voor in het geweer in figuurlijke, zowel als erlijke zin. Stamp de men- I met telkens weer herkaal- •gens de kans is groot ten slotte in beweging zijn ngen dat zij menen een en groots ideaal te dienen hun de ogen open gaan en ken, dat wat hun als heilig, n groots was voorgehouden >7p kern heeft dat de voor de zoveelste keer. verd misleid. och hoe handig die ma- 7 onverantwoordelijke, al- t eigen heil zoekende ele- is op te zwepen, zij her- >ch altijd de leugens, die er worden opgesmeerd. In de houden ideologische waar- relke haar geweten verlamt :1e massa een rechtsgrond wil het de volksmenner k ■worden gemaakt, die tot een delirium van beest- teid te brengen. eze tijd nu weer met ■aardigheid telkens weer 'etracht een beroep te doen massu nu van alle kan- t de leus „strijden voor de wordt gewerkt in deze" an we weer Pasen vieren feest der Opstanding, berdenken, dat Christus ii woord en met zijn liefde ssa heeft gezegend. ,.Ho- gezegend is hij die daar Hosannah de Zone Da- s diezelfde massa, die zich tem keert: „Aan het kruis n!" De mensen, opgevoerd srnij, mishandelen hem n hem in het gelaat zij zetten hem een doornenkroon op. Zie de mens! „Is dat, is dat mijn koning?'... Z n goddelijke waardigheid wordt zinloos vertrapt. Maar toch, ondanks alles heeft Christus die zinloze massa lief. Hij bidt voor degenen, die hem dit alles aandoen die hem aan het kruishout nagelden. „Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen". fs er één dictator is er één volksmenner, die ooit voor de massa heeft gebeden? Ja, zij we ten psychologisch precies hoe zij die domma massa in beweging kunnen krijgen. Zij weten nauw keurig, wat die massa niet kan verwerken en waarvoor de mensen zeer zeker wèl te hoop zullen lopen. Hun propa gandistische activiteit is geheel afgesteld op een vibrerend aan voelen der massa. Dit kan net nog wèl dat gaat juist iets over de schreef. Maar bidden voor die massa?.. Wijs ons de volksmenner of de dictator, die dat zal doen. Zij zijn er niet. Al eeuwen wacht de mens beid op het gloren van een betere toekomst.morgen. Maar die morgen zal nimmer komen, zo lang de rauwe haat als het bind middel voor een vernieuwde sa menleving' wordt geprogapeerd zo lang leugen, angst of ver dachtmaking een vrede moeten bevorderen. De massa, in helse razernij op gezweept, zal straks met de haar voorgehouden, valse idealen wegzinken in een morele en ma teriële ontreddering, welke zo groot is, dat men er geen uitweg meer voor zal zien. „Vader, vergeef het hun. want zij weten niet wat zij doen". Dat kruiswoord geldt nog voor velen in onze tijd. De oorlog van allen tegen allen gaat voort en men meent door een schemering van bloed en tranen heen het Morgenland te zien gloren. Och arm! Eens zal die ver keerd geleide massa tot in de ziel worden gegrepen. Dan zullen haar de ogen opengaan dan zal zij weten, wat zij heeft verwoest en wat zij heeft vernietigd. Dat zal haar redding zijn haar red ding èn haar behoud dank zij de Christus, de Enige die voor zijn vervolgers en voor de massa kon bidden: „Vader vergeef het hun". een goed verloop van deze ke actie van alle Neder- Padvinders en Padvind- ragen de Padvinders van prera-groep in Bloemen- .v speciale aandacht voor ende regeling: week van 7tl April wil e Padvindsters graag een je voor u komen opknap- v. zilverpoetsen, een fiets taken, boodschappen doen bij de schoonmaak e.d. even op, als u iemand ibruiken in die week, bij l de volgende adressen: Santpoort: Mevr. H. M. Alb. Thijmlaan 1. Voor ïdaal: Mevr. J. M. Bource- Tel. 25753, van Riebeeck- Haarlem. Voor Overveen Roderkerk, Militairenweg r het Ramplaankwartier: ran I Jsseldijk. Dickmans- 0. Van de opbrengst van deze actie wordt een gedeelte aan het Ram penfonds afgedragen, de rest komt de eigen beweging ten goede! Ons is geen werk te zwaar, geen moeite te veel! NIEUWS VAN VOLKSONDERWIJS. Woensdag 25 Maart voerde de Onderwijzers Toneelvereniging „Kennemerland" voor de afdeling Santpoort van Volksonderwijs: „De Erfgenamen van Rabourdin" van Emile Sola op. De Weyman was zo goed als uitverkocht en het publiek heeft geweldig geno ten. Als we nagaan dat de critici dit stuk van Sola „afmaakten* toen het in zijn tijd werd gespeeld dan moeten we wel zeggen dat de smeak van het publiek sterk ver anderd is. Alle rollen werden knap gespeeld en al kunnen we misschien zeggen dat hij of zij beter een andere rol had kunnen hebben, het geheel viel zeer in de smaak. Willem van der Veer voerde de fegie, dat wil dus zeg gen: zeer verzorgd en met aar dige vondsten. De verloting had een vlot ver loop en velen gingen met iets tast baars (wat soms ook nog' eetbaar was) naar huis, nog nagenietend van liet spel. Omdat het al bijna een traditie wordt dat de O. T. K. van Volksonderwijs speelt, zeg gen we dan ook. Tot weerzien in het volgende jaar. S. C. SANTPOORT. Na arbitrage is de uitslag van de wedstrijd Haarlem IISant poort I 55 geworden. Ten overvloede heeft de K. N. S. B. het protest van Santpoort inzake de uitslag tegen het V. A. S. ontvankelijk verklaard. Ook *t resultaat van Santpoort IV.A.S III is dus 55 geworden. Door deze beslissingen is Sant poort I voor degradatie gevrij waard. Aangezien het Oude Slot III om uitstel had gevraagd, ging de aangekondigde wedstrijd tegen Santpoort II niet door. Tenslotte de uitslagen van de onderlinge competitie: Groep I: v. d. BronkW. Schuurman 01 BrugmanBlansjaar 01 Groep II: SchweitzerRoos 10 SpookVosman 10 EnklaarOosterling hI Haanappel-Homan (afgebr.) 10 v. Duyn—Spook (afgebr.) 01 Groep III: Hosvan Dij 10 BusselmanBal jet I0 LaboucherePieterse 10 HAARLEMSE ORKEST VERENIGING. Met een pittige uitvoering van de Ouverture „De Barbier van Sevilla" van Rossini zette Verhey het laatste Vrijdagavondconcert in. Het celloconcert van Dvorak met zijn markant warmbloedig karakter, afgewisseld door dro merige stemmingen, werd matig door de cellist Janos Scholz ge ïnterpreteerd. Uit zijn spel sprak weinig' overtuiging, waardoor de dankbare solo-partij niet tot zijn recht kwam in tegenstelling met de orkestbegeleiding, die onder de bezielende leiding van Toon Ver hey sterk wist te boeien. De uitvoering van de 7e sym phonic van Beethoven, die uit muntte door goed gekozen tempi, verzorgde dynamiek en brillant orkestspel, waarmee de H. O. V. zichzelf overtrof, ontketende ent housiaste ovaties van het publiek dat dirigent en orkest nadrukke lijk huldigde. O. FOLGE FONDEN. Met grote ontsteltenis hebben ■wij vernomen dat de Regering ver strekkende voorstellen in overwe ging heeft genomen, inzake een eventuele afschaffing van onze Nationale feestdag de 5e Mei. Statistieken zouden mede hier toe de aanleiding zijn. waaruit zou zijn komen vast te staan dat een naar evenredigheid groot aan tal gemeenten deze dag niet als zodanig vieren. Als men hiermede wenst te be doelen het hossen met papieren mutsen op en toeters om lawaai te maken, zou het aannemelijk zijn. Maar het vieren van deze dag op de manier waarop dit behoort te geschieden is eerstens een taak die de Regering zou moeten voor staan. Getracht moet worden om in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten in iedere plaats een zo waardig mogelijk karater aan deze dag te geven. Juist door het ontbreken hier aan dreigt men thans in een stemming te geraken, welke gaat overhellen naar de meningen van instanties en organisaties, die schijnbaar de belangrijkheid van deze dag, voor ons volk in zijn ge heel en voor de geschiedenis, niet op de juiste waarde weten te schatten. Deze dag te verplaatsen naar een andere datum, die voor be paalde doeleinden beter geschikt zou zijn, zou een ernstige vermin king betekenen voor heel de lij densgeschiedenis die het Neder landse volk met zich heeft weten te dragen. Een van de gebruikte argumenten zou zijn dat andere delen van ons land reeds voordien werden bevrijd. Dit verandert echter niets aan het karakter van de 5de Mei. Toen gedeelten van ons land vrij waren, was de nood en het name loze leed in ons land: het hoog tepunt genaderd en vierden de reeds bevrijde gebieden zeker geen feest, maar hielpen dapper mee om de uiteindelijke bevrij ding mede te helpen overwinnen. Gedenk dat de 5e Mei 1945 was de dag der dagen van een volk. wiens grootste jubel op dien dag inwendig werd verwerkt, omdat de prijs van de vrijheid zo onein dig zwaar viel te dragen. In deze geest wensen wij onze vreugde vertolkt te zien op iedere 5e Mei tot in lengte van dagen. Adhesiebetuigingen worden gaarne ingewacht bij C. Spoor, Hoofdstraat 17. Santpoort-D. PROTEST: De Bond van oud-illigale werkers te Yelsen, in bestuurs vergadering bijeen op Maan dag 30 Maart j.l. heeft be sloten met klem te proteste ren tegen een eventuele op heffing'van de 5e Mei als her denkingsdatum van de bevrij ding. Het bestuur. JEUGD-KAMPIOENSCHAP DISTRICT KENNEMERLAND. De Schaakclub „Weenink" or ganiseert dit jaar liet jeugdkam pioenschap schaken voor het dis trict Kennemerland. Aan deze wedstrijden kunnen alle jongeren deelnemen tussen de 15 en 20 jaar. Men behoeft geen lid van een schaakvereniging te zijn. Het komt er slechts op aan zoveel mogelijk jeugdige schakers in de gelegenheid te stellen, hun krachten onderling te nieten. Het is daarom, dat de deelname geheel kosteloos is. Wel moeten de deelnemers wonen in de ge meenten Yelsen, Beverwijk, Uit geest, Heemskerk, Castricum of Linvmen. De winnaar van dit tournooi Is gerechtigd kosteloos uit te komen in de -wedstrijden om het jeugd kampioenschap van de Noord- Hollandse Schaakbond, welke daar worden georganiseerd als voorwedstrijden van het Nederl. Kampioenschap Jeugdschaak van de K.N.S.B.! De wedstrijden zullen iedere Dinsdag avond te Beverwijk wor den ges >eeld van 7—10 uur. Deze Evenals zovele voetballers in den lande hebben de spelers van Velsen Zondag j.l. niet alleen de tegenpartij, maar ook de hevige wind moeten bekampen. Insiders weten, dat onder dergelijke om standigheden de geluksfactor, meer nog dan onder normale ■weersomstandigheden reeds het geval kan wezen, vaak een voor name rol speelt en dit is ook Zon dag j.l. bij de ontmoeting \elsen- Always Forward het geval ge weest. Spelen onder weersomstandig- ïeden als die van Zondag j.l. stelt aan de spelers de hoogste eisen op technisch gebied. Een iedere voetballer weet het: Elke hoge bal wordt een prooi van de wind, dus aag houden, dat bruine moiister! Maar nu de practische toepassing van deze wetenschap! Wat komt daar in de regel weinig van te recht door gebrek aan technische vaardigheid. „Hoed je er voor je tegenstander in te sluiten", is een andere stelregel, doch ook voor deze goede raad geldt, dat het op volgen er van op moeilijkheden stuit, 't Is ook zoveel gevergd, vooral als je club een achterstand heeft, je tegenpartij „uit te laten komen! Ook Velsen slaagde daar niet in toen 't in de tweede helft het voordeel van de stevige wind had. 't Gevolg was een opeenhoping uren zijn zo gekozen, dat de jon geren. welke aan dit tournooi mee spelen, niet al te laat zullen thuis komen. De wedstrijden beginnen op 14 April a.s. Opgave voor deelname kan tot I f April geschieden bij de heer C. Muijen AJkmaarseweg 145a, Beverwijk, met vermelding van leeftijd en adres. Op dit adres kan men ook nadere inlichtingen ver krijgen. GEËN PAASEIEREN.. Het bestuur van de Klaverjas- vereniging „Samen Sterk" deelt ons mede, dat er dit jaar geen tournooi om Paaseieren zal wor den georganiseerd, daar pas en kele weken geleden het succes volle tournooi voor het Rampen fonds achter de rug is en er een onderlinge feestavond op het pro gramma staat, uitsluitend voor de leden met hun dames. Binnen enkele weken, als slot van de wintercompetitie, 't kam pioenschap 1953. voor de Klavew rassers worden gespeeld om het Uilenboom"-trofee. i A. OTTO, secr. Klaverjasver. „Samen Sterk.' Terrasweg 2, Santpoort. van spelers voor het Always For- ward-docl en een onmogelijkheid voor Bakkum c.s. om er doorhéén te komen. In de regel stonden slechts een tweetal Hoornse spe lers in de voorhoede op een kansje te wachten, de rest hielp de ver dediging een handje, fin dat dit funest is. wordt wel het best be wezen door het feit, dat de Vel- sense voorhoede in de tweede helft ondanks de steun van de wind bij na niet aan schieten toegekomen is. Zelfs Bakkum rfiaakt hierop geen uitzondering. De Hoornse voetballers maakten niet bepaald een grote indruk, maar scoorden tenslotte één doelpunt, waaraan ze precies genoeg hadden. Zelfs kregen zij nog een prachtige ge legenheid om een tweede doel punt te maken, toen zij wegens een overtreding van Meyer een strafschop kregen te nemen. Deze mooie kans benutten zij echter niet. Na de fraaie successen van de laatste tijd was deze nederlaag voor de Yelsenaren en hun aan hang ongetwijfeld een deceptie, terneer daar zich in de aanvang van de kamp bij een paar bijna niet te missen kansen schone pers pectieven hadden geopend. Velsen miste haar spil V ijker, maar ITijnen bleek 'n goede plaats vervanger. Klopt in de regel des voetbal lers hart al niet rustig, wanneer hij met zijn club op bezoek gaat b*i de leiders zijner afdeling, hoe- eel te meer zal dit het geval zijn wanneer hij de wetenschap mèt zich draagt, dat in de voorhoede zijner club twee spelers, die moei lijk gemist kunnen worden, ont- ireken. En dit nu was Zondag j.l. bij Terrasvogels het geval, daar iöbken en Wijnen verstek moes ten laten gaan. Bovendien ontbrak ook Mosmans. Zoals op de meeste andere voet balvelden in ons land wel het ge val zal zijn geweest, hadden ook de spelers van Wat er graaf smeer en Terrasvogels geducht te kam pen met de harde wind, die som tijds in stormkracht overging. Hij stond dwars over het veld en stel de aan de techniek der spelers hoge eisen. Het is onbetwistbaar, dat de technisch veel betere hoofdstedelingen de moeilijkhe den, waarvoor zij geplaatst werden beter wisten op te lossen dan onze plaatsgenoten. De Terrasvogels-defensie heeft het deze middag druk gehad: Zij werkte niet altijd even feilloos, maar hard werken camoufleerde vaak de fouten, welke ook in tactisch opzicht gemaakt werden. Bovendien schoten de Water- graafsmeerders niet altijd even zuiver, stopte Akkerman Sr. me nig schot en was Akkerman Jr. er deze middag al bijzonder goed in. Zo kwam hét, dat ondanks het feit, dat de Terrasvogels-voorhoe- de weinig opluchting bracht en Watergraafsmeer met de rust slechts een 10 voorsprong had. Na de rust voegden de uitste kende rechtshalf van Houten en zijn mannen hier nog' twee doel punten aan toe, zodat de thuis club tenslotte met 30 won. Oe Terr as vogels voorhoede kreeg practisch geen kans om de eer te redden. De opstelling van Terrasvogels was: Akkerman Sr., Akkerman Jr v. d. Kuyl, Disselköter, Dortmundt Schoon, Pellemans, Zaal, van Vuuren, Schipper, Goedhart. WAT OP 2DE PAASDAG GESPEELD WORDT. Voor de 2de Paasdag is een vrij programma vastgesteld, maar de Terrasvogels zijn die dag voor de competitie vrij. Velsen gaat bij Purmersteyn op bezoek. Die Purmerenders doen het de laatste tijd vast niet slecht en bezetten momenteel met 17 punten uit 15 wedstrijden zelfs de derde plaats. Zondag' j.l. moest Kinheim op eigen veld nog wel met 40 de meerderheid van de groot Noord-Hollanders erkennen. En in de nabijheid van de Purmer zijn dezen altijd nog een tikje onge makkelijker! Het wordt dus aan pakken voor Velsen. En zelfs als Bakkum c.s. dit doen. lijkt de kans ons groot dat ze desniette genstaande een puntje in het oude Noord-Hollandse stadje moeten achterlaten. STANDEN. Derde klas A. gesp. pnt. W atergraafsmeer 16 29 O V V O 15 22 K V V 15 20 D C Cr 16 20 Beverwijk ï6 18 Q S C 16 15 CSV 15 14 S D W 15 12 Ter ras vogels 16 12 RK V V A 16 11 4 P G S 15 7 Wilskracht 15 6 Derde klas C. gesp. pnt. Zaandijk 16 26 DEM 16 22 Purmerstevn 15 17 W S V 15 17 Alkm. Boys 16 17 Velsen 15 16 Wijk aan Zee 17 16 Kinheim 16 14 AIw. Forward 14 12 B K G 16 11 GVO 15 10 Vitesse 15 8 Maandag 2e Paasdag 6 April vindt een wedstrijd plaats tussen Terrasvogels en Bloemendaal ten bate van het jRampenfonds. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het Bloemendaalterrein. Aanvang 2.30 uur. 2e Paasdag organiseert de K.A.j. een fietsenrally voor haar leden boven de 14 jaar. Er wordt gestart in groepen van 4 tot 6 personen. De start is om 11 uur vanaf de Wüstelaan. De afstand is ongeveer 30 km. Bij voldoende deelname, zal er in verband met personen die moeten voetballen, ook nog een groep starten om 14.30 uur. De afstand is dan ongeveer 20 km. De deelnemers moeten zich voor le Paasdag 12 uur opgeven bij D. Dam. Bij eventueel slecht weer gaat het niet door.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1