We zijn er weer. Grote Sportdemonstratie-avond Zaterdag 30 Mei in het Burg. Rijkenspark Een oude kaart van Velsen en omgeving Schittersndiigesiaagd vuurwerk in „Veiserenrï". FietsenraSiey. Hst was een goede gedachte.. JAARGANG No. 22 edactie Terrasweg 31 Kerkeriuklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORN EGGE Telefoon 8019 HUIS SaripoofeWeelAIad aan Huis VRIJDAG 29 MEI 1953 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 50, nu kennen we precies cnappe bollebozen, door de dorp- en stedeling raadslid zijn gekozen. heet lien strakjes welkom weer lieuw-gekozen leden lies gaat precies zo weer aog maar kort geleden. Al vond er wat verschuiving plaats, 't Komt allemaal in orde, t Zal allemaal hetzelfde zijn Ondanks reclameborden Die veel beloofden aan het volk En van vernieuwing spraken, Wij hopen, dat de nieuwe Raad Het best' ervan zal maken. Ik koos de beste candidaat Ik heb al wat ervaring Voor mij stond Woensdag bovenaan-. De nieuwe maatjesharing. (O. P. Nadruk verboden). e' eens demonstraties en goe- ïdstrijden wil zien in jiu-jitsu ljudo, judo, grondgynmastiek :n en schermen, kan Zater- rond a.s. zijn hart ophalen, bekende sportleider, de heer uiwelaerts de Agé komt met leerlingen van de Bloemen- e Sportacademie, bijgestaan leerlingen van het Centraal uut voor Opleiding van leiders, naar het Burg. Rij- >ark om aldaar demonstra- ;n wedstrijden te geven in rkken van sport die niet zo leen worden beoefend, doch n ons land een zeer grote gstelling genieten. De heer relaerts de Agé vertelde ons Lij bezig is te trachten een [emse Boksvereniging in te elen voor het geven van on- ige wedstrijden op dien 1. Nu reeds heeft hij ruim 40 nensen bereid gevonden om Santpoort te komen voor de delen, judo, jiu-jitsu, enz. organisator van deze avond op dit gebied reeds talrijke a verdiend. Ook in Plaarlem hij tijdens de Flora-feesten een dergelijke sportdemonstratie verzorgd en met groot succes. De belangstelling- voor dit werk is ge lukkig steeds zeer goed geweest, het publiek stelde de deskundige toelichting van de heer Nauwe- laerts tijdens de demonstraties zeer op prijs en het hoge gehalte van de wedstrijden en demonstra ties was de oorzaak, dat de sa mengekomen sportliefhebbers met veel genoegen het programma volgden. Santpoort kent vele turnvereni gingen. voetbalverenigingen en andere sportverenigingen. Al deze organisaties hebben tal van ent housiaste leden. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen van hen a.s. Zaterdagavond naar het Burg. Rijkenspark zullen gaan om eens te gaan zien wat judo nu eigenlijk is, waar het er bij schermen op aan komt, wat de sportieve waar de van boksen is, enz. Door het organiserende Sant- poortse Flora-comité zijn de toe gangsprijzen laag gesteld, zodat een ieder in staat zal zijn deze uitermate interessante avond bij te DE LUCHTPOST. wedvlucht van Zondag 24 953 vanaf Pont St. Maxen- 4 K.M. duiven werden gelost te 7 met wind uit Noordelijke ng en warm weer. eerste duif is getoond door 3r Joh. Struys te 13.13.26 uur :eu snelheid van circa 1000 ;r minuut. uitslag luidt als volgt: Joh. s 1 3 5 9 11 12 14 17 25 26 31 J. J. Lansdorp 2; Bersee A. Hols 6 20 21 en 28; F. 7 8; v. Duyn 10 30; Wipp- 15; v. Zwieten 15 22; An- ïa 18 33; Hoogland 19; pers 24; Dekkers 25; G. an 27 en Koning 29. het zeer warme weer had de een goed verloop en waren ar enkele achterblijvers. CONCERT. :rdag 30 Mei a.s. geeft mej. Schoen met haar ieerlin- m avond in het Jeugdhuis lemendaal. lewerking wordt verleend iet Kcnnemer Vrouwen- en :s Koor. )E HOGE GEEST GHESELLEN. r dit gezelschap wordt op n 6 Juni a.s. in de buiten- „Waterland" te Velsen een 'ing gegeven van „De Zeven van Antoon Coolen. INGEZONDEN. (buiten verantwoording van de Redactie). ES GHET LO'S! Vluchtende Duitse schoolkinde ren zoeken, met doodsangst ver vulde harten, een veilig heenko men, op het eerste allarmsignaal Es gliet lo's! Dit schoot mij in de gedachte toen Donderdagmiddag omstreeks half drie een straaljager, in zijn ééntje, vier tot vijf maal een duik vlucht boven ons dorp onder nam en kinderen verdiept in hun spel als zij waren, angstig weg kropen. Zelfs volwassenen konden het in huis niet uithouden. Ondergetekende neemt stelling tegen dergelijk optreden van straalpiloten, die voor één of an der familielid zijn bravour-stuk- jes wil tonen. Zie Apeldoorn '48. Hoogachtend, P. L. P. v. d. A. Als afsluiting van dit winter seizoen belegt de P. v. d. A. op 2 Juni a.s. des avonds 7.45 uur in „De Toorts een gecombineer de huishoudelijke- en fakkeldra gersbijeenkomst. Dr. van Veen be spreekt de uitslag van de Ge meenteraadsverkiezingen en W. Wessels houcit een causerie over het leven en de werken van Llen- riëtte Roland Holst. Liet bestuur dankt de leden bij deze voor 't vele werk dat in dit winterseizoen is verzet. Als sluitstuk van de enorme drukte die Natuurbad Velserend met de beide Pinksterdagen te verwerken had, vond 2e Pink sterdag s avonds een groot en fantastisch vuurwerk plaats, welk vorig jaar gegeven vuurwerk overtrof. Begunstigd door fraai zomer weer, een avond zoals wij er maar weinige in de zomer hebben, had den duizenden zich per fiets, bus of auto naar Velserend begeven, waar een feeëriek verlichte tuin plaats bood aan de toeschouwers. Onder de pittige tonen van het lanlarecorps Wilhelmina" werd liet wachten bekort. Verlichte gondels maakten de aanblik van het geheel nog fan tastischer. de ong. half 11 uur werden de eerste pijlen van het vuurwerk afgestoken en wisselden de ruim 100 stukken de een nog mooier dan de ander, elkander af en de vele oh's en andere uitroepen, be wezen dat hetgeen geboden werd bfj het publiek zeer in de smaak viel. Met genoegen kan de directie oj) deze zo buitengewoon geslaag de avond terugzien. De uitslagen van de op 2e Pinksterdag gehouden ralleyzijn: O-Groep IV 383 punten, V 366 VII 362 I 340 II 330 IV 298 J-Groep VI 367 IV 359 I 311 V 310 III 301 II 183 K. V, 0. Om gebruik te kunnen maken van K.V.C.-jeugdherbergen en vacantiehuizen moet men lid zijn van de K.V.C. De leeftijdsgrenzen van K.V.C. leden zijn 14-30 jaar. Hoe wordt men lid Deze vraag volledig beant woorden zou te veel ruimte vergen daarom voor het volgende even attentie! Wanneer L) iets wilt weten over de K.V.C., dan kunt U hiervoor terecht bij het KVC- agentschap, dat gevestigd is op de parochiezaal. Het is geopend iedere Donderdagavond, te begin nen Donderdag 4 Juni, van 8 - 10 uur. Aanmeldingsformulieren, K.V.C.-Gids 1953 en K.V.C.-fiets- wimpels zijn reeds voorradig. van het Bestuur van de A.R. Kiesvereniging te Santpoort, om ook nu tot slot van de verkie zingsdag een gezellige avond te beleggen met de leden en belang stellenden, thans in samenwerking met de C.H.U., waarmede men in hechte samenwerking als pro testanten deze strijd ditmaal ge voerd had. Zo sprak de voorzitter van de A.R. de heer Meyer er zijn vreugde en voldoening over uit, dat dit mogelijk was geworden, ofschoon hij op deze avond, die een enigs zins feestelijk karakter droeg graag wat meer jongeren had gezien. Blijkbaar is dit een te kort aan interesse voor de politiek en daarom riep hij de jongeren dringend op ook op dit punt zich te stellen op het standpunt van de belijdende christen te meer, da~r de wereld - en hiermede omvatte hij alle jeugdorganisaties, die een niet uitgesproken christe lijk karakter dragen wèl uitkomen voor hun overtuiging en opvatting Ook betreurde hij het, en dit is een zaak, die ieder Christen zich ter harte dient te nemen, dat het totaal aantal belijdende Christenen te Santpoort niet gelijk is aan het aantal stemmen. Na de korte toespraak bleef men gezellig bijeen en werden door de ijverige leden der pro- paganda-commissie de regelmatig binnenkomende uitslagen der verkiezingen bekend gemaakt. vH. door G. VOET. In ons artikel „De ligging' der buitenplaatsen in de gemeente Velsen in Huis aan Huis van 26 December 1952, hebben wij het gehad over de kaart van de Wij- kermeer en omgeving, voorko mende in het plaatwerk Zegen- p ralent Kennemerland van 1728. Er zijn gelukkig nog andere en betere kaarten. Wij kennen de plaatwerken „Hollandse Arcadia" van G. Tijssens en de Noord-Hol landse Arcadia van Corn Bruyn die alle zo wat uit dezelfde tijd zijn. Dan is er Hollands Arcadia van Adr. Loosjes van 1804, maar wij wisten niet dat er nog een Hollandse Arcadia was, in 1807 uitgegeven door J. S. van Esveldt Holtrop te Amsterdam. Dit is 'n groot werk met 600 platen van Amsterdam en de Vechtstreek, van Kennemerland, maar ook van Oudewater, Gouda, Vlaardingen, enz. Verscheidene namen van teke naars der platen staan vermeld, doch bij beschouwing der platen is ons gebleken dat ze allemaal zijn uit oude werken. Dat konden we constateren aan de naam van de Leth, de tekenaar der platen in Zegepralent Kennemerland. In dit plaatwerk staat echter een ander kaartje dan in Zegenpra- lent Kennemerland en dat is naar onze mening veel beter en dui delijker. Deze kaart is niet van 1807, maar misschien nog wel ouder dan 1728. Vlak langs het grote veld Bree- saap, dat op deze kaart Bree Saep geschreven wordt, vinden -see bovenaan de hofstede Kralen- beek. aan de Schulpweg en daar over de buitenplaats Velserbosch, daaronder de hofstede Duinvliet. Daaronder zien wij de oorsprong1 van de Laddersbeek, die loopt langs het land, genaamd de Lae- gis (vermoedelijk later de Lagers genoemd) en dan tussen de bui tenplaatsen Watervliet en Schoon oord in het Wijkermeer uitmondt, 's Gravenlust, hofstede en land, later bij Velserbeek gevoegd, ligt hier rechts of oostelijk van het land Laegis en daartussen was een weg, genaamd het Laegis Laantje. Westelijk van de Laegis ligt een stuk, dat Klaes Walle heet en waar vermoedelijk een man woonde, die zo genaamd was. Bezuiden Duinvliet kreeg men dan Velseroogh en Velserduin. Tussen het stuk Klaes Walle en Duinvliet liep de Duinderweg, die doorliep naar Tolsduin.- Tussen Velseroogh en Velsen liep de Kerkweg en vanaf de Engelmun- dusbeek, die bij Velseroogh begon en bij de Velserhaven in het Wij kermeer kwam, liep de Ratelsweg tot aan de Duinderweg. De Grote Tussenbeeksweg en de Zeeweg kwamen op één punt uit bij het stuk Klaes Walle. De Grote Tussenbeeksweg ging over de Engelmundusweg en door s Gravenlust naar de buitenplaats Wijkeroog, waarlangs Westdijk de Achterweg liep tot aan de Schulp weg. Wanneer men weet dat de namen Tussenbeeksweg en Ratels straat in onze tijd gegeven wer den aan wegen bij Irtjl station Velsen-I Jmuiden-Oost, terwijl de buitenplaats Wijkeroog lag ter plaatse van het nieuwe Hotel „De Prins" over het Noordzee kanaal, ziet men dat de nieuwe wegen niet precies op de plaats der oude zijn. De Zeeweg loopt op deze oude kaart tot de hofstede Hogergeest, tussen Schoonenberg en Velserbeek. Van Velserbeek liep een weg langs dat buiten en langs Hoger geest, die Treintjesweg genoemd was en tot Klein-Driehuis. Dit is de weg die thans Driehuizerkerk- weg heet. Tussen klein-Driehuis, de buitenplaats Middello en Vel sen lag de Velser Hei. Dat is weer typisch anders dan 70100 jaar geleden, want toen werd wat la ter Velseroord was de Hei ge noemd. Fouten staan er ook op deze kaart, want de hofstede Hageveld wordt Hazevelt genoemd. Dat is onjuist, want de oudste naam 'hiervoor was Haeg en Velt. Op deze kaart staat de hofstede Huis te Wissen tussen de Spekweg en huize Biezenveld. Van Klein- Driehuis kwam de Alenbeek. die door de buitenplaats Beecken- stein liep en ook in 't Wijkermeer uitkwam. Deze Alenbeek komt ook voor in Zegenpralent Kenne merland. Op deze kaart staan drie slui zen in de polder Velserbroek, de Lladersluis en de Oostlaander- sluis hebben wij al genoemd, hier zien we ook nog de Lage Lan- dersluis, dicht bij 't Huis te Spijk. Van de kleine polder Westbroek liep een sloot tot de Oostlaander- sluis, Sluissloot genaamd en de Delft. die vlak bij 't Huis te Spijk uitmondde in het Wijker meer, wordt bij dat buiten Lange- sloot genoemd. De Langelaan liep van de Spekweg over de Alenbeek tot de buitenplaats Hogergeest. Ten Zuiden van Beeckenstein zien we hier de hofsteden Beek vliet en Broekeroog en daaron der 't Huis te Spijk. Westdijk la ger Westerbroek en Meeroogh, maar bij de laatste hofstede staat: gesloopt Liet kruispunt van de Oostlaan en de Langesloot wordt Heuveltje genoemd. De hofstede Schiebroek staat op de kaart aan de Wulverderlaan, niet ver van Duin- en Kruidberg. Wij blijven bij wat wij vroeger schreven: aan de hand van ver schillende kaarten moest een be kwaam tekenaar een grote kaart van Velsen maken, waarop alle vroegere buitenplaatsen hofsteden wegen, beken, stukken land, duin gronden (de namen daarvan) en historische 'gebouwen voorkomen. Voor de studie van de oude ge schiedenis zou dit van grote be tekenis zijn. Er is van Velsen geen plattegrond van een teke naar als Joan Blaeu die zulke schitterende kaarten van Amster dam en andere steden heeft ge maakt, te vinden in zijn Steden- atlas. FANFARECORPS „WILHELMINA". Het fanfarecorps „Wilhelmina" heeft het voornemen bij goed weer een taptoe te organiseren op Maandag 8 Juni te Santpoort-St. en Maandag 15 Juni te Santpoort dorp.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1