Expositie van Speelkaarten De Kortebaan-draverij. De Ouden van Dagen uit de gemeente Velsen gaan uit. Aanmelding voor deelname noodzakelijk. te Haarlem. Tentoonstelling „De Verzamelaar". Santpoort op de Gymnaestrada. VARIA. Groeiende belangstelling voor bet Marionettenspel. R. K. Kerk Santpoort Jaarlijkse auto-zegening. Jeugdcorps Leger des Heils in het Burg. Rijkenspark. L4e JAARGANG No. 30 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SonfoodfeWeelfblad aan VRIJDAG 24 JULI 1953 Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Dank zij de spontane giften tit de burgerij, kunnen de be- aarden uit Velsen weer een lag je uit. De Commissie voor Ontspanning van Ouden van Jagen heeft haar plannen weer fereed. Door het instellen van sub- ommissies voor J Jmuiden-Oost, West en Velsen, Santpoort (St.), iantpoort (D.) en Driehuis en /eisen (N.), is het mogelijk ge- vorden, dat niet zoals vorig jaar net 1200 bejaarden op één dag, loch met pl.m. "500 bejaarden ge- ijk wordt uitgegaan. Hierdoor vordt veel tijd gewonnen en krij sen de bejaarden de gelegenheid >m op de plaats van bestemming sat langer te kunnen vertoeven, (erwijl ook het uitreiken van de (onsumpties wat vlugger kan ,*ats vinden. fn tegenstelling met vorige ja- jen, zullen de bejaarden geen Schriftelijke uitnodiging ontvan- jen om mee te gaan. Zij zullen Jich op de onderstaande adres- Cn dienen aan te melden. De unmissie doet een dringend be- »icp op de bejaarden, die nog 'n pehoorlijk inkomen hebben of die tig wel eens'een verzetje hebbep heli niet aan te melden. Het aan- :al wordt anders te groot, waar- loor het gevaar dreigt, dat de be- aarden die nimmer eens een ver- 'etje hebben ook die ene, voor heil o belangrijke uitgaansdag, zou- en moeten missen. De leden van e sub-commissie zullen elke aan- Leiding bezien Gn in ovefl^er :et secretariaat uitmaken, wie al Deze zomer zullen in een van Neer]ands schoonste monumenten de oude Vleeshal op de Grote Markt te Haarlem de kaarten niet óp tafel komen, maar behoed zaam achter glas worden tentoon gesteld. Dit impliceert niet dat de alrijke vrienden van het kaartspel lie uiteraard een bezoek aan de Vleeshal zullen brengen, onvol- rdaan van daar zouden weer keren. Evenmin is de aard van jhet geëxposeerde een beletsel voor diegenen die het kaartspel niet beoefenen. Want een ander spcl-element zal de bezoekers van deze ten toonstelling boeien: een spel van Ikleur en vorm! Een spel, waar bij niet de spéler, maar cle kun stenaar de troef in handen houdt En die troef is: Schoonheid! De unieke tentoonstelling waarop hierboven wordt gezin- 6speeld werd reeds in cle pers "aangekondigd als „Het Duivels Prentenboek", een „bloemlezing" fiiit een collectie speelkaarten uit vijf eeuwen. De veelomvattende verzameling werd reeds lang voor de oorlog bijeengebracht door Dr. Werner Jakstein te Hamburg en door deze ook we tenschappelijk bewerkt. De ver zameling kwam na de oorlog in bezit van de Directie der Biele lf elder Spielkarten G. in. b. H. te Bielefeld die zich bereid ver klaarde de eerste expositie in Nederland te Haarlem te doen _plaatsvinden. Zij zal onder aus piciën van de Stichting „Haar lems Bloei" worden georganiseerd door een Comité onder Voorzit- erschap van de Wethouder van Ju der wijs en Kunstzaken, de eer D. J. A. Geluk, en te be- ttzichtigen zijn van 25 Juli tot 5 ^September a.s. Als het de lezer gaat als on dergetekende, dan zal zijn eerste reactie op deze aankondiging of niet in aanmerking komt voor deelneming. De Commissie ver trouwt er echter op, dat alle be jaarden, die werkelijk behoefte hebben aan een uitgaansdag zich zullen aanmelden. De bejaarden uit Velsen-Noord gaan op 2 September naar Schip hol en maken daarna nog een prachtige rondrit. De bejaarden uit Ij muiden-O. -West en Velsen-dorp gaan een bezoek brengen aan Valkeveen. Gezien het grote aantal bejaar den in deze delen van de Ge meente, zal de tocht 2 maal wor den gehouden en wel op t en 2 September a.s. De bejaarden uit Santpoort en Driehuis gaan op 25 Augustus een bezoek brengen aan „Avi fauna". Voor een prima lunchpakket, versnapering en 2 consumpties zorgt de commissie. De bussen vertrekken om 9 uur en zijn des avonds om pl.m. 7 uur weer terug. De aanmelding kan geschieden op dc volgende adressen: Santpoort (St.) en Dorp van 20 Juli tot en met 1 Augustus: De heer J. de Meza Jr., Bloe mend aalsestraat weg 143 B. (mel den aan Mellona). Dc heer EL Meijer, Hoofdstraat 194 (melden aan de zaak). De K eer J. Singeling, Hagelin- gerweg 16. Na 1 Augustus kunnen beslist geen aanmeldingen meer worden O'D/loor I _-v de hand gehouden worden. aarzelend zijn. Speelkaarten uit vijf eeuwen.... Dreigt dit geen monotoon ensemble te worden en zullen onze handen niet gaan jeuken om het spel te spelen, in stede van het achter glas te zien? Toen ik een eerste blik mocht slaan in deze kaarten-wereld, maakte mijn aarzeling echter aanstonds plaats voor enthousias me. Een enthousiasme dat werd opgewekt door de uitzonderlijke variatie en schoonheid die deze materie te genieten geeft. Want zoals gezegd niet uitslui tend de beminnaar van het kaart spel (in welke vorm dan ook) zal er door worden geboeid, doch ook de beminnaar der folk lore, de cultuur- of kunsthisto ricus, kortom, een ieder aan wie de schoonheid ter harte gaat. Want zolang de kunstenaar zijn troef in handen houdt, zijn de beelden en de motieven die de kaarten sieren de persoonlijke interpretaties van tradiüonele fi guren weliswaar, doch deze op dusdanige wijze gegeven dat zij de diverse aspecten van 't maat schappelijk leven raken en ons op even artistieke als originele wijze tonen hoe een bepaald tijdperk op de speeltafel „weer spiegelt". En deze vogelvlucht over het spelende mensdom blijft niet beperkt tot Holland of Duitsland, doch gunt ons 'n blik op kaartspelende Chinezen, Ko- reanen en Japanners, op Indiërs Perzen en Arabieren, op Itali anen, Spanjaarden en Fransen. Buitendien treffen we op de ten toonstelling bijzondere kaartsy stemen aan, waaronder politie ke kaarten, kaarten van instruc tieve strekking, waarzeg'gers- kaarten, ja zelfsde „valse kaart'. Een keur van inheemse en uit heemse spelen in beeld en in natura waaronder een fraaie collectie schaakspelen, is ter op luistering van het geheel in de benedenzaal van de Vleeshal ten toongesteld. Een voortreffelijk bewerkte en verzorgde catalogus met kleuren drukken naar diverse specimina uit dc Bielefelder collectie, zal onze herinnering levend houden aan deze unieke tentoonstelling, die wij dus warm aanbevelen in de belangstelling van kaartspe lers en niet-kaartspelers. H. P. BAARD, Directeur Frans Halsmuseum. De Ned. Vereniging „De Ver zamelaar" houdt Zondag 26 Juli een tentoonstelling in Hotel Royal, Stationsplein Haarlem. Heeft u een bepaalde hobby? Dan zal u daar zeker de uwe tentoongesteld zien. Wat zult u er zien? Verzamelingen van lucifers etiketten, sigarenbandjes, munten postzegels, sl uitzegels, ansichten, miniaturen, te veel om op te noe men. Dat moet u gaan zien. Dc tentoonstelling is geopend van 1 tot 6 uur en geheel gratis Ook is ev een ruilbeurs aan ver bonden. zodat u nieuwe contac ten kunt leggen. De consul voor district Haarlem is Mevr. H. Voorberg, Rijksweg 523 Santpoort, t.o. Delftlaan, waar u alle mogelijke inlichtingen om trent de vereniging „de Verza melaar kunt verkrijgen. Het doet ons genoegen dat ook onze woonplaats 'n steentje heeft mogen bijdragen tot 't slagen van het, met geweldig succes bekroon de internationale turnfestijn te Rotterdam. Vier dames der turnvereniging „Santpoort", n.l. mej. O. de Jong als vaandeldraagster en mevr. W. de Jonge—Bakker, mej. R. Em mer en C. Menet, welke na een strenge landelijke selectie waren uitverkoren deel te nemen aan "n massale rythmische oefening uit gevoerd door 500 turnsters uit Ne derland, hielden Santpoorts naam hoog in het Feijenoord-stadion. Gezien de grote waarde, welke de gehele Nederlandse sportwe reld aan deze geweldige demon stratie heeft toegekend en de grote belangstelling welke voor dit evenement heeft bestaan, kun nen wij met trots op deze deel neming van T.V.S. terugzien. HET HOOGTEPUNT VAN DE FEESTWEEK De liefde voor de paardensport en voor het paard zelf is de laat ste jaren steeds toenemende. Dit is een gelukkig verschijnsel, dat bijna als een inlossing van onze ereschuld tegenover dit edele dier zou kunnen worden beschouwd. Immers, door alle eeuwen heen is het paard van onschatbare waarde geweest voor het mensdom Vanaf de grijze oudheid is het de grote hulp en onmisbare kame raad en strijdmakker van de mens geweest. In onze tijd, nu de motorisering en rationalisatie tot in de perfec tie wordt doorgevoerd en moto ren voor ieder doel worden gefa briceerd waarvan de kracht in tientallen en honderdtallen P.K.'s wordt uitgedrukt, dreigt 't paard, onze oude trouwe één P.K., ge heel op de achtergrond tc raken. Het is daarom een schone en dankbare opgave van de Hard draverij Vereniging „Santpoort en Omstreken' om het paard, al is het dan jammer genoeg ook slechts een paar dagen in het jaar in het middelpunt van de publie ke belangstelling te plaatsen. Oud als het paard, zijn de wed strijden welke door de mensen met paarden werden gehouden. Deze wedstrijden zijn echter geens zins zöals velen mogelijk denken ingesteld om aan de sensatiezucht van de mensen te voldoen. De wedstrijden zijn steeds een onmisbare steun geweest om het paardenras bij de fokkerij naar een bepaald doel toe te fokken. De strijd met snelle dravers, met goede springpaarden, met jacht paarden kortom ieder doel waar liet paard zich voor leent, heeft tot gevolg gehad dat door de wedstrijden de juiste fokpaarden konden worden uitgezocht welke nodig waren om een bepaald doel te bereiken. Op Donderdag 6 Aug. a.s. tre den wederom een uitgelezen scha re dravers in het strijdperk aan de Westlaan te Santpoort. Er zal weer een zware strijd gestreden worden om de mooie geldprijzen tot een totaalbedrag van f 1.100.. De Totalisatorwagen zal aan wezig zijn om de bezoekers de gelegenheid te geven zich finan cieel dij oe unsiag ie interesse ren. Een kleine oneffenheid in de baan deed het vorig jaar enigszins afbreuk aan de baan. Dit jaar is een ander stuk weiland in de naaste omgeving van de baan van het vorig jaar beschikbaar, een stuk waarin geen enkele oneffen heid is en dat breed genoeg is om het publiek aan beide zijden van de baan plaats te verschaf fen, waardoor een betere sprei ding mogelijk is en de baan be ter overzichtelijk is. Tegenover de toto-wagen zal 'n oversteekplaats over de baan worden gemaakt, waardoor het publiek van beide zijden in de gelegenheid is om een gokje te wagen. Alle voorbereidingen zijn reeds getroffen om weer een perfect georganiseerde kortebaandraverij te geven. Er is slechts één ding dat de organisatoren vóór de dag der draverij niet kunnen regelen of aanschaffen en dat is het „weer". Laten we hopen dat ook van deze zijde de noodzakelijke medewerking, wordt gegeven, dan zal Santpoort op de eerste Don derdag in Augustus weer een .,Paardensporifest\jn" hebben dat klinkt als een klok. X Nu heeft men te Londen om vangrijke experirpenten uitge voerd met synthetische vernis sen. Dit vernislaajiie werd aan sterke ultra-violette stralen bloot gesteld hetgeen mag worden ver geleken met een zon-bestraling gedurende tal van jaren. Het re sultaat was zeer bemoedigend. De onderzoekers stelden vast, dat dit soort vernis eedurende de eer stc honderd jaren -.(.iets van zijn transparentie zal verliezen. Men heeft dan ook direct een schil derij van Rembrandt, de „Capu- cijn". op deze manier gerestau reerd X Rembrandt overtroefd. Rembrandt van Rijn heeft als schilder ook aan het technische gedeelte van zijn werk de aller grootste aandacht besteed. Hij ver niste zijn schilderijen met de meest kostbare stoffen, die uit verre landen kwamen. Met de door hem gekozen hulpmiddelen had hij bereikt dat zijn schildo- rijen gedurende een dertigtal ja ren de Eatensiteit van het kleu- ren-gamma behielden. De belangstelling voor het Mario nettenspel groeit weer sterk bij jong en oud. Ook Haarlem heeft in de zomer maanden weer een Poesjenellen kelder in een der gewelven-kel ders van het Stadhuis, waar Don en Ly Yermeire's Marionetten van 11 Juli tot 31 Augustus a.s. na hun grote succes in het voor jaar met een geheel nieuw pro gramma zullen uitkomen, zowel met middag als avondvoorstel- lin gen. Gedurende de eerste weken wordt opgevoerd „Capriolola", een circusvoorstelling ten paleize van Koning Pousole. Daarna komt de wereldpremière van „De Troostvogel" van Comedia dell 'Arle, in het Ne derlands bewerkt voor het Ma rionetten-theater door Henk Leffelaar. Zondag' 26 Juli. De H.H. Missen zijn Ie 6.45, 8,11 uur. De Hoog mis is Ie 9.15 uur. 's Namiddags Ie 4 uur Lof, daar na zegening der auto's en gemoto- i - v1- plein. Maandag' 27 Juli te half 8 Ma- na Garde (Groep a). Donderdag 30 Juli te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor het bru id snaar HuibersWesselman. Vrijdag 51 Juli te half acht Lot Zaterdag 1 Augustus te half 8 Broederschapslof ter ere van O.L. Vrouw. (St. Christoffel-Zondag). Zondag 26 Juli zal wederom na het Lof te 4 uur de jaarlijkse ze gening plaatshebben van de ge motoriseerde voertuigen (luxe vracht-, transport-auto's, trac tors, motoren en bromfietsen), op het Kerkplein van de R.K. Kerk aan de Frans Netscherlaan te Santpoort-dorp. Alle bezitters van deze voer tuigen in de gemeente Velsen en omstreken worden uitgenodigd aan deze jaarlijkse zegening der poertuigen op Zondag onder hef octaaf van St. Ghristoforus, deel te nemen. Het Jeugdcorps van het Leger des Heils van Schiedam, zal D.V. van 25 Juli tot 2 Augustus in IJmuiden doorbrengen. Enerzijds betekent dat een goed bestede vacantieweek voor de jongens, anderzijds kunnen de inwoners een volle week genieten van het zeer goede spel van deze jongens. Het muziekcorps is samengesteld uit jongens van 8 tot 15 jaar en wordt op zeer bekwame wijze geleid doer Kapelmeester H. v. d. Horden. Het muziekcorps heeft reeds grote roem in den lande verworven door de vele tochten en uitvoeringen. Dinsdag 28 Juli a.s., 's avonds 8 uur, speelt het corps in het Burg. Rijkenspark te Santpoort.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1