predikbeurten „Kindervreugd voor de Jeugd VacanJ-iebestedingsprogramma van de Velsense Jeugd Centrale - 1953 A elsen-Noordvoor het Herv. A erenigingsgebouw. Dijckmanstr. Z jCfm^/cea DER HOOG Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Geref Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 3 uur: ds. IV Bruin Doopsgezinde Gemeente Lutherse Gemeente Koffiekamer Westerveld 10.15 uur Eerw. Heer K. J. Dekker Ned. Herv. Kerk en Kape! TAXI Het voordeligste adres TAXI P T O, Maandag 27 Juli lot en met Zaterdag 8 Augustus. Alle speeltuinen in cle gemeen te eisen zullen gedurende deze periode kosteloos toegankelijk zijn voor alle kinderen. Er zal dan niet gelet worden op lidmaat schap van de speeltuinverenigin gen. Speciaal zal aandacht be steed worden aan buitenspelen. Speeltuin „Vrij en Blij zal tevens 's avonds van 6.50 tot 8.50 geopend zijn Maandag 27 Juli tot en met Zaterdag 8 Augustus. Handenarbeidtentoonstelling, verzorgd door de Nuts Volks school, afd. Beeldende Kunsten te Amsterdam. Deze tentoonstelling, wordt ge houden in de gymnastiekzaal van de Openbare school aan de Heidestraat en is toegankelijk da gelijks (behalve op Zondag) van 1012 uur en van 2 tot 5 uur, voor kinderen en volwassenen. Toegang kosteloos. Op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Augustus is de tentoonstelling des avonds geopend van 7 tot 11 uur en dan alleen toegankelijk voor volwassenen. Op Woensdag 5 Augustus zal de heer A. Pieters, docent aan genoemde Nuts' Volksschool, een lezing houden over „Vrije Ex pressie'. Deze lezing, welke spe ciaal gericht zal zijn tot de ouders en opvoeders, zal om ongeveer half negen aanvangen in de ten toonstellingszaal. Maandag 27 Juli tot en met Zaterdag 8 Augustus. Jeugdverkeersspeeltuin op het betegelde plein Heidestraat, hoek Lorentzstraat. In samenwerking met de Verkeerspolitie is hier 'n icctfTlv iTinDvii link V '"jongens en meisjes met of zonder fiets een verkeersspel spelen. Kosteloos toegankelijk voor alle kinderen op Maandag, Dinsdag en Vrijdag 's middags van 2 tot 5 uur en op Woensdag, Donderdag en Zaterdag 's ochtends van 10 tot 12 en s middags van 2 tot 5 uur. Zaterdag 25 Juli. Grote fietsenrallye. Organisatie berust in handen van het C.J.M.V Inschrijfgeld f 0.55. Deelnemen kunnen jongens van 11 t.m. 15 jaar (route A) en jongens van J4 tot 17 jaar (route B). Start om half twee vanaf Herv. Tcugdgebouw, Rembrandtlaan te 1 Jmuiden-O. Iedere deelnemer die de route normaal volbrengt ontvangt diploma, terwijl nog medailles als extra prijzen be schikbaar zijn. Na afloop van df rallye krijgen de deelnemers een feestprogramma aangeboden in het jeugdgebouw. Er kan alleen individueel gereden worden. Maandag 27 Juli. Opening stempcltocht. Dit is een tocht die de jongelui voert langs een aantal verschillende punten in de gemeente, waar zij stempels op hun deelnemersboek- ie moeten laten zetten. Ze krijgen 14 dagen tijd om deze tocht naar eigen indeling te maken. Op Za terdag1 8 Augustus moeten de boekjes worden ingeleverd. Deel n a me staat open voor alle leeftijd en. Inschrijfgeld f 0.15. Op deze dag kunnen 's ochtends tussen 9 en 11 uur de boekjes worden afgehaald bij cle volgen de posten: Santpoort: naast de kiosk van de heer Numan, tegenover het station. IJmuiden: kantoor naast de entrale Keuken. Abelenstraat 1, IJ muiden-O. IJmuirlen: Bureau Jeugdzaken, Moerbergplantsoen 22 te IJmui den. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt krijgt zijn deelnemers kaart thuisgestuurd met een di ploma. Verder kan men, of men al of niet de tocht geheel volbracht heeft, toch de kaart inleveren en meedoen aan de opstel-, teken- en fotowedstrijd, die aan cle tocht verbonden is. Hiervoor worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld Nadere gegevens staan op de deel nemerskaart. Woensdag 29 Juli. Wandelmarsen. Jongens en meis jes van 10 t.m. 15 jaar kunnen deelnemen aan een wandelmars van 11 kilometer. Jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar aan n mars van 15 kilometer. De inschrijving opent om half negen aan de startposten. De mars start tussen negen uur en half tien. Inschrijfgeld per deelnemer f 0.25. Voor het volbrengen der mar» en het behalen van alle controle- stempels worden diploma's uitge reikt. De startplaatsen zijn Velsen-Noord: voor het Herv. Verenigingsgebouw Dijckmanstr. IJmuiclen: voor het kantoor van de Centrale Keuken, Abelenstr. 1. Santpoort: naast de kiosk van de heer Numan tegenover het station. De finish is bij het politiebureau Tiberiusplein te I Jmuiden-Oost. De deelnemers worden met muziek ontvangen en krijgen con sumptie. Start, controleposten en finish zijn kenbaar aan groen-witte vlag. Lz, DROGISTERIJ „BREDERODE" Bloemendaalsesfraatweg 152 Tel. 8860 Woensdag 5 Augustus. C 4-nitnn f-drnrl r«"f T>iT1 AD Tl "f strand tassen de pieren. Deze wordt verzorgd door de sectie „Speeltuinen'' van de V.J.C. Alle jongens en meisjes kunnen hier aan deelnemen. Schep en brood meebrengen. Aanmelden dagelijks bij de op zichters van de speeltuinen, en op de dag zelf bij de toegang tot het strand (bij het plateau). Deel name kosteloos. De aanmelding bij het strand begint om 9 uur en sluit om 10 uur. Dan begint de wedstrijd en duurt tot circa 4 uur. Vele prijzen zijn beschikbaar. Voor kinderen uit Velsen-Noord en Santpoort zal een speciale goedkope vervoerregeling g/etrof- fen worden. Hiervoor kan men de opzichters der speeltuiner raad plegen., terwijl ook in de couran ten nog mededelingen hierover verschijnen. Vrijdag 7 Augustus. Feestmiddag in park Velserbeek bij het Hertenkamp. Toegang 50 cent. Kaarten dagelijks verkrijgbaar bij: Velsen-Noord: Boekhandel Lang kemper, Wijkerstraatweg 275. Santpoort-DorpSigarenmaga zijn Seegers, Hoofdstraat 196. Santpoort-Station: Sigarenma gazijn Toeset, BloemendaaLsestr. weg 70. I Jmuiden-Oost en Driehuis: Sigarenmagazijn de Ruyter, Drie- hu izerkerkweg 75. IJmuiden: Bureau Jeugdzaken Moerbergplantsoen 22. Het gezelschap „De Witte Vo gel voert het grappige stuk op ..De nieuwe kleren van de kei zer". Toegankelijk voor kinderen en volwassenen. Zaterdag 8 Augustus. Sluiting Stempeltocht. Dc deel nemers moeten 's middags tussen half drie en half vijf de boekjes inleveren bij de adressen, die op het boekje staan vermeld. Zij krijgen enkele dagen later de boekjes thuisgezonden met diplo ma en/of prijs. Aan dit programma zullen ook deelnemen de schoolkinderen uit Amersfoort, die hier logeren als gevolg van de uitwisseling. Ook de kinderen uit het AVa- tersnoodgebied zullen aan dit programma meedoen. ZONDAG A.S. ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uur: dezelfde Heimstraai, [jniuiden half 11 Jeugddienst half 8 DRIEHUIS Koffiekamer van Wester veld Ds. W. Veen Wognum Vrijzinnig Hervormden Velsen-I Jmuiden-Oost Abeelenstraat 1 Dorpskerk 10.30 uur: ds. D. H. Scholten, Heerwaarden De Toorts, 9 uur ds. D. H. Scholten, Heerwaarden De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. M. M. C. Trooster Wyn. Daniëlslaan 14, tel. 8410 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Els wout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telef. 16760-K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijtien Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 EXAMEN. Mej. Ineke Brons, Wijn. Daniëls laan 4, slaagde voor het artsen examen. Cobie Hoogzaad slaagde voor 3-jarige Handelsavondschool, afd. Kantoor en Handelsopleiding. Janny Hoogzaad behaalde het E.H.B.O. Diploma. Bij de te Utrecht gehouden examens voor het Modevak, slaagden de dames: Mevr. J. Verkerk- v. d. Stelt voor costu- miëre, T. Scholtens en C. J. v. Wolferen-Post voor coupeuse. Opgeleid door Mej. N. Rooden- burg. STRAATPREDIKING. Zaterdagavond 25 Juli a.s., om 8 uur, zal er voor de laatste maal in dit seizoen straatpredi- king worden gehouden op het Broekbergenplein. Spreker is °de heer M. L. Groe- nevcld. Deze straatprediking gaat uit van de Evangelisatie-Commissie der Geref. Kerk te Santpoort. Het Evangelisatie-Zangkoor ver leent zijn medewerking. D. C. „STA,BIEL". Doordat nog enkele partijen uit gespeeld moesten worden, kunnen wij eerst nu de volledige uitslag bekend maken van de onlangs ge speelde beker-wedstrijden. Er is fel voor gestreden, maar D.C.l J. 2 bleek de sterkste te zijn. Hier volgt eerst de gedetail leerde uitslag: 1 Juni. D. C. IJ. 2—K.N.C. 11-9 StabielSportief 128 8 Juni. K. N. C.Stabiel 155 D. C. IJ. 2Sportief 155 15 Juni. Stabiei-D. C. IJ. 2- 416 K. N. C.Sportief 191 Zoals uit deze cijfers wel blijkt is ook K. N. C. een niet te onder schatten tegenstander en t had werkelijk niet veel gescheeld of deze was met de eer gaan strijken Nu, wellicht dan volgend jaar, hoewel „Stabiel" intensief gaat trainen, om dan ook waardig partij tc kunnen geven. Mag ik de heren thuisdammers hiermede nog eens verzoeken on ze clubavond welke op Maandag avond te 8 uur wordt gehouden, in het Badhuis, eens te komen be zoeken? Wij hebben dringend verster king nodig. Over enkele weken ïi.l. op 15 Augustus,begint alweer de nieuwe wintercompetitie en zit de nieuwe clubkampioen onge weten nog maar steeds thuis te dammen met z n zoon of kennis. Zoon of kennis, beide mag u na tuurlijk meenemen. Waar blijft trouwens de Santpoortse jeugd? Na herhaalde oproepen zijn er nog maar een paar verschenen. We kunnen toch nog wel een Jeugdtiental bij elkaar krijgen. Jongens tussen 12 en 16 jaar laat ie ook 's Maandags eens voorlich-- ten over dammen in clubverband. Er zitten vele voordelen aan vast, o.a.: 1. Je bent eens een avond van de straat. 2. Je leert er altijd wat van. 5. Je kweekt een sportieve geest 4. Je krijgt beter combinatie vermogen. 5. Je kan je beter concentreren. 6. Je kan iets bereiken (zie Roozenburg). 7. Je leeit andere jongelui ken nen en waarderen. 8. Je krijgt als kampioen een medaille. De daad is nu aan u. Wat men thans niet meer in de sportbladen leest. Maar in 1890 mei. „Over dc bal schijnt erg ge klaagd te zijn. Dat deze in geen goede toestand was, is waar, maar de zaak was Woensdagavond per telegraaf beklonken en Vrijdag d.a.V. naci ae maten plaats, zonae QuickStep niet meer in de ge legenheid was cr één te bestel len". Van een Nijmeegse sport verslaggever kan toch niet ge vergd worden, dat hij precies weet. wie bij een Amsterdams elftal, dat in Nijmegen een wed strijd speelt, afwezig zijn?" „Mooier staaltje van goal- keepen dan Zondag j.l. op het Ma lieveld vertoond werd door de 2 goalkeepers der Haagse en Rot terdamse elftallen is zelden ge zien. Eerst kreeg Schuld een ver bazend. harde schuiver van Gisolf die hij met dc ene hand wegsloeg en even daarna liep Weinthal de bal tot vlak bij de goal der Ha genaars en schopte. Piepers liet de bal door zijn handen glippen, maar stopte hem met de voeten en hem dadelijk daarop schuins wegslaande, redde hij zijn partij van een zekere goal". „Door 4 Rotterdamse heren, die de polders Herkingen en Mellis- sant in 2 dagen afjaagden, zijn niet minder dan ruim 100 hazen geschoten". „Dc lieer A an Hasselt (R.A.P.) is. evenals verschillende andere Haarlemse en Amsterdamse spe lers, ziek". Een hond moet gemuil band zijn. doch een schoonmoeder loopt hiervan vrij. Is dat nu bil lijk?" W as de koude voor de spelers niet hinderlijk de ge achte heren goalkeepers natuur lijk uitgezonderd voor de tot een rustig toezien gedwongen toe schouwers, waaronder zelfs enige fijnere, in bont gehulde gestalten de vrouwelijke sekse verraadden, was zij, op de door niets beschutte vlakte, boosaardig". De voorzitter maken we bij deze een enorm compliment over z'n hoogs! nette wijze van werken, maar raden hem vervol gens aan met het doen van een reuzenzwaai zich beter vast te houden". „Voor wielrijders, die een tocht door Frankrijk maken, is het aan tc raden een hoorn te nemen in plaats van een bel, daar men het geklingel van een vélocipèdebel in Frankrijk weinig kent en men aan een hoorn meer gewend is, omdat alle trams en omnibussen er van voorzien zijn". in de pauze werd er van de spelers van beide clubs een photografie gemaakt; de photograaf had echter nog al veel werk. eer hij die woelige groep kon nemen WENKEN, DIE MEN IN 1890 AAN BOOGSCHUTTERS GAF. In een sportblad van 1890 la zen w ij over de edele kunst van boogschieten o.m. het volgende: „Het schieten met de handboog vereist zeer veel oefening en iede re eerstbeginnende zal eerst be proeven óf zijn tegenvoeters te treffen,- óf cle pijl tassen cle coulis sen te laten snorren vóór hij het doel zal raken. Onderstaande wenken zullen wellicht voor hen, clie beginnen met het handboogschieten, of voor hen die geen vaste methode volgen, van nut kunnen zijn. leder heeft wel zijn eigenaar dige manier van schieten, maar toch zijn er twee methodes, die "t meest gevolgd worclen. De eerste, doch moeilijkste is deze: Men houdt de boog daar, waar hij met fluweel omkleed is, met de linkerhand vast en draagi zorg, dat hij volkomen vertikaal gehouden worclt, buigt de pols enigszins naar binnen om het slaan van cle pees te voorkomen en legt cle pijl op de hoornen ring met cle pees in cle sleuf; neemt de pees met cle toppen van cle wijs- en middelste vinger der rechterhand met de pijl er tussen en rekt haar uit: tot hoe ver men cle pees moet uitrekken, kan niet gezegd worden, daar dit natuur lijk van cle lengte en draagkracht van cle pijl en cle veerkracht van cle boog afhangt; dit moet door oefening geleerd worden. Men richt nu cle pijl in zijn gehele lengte op cle roos van de schijl, terwijl men de hand stijf tegen de rechterwang drukt en laat hem zonder een enkele ruk los. De tweede en gemakkelijker methode, die niet zoveel spier kracht vereist, is de volgende: Men neemt cle boog op boven beschreven wijze en rekt de pees uit, doch niet zo ver; richt cle pijl zo, dal de punt op de boven hoek en het achtereind op de achterhoek van cle schijf is gericht en wel zodanig, dat cle gezichts- lijn van cle pijl de schijf in twee gelijke helften deelt, brengt de duim achter het rechter oor en laat wederom de pijl zonder eni ge ruk los. Overigens kan er weinig meer over cle theorie van het schieten gezegd worden, daar dit door oefening en ondervinding geleerd moet worden". Over de baan zelf lazen we het volgende: „De schietbaan is van 27 tot 55 meter lang. Kortere of langere banen treft men weinig aan, daar zij wanneer zij korter of langer worclen, dan zogenaamd onzui ver worden. Aan beide einden heeft men een schijf. Beide zijden van cle baan zijn beschut door coulissen, welke bij voorkeur een donkere kleur hebben om cle baan zo duister mogelijk te maken; op vele banen treft men nog tussen elke 2 coulissen lage heesters van ongeveer D/i meter aan. In het midden van de baan heeft men een grote boog ter hoogte van drie meter om het overvliegen der pijlen te voorkomen. Verder is de vloer begrint met een donker soort kiezel, soms be dekt met zwarte aarde om cle witte schijf des te beter te doen uitkomen. Van het ene eind tot het andere van cle baan loopt pre cies in het midden een grasrand. Deze is zo aangebracht, dat zij 'n rechte lijn vormt met de rozen dei- beide schijven en dient om het schieten van cle boogschutter te yergemakelijken en hem een juis te richting aan te geven. De gras rand moet zo juist gelegd worden dat de minste afwijking de baan totaal onbruikbaar doet worden, ten minste wat het zuiver schieten betreft; verscheidene goede boog schutters schieten bij gemis aan zulk een grasrand bepaald slecht, om reden zij er tc veel op ver trouwen. Ik heb banen gezien, waar zulk een grasrand ontbrak, waar cle coulissen met een lichte kleur getint waren en ook die hoegenaamd geen schaduw had den. Het is dan bijna ondoenlijk om op zulk een baan te schieten.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2