Het bekende Radio-Orkest „Accordeola komt naar Santpoort. Keur van artisten op 29 Augustus a.s. in het Rijkenspark. Qs Ronde van Santpoort. „De Luchtpost". Eerste uitvoering van de dokter De Groot-mars. üquarium Tentoonstelling. Z.B.V.S. in Velserend. „De snelle wieken". Mededelingen T. V. S. De Esmoreit wordt door de Gheseiien van de Spele opgevoerd 14e JAARGANG No. 34 Redactie Terrasweg 31 1 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SoidpocrEiWeelftlad aan VRIJDAG 14 AUG. 1953 Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 ii Het Majoco-Trio Vorige week deelde wij onze li'zers mede, dat er op 29 Augus tus a.s. in het Rijkenspark weer een prima bonte-avond zou wor den gegeven en éjitLt w\j onze le zers nader zouden inlichten. Nu eve het gehele programma hebben gezien, dat de Vereniging tot het houden van Nationale dagen en de Oranjevereniging Santpoort-dorp bij wijze van uit gesteld Koninginnefeest, zullen bieden, dan kan het niet anders of ii zult 29 Augustus a.s. vrij houden. De artisten zijn stuk voor stuk met zorg uitgekozen en zijn over bekend van de radio- en televisie uitzendingen. André Carrel, de bekende con ferencier die met 'n sappig dia lect nog kortgeleden op een van onze grote slagschepen honder den marinemannen deed schate ren van de lach. Mariane van der Berg, de char- <f lantevoordracht-kunstenares, die et eer liedje en een voordracht een lach en een traan zal opwek ken. Bill Romain. Een van onze jongste yrtisten, die nu reeds als parodist overbekendheid geniet. Deze artist een inwoner van Velsen zal u doen schateren van het lachen. Hel Majoco-trio. Goede wijn behoeft geen krans. Dit trio dat een internationale reputatie ge niet brengt Zuid-Amerikaanse muziek en zang op een wijze zo als u nog nimmer hebt gezien en gehoord. Het optreden van dit trio zal u nog lang heugen. Accordeola. Het bekende radio- orkest. Elk lid van dit orkest is een meester op zijn instrument. Deze artisten brengen echter niet alleen muziek. Ze brengen nog veel meer! Wat ze nog' meer bren gen? Daarover volgende week. Blijf Huis aan Huis aandachtig lezen de komende weken. Er ko men nog meer verrassingen. Zet de zorgen op zij en weer is 29 Augustus erbij.en goed opletten naar de raambiljetten. Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Vooral in sportief opzicht is ijl^e derde „Ronde van Sant- oort" prachtig' geslaagd. Onge- '-eer vijftig renners waren aan start verschenen waaronder ■el bekende namen uit de Ne- ulandse aïnateurswereld. Maar afgevaardigde naar de we- ■Idkampioenschappen tc Ltiga- in Zwitserland., Arend van 't ■ftoonde bet Santpoorfs pu- ick overduidelijk op deze Woens Dg, dat zijn verkiezing gerecht- aardigd is. Al met al was het en bijzonder levendige wedstrijd sfie keurig' verliep. En ofschoon Jbnners als Bruggenkamp en viiitwaard vooral zich dapper ^eerden, won Arend van 't Hof ip magistrale wijze deze echte icermis-course. En ieder vond dat loon naar werken kreeg. ";J)it laatste kan helaas niet van '<P Rijwielspecialist" worden ge- *'gd. In de étalage-wedstrijd ende de heer Visser in 't teken 'fin de sport en vooral van de vielsport tc moeten staan om- t de sport in de Feestweek van .ntpoort zo 'n belangrijke plaats .ïiieemt en de rijwielsport in de aak van genoemde héér past. !et nog vers in het geheugen de '■achtige prestaties van de Ne- 'landse Tour de France-renners as alles gekozen uit trophees ^sleden-renners van de Haar- nse Sportvereniging „De Kam den", waarvan Gerrit en Adri irting bijv. ook leden zijn en fv2" welke vereniging telkenjare de technische leiding van de wieler wedstrijd verzorgt en zodoende borg staat voor een spannende koers omdat de renners in wed strijden van „De Kampioen" nu eenmaal graag rijden. Actueel en bovenal origineel was de etalage van deze popu laire winkelier ingericht en de publieke opinie alsmede opmer kingen van wielren-juryleden aan het adres van de jury der étalage wedstrijd zegden zoveel dat een regenboog-trui (als onderschei ding voor een wereldkampioen schap), een oorkonde van de Tour de France of een gouden medaille ontvangen uit handen van presi dent Péron van Argentinië, be hoorden te worden verkozen bo ven koperwerk, kruidenierswaren ligerie of textiel, kortom dingen van alle dag. Hiermede werd deze prijzen-toekenning tot een paskwil! Uit handen van de heer Engel, voorzitter van de wielervereniging namen de renners, na afloop van de wielerwedstrijd, de prijzen in Café Restaurant „De Uilenboom" in ontvangst. Uitslag van de gehouden wed vlucht met jonge duiven vanaf St. Quentin 304 Km. op Zondag 9 Aug. Gelost te 7 uur met N.O. wind met 87 duiven. Eerstge— toonde duif 12-6-20 uur. F. Koks 1-6-13, W. Bruyn 2, G. Bierman 3, Jac. v. Duyn 4- 14-15, K. Bouwer 5-18, J. J. Lansdorp 7-17, C. Schipper 8-10 11, A. Hols 9-12, C. Wipprecht 16 De vlucht had een traag verloop, zodat de laatste duif om 12,40,11 uur binnenkwam. Dinsdag 18 Augustus a.s. vindt in liet Burg. Rijkenspark, des avonds 8 uur, door het fanfare corps „Wilhelmina" een concert plaats, waar voor het eerst de uitvoering vaneen door dit corps aan haar Ere-voorzitter, dokter A. de Groot Lz., bij zijn 50-jarig artsjubileum aangeboden mars, zal plaats vinden. Deze mars is een compositie van de dirigent, de heer Jan Groot, en wordt uitgevoerd met mede werking van het gehele tamboer en hoornblazerscorps. Wanneer het weer medewerkt zullen vele Santpoorters dit con cert willen bijwonen en deze nieuwe mars, die naar wij hopen voor de inwoners populair zal worden, willen komen beluisteren. Het programma is als volgt Dr. A. de Grootmars Jan Groot Tancred Ouverture Rossini De kleine wals Joe Heyne Judex, uit het oratorium Ch. Gounod Orpheus in de Onderwereld Ouverture Jacq Offenbach Death or Glory, mars R. B. Hall Na de pauze zingt Vox Humana enige liederen. Ter gelegenheid van hel Congres der Ned. Bond van Aquarium en Terrariumbouders „Aqua-Terra" op 14, 15 en 16 Augustus houdt de Haarlemse Aquarium Vereni ging een tentoonstelling in de Vishal, Grote Markt te Haarlem van 15 t.m. 31 Augustus. Op deze tentoonstelling zijn te bewonderen meer dan 10.000 Tropische Vissen en Reptielen, waaronder de meest zeldzame, in aquariums beplant met alle bekend zijnde Tropische planten welke met zeer veel moeite voor deze Tentoonstelling zijn verza meld. Dat deze tentoonstelling iets bijzonders wordt, bewijst dat zij door verschillende buiten landse deelnemers aan het Con gres, o.a. uit België, Duitsland en Engeland, bezocht zal worden. Tevens zullen enige lezingen worden gehouden. Het Gemeentebestuur van Haar lem heeft haar volle medewer king toegezegd, terwijl de Bur gemeester zich bereid verklaart de opening te willen verrichten. Op Zaterdag 15 Augustus a.s. des avonds om 7 uur zullen de leden van Z.B.V.S. in Velserend hun prestaties op zwemgebied tonen door het houden van wed strijden in school- en crawlslag, het geven van een verklede waterpolowedstrijd, een demon stratie duiken en een dans op een vlot (hopelijk zal dit laatste het „zwem"-gebied vermijden). De directie van Velserend was zo welwillend ons voor die avond toe te staan, het publiek gratis van dit schouwspel te laten genieten, zodat Z.B.V.S. eventuele bewonderaars op deze avond met recht een hartelijk „weest welkom"! toe kan roepen en zich verheugt op Uw aller opkomst. Uitslag van de op Zondag 9 Aug. gehouden wedvlucht van St. Quentin 303 Km. De duiven werden 's morgens om 7 uur met N.O. wind gelost. De eerste duif kwam om 11.58.34 uur. De uitslag is als volgt: P. Ro,zemeijer 1—11, P. Bier drager 2-5-8-15, A. Punt 3, B. Jenninga 4-6-9-10-13, J. Bona- rius 7, P. Gremme 12, J. de Wecrdt 14. GESLAAGD. Onze plaatsgenote mej. G. Lam slaagde voor de U.N.K.-acte, nuttige handwerken. Maandag 17 Augustus a.s. zullen de turnlessen wederom een aan vang nemen op de zelfde tijd stippen als voor de zomervacantie. Nieuwe leden kunnen zich op de oefenavonden aanmelder). De dames I. Waasdorp en T. Hop zijn door de technische commissie van de Kennemer Turnkring gekozen in de voor lopige Kennemer Athletiekploeg welke op 6 September a.s. uit zal komen tegen Noord-Hollands Zuiderkwartier. Zij zullen respectievelijk uitkomen in de nummers 100 mtr. en hoogspringen. DE MIDDELEEUWEN HERLEVEN. op de Ruïne van Brederode op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Aug. Omstreeks het jaar 1400 lag aan de voet van de duinen in de nabijheid van het oude „Zand poort", het trotse kasteel van de graven van Brederode. De gra ven van Brederode behoorden tot de oudste adellijke geslachten. Karei V verleende graaf Reinout van Brederode de titel „eerste en oudste der Ridderen van het Gul den Vlies". De hoge burcht der Brederodes werd dan ook een der belangrijkste en fraaiste kastelen uit het Middel-eeuwse Holland. De oudste bewaard gebleven toneelspelen uit de Nederlandse litteratuur dateren van ongeveer dezelfde tijd. Van deze spelen is „Esmoreit" een der belangrijk ste. Wie het spel geschreven heeft weten wij niet. Het staat echter wel vast, dat het opge voerd werd door een gezelschap rondtrekkende artisten die op marktpleinen en in de binnenhof van kastelen hun speelplaats vonden. Het is daarom zeer waar schijnlijk. dat dit spel indertijd ook werd gespeeld in het be langrijke kasteel van de graven van Brederode. Het was dan ge bruikelijk, dat de kasteelheer 'n aantal gasten uitnodigde om dan tezamen met liet rondom hen ge schaarde personeel van de burcht vanuit de binnenhof liet spel gade te slaan. Decor en requisieten gebruik ten de artisten van die tijd niet en dat was ook niet nodig. De muren van liet kasteel vormden een prachtige achtergrond en de eenvoudige handeling van de toenmalige spelen stelden weinig eisen aan decorwisseling. Waar nodig werd de fantasie van de toeschouwers te hulp geroepen. Het kasteel van de Graven van Brederode is niet geheel bewaard gebleven in de oude vorm. Doch de Ru ine van dit kasteel omvat noch het belangrijkste deel van liet vroegere kasteel, n.l. de bin nenhof niet de omgevende hoge walmuren. Deze muren hebben door het ouder worden aan kleu renrijkdom en schoonheid onge twijfeld gewonnen en tegen deze prachtige achtergrond zullen „De gheseiien van den Spele" onder leiding' van Adr. Hooykaas op 14 en 15 Augustus a.s. het spel „Esmoreit" opvoeren, gevolgd door zoals in die tijd gebruikelijk was een middeleeuwse klucht. Het spel zal dus worden opge voerd in een authentieke omge ving hetgeen de waarde van de opvoering ten g'oede zal komen en bovendien de juiste sfeer zal scheppen om van liet spel tenvol- le te kunnen genieten. Vooral wanneer de duisternis is gevallen en de lichten ontstoken zijn dan vergeet men de vijf eeuwen die ons scheiden van de tijd waarin het spel ontstond en ""waant men zich volkomen terug in de tijd der Middeleeuwen, de tijd die voor ons mensen van steeds gro tere snelheid en steeds meer haast toch wel enige bekoring heeft. De opvoering wordt georgani seerd door de Vereniging Sant- poort's Bloei in samenwerking met de Velser Kunstkring „Voor Allen". De beide verenigingen stellen zich ten doel een toneel spel, zoals dit in de glorietijd der Middeleeuwen moet zijn gegeven weer in eigen omgeving te doen herleven en voor het hedendaag se publiek toegankelijk te maken. De middel-Nederlandse tekst die in zijn oorspronkelijke vorm wordt gebezigd, behoeft niemand af te schrikken, omdat uit er varing is gebleken, dat vorm en inhoud zo gemakkelijk aanspre ken, dat het gehele spel zonder inspanning kan worden gevolgd. Vrijdagavond 14 Augustus en Zaterdagavond 15 Augustus, aan vang 8 uur zullen de opvoeringen plaats vinden. De accomodatie van de toeschouwersruimte in de binnenhof van liet kasteel is zeer eenvoudig (omvat slechts 500 zit plaatsen), doch het gemis aan comfort wordt ruimschotos ver goed door de romantische omge ving waarin het spel eerst waar lijk tot zijn recht kan komen. Het abele spel „Esmoreit" be hoort met nog enkele spelen o.a. Lanseloet van Denemarken en Gloriant tot de oudste bewaard gebleven toneelspelen. In deze spelen spelen de begrippen Hei dendom (het Oosten) en Christen dom (het Westen) een min of meer belangrijke rol. Het Ooster se leven wekte bij de Kruisrid ders hun strijdlust op en ander zijds namen hun romantische ge voelens voor de schoonheid van het Oosten toe. Een liefde tus sen een Oosterse schone en een Christelijke held werd daarom een aantrekkelijk motief voor de verhalen en spelen van die dagen. In Esmoreit vinden wij een dergelijke geschiedenis terug. De Christelijke koning van Sicilië wordt op hoge leeftijd nog ver blijd met de geboorte van een zoon. Zijn neef Robbrecht ziet zich daardoor zijn kans op de troon ontgaan en besluit het kind te doden. Een rondreizende ster renwichelaar in dienst van de Oosterse koning van Damascus, brengt hem van dit voornemen af koopt het kind van hem en neemt het mee naar Damascus. De wederwarigheden van het koningskind, dat als liet volwas sen is zijn ouders weer terug vindt en zijn liefde voor de Oos terse prinses waarmee hij is op gevoed vormen het romantische raam waarop het spel is gebouwd. De rolverdeling van het spel Esmoreit is: De Conine van Ceciliën, Dio Huysmans.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1