Wij hebben haast. VARIA. AO-jzDiüj. uan notcüiis W ö4. DóMaman. 14e JAARGANG No. 36 Redactie Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SanipocrisWeehNad VRIJDAG 28 AUG. 1953 aan Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terraiweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 „Dominee heeft een bromfiets gekocht Dat is een tijdje lang' het gesprek van de dag geweest. Toch is het niets bijzonders iedereen koopt een bromfiets en waarom zou onze predikant zich niet op zo n modern geval voortbewegen? Eerlijk, de mensen in het dorp zijn er nu al aan ge wend, dat dominee op zijn bromfiets, met wapperende haren voorbij tuft. iedereen heeft haast wajirom zou de predi kant geen haast hebben? Ja, de moderne tijd heeft haast en is gehaast. Wij hebben een familielid, die voor zijn zeak een auto heeft. De jonge man is uit zichzelf rustig en bedaard een echte kalme knaap, die met beide benen op de grond staat. En toch. het bezit van die auto heeft hem veranderd. Nog niet zo lang geleden kon hij rustig een uurtje komen praten zo echt babbelen over koetjes en kalfjes. Sinds hij „de wagen heeft, is dat anders. Hij komt bij ons oplopen hij vraagt wat hij te vragen heeft en is weer weg. Beneden staat de wagen. Wij horen hem starten wij kijken hem na. Even nog een glimp. Dat familielid is als een wervelwind gewor den. Hij komt en gaat, vliegensvlug. Hij is gegrepen door dat wat wij deftig noemen: het tempo van deze tijd. Tempo, tempo! Wij hebben toch geen tijd meer? Nu zit onze dominee nog op een bromfiets. Straks zal hij een „echte" motor hebben misschien een auto. Onze dokter rijdt toch ook in een wagen zijn patiënten langs? Die heeft hij nodig voor zijn uitgebreide praktijk. Nu kan hij meer patiënten afdoen. De moderne tijd vraagt neen eist, dat de dokter met een wagen komt. Of ook die dokter door de haastdrang pan elke autobezitter wordt aangegrepen en dat hij daardoor minder aandacht aan zijn patiënt zal geven, dan dat hij te voet naar de zieke was gegaan? Wij zouden het niet durven beweren. Laten wij het de dokter noch de dominee kwalijk nemen, dat zij van de vervoermiddelen van onze moderne tijd ge bruik maken. Het geeft Ongetwijfeld zijn voordelen. Zo zal onze predikant er eerder toe komen, een ziek g'emeentelid, dat toevallig ver weg woont, zijn woorden van troost te brengen als hij rustig' en zonder lichamelijke inspanning daar kan komen als hij weet dat hij straks vlug en gemakkelijk weer in zijn pastorie kan terugkeren. Hij kan misschien lan ger op bezoek blijven ook. Neen, we zijn niet tegen alles wat nieuw en modern is. Alleen.... als wij zien hoe onze medemensen door 't jach tige. steeds sneller wordende en steeds vlugger willende en jagende leven worden gegrepen als wij ervaren, hoe men zich steeds sneller en steeds vlugger went te verplaatsen, dan, ja, dan komt wel eens de vraag bij ons op: Is dat nu wel echte vooruitgang? Is dat alles niet enkel en alleen de triomf van cle techniek? Wij hebben altijd haast. Haast om thuis te komen haast om weg te gaan. De weggebruikers, die voor het rode ver keerslicht worden tegengehouden, of die door het stopbord van de agent een gebiedend halt wordt toegeroepen, zien dit als een lastig oponthoud. Als het waarschuwingslicht aan- knippert zijn er altijd wel een paar, die doorjakkeren om ..het op het nippertje nog te halen. Die paar fracties van seconden die nodig' zijn om het oran jelicht in rood te veran deren, kunnen zij haast je rep je net nog hebben. An ders moeten zij misschien een of twee minuten wachten. En zij kunnen niet wachten Opschieten dan maar! Tempo, tempo, dames en heren. Men zou denken, dat wij, dank zij al dat haasten en jach ten, tijd over zouden houden dat wij gelegenheid zouden hebben meer en beter werk te doen dan voorheen. We gaan in alles toch veel vlugger wij moeten dus een zee van tijd over houden.... volgens Bartjens. Dat zou moeten inderdaad. Maar wijs ons de man, die tegenwoordig zegt dat hij géén haast heeft en die ons zegt: „Doe maar kalm en rustig aan. Wij hebben de tijd de dag haalt de avond?" Misschien is er hier of daar nog een werknemer, die zijn plicht niet kent en die er kans toe ziet „lijntrekkende" de dag door te komen. Wie zijn verantwoordelijkheid kent ten opzichte van zijn werk, van zijn gezin en van de maatschappij, die heeft haast die verbeeldt zich althans, dat alles met spoed moet worden gedaan. Vreemd, bij al onze haast, bij al ons jach ten hebben wij nog steeds tijd te kort méér tekort dan vroeger, toen wij er nog tijd voor hadden, een goed boek te lezen, een ernstig gesprek te voeren, een partij te schaken of te dammen. Wij hadden tijd om ons te bezinnen op de der boeken te lezen en om het gelezene te bespreken. Daar- hogere dingen van het leven. Tijd om te denken aan wat er na dit leven komt. Tijd om eens rustig in het Boek der boeken te lezen en om het gelezene te bespreken. Daarom dit: laten wij ons toch niet door de jacht naar 'snelheid en door de algemene drang naar haast laten meeslepen. En vooral: laten wij tijd houden om ons voor te bereiden op hogere dingen die.... tijdloos zijn. Kinderbescherming. De Stichting Prot. Kinderbescher ming, waarin samenwerken Hoen- derloo, Neerbosch, Valkenheide, Nederlands Mettrai, de Martha Stichting en de Heldering'-stich- tingen, zal van 15 September een huis-aan-huis-collecte hou den. Enige duizenden kinderen zijn in deze inrichtingen opgeno men ter bescherming' tegen de ver derfelijke sfeer, waarin zij in het ouderlijk huis veelal opgroeiden. Mensen stellen zich in dienst der kinderbescherming, maakt GIJ door uw geldelijke bijdrage dit werk mogelijk en laat de collec tant niet tevergeefs aan uw deur bellen. De Prins verkeerde in gevaar. Eerst thans werd bekend, dat Prins Bernhard tijdens zijn ver blijf op de Nederlandse Antillen in levensgevaar heeft verkeerd, doordien bij onderwaterfotografie in de Caracasbaai de zuurstof- toevoer van zijn duikuitrusting haperde. Zwarte lijst mag, De recht bank te Almelo heeft de man, die een zwarte lijst van wanbetalers had ingevoerd en had laten circu leren, vrijgeproken. Schrijven naar Parijs. De P. T. T. deelde mede, dat brieven, briefkaarten en luchtpostpakket ten voor Parijs en voorsteden weer kunnen worden verzonden, met dien verstande, dat met ver traging in de uitreiking rekening dient te worden gehouden Samen de vaart in! Een auto bus waarin 40 Amerikaanse meis jes-studenten, geraakte tussen Monnikendam en Broek in Wa terland in de vaart, waarbij ech ter geen persoonlijke ongelukken gebeurden en de inzittenden al leen maar nat werden. Nederlanders in de vreemde Bij een ongeluk van een Neder landse autobus in Brussel de touringcar werd tussen twee tram wagens gekraakt werden 16 Nederlanders gewond, van wie vier zo ernstig, dat zij in een zie kenhuis moesten worden opgeno- De 1 J-iunnel alleen voor voet gangersWij vernamen uit be trouwbare bron, dat de Rijks commissie zou adviseren, bij de Oranjesluizen een brug te doen bouwen, de Hemtunnel te laten maken en de IJ-tunnel alleen voor voetgangers te bestemmen een oplossing van het vraagstuk, welke industrieel Amsterdam-N. wat het laatste punt aangaat, zeker niet zal accepteren. In- en uitvoer. In Juli be droeg de invoer f 759 millioen, terwijl voor f 627 millioen werd uitgevoerd. Kan de Avifauna blijven? Er worden krachtige pogingen ge daan om de Avifauna voor Alphen aan de Rijn te behouden. Een krachtige maatregel. Van een veehouder bij Alkmaar werd de gehele kudde schapen, bestaande uit 157 dieren, afge slacht omdat de beesten aan rot- kreupel leden. Nederland helpt Griekenland Voor de hulpverlening aan Grie kenland werd reeds de eerste dag een bedrag van f 26.669.70 over geschreven op de speciale girore kening van het Nederlandse Rode Kruis (No. 777). Luctor et emergo. Het be ruchte dijkgat van Schelphoek op Schouwen-Duiveland kon worden gesloten. Droevig einde van een feest. Te Hardenberg moesten feesten worden afgelast, doordat een 18- jarige deelnemer aan een wed strijd met hindernissen van zijn paard viel en zo ongelukkig te recht kwam, dat hij vrijwel on middellijk overleed. Goed bekeken. Een Neder landse zakenman die naar het stakende Frankrijk moest, nam 'n mand met postduiven mee, zodat hij de nodige berichten toch aan zijn kantoor kon doorgeven, de staking ten spijt. Op Zaterdag 5 September a.s. zal het veertig jaar geleden zijn. dat de bekende notaris W. A. Dólleman zijn loopbaan als notaris te Velsen begon. Reeds in 1903 als candidaat-notaris ten kantore van notaris W. Boerlage (de grootvader van de huidige notaris Boer lage) te Velsen begonnen, dient hij dus reeds een halve eeuw het notariaat in de gemeente Velsen en is zijn theoretische kennis met een schat van ervaring verrijkt. Niettegenstaande zijn 76-jarige leeftijd vervult hij zijn ambt nog met grote toewijding en energie, terwijl hij bovendien nog tijd weet te vinden om zich op sociaal gebied verdienstelijk te maken. Notaris Dólleman werd geboren te Heemstede op 30 Juni 1877 en stamt uit een oud notarissen-geslacht AP en is de vijfde in de rechte lijn van op volgende notarissen. In 1913 werd de candidaat-notaris be noemd tot notaris ter standplaats IJmuiden doch in 1919 werd deze standplaats ver ruimd tot notaris in de gemeente Velsen, en sedert dien is hij inwoner van Sant poort en bewoner van de zeer mooie buitenplaats „Spaarn- heuvel" aan de Wüs- telaan. In de maand Mei 1940 noopte de uitbrekende oorlog hem zijn kantoor aan de Kanaalstraat te (Foto Van Lcnnep, Amsterdam) IJmuiden te verplaat sen naar zijn woning te Santpoort, alwaar het nog steeds is gevestigd. Ook buiten', de gemeente Velsen geniet notaris Dólleman een grote bekendheid. Sedert de oprichting van de V.V.V. IJmuidens Bloei was hij een kwart eeuw voorzitter daarvan en de N. H. Redding Mij, Station IJmuiden, mocht hem meer dan twintig jaar onder haar bestuursleden, als penningmeester, tellen en voor de afdeling IJmuiden-Velsen van het Ned. Roode Kruis, de Veren. ,,Velser Burgerwacht", het Scheidsgerecht voor Ambtenaren in de gem. Velsen en de Stichting Weder opbouw Velsen-IJmuiden, was hij vele jaren in belang rijke bestuursfuncties werkzaam. Voorwaar een zeldzame staat van dienst. Het zal deze jubilaris voorzeker niet aan belang stelling ontbreken en ofschoon het Notariskantoor op Zaterdag 5 September gesloten zal zijn, zullen velen die dag Spaarnheuvel bezoeken om deze gewaardeerde notaris hun gelukwensen aan te bieden. Cliché in bruikleen afgestaan door Haarlems Dagblad Jubileum „School met den Bijbel". Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de „School met de Bijbel' houdt het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Natio naai School-onderwijs een receptie op Zaterdag 5 September in het gymnastieklokaal van het school gebouw aan de Frans Netscher- laan 4 te Santpoort. Tentoonstelling in liet Prov. Ziekenhuis. _Op Dinsdag 2 en Woensdag 3 September a.s. wordt in het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Sant- poort-St. een tentoonstelling ge houden van arbeidsproducten der patiënten. Deze tentoonstelling is geopend des middags van 2—5 uur en des avonds van 79.30 uur. Sfieuws van ..ITT" Wij herinneren nog even aan de datum: 31 Augustus. Dan be ginnen al onze lesuren weer. De leiding van de vereniging heeft een wijziging ondergaan. Inplaats van de heer Geuzebroek, die in verband met zijn studie de vereni ging heeft moeten verlaten, heb ben wij mevr. Bakker van I Jmui- den bereid gevonden zijn plaats in te nemen. Mevr. Bakker zal dus de leiding hebben over onze jongste afdelin gen, waaronder ook de kleuters. Tenslotte vestigen wij de aan dacht van de ouders op onze „Prikkaarten-actie". Het streven is: een eigen ver sterker-installatie met gramofoon- platen. Het motto voor het komende winter seizoen wordt dan: Kom bij FIT op gymnastiek En oefen daar heerlijk op mu. ziek.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1