SanlpooifcWeelfblad aan Herdenking' i de J>ag der Verenigde Jfatics te Velsen Waar en wanneer „Willielmiiia" voor liet eerst concerteerde. Me'if&ttiaten. Kerkbericlit R. K. Kerk Santpoort JAARGANG No. 45 ;dactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 VRIJDAG 30 OCT. 1953 Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 3p 24 October is op vele :sen in ons land het feit her- t, dat acht jaar geleden het Ivest der Verenigde Naties tracht werd. In Haarlem bijv nen ou de morgen van deze bijna duizend jongeren bij- n het Rembrandt theater om isteren naar een Nederlander, ds deskundige voor de Ver- Ie Naties in Irak was werk- i geweest. Voorts werden enige films vertoond over idpverlening vanwege de V. n de economisch minder ont- elde gebieden. or de gemiddelde Nederlan- betekent de organisatie der weinig. Volkomen begrijpe" iverigens. De couranten bren uitvoerige verslagen over gesprekken in de Algemene rdering en deVeiligheidsraad zwijgen practisch over het re werk der V.N. lezer moet wel de indruk ■n. dat met de Algemene Ver- ring en de \eiligheidsraad iscli het laatste woord over .N. gesproken is. Dit is ech- olkomen onjuist. In artikel in het Handvest worden de imische en sociale vraagstuk" luidelijk centraal gesteld: de ^renorganisatie zal strever een hoger welvaartspeil voor Een bijna onuitvoerbare meer dan twee derde deel Vereldbevolking leeft in de snisch minder ontwikkelde den. waar armoede, honger, li en onwetendheid hand in gaan. De gemiddelde leef- 'deze landen, die we voor- x in Azië, Zuid—Amerika en Afrika moeten zoeken, ligt be neden de 50 jaar! De Verenigde Naties doen hier prachtig werk. Sinds 1949 stor ten de 60 leden staten een aparte bijdrage in het fonds van de z.g'.n. uitgebreide technische bijstand. De hulpverlening wordt uitge" voerd in samenwerking met de Gespecialiseerde Organisaties der V.N: de UNESCO (voor onder wijs, wetenschap en cultuur), de EAO (voor landbouw- en voed selvoorziening). de WHO (We reld gezon d li eid sr a adU NICEF (Kindernoodfonds) e.a. Ons land kan met trots zijn aandeel in de technische bijstand vermelden. Niet alleen werd drie weken geleden onze bijdrage met 50% verhoogd, doch ook ionze plaats op de ranglijst van uitge zonden deskundigen is vermcldens waard. Nederland neemt n.l. de vierde plaats in en komt onmid dellijk ne de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk. De internationale hulpverlening zal nader worden belicht door spreker en films op 4 November a.s. De Velsense Jeugd Centrale heeft op de avond ^van die dag een bijeenkomst belegd in het Pa tronaatsgebouw te I Jmuiden-Oost Het Velser ensemble: „De Zon- gende Klokken" en een volks dansgroep zijn eveneens uitgeno digd hun medewerking' te verle nen. De bijeenkomst is vrij toegan kelijk voor de leden van de aan gesloten jeugdorganisaties. Zij be gint om 8 uur en staat onder aus piciën van het Unesco Centrum Nederland te Amsterdam. s 55-jarig muziekkorps „Wik ina" werd opgericht op 9 isuis 1898. Het ligt voor de dat de Klauwersen, de Van Enden's, de Ringsen, de s en wie er nog meer lid van Lorps waren, niet aanstonds oncert konden geven, want iren er onder hen genoeg' die daad van „toeten noch bla- wisten. t duurde dan ook tot onge- November 1900, alvorens het uit Jan-Gijzenvaarters be de korps Santpoort-dor- werden bewust als lid ge* I, want al waren „de diplo me betrekkingen tussen en „de Vaart" niet direct oken, bepaald „pais en vree" het nu ook niet tussen deze delen der gemeente Velsen ior-het eerst in het openbaar d. Dit eerste optreden vond s in de grote zaal van hotel erend", op dezelfde histori- grond dus, waar straks „Wil" ina' s kwartetten-concours 'orden gehouden, de bewuste avond, zo vèr- de nestor van het korps, de Frans v. d. Enden ons, was rg donker, maar gelukkig weer. De laan naar „Velser- was daardoor best te belopen tonden geen plassen en.... as voor deze speciale gele nd een (petroleum-)lantaarn latst. de stampvolle zaal was „het rarm". Er was ook „hoog fte- want Wilhelmina's oudste, zeker niet het minst actieve ïrinnert zich nog best. dat er sen „paard en rijtuig" voor sur stond. sn de zaal tjokvol zat. werd ior het klingelen met een bel skondigd, dat het concert n ang zou nemen, voorzitter van het korps, de Baart, sprak een openings- d. de petroleumlampen wer- nog eens extra hoog opge draaid, directeur Hofmeester uit Haarlem hief de dirigeerstok en... daar klonken de eerste tonen uit de keurig gepoetste instrumen ten. De heer Van de Enden was toen nog maar eeri „broekje" van een jaar of tien ja lezers en leze ressen, onze vive Sanipoortse kap per is reeds enige jaren, u zou 't zo niet zeggen, de 60 gepasseerd, maar blaast desniettegenstaande z'n partijtje nog perfect in „Wil- helmina en maakte geen deel uit van het korps, maar hij was wel present hij speelde n.l. mee. in een operette-clubje, dat ter afwisseling „Assepoester" zou opvoeren en hij herinnert zich nog' best, dat hij het een geweldig mooi gezicht vond, die prachtige glimmende instrumenten en die donkere petten met gouden ban den! Op welk peil het concert stond durft hij niet te beweren, maar wel weet hij nog best, dat er veel leven uit die instrumenten kwam en dat hij best had willen mee doen. Het programma bestond groten deels uit marsen en walsen. Moei lijk waren ze niet en elke hui dige „Wilhelminaiaan" zou ze zeker op het eerste gezicht van het blad spelen, maar ze „deden" het, te beoordelen naar het kla terende applaus, dat na elk num mer klonk, uitstekend. Nog ver wondert de heer Van der Enden zich er over, dat de musici zo goed de aanwijzingen van hun di recteur volgden, want deze moet voor de achteraan zittenden vrijwel onzichtbaar geweest zijn, immers de zaal stond blauw van de rook de sigaren kostten toen „zes voor een dub", dus wie deed je wat! en musici en toehoor ders zaten met tranen in dc ogen. Toen de laatste klanken „ver storven waren, werden de stoe len aan de kant gezet, want er was natuurlijk „bal na". „Wals, polka, kruispolka en quadrille- zullen'. zo eindigde de bekende „Oom Frans" van „Wilhelmin.i z'n relaas, „er toen de stemming wel verder ingebracht hebben, maar dit weet ik niet uit eigen ervaring. Want het was al aardig laat geworden en ik hoor m'n moeder nog zeggen: „Toe Frans schiet nou op, want morgen om zes uur moet je weer voor bak ker Kobus brood rondbrengen. ('In*. Volleybal Vereniging „Santpoort" start goed in de Wintercompetitie welke in het Krelagehuis in Haar lem is begonnen. Iedere Woens dagavond worden daar de wed strijden gespeeld in een gezellige en sportieve sfeer. De dames van „Santpoort", die voor de eerste keer aan deze com petitie deelnemen, hebben hun eerste twee wedstrijden al gewon nen. De opslagen van de „Sant poort -dames waren over het al gemeen goed te noemen, er werd enthousiast gespeeld, alleen het opvangen van de bal liet nog wel iets te wensen over. Op je vin gers de bal opvangen en niet op de vuist en de bal zo maar in het wilde weg stompen. Ver der moeten de dames iets vlug'ger reageren en zodoende iets actie ver aan het spel deelnemen. Loop eens op de bal toe en wacht niet tof de bal bij je komt. De heren van „Santpoort II" ook voor de eerste maal aan de competitie deelnemend, hebben hun eerste wedstrijd gelijk ge speeld tegen Rapiditas III. In de eerste twee sets moesten ze de punten aan Rapiditas laten, maar dank zij de taaie vasthoudendheid van aanvoerder Bos, die een voor treffelijke partij speelde, en zijn mannen, werden de volgende twee sets door „Santpoort II" gewon nen. Het serveren was nogal non chalant en daardoor werden veel punten verknoeid En dan om het handenwerk denken heren. Er geen vuistbal van maken. De lie ren van Santpoort 1 speelden hun eerste wedstrijd in de tweede klas Na een aanvankelijk zwak begin werd in een nek aan nek race te gen Ramplaan de eerste set door „Santpoort I" gewonnen. Daar na leek Ramplaan volkomen leeg gespeeld te zijn, want de volgen de sets werden zonder veel moeite door „Santpoort" gewonnen. Hier moet meer op het overspe len gelet worden. Dc set-ups wa ren niet goed te noemen en dan iets meer verrassing in het spel brengen, door af en toe de bal eens in eens over het net te spe len om zodoende de tegenstander te verrassen. Iedere Vrijdagavond -wordt er door Santpoort getraind in de school aan de Fr. Netscherlaan. Komt u eens kennismaken? Toneelavonden van „Cietosa". Vandaag is Morgen. Getosa heeft de moed gehad het seizoen te beginnen met een toneelstuk, dat niet alleen aan de spelers, maar ook aan het plaat selijk publiek hoge eisen stelde. Vandaag is morgen van Herbert Bates, is goed geschreven; 't heeft een pakkende handeling met nu en dan werkelijk een beklemmen de climax, waardoor het ver uit steekt boven de vlotte stukjes van het moderne dilettantenreper toire. Het publiek heeft aan de hoge eisen beantwoord. Het zette alle gedachten aan de gebruikelijke niemandalletjes opzij en wist dit werk zeer te waarderen. Zijn spontane reacties en zijn applaus na afloop waren duidelijk: het keerde voldaan huiswaarts. En nu Getosa. Regisseur Cees Jongejans heeft begrepen, dat spelend Getosa alleen aan de eisen zou kunnen beantwoorden, wanneer het een geheel zou zijn. wanneer het naar voren zou ko men als een team van goede en minder flonkerende, maar elkaar in ieder geval steeds aanvullende krachten. Jongejans heeft onge twijfeld bergen werk moeten ver zetten. Hij kan zich vleien met de gedachte, dat hij een heel eind in de richting van zijn doel is ge komen. Critiek? Natuurlijk is er nogal wat aan te merken, op de grote lijn en op de details. Men kan vaststellen, dat het tempo in het eerste en een gedeelte van het tweede bedrijf traag was, dat de meeste stemmen wat vlak bleven. Het ligt er maar aan welke eisen men wenst te stellen. De algemene conclusie mag zijn, dat Getosa Zaterdag en Zon dag ongetwijfeld goed voor de dag is gekomen, dat er alle reden is haar ontwikkeling aandachtig te volgen en dat zij veel, heel veel steun in Santpoort verdient. Sant poort kan er trots op zijn een team te bezitten, dat in weinige jaren zoveel moed heeft getoond en het tot een dergelijk peil heeft ge bracht, een peil dat alleen met inspanning van alle krachten zal kunnen worden gehandhaafd. Wij spraken van een team; dit doet ons er geen behoefte aan gevoe len de individuele prestaties breed uit te meten; het zou trouwens meer ruimte vergen, dan in dit bestek mogelijk is. De medewer kenden waren de dames Van Baaren, T. v. d. Kolk, v. d. Lin den en N. v. d. Kolk en de heren J. Ninaber, P. van Lieshout, A. Liefting en S. Metten. We ma ken toch nog een uitzondering voor mej. T. v. d. Kolk, die zeer fris en veelbelovend debuteerde. Van het toneel had men veel werk gemaakt, maar we vonden het wel erg vol; dit kwam de sfeer zo nu en dan niet ten goede. De schilder Jan Makkes Tr„ had Ge tosa de behulpzame hand gebo den door 't ontwerpen van een eigen decortje, dat eens anders was dan de bekende confectie'bos partijen; goed -werk, dat bijdroeg tot de juiste stemming. Partij vau de Arbeid. De fakkeldragersbijeenkomst op Dinsdag 3 November a.s. wordt gehouden ten huize van van Vuuren, Cremerlaan 17, 's avonds 8 uur. Verschillende van onze leden hebben door bemiddeling van de oud-penningmeester een papiertje gekregen om enkele gegevens op in te vullen. Deze moeten volgende maand weder ingevuld worden ingeleverd bij de oud-penningmeester of bij Disselköter, Kluyskenslaan 11 of Munnikes, Hoofdstraat 222. Jaarlijksclie veiling der lierkpinkeii. Op Zaterdag 31 October heeft wederom plaats de jaarlijkse veiling van de Kerkpinken op de werf van de R.K. Kerk aan de Frans Netscherlaan. Een half dozijn prachtige exem plaren wordt aan de meest biedenden te koop aangeboden. De opbrengst is ten bate van de Kerkekas. Turnvereniging Santpoort „De Kennemer Turnkring" is voornemens om op Zaterdag 7 November a.s. des avonds 8 uur in het Ned. Herv. Verenigings gebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost een Filmvoor stelling te geven van'het Intern. Gymn. Festival „Gymnaestrade" hetwelk in Juli van dit jaar te Rotterdam werd gehouden en waaraan door 16 landen werd deelgenomen. Aangezien ook enige turnsters van T.V.S. hieraan hebben me degewerkt, worden de leden op gewekt deze voorstelling bij te wonen, waarvoor kaarten bij bet bestuur verkrijgbaar zijn. Men wachte echter niet te lang, aangezien de voorraad beperkt is. Welke schilder is bij machte Alle tinten van de herfst Weer te geven. Te doen leven Dode bomen, dorre takken. Welke palet bevat de kleuren Die bet lover ongemerkt Goud-oranje tover geven Als in feestelijk gebeuren Kan een dichter het bezingen Als hij in vervoering zucht Hem ontbreken toch de woorden Waar de tonen al ontspringen. Maar de vink en het roodborstje Uiten zich soms in hun vlucht, Teder klinken lofakkoorden Uit de hagen en het bosje. Wat te zeggen van de wolken, Rozerood of violet Sneeuwigblank naast sombergiijze Die de hemel als bevolken. Zijn niet enk'le lichtpartijen Zilverkleurig opgezet Ach.... 't schild'ren op een wijze Zo geen dichter kan vertolken. H. P. W. Stolk-Becker Zondag 1 November De H.H. Missen zijn 6.45, 8 en 11 uur. Te 9.15 uur de Hoogmis. Te 4 uur Lof met Octobergebeden Te 7 uur Plechtige Vespers der overledene met preek. Maandag 2 November Allerzielen De H.H. Missen zijn van 6 uur tot half 10. Te half 8 Lof Te 8 uur Maria Garde Groep I Dinsdag 8 uur Maria Congregatie Dames Woensdag half 8 H. Familie Jongemannen Donderdag 8 uur H. Familie Heren Vrijdag II. H. Missen half 7, 7 uur, 8 uur Te half 8 Lof Zaterdag half 8 Broederschapslof Het kwartetten-concours van „Willielinina" We hadden Dinsdag j.l. de vol ijverige secretaris van het uit voerend Comité van Wilhelmina's kwartettenconcours, de heer Frans van den Enden, nog even aan de telefoon en zijn stem klonk buitengewoon opgewekt. En geen wonder, want hij was buitengewoon in z'n sas vanwege het feit, dat voor „zijn" con cours niet minder dan 32 en sembles hadden ingeschreven. Van dit aantal komen er op Zaterdag 7 November veertien aan de beurt, waaronder ook het saxophoonkwartet van Wil- helmina, bestaande uit de heren G. Wijnbergen, W. v. Staveren, H. Kops en P. Wiedijk. Als bijzondere attractie moet voor deze dag nog vermeld wor den, dat het kwartet „De Riet vinken" des avonds een concert geeft. Op Zondag 8 November komen 18 ensembles aan de beurt. Onder deze komt ook voor het koperkwartet van „Wilhelmina bestaande uit de heren J. van Es. A. Schipper, G. Wiedijk en P. Smit.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1