De Boekenweek in aantocht m Jeugd gaat bejaarden door de moeilijkheden heen helpen. Hoe komt eigenlijk een boek tot stand Ijsbaan Santpoort Gereformeerde Gezinsverzorging T.V.S.-nieuws Ned. Chr. Vrouwenbond 27e Jaargang No. 8 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 HUIS SanlpociftWeelfblad Vrijdag 24 Febr. 1956 aan Huis Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terras weg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 VER VOLGENDE WEEK is bet Boekenweek 1956. Ter inleiding daarvan willen wij ecbter reeds thans een artikeltje publiceren van een van onze medewerkers, die ons en zichzelf afvraagt: „Hoe komt een boek iot stand?" Iet begint al met het afleveren Van de copie. „Het is toch getypt?" vragen vele drukkers alvorens een opdracht te aanvaarden en vergeten dat nog geen halve eeuw geleden alles met de hand werd geschreven. We spraken velejaren geleden een gepensioneerd zetter die de verzuchting slaakte „Abraham Kuyper was nu wer kelijk niet te lezen." En toen wij hem verzekerden, dat die artikelen toch iedere dag in „De Standaard" hadden gestaan, vertelde hij ons dat hij verschillende artikelen zelf had gezet. „Ja", zei hij, „ik nam het werk mee naar huis en stelde ai vlug een bepaald systeem in zijn handschrift vast. Ik raakte er aan gewend, voor 'n onduide lijk krabbeltje de lettergreep „ing" of „lijk" te lezen. Nog een andere moeilijkheid doet zich voor, al vorens de copie gezet wordt welk lettertype zal men nemen? Er bestaat n.l. een oneindige variatie en dit niet alleen wat hoogte en breedte der letters be treft, die in cicero en punten worden gemeten. Mens en machine GAAT HET over het z.g. klein handelsdrukwerk, dan kan het gemakkelijk met de hand worden gezet. In ieder van slechts enkele centimeters hoge laden zijn binnen een rechthoekig bestek alle letters die danook „onderkast" worden genoemd, terwijl de zetter voor de hoofdletters „kapitaal" zegt. Met een bewonderenswaardige vlugheid springt de rechterhand van de man die voor deze bok staat, heen en weer, letter na letter grijpend, terwijl de linker hand de gezette regels vasthoudt. Ondanks deze behendigheid doet de zetmachine het vanzelfsprekend belangrijk vlugger. Op de meeste zetterijen maakt men dan ook gebruik van dit mechanisch wonder. Dit mechanisme te ver klaren in een kort bestek is wel even moeilijk uit te leggen, hoe een auto werkt en in eikaar zit. Het zij terloops gezegd, dat de zetter voor een toetsenbord zit en met iedere aanslag een letter uit een bak l(jat vallen en op deze wijze regels kan laten zetten. Van deze gezette en gegoten regels wordtdan een drukproef getrokken op een z.g. handpersje en de proef wordt de corrector ter hand gesteld. Is er ook maar een klein foutje ingeslopen, dan moet de hele regel worden overgezet. Ontbreken er bepaalde woorden of zinnen, dan is Holland hele maal in last, want dan moeten vaak hele regels overgezet worden en is er heel wat vakmanschap nodig om de fout of fouten te herstellen, De correctie van met de hand gezet zetsel is niet zo moeilijk aan te brengen, omdat iedere letter apart staat. Toch is het aanbrengen van correcties op zich zelf nog een kunst; alles staat namelijk in spiegelbeeld. Draaien maar EINDELIJK zou dan het drukken kunnen beginnen. Is het een klein boekje dat op de vlak- pers wordt gedrukt, dan moeten de nog in lood gegoten pagina's volgens een bepaalde logische volgorde naast elkaar worden gelegd. Dikwijls worden 32 pa gina's in één keer op één vel gedrukt om dan later gevouwen en gesneden te worden. De meeste boeken gaan op de vlakpers, deze machine kan slechts één vel tegelijk grijpen, terwijl de rotatie pers niet eens deze beweging behoeft te maken en onafgebro ken draait; desnoods zolang tot de zware papierrol op is. Het drukken van grote oplagen wordt op deze wijze aanzienlijk goed koper en dit is dan ook een be langrijke verklaring voor het feit dat vele kranten en zelfs pocket boeken zo goedkoop aangeboden worden. Om nu het zetsel op de de cylinder van de rotatiepers te krijgen, wordt de pagina eerst in een cartonnen matrijs gepragt. Deze matrijs, waarin het beeld van de zetpagina is afgedrukt, wordt dan in de stype-inrichting vakkundig tot een halve cirkel stype omgegoten. De laatste hand DE rotatiepers drukt niet alleen, maar vouwt ook de pagi na's. Daarmede is het boek echter nog niet gereed, want 't moet nog gesneden en gebonden worden. Ook dit werk vereist verantwoor delijkheid, omdat veel met de hand moet worden gedaan. "Wan neer het duizendste vel door de handen van de boekbinder gaat, ziet hij soms niet meer dan een zwarte plek en merkt niet eens dat het op de kop staat. Dit zal evenwel niet te vaak ge beuren, want ook dit ambacht is voor het grootste gedeelte ge mechaniseerd, zoals het nieten (met metalen draad), het naaien (met garen), papieren of linnen banden stempelen, ruggen rond- zetten, voorzetsels aanplakken, het boek in zijn band plakken en wat dies meer zij. Zo ziet men, dat er tal van vak mensen aan te pas komen, alvorens een boek op de markt of in de boekhandel wordt gebracht. En nu hebben wij met opzet nog niet eens geschreven over het vervaardigen van de illustraties en de kleurendruk, details die op zichzelf interessant genoeg zijn om er een boek aan te wijden. Wij mogen dan ook besluiten met het prachtige woord van Stéphane Marlarmé,die eens heeft gezegd, dat alles ter wereld bestaat om te eindigen in een boek. Santpoortse Amateur Judoclub „SA-PO-JU" Na jaren van voorbereiding en maanden van zoeken zijn wij erin geslaagd een geschikte ruimte te vinden voor onze „Dojo", het oefenlokaal voor Judo. Op Maandag 5 Maart 1956 wordt in het lokaal Groot Stations Koffiehuis een vergadering belegd, waarna wij hopen tot oprichting te kunnen overgaan De „SA-PO-JU" zal deel uit maken van de Nederl. Amateur Judo Associatie en de leiding zal gelegd worden in de bekwame handen van de heren V. Pauletta, 3e Dan, P. Gecks en H. Gecks, beide le Dan. Wij hopen, dat een groot aan tal Santpoorters op onze ver gadering zal verschijnen, waarbij een bestuur zal worden gekozen, dat de leiding aan onze vereniging zal kunnen geven. Wekt Uw vrienden en kennissen op, deze vergadering te bezoeken. Aanvang kwart over acht. (Bloemendaalsestraatweg no 194) Deze langdurige en strenge win ter heeft velen doen aangrijpen om meerdere malen van de ijs- sport te genieten op de grote Ijsbaan „Santpoort" achter de Wiistelaan. Voor onze leden en houders van seizoenkaarten was dit een wel kome verrassing en mag dit een aansporing zijn voor de overigen om een volgend seizoen ook lid van onze Ijsbaan te worden. Door de grote drukte, vooral de weekends werd de ijsvloer minder gaaf en heeft het bestuur ge meend de liefhebbers een nieuwe ijsvloer te moeten aanbieden, hetgeen Maandag j.l. is geschied. Dit houdt n.l. in, dat de baan enige dagen gesloten moet blijven in de hoop, deze Donderdag weer open te kunnen stellen. Indien dus onze groene vlaggen weer vrolijk wapperen bij de heren Schutte, Hoofdstraat en Jonker, Bloemendaalsestraatweg, respect, te Santpoort-dorp en -station is dit een bewijs, dat de ijsbaan wederom opengesteld is. Het bestuur Voor enige weken geleden konden wij de oprichting melden van de Gereformeerde Gezinsverzorging. Thans is het mogelijk te kunnen mededelen dat deze vereniging haar werkzaamheden is begonnen, in gevallen waarin om hulp ver zocht wordt kan men zich wenden tot de heer Ch. Mekking, Kruid- bergerweg 55, tel. 7292. De stichting beperkt haar werk zaamheden niet alleen tot de leden van de Gereformeerde Kerk maar verleent haar hulp ook aan anderen. De gezinsverzorgster, mej. H. Wevers is inmiddels aan het werk gegaan. Bridgeclub „De Kennemers" De wel zeer slechte weersgesteld heid zomede het groot aantal zieken was oorzaak dat weinig leden aanwezig waren. Slechts 2 groepen konden worden gefor meerd, die een Seheveningse wedstrijd speelden met het vol gende resultaat Noord-Zuidlijn M.P. 1 Hr. Mulder en Kruisman 70.5 2 Hr. Kuys en Paats 68 3 Hr. Witmond en Breedijk 65 4 Hr en Mevr. Soomers 64.5 5/6 Hr. Kost en Bodewes 60 5/6 Hr. Seegersenv. Munster 60 7 Hr. Schildwacht en Andela 53 Oost-WestlijnM.P. 1 Hr. Kleefstra en Steinberg 82.5 2. Dam. Seegers-v. Munster 76.5 3 Hr. en Mevr. Estié 64.5 4 Hr. en Mevr. Vader 58 5. Dames Schildwacht-Breedijk 57.5 6 Dames Nieuwenhoff en v. Sprang 57 7. Heren Gerritsen en Muller 45 Op de Zondag j.l. door de Amsterdamse Turnbond georga niseerde verenigingswedstrijden in de turnhal te Amsterdam wisten de dames A. Taverne, A. Dortmurdt, L. v. d. Anker, T. Hop, J. Beun, I. Waasdorp, W. v. Vuren en D. Disselköter bij het klassikaal brugturnen de eerste prijs te behalen met 60,75 punten. Gezien de korte tijd van voor bereiding en de tegenslag van vervanging op het laatste mo ment voor enkele geblesseerde dames mag dit een uitzonderlijk goede prestatie genoemd worden. Ter attentie van de betreffende afdalingen laten wij de veranderde oefentijden voorde Maandagavond hieronder volgen Jongens 12-15 j. 5.456.45 u. Meisjes 14-15 j. 6.457.45 u. Dames (rhytmisch) 7 458.45 u. Dames (senioren) 8.45—10.15 u. De afdeling Santpoort-dorp N.C. V.B. heeft haar maandelijkse ledenbijeenkomst vastgesteld op Maandag 27 Februari a.s. des avonds 8 uur in de Herv. Kapel Pastorieweg 1. Mevrouw D. Buizert-Kamper, presidente van de afdeling, zal spreken over het onderwerp: „Een meisje als Lientje". Belangstellende dames niet-leden van de Bond zijn eveneens har telijk welkom. IN DEZE barre dagen heeft een deel van de bevolking het zwaar der dan de rest. Hiermee wordt ditmaal niet bedoeld degenen, die met kunst, vliegwerk en natte voeten het openbare leven op gang moeten zien te houden of de anderen, die de verkleumde inwendige Velsenaren van hun dagelijkse leeftocht moeten voor zien, maar meer speciaal op de bejaarden. De bejaarden die slechts ten koste van veel moeite hun boodschappen op tijd binnen krijgen, die voor de kachelhoutjes vaak hele expedities moeten uit voeren, waar een joDgere niet zo zwaar aan tilt en die over het algemeen veel meer van verst en sneeaw te lijden hebben dan hun jongere medeburgers. DE OUDE MAN, die dezer dagen met een sleetje achter zich aan, waarop zuinig zes papieren zakjes waren gestouwd, die kennelijk 'n rantsoentje steenkolen bevatten en die daarmee over een sneeuw- hoop moest, kan nog niet erg oppijpen over de hulpvaardigheid van zijn medemensen. Want toen hij met zijn zakjes bleef steken gingen alle passanten hem voorbij inclusief de jongelui, die onderweg waren naar het ijs. De omwonenden hebben achter hun ramen vandaan het kleine drama aanschouwd, maar er vloog niemand te hulp. Tot er een medelijdend hart in opstand kwam tegen deze apathie en een man zijn jas aanschoot, om naar buiten te gaan en de oude uit de penarie te helpen. UIT DERGELIJKE voorvallen, waarvan er natuurlijk duizenden voorkomen onder de bejaarden in de gemeente Velsen is een plan ontsproten, om de jeugd deze oudjes te laten helpen. De jeugd verenigingen hebben hun volledige steun toegezegd, zodat het reser voir hulpkrachten groot genoeg geacht mag worden. Deze hulp zou zich kunnen uitstrekken tot een boodschap doen, een kachel aanmaken, een kitje kolen halen, houtjes hakken en wat er al meer in deze onherbergzame dagen te doën valt voor ieder mens. Maar wat voor de ouderen vaak bijzonder zwaar valt, omdat de last der jaren vaak tegen de goede wil ingaat. TWEE initiatiefneemsters, de da mes De Vries, Wilhelminakade 78, Ymuiden en J. W. G. Sanders- Minnes, Kerkweg 122 (beiden bekend uit het U.V.V.-sooswerk) Santpoort, weten op geen stukken na, waar de behoeften schuilen in dit Velsen. Zij hebben een groep jongeluirond zich verzameld die graag willen helpen als dat nodig is, maar hen ontbreken de adressen van bejaarden, die in de narigheid zitten. Een briefkaartje naar deze adressen of zo mogelijk een telefoontje en er wórdt ge holpen. Onmiddelijk. Want Velsen zal zijn werkers van weleer niet vergeten, nu de nood stijgt. (TTipird"r O.nnrant)

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1