SffldpoflfcWeebblad aan Het Roode Kruis en zijn stichter Dr. Henri Dunant. Honkbal. Zaterdagvoetballers, Opgelet Chr. Gymn. Ver. „Fit" Vox Humana. 10 Jaar Speeltuinvereniging „Jong Santpoort" 27e Jaargang No 27 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 22 Juni 1956 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 In het jaar 1864 kwam op initia tief van de oprichters de Rode Kruis-conventie van Genève tot stand, waarbij ta] van Europese staten zich verbonden wederkerig consideraties in acht te nemen voor eikaars gewonden op het slagveld. Het is de verdienste geweest van Dr. Henri Dunant, de win naar van de Nobelprijs voor de vrede, dat hij met zijn beroemde werf i n souvenir de Solferino' de ogen van de mensheid heeft gecpend voor de verschrikkelijke tone'en die zich in die dagen o.a. op het slagveld bij de volkeren- slag te Leipzig afspeelden. Volgens ooggetuigen werden de 20.000 gewonden als kalveren op boerenkarren geladen en naar de stad gereden. Niet één man kreeg verschoning, strozak of bed. 7ij werden op de grond gelegd en wie er met bloedende wonden lagen stierven aan koudvu :i en won droos. Baanbrekend, merk. Henri Dunant en Florence Nightingale, de één een Zwitserse arts en de ander een Engelse v r- pleegster zagen hun roeping dui delijk voor zich. Bergen van be zwaren en baricades van onwib moesten stap voor stap overwon nen worden en het mag gezegd worden, dat het baanbrekend werk geweest is dat zij beiden, elk op hun wijze, verricht heb' ben. Dunant stelde voor, de gewon den in de oorlog neutraal te ver klaren en een organisatie var vrijwillige helpers in het leven 1e roepen. Na de Krimoorlog, die nota bene door Engeland gevoerd werd zon der enige medische hulp of am bulance-dienst, begon de publie ke opinie gevoel te krijgen voor het werk van het Rode Kruis. Doordat in 1870 tijdens de Frans Duitse oorlog meer dan de helft van de Duitse soldaten door ziekte buiten gevecht gesteld werd en in de Zuidafrikaanse oorlog 58.000 Engelse soldaten aan de typhus leden, kregen de regeringen der oorlogvoerende landen oog voor de onschatbare betekenis van het Rode Kruis en haar menslievende taak. Prins Hend'ik, grooi voor slander van hel Rode Kruis me>k. Allerwege_ontstonden de Rode Kruisverenigingen en in ons land was het wijlen Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die als voorzit ter dit werk stimuleerde en pro pageerde. Veel heeft het Rodo Kruis ook te danken aan Gene raal C. de Mooy. De Rode Kruis-vlag is niet al leen gehesen op de slagvelden, maar ook in de achter ons lig gende rampjaren (men denkc slechts aan de watersnoodramp in Zeeland) is hef gelukt, mede dank zij duizenden vrijwilligers, de helpende hand te bieden. Volgens de statuten van het Rode Kruis beoogt zij het ver lenen van hulp aan zieke en gewonde personen, behorende tot de legers of vloten van oor logvoerende mogendheden en ten tweede het verlenen van me dewerking tot leniging van nood bij rampen waar dan ook. Geen oorlögslaak meer- De eerste taak, het verlenen van hulp op de slagvelden, is thans niet meer primair, daar de legerleidingen nu zelf wel be schikken over medische organisa ties en specialisten. Haar tweede taak is veel omvattender en meer in het burgerlijke milieu terecht gekomen. Bloedtransfusiedienst, plasma- inzameling, moedennelkcentrale. blindenzorg, welfare-werk en niet te vergeten daadwerkelijke hulp bij rampen, spoorweg-onge lukken en catestrophes. Het ideaal is nog gelijk aan wat Henri Dunant en Florene Nightingale voor ogen stond Het lijden der mensheid te ver zachten. In 1892 stierf Dunant in grote armoede in een verzorgings huis voor ouden van dagen. Hier schreef hij zijn memoires, waar in hij aantoonde de werkelijke stichter van het Rocle Kruis te zijn. Na een enerverende strijd heeft Terrasvogels I zaterdag j.l. met 109 van E.H.S. II ge wonnen en daarmee baar candi- datuur voor de bovenste plaats gesteld en zich ook wat veilig gesteld voor de onderste plaats, want in deze knokkers-afdeling is het verschil tussen de boven ste en onderste ploegen op de ranglijst miniem. Terrasvogels begon goed en reeds in de 1ste innings werd 'n 10 voorsprong genomen, ook d door het slechte werpen van aiet minder dan 4 spelers van E. H. S. Ook in het vercleré verloop van de strijd bleven de dauwwitten een voorsprong be- iouden: 62, 65, 8—7, maar iet werd toch gevaarlijk en de aatste slagbeurt moest beslissen, dn der grote vreugde werd het 107; E.H.S. vocht nog terug ot 109, doch een prima vang >al van van Gelder maakte aan die onzekerheid een eind en zo verd E.FI.S. uit haar leiderspo- iitie verdrongen. Helaas moest Terrasvogels met nogal wat invallers aan reden en Piet Schippers debu teerde bijv. op de voor hem vreemde korte stop-plaats, waar en in de kleuren van deze club Overv. de verdere vorm waar in dit nieuwe onderdeel van on ze Santpoortse sportvereniging zal worden gegoten, wil men nogeens van gedachten wisselen en daarom zal op donderdag 28 juni a.s. om 8 uur een bijeen komst worden gehouden in de zaal van de Speeltuinver. Jong Santpoort aan de Wiistelaan. Allen die interesse hebben voor deze nieuwe mogelijkheid tot sportbeoefening zijn welkom Ook kunt u inlichtingen krijgen bij de algemeen secretaris van 1 err as vogels: C. Goedhart, Rijks weg 492, tel 8072. NOGMAALS „Het kan verkeren". In korte tijd is er heel wat veranderd in onze Nederlandse voetbalwereld. We herinneren ons nog als de dag van gister ren, dat we in onze KNYB hy per-amateuristisch waren, in be paalde gevallen zelfs bij het be lachelijke af. Het was in die tijd bijvoorbeeld vanzelfsprekend, dat de sportjournalist, de man dus, die met het schrijven van artikelen over de voetbalsport en het maken van voetbalver- slagen zijn boterham verdiende, op de beroepslijst kwam en dus niet in competitiewedstrijden van de KNVB mocht uitkomen. Hetzelfde gold voor hen, voor wie bovenstaande werkzaam heden als een bijverdienste moes ten worden aangemerkt en ook zij, die op het bondsbureau een functie aanvaardden of een sportzaak exploiteerden, kwa men op de beroepslijst, al moe ten we er aan toevoegen, dat de laatste categorieën dispensatie konden aanvragen. Men moest echter maar afwachten, of do heren, die het voor het zeggen hadden op een desbetreffend verzoek goedgunstig wilden be schikken. Nu voelden wij de zaak van het professionalisme altijd zo aan, dat een beroepsspeler iemand was, die voordeel trok van zijn voetbalcapaciteiten. Uit het bovenstaande blijkt echter, dat bijv. iemand, die op grond van zijn capaciteiten op boek- houdgebied bij de KNVB als boekhouder was benoemd, óók op 'de prof-lijst koji komen. Daarentegen werden voetballers die indirect wel terdege van hun hij echter bijzonder goed werk liet zien. Hopelijk kunnen de blauwwit' ten a.s. zaterdag in de sterkste formatie aantreden, omdat dan de strijd gaat tegen RCH III, thans de koploper in de 3de kl. Ook het tweede team speelt tegen RCH en wel tegen hef IVde negentaai van die vereni ging en ook hier is oppassen noodzakelijk. Na gevoerd overleg tussen de vertegenwoordigers van de zater dagmid dagvoetbalvereniging in oprichting en Terrasvogels, is thans besloten dat de S.V Ter rasvogels een speciale zaterdag- middagafdeling voor senioren en eventueel junioren zal instellen Hierbij zijn welkom zowel zij, die uit -geloofsovertuiging niet op zondag willen spelen als diegenen die zonder meer liever op zaterdag spelen. We denken bij dit laatste bijv. ook aan de oudere spelers, die nog weieens een balletje willen trappen. De elftallen zullen uitkomen onder de naam Terrasvogels en ook spelen met materiaal van superieure voetbalcapaciteiten profiteerden we hebben hier bij degenen op het oog, die des noods zonder kennis van zaken in café of sigarenzaak werden geplaatst als amateur aan gemerkt. Het /amateuristisch gevctel ging in die dagen zelfs zo ver dat wanneer clubbesturen schei dende of een kampioenschap be haald hebbende spelers een ca deau wilden geven, zulks eerst moest 'worden aangevraagd. Voorts Werd nauwkeurig be paald, hoe groot het gezelschap mocht zijn dat op kosten der club de uitreizen mocht mee maken en rugnummers werden als zijnde zeer on-amateuris- tisch taboe verklaard. En thans? Thans worden aan onze semi-profs bedragen uit betaald, waarnaar menige werk nemer likkebaart. Bedragen van f 50 per gewonnen wedstrijd plus f 5.per trainingsavond zijn heel gewoon. En men heeft kunnen lezen dat er ook een club was, die de eerste gewonnen wed strijd met f 40 honoreerde en voor elke volgende gewonnen wedstrijd steeds f 10 meer gaf. Ook kwam het bij tal van ver enigingen voor, dat men voor be paalde belangrijke wedstrijden boven de gewone premie nog 'n zeer aanzienlijk bedrag als extra premie gaf, wanneer die wed strijd gewonnen werd. Voorts heeft men kunnen lezen dat het bestuur van een Utrechtse semi- profclub voornemens was de spdlers f 750 (zeven honderdi en vijftig gulden) uit te be talen ter gelegenheid van het feit dat de club in aanmerking kwam voor de het volgend sei zoen te vormen ere-divisie en nogmaals f 750 toen de club ook nog kampioen jiarer af deling werd. Het sectie-bestuur voor betaald voetbal stak hier voor echter een stokje omdat de spelers dan boven een tevoren bepaald maximum bedrag zou den komen. Daarom kregen ze naar we menen „slechts" twee maal f 450. Maar onder couvert werd van supporterszijde de aanvoerder der betrokken club „nog iets" overhandigd. Ons dunkt: „Er zijn slechter betaalde baantjes dan die van semi-profspelerEn voor menig ouderpaar zal daarom de vraag: „Wat zal mijn zoon worden?", mogelijk gemakkelijker te beant woorden zijn. UITSLAG JEUGD WEDSTRIJDEN. Op Zaterdag 16 juni j.l. is in Bloemendaal de jaarlijkse Adspi rantendag van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond gehouden- Alhoewel het weer 's morgens mooi leek, was dit 's middags niet het geval. Tijdens de hevige regen werd er gestopt, doch een half uur later ging alles weer zijn normale gang. Aan de ruim 200 deelnemen de groepen werd slechts 2 maal een le prijs uitgereikt. De Chr. Gymn. Vereniging uit IJmuiden behaalde met één groep meisjes (d.i. 6 leden) het hoogst aantal punten, n.l. 270 en won voor dit jaar de wisselbeker. Onze plaatselijke Chr. Sport Ver eniging „Fit" wist beslag te leg gen op acht 3e en twee 2e prij zen. De marswedstrijden na afloop van de gymnastiekwed strijden werd afgelast voor de deelneem sters en deelnemers. Alleen de verschillende tamboer- en pij percorpsen namen hieraan deel. „Het Funen" uit Amsterdam be haalde hierbij het hoogst aantal punten. Na afloop trokken alle verenigingen naar het Open luchttheater, waar een voorstel ling werd gegeven doorf een Operettegezelschap. Op zondag 10 en 17 juni orga niseerde de Koninkl. Zangver. eniging „Helders Mannenkoor", onder leiding van de dirigent de heer Henk Arisz een con cours waaraan ook de Gemeng de Zangvereniging Vox Huma na onder leiding van haar dirigent de heer Anton de Beer heeft deelgenomen. Vox Humana heeft daar in de Ere-afdeling de eerste prijs be haald en wel met 358 punten. Hierdoor ontvangt het koor tevens de zilveren medaille wel ke Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard beschikbaar heeft gesteld voor het koor dat op één na het hoogste aan tal punten over het* gehele con cours heeft behaald. Postduivenvereniging „De Luchtpost", Wedvlucht vanaf Orleans op 13 Juni 1956; ongeveer 540 km. De duiven werden gelost om uur. De eerste duif werd geklokt om 13.45 uur. K. Bouwer 1, Struys 2-3-4-5-8 -11-12-15-17-18-18-20-22-24-25, v. Duyn 6-16, Bierman 7-14, Bersee 10 - 13, Bakker 21-23 Wedvlucht,; vanaf St Quentin op 19 Juni; ongeveer 300 km." De duiven werden gelost om 6.15 uur met Z.W. wind. Bouwer 1, Hoogland 2-6-7, Lansen 3-17-18, Dekkers 4, Bakker 5, van Duyn 8-10-13-15, Struys 9-12, van Zwieten 11, Bersee 14, Koning 16, Bierman 19. Straatprediking. De Evangelisatie-Commissie van de Gereformeerde Kerk zal op Zaterdag 23 Juni te 8 uur weer straatprediking houden. Plaats van samenkomst Surinamestraat. Spreker ds Diepersloot, IJmuiden. Er zal gelegenheid zijn voor samenzang. Zaterdag 16 Juni 1956 vierde de Speeltuinver. Jong Santpoort haar 10-jarig bestaan hetgeen ge schiedde in de vorm van een groot tuinfeest. Om pl.m 2.30 u. kwamen de kinderen de feeste lijk versierde tuin opmarcheren, voorop gegaan door tamboermet- re en 4 tamboers, het toekomsti ge korps van Speeltuinver. Jong Santpoort. Voor het podium dat buiten in de tuin was opgesteld, stopte de grote kinderschaar. Hier werd ter ere van het 2e lustrum van de tuin een splinternieuw speeltuintoestel aangeboden. Al spoedig waren de kinderen aan het proef-draaien, terwijl alle kinderstemmetjes het nieuwe stuk bezongen in een speciaal lied hiervoor gemaakt. De be staande stukken waren in gezel lige kleuren opnieuw geschilderd zodat alles een vrolijke en fees telijk aanzien gaf. Balletgroep Jong Santpoort onder leiding van „Loes" liet de kinderen ook zijn kunnen zien. Het dave rend applaus kwam hun dan ook van harte toe. Tractaties muziek enz. vulden de middag en al veel te gauw, naar de zin van de jeugd was het tuinfeest ten einde. Voor de avond ontvingen alle ouders een uitnodiging tot bij woning van de kindertoneel voorstelling „De slimme knecht" Zo wij gewend zijn van ons toneelclubje speelden zij weer voortreffelijk hun rol. Het duur de dan ook niet lang of de aan wezige ouders zaten met genoe gen naar de kindertoneelclub te luisteren. Na het 3e bedrijf was de pauze aangebroken. Deze werd gevuld met gratis limonade en een heerlijk kop koffie. Na de pauze waren alle ouders weer in spanning van de af loop van „de Slimme knecht" Voldaan over hetgeen deze avond was geboden keerden de ouders huiswaarts. Wij kunnen wel zeggen dat met deze avond weer een ste viger band is gesmeed met de ouders, ten gunste van het zo belangrijke speeltuinwerk. Het medeleven en meebesturen, geeft ons vertrouwen. Aan ons de taak om het kompas zo te stellen dat het speeltuinwerk langs de koers zal gaan die ervan kan worden verwacht en die ervan geëist mag worden. Het is ook uw tuin uw kinderen spelen er. Helpt dus mede haar zo goed mogelijk zo volmaakt als het kan voor onze kinderen op te bouwen. Laten we niet parasiteren op anderen. Onze ledenlijst groeit gestadig. Veel kan en moet nog gedaan worden. Tot slot een woord van dank aan de trouwe medewerkers, onze toneelclub, balletgroep en onze jeugdige tamboers. Op naar het 3e lustrum. L. KAREMAKER, voorz.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1