SanfpoufeWeeRblad aan Jubileum V.Z.O.S. Klaproosdag 1956 Velsen zorgt voor een verrassing. Ouderavond Klaverjasavond. Wat ons zondag staat te wachten. Ned. Chr. Vrouwenbond. Trekking Loterij. „Bei-Canto" 27e Jaargang No 47 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 9 nov. 1956 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Waarom heb ik geen vader Hij was een leuk joch van een jaar of vier, met een krullebol en donkere ogen, die lachend de wereld inkeken. Als hij bij oma binnenrende, waar hij woonde sedert zijn moeder was overleden, was ineens het hele huis vol zon en leven. Maar het hoogtepunt van zijn kinderbe- staan was steeds het verlof van zijn vader, die bij de luchtmacht was. Dan was het feest. Trots als een pauw wandelde hij dan met hem door de stille straten van het Engelse provinciestadje en praat te honderd uit. En als vader 's maandags weer naar het vlieg veld terugging, vroeg hij na en kele uren al aan Oma „na hoeveel nachtjes slapen" hij weer zou ko men. Maar toen kwam die morgen, waarop dat telegram werd be zorgd met dat vreselijke bericht, dat vader nooit meer zou komen, omdat hij met zijn vliegtuig was neergeschoten boven Nederland. Oma begon te huilen en daarom huilde hij mee, want met zijn kin derverstand besefte hij nog niet, dat hij zijn vader nooit meer zou zien, dat hij zijn enige bezit had verloren. Dat kwam pas later. Als op school zijn vriendjes opschepten over hun vader en vertelden over thuis, dan zat hij zwijgend in een hoekje van de speelplaats. Hij kon toch immers niet meepraten? Wat kon hij van zijn vader ver tellen? Dat-ie met zijn vliegtuig was omlaaggeschoten en begra ven in Nederland. Meer niet! En langzamerhand begonnen zijn donkere ogen hun glans te ver liezen en dof in de verte te sta ren. 's Avonds kon hij uren wak ker liggen. Dan knepen zijn jon gensknuisten zich samen tot ge balde vuisten en uitten alle pro blemen van dit kinderleven zich in die ene vraag zonder ant woord: „Waarom heb ik geen vader!" Dit achtervolgde hem als andere iongens met hun vader praatten aver hun schoolwerk en als zijn buurjongens met hun vader gin gen vissen of kijken naar een voetbalwedstrijd. „Waarom heb k geen vader?" Maar verleden jaar, toen hij juist vijftien was geworden, kwam op- :ens de verandering. Met een grote groep andere kinderen, die ïvenals hij door de oorlog ouder oos waren geworden, ging hij laar het onbekende Holland. En iaar, op een stille begraafplaats net honderden zerken, nam een nijnheer hem bij de hand. Zacht eidde hij hem naar één van de grafstenen, waarop hij de naam van zijn vader las Bven zei hij niets en stond be- vegingloos. Toen deed hij een ■tap vooruit. Hij sloeg zijn ar- nen om de zerk en legde zijn wang op de kille steen. Daar mikte hij het elf jaar opgekropte ongensverdriet uit. En tussen de ■nikken klonk steeds weer dat :ne woord: „Vader"Hij was iie mijnheer naast hem helemaal vergeten tot hij begon te praten. Hij vertelde over de oorlog in Mederland, toen de mensen het zo ■lecht hadden en de Nederlandse cinderen niet meer blij konden :ijn omdat ze zo'n honger had- len. En hoe al dit leed weer ver- mderde, omdat mannen als'zijn vader voor de bevrijding van Ne- lerland hun leven offerden. "Ju is hij weer in Engeland op ichool. Zeker, hij is niet zo on- jezorgd als andere kinderen, die ïun ouders nog hebben. Maar als le jongens opscheppen over hun Vader, kruipt hij niet meer weg en vertelt over de plaats, waar zijn vader rust en waarvoor hij stierf. En zijn vriendjes zeggen: „Sedert zijn bezoek aan het graf van zijn vader in Nederland is hij heel anders geworden Kijk, lezer, dit is één van die vele geschiedenissen, waaraan we nu weer denken. Want straks, op 10 november, is het weer KLAP ROOSDAG. Dan biedt het Ne derlands Oorlogsgraven Comité u weer een klaproos te koop aan. Op deze wijze verzamelt dit co mité het geld, waardoor deze En gelse jongen het graf van zijn va der kon bezoeken, waar zijn le ven weer waarde kreeg. Maar hij, en de grote groepen andere kin deren uit Engeland, waren niet de enigen, die door het Oorlogs graven Comité werden geholpen. In de tien jaren van haar bestaan, zijn zo 14.000 nabestaanden van in ons land begraven gealliëerde militairen in staat geweest om troost te vinden in Nederland. Dit waren allen mensen, die het zelf niet konden bekostigen. Maar dat is niet erg, zei het Oor logsgraven Comité, dan betaalt het Nederlandse Volk dit voor u door een gift in de collectebus op Klaproosdag. Denkt u zich eens in, wat dit betekende voor die 14.000 vaders en moeders en vrouwen en kinderen, toen hun liefste wens zo opneens in ver vulling ging. Maar in ons land vonden meer dan 30.000 gealliëerde militairen hun laatste rustplaats op meer dan driehonderd begraafplaatsen. Tienduizenden nabestaanden wachten nog op de opbrengst van de nieuwe collecten, waardoor ook zij kunnen staan bij het graf van hem, die ging om nooit meer terug te keren. Zij wachten op u: op uw gift in de collecte bus en op de paar uur, die u wilt collecteren; een paar uur, voor de vader of de moeder, de vrouw of het kind van hem, die eens zijn leven voor u gaf 22 klaprooscolectanten naar En geland Voor deze mensen betekent, het geen u doet zó onzegbaar veel, dat ze graag iets terug willen doen. Véél kunnen ze niet doen, daartoe ontbreken hun de midde len. Maar gezamenlijk, via hun vereniging van oud-strijders en nabestaanden (The British Le gion) zullen 22 collectanten van de Klaprooscollecte 1956 worden uitgenodigd de gast te zijn van die dankbare mensen in het bui tenland. Zij zullen daartoe door het lot worden aangewezen en krijgen gratis een reis en verblijf in Engeland aangeboden. Uit dankbaarheid en waardering voor wat Nederland op Klaproosdag doet Freek van der Meer Adolf van Nassauschool. Voor de eerste avond in het schooljaar 1956-1967 op woens dag 14 november a.sv 's avonds om acht uur, is de bekende schrijfster en dichteres van kin derboeken en versjes Mies Bou- huys, bereid gevonden, een lezing te komen jhouden. Boekhandel „Erasmus" zal een expositie van kinderlectuur verzorgen. Zondag 4 november werd het 65-jarig bestaan van V.Z.O.S. besloten met een koppelwedstrijd voor de leden en een wedstrijd voor oud-leden. Deze laatste wedstrijd was in teressant. Leden zoals J. Eken en L. Nijssen, lid van V.Z.O.S, 30 jaar geleden gaven blijk het nog niet te zijn verleerd. Trouwens daar gaven ze geen van allen blijk van. Want ook J. Jansen en Fr. v. Loon wisten nog wel hun puntjes te schieten. De dag werd besloten met een receptie waar verschillende sprekers het woord voerde. Wethouder de Boer namens het gemeente bestuur van Velsen, J. Westerhoven namens de Hard draverijvereniging, A. J. Martens namens het hoofdbestuur dei- Kon. Ned. Bond, verder vertegen woordigers van verschillende zusterverenigingen. Het hoogtepunt was toch de de huldiging van Herman Voogt die 65 jaar lid was en F. J. Ver happen 50 jaar. Zij ontvingen het ereteken van de Kon. Ned. Bond en H. Voogt ontving nog een cadeau en dames Voogt en Verhappen werden met bloemen vereerd. De verschillende sprekers over handigde de voorzitter C. Ros kam cadeaux in de vorm van bloemen en enveloppen met in houd welke het bestuur moest besteden voor nog enige ver beteringen aan de baan. De wet houder liet weten dat het ge meentebestuur een gift aan de vereniging V.Z.O.S. gaf voor het opbouwen van de jeugdafdeling. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De uitslagen waren: wedstrijd voor oud-leden 1 J. Eken 49 punten 2 J. Janssen 46 3 Fr. v. Loon 36 4 J. Arisz 36 5 L. Nijssen 28 6 H. Klauwers 26 7 W. Arisz 25 8 Schoenmakers 20 9 G. Handgraaf 16 Koppelwedstrijd. 1 e afdeling punten 1. J. de Jonge—M.Verhappen 222 2. G. AalpoolJ. Schrijers 218 3. H. JansenTh. Kuiper 215 4. P. VerzijlbergJ. Meermans 213 5. A. Voogt—F. Verhappen 209 2e afdeling punten N. SchaapE. Schouten 165 E. PimentalJ. Vaasling 164 C. RoskamP. Kwant 133 J. MeermansB. Böhm 124 B. UitendaalDroffelaar 91 le afdeling J. de Jonge 7x9 G. Meermans Sr 7x7 2e afdeling B. Uitendaal 4x5 N. Stoop 3x3 J. Meermans Jr 2x1 F. J. Verhappen, extra prijs voor meeste zessen. In samenwerking met K.A.B. en K.A.J. wordt er dinsdagavond 13 november een Klaverjasavond gehouden „Zomerlust". Voor deze wedstrijd zijn fraaie prijzen beschikbaar. Het ligt in de bedoeling bij vol doende deelname iedere maand een klaverjasavond te houden. Enige honderden Ilpers waren zondag j.l. per auto, motor of brommer naar ons dorp getogen om daar hun favorieten aan te moedigen in hun strijd tegen Velsen. Ze waren allen in de beste stemming en geen wonder. De IVVers hadden hun voor gaande vier wedstrijden allen gewonnen en wel met zulke cijfers dat ze konden bogen op een doelgemiddelde van 17 tegen 1. Wat zou het zoveel lager op de ranglijst staande Velsen tegen de op het kampioenschap be luste IVV kunnen uitrichten Zelfs met de rust was de stand in het Ilper kamp nog hoopvol en toch hadden de IVVers toen nog geen voorsprong: De stand was bij het theedrinken n.l. 1-1. Maar had deze eerste helft de Ilpers dan al geen voorsprong bezorgd, de IVV-supporters waren er van overtuigd dat hun ploeg het meest in de aanval was geweest en over een tech nische surplus beschikt. En mo gelijk hadden de Noordhollanders hierin ®niet helemaal ongelijk. En toch had Velsen voor de rust de leiding genomen. Het was van Kaam geweest, (die de IVV-keeper het nakijken had gegeven. Maar ook de Graaf, die bij Velsen weer onder de lat stond, in deze eerste helft een maal de bal uit het moeten halen. Na de rust ondernam IW direct weer hevige aanvallen op de Velsen-veste, waarbij vooral het spel van de handige linksbuiten opviel. Velsen, dat Hijnen weer in zijn achterhoede had, verde digde echter hardnekkig, zodat de Graaf het niet eens zo erg druk kreeg. Telkens was er weer een been van Kees Tromp en zijn mannen, dat het lossen van een schot voorkwam. In Velsens voorhoede moest het in hoofdzaak van Bakkum en zij het in mindere mate van Wittebrood komen, daar Boon zich op de linksbuitenplaats als de bekende kat in het dito pak huis gevoelde en van Kaam en Tromp Jr. over het geheel wat te langzaam waren. Bij één der aanvallen zag Bakkum zijn kans schoon en doelpuntte op be heerste wijze (2-1). Nog krachtiger werden de IVV- aanvallen, maar Velsen bleef vin nig van zich afbijten en... „ze redden het niet/ zeiden de Ilper supporters tegen elkaar. Toen viel de beslissing: Eén der IVV- verdedigers veroorzaakte een penalty en Bakkum benutte deze unieke kans om de voorsprong veilig te stellen (31). IVV was nu een geslagen ploeg. Wittebrood schoot nog een keer tegen de paal en toen kondigde scheids rechtervan Daalen het einde aan. De komende zondag wordt het weer over de gehele linie een treffen tussen Santpoort en de Zaanstreek. Velsen speelt weder om thuis en ontvangt daar WSV uit Wormer. Door de overwin ning van zondag jl. op IVV, dat tot die dag nog geen enkel ver- liespunt en een doelgemiddelde van 17-1 had, hebben de Velse- naren weer de aandacht op zich gevestigd en het zou dan ook geheel in de lijn der varwach- tingen liggen, als Bakkum c.s. de Wormers een warme ontvangst bereidde. Nu Hijnen weer mee speelt en de achterspelers met de Graaf weer onder de lat, ge ruster spelen, zal het WSV niet meevallen het Velsen-net te doen trillen en met Bak rum op schot moet de geelblauwe voorhoede in staat geacht worden voor 2 goals te kunben zorgen. Dus Een Velsen-zegen Terrasvogels speelt onder leiding van J. de Jonge het zal de oud-Terrasvogelspeler toch niet zijn in Zaandam tegen ZVV. DezeZaankanters presteren voor al in de laatste weken niet, wat van hen verwacht werd. Zo ver loren zij de vorige zondag zelfs met 10 van het toen 'op de onderste plaats staande Zilver meeuwen. Hieruit volgt dat er voor de Vogels ongetwijfeld winst- of gelijkspel kansen in Zaandam liggen, al wil dit aller minst zeggen dat de punten zo maar voor het grijpen zullen zijn. De afdeling Santpoort-dorp heeft haar maandelijkse bijeenkomst vastgesteld op vrijdag 16 novem ber a.s. des avonds 8 uur in de Kapel, Pastorieweg. Spreker is de heer C. de Moor uit Utrecht, secretaris van het Protestants Interkerkelijk Thuis front, over het onderwerp „Van colbert naar uniform". Alle dames hartelijk welkom. De trekking van de Nationale Loterij van de Vereniging tot behartiging van de belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland heeft vervroegd plaats gevonden. De hoofdprijzen zijn gevallen op de nummers 63029 een woning inrichting ter waarde van f 3000 57285 een electrische naaimachine 57758 een bromfiets, 21704 een electrische wasmachine en 49610 een radiotoestel. Trekkingslijsten zijn binnenkort te verkrijgen bij de secretaris van de afdeling IJmuiden, W. Vis Waalstraat 53. Velser Opera-koor Op 15 november a.s. hoopt het Velser Opera-koor „Bei-Canto" te IJmuiden-Oost een concert te geven in de grote zaal van het Patronaatsgebouw. Dit jonge koor staat onder leiding van de heer H. Kerkhoven. Als solisten zullen medewerken: Louise de Vries, sopraan, Minni Aarden, alt, Gerard Groot, bas, Christine Bandy, sopraan, Nino Adani, tenor. Er zullen werken worden uitge voerd uit Rigoletto, La Forza del Destino, het bekende monniken koor, enz. Voor hen, die van opera-zang houden, belooft het een mooie avond te worden.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1