Revlon \/y V Arend R eym AUTOVERHUUR „KENNEMERHOF" Markens Predikant vertelt van zijn avonturen met „De Hoop A.fiRDFKMFULEN In dit jaar een kloek besluit, De kolenhaard de kamer uit. H. J. P. HANDGRAAF Bloemendaalsestraatweg 69 Santpoort-St. Telefoon 8767 50 ct Nagellak Lipstick Handcrême Drogisterij Brederode Oprichtingsbijeenkomst Pacifistisch Socialistische Partij afd. IJmond. Wil wensen atie lezers een Gelukkig en i/oorspoedig 105B. Uirgevers Sanrpoorrs weekblad 0^' Ook in 1958 voor de juiste tijd Voor al uw Rijbewijzen Volgt nu een cursus motortechniek met geheel gedemonteerde en draaiende automotoren Hagelingerweg 134 Tel. 8930 En dan stoken met de Esso Petroleum Bij grotere afname belang rijke korting. HAGELINGERWEG 12 TELEFOON 7573 H. BAKKER Alléén nieuwe Opel- Records 1957 per dag, week, maand of langer termijn All risk verzekerd Ook 6 en 7 persoons wagens JTeiigd cii Muziek KeiiiiemerJand. Openingsavond ICennesnerlaud Zuid Zaterdag 18 Januari 20 uur Hervormd Jeugd gebouw Hern brand (laan 45 I Jmuiden-Oost Groot Jeugd-Orkest - J. M. afd. A'dam o.l.v. Nico Hermans Disco-Causerie - Beginselen moderne Jazz-muziek door J. Hofland en G. van Gelder Kaarten verkrijgbaar bij Boekhandel Erasmus, Hoofdstraat 200, Santpoort Boekhandel Broeze, Bloemendstraatweg 129, Santpoort en eventueel 's avonds aan de zaal Toegang LEDEN V R IJ Bloemendaalsestraatweg 152 Telefoon 8860 Op 30 december j.L, werd te Santpoort bovengenoemde bijeenkomst gehouden. Daar het geen openbare vergadering was, maar een samenkomst van leden die eeij definitief bestuur kozen, had de avond ook meer een huishoudelijk karakter. Met algemene stemmen werd het bestuur voor afdeling IJmond gekozen. Deze bestaai uit: C. Spoor, Santpoort: voorzitter, Mevr. L. Keja-Jambroes, Santpoort: se cretaresse; Mevr. J. Erents, Santpoort: penningmeesteresse; C. Oderkerk, Sant poort: bestuurslid. De afdeling IJmond bevat de plaatsen-. Santpoort, Driehuis, IJmuiden, Velsen- Zuid, Velsen-Noord en Beverwijk. Daar de P.S.P. candidaten heeft gesteld voor de Statutenverkiezingen in maart 1958, werd ook de lijst van candidaten voor de verkiezingslijst doorgenomen, zodat het hoofdbestuur, voorgelicht door een daartoe aangestelde commissie, een prae- advies aan de leden voor te leggen had. Deze candidatenlijsten werden ook ak koord bevonden. Na deze ledenbeslissing nam C. Spoor allereerst het woord. Hij wees er op, hoe belangrijk het was dat de Pacifistisch Socialistische Partij het pacifisme bij de naamgeving van de jonge partij had la ten voorgaan. Dit was ook het richt snoer geweest van de oprichters van de nieuwe partij. Immers, zei hij, het is slechts mogelijk in een land waar het pacifisme ook daadwerkelijk is, het so cialisme te grondvesten. Daarna hield de voorzitter van het Ge westelijk Bestuur Noord Holland, de heer Brandsen een korte causerie. Hij zette uiteen, hoe belangrijk het was welke men sen wij op de candidaten-lijst voor de verkiezingen hadden gekozen. Op de twee candidaten-lijsten komen 25 namen voor. Wij verbeelden ons niet dat wij vele zetels zullen halen. Maar één toch zeker. Maar de andere 24 moeten toch namen zijn, waar wij mee voor de dag kunnen komen. Een ieder tot candidaat gekozene moet n de kring van zijn of haar bekenden, vertrouwen geven. Daar om kan de leden ook niet met genoeg klem aanbevolen worden de lijst van namen goed te bestuderen en niet maar luk-raak aan te nemen van de commissie van prae-advies wat. deze het hoofdbe stuur van de P.S.P. heeft geadviseerd. Gaarne hebben wij critiek van onze le den, daar leren wij van. Evenals wij ge leerd hebben aan onze eigen fouten en die van onze tegenstanders. Alleen zelf denkende mensen hebben wij nodig en geen ja-knikkers die alleen maar hun contributie betalen en het verder maar geloven. Slechts zó kan een partij gees telijk groeien. Wij hebben geluk dat onze voorhoede bestaat uit intellectuelen die door hun volwassenheid ons ook tot ver dere volwassenheid kunnen doen groeien. Iedere critiek is ons dus van harte wel kom, want in de tegenstelling der me ningen groeien wij en worden dan ook pas groot. Ook in de verhouding ten op zichte van onze politieke tegenstanders dient onze critiek niet voornamelijk af brekend te zijn maar opbouwend. Als derde en laatste spreker nam Mevr. Keja-Jambroes het woord. Zij wees ef op dat de P.S.P. net op het goede psy chologische ogenblik was geboren. De tijd, dat de P. v. d. A. heeft bestaan nu, doet ons helaas bemerken dat het goede baanbrekende werk dat de voormalige S.D.A.P. voor ons sociaal welzijn heeft gedaan, door de P. v. d. A, wordt afge broken. Als de grote Troelstra in zijn graf zou kunnen opstaan, zou hij zich met schrik afwenden van zijn partijgeno ten. Maar deze voorvechters mogen nnu opstaan en hun blik naar de P.S.P. wer pen en ons beginselprogramma, want dan zullen zij zien dat wij het vernieuwende socialisme weer over Nederland willen doen gaan, al was het alleen maar ter hunner nagedachtenis! Hoe beschamend is het, dat de P. v. d. A. als Nederlands' socialistische partij, met Frankrijk de enigen zijn die voor de atoombasisvestiging waren. Over Fran- krijk's Socialistische partij verwonderen wij ons eigenlijk niet, gezien de misda dige houding die Franse militairen in Algerië hebben aangenomen. Een com missie van onderzoek bracht rapport uit, dit is zolang mogelijk achtergehouden. Maar de waarheid is toch aan het licht gekomen. Uiteindelijk zal de waarheid altijd zegevieren, maar hoeveel offers moeten daar niet voor gebracht worden! De strijders voor de vrijheid zullen echter altijd weten dat hun leven hierbij op het spel is. Dat is altijd zo als je voor de waarheid en het recht opkomt. Het begon al met Jezus, die zei ook de waarheid en predikte liefde. Hij werd gekruisigd, maar nu bewierookt. Hoevelen zullen de laatste Kerstboodschap van H.M. Juliana hebben verstaan? Door de meesten werd deze alleen maar gehoord. Maar we die nen door deze woorden te worden aan geraakt, en in praktijk te brengen wat ons juist daardoor mens doet zijn. De spreekster wees er verder ook nog op, dat met het sluiten van het jaar de P.S.P. verrijkt is geworden met een groot aantal nieuwe leden. Als één van de laatsten heeft Prof. Donkersloot zich als lid van onze partij aangemeld en heeft hij de P. v. d. A. verlaten. De verant woordelijkheid, als mens met een gewe ten en als socialist kon hij als P. v. d. A.- er niet meer aan, omdat de P. v. d. A. het geweld laat prevaleren. Dan de aan sluiting van de meerderheid van het be stuur van de Socialistische Unie. De P.S.P. die door haar tegenstanders bij de oprichting werd gekwalificeerd als een „doodgeboren kindje" -dat was n.l. een wensdroom bewijst zo'n zuig kracht te hebben, dat de werkelijke so cialisten naar ons overlopen. Mede door hun bijstand zullen wij dan ook kunnen groeien tot de socialistische partij die Nederland zo dringend nodig heeft. Het socialisme door de één verzaakt en ver loochend, zal door de Pacifistisch So cialistische Partij en de élan van haar leden weer worden uitgedragen tot heil van het Nederlandse volk dat door be stedingsbeperking en drukkende lasten van verhoogde huren en prijzen der le vensmiddelen vaak al niet weet hoe de eindjes aan elkaar te knopen. Oogschijn- lijk zijn wij nog welvarend, want staat er op het dak van menige arbeidswoning geen televisiemast? Die arbeiders heb ben het toch maar het beste, zegt een jaloerse buurvrouw wier man ambtenaar of onderwijzer is. Maar ach, het is maar schijn. Deze televisie werd gekocht toen de arbeider zwarte lonen verdiende en er geen bouwvakarbeiders genoeg aan genomen konden worden. We moesten ze zelfs van elders halen. Maar nu stromen de fabrieken leeg, bedrijven draaien op halve kracht. De oorlog zal hopelijk uit blijven, maar de werkeloosheid zal toe nemen en wij bevinden ons op het hel lende vlak van een grote crisis. Dat wij dit begrijpen als de verkiezingen voor de deur staan. Volwassen leiders dienen wij te kiezen. Geen theoretici, maar men sen van de praktijk en ervaring. Geen dilletantisme waar wij allen de dupe van worden en onze kinderen de wrange vruchten van plukken. Wij hebben de jeugd toch al een bijkans failliete boe del gegeven. Is het wonder dat de jeugd niet veel respect voor de ouderen meer heeft? Wij hadden voorbeeld moeten zijn, maar werden een aanfluiting. Wat ons gedrag betreft te midden van niet gelijk gezinden, dienen wij vooral te let ten op dat wat ons bindt en niet wat ons scheidt. Wij leven in een democratische gemeenschap waar ieder het recht heeft zalig te worden op eigen wijze. De ge lovige doet dit om God te dienen. De socialist, humanist, communist (ja, die ook!) doet dit om de mensheid te dienen. De wegen zijn dus wel verschillend, maar het doel is dezelfde: DIENEN. Daarom is het zo jammer dat er in de huidige we reld alleen maar haat gezaaid wordt Voor Hitier waren het de Joden, voor de Amerikanen de negers en de commu nisten, voor Europa de communisten, die zijn nu weer eens de steen des aanstoots. Het rietje daartoe was Hongarije vooral. Dit kwam voor de anti-communisten op een zeer gunstig psychologisch ogenblik. Maar laten de andere landen maar de balk in eigen oog aanschouwen en niet de splinter in die van een ander. Maar het is toch zó, dat van de vriendjes alles met de mantel der liefde wordt bedekt (FrankrijkAlgerië) en van de vijanden alles met de mantel der haat (Rusland- Hongarije). Zolang haat regeert, zullen de volkeren ook tegen elkaar opgehitst worden door machten die daar de be langen van hun brandkast inzien. Het "olk betaalt altijd het gelag voor de stre ken der grote heren. Als in deze liefde loze wereld de liefde tot de medemens niet gaat prevaleren, zal de wereld aan haat en oorlog ten gronde gaan. Dit heb ben wij dan ook verdiend als wij niet bijtijds wakker worden. Broeders zijn wij allemaal, welke etiket van geloof of po litiek wij ook dragen. Het komt er hele maal niet op aan wat wij zijn. Als we dat maar zijn en toepassen wat ons be ginsel van ons vraagt: werkelijke Chris ten of werkelijk Mens, of dat nu een socialistische, humanistische of commu nistische is. Onder elk koren zit kaf, en daarom mogen wij ook niet generaliseren. Dit is een tout, die wij allemaal, stuk voor stuk, vaak maken. Voor een goede zuiver zaak vechten, daar is moed voor nodig. Doch moed is de bescherming van alle deugden. Wij staan daardoor sterk en krijgen niet al leen kracht naar kruis, maar ook kruis naar kracht! Deze geestelijke winst, deze innerlijke rijkdom, geeft je de kracht om je medemens te helpen. Daarvoor zijn wij hier ook geplaatst. Wij hebben allen een taak. Deze in praktijk te brengen, is nu harder nodig dan ooit. De Pacifistisch Socialistische Partij is het huis dat voor allen openstaat die van goede willen zijn. Met elkaar zullen wij dan het zo noodzakelijke doen. Het kunnen is niet iedereen gegeven, maar het WILLEN wél. Na deze toespraak werden nog wat gra- mofoonplaten gedraaid, Christmas Carols en enige lieaeren uit de Driestuivers- opera. De aanwezigen konden op deze eerste ledenbijeenkomst niet nalaten elkaar toe te voegen: „Zo'n avond heb ben wij in lang niet meer beleefd!' Dat deze belevenis ook verder wordt uit gedragen, is de hoop van het bestuur van de afd. IJmond der P.S.P. 95 Geen honderd procent zeeman Blieft dominé nog een lekker gebakken vissie? Dagsluiting ging toch door Met de dansende rubberboot naar de loggers Alles was één kliederpartij! De beman ning is tegenwoordig best te spreken over de voeding Liever geen tonnetjes als zitplaats n Bijzondere dienst waar heel Katwijk e.o. van genoot Onder de Engelse kust kregen we zo'n vuile bries Op weg naar huis liep „de Hoop averij op Eind goed, al goed! Het was voor mij geen vreemde gewaar wording meer, toen ik, eenmaal in volle zee met het hospitaal-kerkschip „de Hoop", bemerkte, dat ik nog lang niet voor honderd procent zeeman was. M. a.w. mijn maag begon al spoedig teke nen van onbehagen te melden, tot groot leedvermaak van de bemanning. Zo nu en dan kwamen de vissers met hun jovi aalste gezicht in mijn hut en vroegen of dominé nog een „lekker gebakken vissie een „kopje koffie" of iets anders lustte. Ook werd er direct gevraagd of er 's avonds „uitgezonden" zou kunnen wor den. Weliswaar was het de gewoonte niet op vrijdagavond, maar woensdags was er ook niet uitgezonden, omdat „de Hoop in de Amsterdamse haven had gelegen, en dus...? Geen vuiltje aan de lucht Natuurlijk liet ik mij niet kennen en zond s avond een dagsluiting uit, al was het alleen maar om de vrienden op Mar ken - die hun toestel op de visserijband hadden afgestemd te laten merken dat er „geen vuiltje aan de lucht was". De volgende dag ging alles gelukkig al een stuk beter, zodat de zondagse kerk diensten geen probleem meer vormden, 's Maandags (7 oktober) kreeg ik voor het eerst gelegenheid enkele loggers te bezoeken en op sommige ervan een korte dienst te houden. Met de dansende rub berboot werd ik overgezet, terwijl ook met diezelfde boot een of meer patiënten voor onderzoek naar „de Hoop" gingen. Meestal duurde het wel enige tijd voordat dit onderzoek was afgelopen, zodat ik dan ruimschoots de tijd had met de log- gerbemanning een goed woord te spre ken en een dienst in het voor- of achter onder te houden. Vooral op de Katwijkse loggers werd mij heel dikwijls gevraagd naar de welstand van de Markers, die zich, in verband met andere werkzaam heden, de laatste tijd niet meer op zee hadden vertoond. En van mijn kant infor meerde ik naar allerlei dingen, die ik nooit eerder gezien of vermoed had. Drijfnet visserij, een vak apart Want nu zat ik voor het eerst werkelijk tussen de mensen van de drijfnetviss^rij; het vorig jaar in de Duitse bocht had ik slechts met de platvisvangst te doen ge had. Vaak denk ik nu: „wanneer je toch niet zelf meerdere malen midden op zee een logger bezocht hebt, kun je je toch eigenlijk geen voorstelling maken van het leven op zo'n schip, ook al heb je er weeleens een film van gezien of een boek over gelezen." Om te beginnen was alles aan boord spek en spekvet. De verschansing waar aan ik mij op moest hijsen om binnen boord te komen, het dek dat op sommige logers vol haring zat, zodat ik er tot de knieën door moest waden, de ijzeren trap naar de brug, waar de schipper te vinden was als hij niet naar beneden had kunnen of willen komen, de trap jes of laddertjes naar het voor- of achter onder: alles was één grote kliederpartij. Al had men ook z'n uiterste best gedaan om de boel nog een klein beetje netjes te houden, hoe kon het resultaat anders zijn? Als de vleet binnen was gehaald, waren de spetters alle kanten opgevlogen, ter wijl iedereen op en tussen en onder de haring had gestaan! Verder viel het mij op, dat het met de voeding van de bemanning blijkbaar veel beter gesteld was dan vroeger: nergens hoorde ik klachten over het heden, wel over het verleden! Dikwijls kreeg ik een homp brood met kaas aangeboden, waar van de kaas zwaarder was dan het brood. Spoelkommen vol koffie moest ik op drinken, soms tegen heug en meug. Dan gaf mijn maag weer een seintje en geluk kig hebben ze het op geen enkele logger beleefd, dat ik de vaak benauwde sfeer in het matrozenverblijf ontvluchten moest om aan dek frisse lucht te happen. Wat zouden de mannen gelachen hebben, want er is tenslotte niets vermakelijkers op zee dan een dominé die „er niet tegen kan" hoezeer men het ook waardeert dat de predikant het Evangelie aan boord brengt! Ook bij het beklimmen en het verlaten van de loggers wordt er terdege op gelet of de dominé het een beetje handig deed of niet. Het was dan ook met een zekere voldoening, dat ik op een bepaald moment niet mijzelf, maar mijn „koster", matroos Piet Keus, kopje onder zag gaan. Dat was een machtige „kur- perGevaar was er overigens niet bij, want niemand mag ,de Hoop" zonder zwemvest verlaten of bezoeken. Toen ik echter op zekere logger dienst op dek kon houden en van de matrozen een tonnetje kreeg om op te zitten, rolde het tonnetje om; gevolg natuurlijk binnenpret en strakke gezichten, die met moeite in de plooi bleven. Op de „Marker Hoek" heb ik voor dat tonnetje dan ook maar feestelijk bedankt! Na averij behouden thuiskomst Het laatste deel van de reis verliep niet zo spoedig als het begin. Er stak een „vuile bries" op, zoals we de schippers onder elkaar hoorden seinen en „de Hoop" kroop onder de Engelse wal, er gens bij het plaatsje Southwold, dat wij duidelijk zagen liggen. De kerktorens trokken natuurlijk mijn belangstelling, maar de mannen van „de Hoop" wisten mij te vertellen dat het met de kerkgang van de Engelsen in de kustplaatsen maar droevig gesteld was. In Hart-le-pool had den de Hollandse vissers in de maand augustus kerkdienst gehouden in een van te voren aangevraagde Methodistenkerk. Toen de 125 Hollandse kerkgangers een bedrag van 3.- (ongeveer dertig gul den) afstonden van hun eigen collecte voor „de Hoop", werd dit door de pre dikant met tranen in de ogen geaccep teerd: in geen dertig jaar had de goede man in zijn kerk een dergelijk bedrag bijeengezien! Van de Engelse wal moesten wij echter weer weg, omdat er ernstige zieken af te halen waren. Wij wisten dat het nodig kan zijn, zoals wel gebleken was o.m. bij onzer Marker vriend Jan de Groot en bij een Duitser, die hals over kop in Scheveningen geopereerd moest worden, toen wij hem aan wal hadden gebracht. Dus werd het weer stomen en... slin geren dat het een lieve lust was! Wij stoomden namelijk in een richting die ons de zee dwarsscheeps deed trotseren. En dat hield de achtermast op zeker ogenblik niet meer. Wij zaten juist te eten toen de boel met enkele geduchte klappen naar beneden kwam. Natuurlijk viel de zender-apparatuur, het toplicht en het gatzeil mee naar beneden, maar door snel ingrijpen werd 't ergste onheil toch voorkomen. Daarna ben ik maar gaan slapen, ik heb geen scheepje meer gevoeld en 's morgens lagen wij voor Hoek van Holland. Deze reis is ondanks het slechte einde een zeer dankbaren reis van „de Hoop" geweest. De kapitein heeft via de radio gevraagd mij het volgende jaar mee naar Dieppe te laten gaan. Maar ook zonder dat kan „de Hoop", wat mij betreft, op mij reke- t.o. Overbildtweg Ook in 1958 Brood- en Banketbakkerij J. Hagelingerweg 50 Tel. 8928 No. 1 voor al uw Koek en Gebak Gediplomeerde Auto- en Motorrijschool

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2