J Leeghwater Arend Reym Avonturen van Duimelot 'zondagsdienst artsen Jac. WOL bleef een half uur lang onder water R.K. Kerkf Santpoort !n blijde Verwachting Zoekt u een geschenk van blijvende waarde 9 ARPDFKMFULEN f oor al uw Rijbewijzen Voigt nu een cursus motortechniek met geheel gedemonteerde en draaiende automotoren Hageiingerweg 134 Tel. 8930 TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Ilmuider Vishandel predikbaurtcu £euen&middeien&ed>iijf HOOFDSTRAAT 172 TELEFOON 8537 ERVAREN KANTOOR- MACHINENIONTEUR Jan Adriaenszoon werd in 1575 in De Rijp, het kleine historische dorpje op het Schermereiland in Noord-Holand, ge boren als zoon van de Rijper timmerman, Adriaan Symonsz. Ook hij werd oor spronkelijk voor het timmermansvak op geleid en heeft dat beroep ook geruimen tijd uitgeoefend. Zijn belangstelling ging echter al spoedig uit naar het bouwen van molens en als „molenbouwer" heeft hij dan ook later grote naam gemaakt. Maar een nationale beroemdheid werd hij evenwel door de droogmaking van de grote, woeste en gevaarlijke Beemster- Droogmaking van de Beemster. Het is aan zijn ondernemingslust en aan zijn geestdrift te danken geweest, dat dit enorme werk, dat vergeleken kan worden met de drooglegging van het IJsselmeer, in de 17e eeuw werd aan gepakt. In het jaar 1608 werd een aanvang ge maakt met het eigenlijke werk, er werd een stevige dijk opgeworpen, waarop talrijke molens kwamen te staan, nodig om 't water uit de Beemster weg te ma len. Toen in 1610 de grond reeds droog kwam te liggen, dreigde plotseling een verschrikkelijke tegenslag het grootse werk geheel teniet te doen. De dijk bleek achteraf toch niet sterk genoeg ge weest te zijn, want een stormvloed deed op 20 januari van dat jaar de Beern- sterdijken bezwijken. Doch die oude Hollanders gingen niet zo spoedig bij de pakken neerzitten en reeds op 1 februari dus een goede week later, werden er nieuwe plannen gesmeed. Een nieuwe dijk werd opgeworpen, die in vele opzichten verbeterd en ver zwaard werd en na veel moeilijkheden konden de droogmakers zich op 19 mei 1612 geluk wensen met het feit, dat de Beemster geheel vrij van water was! Wie wel eens in de prachtige Beemster-pol- der is geweest, heeft kunnen vaststellen, welk een kostbaar en vruchtbaar stuk land daar aan Holland is toegevoegd. Beroemd tof over de grenzen. Leeghwater, zoals Jan Adriaensz. zich was gaan noemen, was niet alleen in ons eigen land maar ook ver buiten onze grenzen beroemd geworden. Over al riep men de hulp van de Rijper „in genieur en molenmaker" in. Zo was hij in 1629 Frederik Hendrik met zijn ken nis van de waterbouwkunde behulpzaam bij de belegering en inneming van de sterke vesting 's Hertogenbosch. In 1628 werd hij door een Frans edelman, de Hertog van Epernon, te Bordeaux ont boden, om van raad te dienen bij het droogmaken van een moeras van die hertog in de nabijheid der stad. In Vlaanderen diende hij bij het droog maken van een moeras van advies aan de Aartshertog Albertus te Brussel. Zo zou er nog veel meer op te noemen zijn. Zijn „Haarlemmer-Meerhoek" werd be roemd en wordt nu nog vaak geraad pleegd. Dat was een plan om de Haar lemmermeer droog te maken, een plan dat eerst in de 19e eeuw werd uitge voerd. In 1650 is Leeghwater helder van geest te De Rijp gestorven Een van de nog altijd onopgeloste raad selen in het leven van Leeghwater is zijn kunst om „onder water te gaan", een kunst die hij reeds in zijn jeugd ver stond. Het is een bijzonder vreemde ge schiedenis en men is er nooit achter kun nen komen, waaruit „de conste" bestond. Leeghwater speelde het in elk geval klaar om een half uur en langer onder water te blijven, zonder boven te komen om adem te halen Hoe hij dat kon, niemand weet het. In later eeuwen hebben vele geleerden er zich het hoofd over gebroken, maar geen van hen is tot een oplossing van het raadsel kunnen komen. „Onder water gaan". Sommigen veronderstelden dat hij een ton of vat met lucht onder water had, waaruit hij adem haalde, maar die ver onderstelling is door geen enkel histo risch feit te bewijzen. Hoe dan ook, het staat vast, dat Leeghwater zeer lang kon „onder water gaan" en hij heeft het geheim van zijn kunst mee in het graf genomen. En met hem was er nog iemand, die dit sterke staaltje kon uit halen, namelijk zijn vriend Pieter Pie- tersz., een predikant uit De Rijp. Oorspronkelijk benutte Leeghwater zijn kunst om onder water de bodemgesteld heid van bijvoorbeeld een meer te on derzoeken, maar men begrijpt, dat de mensen, die van deze vreemde water- duiking hoorden, er zeer nieuwsgierig naar waren en die ook wel eens zo maar voor de aardigheid wilden zien. Om de nieuwsgierigheid der mensen te bevredi gen heeft Jan Adriaenszoon dat twee maal gedaan, de eerste keer in het jaar 1605 voor niemand minder dan Prins Maurits en diens broeder Frederik en een jaar later, in 1606, nogmaals en toen voor de burgers van Amsterdam. Zondag 2 febr. Septuagesima. De H.H. Missen zijn te 6.45-8 uur; 11.30. De pl. Kaanenwijding en Lichtprocessie begint te half 10, daarna Solemnele Hoogmis. Te 7 uur Lof tot opening van de Lour- des-novenen. Maandag 3 febr. Maria-Lichtmis. Te 7 uur Gez, H. Mis; te 8 uur Kindermis; 's avonds te 8 uur Stille Avondmis. Vandaag zegent de H. Blasius na de H.H. Missen en te 4 uur. Dinsdag te 7.15. Maria Garde (Groep II) te half 8 Novenenlof; 8 uur: Maria Congregatie (Jonge vrouwen). Woensdag half 10 Gez. H. Mis uit dank baarheid. Te 7.15 H. Familie (Jeugd- afd.) Te half 8 Novenenlof. Te 8 uur Godsdienstcursus. Donderdag te half 8 Novenenlof. Te 8 uur H. Familie (Heren). Te 8 uur Godsdienstcursus. Vrijdag: de H.H. Missen zijn te half 7, 7 uur (gez.), 8 uur. Geen Avondmis. Te half 8 Novenenlof. Zaterdag te half 8 Broederschapslof met Novenengebeden. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, I 5.90. Weten is gerust zijn. WAT MijnhaBPT haakt is GOEp, U vindt het bij t.o. Overbildtweg Gediplomeerde Auto- en Motorrijschool ie BewncRUKe rei €fo on n ummeRS ie JStir POLITIE BUREAU SANTPOORT Til Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 BRANDWEER 8230 ZONDAG A.S. J. STOFFEL, Hoofdstraat 165 Telefoon 8310 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stogemoijer, Surinamesfraal 4 10. Daar stond hij voor de deur van Baas Timmer. Hij belde aan met angstig kloppend hart. De timerman deed zelf open. „Zo, Duimelot", riep hij, „kom je de schoenen brengen? Dat is fijn, we hebben ze hard nodig". Duimelot zei niets. Hij hield de damesschoenen om hoog en lachte een beetje, net alsof hij het heel gewoon vond. „Waar zijn mijn schoenen?", vroeg Baas Timmer heel ver wonderd. „Ik heb alleen deze", mompelde Duimelot. „Dat is erg akelig", zei Baas Timmer. „Je vader had beloofd dat ik mijn schoenen tegelijk met die van mijn vrouw zou krijgen. Hij heeft ze zeker vergeten mee te geven". 11Duimelot zei niets. Hij duwde tegen de schoen onder zijn bloesje. „Ga maar terug, Duimelot", zei baas Timmer, „en breng mijn schoenen dan gauw hier. Ik moet straks uit met mijn vrouw en ik kan toch moeilijk op mijn pantoffels gaan. Je vader heeft zelf gezegd dat mijn schoenen klaar zijn, dus haal ze maar gauw. Je hebt ze toch niet verloren?" „Nee", jokte Duimelot. Wat voelde hij zich opgelukkig! „Loop maar hard", zei Baas Timmer, „ik wacht er op". En Duimelot maakte rechtsomkeert. Hij liep hard terug, door het bos, naar huis. Zijn broertjes moesten hem helpen! 12. Hij zuchtte verlicht, toen hij op de weg bij huis zijn broers zag staan. Dat maakte de zaak een stuk makkelijker. Misschien konden zij hem uit de penarie helpen... Gelukkig, dat hij nu niet in huis hoefde, want stel je voor dat zijn vader hem zag en dat hij moest vertellen dat er een schoen verdwenen was... Brr! Hij wurmde de schoen onder zijn bloes van daan en wenkte er mee., Fijn, dat Lange Jaap er ook bij was, die was het grootst en het knapst en die zou nu misschien ook wel een oplossing vinden voor het raadsel van de verdwenen schoen. C, GRAS Zn. TEL. 8S19 SANTPOORT-STATION Stokvisrolletjes Ruime sortering verse zeevis Diepvries „Frionor" Kabeljauw, Schelvis, Koolvis ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10.15 uur ds G. H. Harms, Blokzijl Voorber. H.A. 5 uur ds J. A. van Arkel, Haarlem Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) Tijdelijk Badhuis Wüstelaan 10 en 3 uur dsLok, IJmuideD Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds D. H. Biesma 4 uur ds J. C. Maris Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10.30 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds L. Doorn, Heilo Lutherse Gemeente Kapel Westerveld" te Driehuis 10.15 uur ds J. A. Roskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds D. ter Steege H. Doop 19 uur ds H. J. Langman, Amsterdam Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds G. H. van Willenswaard Jonge Jeugdkerk 10 uur de heer H. de Jong 150 gram zachte Caramels 500 gram Havermouth 500 gram Bruine Bonen 500 gram Spliterwten 47 cent 27 cent 41 cent 32 cent LUNCHPAKKET Tongeworst, Rolspek, Gek. Worst samen 150 gram G3 cent 1 Beker Appelstroop 59 cent 5 zegels 1 fles Levertraan (Sinasappelsmaak) f 2.25 10 zegels 1 blikje Cornedbief f 1.39 10 zegels 1 blikje Haring in Tomatensaus 425 gram 69 cent 10 zegels Voor het rayon Haarlem en omgeving toeken wij een die geheel zelfstandig zowel het onderhouds- als het reparadewerk ten kantore van onze In dit rayon gevestigde cliënten kan verzorgen. Schriftelijke sollicitaties met volledige gegevens omtrent personalia, opleiding en ervaring en voor zien van een recente pasfoto onder letters K.H. te richten aan de afdeling Personeels zaken, Rokin 17, Amsterdam-C. 7. Ik zal nu vlug voortmaken, dacht Duimelot, ik heb veel tijd verloren met dat bramen eten. Hier zijn de schoenen voor de vrouw van baas Timmer, en daar... Hé, wat is dat? Duimelot zette grote ogen op. Er lag nog maar één herenschoen... Hoe kon dat? Hij wist zeker, dat hij de andere er bij gelegd had. Duimelot zocht eens aan de andere kant van de boom en toen zocht hij voor de zekerheid een heel eind in het rond, hoe wel hij stellig wist dat de schoen daar niet kon liggen. Duimelot was ten einde raad. Wat moest hij nu doen? 8. Moedeloos ging hij op de grond zit ten. Hij woelde met zijn hand wat door de bladeren. Onzin, daaronder konden ze niet liggen. Hij had ze cp de bladeren gezet, niet er onder. Hoe kon nu toch die ene schoen wegraken? Het was spook achtig! Hij keek eens tussen de bomen door. Er was geen levend wezen te zien, alleen een paar vogels vlogen er heen en weer. Maar iemand moet het toch ge daan hebben... Schoenen hebben toch geen pootjes, kunnen toch niet weg lopen... Duimelot voelde zich erg on behagelijk. Er zou thuis wat voor hem opzitten. En baas Timmer, die zat te wachten. 9. Toen nam Duimelot een besluit. Hij zou eerst de damesschoenen wegbrengen. Dan kon hij later nog weer zoeken naar de tweede herenschoen. Hij hing de damesschoenen weer om zijn nek en stopte de ene herenschoen onder zijn bloesje... En zo ging hij weer op weg. Hij liep vlug het bos uit en kwam toen op een straatweg. Hij hoefde nu nog maar een klein eindje te lopen. Duimelot stapte flink door. Hij voelde zich verre van gerust. En hij tobde zich af met de vraag hoe de schoen weggeraakt kon zijn. Enfin, hij zou wel zien hoe het ver der ging. Hij zou zijn broers vragen te helpen zoeken. 'aAAS TjMMFR. RMArt

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2