SaripoaftWeehHad aan iSistjef verdwijnen met PUROL R.K. Kerkf Santpoort ZONDAGSDIENST ARTSEN 29e Jaargang no 11 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 HUIS Vrijdag 14 mrt. 1958 Huis Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Ter nagedachtenis aan de heer JAN HENDRIK VISSE. Dezer dagen bereikte ons het bericht, dat ie heer Jan Hendrik Visse op 79-jarige leeftijd was overleden. De vereniging Santpoort's Bloei en de IJsclub Santpoort hetben door het over lijden van deze hekelde Santpoortse in gezetene een gevoelig verlies geleden. Steeds actief medelevend met de belan gen van ons dorp heeft de heer Visse met verscheidene vocrstellen de stoot ge geven tot het tot stand komen van ver beteringen in de Sintpoortse samenle ving. Als bestuursld van Santpoort's Bloei, welk lidmaatschap hij met enthou siasme van 1933 hetft vervuld, nam hij het initiatief tot het oprichten van de IJs club Santpoort, een initiatief waarvoor velen hem dankbaar :ullen blijven. Ver der hebben zijn voorspellen geleid tot de bouw van de Muzieknis in het Burg. Rij kerspark, de plaatsing van banken langs Santpoort s wegen, de installatie van een tweetal klokken in Santpoort-Stat. en Santpoort-dorp en tct tal van andere voor het niet ingewijde publiek niet di rect zichtbare verbeteringen van bestra tingen, verkeerssituaties, enz. De ouderen onder ons zullen zich nog goed de periode kunnen herinneren, dat de „spoorwegman" Visse stationschef was van Santpoort een functie die hij van 1924 tot 1937, het jaar waarin hij met pensioen ging, heeft vervuld. Na dit arbeidzame leven ruste hij in vrede. Opbrengst Collecte. De opbrengst van de 'Rheumacollecte in onze gemeente gehouden van 24 februari tot 1 maart 1958 en georganiseerd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers bedraagt 2.467,85 te verdelen in: Santpoort 1.250,13} Driehuis 228,65 Velsen-Zuid 20850; IJmuiden O. en W. 780,47; totaal 2.467,85. Uit het „fends voor Individuele Huip aan RheumapatiëmUji" kunnen zonodig bijdragen worden vtrstrekt ten behoeve van rheumapatiënteav b.v. voor verpieeg- kosten en kosten ran poliklinische be handeling, van medicijnen, van transport (ook. voor bezoekende familieleden), van huishoudelijke hulpè.d.; vast moet staan, dat deze kosten nic| zelf betaald kunnen worden of gedekt :ijn door ziekenfonds, verzekering of ancure instanties. Aanvragen kunnen uitsluitend worden in gediend door de Jjhandelende huisarts, de behandelende socialist of sociale in stanties, dus niet door de patiënt zelf, zijn familie e.d. Het bureau der Vreniging is gevestigd: J. P. Coenstraat 31, Den Haag (tel. 858825). Ned. Chr. Vrouwenbond. De maandelijkse ledenbijeenkomst van de afd. Santpoort-dorp N.C.V.B. is vastge steld op maandaj 17 maart a.s. des avonds 8 uur in d; Pniel-Kapel, Pastorie- weg. Mevrouw A. E. Nijenhuis-Windgassen uit Amsterdam l.qppt dan te spreken over het onderwerp: Problemen var het ouder worden. Leden en belangasllenden hartelijk wel kom. Uitslag Kbwerjaswedstrijd De uitslag van do door de KAB georga niseerde Klaverjanvedstrijd luid als volgt: le prijs: de heer G. Brouwer; 2e prijs; de heer J. v. Sor; 3e prijs: mevr. Molen kamp; 4e prijs; de heer Liefting; 5e prijs: de heer P. Sedeisd 6e prijs: de heer W. Hoogzaad. De z-eefprijs werd gewonnen door de heer C. 'Schoen. De volgende wedstrijd is op vrijdag 28 maart (eieren- wedstrijd) Ned. Ver. v. Huisvrouwen Maandag j.l. hicÉen we onze maande lijkse bijeenkomt in de zaal van „De Spaarnberg" aar de Wüstelaan. Mevrouw E. xai der Lieuw hield een inleiding over .(Huidverzorging", waar veel belangstel!'ij voor bleek te bestaan. Daar de auto m I film- en andere appa raten, in Weed |gestrand was door de gladheid der ve |en in Limburg, zagen we na de pauze en make-up van Rosel- Heim met de Sa s-souci preparaten, het geen een succi l bleek. Ook werden nachtcrèmes, lai lotions, kortom alles wat Rosel-Heim irengt, ons getoond. Het zag er zeer ver: rgd en aantrekkelijk uit. Wij zijn er a overtuigd dat er vele Sans-soucigeb.Aers bij gekomen zijn. Mevrouw var. der Lieuw beantwoordde vele vragen en «reeg bloemen van enkele dankbare damesJHet was een goede mid dag! Op dinsdag a.s.ls de Schouwburgmiddag en op 14 april Be volgende bijeenkomst, waar Drs. J, iV. Wichers een lezing (met lichtbeelden) houdt over: Geheim zinnige stoffen die het leven beheersen. Op 28 april wordt een excursie gemaakt naar de Coöp. Condensfabriek „Fries land" te Leeuwarden. Brederode Kleuterschool te Santpoort-Station. De nieuwe Brederode kleuterschool, die in de zelfde stijl is aangebouwd bij de openbare lagere school en die zijn ingang heeft aan de Vinkenbaan, ligt tussen de bomen verscholen. Voor de nieuwe be woners van de flats aan de van Dalen laan en andere nieuwe inwoners van Santpoort station is het wellicht goed langs deze weg opmerkzaam gemaakt te worden op deze mooie school, daar hier op de aandacht niet kan vallen door het (nog) ontbreken van naamborden. Het spreekuur van de hoofdleidster, mej. Jansen, is dinsdags van 3.30-4.30 uur. U zult zich bij een bezoek zelf kunnen overtuigen, dat deze school volledig is aangepast aan alle eisen die het moderne kleuteronderwijs stelt. Zodra kleuters de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, kunnen zij elk moment geplaatst worden. Schaakclub „Santpoort". Dinsdag jl. was de club-competitie weer aan de beurt. Door ziekte moesten vele leden verstekt laten gaan, waardoor slechts de volgende partijen gespeeld kon den worden. In groep I: Kroone-Schuurman 1-0; Haan- appel-Blansjaar Yl-Vl'. Hoewel Schuur man kranig partij gaf, moest hij tenslotte toch opgeven. Door zijn zege versterkte Kroone zijn leiderspositie. Haanappel deed 't prima tegen Blansjaar door remise te houden. In groep II deelden Koolhaas-Kesting en Leijsma-Busselman de punten! B. kreeg iets te veel. Leijsma liet winst glippen. Overige uitslagen: Oosterling-Vos 1-0; Blokker-van Duin 1-0; In groep III: PuPt-Winters 1-0 regb.; Hoogzand-Wagner Jr. 1-0; Wagner Sr.- Wulffele 0-1; Baljet-Roos afgebr. in on geveer gelijke stelling. Genootschap van de Stille Omgang. Afdeling Santpoort. De Stille Omgang wordt dit jaar gehou den op zondag 23 maart a.s. met de vol gende algemene intentie: Mogen de Christenen zoveel naastenliefde opbrengen, dat zij de wereldvrede win nen". De volgende bijzonderheden brengen wij nog onder Uw aandacht: 1. Het LOF in de Parochiekerk te Sant poort is om 1 uur. 2. Het vertrek van de bussen is om 1.20 uur precies, vanaf de kerk. 3. Aankomst te Amsterdam: Marnix- straat bij de Elandsgracht om plm. 2 uur. 4. De Omgang te Amsterdam begint om HALF DRIE. 5. H. Mis in de kerk H.H. Petrus en Paulus (de Papegaai) om 3.45 uur. 6. De retourkaartjes kosten 1,50 per stuk. Enkele reiskaartjes zijn in de bus verkrijgbaar. 7. De bussen gaan terug uit Amster dam om 6 uur precies vanaf Marnix- straat bij de Elandsgracht. 8. De kaartjesverkoop vindt plaats op zondag 16 maart a.s. na de H.H. Missen van 8, 9.30 en 11.15 uur in de Hal van de Kleuterschool (tussen Pastorie en Zusterhuis). 9. Daarna aan de volgende adressen op zaterdag 22 maart a.s. tussen 2 en 5 uur 's-namiddags: H. P. H. de Jong, Kerkweg 134 te Santpoort Dorp J. Bart, Uytendaalstraat 22 te Sant poort Station. 10. De lopers verzamelen zich om 23 uur hoek Slaperdijk-Rijksweg. 11. Neemt uw bedevaartboekje mee. Missaaltjes worden tijdens het Lof beschikbaar gesteld. Het Bestuur. WAT NOG GESPEELD MOET WORDEN. In verband met het feit, dat Terrasvogels (nog steeds) op de onderste plaats staat^ en Velsen zich nog niet geheel veilig gevoelt, zijn de resterende wedstrijden voor onze plaatselijke derde klassers van het grootste belang. Terrasvogels wachten nog vier uitwed strijden en één thuis wedstrijd en vooral de ontmoetingen op de vreemde terreinen zijn „niet voor de poes". Om te begin nen moeten de Vogels de strijd nog aan binden tegen de huidige leiders der af deling, Alcmaria Victrix, van welke club de Vogels op 17 november met 3-0 ver loren. Dan staan ook de uitwedstrijden tegen CSV, Velsen en Vitesse nog op het programma en ook deze zijn nu niet direct van die aard, dat de winstpunten zo maar voor het grijpen zijn. Van CSV en Vitesse werd op 13 oktober en 24 no vember met 2-1 verloren, maar de ont moeting tegen Velsen leverde op 1 de cember een 3-1 overwinning op. Thuis spelen de blauwhemden alleen nog tegen HSV, de club, die er op 10 no vember van het vorige jaar in slaagde onze plaatsgenoten een 5-0 nederlaag toe te brengen. Alzo leverde deze vijf wed strijden de Vogels in eerste omloop zeg ge en schrijve twee winstpunten op, welk aantal voor de tweede omloop zeker niet voldoende zal zijn om aan de onderste plaats te ontkomen. De Velsenaren resten nog vijf wedstrij den, t.w. drie op eigen terrein en twee op de velden van de tegenpartij. Velsen krijgt bezoek van Vitesse, Wijk aan Zee en Terrasvogels. De uitwedstrij den tegen deze drie clubs leverden Bak- kum c.s. twee winstpunten op: op 24 november wonnen onze plaatsgenoten met 3-2 van Vitesse, wat een goede pres tatie mocht heten, maar de uitwedstrijden tegen Wijk aan Zee en Terrasvogels gin gen resp. met 4-0 en 3-1 voor de geeltjes verloren. Uit moet Velsen nog spelen tegen Be verwijk en CSV, twee clubs, die momen teel nog belang bij het verdere verloop van de competitie hebben. De eerste wedstrijd tegen Beverwijk werd op 10 november op het nippertje door Bakkum c.s. met 1-0 gewonnen, de ont moeting tegen CSV echter ging even eens op het nippertje met 2-1 verloren. In totaal leverden de 5 wedstrijden tegen de clubs, waartegen Velsen thans nog moet spelen, de geelblauwen dus 4 pun ten op. „ALSMAAR" GEEN VOETBAL. Ook zondag j.l. heeft de (competitie-) voetbal niet gerold. Des zaterdags ge lastte het bestuur van de KNVB alle wedstrijden af en deelde mede, dat het gehele programma „verplaatst" werd naar 16 maart. Hoewel ongetwijfeld wel een aantal ter reinen bespeelbaar zou zijn geweest de vriendschappelijke wedstrijden, welke inderhaast werden gearrangeerd, vormen daarvoor het bewijs komt het ons voor, dat het Bondsbestuur ook met het weer afgelasten een wijs besluit heeft ge nomen, want tenslotte zou maar een klein deel van het vastgestelde competitie-pro gramma afgewerkt zijn met als gevolg, dat toch weer een inhaalprogramma zou moeten worden vastgesteld, omdat de clubs en vooral dezulke onder hen, die voor de bovenste of onderste plaats in aanmerking komen op het stand punt staan, dat zoveel mogelijk „gelijk op" moet worden gewerkt, zodat van een zondag winst, toch geen sprake zou zijn geweest. Inmiddels heeft het bestuur van de KNVB bekend gemaakt, dat de besturen van de verenigingen van het betaalde voetbal er rekening mee moeten houden, dat op 2de Paasdag, Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag een volledig programma wordt vastgesteld. Dit besluit was te verwachten, want tenslotte hebben de meeste clubs van het betaalde voetbal nog een flink programma voor de boeg. HET ELFTAL VAN TERRASVOGELS. In de Kaasstad bindt Terrasvogels met het volgende elftal de strijd tegen Alcma ria Victrix aan: Cöhrs; Goedhart en Van Gelder; Nieuweweg, Van Vuuren en Van Eden; Rijke, Timmer, Veldman, Troolen en Bouwer. VELSEN-WIJK AAN ZEE. In deze ontmoeting zal Velsen in de vol gende samenstelling verschijnen: Kaasen brood; Nijssen en Schoorl; Spanjaard, Bakkum en Hijnen; Braam, Van Schagen, Hoogzaad, Graaman en Boom. OP 23 MAART EEN INHAALPRO GRAMMA. Voor 23 maart is door de competitie leider van de KNVB een inhaalprogram ma vastgesteld. Van onze plaatselijke clubs komt Terrasvogels dan in Castricum in het veld tegen Vitesse. Diezelfde dag speelt Terrasvogels medegegadigde voor de onderste plaats Beverwijk op eigen terrein tegen ADO. De eerste ontmoe ting tegen Vitesse verloren de blauw hemden met 2-1 en het eerste treffen tus sen Beverwijk en ADO leverde de Heemskerkers twee punten op (1-0). SPORT VERBROEDERT. In den Haag werd de „vriendschappe lijke" wedstrijd tussen Schevemnyen- Holland Sport en Sparta besloten mee een fikse kloppartij. De Hagenaars „smaakten het genoegen" drie hunner spelers geblesseerd het veld te zien ver laten. Een dezer spelers zal dit seizoen wegens een sleutelbeenbreuk wel niet meer kunnen spelen. De leider schijnt in deze ontmoeting meer lijder geweest te zijn geweest. Maar dit is geen verontschulding voor het minder zachtzinnige spel! Velser Actie-Comité. VELSEN'S ANTWOORD AAN MINISTER STAF. De handtekeningslijsten van het „VEL- bomproeven en Atoombasisvestiging" zal SER ACTIE-COMITÉ tegen Atoom- Ie Minister van Oorlog worden aange boden op de dag dat het in de le Kamer zal worden behandeld. Hiermede valt dan de beslissing, want in de 2e Kamer is het aangenomen. De le Kamer zal he laas wel geen uitzondering maken. De regering neemt hiermede een ontzaglijke verantwoording op zich. De woorden van de geleerden over de hele wereld, 'H.M. Koningin Juliana, de Paus (deze laatste verzocht matiging en redelijk den ken) zijn dus alleen maar gehoord en niet VERSTAAN! Hoewel de juiste datum van behandeling in de Kamer na informatie, ook de ka merleden zelf nog niet bekend is, maar een week van te voren eerst wordt aan gekondigd en dit einde maart wordt ver wacht, verzoekt het secretariaat van het Velser Actie-eomité alle Velsenaren die nog in het bezit zijn van een handteke- ningslijst, deze in ieder geval vóór 25 maart a.s. aan Secr. Velser Actiecomité, Paramaribostraat 32, Santpoort-dorp toe te willen zenden. Mocht uw lijst nog niet vol zijn, doe dan nog even uw best. Het is de bedoeling dat deze handteke ningslijsten in zwijgende optocht, met spandoeken die de wil uitdrukken van de demonstranten, de Minister zullen worden aangeboden. Medewerking van alle vredesorganisaties is verzocht. Ver gunning voor deze demonstratie is bij de burgemeester van Den Haag aange vraagd. Daar de vrouwen beter dan de mannen deze dag kunnen vrijmaken, wordt ook de vrouwen van Santpoort verzocht zich op te willen geven indien zij mede willen demonstreren. Hoe groter de optocht, hoe indrukwekkender. Mocht demonstratie worden toegestaan, dan wordt aan de deelnemers tijd en plaats van opstelling der stoet medegedeeld. Vrouwen, laat merken dat het u werke lijk ernst is. Bedenk, het gaat niet alleen ons land aan, maar ook uw gezin, het gaat om de toekomst van uw kinderen! Vecht mee voor de vrede, maar niet met de wapenen der barbaren, maar met de wapens van de geest: de geweldloosheid. Vrouwen'(symbool van liefde en vrede), toon dat het U ernst is, de wereld niet langer door haat geregeerd kan blijven, maar dat de liefde voor de medemens, ook voor die van over onze grenzen, de voorrang heeft! Secr.: Mm. L. Keia-Jambroes VELSER ACTIE-COMITÉ tegen Atoombomproeven en Atoombasisvestiging. Uitslag „Spaar U rijk" prijsvraag van de rente-spaarbrief-actie. De in het blad „Eigen Haard" opgeno men puzzle heeft een groot aantal inzen dingen gebracht. Zoals de samensteller van deze prijsvraag al voorzag, kwamen in de laatste vraag enige „addertjes on der het gras" voor; het is gebleken, dat geen der inzenders alle reptielen heeft kunnen vangen. Negen inzenders kwa men echter de goede oplossing het meest nabij en de bij de inzendingen vermelde slagzinnen zijn door de jury naar eer en geweten, beoordeeld, met onderstaand re sultaat. Deze jury bestond uit de heren: L. de Boer, verificateur der gemeente fi nanciën; G. E. Bouwmeester, leraar tech nische bedrijfsschool; J. Folkertsma, jour nalist; A. de Jong, wethouder van finan ciën en J. Veenstra, secretaris der ge meente. Haar oordeel luidde als volgt: Eerste prijs (twee rentespaarbrieven) toegekend aan A. Bastiaans, Velsen (noord), voor de slagzin: Velsen's groei is Velsen's bloei. Tweede prijs (één rentespaarbrief) toe gekend aan A. Borst, IJmuiden, voor de slagzin: Van west naar oost, van noord naar zuid Velsen groeit gestadig uit. Derde prijs (één rentespaarbrief) toege kend aan C. van Es, IJmuiden, voor de slagzin: Helpt bouwen om alle Velse naren te stouwen. Bij deze prijzen was bovendien een ren tespaarbrief ter beschikking gesteld door de middenstandscombinatie Handelsver eniging „Groot IJmuidenDaarbij werd de netto-opbrengst van de ingezonden zegels gevoegd en het eindbedrag werd door het Propagandabureau enigszins naar boven afgerond om een toekenning in de vorm van rentespaarbrieven te ver krijgen. Wij wensen de prijswinnaars van harte geluk met het resultaat. Christ. Kleuteronderwijs te Santpoort-Station 29 maart opening nieuwe school. De Stichting voor Christelijk Kleuteron derwijs te Santpoort-Station is gevestigd te Bloemendaal en werd opgericht bij no- tariëele acte dd. 13 september 1948 ver leden voor Notaris W. A. Dolleman te Santpoort. Hoet' doel van de Stichting is het doen geven van Kleuteronderwijs op Alge meen Christelijke Grondslag, zulks in de ruimste zin des woords in een daartoe te stichten kleuterschool, naar gelang van omstandigheden over meerdere kleuter scholen uit te breiden. Met de realisering van dit deel werd een aanvang gemaakt in oktober 1948, toen het gebouwtje „De Toorts" op de Duin weg te Santpoort-Station werd gehuurd om als tijdelijk schoolgebouw te fungeren. Sindsdien is het aantal leerlingen snel ge groeid en moest reeds spoedig een wacht lijst voor nieuwe leerlingen worden aan gelegd. Met deze wachtlijst kwamen ech ter ook de zorgen voor het Bestuur om te pogen een eigen schoolgebouw ge schikt voor meer leerlingen te verkrijgen. Na vele jaren moeizaam onderhandelen met diverse Rijks- en Gemeentelijke in stanties, moeizaam o.a. door bouwstop, kapitaalschaarste en ten slotte beste dingsbeperking is het Bestuur toch in zijn pogingen geslaagd. Op 2 april 1957 besliste de Raad van de Gemeente Velsen over het verzoek om een eigen kleuterschool welwillend, in januari 1958 werd met de bouw een aan vang gemaakt en op 29 maart zal de scchool, gelegen aan de Bloemendaalse- straatweg schuins naast het perceel no. 151a worden geopend. Het Bestuur is er in geslaagd deze school in te richten naar de laatste eisen op dit gebied, waarbij vooral zeer veel aan dacht is besteed aan een verantwoorde kleurschakering en een juiste verlichting en verwarming. De kleuters zullen kun nen genieten van de aanwezigheid van zand-, klei- en watertafels, een poppen- hoek en miniatuur keukentjes met kleine aanrechtjes en gootsteentjes. Een zand bak van niet minder dan 30 m2 komt op het schoolterrein, waar ook nog buiten- materiaal als weidehek, loopplanken, marktkraam, paalkoppen enz. de kleuters ter beschikking staan. Voorwaar elk wat wils. En tenslotte wijzen wij erop dat er thans ook weer gelegenheid bestaat nieuwe leerlingen aan te nemen. Onmiddellijke aanmelding is echter gewenst, omdat ook thans nog een bepaald leerlingenmaxi mum geldt. Voorzitter van de Stichting is de heer M. C. Bolsenbroek, Schaepmanlaan 9, Bloemendaal, Hoofdleidster is mejuffrouw C. J. Louisse, Kinheimweg 21, Bloemen daal, bij wie nieuwe leerlingen kunnen woorden opgegeven. Zondag 16 maart H.H. Missen 6.45-8- 11.15 uur. Hoogmis 9.30 uur. Te 7 uur Lof, waarmede de Eerste Vasten Confe rentie door de ZeerEerw. Zeergeleerde Heer Dr. H. Kuipers, secretaris van het Bisdom. Woensdag St. Jozef. H.H. Missen te 7-8 uur. Te half 9. Gezongen Avondmis. Vrijdag te 7 uur. Maandelijkse Requiem te half 8 Kruiswegoefening. Zaterdag te half 8 Broederschapslof. ZONDAG A.S. J. STOFFEL, Hoofdstraat 165 Telefoon 8310 APOTHEKEN Telefoon 8510 De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, San tpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 250016760

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1