[predikbeurten APPEL 2" Nationale financiële radio-actie i uitspraak; juist? Schaken. Biljartnieuws. Collecte Dierenbescherming. Postduivenvereniging ,,De Luchtpost" Christian Science. Bijeenkomst Wereldfederalisten. Oranjevereniging Santpoort. R.K. Kerkf Santpoort 'ZONDAGSDIENST fflISffi ~s) TAXI E.S.T.O. Personalia. Klaverj aswedstrij d Albert Schweitzer- comité. Allerlei. Huidgenezing Jaargang no 13 actie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 rave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Huis SarfpoafeWeefflad aan Hras Vrijdag 28 mrt. 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 langende vleugels keerden de Ten gels zondag j.l. huiswaarts en geen >r: ze hadden tegen Vitesse een 60 nederlaag geleden, ie rust was men in het blauwwitte nog hoopvol gestemd, immers de was toen nog 00 en als er op loment een club was geweest, die oorsprong verdiend had, dan was Terrasvogels geweest, want het spel was in die eerste 45 minuten le kant der blauwhemden gekomen kansen om doelman Hagenaars te ren hadden zich ongetwijreld voor- n. Het waren vooral T hooien en er geweest, die voar de openingen d hadden, maar de overige aan- s hadden hardnekkig geweigerd de en kansen te accepteren. Het schie- an Veidman-c.s. was over het ge-' bepaald slecht en kwam men al tot een dragelijk schot, dan stond naars op de voor Vitesse al- goede plaats. eerste heltt weerde de Terrasvo- ■erdediging zich zeer goed. De ge- jke Valk - tacticus bij uitnemend- werd geducht in de gaten ge in en hij kon dan ook evenais zijn aanvallers betrekkelijk weinig uit- n, zodat met 00 de rust inging, e rust bleek Goedhart, die vóór de een blessure had opgeiopen, met van de partij te zijn. RoOKen had laats ingenomen. Ai spoedig bleek, it de hechtheid van de detensie met oede was gekomen en zo duur als lelpunten in de eerste helft waren ïst, zo goedkoop werden ze nu. In minuten tijd scoorden de Castricum- even zoveel doelpunten (20) en as te veel voor de Vogels, vooral Dmdat enkelen hunner mentaal de t niet konden opbrengen „to make :st of it". De Vitessenaren maakten min of meer een schiettent van en moest nog viermaal de bal uit het .éllen, zodat de thuisclub tenslotte :en onverwachte 60 overwinning eld verliet. I DEZE SCHEIDSRECHTER- in het verslag van de wedstrijd se-Terrasvogels te lezen staat, werd wilde hij na de rust nog mede- i, maar de scheidsrechter beduidde en de blauwwitte officials, dat hij i de rust uitvallen van Goedhart invaller zou toestaan, omdat hij het len van deze Terrasvogel zou aan- :n als zijnde het gevolg van een blessure. scheidsrechterlijke interpretatie en „bondsbestuu-rlijk" besluit is niet nze. We weten, dat destijds het bestuur besloot, dat, als het uitval- an een speler het gevolg was van ude blessure, geen invaller mocht :n toegestaan, maar naar onze me- noest onder een oude blessure wor- erstaan ene, die in een voorafgaan' Astrijd was opgelopen. de betrokken scheidsrechter gelijk n en zou dus onder een oude bles- er ook één moeten worden ver die een kwartier tevoren was op en, dan zou zulks inhouden, dat een gewonde speler, die, na door ainer te zijn opgekalefaterd, weer tijd meespeelde, maar al spoedig e conclusie kwam, dat het toch :lijk niet ging, geen invaller in het mocht komen. En dit is naar onze r nimmer de bedoeling van boven- md bestuursbesluit geweest. 7 ONS ZONDAG A.S. VACHTEN STAAT. ;omende zondag staan ons twee grijke wedstrijden te wachten, nl. svogelsHSV en Beverwijk n. de Terrasvogels betekent dit hun thuiswedstrijd en dan volgen er irie uitwedstrijden, nl. tegen Alc- -Victrix, CSV en Velsen. leiloo verloren de blauwhemden Is met niet minder dan 50 en toch komt het ons voor, dat returnwedstrijd tegen HSV de zware van het nog resterende pro- na is en dus door onze plaatsge- met beide handen moet worden grepen om de puntenvoorraad aan llen. Daartoe is vóór alles nodig, le voorhoede nu toch eens haar gaat beteren en zich wat pro ver toont dan tot dusverre: 21 in 18 wedstrijden, hebben op een en ander goede Tot nu toe leverden de drie op /aterloo-terrein gespeelde wedstrij- winstpunten en 7 goals vóór en 1 op. Laten de blauwwiten nu alles les zetten om dit trotse ongeslagen ecord te handhaven, n trekt naar Beverwijk en kan dus ;elf en de Terrasvogels een goede bewijzen door aan de St. Aagten- >p beide punten beslag te leggen, .un die punten echter niet zo maar schoot geworpen zullen worden, an kunnen de Kwekerslaners zich orbaat overtuigd houden, want de wijkers bevinden zich evenals de svogels in een weinig benijdens- lige positie. hebben wij goede hoop, dat Bak- :.s. in hun voornemen zullen slagen, s het alleen maar om het feit, dat ijkers een nóg onprcduct ever voor hebben dan de Terrasvogels. In wedstrijden scoorde hun aanval 16 doelpunten en in 6 wedstrijden kwam men zelfs niet aan doelpunten toe. Wij houden het er dan ook op, dat Vel sen op de volle buit beslag legt. VELSEN SPEELT GELIJK TEGENVELSEN. De vrije zondag benutten de hoogste twee elftallen van Velsen door het spe len van een oefenwedstrijd tegen elkaar. Het tweede elftal gaf dermate goed partij, dat het eerste met een gelijk spel (22) genoegen moest nemen na tot kort voor het einde met 21 te hebben achter gestaan. DERDE KLAS A. Alcmaria Victrix 1828; Egmondia 19—27; Vitesse 18—24; CSV 17—22; Wijk aan Zee 1820; Alkmaar Boys 17—15; ZAP 17—15; ADO 17—14; Velsen 1713; HSV 1813; Bever wijk 1811; Terrasvogels 1810. „Santpoort" 1 kampioen? Konden we de vorige week deze vraag bijna bevestigend beantwoorden. Nu is 't een feit geworden! Santpoort is inderdaad kampioen ge worden en staat nu op de drempel van de 1ste klasse, waarin vroeger vele ja ren achtereen gespeeld werd. De afge broken partij aan bord 4 tegen Rolland 2 werd op schitterende wijze door Blansjaar gewonnen! Eindstand dus 46 voor de Santpoorters. Onze verwach tingen we rekenden op remise werden dus overtroffen. Met tien punten uit 5 wedstrijden eindigden we nu on geslagen als no. 1 der 2e klasse afd. C (rayon Haarlem). Bordpunten 36 voor 13J/2, tegen 1. Er moeten nu nog 2 promotie-wedstrij den gespeeld worden tegen Zandvoort 1, kampioen 2 D. Dat wordt „erop of eronder". Indien we voltallig uitkomen zonder invallers, lig gen de kansen voor promotie zeker niei ongunstig. Er zal echter zeer serieus ge vochten moeten worden. Voor de schaak-liefhebbers volgt hier onder het verloop van partij Bloemen- Dli-iiJOjuui ufyvl/.vKv-u - ---- t- - T<" E D. b3 T. dl d2 p. d4 b4 c5 E3 f2 g3 h3. Zwart (aan zet): K f7 Dcb Td7 d8 p. ab b7 d5 e4 f5 g5 h5. Er volgde: 48. Ke 6, 4g. Tc 1, Tc 7, 50. b5ab x b5, 51. D x b5, Ta8! 52. Td4, D x DJ. 53. a4 x D. I c8. 54 c6 b7 x c6, 55. Tc5K e5. Zwart gal op! Voor de onderlinge competitie werden gespeeld: Groep 1: Labouchere-Brugman 1-0, Wol- ters-Schuurman 1-0, Haanappel-Pels 0-1, Kroone-Tuning 1-0. Groep II: Koolhaas-Blokker Yz-Yz' Blokker-Vos 1-0, Leijsma-Koolhaas 0-1, Vermeer-Busselman Yz'Yly Busselman- Vermeer 0-1! Kesting-v. d. Bronk 0-1, v. d. Bronk-Koolhaas 0-1. Groep III: Put-Baljet 0-1, Winters- Wulffelé 2 x 0-1, Wagner Sr.-Roos 1-0, Roos-Wagner Sr. 1-0. Prima dag voor Koolhaas, Blokker en Vermeer, die resp. V/i uit 3, en 1 Yz uit 2 behaalden. De strijd om de le en 2e plaats in groep II heeft zich door voornoemde uitslagen weer toegespitst. Vermeer heeft nu de minste verliespunten, 2J^, Oosterling 3 en Busselman 3Yz- van „Krijt op Tijd". Clubavond elke woensdag in Café „Zomerlust", Hoofd straat 124. Na een gezellige en sportieve strijd, ein digde de biljartwedstrijd „Krijt op Tijd' tegen „Centraal" met 16 tegen 24 punten in het voordeel van „Centraal". Hiermede ging de dubprijs naar IJmui- den. Na dit prettige intermezzo heeft K.O.T. ook haar onderlinge wedstrijd, waarvan het einde reeds in zicht was, met de volgende resultaten beëindigd: No. 1 met 34 pnt. werd A. Broekmeu- len; 2 met 31 pnt. A. Scheerl; 3 met 28 pnt. v. d. Syde; 4 met 25 pnt. D. v. d. Lugt; 5 met 22 pnt. A. de Waard; 6 met 21 pnt. S. Wittebrood; 7 met 15 pt. B. Böhm; 8 met 14 pnt. J. Böhm; 9 me, 14 pnt. L. Alkemade; 10 met 11 pnt. P. Schoone en als 11de met 5 pnt. C. War- re. Onder het motto „Wij onze biljartavond: dan de vrouwen de prijzen"; werden er buiten een keu als (éerste en een doos sigaren als 6e prijs, uitsluitend luxe huis houdelijke voorwerpen uitgereikt. En nuop naar Spaarndam. Want, na eerst nog even de Paaseiër- avond voor de leden op 2 april, begint „Krijt op Tijd" haar revanche wedstrijc tegen „Telescoop" in Spaardam op woensdag 9 april en vervolgens in Santpoort op 16 april en 7 en 21 mei en in Spaarndam op 23 april en 14 mei. De Dierenbescherming houdt in de gemeente Velsen in de week van 14 19 April een collecte. Collectanten kunnen zich melden bij de heer A. Kampman, Brederoodseweg 18 Santpóort-Z. In Memoriam J. Struys Op dinsdag 18 maart ontvingen wij het bericht van het plotseling overlijden van ons lid de heer Johannes Struys. In het volle leven, 55 jaar, werd hij weggenomen. De duivensport was hem dierbaar en grote plannen had hij voor het komend vliegseizoen. Zijn liefde voor deze sport demonstreer de hij door steeds met goede duiven uit te komen, en was hij een geducht tegen stander, die steeds met goed materiaal uitkwam. Bij de teraardebestelling op Westerveld, zaterdag j.l.. waren een 300-tal personen aanwezig. Velen uit de vishandel, waar in de heer Struys werkzaam was, maar ook vele duivensportvrienden. Door vele sprekers werd de overledene herdacht als een goed mens, die weinig woorden sprak maar veel werk verricht te. „De Luchtpost" verliest in hem een goed lid. Moge hij rusten in vrede! Het Bestuur. De First Church of Christ Scientist Haarlem houdt op zaterdag 5 april een open lezing door Jules Cern-c.s. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. De lezing wordt gehouden in de Engelse taal, om 2.30 uur. Om 4 uur vindt de voorlezing in de Nederlandse vertaling plaats. De toegang is vrij. De afdeling Haarlem der Wereldfedera- listenbeweging Nederland belegt op maandag 31 maart a.s. een bijeenkomst in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem. Voor de pauze spreekt Dr. J. B. Th. Hugenholtz over het onderwerp „Waar om ben ik Wereldfederalist". Na de pauze bespreekt Dr. D. G. G. van Rin- gelestein, inspecteur van het onderwijs te 's-Gravenhage, het onderwerp „De ontwikkeling van 't Wereldfederalisme". Er is gelegenheid tot het stellen van vragen en is hiervoor een forum samen gesteld. Aangezien de Wereldfederalisten Rp\„oni"o Nederland door haar wprk de vrede dient, is deze bijeenkomst van het allergrootste belang. Allen, die de vrede dienen worden verwacht. Belangrijke mededeling aan de leden. Het bestuur zal in afwijking van vo rige jaren op de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op a.s. woens dag 30 april, alleen voor de leden en de kinderen van de leden festiviteiten orga niseren. Daartoe heeft het bestuur de grote zaal van „Zomerlust" gereserveerd. In de namiddag zullen de kinderen enige uren kunnen genieten van een voortref felijk kinderprogramma. Tot deze voor stelling hebben alle kinderen tot 14 jaar uit het gezin, waarvan vader of de moe der lid is, gratis toegang. Des avonds zal een keur van artisten optreden voor de ouderen. Een Oranje-bal zal deze avond afsluiten. In verband met het beperkt aantal plaat sen kunnen maixmaal 2 personen uit het gezin worden toegelaten. Ook hier is de toegang geheel gratis. U en uwe kinde ren hebben dus vrije toegang tot een dezer voorstellingen mits u in het bezit bent van het diploma 1958. Zo u nog niet in het bezit bent van een diploma 1958 zo raden wij u ten zeerste aan dit bij de heer G. Hop, Hoofdstraat 187, aan te vragen. In een volgend nummer van „Huis aan Huis" zullen nadere mededelingen vol gen. Zondag 30 maart: Palmzondag. De stille H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur en de laatste H. Mis te half 12. Te half 10 Palmwijding, uitdeling der palmen en plechtige Hoogmis. Te 7 uur Lof en Vastenconferentie door de ZeerEerw Zeergel. Heer Dr. H. Kui pers, secretaris van het Bisdom. Donderdag 3 april: Witte donderdag. Te 4 uur en 6 uur namiddag Stille H. Mis sen. Te 9 uur PI. Avondmaals Mis. Vrijdag 4 april: Goede Vrijdag, 's Na middags te 3 uur plechtige Kruisweg oefening. Te 9 uur 's avonds Solemniteit van de Goede Vrijdag-liturgie. Zaterdag 5 april 's avonds te half elf Paasnachtwake, wijding van het Doop water en toediening van het H. Doop sel, daarna te middernacht Solemnele Vigiliemis van Pasen. De Eerste H. Communie van de kinderen valt op zondag 27 april. Alle vaders en moeders van de kleine com municanten worden dringend uitgeno digd tot een ouderavond in de parochie zaal op donderdag 27 maart 's avonds te 8 uur. De Eerw. Zuster M. Virginie, hoofd der H. Hart-kleuterschool, zal deze avond een causerie houden over: „Kinderproblemen vóór en rond de Eerste Communie-dag." Zeer belangrijk èn voor vaders èn voor moeders. Nie mand der ouders blijve weg! Van 1 april tot 13 mei zal ten behoeve van de Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers en nagelaten betrekkingen een tweede aktie „Appèl" worden ge voerd. Ook deze aktie zal worden geleid door de heer A. M. Bergers te Rotterdam, be kend door het voeren van vele geslaagde financiële akties, te weten: Rheuma, Anjer, Bijstand, SUS-akties, enzovoort. De aktie „Appèl 1" werd in 1957 door hem geleid en door een zuinig beheer kon de opbrengst van ruim 1.150.000,- worden aangewend voor de bouw van een moederhuis met 7 dubbele bungalows te Doorn, welk Bungalow-dorp zeer binnenkort zal worden geopend. Een ere-schuld van het Nederlandse vólk werd hiermede ingelost! De opbrengst van de huidige aktie zal worden aangewend voor tegemoetkoming in de exploitatiekostéïi van het Bugalow- dorp en voor de revalidatie van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers. Loten in vier kleuren, te weten: oranje, rood, wit en blauw a 1,per stuk zullen op duizenden verkoopadressen (winkeliers) verkrijgbaar zijn. Wéér zullen 5 woonhuizen, ieder ter waarde van 25.000,(of goederen) en 5000 andere waardevolle prijzen ter beschikking worden gesteld met een totale waarde van 225.000,Alle prijzen zijn belastingvrij! Eén van de 5 woonhuizen zal wederom gedeeltelijk door het Nederlandse be drijfsleven worden „aangekleed". In de maand april zal huis-aan-huis een gratis krant worden verspreid, waaraan niet minder dan 25.000,belastingvrije geldprijzen zijn verbonden. In alle plaatsen van ons land zijn bij winkeliers en kantoren van de Neder landse Staatsloterij verkoopadressen ge vestigd. Mocht men er niet in slagen loten te bemachtigen? Giro 18, ten name van „Appèl", Rotterdam. Geen geld in brieven, geen briefkaarten met extra postzegels enzovoort. In controleerbare collecten kan hiervan niet worden afgeweken! Mogelijk zou de vorm van de aktie, om welke reden dan ook, u niet kunnen ambiëren. Girorekening nr. 5210 is ge steld voor bedragen, waarvoor geen lo ten behoeven te worden gezonden. Er is dus bij deze nationale aktie voor nie mand reden om op dit „Appèl" te ont breken. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur ds M. W. J. C. de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) Tijdelijk Badhuis Wüstehian 10.15 en 3.15 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10.30 uur ds D. H. Biesrua 4 uur ds D. H. Biesma Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds J. P. Jacobszoon Doopdienst Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur Mevr. F. E. de Hoest-Bliek Haastrecht Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 10.15 uur ds J. A. Roskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaaruberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur Ds Ter Steege Bevestiging van nieuwe lidmaten 19 uur Prof. dr. G. C. van Niftrik Amsterdam Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds G. H. van Willenswaard Bevestiging van nieuwe lidmaten ZONDAG A.S. D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan Telefoon 8320 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 250016760 BanncRUK€ T€L€foonnumm€RS, POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Het voordeligste adres TAXI Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestrocst 4 De heer P. Molenkamp, voorheen kan toorhouder van het Postkantoor te Santpoort dorp, heeft met ingang van 1 maart de P.T.T. met pensioen ver laten. De Klav asclub „Zomerlust" organi seert e -erjaswedstrijd om een groot n op dinsdag 1 April des A Zomerlust. VOORUCHTINGSBUREAU VAN OENVOEOINGSRAAD1 DE „MAKE-UP" VAN ONZE LEVENSMIDDELEN. Kleur is een belangrijk element in ons leven en bepaalt voor een groot deel de indruk, die wij van dingen, personen, een omgeving krijgen. Ook voedsel kan aan lokken of afstoten door de kleur. Het is geen wonder, dat levensmiddelenbereiders overal en altijd hebben getracht hun pro ducten er gunstig gekleurd op te doen staan en waar nodig de natuur een hand je geholpen hebben. Het kleuren zelf is niets nieuws; denken wij maar aan de eeuwenlang toegepaste kleuring van bo ter en kaas, het gebruik van saffraan als kleurmiddel in diverse gerechten, van pererood bij sommige inmaak. Door ge bruik van deze en andere „natuurlijke" kleurmiddelen kan een kwaadwillende weliswaar soms de ondeugdelijke toestand van zijn waren maskeren, ernstige be zwaren werden overigens niet tegen de kleuring geuit. Dit is tegenwoordig wel anders. De laat ste honderd jaar zijn het arsenaal van kleurstoffen en de toepassing ervan, sterk in omvang toegenomen, vooral door de ontwikkeling van de chemische industrie en het feit, dat de bereiding van levens middelen meer en rq,eer van gezin naar bedrijf en industrie overging. Voor het kleuren worden behalve natuur lijke plantaardige, dierlijke en anorgani sche kleurstoffen, synthetische in de han del gebracht. Hieronder waren er enkele, o.m. enige teerkleurstoffen, die schadelijk voor de gezondheid bleken te zijn. Dit heeft in vele kringen een angst ver oorzaakt voor alle synthetische kleurstof fen. De angst is in zoverre een goede raadgever gebleken, dat hij onderzoek naar mogelijke schadelijke werkingen ge stimuleerd heeft. Geen nieuwe kleurstof mag in de handel gebracht worden voor dat de werking van hoge concentraties ervan op verschillende soorten proefdie ren is nagegaan. Dikwijls wordt dan de kleurstof niet alleen met het voedsel maar ook buiten de voedselweg om gegeven. Het spreekt vanzelf dat, wanneer scha delijke gevolgen worden geconstateerd of vermoed, de stof voor de kleuring van levensmiddelen verboden wordt. Door de werking van de stof in veel hogere concentraties te bestuderen dan die in het voedsel voorkomen neemt men een ruime veiligheidsmarge. Gebleken is dat „synthetisch" niet syno niem is met schadelijk, „natuurlijk" niet met onschadelijk. Er zijn meer onschade lijke dan schadelijke synthetische kleur middelen, naast gevaarloze natuurlijke verven zijn uiterst giftige natuurproduc ten te noemen. Vaak behoren de synthetische vergiften tot eenzelfde chemische groep van stof fen. Het is echter niet zo, dat van een bepaalde groep van stoffeD, waaronder schadelijke zijn, alle leden een nadelige werking uitoefenen. Onder de kanker verwekkende kleurstoffen bevinden zich vnl. basische. Soms kan men door een klein deel van het molecuul te wijzigen de schadelijke werking verminderen of geheel te niet doen. Ook de zuiverheid van de kleurstoffen speelt een rol. Een stof die in chemisch zuivere vorm onschadelijk zou zijn, kan door een verkeerde bereiding of behande ling onzuiverheden bevatten, waardoor kans op schadelijkheid niet denkbeeldig is. Aan de kleurstoffen, die de industrie aflevert, dient dan ook een zuiverheids- eis gesteld te worden. Aangaande het toelaten van kleurstoffen in en op levensmiddelen bestaan verschil lende systemen. In sommige landen kent men het verbod van een a; ital als scha delijk bekend staande kleurstoffen en toe lating van alle andere. In andere landen (o.a. de Ver. Staten, Frankrijk en Zwe den) mag slechts een gering aantal met name genoemde kleurstoffen in levens middelen worden verwerkt en zijn alle overige verboden. Hier gaat men in ons land ook heen. Momenteel is he- nog zo, dat in enkele produkten (bijv. vermicelli, azijn, boter, margarine, vruchtenwijn) slechts een of twee met name genoemde kleurstoffen verwerkt mogen worden. In andere (zoals puddingpoeder, cakemeel, paneermeel, consumptieijs, huishoudjams, limonadesiroop, tomatenpuree) wordt van de kleurstof niet anders geëist dan dat hij onschadelijk is. Men iaat de 'fabrikant dus enigszins vrij in zijn keuze en legt de moeilijke beslissing over het onscha delijk zijn bij de Keuringsdiensten. Door de Adviescommissie Warenwet is in 1956 een kleurstoffenbesluit ontworpen, waar in een lijst is opgenomen van 17 stoffen, die voor de keuring van levensmiddelen toelaatbaar zijn, met uitsluiting van an dere. Aan de samenstelling van de kleur stoffen zijn enige eisen gesteld. Vanzelfsprekend betekent dit niet, dat de fabrikanten met dit palet „maar raak" kunnen kleuren. Men is gebonden aan de Warenwet-besluiten. Het kleuren van levensmiddelen als brood, aardappelen, vlees, verse vis, groente, melk, blijft ver boden. Men hoopt te komen tot een internatio nale regeling van het kleurstoffenpro- bleem (hetgeen niet betekent dat alle na tionale wetgevingen op dit gebied gelijk luidend moeten zijn). Niet alleen de volksgezondheid, ook de levensmiddelen industrie en -handel zal met internationaal toezicht ten zeerste gebaat zijn. Men schrijft ons: Het Comité „Albert Schweitzer tegen Atoombomproeven" te Groningen, p/a Wassenberghstraat 9-IIa werkt nog lot 1 juni a.s. aan het petitionnement voor de Verenigde Naties. Het verzoekschrift „Alle krachten in te spannen om een in ternationale regeling te treffen tot stop zetting van de proeven met atoomwa pens" zal daarna aan de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties ge zonden worden. Deze vergadering wordt naar van bevoegde zijde vernomen is, in september a.s. gehouden. Het ligt in de bedoeling van het Comité om aan de regeringen van alle landen, aangesloten bij de Ver. Naties, bericht te sturen van de aanbieding van het petitionnement. Ondertussen wordt de handtekeningen actie, door middel van Esperanto, ook internationaal gehouden; aan het Co mité zijn tot nu toe lijsten met hanteke ningen gezonden uit West-Duitsland. Oost-Duitsland, Japan, Vietnam, Frank rijk, Italië en Tsjechoslowakije; uit het laatste land kwamen reeds 15.000 hand tekeningen binnen. Verder is met steun van het Comité door een medewerker in Amsterdam de filhi „Schaduwen over Hiroshima" gekocht - Om deze film voor het publiek begrij pelijker te maken heeft het Comité, in plaats van de Engelse tekst, een volledig gesynchroniseerde Nederlandse tekst op een band laten opnemen. Ook is besloten om, als in september alle kosten van drukwerk, porto e.d. betaald zijn, en er dan nog enig baj|g saldo mocht overblijven, dit saldo te be stemmen voor de vele ongeneeslijke" slachtoffers.van Hiroshima en Nagaseki, die aan de totstandkoming van de film meegewerkt hebgen. Het Comité verzoekt nu allen, die met de lijsten werken, rekening te houden met de datum van 1 juni a.s., want om streeks die tijd moeten de lijsten, liefst volgetekend, aan het secretariaat, Was senberghstraat 9 Ila te Groningen, te ruggezonden zijn. Groningen, maart 1958. J. le katte, secretaresse. HET POLSHORLOGE met atoom aan drijving is er ook al. Het komt natuur lijk uit Amerika. Men heeft daar een kleine atoombatterij ontwikkeld, die een polshorloge een levensduur geeft van vijf jaar zonder dat het opgewonden behoeft te worden. De batterijen zijn ook ge schikt voor kofferradio's, maar voorlopig kunnen wij niet prat gaan op het bezit van een horloge of radio met een atoom batterij, want vooreerst zullen deze fabri katen nog niet in de handel worden ge bracht en als het zover is, wie van ons zou het dan kunnen betalen? VOOR EIGEN GENOEGEN. „In zon cel ga ik niet zitten. De gevangenis is verouderd en verrot", zei de Braziliaanse miljonair Moura toen hij voor een ver keersdelict tot een week gevangenisstraf werd veroordeeld en daarvoor in een cel werd gestopt. Hij liet het er ook niet bij zitten na zijn bovengenoemde verklaring. Hij liet een aannemer en bouwvakarbei ders aanrukken en liet zich een privé-cel bouwen, waarin een prins graag een dag zou willen doorbrengen. Maar ja, dat kan een miljonair nu eenmaal gemakkelijk doen. Nederlandse Post Combinatie Artikelen dienst, Hogeweg 14, Amsterdam-O. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1