I Oranjevereniging Santpoort" Opening school van de Stichting Christelijk Kleuteronderwijs te Santpoort-Station. Dr Meindert de Groot promoveert. T uinbouwstudieclub „5 Mei". Nieuws van V olksonder wij s Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Schaken. T.V.S.-nieuws Personalia. Uitslag klaverjaswedstrijd R.K.S.V. Velsen. R.K. Kerkf Santpoort Hoe Thee aan zijn naam komt. Zilveren ambtsjubileum. Uitslag van de opstellenwedstrijd Rentespaarbrief-actie" Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 le Jaargang no 14 Vrijdag 4 april 1958 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 ieronder vindt u vermeld het officiële programma, hetwelk uitsluitend bestemd is )or de leden en de kinderen van de leden. li) delen u alvast mede dat de gratis toegangskaarten afgehaald kunnen worden bij heren Segers en Wildschut van 14 tot en met 19 april (tijdens de winkeluren), inderprogramma: van 14.30 tot 17 uur, wordt verzorgd door Santos, vond-programma voor de ouderen, aanvang 8 uur. nova Cabaret Revue „Lachparade", Kennismaking met Rudi Carell. Herman Teunissen bespeelt zijn electronisch wonderorgel, de tuttivox. Carla met haar spekende poppen. 1. Ad Engel en assistente brengen hun manipulatie-show. i. Frans van Dusschoten imiteert. Christine Spierenburg, de bekende radio-zangeres. Rudi Carrel vertelt. Pauze. Herman Teunissen met vrolijke accordeonklanken. Ad Engel neemt u bij de neus. Christine Spierenburg zingt haar successen. Frans van Dusschoten. Afscheid. ierna zal deze avond met een gezellig Oranje-bal worden afgesloten, og zij vermeld, dat de gratis toegangskaarten alleen afgegeven worden op boven- inoemde adressen wanneer u in het bezit bent van het diploma 1958, welk diploma j de heer G. Hop, Hoofdstraat 187, verkrijgbaar is. ERRASVOGELS NEEMT EVANCHE OP HSV 2 blauwwitten hebben na hun smade- ke 60 nederlaag tegen Vitesse het >ute stukje uitgehaald HSV met een -0 nederlaag Heiloo-waarts te sturen, ius revanche nemende voor de des- ds in dit vriendelijke plaatsje geleden -0 nederlaag en daarmede beslag leg- nd op 2 kostbare winstpunten, die diswaar geen effect sorteerden, door- t ook Beverwijk het tot een over- nning wist te brengen, maar waar in men zich de waarde toch wel rea- eert, als men bedenkt, hoe troosteloos t er voor de Vogels zou hebben uit zien, als de wedstrijd tegen HSV geen 'ee winstpunten zou hebben opge- /erd. et het feit voor ogen, dat de laatste d de productiviteit van de voorhoede r onder de maat was gebleven, had T.C. van de Vogels radicale maat- gelen genomen: Bouwer, Rijke en eldman waren afgevoerd en de oudjes hjnen, Röbken en Spanjaard waren :er van stal gehaald. Dat hiermede hter het voorhoede-vraagstuk bij de agels is opgelost, zouden we niet gaar- willen beweren, maar dit zal ook tmand verwacht hebben. >n feit is het echter, dat de routine in de oudjes het hare tot de over rating heeft bijgedragen, evenzeer als :t goede werk, dat de verdediging ze middag op de grasmat legde, eze goede vorm van de blauwwitte fensie kwam vooral te pas in het 'eede deel van de eerste helft, toen HSV-ers een hevige druk op de trrasvogels-veste uitoefenden, adat de rust met gelijke stand (00) as ingegaan, scoorde Wijnen in de 'eede helft, waarin Terrasvogels mo- :lijk wel iets gevaarlijker was dan SV de goal, die de blauwwitten 'ee zulke kostbare punten rijker maakte het trotse ongeslagen thuisre- rd-op-het-Waterloo-terrein gehand- lafd deden blijven. Tai dit laatste betreft: Is het wonder, it men in Terrasvogels-kringen wel :ns denkt: „Hadden we het gehele izoen maar. op dit terrein gespeeld!" ELSEN KON NIET SCOREN. 5n doelpunt was voor Beverwijk vol- >ende om beslag op twee kostbare instpunten te leggen en voor Velsen tekende dit ene Beverwijkse doelpunt, it het nog geducht op z'n tellen moet issen, wil het niet op de onderste aats komen, al is het natuurlijk een it, dat Beverwijk, HSV en Terrasvo- :ls er momenteel toch altijd nog slech- r voorstaan. e oorzaak van deze nederlaag is toe te hrijven aan het zwakke spel van de elsen-voorhoede, want in het veld wa tt de geelblauwen zeker niet 't zwakst, tegendeel, als het er op aankomt, heeft wedstrijd zich voor het grootste deel in de tijd afgespeeld op de Beverwijkse lift. Er ging van de Velsen-aanval hter te weinig stootkracht uit - voor- Boon, Hoogzaad en Van Schagen 'eelden niet sterk en zo men al eens ode plannen had om de speeltrant te iranderen, dan stonden doelman Raap i zijn mannen of het houtwerk een lelpunt in de weg. Beverwijk liet al 'enmin daverende dingen zien. Ook j deze club was de voorhoede vrijwel len knip voor de neus waard en het >or Veldman gescoorde doelpunt vam dan ook op een ogenblik, dat emand het had verwacht. Met de ne- irlaag in het zich is toen Bakkum nog lar voren gegaan, maar ook dit leidde et tot de gelijkmaker, al is het een feit, it doelman Raap eenmaal al zijn capa- teiten moest te hulp roepen om dit )or Velsen toch wel verdiende resul- at te voorkomen. 7AT ONS TWEEDE PAASDAG E WACHTEN STAAT. 7at ons maandag a.s. te wachten aat? Mét ons zal een ieder, die geen volkomen out-sider is en het programma HSVADO, CSVTerrasvogels, VelsenVitesse, ZAPBeverwijk en Alkmaarse BoysEgmondia maar even bekijkt, het eens zijn, dat dit „heel wat" is en dat die dag links en rechts spaanders zullen vliegen als nog nim mer tevoren. Onze beide derde klassers gaan zich dus meten met de Castricumse derde klas sers. Dit geschiedde op 24 november jl. ook en toen won Velsen met 32 van Vitesse en verloor Terrasvogels met 2-1 van CSV. Wat nu Velsen aangaat, hopen we op een reprise, maar ten op zichte van de blauwwitten hopen we op een revanche. En hoe staan nu de kansen onzer plaatselijke clubs? Velsen heeft het on getwijfeld zwaarder dan Terrasvogels, niet alleen omdat Vitesse zondag j.l. nog getoond heeft sterker te zijn dan CSV, maar ook omdat de Velsenaren toch altijd nog -zij 't dan een heel klein kansje maken op de bovenste plaats en dus meer belang hebben bij een over winning dan het geen kans meer hebbend CSV. En toch de geelblauwen heb ben het op 24 november laten zien behoeven onze plaatsgenoten deze wed strijd niet te verliezen, als de voorhoede nu maar weer eens toont, wat ze waard is ten opzichte van snel en zuiver af geven, zich vrijlopen en schieten. Terrasvogels heeft het we zeiden het hierboven reeds naar onze me ning minder zwaar dan Velsen, maar dit houdt geenszins in, dat CSV de punten aan Van Vuuren-c.s. cadeau zal doen. Integendeel, we houden er ons van over tuigd, dat de Vogels zich van de eerste tot de laatste minuut ten volle zullen moeten geven om op beide punten be slag te leggen. Maar het komt ons voor, dat een daardoor eventueel verlaten van de onderste plaats die inspanning ten volle waard is. DERDE KLAS A. Alcmaria Victrix 1930; Egmondia 19—27; Vitesse 19—26; CSV 18—22; Wijk aan Zee 1922; Alkm. Boys 17—15; ZAP 18—15; ADO -8—14; Velsen 1813; HSV 1913; Beverwijk 1913; Terrasvogels 1912. De opmerkzame lezer zal het opvallen, dat een opzichte van de door ons in ons vorig nummer gepubliceerde ranglijst al leen de getallen wijziging hebben on dergaan, maar dat alle clubs dezelfde plaatsen zijn blijven bezetten en zulks ondanks het feit, dat de afgelopen zon dag toch enkele verrassende uitslagen te noteren vielen. Wat de aandachte lezer al evenmin zal ontgaan, is de mooie positie, welke Alc maria Victrix inneemt De situatie voor deze 60 jaar oude Alkmaarse club lijkt ons zelfs zo, dat haar moeilijk het kam pioenschap kan ontgaan. Wat de situatie in de onderste regionen aangaat, naar waarheid kan gezegd wor den, dat de overwinningen van Bever wijk en Terrasvogels in combinatie met de nederlagen van HSV, Velsen en min of meer ook die van ADO, de nodige onrust in verschillende kampen hebben gebracht. Er staat ons dan ook een spannende eindspurt te wachten. Jam mer alleen, dat ook Velsen en Terras vogels bij deze eindspurt betrokken zijn. We kunnen slechts hopen, dat beide clubs nog bijtijds het vege lijf zullen weten te bergen! HET VELSEN-SECRETARIAAT. Het secretariaat van Velsen is van 1 april af toevertrouwd aan de heer K. Sneekes te Driehuis-Velsen. SCHOOLVOETBAL. Woensdag j.l. zijn de jaarlijkse school- voetbalwedstrijden op „Schoonenberg" weer begonnen. Alle Santpoortse scholen nemen er weer aan deel. Ze komen uit in afdeling E. Voor deze lagere-scholen- groep schreven niet minder dan 28 elf tallen in. Ze zijn ingedeeld in 7 poules van vier. De zeven poule-winaars en één der nummers 2 bij loting aan te wij zen toen weer in 2 poules van vier en de twee winnaars van deze poules komen in de finale. De poule-wedstrijden duren 2 maal 15 minuten zonder rust en de finale welke op zaterdag 12 april van 910 wordt gespeeld, 2 maal 30 minuten met 5 minuten rust. De Adolf van Nassauschool, de Titus Brandsmaschool, de School met de Bij bel, die ieder met één elftal inschreven en de Brederodeschool, die twee elf tallen het veld instuurt, zijn in een poule ingedeeld, met uitzondering van het tweede Brederode-elftal, dat samen speelt met de Julianaschool 2, de Theo l'hyssenschool 2 en de Insingerschool 2. Na het verschijnen van dit blad wordt voor deze afdeling nog gespeeld op 5, 8 en 12 april. Op woensdag 26 maart is dokter Mein dert de Groot gepromoveert tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: Quantitatieve benadering van het verzuim door neurosen bij neder- landse fabrieksarbeiders. Zijn promotor was Prof. P. Munten dam. Wij wensen onze oud-plaatsgenoot van harte geluk met het behaaide succes. Het getuigt -zoals Prof. Muntendam het in zijn toespraak uitdrukte -van grote moed en doorzettingsvermogen om op zijn leeftijd 54 jaar een der gelijk omvangrijk werk nog aan te dur ven. Op de receptie waren ook vele oude vrienden en patiënten uit Santpoort en omgeving aanwezig om de jonge doctor en zijn familie geluk te wensen. Wat ons allen oprecht gespeten heeft, is dat we naast de hand van de oude mevrouw de Groot niet de hand van de oude dokter hebben kunnen drukken. Hij kon helaas niet aanwezig zijn om dat hij kort te voren in een ziekenhuis opgenomen moest worden. Ons aller beste wensen voor een spoedig herstel gaan naar hem uit. De tuinbouw studieclub Velsen organi seert een bijzondere avond voor haar leden en belangstellenden (ook dames) op donderdag 10 april a.s. in de koffie kamer van de begraafplaats Westerveld. De heer Vonk, chef van de gemeente kwekerij te Haarlem spreekt over „Zo merbloemen in de particuliere tuin", toe gelicht met kleurendia's. De heer Vonk is voor de leden geen onbekende en vertrouwd het bestuur dat vele deze avond zullen bijwonen. Opnieuw naderen wij de datum van de 5e mei, onze Nationale bevrijdingsdag. En wat wij al jaren zien aankomen, is helaas een feit geworden. Namelijk, de beschamende voorstellen om dit feest van onze bevrijding maar één maal in de vijf jaar of desnoods in de tien jaar te gaan vieren. Dit betekend niets min der als een slag in het gelaat van het Nederlandse volk en niet minder een nationale schande tegenover hen, die voor onze vrijheid hun leven gaven. De waarachtige vreugde van deze dag leeft in de ziel van het Nederlandse volk, maar deze wordt geknecht. Juist een dag als de 5e mei, die ons uit de knechtschap van de niets ontziende bezetters verloste moet ons wel diep doen beseffen, wat deze dag ons te zeggen heeft. Niet minder dan vijf lange oorlogsjaren zijn eraan voorafgegaan, waarbij elke dag, iedere minuut, om deze dag is gestreden, geleden en gebeden. Nog als een wonder is deze dag tot ons gekomen, na de verschrikkingen van dit onmenselijk werelddrama. Thans zijn wij weer te koop voor zil verlingen en verloochenen zelfs het grote voorrecht, weer te mogen leven zo wij zelf verkiezen. Laten wij goed bedenken, dat wat zij, die voor de vrijheid vielen ons heb ben teruggeschonken, alleen maar door geslachten kan worden vergoed. Wij hebben de plicht de 5e mei uit te dragen, omdat het lot van de bevrijding ons daarvoor aanwees. Wij als Nederlanders, als naaste vrien den, van hen die vielen plegen verraad als wij zouden zwijgen. De 5e mei behoord met haar vreugde bij het Nederlandse volk, zij behoord aan de jeugd, wier vaderen zich ontworstel den aan de gruwel van de meest on menselijke verschrikkingen van deze laatste wereldoorlog. Laat de machtige drang die ons in de moeilijkste jaren van ons leven zo in tens beroerde, ons nog eenmaal grij pen, om hierin terug te vinden de grote innerlijke vreugde van de bevrijding, juist omdat wij in die donkerste uren hebben leren beseffen wat vrijheid zeg gen wil. Ais Nederlands volk moge wij diep be seffen dat de 5e mei ons werd opge dragen als een kostbaar pand. Als u het hiermede eens bent, laat u dit dan blijken. C. Spoor, Hagelingerweg 85, Verleden week werd opnieuw een ge combineerde vergadering gehouden met de oudercommissies en hoofden van de openbare lagere- en kleuterscholen. Op de vergadering in december werd het besluit genomen een verzoek aan de Raad der gemeente Velsen te richten om de tariefsverhoging van het vervoei der schoolkinderen ongedaan te maken, daar deze verhoging (en trouwens hei hele vervoer) een extra belasting vormt voor de ouders der kinderen die vei van de school hunner keuze wonen. Verder werd een verzoek aan B. en W. gericht om een extra knipperlicht te plaatsen aan de linkerkant van de over weg aan de Wüstelaan aan de zijde der Brederodeschool op schouderhoogte der kinderen. Ook werd een verzoen aan B. en W. gericht om een gym nastiekzaal te doen bouwen bij de Bre derodeschool, daar de kinderen uit de vijfde en zesde klas nu steeds naar de Adolf van Nassauschool moeten gaan om te turnen en de kinderen uit de eerste vierklassen helemaal geen lich. opvoe ding krijgen. Op de eerste twee adressen werd reeds een gunstig antwoord ontvangen, terwijl B. en W. er voorts op wezen dat juist kinderen de meeste discipline aan de dag leggen bij overwegen, knipperlichten enz. De volgende gecombineerde vergadering zal plaats vinden op woensdag 16 april. Afdeling Santpoort. Een drukke maand deze keer, want we beginnen op 11 april in „de Weyman" een kindermiddag te geven, waar „Perikles" op vrijdagmiddag half drie zalgoochelen. Kaarten verkrijgbaar bij de bestuursleden a 0,25. Dames-leden vrije toegang op vertoon van diploma. Op maandag 14 april zal Drs. J. W. Wichers te Bloemendaal een lezing met lichtbeelden houden over: „Geheimzin nige stoffen die het leven beheersen", Deze lezing is in de zaal van 't badhuis „De Spaarnberg" aan de Wüstelaan en begint om precies 2 uur. Op maandag 28 april maken we een excursie naar Coöp. Condensfabriek „Leeuwarden". Spoedige opgave wordt verwacht bij de excursieleidster mevr. van Dijk, B. Enschedélaan 55 (overdag tot 5 uur) en bij mevr. Busselman, Wüstelaan 17. De onderlinge competitie van de Schaakclub „Santpoort" is nu voor meer dan twee-derde achter de rug en kan nu wel gezegd worden, dat G. Kroone zo goed als zeker het club-kampioenschap zal behalen. K. Steijn was de enige die tot en met de 10e partij gelijke tred met hem hield, maar moest laatstgenoem de wegens studie-redenen het bezoeken der club-avonden voor lange tijd staken. Kroone heeft nu 14J^ puilt uit 16 par tijen vergaard. Pels en Wolters staan resp. 2 en 3 met 12J^ punt uit 16 en 17 partijen. In totaal moeten 20 partijen ge speeld worden. In groep II leed Oosteling een neder laag, hierdoor is de spanning in deze groep weer volledig teruggekeerd. Stand: Busselman 11 Yl uit 15. Vermeer 103^2 uk 14 en Oosterling 10 uit 14. In groep III is 't nu: no. 1 Wulffelé 1 TYi uit 19, no. 2 Baljet 12 uit 16, Put YiYi uit 20, Roos 8 uit 14. (Kopgroep). Als dit nieuws verschijnt is Santpoort I Zandvoort I al gespeeld voor promo tie naar le klasse. Hopelijk kunnen we de volgende week daarover goede be richten melden! Voor het KNGV-jeugdkamp in de zomer vakantie bestaat onder de jeugdige leden van TVS nog al veel animo, zodat er onder deskundige leiding in deze vakan tieweek in de omgeving van Arnhem volop zal worden genotenzodra de datum bekend is zal deze spoedig aan de adspiranten worden doorgegeven. In verband met de Paasvakantie zullen de lessen in de Adolf v. Nassauschool geen doorgang vinden en wordt op maandag 14 april voor alle afdelingen weer begonnen. Bij het Vakonderwijs-examen Horeca bedrijven werd het einddiploma Hotel houder behaald door onze plaatsgenoot de heer J. Westerhoven Jr. Bij de te Utrecht gehouden examens voor het modevak slaagde voor costumiëre mevr. M. Boeree-Booy. Zij werd opgeleid door mej. Roodenburg. georganiseerd door de Klaverjasclub „Zomerlust" H. L. den Haan 4955 pnt., P. Heere mans 4716 pnt., C. Dam 4629 punten, A. Schouten 4618 pnt., J. van Geldorp 4610 pnt., C. Hoogzaad 4580 punten, Lammers 4554 pnt., de Jong 4522 pnt. Zaterdag 29 maart is de zaal Dekker aan de Bioemendaalsestraatweg de of ficiële opening geschiedt van de nieuwe Chr. Kleuterschool. De heer M. C. Bolsenbroek opende de overvolle vergadering en sprak cp geestige wijze over de moeilijkheden die overwonnen moesten worden, vóór dat de nieuwe school er stond. Dank zij de prettige samenwerking met de wethouder van onderwijs, de heer de Boer, de architect der gemeente, de heer H. Peters, de architect de heer A. Koning en de Rijksinspectrice mej. Mui ier, is alles prettig verlopen. Het woord werd gevoerd namens de kerkeraad der N.H. Gemeente door Ds. D. ter Steege, namens de N.H. Kerke raad van Bloemendaal door Dr. J. H. Stelma, door de heer F. O. Touber, alg. Adjunct der Ver. voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort en namens de ouders door de heer Schipper, die Een zeer groot aantal opstellen van leerlingen van de hoogste twee klassen van de lagere scholen in de gemeente Velsen moest door de jury worden be oordeeld. Deze jury bestond uit de heren J. Algera, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, H. de Boer, wet houder van Onderwijs, L. van Hameien, lid van de gemeenteraad en H. W. van Kaam, journalist. Na drie voor-selecties van de inzendin gen bleef, na veel wikken en wegen, een vijftal opstellen voor de eindbeoor deling over. Tenslotte werd de volgende uitslag verkregen: Eerste prijs: Een Rentespaarbrief: Joke Afdeling Turnen Door de welwillende medewerking van het R.K. Schoolbestuur heeft de afde ling Turnen per 1 april a.s. de beschik king gekregen over de nieuwe gymzaal bij, de scholen. Dit lokaal is een juweel tje van inrichting en voorzien van de modernste hulpmiddelen en werktuigen. Moeite noch kosten zijn gespaard met het doel om de katholieke jeugd gelegen heid te geven, hier sport te beoefenen. Vooral de edele turnsport kan hier vol ledig tot zijn recht komen. We verwach ten dan ook een nieuwe opbloei van de afdeling, zodat wanneer ieder lid nog een lid meebrengt, misschien weer aan uitbreiding van de zaal moet worden ge dacht. Vooral junioren en dames sporen wij aan om geregeld op de oefenavonden te komen. „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd" geldt ook vooral bij de sport. Door omstandigheden werd de jongens- afdeling voorlopig stopgezet. Jongens kunnen zich nu weer opgeven bij de leidster van de afd. Santpoort, Vlucht- hovenstraat 2. Op woensdag 26 maart is de gewone zaal wegens „stemming" niet beschik baar, maar kunnen de avondgroepen zich al vast inwerken in de nieuwe zaal aan de Terrasweg. Kom dan ook alle maal! Hier volgt een overzicht van de lesuren: Woensdag: kleuters 46 jaar 1.30-2.30; meisjes 6—8 jaar 2.30-3.30; adspiranten 1214 jaar 6.307.30; junioren 1417 jaar 7.308.30; dames vanaf 17 jaar 8.3010 uur. Donderdag: meisjes 810 jaar 4.30- 5.30; meisjes 101 jaar 5.30-6.30. Donderdag 3 april (Witte Donderdag) 's avonds 9 uur PI. Avondmaalsmis. Vrijdag 4 april (Goede Vrijdag). Te 3 uur PI. Kruiswegoefening. Te 9 uur 's avonds plechtigheden van de Goede Vrijdag. Zaterdag 5 april te half elf Paasnacht- wake daarna te middernacht plechtige Vigilie mis. Zondag 6 april Eerste Paasdag H.H. Missen te 6.45, 8 uur, 11.15. Te half 10 Solemnele Hoogmis. Te 7 uur plech tige Paasvespers. Maandag 7 april (Tweede Paasdag). H.H. Missen te 6.45, 8 uur, 11.15 pl. Hoogmis te half 10. Geen lof. Donderdag 10 april te 10 uur gezongen Huwelijksmis voor het bruidspaar Klop- pers-v. d. Kolk. Vrijdag 11 april te half 8 Lof. Zaterdag 12 april te half acht Broeder schapslof. WfRzfQOGT uw omzet g een poppenkast aanbood. Tot slot gingen de genodigden en ver dere aanwezigen de prachtige lichte school bezoeken. Hier heeft mej. Louise de leiding, ge steund door mej. Kuiper, die spoedig het nodige examen hoopt te doen. Er is een monument opgericht waar volgens Ps. 78 aan het volgende geslacht te vertellen is van 's Heeren wonder daden. die Hij gedaan heeft. Met dit woord heeft de voorzitter zijn openings rede gesloten. Onder de vele medewer kers mag niet verzuimd worden te noe men de H.H. M. C. Bolsenbroek, P. v. d. Wende en L. Kuiper. Zij hebben nog enkele wensen, maar de hoofdzaak is voltooid. Een mooie dag in Santpoorts geschie denis. De eerste schooldag maandag 31 maart wordt dan ook begonnen met te danken. Daartoe was zo zei mej. Louise terecht alle reden. van Pel, leerlinge van de Adolf van Nassauschool. Tweede prijs: een boekenbon ter waarde van vijftien gulden. Harry Voerman, leerling van de Marnix van St. Alde- gondeschool. Derde prijs: een boekenbon ter waarde van tien gulden. Jan Dekker, leerling van de St. Josefschool voor jongens. Eervolle vermeldingen. Een boekenbon ter waarde van vijf gulden: Elly Ouden dijk, leerlinge van de R.K. Meisjesschool St. Lidwina te Santpoort. Fokgo Bak ker,, leerling van de Adolf van Nassau school. Wij wensen de jeugdige prijswinnaars geluk met deze onderscheidingen. In kringen van romantici hoort men wel eens beweren, dat Linnaeus het woordje THEE afgeleid heeft van theodora, zijn de een geschenk der goden zoals ook de cacao theobroma (dat is: godenspijs) in een bovenaardse sfeer getrokken wordt. Dat is echter niet meer dan een ethymologische grapjasserij. Waarschijn lijker is de afleiding van de oorspronke lijke naam, die Kuo P'o in het begin van de 4e eeuw aan de theestruik gegeven had, te weten t'u, wat later tscha of ch'a werd. De Japanners weken uit naar cha, India naar cha, Rusland kwam tot tschai, terwijl in de West-Europese talen nau welijks nog verschil bestaat tussen tea, Tee, thé en thee. CHINESE MANDJES STONDEN MODEL THEEMUTS HONDERD JAAR OUD De theemuts, thans een onmisbaar stuk huisraad in ieder Nederlands en Engels huisgezin, vervult zijn nuttige taak onge veer sinds een eeuw. Omtrent zijn ge boortejaar tast men in het duister, doch wel weet men, dat de theemuts uit de tweede helft van de vorige eeuw stamt. Naar men aanneemt, is de theemuts ont staan uit het opgevulde rieten mandje, waarin de porceleinen theepotten in vo rige eeuwen uit China werden geïmpor teerd. In dit omhulsel, dat moest dienen ter bescherming van de kostbare inhoud, zat een gat voor de tuit. Omstreeks 1870 kwamen de Engelse da mesbladen met de eerste patronen voor gehaakte en gebreide theemutsen. Sinds dien is het zelf maken van theemutsen en theebeurzen een geliefde bezigheid ge worden, die langzamerhand aan het uit sterven is doordat de industrie zich be ijvert steeds nieuwe, modieuze modellen op de markt te brengen, die meer en meer gaan afwijken van de vorm van het Chinese rieten mandje van weleer. THEE MET MELK IS NOG GEEN KINDERTHEE. De aanbeveling om melk in de thee te doen, komt niet voort uit een verlangen om „Engels" te doen. Hoewel men in ons land wel degelijk de theezet en -drink gewoonte der Angelsaksen mag overne men de Britten verstaan immers bij uitstek de kunst om goede thee te zetten en te drinken zal men spoedig tot de conclusie moeten komen, dat melk in goed gezette geen kinderthee oplevert, maar een geurige, krachtige en een toch milde drank. Misschien zal menigeen er aanvankelijk ietwat vreemd tegenover staan, maar na korte tijd zal men zich gewonnen moeten geven. Maandag 7 april viert de heer Jac. Uytendaal zijn zilveren ambtsjubilé als koster. De plechtige Hoogmis wordt te half 10 tot zijn intentie opgedragen, 's Namiddags te 3 uur officiële receptie voor de genodigden in het Jeugdhuis „St. Pattrick" Dinkgrevelaan. Te 4 uur gelegenheid voor alle belangstellenden om de koster geluk te wensen.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1