Dat is list werkSamen Sterk. TUINMEUBELEN Stu.yt'8 Maasliamiel Gil cent VELSEREND" Ruiterdemonstratie K. Boonstra Fietsen spaart geld Arend Reym u cL. Cndm Waar vrijheid eeuwen stond... U stelt Dahlia-knollen mEÜ PUROL A.BROEKMEULEN Vouwfauteuils Ligstoelen Parasols TABERNAL'S ZAADHANDEL Hagelingerweg 28 Telefoon 8232 Een nieuwe fiets van „De Mijwielipecialiit vanaf f 125.— met volle garantie Hoofdstraat 184 - Telefoon 8069 M. G. v. Rijswijk, Hagelingerweg 82, Tel. 7138 VOORJAAR !N HET LAND Kunstmeststoffen - Compost Gedroogde stalmest voor tuin en gazon Tabernal's Zaadhandel 99 Zaterdag 26 april a.s. des morgens 10 uur OPENING van een Hagelingerweg 58 Santpoort L. REEHORST, Herenkapper Drogisterij Brederode Kwekerij R. Haan Briefpapier Enveloppen Rekeningen Kwitanties Programma's Biljetten Boekbespreking de auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Tel. 8930 iklcidd verdwijnt door Bij aankoop van een RINGO LAKEN een bijpassend VOORJAAR IN HET LAND Voor Groente-, Bloem- en Graszaden Tabernal's Zaadhandel U kent natuurlijk die regel. Hij herinnert aandat nooit verwonnen heeft gebukt". Er moet altijd gevochten worden voor de vrijheid. Diezelfde vrijheid is weer in gevaar. Er komt een nieuwe vijand aanstormen. „Staatsdwingelandij" is zijn naam. Stadgenoten, de basis voor onze vrijheid is gelegd door (en alleen aanwezig in) het Protestantisme. Socialisme moet lijden tot dwingelandij. Vrije vrouwen, vrije mannen, kiest vrije Protestanten (tegen staatsalmacht, voor christelijke solidariteit!) J Zo juist ontvangen Zeer grote sortering (stalen en houten) (met en zonder knik) Voor fijne Kaas de Speciaalzaak Ham 100 gram 45 cent bel. Edam Kaas 500 gr 1.40 Leverworst 250 gr. 55 cent Jonge Edam Kaas Pork 200 gram 49 cent 1/4 gedeelte 99 ct Oude Belegen Goudse Kaas 500 gram f 1.60 Ham, Pekelvlees Berliner 150 gr. Vele soorten zoutjes, zoutloze artikelen, suikervrije limonade Voor vakkundige sehoeureparatie moet IJ bij va li Rijswijk zijn. Laat bij ons uw fijne luxe schoenen spijkerloos repareren. Wij knappen uw suède schoenen geheel op. Verder Sana-artikelen ver krijgbaar. Deskundige voorlichting bij Rijks-Gediplomeerd Schoenhersteller Let op het juiste adres Reparaties binnen een week gereed Dinsdagmiddag geopend s. Speciaalzaken voor Land- en Tuinbouwartikelen HAGELINGERWEG 28 Tel. K 2S60 - 8232 ARENDSWEG 42 A Tel. K 2510 - 3039 's dinsdagsmiddags gesloten Natuurbad Toegang vrij Zondag 27 April a.s. aanvang 2 uur |n blij verwachting Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. gWAfMTïïTniRDmAAKT ï£6ÖÈDjf c vi vi Bloemendaalsestraatweg 152 Telefoon 8860 LT.° toch ook prijs op een goede verzorging van uw ROOKARTIKELEN Alleen uw speciaalzaak kan U 100 pCt waar voor uw geld garan deren en een ruime keuze. Speciaal Sigarenmagazijn Kerkerinklaan 6 Telefoon 7637 in pr. kl. per 10 stuks f 3. Vaste planten als Margrieten, Phlox, Anjers, Delfinium, Chrysanten, Malva, enz. per 10 stuks f 3. Violen 25 stuks f 2,50 Rozen, Vuurdoorns, Clemates Bloemheesters, Vruchtbomen, enz HAGELINGERWEG 178 Telefoon 8381 Lente, o Lentetijd Prettig, als uw kapsel nu zo echt naar uw zin is, mevrouw. U heeft wei recht op iets extra's, als de schoonmaak achter de rug is, bijvoorbeeld zo'n prachtige moderne per manent. Salon voor Haarverzorging Terrasweg 63, h. Berglaan Telefoon 8057 Terrasweg 31 Tel.8619 SANTPOORT BEVERWIJK ROMANS Henriette Roosenburg En de muren vielen om. (Uitgave: E. M. Querido, Amsterdam) Nu de 5e mei nadert, de herdenking van onze Bevrijding, die, o, smaad der Ne derlandse regering!, jaarlijks niet tot een officiële feestdag wordt erkend en men een „snipperdag" kan nemen als men toch vrij wil hebben om deze te vieren, is het wel zeer toe te juichen dat er zo af en toe boeken verschijnen die ons 19401945 niet kunnen doen vergeten. Want men wil van hogerhand dat wij deze 5 jaren vergeten omdat er weer geld te verdienen is met de Duitsers. En geld stinkt niet! Niet alleen te verdienen, maar ook te lenen, want wij staan door de Nederlandse miljoenen-lening die Duitsland Nederland verleende, dik in de schuld bij de moordenaars van onze mannen, vrouwen en joden. Deze offers zijn helaas voor niets geweest. Het ver zet wordt met een „fooitje" afgescheept, eenmaal in de 5 of 10 jaar een officiële herdenking, dat is alles. Er moeten nu allereerst weer „zaken" gedaan worden en dan geldt immers geen moraal meer? De Nederlandse regering heeft hiermede een verraad gepleegd dat één van de ergste zwarte bladzijden in onze geschie denis zal blijven! De schrijfster Henriette Roosenburg, was de eerste Nederlandse vrouw die voor haar verzetswerk onderscheiden is met de Bronzen Leeuw. Zij is Haagse van geboorte, studeerde te Leiden. Toen deze door de Duitsers gesloten werd, werkte zij voor het illegale Parool. In 1944 werd zij gearresteerd en naar een Duits concentratiekamp overgebracht. Zij werd ter dood veroordeeld, heeft de hel van diverse concentratiekampen in Duitsland mee gemaakt, totdat zij in 1945 door de Russen uit de gevangenis van Waldheim, in Oost-Duitsland, werd bevrijd. Ze is nu woonachtig in Amerika en is medewerk ster van diverse grote Amerikaanse bla den. Van het bekende blad „Life" maakt ze ook deel uit van de redactie. In „En de muren vielen om" beschrijft zij op aangrijpende wijze haar ervarin gen op haar terugtocht naar Nederland, tesamen met 3 landgenoten, een zeeman en 2 meisjes. Zonder papieren, zonder geld, eerst te voet, later per boot, door de Russische linies heen, dwars door het Duitsland van 1945 dat een heksenketel was. Als een „thriller" zou je het kunnen lezen, ware het niet, dat het groot men selijk lijden, het doorzettingsvermogen om de beleefde verschrikkingen toch met een rotsvast vertrouwen, ondanks alles in het leven, je een diepe eerbied doet hebben voor de zielskracht van deze vrouw. Haar onverwastbare levenslust laat zij zelfs nog sprankelen in dat aan grijpende boek. Haar relaas boeit van begin tot eind. Men wordt nog eens ge confronteerd met de naakte afschuwelij ke waarheid wat mensen anderen (nog wel meest onschuldigen en zelfs de moe digsten en besten, die alleen van andere gedachten zijn en andere manieren heb ben) kunnen aandoen als hun geest cor rupt is. Die het meeste boter op hun hoofd hebben, zitten nu weer op de beste plaatsen, of zorgen ervoor dat ze er komen, ze hebben die met intriges, ten koste vaak van een ander, veroverd. Dat is niet een uitsluitend Duitse wijze van doen. Voor generaliseren moet men dan ook waken. Want corruptie vindt men in alle landen, bij alle partijen en bewegin gen ook bij vele mensen. Het is een soort geestelijk fascisme waaraan 19401945 nog het hare toe heeft bijgedragen om het in de hand te werken omdat wij er dagelijks toen mee werden geconfron teerd. Wie er bevattelijk voor is, loopt die fascistische besmetting op en spreidt het in zijn dagelijks leven en gedrag ten toon. Met fraai klinkende woorden, spreekt deze door fascistische bacillen besmette vos die zich als een Jezus voor doen kan, de passie. Maar hoor niet naar zijn woorden maar zie naar zijn da den. Helaas bemerkt men het meestal als het te laat is om er zich voor te be- Pschermen. Het is wel niets nieuws onder de zon, want het begon al bij onze jaar telling en in deze Paasdagen, de lijdens weg van Christus, was het ook Judas die Jezus verraadde. De wereld zit vol met deze judassen. Het is alleen de kunst ze tijdig te onderscheiden om er niet zelf de dupe van te worden. En het is nu wel zeer edelmoedig om al les nu maar met de mantel der liefde te gaan bedekken, de Duitsers weer te ac cepteren, omdat ze vaak beweren: Wir haben es nicht gewusst", óf „Wir ha- ben es nicht gewollt", maar een feit blijft het, dat de Duitsers onnoemlijk veel leed en schade aan het Nederlandse volk en land hebben berokkend. Wij mogen en MOETEN dus nooit vergeten! Mil joenen van onze besten werden op een perfide manier uitgeroeid. Miljoenen Jo den werden vergast. Het aantal geraam ten dat na vergassing door haar grote aantal niet eens goed geborgen kon wor den, moest worden verbrand. Maar er moest een speciale verbrandingswijze worden uitgevonden om de stank die uit de schoorstenen opsteeg, de dichtstbij zijnde woonoorden niets te laten mer ken! Men leze ook maar eens hiervoor het Duitse voor Nederland bewerkte boek van Leon Poliakow en Josef Wulf: „Het Derde Rijk en de Joden". Uw boek handel levert het u voor 6,90. (Men dient nog een goed doel ermee, want de opbrengst hiervan wordt gestort in een fonds voor het Julianakinderhuis in Is raël.) Het zijn documenten en getuige nissen met illustraties die op een af schuwelijke wijze aantonen hoe een mens zichzelf tot roofdier kan verlagen door aan deze massamoord medewerking te verlenen. Nu de dag der Bevrijding over enige weken weer wordt herdacht, vieren mo gen wij het niet) zou ik iedereen willen aanraden vóór 5 mei het boek van Hen riette Roosenburg te lezen en in u te la ten bezinken. Op de 5e mei zelf zult u dan van binnen uit uw 5e mei het best kunnen herdenken. In officiële optoch ten of stille omgangen meelopen kan maar uiterlijke schijn zijn. Wij leven al teveel in de wereld van de schijn. Als u in een stoet meeloopt of op aandoen lijke wijze het woord voert voor de scha re, zegt dat nog niets. Uw eigen persoon- tijke instelling en belevenis, daar komt het op aan, want dat is de enige manier om onze doden die voor niets blijken ge vallen te zijn, in intenste eerbied te her denken, want vergeten mogen wij nooit en te nimmer! Helaas hebben wij een re gering die op een kruideniersmanier zich onttrekt aan een ereplicht. De extra kos ten kunnen niet opgebracht worden. Maar de slokop Defensie krijgt meer dan verantwoord is. De schade aan goed en geest van de 2e wereldoorlog nog niet te boven zijnde, worden er nu weer mil joenen versmeten om een derde wereld oorlog voor te bereiden. Maar een paar duizend gulden extra uitgaven om op ge paste, desnoods bescheiden wijze, onze Bevrijdingsdag werkelijk te VIEREN is daar niet bij. Het is daarom de taak van ons allen om wakker te blijven en er ver heugd over te zijn dat er uitgevers zijn die boeken uitgeven welke ons nooit kunnen doen vergeten wat 19401945 voor de wereld en in het bijzonder voor ons zwaar getroffen land, hebben bete kend. L. KEJA-JAMBROES Veel beter Is DAMESMAPSALOJf Bloemendaalsestraatweg 125 Telefoon 8712 (ingang blauwe deur) Is dit wat U zoekt Een doublé Slavenarmband Een souvenier Lepeltje van Santpoort Een dames of heren horloge dan naar t.o. Overbildtweg I aan V sloop ch GRASLINNEN LAKENS 1 persoons 150x230 f 5.75 2 persoons 180x230 f 6.95 met gratis sloop Hoofdstraat 187 Speciaalzaken voor Land- en Tuinbouwartikelen SANTPOORT HAGELINGERWEG 28 - Tel. K 2560 8232 BEVERWIJK ARENDSWEG 42 A Tel. K 2510 3039 's dinsdagsmiddags gesloten VOOR EEN VAKKUNDIGE BEHANDELING fa. J. Lotgering, Da Costalaan 2, Driehuis Telefoon 02550 - 6520

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2