SarfpooÈWeeliMad 3 UTl predikbeurten Autotocht voor de Bejaarden uit Velsen. Santpoort-dorp en Santpoort-Station. Honkbal. Schaken. Postduivennieuws De Santpoortse Gymnastiekverenigingen. Boekbespreking. R.K. Kerk, Santpoort ZONDAGSDIENST ARTSEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. 29e Jaargang no 22 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave vau Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 6 Juni 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 WEER EEN POVER RESULTAAT In voorbeschouwingen over Noorwegen —Nederland heette het, dat we aan onze stand en aan ons semi-profschap ver plicht waren van de amateurs van Noorwegen te winnen. Men kent echter het resultaat: slechts „met pijn" werd het een puntloos gelijk spel, waarbij dient te worden aangetekend, dat de Noren de morele winnaars waren. Na de nederlaag tegen de Turken werd o.m. als verontschuldiging aangevoerd, dat we Van Wissen misten: als die maar middenvoor had gestaan, nee-maar, dan zou je eens wat gezien hebben. Die zou Abe en Faas, ons gouden duo, wel even de ballen voor het intrappen ge geven hebben. Tegen Noorwegen was de M.V.V.-er present, maar het gouden duo kwam niet aan doelpunten toe. Vooral Abe was in deze wedstrijd nergens en speelde passiever dan ooit. Nu heette het weer, dat we voetbalmoe waren. Het zal wel zo zijn, maar daar tegenover staat, dat in Noorwegen het seizoen nog maar pas begonnen is, zodat moeilijk kan worden aangenomen, dat het Noorse elftal al op volle toeren draaide. Over voetbalmoe gesproken: ook van het Ajax-team, dat zondag j.l. met 12 van Blauw Wit verloor en dat, van wege zijn slechte partij geven, na afloop door het publiek werd uitgefloten werd gezegd, dat het voetbalmoe was. Straks gaat het echter toch een „uit stapje" naar Zuid-Afrika maken. Om de voetbalmoeheid kwijt te raken PROEFELFTALLEN In een tweetal Velser Jeugd-elftallen is o.m. een plaatsje ingeruimd aan de Vel- sen-spelers Schoorl, Dekker, Bol en Hoogzand. In twee senioren-proefelftallen komen o.a. uit Nijssen, Hijnen en Bakkum van Velsen en Van Gelder van Terras vogels. GOED VOETBAL VEREIST TRAINING We spraken dezer dagen een bestuurs lid van een voetbalvereniging, die de voetbalvereniging, wel te verstaan het er dit seizoen niet zo best had af gebracht en bedoeld bestuurslid beklaag de er zich nu over, dat het bezoek aan de training zoveel te wensen had over gelaten, hetgeen hij wel één der hoofd oorzaken van het minder fortuinlijke seizoen noemde. Insiders onder onze lezers zullen al wel begrepen hebben, dat we hier te doen hadden met een bestuurslid van een amateur-vereniging, want bij de semi- profs zou het niet-bezoeken van de trai ningsavonden eenvoudigweg niet geduld worden en voortssemi-profs zouden zich door het wegblijven van de training ook nog schade doen in financieel op zicht, omdat ze dan het honorarium, dat het bezoeken van de training mèt zich brengt, zouden moeten derven. We hebben getracht bedoeld bestuurs lid zelf één en al activiteit en belang stelling voor zijn vereniging te troos ten, door hem mede te delen, dat het zelfde klaaglied bij het gros van de amateurverenigingen gehoord wordt, maar we willen aanstonds toegeven, dat het een schrale troost is. Naar onze mening zijn onze voetballers er nog steeds niet genoeg van door drongen, dat je het meest van welk spel of welke sport dan ook geniet, als je daarin een hoge graad van vaardigheid hebt verkregen. Dat geldt voor de ten- nis-, de bridge-, de biljart-, de schaak-, de korfbalsport, kortom zoals reeds gememoreerd voor elke denk- en vaardigheidssport. Maar het verkrijgen van die hoge graad van vaardigheid en het inzicht verkrijgen bij de denk sporten eist oefening, veel oefening. Dit is voor een biljarter, een handboog schutter, een golfspeler, die wat in zijn tak van sport wil bereiken, a.h.w. van zelfsprekend, maar het gros der voet ballers schijnt te denken, dat je voet ballen dat trappen tegen een bal wel vanzelf leert. En dat dit bepaald niet het geval is, moge blijken uit het feit, dat ons vaderlands topvoetbal bij lange na niet op één lijn gesteld kan worden met het spel, dat diverse buitenlandse vertegenwoordigende en (of) clubelftal len op de groene grasmat weten te leg gen. En als we hier dan nog aan toe voegen, dat we onlangs in een sportblad lazen, dat er na ons topvoetbal een hele tijd niets kwam het Nederl. Elftal stond op een eenzame hoogte heette het dan moge hieruit blijken, hoeveel er nog voor de clubs van „het lagere voetbal" valt te leren, willen we van voetbal kunnen spreken, dat op een be hoorlijk peil staat. Er zijn natuurlijk uitzonderingen op de regel van niet komen trainen. Zo heb ben we o.a. een speler gekend van een vereniging uit de eerste klas van de K.N.V.B. vóór de invoering van het semi-profschap, die, zo zijn werkzaam heden het maar even toelieten, geen trainingsavond verzuimde en zeer serieus elke oefening met of zonder bal meedeed. En zo hij door bijzondere om standigheden al eens verstek moest laten gaan, dan kon je hem op één der voor afgaande of volgende werkdagen des noods in zijn eentje op het veld met de bal aan de gang zien. Dat dit het spel van genoemde speler ten goede kwam, ligt voor de hand en dat zijn club hier van profiteerde, al evenzeer, maar het zal ieder duidelijk zijn, dat de training dan pas ten volle gewicht in de schaal legt, wanneer alle spelers van de ge legenheid, die hun geboden wordt, ge bruik maken, immers voetbal is een team- spel en wanneer een deel der mede spelenden niet mee kan komen, dan zal dit fnuikend zijn voor het geheel. Terrasvogels 1D.I.O. 1 In een spannende wedstrijd is een met drie invallers spelende Terrasvogels- ploeg erin geslaagd z'n vierde overwin ning in successie te behalen. Na 10 in de eerste en 11 in de derde, leek het er in de vijfde inning op, dat Terrasvogels een beslissende voorsprong had genomen. Honkslagen van Wedemeyer en Pellemans, gecom bineerd met twee vrije lopen en een paar veldfouten, brachten de stand op 51. D.I.O. kwam echter terug en liep in z'n laatste slagbeurt uit tot 67, waarna Siem Thoolen met een fraaie vang een eind maakte aan dit slaggeweld. Een honkslag van Cor 'Thoolen deed de zege tenslotte toch nog bij Terrasvogels belanden. Hierdoor namelijk konden twee man, die door fouten op de honken wa ren gekomen, over de thuisplaat snellen, daarmee de stand op 87 brengend. De overige uitslagen waren: H.C.K. 5Terrasvogels 2 1615 Terrasvogels aBloemendaal a 195 Voor de komende week luidt het pro gramma: Zondag 8 juni (10 u.): Rood-Wit 2 Terrasvogels 1. Zaterdag 7 juni (3.30 u.): Terrasvogels 2E.D.O. 4. S.C. „Santpoort" Door uitstedigheid van de „schaak correspondent" was er de laatste paar weken geen „Santpoort-nieuws". De schaak-competitie heeft intussen lustig gedraaid en er vielen kampioens- en degradatie-beslissingen. Met zekerheid zal G. Kroone het club-kampioenschap behalen, terwijl in groep II, na een hevige eind-race met Oosterling, M. Bus selman kampioen van deze afdelnig is geworden met punt voorsprong op Oosterling, die de eervolle tweede plaats bereikte. Deze laatste zal nu met Brug man, nr. laatst van groep I, zijn kans voor promotie moeten verdedigen. Bus selman gaat over naar I. Het heeft an ders maar een haar gescheeld, of Bussel man en Oosterling zouden gelijk geëin digd zijn. In zijn laatste partij tegen Busselman overzag Duin namelijk de winst-voortzetting, welke hij door een kwaliteitsoffer van Toren tegen pion zeker bereikt zou hebben. In dit geval zou promotie van een vrij-pion tot Dame door Busselman niet tegen te houden zijn geweest. De situatie was echter inge wikkeld en Duin heeft zijn sportieve plicht volkomen verricht. Na ruim 70 zetten werd 't remise! In groep II ziet 't er wat degradatie betreft voor Leijsma en Vos somber uit. Ze incasseerden tot nu toe de mees te verliespunten. In groep III staan Wulffelé en Baljet als 1 en 2 en zullen volgend seizoen hun krachten in groep II mogen proberen. Zomercompetitie. Huisschakers, let op! 10 Juni a.s. vangt deze aan. Een mooie gelegenheid om uw schaak-kunde te testen! Er zijn prijsjes aan verbonden. Ge zult welkom zijn in „Spaarnberg". B. P.V. „DE LUCHTPOST" Zondag 1 juni werd de wedvlucht ge houden vanaf Corbeil (Fr.) 450 km. De duiven werden om 6 uur gelost. De eerste duif bereikte om 12.38 uur haar hok. Totale uitslag: W. Dekkers 110; G. Brouwer 215; Th. v. Zwieten 341719; N. van Duyn 51820; M. Visser 6; P. Ko ning 7; P. Hoogland 8; R. Rutte 9; G. Bierman 11; P. v. Zijl 12; G. v. d. Wensch 13; H. Bakker 1416. De commissie voor ontspanning van Ouden van Dagen heeft ook voor dit jaar weer een reis uitgestippeld voor de bejaarden. Ditmaal zal een tocht wor den gemaakt door de Velser tunnel, de Zaanstreek naar Amsterdam, waar de bejaarden een rondvaart krijgen aan geboden. Na de rondvaart gaat de tocht naar het restaurant Anna's Hoeve, waar koffie zal worden gedronken en de mee gebrachte boterham kan worden genut tigd. Na vertrek uit Anna's Hoeve wordt een rondrit door het Gooi gemaakt en via Loosdrecht, Vinkeveen, Aalsmeer en Hillegom naar Groenendaal gereden, waar de bejaarden een warme maaltijd krijgen aangeboden. Aan de tocht kunnen deelnemen bejaar den van 65 jaar en ouder, die niet in staat zijn zelf een dagje uit te bekostigen. De tochten zullen worden gehouden op 2, 3, 9 en 10 juli a.s. Aangezien aan de tocht tevens een rond vaart is verbonden, kunnen geen ge brekkige bejaarden worden meegenomen, omdat het overstappen van de auto bussen in de rondvaartbootjes te veel moeilijkheden oplevert. De commissie vertrouwt, dat bejaarden, die lid zijn van een reisclub en zij, die financieel in staat zijn zelf een dagje uit te bekostigen, zich niet zullen aanmel den. Het steeds groter wordende aantal bejaarden en de financiële toestand van de commissie maken het nodig, dat het aantal deelnemers aan de jaarlijkse uit gaansdag wordt beperkt. De commissie heeft zelfs in overweging genomen het volgend jaar uitsluitend die bejaarden aan de tochten te laten deel nemen, die financieel behoeftig zijn. Bejaarden, die menen voor de tocht in aanmerking te kunnen komen, kunnen een formulier afhalen van 2 t/m 6 juni a.s. op de volgende adressen. Na 6 juni is aanmelding beslist niet meer mogelijk. Santpoort-dorp: Mevr. Sanders, Kerk- weg 122. Santpoort-station: J. de Meza (Mellona), Voor de massale demonstratie, op dins dag 10 juni, worden de leden, die met het openingsnummer moeten optreden, om uiterlijk half zeven verwacht in de Ding- revelaan nabij het R.-K. Jeugdhuis. De overige leden en de adspirantleden worden om uiterlijk kwart voor zeven in het Burg. Rijkenspark verwacht. Alle deelnemers (sters) worden verwacht in costuum. Denkt er om, neem wel een jasje mee, ook al is het mooi weer. De besturen van de verenigingen T.S.V., Velsen en FIT zouden het zeer op prijs stellen dat ieder, die maar even vrij is, deze avond bij deze demonstratie aan wezig is. Hebt u al veel gymnastiek gezien of hebt u geen interesse voor gymnastiek, komt deze avond eens meemaken. U ont dekt hier misschien iets nieuws en het belangrijkste: u moedigt de jeugd aan om de gymnastiek te blijven, of te gaan be oefenen. Is dit nodig? Als u goed om u heenkijkt en weet wat de gymnastiek als doel heeft voor de ontwikkeling van lichaam en geest, dan bent u het eens met de leuze: Heel Santpoort lid van een gymnasiekvereniging. Wij verwachten u. Dus tot ziens in het Burg. Rijkenspark. B€Lf)nCRUK€ T€L€fQonnu/nm€RSj POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 2550—6444 Bij brand 02550 6400 Enige tijd geleden schreef een lezer van ons blad aan het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie te 's-Gravenhage: „Sinds de ingebruikneming van de Vel- sertunnel kennen we de spoorweg stations Santpoort-Noord en Santpoort- Zuid. Santpoort-Noord heet bij de Pos terijen Santpoort-dorp en Santpoort-Zuid heet daar Santpoort-station; dat is al heel lang zo, maar nu kunnen m.i. die oude benamingen beter vervangen worden door de namen zoals die nu bij het trein- reizend publiek in zwang zijn gekomen. Santpoort-station nog langer zo te noe men, nu Santpoort-dorp ook een station heeft gekregen, is bovendien verwar rend. Mijn voorstel is daarom: Noemt U in den vervolge Santpoort-station Sant poort-Zuid en Santpoort-dorp Santpoort- Noord. De gemeente Velsen, waartoe Santpoort behoort, spreekt al jaren van Noord en Zuid en daarom heb ik ook al jaren op mijn postgirobiljetten Sant poort-Zuid staan." Het Hoofd van de Centrade Afdeling Posterijen Exploitatie heeft daarop ge antwoord: „Het doet mij genoegen U te kunnen mededelen, dat aanleiding is gevonden de door PTT gebruikte benaming voor het bijkantoor Santpoort-station en het hulpkantoor Santpoort-dorp overeen komstig uw suggestie te wijzigen in resp. Santpoort-zuid en Santpoort-noord. Voor het door U betoonde initiatief ben ik U zeer erkentelijk." Het verdient o.i. nu aanbeveling, dat de inwoners van Santpoort, die de oude benaming nog steeds gebruiken, zich nu ook van de nieuwe gaan bedienen. Ja, Santpoort krijgt hoe Inager hoe meer steedse allures! M. HANS HELLMUTH KIRST, Niemand ontspringt de dans, (Uitgave „De Boekerij", Baarn Prijs 12.50) Bovengenoemde schrijver, bekend door zijn „08.15-Omnibus", waarin de drie van zijn bekendste boeken zijn opgeno men: „De Kazerne", ,,De Oorlog" en „Het Einde", heeft evenals Remarque na de eerste wereldoorlog, zijn stem verheven tegen oorlog en geweld. In zijn nieuwste boek laat hij ons nu lezen over de verschrikkingen, die het gevolg zullen zijn, als de militairen en verantwoorde lijke politieke leiders hun hoofd verliezen en een atoomoorlog een feit zou wor den. Om zijn boek der aanklacht zo gefundeerd mogelijk en aan de naakte waarheid getoetst te doen zijn, heeft hij zich de medewerking verschaft van er kende specialisten. Elke zweem van sensatie of van fantasie is hiermede dus vermeden. Na het lezen van dit schok kende waarschuwingsteken, 'is het eigen lijk niet te begrijpen, dat gr nog over aanval (of „verdediging") met een atoombomoorlog wardt gedacht, laat staan gedaan!!! Het is je reinste zelf moord, zowel voor aanvaller als voor verdediger. Maar de naakte waarheid, die Kirst ons niet spaart, dient niet al leen tot ons door te dringen, maar nog meer bij de personen, die het lot van ondergang of opbouw in handen hebben. Er is geen keuze meer! Ook het Verbond van Wetenschappe lijke Onderzoekers geeft ware voor lichting: een brochure, bij iedere boek handel kunt U deze kopen. Zij is uit gegeven bij de Wereldbibliotheek: „De gevaren van de Atoombom prijs 1.25. moet de waarheid zelf lezen. Het gaat om uw kinderen, om de toekomst! Hiro- sjima gaf ons al een voorproefje, toen Amerika daar zijn atoombom liet vallen en miljoenen werden verdelgd. Dat was nog maar een „kladje" van een atoom bom; na zoveel jaren zijn ze nog veel „knapper" geworden en is de vernieti ging geperfectioneerder gemaakt: 10- miljoenen tegelijk zullen dan afgeslacht worden. Ook Putten gaf U een voor proefje: een speldeknop radio-activiteit isoleerde geheel Putten en bracht de Nederlandse medici al in opschudding! De realiteit is dus al genoeg gebleken. Er is geen enkele nog zó schoon klin kende reden te bedenken, die een der gelijke massa-afslachting kan rechtvaar digen. De schrijver heeft zijn boek in 6 dagen laten spelen, dan is de totale vernietiging een feit. Deze waarschu wende toekomstroman geeft hiermede een beeld van de ondergang van Europa. Het laat zien, dat wat de mens in 20 eeuwen heeft opgebouwd, in enkele da gen volkomen vernietigd kan zijn. Door mensenwil en mensenhanden! Het is dan ook heus nu 5 minuten vóór 12. De resterende 5 minuten geven ieder weldenkend mens nog de tijd en kans om neen te zeggen. Het is moedig om tegen de meerderheid in, neen te durven zeggen. Maar moed is de bescherming van alle deugden. Er blijft ons geen andere keuze: ondergang of opbouw. De volkeren zullen dan ook, krachtiger dan ooit, hun stem moeten verheffen, als de leidende figuren, door machtshand- having en/of machtsuitbreiding gedre ven, want dat isde ware reden en niet het lokaas „voor onze vrijheid, de mocratie" in gebreke blijven en hier mede hun ziel aan de duivel hebben ver kocht. Het volk zal dit duivelse gelag nog moeten betalen ook: met hun leven. Leest daarom Krist's boek als U nog niet genoeg overtuigd bent. U zult dan zeker uit de dommel geraken, waarin men U zolang mogelijk hoopt te houden, om dat de belangen van de machten der wereld belangrijker zijn dan de mens. Laat U dan ook niet de rechten ont nemen, die U, als ieder, gegeven zijn: tonen dat U werkelijk mens bent, durf neen te zeggen. Neen, tegen de wapenen der barbaren! L, Keja-Jambroes. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10 dienst en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 9 uur ds D. H. Biesma 3 uur Prof. W. Kremer Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur de heer J. B. Assendorp Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds J. A. Roskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds J. A. Mulder. Naarden 19 uur ds van Willenswaard Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds D. ter Steege Zondag 8 Juni De H. H. Missen zijn te 6.45, 8 uur en 11.15. Te half 10 Hoogmis. 's Namiddags te 5 uur plechtig Lof in de Kapel van het Lavigerie College en Openluchtprocessie met preek op „Spaarnberg". 's Avonds in de kerk geen Lof. Donderdag 10 Juni te 7 uur Maande lijkse Gezongen Requiem. Vrijdag 13 Juni Feest van het H. Hart H.H. Missen te 6 uur, 7 uur Gez. H. Mis 8 uur. 's Namiddags te 4 uur kort Lof en Kinderzegenen. 's Avonds half 8 plechtig Lof. Zaterdag 14 Juni Te half 8 Broederschapslof J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 25608249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, O verveen Telefoon K 2500—16760 Speciaal ingericht, voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1