prcdiWwurtott Voetbal virtuozen aan het werk. Het Muziekconcours van Wilhelmina Honkbal. Zendingsdag. Chr. Sportveren. ,,F1T" „UIT". Fanfarecorps „Wilhelmina Postduivenberichten. Examens. „De macht van het kleine". Anti - Stof- Kolen. Personalia. R.K. Kerk, Santpoort [zondassdienstarismJ TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Jaargang no 25 actie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 ;ave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 k mm SaripocrftWeehNad aan Vrijdag 27 Juni 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 laan de plank vast niet ver mis, er we beweren dat tal van onze essen) de afgelopen week via hun ie-toestel de wereldkampioenschap- oetbal in Zweden hebben bijge- Wij althans hebben alle uitge- t wedstrijden voor het toestel ge en hebben genoten, ondanks het 3t de eerste helft van de ontmoe- oord-IerlandWest-Duitsland zeer doorkwam, tengevolge van em- Italiaanse) storing). )ns steeds weer opviel bij de dstrijd wat meer dan bij de andere i, dat, in tegenstelling met het indse voetbal, waarbij de bal het e deel van de speeltijd de Rus spoetnik tracht te imiteren, de i regel langs de grond gespeeld zodat de speler, wie de bal op rfjze werd toegespeeld, er direct •e beginnen kon, hetgeen het tem- uurlijk zeer ten goede kwam. De juding van het lichaam, voet en :heen er op ingesteld de bal langs id naar de clubgenoot te „schui- ilechts af en toe werd de bal door it gespeeld, maar dan toch ook ltijd zo, dat hij met een sierlijke ver het hoofd van de tegenstan- g en precies voor de voeten van genoot neerkwam, die met een op I eenvoudige gecombineerde voet- veging de bal direct „dood" kreeg /olgende phase inluidde, r wijkt het spel dezer voetbal vir- af van het Hollandse speltype, er in een artikel in „De Tele- 0.m. lazen: „Maar het is merk- j voetbal: Er wordt n.l. niet bij Ze werden de Brazilianen, damerikaanse grootmeesters, mee strelen, ze aaien, ze vertroe- bal. Ze staan tegenover de bal Is sommige paedagogen tegenover 1. Ze proberen alles met zachtheid, ikele keer een tikje, maar een nóóit! Zij zijn verliefd op de kunnen er haast niet van schei gaarne staan ze het leder af, zelfs een medespeler en als het ge- lan nog alleen op voorwaarde, hem gauw terug krijgen". Maar om zulk spel te kunnen demonstreren, moet men insiders zullen dit begrijpen en volledig beamen over een zeer gro te dosis techniek beschikken, zo iets als de biljarter, die de bal over het biljart laken dirigeert naar de plaats, waar hij hem hebben wil. Behalve dan deze verbazingwekkende baltechniek en het als regel spelen van de bal langs de grond, zal het de opmerk zame televisie-kijker zijn opgevallen, dat niet alleen de man, die de bal in zijn be zit heeft, speelt, doch dat de gehele ploeg zulks doet, m.a.w. dat men handelt naar wat we eens een spreker op een voet ballersbijeenkomst hoorden beweren: „Niet de speler, die de bal in zijn bezit heeft, moet zich op dat moment het ac tiefst tonen, maar zijn medespelers. Zij toch moeten zo spoedig mogelijk de uit een strategisch oogpunt de beste plaats op het veld gaan bezetten, de man-met-de- bal aldus in staat stellend het leder zo efficiënt mogelijk af te geven". Insiders weten, dat het hierboven geme moreerde bekend staat onder de naam van „positie-spel" of „positie-kiezen" en ze zullen u weten te vertellen, dat dit in ons land door de oefenmeesters ook gepropageerd wordt, maar men zal het met ons eens zijn, dat wat bij ons in de regel voor positie-spel doorgaat, maar een zwakke afspiegeling is van wat op dit gebied, op de Zweedse voetbalvelden door Braziliaanse, Engelse en Russische om er maar enkele te noemen voet balvirtuozen werd ten beste gegeven. En als het u net zo is vergaan als ons, dan zult u bij het aanschouwen van dit voetbal gezegd hebben: „Wat is voetbal, als je het zó ziet spelen, toch eenvoudig. Je doet maar een keus uit twee, drie vrij staande medespelers en je „schuift" hun de bal toe". Maar als de actieve voet ballers onder onze lezers proberen een en ander in de praktijk te brengen, dan be merken zij wel, dat het heus niet meevalt. Dat het net zo moeilijk is, als het met kleine tikjes langs de band dirigeren van de biljartballen en ze toch bij elkaar - nouden. Want dat lijkt ook zo gemakke lijk als je het bijv. Piet van der Pol ziet doen! IETBALCOMPETITIE. 'e in „De Sportkroniek" lezen, e nieuwe voetbalcompetitie reeds ugustus a.s. En dan te bedenken, seizoen 1957-'58 voor alle clubs t eens geëindigd is! We zagen de Off. Mededelingen van de i. nog een programma voor 6 afgedrukt!! En daarop prijkten ipioens- en promotie-wedstrijden! LI MAAR UITTELLEN? Sportkroniek" lazen we o.m. een (aanvraag van de Joegoslavische asser F.K. „Vojvodina" uit No- Deze vereniging waarin 4 ïitkomen, die in de wedstrijd te- atland om het Wereldkampioen aren opgesteld was bereid in ide van 115 augustus in ons i 6 wedstrijden te komen spelen van de tegenwaarde van 1600 anse dollars in Nederlandse gul wedstrijd en twee dagen gratis t en verzorging voor 20 per- selijke ontmoetingen Velsen 1 >gels 1 en Terrasvogels 2Vel- n beide geëindigd in een ruime ling voor de blauw-witten. ag won het le negental de -bekerwedstrijd met 20-9 en twee ier deed het 2e negental het nog or hun plaatsgenoten met 20-7 an. —Terrasvogels 1. :e bij het ingaan van de laatste >g met 158 voorstonden, heb- Terrasvogels niet de volle winst behalen. asvogels-veld liet in deze inning een groot aantal steekjes vallen, andigheid waarvan D.I.O. gretig maakte door nog 1 punten te lierdoor kwamen beide partijen gelijke voet en indien vrouwe onze plaatsgenoten toen niet een ad geholpen bij het maken van nul, zou zelfs een puntenverde- de vrome Santpoortse wensen hebben, ramma luidt: 7 juni (7 uur): —Terrasvogel a '9 juni 12 uur) —Terrasvogels 1. lONCERT OUDE DORPS- VIJK AAN ZEE. 1 juli a.s. Organist: Geert Jur ied. Solist Henk van Monsjou, Orgerconcert Grote Kerk, ijk. 8 juli a.s. Organist: Geert Jur- ed. Solist Kees Deenik, bariton, ng tot deze concerten is vrij, 8 uur precies. Duur: plm. een In het Burg. Rijkenspark heeft woens dag 2 juli een zendingsdag plaats van de Christ. Geref. Kerk Classis Haarlem. De aanvang heeft plaats 's morgens 10.30 uur. Opening en leiding berust bij Ds. A. H. Schippers uit Hillegom. Als spre kers treden daarna op Ds. J. Brons uit Mijdrecht, die tot onderwerp heeft „Een Handvol Koren" en Ls. H. M. Westerop uit Wormerveer met het onderwerp: „Een lichtend licht en een Zoutend Zout" Voor de middag bijeenkomst zijn drie sprekers uitgenodigd. De eerste hiervan is Ds. C. Verhage uit Hilversum. Deze zal spreken over: „Evangelisatie en onze verantwoordelijkheid". Daarna spreekt de Toradja Zendeling Ds. M. Geleynse over: „Hoe nu met ons Zendingswerk?" De laatste spreker is Ds. P. op den Velde uit Hilversum. Deze behandelt het on derwerp: „Bij Israel ingelijfd". De en tree is vrij, rijwielstalling aanwezig. Dat het de bezoekers aan niets behoeft te ontbreken daarvoor is een flinke Can- tine aanwezig waar diverse versnaperin gen verkrijgbaar zijn. Tevens is er een stand met textiel- en handwerkers vervaardigd door de da- meskrans. De opbrengst van de verkoop is ten bate van het Zendingswerk. Van uit Aalsmeer komt een bloemenstand. De opbrengst hiervan is eveneens voor de Zending. De bezoekers die dan na af loop huiswaarts keren en de achter ge bleven huisgenoten vertellen van de prachtige dag die zij hebben meegemaakt kunnen het dan „Zeggen met bloemen". Bij ongunstig weersgesteldheid wordt het gehouden in de Pniel Kapel, Pastorie- weg. VOLKSMUZIEKSCHOOL. Vrijdagavond 27 juli vindt in de boven zaal van het Hervormd Jeugdgebouw aan de Enschedélaan een Contact-ouder avond van de leerlingen der instrumen tale lessen plaats. In een openbare les van plm. uur kan men de prestaties der leerlingen be luisteren en met de leerkrachten kennis maken. Zaterdag 28 juni organiseert de Kring Amsterdam en Omstreken van het N.C. G.V. een adspirantenmiddag voor jon gens en meisjes van 9 tot en met 16 jaar. Deze middag wordt in Amsterdam ge houden op de sportvelden gelegen aan de Nieuwe Jan van Galenstraat. FIT gaat met ruim 60 adspirantleden aan deze middag deelnemen waar een wedstrijd gehouden wordt in vrije oefe ningen naar keuze en een driekamp aan de toestellen. De adsp.leden worden om kwart over een verwacht op het schoolplein van de School met den Bijbel, vertrek is half twee. Komt allen in turnpakje en witte gymschoenen. Vergeet niet een brood maaltijd mede te nemen. Om ongeveer 9.uur zijn we weer in Santpoort terug. „Het moet er dan maar eens van ko men", zo zeiden drie vrouwelijke inge zetenen van onze plaats tegen elkaar. Ze hadden het er al zo vaak over gehad eens een dagje met elkaar uit te gaan en het was er nu de tijd toch voor. Dies trokken twee van de drie dames naar een bekend Haarlems reisbureau en zoch ten daar een aantrekkelijk ééndaagsreis- je uit: De Holterberg zou via een mooie route het eindpunt zijn. De nodige „pa perassen" werden in orde gemaakt en vrijdagmorgen zou men om half acht van het Kennemerplein te Haarlem vertrek ken, tenminste als er geen afbericht-we- gens-te-geringe-deelname zou komen. Gelukkig bleef dit afbericht uit en het drietal ging de avond tevoren bijtijds naar bed, want het zou de volgende morgen vroeg opstaan worden. Een heilzame nachtrust miste haar uit werking niet: Ruimschoots op tijd stond ons drietal bij één der Santpoortse bus haltes en om even zeven uur stapte men in de bloemenstad uit de bus in afwachting van de dingen, die zouden komen, in casu de touring-car van het reisbureau. Men wachtte en wachtte, keek naar links en naar rechts, maar wat er kwam, geen touringcar. Men informeerde eens bij chauffeurs van andere autobusonderne mingen, bij de chef van de „Noord- Zuidhollandse", maar niemand bracht uitkomst. En toch liep het al aardig naar half negen „Als ze zonder ons vertrokken zijn, dan zijn ze verplicht ons drieën in een aparte bus de reis te laten maken", vond één der dames, maar de anderen meenden, dat het reisbureau daarvoor wel niet al te veel voor zou gevoelen. Zo mopperende, uitkijkende en informe rende, besloten ze nog eenmaal één der reeds eerder ondervraagden in de arm te nemen. Deze vroeg toen voorzichtig: „U weet toch wel zeker, dat de tocht vandaag 20 juni zou plaats vin den?" Toen ging één der dames een lichtje op: Had ze niet op één der paperassen - die ze echter vanwege het grote gebeu ren per ongeluk thuis had laten liggen een andere datum zien staan? Ze togen nu gedrieën naar huis en kwa men daar inderdaad tot de ontdekking, dat de tocht een week later zou plaats vinden. Ze besloten toen er thuis maar een ge zellig dagje van te maken en vonden daar o.m. troost in de mededeling van de melkboer, dat diens zwager ook eens tevergeefs op een bus, waarmede hij een eendaags reisje zou maken, had staan wachten en toen tot de ontdekking kwam, dat hij precies een week te laat op het appèl was verschenen. „Dan kan je nog maar beter doen, wat wij deden, nl. te vroeg op wacht gaan staan", meende één der dames. En de andere twee spraken haar niet tegen... Reeds enige jaren is de fam. van Es, samen met enige trouwe helpers bezig met de papieraktie ten bate van het uni formfonds van ons Santpoorts fanfare korps. Teneinde nog dit jaar, ter gelegen heid van ons jubileum, in uniform te kun nen verschijnen hebben wij besloten een grote loterij te organiseren, waarvan de verkoop inmiddels reeds begonnen is. Deze loterij is goedgekeurd door de Mi nister van Justitie, d.d. 22-2-1958, Nr. L.O. 570/214/13. De trekking wordt ge houden zodra alle loten zijn uitverkocht, doch uiterlijk op 1 oktober 1958. LI kunt door het kopen van een lot prach tige prijzen winnen, t.w.: Een TON- FUNK Bildperl Televisietoestel, een automatische zig-zag naaimachine van de KAISER fabrieken, een WeMeF cromar- gan cassette bestaande uit 76 stuks, een FAM wasmachine met wringer, een FAM „EXPO" stofzuiger en nog vele andere aantrekkelijke prijzen. De loten kosten een gulden. Wij hopen dat u „WILHELMINA" niet teleur zult stellen, zodat wij nog dit jaar in uniform door Santpoort kunnen marcheren. In lichtingen betreffende de loterij worden u gaarne verstrekt door: J. W. Meijer, Duinweg 62 b, Santpoort zuid. „DE LUCHTPOST". Zaterdag 21 juni werd de wedvlucht ge houden van Chateauroux (Fr.) 660 km. De duiven werden om 8 uur gelost met W.Zw wind. De eerste duif bereikte om 18.33 uur haar hok, terwijl de laat ste zondag om 7.24 uur werd geklokt. Totale uitslag: G. Bierman 1-3-4-11; G. Brouwer 2-8; W. Dekkers 5-9; G. v. d. Wensch 6; Th. v. Zwieten 7; P. v. Zijl 10; N. v. Duijn 12-13. Vera Badings is geslaagd voor het solo examen harp met het cijfer 10 en onder scheidingen voor artistieke en instrumen tale eigenschappen en is benoemd tot le harpiste van het Utrechts Stedelijk Or kest. Onze plaatsgenote Alma Badings, leer linge van Oily Folge Fonden, is geslaagd voor het toelatingsexamen Amsterdamse Conservatorium, hoofdvak Viool. 95 Zondag 29 juni nemen, de volgende korpsen aan de wedstrijd deel: 1. Arb. Harm. Excelsior, Lekkerkerk, le afd. Harm. 2. Crescendo, Sloterdijk, le afd. Harm. 3. Beemster's Fanfare, Beemster, Uit muntendheid F. 4. Helders Fanfare, Den Helder, Uit muntendheid. 5. Kunst na Arbeid, Zuid Scharwoude, Ere afd. Fanfare. 6. O.K.K., Oostwoud, Ere afd. Fanfare. 7. De Eendracht, Den lip, Supr. afd. Fanfare. 8. Harmonie, Assendelft, Supr. afd. Fanfare. 9. Verkade's Harmonie, Zaandam, Supr. afd. Harm. 10. Amicitia, Landsmeer, Tambour. 11. Kon. Edams Fanfare, Edam, Tam bour. De concertwedstrijden en concerten wor den gehouden in het Burg. Rijkenspark. Mars- en Tamboerwedstrijden op de zondagen 29 juni en 6 juli zullen plaats vinden aan de Hoofdstraat. Afmars Wetslaan richting Wüstelaan. Mars- en Tamboerwedstrijd op zaterdag 5 juli aan de Bloemendaalsestraatweg. Afmars Bruno Klauwersstraat richting station. Aanvang van de concerten des avonds 20.uur. In de officiële feestgids vindt u alle 95 gegevens, welke nummers er ten gehore gebracht zullen worden, hoe laat de mars en de tambourwedstrijden en de con certwedstrijden beginnen, welke vereni gingen er meedoen, enz. En doen ongeveer 1300 deelnemers mee aan het concours. Er doen ongeveer 650 deelnemers mee aan de concerten. CONCERTEN. Zaterdag 28 juni: Openingsconcert Fan farekorps „Wilhelmina". Zondag 29 juni: Concours. Maandag 30 juni: R.K. Harm. St. Cae- cilia, Velsen-noord. Santpoorts Kin derkoor. Dinsdag 1 juli: R.K. Harm. Soli Deo Gloria, Driehuis. Operakoor Bel Can to, IJmuiden. Woensdag 2 juli: Harm. Crescendo, Spaarndam. Gem. Zangver. Vox Humana, Sant poort. Donderdag 3 juli: IJmuider Harmonie, IJmuiden. R.K. Gem. Zangver. Da Pacem, Sant poort. Vrijdag 4 juli: Accordeonver. IJmuidens Roem, IJmuiden. Zaterdag 5 juli: Concours. 's Avonds: Harm. Paffrath Bergisch Gladbach. Velser Accordeon Vereniging. Drumband van de Gym. Bato, Haar lem Show) Nu de collecte voor het werk van Meer en Bosch weer achter de rug is, is het ons een groot genoegen U te kunnen mededelen, dat ook dit jaar de opbrengst hiervan weer verre de verwachtingen heeft overtroffen. Wij weten dat Sant poort altijd goed uit de bus komt als wij een beroep op O doen, maar telken jare doen wij de ervaring op dat steeds meer deren zich voor dit werk gaan interesse ren. Dat blijkt niet alleen uit de steeds nog stijgende collecte opbrengst maar ook doordat telkens weer nieuwe men sen zich melden of laten vinden om iets voor de zieke medemens te doen. Wij zijn U allen, die geholpen hebben door te collecteren of met Uw gaven zeer hartelijk dankbaar en willen U graag doen weten dat in Santpoort het prach tige bedrag van 785,13 is bijeen ge bracht. In geheel Velsen is 2971,25 ge collecteerd, met inbegrip van de Velser pont en de pont te Buitenhuis. (Deze laatste dit jaar voor het eerstMoge de hulp in de medische en sociale nood van onze epileptische medemens mede door deze collecten steeds beter tot zijn recht komen en daartoe bevelen wij dit werk in Uw voortdurende belangstelling har telijk aan. W. Th. Verbeet. Een uitkomst voor vele huismoeders in voor hen die in de winterdag kolen moeten scheppen zijn zeker wel de stof vrije kolen die thans in de handel wor den gebracht. Brandstoffenhandel Kochx heeft voor de gemeente Velsen de primeur en zal deze winter zijn cliëntelen van stofvrije brand stof kunnen voorzien. Het verplaatsen van kolen is steeds een werk geweest dat veel „stof deed opjagen", een stof die overal tussen indringt. Reeds vele proeven zijn er in het ver leden genomen om de kolen stofvrij te maken, maar steeds zonder resultaat. Het ging er om ook de brandbaarheid der kolen niet aan te tasten, eventueel te verbeteren. Dit resultaat schijnt nu bereikt te zijn en de fa. Kochxs gaat het toepassen. Wanneer men nu de Kolenboer een zak ,anti-stof-kolen" Iaat bezorgen behoeft a niet bevreest te zijn een stoffige zwarte man door de woning te krijgen of bij een het neerstorten der kolen een grote stof wolk te zullen zien. Men kan er nu ge rust bijstaan, zelfs in een witte jas, -en er zal geen stofje te vinden zijn. Was voorheen oliestook „schoon" sto ken, thans kunnen de non-stop kolen hiermede evenaren. De werking van het preparaat waarmede de kolen worden bespoten is plm. een jaar gegarandeerd. Brandstoffenhandel Kochx is de vierde firma in Nederland die deze omvangrijke installatie heeft aangeschaft en de resul taten die bereikt werden zijn waarlijk bizonder goed. Men kan, zoals dit vooral in Duitsland geschiedt, de kolen een kleur geven, zodat men de soorten en af metingen door verschillende kleuren kan onderscheiden. Voorlopig gaat men hier nog niet toe over, doch in de toekomst is dit zeker een punt van overweging. Zij nog vermeld, en dat is al heel belang rijk, de prijs der non-stof-kolen wordt niet verhoogd, dus geheel gratis worden de kolen door de firma Kochx stofvrij gemaakt. Met deze „anti-stof-kolen" wensen wij de fa. Kochx en de afnemers veel succes. Onze plaatsgenoot de heer C. A. van Warmerdam is per 1 september a.s. benoemd als Hoofd van de nieuw op te richten R.K. Ulo-school te Dussen (N.-Br.) o Mej. J. Alblas slaagde voor het eind examen Onderwijzeres bij het Christ. Onderwijs en ontving een benoeming bij de School voor Chr. Nat. Onder wijs te Lisse. Zondag 29 juni: Aanbiddingsfeest. H.H. Missen 6.45 uur, 8 uur, 11.15 uur. Solemnele Hoogmis half 10. Te 7 uur Pontificaal Sluitingslof der Ma ria Novem, gecelebreerd door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. André van de Bronk, Bisschap van Kumax, Ghana. Vrijdag 4 juli. Eerste vrijdag van de maand H.H. Missen half 77 uur (Ge zongen) 8 uur. Te half 8 Lof. Zaterdag 5 juli. 's Avonds te half acht plechtige ontvangst van onze geadop teerde prieterzoon Emmanuel Wamda, daarna plechtig Lof. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10 uur en 5 uur ds G. van Doornik van Nijmegen Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10 dienst en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds J. Maris 4 uur ds D. H. Biesma Doopsgez. Gemeente IJmuider Helmstraat, IJmuiden 19,30 uur ds J. P. Jacobszoon avonddienst Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds. J. Heidinga, Haarlem Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds J. A. Roskam H. Avondmaal Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds P. J. Mackaay, Oegstgeest 19 uur ds D. ter Steege 18.4519 uur zangdienst Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds A. J. Engels, Zaandam B€LMCR!JK€ 1 T€L€fQonnu/nm€RS) POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 LANGS DE VECHT LEEFT HET VERLEDEN. Met wind en regen van Utrecht naar Muiden. Storm en regen. De wolken slierten langs de lucht als natte dweilen over een be tonnen vloer. Grauw op grauw. Geen beste dag voor een tocht. Maar we gaan want we hebben geleerd, dat het altijd weer een diepe vreugde en voldoening is er toch op uit te trekken. Wij kiezen onze tocht met wind en regen in de rug: langs de Vecht van Utrecht naar Muiden. „Vader, trek je je kikkerpak aan? Ga je zwemmen?" vraagt mijn kleine doch ter en onder hoongelach van alle huis genoten vertrek ik. Eenmaal op weg tussen Utrecht en Nieuwersluis moet ik over een sloot en door een weiland mijn hoed achterna moet hollen bijvoorbeeld. En als ik in Breukelen druipend in een daar nog wel eens aan- enkenals ik telefooncel sta om met de colega's een afspraak te maken, dat ik de kopij met een perspakje sturen zal, klinken hun stemmen meewarig en niet zonder leed vermaak, terwijl de mijne mij een beetje opgeschroefd, opgewekt voorkomt. Maar ziet, in Nieuwersluis, waar ik ben neer gestreken in een café'tje tegenover de „Pupillenschool onder beschermheer schap des Konings" gelijk de weidse naam van die tuchtschool luidt, daar keert de kans en krijg ik toch nog gelijk. Want de regen houdt op, althans, nou ja, ik kan het „kikkerpak" tenminste uittrekken. En hoe praktisch die roene, glimmende legerkleding ook mag zijn, je moet er niet te lang in rijden, want ten slotte ben je van binnen even nat als van buiten. Van het condenswater, laten we zeggen. Als ik anders zo'n tocht maak, dan gaat dat zeer gewetensvol met een potlood en een blocnote, gelijk het goed gebruik van ons vak dat wil. En ik no teer dan alle fraaie oude huizen, alle liefelijke hoekjes kortom al het mooie en merkwaardige, dat ik opmerk. Daar is ditmaal geen beginnen aan: als de bla den niet verregenen onder mijn schrijven de hand, dan waaien ze van mijn blocno te. Dit beestenweer leent zich trouwens ook niet voor dit soort gedetailleerde „lenriek". Maar het leent zich met wind en regen in de rug wel ervoor de streek als geheel op je te laten in werken. Statig en statisch. En de Vechtstreek is een merkwaardige streek. Men bevindt zich daar voortdu rend op de grens tussen ~"-T»üi Overeenkomstig mijn aard en aanleg houdt ik de rechteroever: dat is de klei ne weg, vlak langs de rivier (men moet altijd de kleine wegen houden, daar is Nederland nog op zijn mooist), het weg je van de oude wereld, waar weinig auto's komen en dat omzoomd is met knotwilgen inplaats van met witte paal tjes, die het snelverkeer bij nacht de weg moeten wijzen. Hier op de rechterover zijn ook de minste fabrieken hoe ont sierend zijn ze, de Sterovita's (7 maal gecontroleerd!) en de Hazemeyers! Ik weet wel, ze brengen de welvaart (voor zover ze niet bezwijken onder de belas tingdruk tenminste), maar ik haat ze uit het diepst van mijn te laat geboren ziel. Te laat geboren, ja; ik kan geen tocht maken door dit land of het heimwee naar vroeger bevangt mij. Denk ze eens weg, die brommende monsterfabrieken, denk hem eens weg, die grote weg daar aan de overkant met dat demonisch ge raas van verkeer wat er overblijft is een idylle. De statige landhuizen (hol ogig en slecht in de verf zijn ze nu) krijgen weer stralende vensters van spie gelglas gedienstigen bewerken ze iedere dag met koperen emmerspuiten en er achter leven deftige mensen een statig (en statisch) bestaan. Des zomers drinken ze thee in de koepel en op de gazons speelt men croquet. En op een dag als deze leeft men om de haard met een handwerk, dat een winter in beslag neemt, een krant, die nog gespeld wordt (kom daar nou eris om!) en boeken, die men langzaam en aandachtig leest. En in de tuin is een oude timmerman-koet sier bezig de vorstbedekking van de wel verzorgde perken te nemen. Voorbij, die tijd! Hoe liefelijk dit beeld en hoe gerust was die tijd, mijn tijd, geweest? Ik moet er niet aan denken, ik wil alleen maar zeg gen: die tijd had stijl. Niet mijn stijl, goed, maar het leven had in die dagen tenminste een vorm gevonden, die bij zijn (Vervolg op pag. 2) ZONDAG A.S. D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan Telefoon 8320 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor tromvrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestrcot 4

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1