[predikbeurten Arend enige medewerkers boKDAGSDUNST ARTSEN'j „ÏJjfd Ia Qetd" A.BPOEKMEULEN IJmuider Vishandel U kamt tack aak IS fa TH.B.V. GELDORP VACANTIE Foto „Schutte" 3. secretaresse a. een secretaresse TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. de auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Tel.8930 R.K. Kerk, Santpoort Groot Vuurwerk in „Vekerend" v? Hollandse Nieuwe Maatjes een assistente voor de opvoeding een keukenjuffrouw naar de SPORTAVOND in Jaghtlust" op Donderdag 10 Juli a.s., om 7 uur Missaals Kerkboeken Kruisbeelden Rozenkransen Wij waterbakjes Kettinkjes en kruisjes Hagelingerweg 21 Telefoon 7595 PERMANENT HOOGOVENS 1. geroutineerde steno-typistes 2. geroutineerde steno-typistes en typistes 4. aankomende typistes HOOGOVENS b. op de afdeling Mechanische Administratie (invoering ponskaarten systeem). BREEDBAND b. enige geroutineerde typistes ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10 dienst en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds D. H. Biesma 4 uur ds J. C. Maris Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, Geen dienst Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driebuis Geen dienst. Kerkedag Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds J. O. Norel, Bloemendaal 7 uur ds C. Keers, Amsterdam Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds van Willenswaard Jonge Jeugdkerk 10 uur de heer G. J, Kwakkel ZONDAG A.S. D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan Telefoon 8320 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 25608249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 Zaterdag 5 juli. Te half 8 plechtige ontvangst van Emmanuel Wamala, daarna plechtig Lof. Zondag 6 juli. H.H. Missen zijn te 6.45, 8, 11.15 uur. Te half 10 Solemnele Hoogmis opge dragen door Emmanuel Wamala. Re ceptie in de Kleuterschool van half 3 4 uur. Te 4 uur plechtig Lof. Dinsdag 8 juli. Te 7 uur Gezongen Requiem. Zaterdag half 8 Broederschapslof. Deze week zijn de maandelijkse bijeen komsten der godsdienstige verenigingen. EXAMENS. Onze plaatsgenote, mej. E. Kamsteeg, deed met goed gevolg examen voor het diploma Kleutergymnastiek. Tijd en geld kunt U sparen door uw horloge te kopen of te laten repareren bij: iW' Het jaarlijks terugkerend Vuurwerkjj in het Natuurbad „Velserend" zal plaats vinden op zaterdag 5 juli a.s., des avonds om plm. 10 uur. Evenals vorige jaren beloofd dit vuurwerk een groots schouwspel te worden. Vanaf 8 uur vinden op de terassen diverse verma kelijkheden plaats, o.a. clownerie, goo chelen en is er een poppenkast en een sprekende pojj aanwezig. Een draaiorgel met vrolijke jnelodiën zal de gezellig heid verhogen. Voor de liefhebbers van een dansje bestaat ruimschoots gelegenheid. Als het wear zijn medewerking wil verlenen zullen duizenden van dit vuurwerk genieten. t.o. Overbildtweg C. GRAS Zn. TEL. 8519 SANTPOORT-STATION De fijnste kwaliteit Billijke Zeevisprijzen Gerookte Paling (ook gesneden) Gebakken Vis Diepvries Frionor BeLf)ncRUK€ reL€fOonnu/n/n€RS) POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 DE STICHTING „DE OPBOUW" (algemene instelling voor kinder bescherming) zoekt voor haar tehuis voor zwakbegaafde meisjes van 14 tot 20 jaar, „BREEVECHT" te Nigtevecht (bij Weesp) en Salaris voor degenen die geen opleiding genoten hebben van f 2637,60 tot f 3085.60 per jaar. Met opleiding of ervaring van f 3197,60 tot f 3421,60 per jaar. Voor vrije voeding, bewassing en inwoning wordt f 780.per jaar ingehouden. Vakantie 18 werkdagen per jaar. Er bestaat de mogelijkheid tot het volgen van de cursus kinder bescherming voor het diploma A of B. Sollicitaties te richten aan het bestuur,jBurg. Reigerstraat 86, Utrecht Zeer gevarieerd programma, vol spanning en pret Door de Gereformeerde Jeugd georganiseerd t.b.v het Jeugdhuis Ingang terreinen lioek Velserenderlaan-Bergneg Entree rolw. f 1.00 Hinderen f 0.50 hebben wij een ruime sortering in VERHOOGT UW OMZET door in „3Cui& aan 3lui&" Uw advertentie te zetten Wij hebben de alleen rechten voor geheel Kenne- merland verworven van de prachtige, nieuwe Franse permanent PARIS, door experts de VOLLEDIGE permanent genoemd. Maak eens kennis, dames, met dezefan tastische permanent die in het buitenland véél succes heeft. Salon voor Haarverzorging Terrasweg 63, h. Berglaan Telefoon 8057 DORST NAAR HET BLAUWE GOUD. De bosbessenkoorts waart straks weer over de Veluwe. IN HET BEGIN van de julimaand breekt er elk jaar opnieuw op de Veluwe een besmettelijke ziekte uit, die snel, in één dag tijd honderden, duizenden slacht offers maakt, waarvan het verspreidings gebied zich voornamelijk op de Noord- Veluwe, rond de gemeente Ermelo in de karakteristieke plaatsjes Nunspeet, El- speet, Vierhouten en Gortel, maar ook v/el elders bevindt en die met een tegen het einde iets verminderde kracht aan houdt tot in augustus... Het is de „bos bessenkoorts!" Jong en oud van beiderlei kunne worden door de bos-bes-pluk besmet, op een gegeven dag, die tevoren vastgesteld kan worden, zijn plotseling de symptomen merkbaar, 's avonds reeds worden ziekte- kaarten uitgereikt en de volgende dag kan men de slachtoffers bij duizenden tellen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat er in augustus een „tweede pluk" aan de gang gaat. Er zijn dan na de eerste pluk nog zoveel bessen overgeble ven, dat het alleszins de moeite loont de dan rijpe vruchten te verzamelen. Huisgezinnen aan de pluk! INDERDAAD mag men 't plukken van bosbessen op de Noord-Veluwe vergelij ken met het uitbreken van een besmette lijke ziekte. Er is practisch niemand, die zich aan de hartstocht naar het plukken van bosbessen kan onttrekken en men moet niet denken, dat met het woord hartstocht de dorst naar „het blauwe goud" overdreven wordt voorgesteld. Vanzelfsprekend zijn de verdiensten van het plukken van bosbessen voor de in min cf meer behoeftige omstandigheden ver kerende huisgezinnen een uitkomst, maar ook anderen, die het om het geldelijk ge win niet nodig hebben, geven zich zeker in de eerste dagen of weken willoos over aan het sportieve genoegen van het ver zamelen der blauwe besjes. Op een bepaalde avond, die wordt vast gesteld naar gelang het rijp zijn van de bosbessen in de meeste gevallen is dat begin juli worden door de boswachter z.g. gezinskaarten uitgereikt, die aan de daartoe in aanmerking komende huisge zinnen en er worden weinig uitzonde ringen gemaakt het recht geven in be paalde bossen te plukken. Ieder die daar komt en die niet in het bezit is van een geldige kaart, wordt onherroepelijk ver- baliseerd. Het bosbessenplukken is uiteraard sei zoenarbeid. Van een bepaalde meest gun stige tijd moet uiteraard gebruik worden gemaakt en in het gehele huisgezin, va der, moeder en kinderen van jong tot oud werkt men mee „zich in te zetten". Geen die zich aan het werk onttrekt, zo iemand overigens aan de blauwe goud dorst zou kunnen ontkomen. De meester op school kan zijn kinderen niet meer houden, de vaders en moeders zouden het meester trouwens erg kwaliijk nemen, indien hij zijn leerlingen in de eerste tijd in de klas zou stoppen, want zij zouden daardoor immers rechtstreeks worden benadeeld. En de portemonnaie stelt ijzeren wetten! Er wordt dan ook dikwijls gedurende de eerste dagen vrij gegeven, bosbessenvakantie. En dit is nu het nadeel van de bosbessenpluk, niet het schoolverzuim maar wel de ergerlijke kinderexploitatie, die zich voordoet. Want het is zwaar werk, daar in de don kere bossen, op het groene, blauw over- waasde bessenveld. Van 's morgens vijf tot 's avonds negen, tien uur is men aan een stuk in de weer... Felle concurrentie! DE CONCURRENTIE is in de bos- bessenstrijd fel genoeg. De Nunspeeters mogen niet hiér komen, de Vierhouters mogen niet daar komen en dringt er toch een in het verboden gebied door, dan zwaait er wat! Vraagt er iemand: „Hoe is het bij jou daar? Dan zal steevast het ntwoord luiden: „Slecht! Valt èrg te gen..." Niemand wil bekennen dat hij een goed plekje weet, waar veel te pluk ken valt. Het is voorgekomen, dat twee rivalen ieder op hun „eigen" plekje ston den en dat geen van beiden, hoewel ieders emmertje reeds vol bosbessen zat, wegging, uit angst, dat de ander daaruit zou opmaken, dat er bij de een veel te oogsten viel. Immers, als hij zo snel klaar was, dan moesten er op zijn plekje v/el veel bessen zitten! De geoefende plukker zit op zijn hurken, z'n emmertje tussen de knieën, welk em mertje hij met de knieën al hurkende, voortbeweegt. Inmiddels vliegen de rap pe handen door de struikjes en ritsen de druifjes van de takjes. Men kan dit pluk ken, als het ware het best vergelijken met het melken van een koe, het is uiterlijk bijna de zelfde beweging). Er is er een in de omgeving van Elspeet, Nunspeet, Vierhouten en Ermelo, die door alle anderen als de meester-plukker wordt erkend: als hij het nu eens flink opzet, bereikt hij de bijna onvoorstelbare hoeveelheid van zes pond per uur! In dit huisgezin plukken vader, moeder en tien kinderen, die samen honderd en twintig pond per dag plukken- Als men dan weet, dat in de goede tijd per pond 75 cent wordt betaald, kan men zelf de dagverdiensten uitrekenen. Er worden als het seizoen goed is duizenden guldens tij dens de grote pluk verdiend (in één groot gezin) en het is begrijpelijk, dat de bosbessen daardoor het gehele jaar goedmaken en dan ook in hoge ere wor den gehouden! Op diverse plaatsen in het bos treft men de handelaars aan, die naast hun „stand" een bordje hebben staan met „Hier koopt men bosbessen op". De meeste bessen zijn bestemd voor de ziekenhuizen, daar er een zeer probaat middel tegen darm ziekten uit gebrouwen kan worden. Men zou het de tere, groene plantjes in de uitgestrekte bossen van de Noord- Veluwe niet aanzien, dat zij in het leven van velen een zo belangrijke plaats in nemen. Indien men het echter eenmaal heeft meegemaakt, weet men, dat de „dorst naar het blauwe goud" niet alleen cnonderdrukbaar maar ook heel begrijpe lijk is. Hoofdstraat 148 iTel. 8361 IJ M U 1 D E N De Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor verschillende afdelingen met kennis van een of meer der moderne talen. voor de Nederlandse taal. bi] voorkeur met enige kennis der moderne talen, voor enkele van baar afdelingschefs. die in haar bedrijf een verdere opleiding zuilen ontvangen. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en levensloop worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HH 958, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten. 53B msk IJ M U I D E N Bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden kunnen worden geplaatst a. op de afdeling Administratieve Organisatie en Verlangde opleiding voor: a. H.B.S.- of Mulo-, alsmede Staatspraktijkdiploma of diploma M.O. Handelswetenschappen A. Leeftijd25-30 jaar. b. H.B.S.- of Mulo- en praktijkdiploma Boekhouden, alsmede diploma M.B.A. Leeftijd: 20-25 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en ervaring worden bij'fe'sOTiafé1 Afdeling"Bean^bten? HH «ÏÏft IJ M U I D E N De Breedband N.V. te IJmuiden vraagt voor haar administrateur. Vereistenmiddelbare schoolopleiding en ruime ervaring afs secretaresse of steno-typiste. voor de afdeling Correspondentie/Archief. Kennis der moderne talen is vereist. De mogelijkheid bestaat dat bij gebleken geschiktheid één dezer dames te zijner tijd als plaatsvervangend chef van deze afdeling wordt aangesteld. tigenhandig geschreven sollicitaties met beschrijving van opleiding en levensloop worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer HH 957, ingewacht bij de Sociale Afdeling Beambten.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2