SanJpocifeWeefflad ddtl De Santpoortse Feestweek van 4 t.m. 9 augustus. Vakantie Broodbezorgers. T.V.S.-nieuws. Velser Actie-comité tegen Atoomproeven en Atoombasis vestiging R.K. Kerk, Santpoort Postduivennieuws. 29e Jaargang no 27 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 11 Juli 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 De natuur schijnt zich dit jaar bepaald heel weinig aan te trekken van begin- en einddata van haar diverse seizoenen. En tochkomt er weer Feest in Santpoort. De voorbereidingen zijn in het Bestuur van de Harddraverij-Vereniging reeds lang in volle gang. Optimistisch wordt daar gedacht. „Wat we niet gehad hebben zullen we nog wel krijgen". En als dat zo is, dan moet er wel veel mooi weer komen in de weken die de zomer nog te goed heeft. Laten we het hopen, want voor de Feest-week is „het weer je koopman". Gedachtig het gezegde: „Wat goed is kan blijven" is er voor 1956 betrekke lijk weinig verandering gekomen in het bekende Programma van de Feestweetk. Thans kan volstaan worden met in den brede het programma te vermelden want alle noodzakelijke gegevens en inlichtin gen zullen bijtijds via raambiljetten worden bekend gemaakt. Met het oog op uw plannen voor de Feestweek dient u echter reeds een over zicht te hebben van hetgeen geboden wordt, mogelijk helpt het u om een be sluit te nemen omtrent het „opnemen" van uw kostbare „snipperdagen" of wel licht smakt u er maar meteen een hele week vakantie tegenaan. Waar vindt u méér gezelligheid, méér afwisseling, méér vertier voor uzelf en uw kinderen dan juist in uw eigen Sant poort tijdens de Feestweek, Het Pro gramma biedt voor „elck wat wils". Maandagavond kan jong en oud zich laten inschrijven voor de Ringrijderij welke op dinsdag vanaf des morgens 9 uur tot des avonds 6 uur wordt ge houden voor „De Weyman". Zowel per fiets voor dames en heren, op het losse paard en tilbury zal er gestoken worden naar de ring, die naar vele deelnemers menen te klein is, maar ach teraf blijkt dat toch, dat de „matadoren" ander de ringstekers er nauwelijks eentje nebben gemist tijdens de vele ritten die ze onder de ring door maakten. Dinsdagmiddag opent dan ook het Luna park haar poorten als het vermaakcen- trum voor jong en oud tijdens de feest week. Wilt u of uw kinderen draaien tot u er draaierig van wordt dan kunt u terecht in de „Tête a Queu", de Zweefmolen, de Octopus, of op de Golf baan. Wilt u eens rijden in een auto zonder rijbewijs dan kunt u terecht in de „Auto racebaan". Zoekt u het liever hoger op, ga dan in de „Deense Hoogvaart". Velen zijn liefhebber van een onschuldig gokje", welnu een groot assortiment van alle mogelijke spelen zullen u ten dienste staan: Grijpautomaten, Balco Ro tor. Bumper, Zig Zag Rolbaan, Eenden- spel, Lijntreksport, Mix Lighter enz. >nz. Voelt u iets meer voor krachtdadige uitingen van uw feestvreugde dan schou dert u het geweer aan de „Schiettent, u nokert met hamer op het Hoofd van [ut' of u slingert met ballen in de Pyra- nide sporttent. Jl laat u bedotten in de „Goochelshow", geniet van de voorstellingen in het met weidse naam aangekondigde „Theater Variété" of griezelt van de adem bene- nende toeren in „De Steilwand". Alles kunt u zien en beleven op het Santpoortse Lunapark, dat voor ons allen :en succes wordt wanneer het aan zijn doel beantwoord n.l. aan alle bezoekers :nige uren van kermisvreugde brengen n onze jachtige tijd, die zo weinige uren van echte daverende vreugde over- aat. ïn op woensdagavond om 6 uur treden dan onafhankelijken en amateurs onder Nederlands beste wielrennners in Sant- uoort in het strijdperk in „De Ronde van Santpoort". Een race, die ieder jaar een ongekend groot aantal mensen naar het parcours rekt. Trouwens u vangt daar twee vlie gen in één klap. U geniet voor weinig :enten van prachtige sport terwijl u te vens nog een bijzonder mooi doel steunt. De netto-opbrengst van deze Ronde van Santpoort zal ook dit jaar weer gelij kelijk worden verdeeld onder Het Ned. Tode Kruis en het Koningin Wilhelmina ronds voor de Kankerbestrijding. Deen Tour de France met veel reclame :n klinkende namen, maar een mooie ?.onde vlak bij huisvoor Kanker- onds en Rode Kruis, in dan de Hoofdschotel op donderdag De Grote Kortebaandraverij, het evene nent van het jaar in Santpoort. Het uuikje van Nederlands Dravers op de jaan aan de Westlaan. 1375,aan jrijzengeld. Een edele sport die zich n Santpoort „thuis" voelt. In Santpoort ïadden we immers in 1759 reeds drave rijen. Wanneer het weer meewerkt zal 't veer een groots draversfestijn worden. Dp vrijdag doen we 's ayonds met eigen krachten die draverij nog eens dunnetjes >ver op dezelfde baan in onze populaire 3oerenpaardenrace. Mie toekomstige deelnemers dienen er wederom terdege rekening mede te hou den dat een uit het Bestuur gevormde Commissie erover zal beslissen welke paarden tot deze draverij niet worden toegelaten. Dit zullen wederom zijn de paarden die kennelijk draversbloed in hun aderen hebben, al is het dan ook in enigszins verdunde vorm. Verder zullen ook specifieke rijpaarden niet mogen deelnemen. En hierbij dan nog een dringende op wekking voor de a.s. deelnemers. Op de avond van deze draverij zult u een paar kostelijke uren kunnen geven aan de duizenden die de baan omzomen. Maak er iets moois van, vooral wat be treft de costumering. Er wordt op ge rekend dat u allemaal verschijnt in een of andere vermomming. Voor degene die naar het oordeel van de jury het mooiste of mogelijk origineel ste costuum heeft is nog een extra prijs beschikbaar. Voor de zaterdag is het Lunapark ge opend en vindt de traditionele muzikale randgang plaats. Aan alles komt een einde. Ook aan de Santpoortse Feestweek. We maken dit slot weer door via de beide plaatselijke muziekkorpsen nog eens een grote ronde door Santpoort te maken en daarna nog gezellig een paar uurtjes kermis te vieren tot de hele week vol is. Voordat T.V.S. met vakantie gaat zullen de meisjes en jongens-adspiranten van 1215 jaar deelnemen aan een Athle- tiek-driekamp bestaande uit hardlopen, verspringen en kastiebalwerpen, uitge schreven door de Kennemer Turnkring, welke gehouden zal worden op het Gem. Sportpark aan de Kleverlaan te Haar lem op zaterdag 12 juli, aanvang 12.15 uur. Van T.V.S. hebben ingeschreven 30 meisjes en 8 jongens. Ze zullen hare en hunne krachten moeten meten met ad- spiranten van de andere zusterverenigin gen. Ze zijn met de beste voornemens bezield en zullen hun uiterste krachten inspannnen voor een eervol resultaat. Succes toegewenst! De grote zomervakantie zal dit jaar aanvangen op vrijdag 12 juli, zodat op dien avond ook al geen turnlessen wor den gegeven, doordat de turnzaal in be slag wordt genomen voor een School avond. De vakantie duurt 5 volle weken en zal denkelijk eindigen op maandag 18 augustus. Het bestuur wenst alle kleine en grote leden een prettige vakantie en hoopt „alle opgewekt en uitgerust op 18 augus tus terug te zien. EXAMENS. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal-examen tandheelkunde 1ste gedeelte, onze plaatsgenote mej. A. van Ipenburg. In Haarlem en naaste omgeving zijn 500 broodbezorgers dagelijks voor de distributie van het benodigde brood der ingezetenen langs de wegen. Ook deze mensen vragen begrip voor hun verlangen voor een aaneengesloten vakantie met hun' gezinnen. (Van mini mum 10 aaneengesloten dagen). Grond op de bepalingen van de arbeidsover eenkomst. Daar volgens C.A.O. bakkers en bezor gers recht hebben op 15 vakantiedagen, is het de wens der werknemers 12 aan eengesloten vakantiedagen en op prac- tische overwegingen komt een aaneen gesloten vakantie van 12 dagen voor de bedrijven beter uit dan tien dagen. De taak, door de Rayonale Bakkerij Commissie aan de Vakantie-Commissie opgedragen was deze: Wederom een regeling te ontwerpen die in een periode van 4 weken aan de helft der werknemers een aaneengesloten vakantie van 12 dagen garandeerde, en die aan de andere kant het publiek zo weinig mogelijk ongerief mocht veroor zaken. De werkgevers begonnen deze vakanties voorheen al in mei tot eind september te geven, doch dit was voor meerdere werknemers speciaal ook verbandhou dend met de schoolvakanties, oorzaak tot moeilijkheden. Geschoold reserve- personeel aantrekken is niet mogelijk dus dienden de bakkersorganisaties tot an dere maatregelen over te gaan. De enige oplossing is tijdelijke stopzet ting der bezorging, waardoor de helft van het bedienend personeel wordt vrij gemaakt en het andere deel der bezorgers benut kan worden voor het innemen van standplaatsen waar dan vanuit bak kerswagens naast de verkoop uit de bak kerswinkels de verkoop van brood kan plaats vinden. In Haarlem en naaste omgeving zijn thans naast de bestaande winkels op 200 standplaatsen tijdelijke verkoop plaatsen uit bakkerswagens vastgesteld. De duur van deze regeling (stopzetting der bezorging) is van 14 juli tot en met 9 augustus. Uitzondering wordt gemaakt met grote instellingen. De bezorging aan Zieken huizen, hotels, restaurants, grote rust huizen en daarmede gelijk te stellen in stellingen, blijft normaal geschieden. De verkoop uit de winkels, bakkers filialen en andere normale verkoopplaat sen van brood enz. blijft op de gewone verkoopuren (winkelsluitingswet) ge handhaafd. De verkoop uit de bakkerswagen, uit sluitend a contant, op de standplaatsen vindt plaats van 's morgens 9.301 uur. Des zaterdags van 9.303 uur. Op enkele standplaatsen in Heemstede en Bloemendaal, Aerdenhout en Sant poort, waar de bevolkingsdichtheid uiterst gering is, worden de standplaatsen slechts 1 a lJ/J uur per dag ingenomen. Enkele bakkers sluiten gedurende de vakantieperiode het gehele bedrijf één of twee weken en daar staat dan ook de winkelverkoop stop. Voor die winkels wordt dan door een andere bakker uit een bakkerswagen, doch slechts tot 1 uur 's middags (zater dags tot 3 uur) brood verkocht. De brief aan Zijne Excellentie, Minister van Defensie, welke bij de handtekeningslijsten ver gezeld ging, luidde aldus: (op name hiervan bij het Perscom muniqué, zal door ons Bestuur op hoge prijs worden gesteld). Aan Zijne Excellentie MINISTER VAN DEFENSIE: Weled. Gestr. Heer Ir. Staf Departement van Oorlog Den Haag. Excellentie, Het Bestuur van Het Velser Actie-Co mité tegen Atoombomproeven en Atoom- basisvestiging biedt u hierbij mede in opdracht van de honderden onderteke naars van bijgaande handtekeningslijsten de eerste bijeengebrachte handteke ningen aan van Nederlanders welke U dringend willen verzoeken van een atoombasisvestiging in ons land te willen afzien, omdat ons land hierdoor juist een mikpunt zal worden voor de vijand. Immers, de vijand zal toch zeker pogen om op hem gerichte projectielen aller eerst ook onschadelijk te maken. Ons land zal dan ook door een atoombasis het meest trefbaar zijn en de veiligheid die onze Regering hiermede wil beogen, zien wij daardoor juist als een grote ONveiligheid. Dit is dan ook de reden dat onrust ons meer en meer bekruipt. In de geschiedenis is ons kleine land vaak groot geweest. Moge Lt dit ook nu tot voorbeeld strekken en durf NEEN te zeggen, ook al heeft de Nederlandse Regering zich door verdragen en be loften in Nato-verband gebonden. Zo niet, dan zal zeer zeker een groot deel van het Nederlandse Volk zich door haar eigen regering „verkocht en ver raden" voelen, omdat haar eigen rege ring haar bloot stelt aan de grootste gevaren. Hopend, dat de bezinning die Dr. Albert Schweitzer en de honderden andere ge leerden uit de gehele wereld ons gaven, ook Uw deel en die van de regering zal worden, tot heil van ons land en haar bewoners, verblijven wij met ver schuldigde hoogachting, Het Bestuur Velser Actie-Comité tegen Atoombomproeven en Atoombasisvestiging. PERSCOMMUNIQUÉ Dinsdagochtend, 8 juli, heeft namens het Bestuur van het Velser Actiecomité tegen Atoombomproeven en Atoombasisvesti ging, de secretaresse, mevr. L. Keja- Jambroes, met een deputatie, de honder den verzamelde handtekeningen aange boden van een groot deel der inwoners van de gemeente Velsen, aan de Minis ter van Defensie, Ir. Staf. Buiten deze inwoners van de gemeente Velsen, tekenden als adhaesie-betuiging ook nog: Hoogleraren, Kunstenaars, Artsen, Apothekers, Zakenlieden en Huisvrouwen uit alle delen van het land op deze lijsten. Aanbieding was niet alleen als protest bedoeld tegen Atoombasisvestiging en verdere Nederlandse medewerking met gerichte projectielen, doch ook Minister Staf het antwoord te geven wat hij heeft opgeroepen. In zijn functie als Minister van Oorlog n.l. heeft Zijne Excellentie verleden jaar in Amerika ge zegd, dat het Nederlandse volk er geen bezwaar tegen had dat er in Nederland een Atooombasisbevestigirig zou komen. Dit is een absoluut onjuiste weergave, want de Minister heeft dit nóch aan de Kamerleden, nóch aan het Nederlandse volk zelf gevraagd. Derhalve meende het Velser Actiecomité de Minister van Defensie het enig ware antwoord met de verzamelde handtekeningen te moeten geven: wij zeggen juist NEEN en geven hiermede tevens aan, dat wij de raad van de geleerden uit de gehele wereld met Dr Albert Schweitzer aan het hoofd, goed hebben opgevolgd. Zij vroegen ons: waar de leiders van een volk het hoofd dreigen te verliezen, het volk zelf dient in te grijpen. Het Velser Actie Comité heeft hiermede haar taak beëindigd en gaat daarom nu over in het Albert Schweitzer-comité dat haar bemoeiingen verder uitstrekt over de grenzen en handtekeningen ver zameld uit de gehele wereld, welke bin nenkort de Verenigde Naties zullen wor den aangeboden. HET BEZOEK AAN DE VOETBALWEDSTRIJDEN. Er is sprake van, dat in onze ge meente de beide plaatselijke semi-prot- clubs, Stormvogels en VsV, een tusie zullen aangaan. (Op het moment, dat u dit nummer onder ogen krijgt, is de beslissing over het „al dan niet waar schijnlijk reeds gevallen). In meer plaatsen van ons land is of wordt over fusie gesproken en overal is het de centen-kwestie, waarom deze vraag aan de orde wordt gesteld. Want al kennen we hier te lande nog maar het semi-profschap en zijn we dus nog geen „volbloed-profs" er moet heel wat geld in het laatje komen, om 'te kunnen blijven draaien. Deze week publiceerde het bekende Haagse sportblad „De Sportkroniek" het aantal bezoekers, dat de thuiswed strijden der verschillende clubs getrok ken hadden. En die aantallen lopen nog al wat uiteen. In de ere-divisie trok Feijenoord bijv. de meeste bezoekers, nl. 680.000, maar nummer twee, „Am sterdam", moest het er al met 309.000 doen en Rapid J.C. trok slechts 122.500 toeschouwers in al haar thuiswedstrijden. In de eerste divisie A „ontving" Wil lem 2 112.875 toeschouwers, Roda Sport daarentegen slechts 14.675, EDO 41.800 en VSV 21.325. Stormvogels, dat in de eerste divisie B uitkwam, „boerde" beter dan haar plaatselijke zustervereniging. Niet min der dan 107.375 bezoekers woonden de thuiswedstrijden der Vogels bij, maar het ook in dit opzicht de bovenste plaats bezettende SHS won het nog van de IJmuidenaren. De Hagenaars zagen nl. 236.750 toeschouwers om de lijnen ge schaard. Hoezeer de behaalde resultaten van in vloed zijn op het bezoek moge o.m. blijken uit de voor Feijenoord gepubli ceerde cijfers over het afgelopen en voorlaatste seizoen. In 19571958 be zochten, zoals we reeds zeiden, 680.000 toeschouwers de wedstrijden der Rotter damse club tegen 727.000 in 1956—'57. Maar in het algelopen seizoen vielen de prestaties van Rijvers-c.s. ook nogal tegen! LATEN „UITVALLEN" OF NIET? Bij korfballen o.a. is het naar wij menen, al lang de gewoonte, dat, wanneer bij de ene partij een speler of speelster door een blessure gedwongen is de strijd te staken, de andere partij dan eveneens een speler of speelster laat uitvallen. Men beschouwt dit in korfbalkringen a.h.w. als iets vanzelfsprekends. Waar schijnlijk is een en ander o.a. het gevolg van het feit, dat bij dit spel de dekking der spelers onderling veel konsekwenter geschiedt dan bij voetbal, doordat de dames en heren niet over het gehele veld mogen „zwerven", maar aan bepaalde vakken gebonden zijn. Bij voetbal was dit „gebruik", zelfs toen de beoefenaars van dit spel nog rasechte amateurs wa ren, lang niet zo algemeen, wat wel het beste gedemonstreerd wordt door het feit, dat wanneer een club één harer spelers tegelijk met een geblesseerde speler van de tegenpartij liet uitvallen, dit onmid dellijk in de verslagen van bedoelde wedstrijd als uiterst sportief werd aan gemerkt. Nu gebeurde enige weken geleden zulks ook in een wedstrijd tussen twee semi- profclubs. Bij Enschedé moest nl. een speler de strijd tengevolge van een blessure staken en aangezien dit na de rust het geval was, mocht geen invaller zijn plaats innemen. De tegenpartij, het Haagse ADO, liet toen eveneens één harer spelers op het bankje der reserves plaats nemen en hierover is nog al wat te doen geweest. De één noemde dit een uiterst sportieve geste van de Hagenaars, maar anderen waren een tegengestelde mening toegedaan en bijv. de medege gadigde van Enschedé voor de bovenste plaats, het Utrechtse DOS, kon zich met één en ander al zeer moeilijk verenigen. Voor ons zitten aan deze kwestie twee kanten. Enerzijds kunnen ook wij het niet anders dan sportief vinden, dat een club slechts na een zuivere krachtmeting prijs stelt op een overwinning, al weten we, dat we dan afwijken van de gang bare mening in het land, dat terecht de bakermat van het voetbal wordt genoemd Engeland en waar men zegt, dat het „all in te game is. Maar aan de andere kant zit er ook een gevaarlijk .tintje aan deze handelwijze. Stel, dat ADO het Utrechtse DOS ontmoette, in een periode, waarin het zelf nog kans op de bovenste plaats had, of waarin het degradatie-spook de Haagse club aaggrijnsde. De vraag is dan zeker op haar plaats, of de residentie-bewoners dan ook zo sportief zouden zijn, om één harer spelers te laten uitvallen, als een Utrechtenaar gewond raakte. En wan neer ze dat inderdaad niet zouden doen er stonden toch ook zulke grote be langen op het spel en twee weken later zouden ze, omdat ze „binnen" wa ren, tegen Enschedé wel een speler laten uitvallen, dan kunnen we ons voorstellen, dat je zulks als „DOS-man" maar ma tig kunt appreciëren. En nog in veel mindere mate zal dit het geval zijn, als je meent te moeten constateren, dat het niet laten uitvallen tegen jouw club een gevolg is van het feit, dat men het elftal, waartegen men wél liet uitvallen, vriendschappelijk gezind is en liever kampioen zag worden of minder graag zag degraderen dan de club, waaraan jij je hart verpand hebt. En zulke gevallen zijn zeker niet alleen maar denkbeeldig, zolang het laten uitvallen niet verplicht of usance is. Zondag 13 juli feest kerkwijding. Pa- rochiefeest van de hernieuwing der doopbeloften en geloofsbelijdenis. De H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur, half 12. De Hoogmis te half 10. Voor de Hoogmis pl. vernieuwing der doopbeloften, onder de Hoogmis ge loofsbelijdenis. 's Namiddags te 4 uur Lof. Zaterdag 19 juli te half 8 Broederschaps lof. TITUS BRANDSMASCHOOL. Van de leerlingen, die het L.O. op onze Jongensschool verlaten, slaagden Ton Brouwer en voor het Lavigerie College Paul de Jong voor het Gymnasium te Driehuis. Peter van Kuijveren, Paul Uriot en Peter Jansen voor het Men- del-College te Haarlem. 10 Leerlingen gaan naar de ULO, 3 leerlingen naar de Lagere Technische School en 6 naar V.G.L.O. school. JEUGDACTIE BISDOM HAARLEM. 30 Juni heeft de trekking plaats gehad van de Jeugdactie Bisdom Haarlem, waarbij 20 reizen naar Lourdes werden veijloot. Een van deze Lourdesreizen moet in Santpoort of Driehuis zijn ge vallen, en wel op nr. 319.100. De geluk kige gelieve zich bekend te maken bij de heer N. M. van Schagen, Hoofdstraat 2, Santpoort. „SNELLE WIEKEN". De wedvlucht Ruffee (Fr.) afstand 770 km is een zeer moeilijke vlucht, met veel achterblijvers geworden. Door slecht weer ter plaatse, werd niet zoals was vastgesteld op zaterdag, doch op zon dagmorgen 6.05 uur gelost; 5 van de 47 duiven bereikte zondagavond hun hokken, de overige prijswinnende duiven kwamen maandag thuis. De eerste duif werd zondag om 18.58 uur geklokt. De laatste prijsduif maandag om 12.59 uur. De totale uitslag is als volgt: C. Kort- houwer 1, 7, 8, 11; E. Gorter 2; M. Janssen 3, 6, 9; A. Tabernal 4; J. An- driesen 5; A. Tervoort 10; J. Hoogzaad 12.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1