DRENTE, llaiioiifer ïistianriel /trend Reym ARPflFKMFLlLEN Fijnwasseril ,'t Torentje' Met 2 Paarden wint U de race! VAK SELDER S OLIEHK, IJMUIOEN Stuyt's Kaashandel Adverteren doet verkopen! het land van oude en nieuwe tijd ^J-fardL ey LAVENDER Bloem@nriaaSsestr.weg 152 Telefoon 8860 Hoiianrise iieowe Maatjes de auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Tel.8930 ¥oor slechts t 33.©© voor slechts f 37.©© TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Van snorrekoppen, trembleuses en is wegens vakantie gesloten van 28 Juli tot 2 Augustus Na dien datum men vraagt en wij draalen ruidsiven dSloemenmag azijn e. ^YLij Het noorden van ons land is de laatste jaren meer in de belangstelling van de vakantiegangers gekomen. De meren in Friesland trekken ieder jaar honderden watersporters uit het Westen van ons land en ook Drente is ontdekt gebied geworden. En terecht, want Drente be schikt over zoveel natuurschoon en zo veel bezienswaardigheden, dat men er talrijke vakantieweken kan doorbren gen zonder uitgekeken te raken. Drente is het land van de rust en het land van de wijde vlakte. Zoek er geen Zand- voort of Scheveningen en geen Amster dam, Zoek er alleen de rust en de na tuur op, want alleen die zijn er te vin den. En voor hen, die rust en natuur schoon zoeken in de vakantie, is Drente de aangewezen plaats. De geaardheid van de Drentse bevol king heeft veel mensen aanleiding ge geven tot spottende opmerkingen, maar de meeste verhaaltjes over de inwoners van die provincie moeten met een hand vol zout worden genomen, evenals trouwens het geval is met de verhalen over mensen uit andere provincies. Iedere provincie heeft zijn eigen zeden en gewoonten en zo is het ook met Drente. Hij, die de Drenters kent zal u er van kunnen overtuigen, dat er geen behulpzamer en vriendelijker mensen te vinden zijn. Maar om de bevolking te leren kennen is tijd nodig en goede wil. Zonder de streek te kennen is het on mogelijk de bewoners te waarderen. Industrialisatie Er is in deze provincie, die druk bezig is de in de loop der jaren opgelopen achterstand op de andere provincies in te halen, veel te zien. Begin maar eens met te kijken naar de enorme vooruit gang die Drente heeft gemaakt in de loop van een paar jaar, In dit opzicht behoeven we alleen maar over Emmen te spreken. Emmen is bezig een van de belangrijkste grote plaatsen van het Noorden te wor den, Daar wordt gebouwd, plannen wor den gemaakt om aan dé woningnood een einde te maken, industrialisatie wordt niet alleen in theorie voorgestaan, maar ook in de praktijk wordt er op dit ge bied veel gepresteerd. De ene industrie na de andere stampt het gemeentebestuur van Eemmen uit de grond en het inwo nertal neemt met sprongen toe. In deze plaats is niets meer te vinden dat aan de jaren van armoede herinnert. Men heeft daar met die tijd voorgoed afgerekend. Neem Meppel. Ook daar wordt gedaan wat gedaan kan worden. Wie met de trein langs Meppel komt kan het zelf constateren. Aan de spoorlijn liggen gro te stukken grond, bouwterrein en indus trieterrein. Menige provincie kan hieraan een voorbeeld nemen, waar het hard werken voor de toekomst betreft. Hunnebedden in een kuil Maar we willen het, nu we het over deze provincie hebben niet laten bij industrialisatie, het toverwoord voor het Noorden. Er is veel meer te zien dan alleen maar bouwterrein en fabrieken- in-aanbouw. U kent natuurlijk Havelte, een van die plaatsen waarheen het busverkeer nog niet zo heel lang een weg gevonden heeft. Havelte is een mooie plaats met een prachtige ligging. Van dit dorp uit ligt Drente voor een ieder open. Daar in de buurt zijn de hunnebedden, die de geschiedenis vertellen van onze voor vaderen. Urenlang staan de vakantie gangers te staren naar die hopen steen, die als door een reuzenhand op elkaar gestapeld zijn. Hier leeft de historie voor ieder, die zon plaats bezoekt. Slechts een paar bezoekers zagen het nut en het mooie van de hunnebedden in het Drentse landschap niet in. Dat waren de Duitsers. Ze vonden, dat die stenen beter in kuilen gerold konden worden en aangezien het provinciaal bestuur niets te vertellen had, werd de daad bij het woord gevoegd. Hier en daar werden de hunnebedden afgebro ken en de stenen verdwenen in grote kuilen. Na de bevrijding zaten de bewoners met de brokken. Ze waren van oordeel, dat Drente zonder hunnebedden Drente niet was en dus gingen ze met man en macht aan het werk en op het ogenblik zijn de sporen van de bezetting bijna geheel weg gewist. Oud en nieuw Darp Niet overal echter, want Darp is de oorlogsjaren nog niet vergeten. Darp, eigenlijk was het niet meer dan een ge hucht, een tachtigtal oude woningen bij elkaar, vlak in de buurt van Havelte, De Duitsers kwamen en ze wilden het vliegveld Eelde uitbreiden. En Darp lag hun in de weg ën natuurlijk was het toen met het dorpje afgelopen. De bewoners kregen bericht dat ze maar elders een onderkomen moesten zoeken en de hele zaak ging daarna tegen de grond. Darp was finaal van de kaart, letterlijk en figuurlijk. Na de bevrijding zag het er troosteloos uit. Je moest lang zoeken om de resten van het oude dorpje terug te vinden. Hier en daar stond nog een stukje muur, maar daar hield het mee op. Er was geen opruimen aan en daarom besloot men Darp niet weer op te bouwen. Dat betekende niet, dat de naam Darp in het vergeetboek geraakt was. Integendeel, architecten gingen plannen maken en zo werd in 1946 met de bouw van een nieuw dorp begonnen. Niet ver van het vroe gere Darp verrees een nieuw Darp en het mag er zijn. Keurige nieuwe wonin gen, waaraan de bewoners, die jaren lang in afschuwelijke noodwoningen had den geleefd, eerst danig moesten wennen. Maar nu is er dan toch een nieuw dorp, compleet met straten gebouwd en de puinhopen van het oude Darp vertellen de bezoeker nog van vijf jaar bezetting. Voor is achter De boerderijen in Drente zijn enig in het land. In de eerste plaats valt het op, dat ze altijd met de voorkant naar ach teren staan. Dat weet ieder, die wel eens door deze provincie gekomen is. En op de vraag „waarom" is gemakke lijk antwoord te geven, althans volgens de bewoners zelf. Wat voor de mensen in het westen een auto is, is voor de Drentse boer paard en wagen. En waarom zou je nu toch een wagen vol hooi helemaal om je boerderij heen rijden. Als de ingang van de schuur aan de weg is gaat alles toch veel gemakkelijker? De schuur aan de kant van de weg dus en het on middellijke gevolg hiervan is, dat de voordeur aan de achterkant komt. In de kamer waar de familie zit, woont en eet, heerst een heel aparte sfeer. Een vloerkleed is voor de Drentse boer meestal „Frans". De vloer wordt in de meeste gevallen met wit zand bestrooid of het cement wordt alleen maar brand schoon gehouden. Schemerlampen en leeslampen zijn niet nodig, want 's avonds als het donker is, wordt de stoel al spoe dig verwisseld voor de slaapstede. Antiquiteiten De grote trots van de bewoners van de Drentse boerderijen is antiek. Ze zeggen dat het hun niet veel kan sche len als er een tinnen eetservies uit de tijd van Prins Maurits in de grote kast in de hoek staat, maar ze zijn er wel degelijk zeer mede ingenomen, want iede re goede kennis moet de erfenis van de overgrootvader bekijken. De muren van de oude boerderijen zijn dikwijls gemaakt van prachtige oude te gels, die niet altijd worden gewaardeerd. In één boerderij had de bewoner zelfs behang over de tegels geplakt, want dan hoefde zijn vrouw niet altijd de voegen tussen de tegeltjes schoon te maken. In Drente is alles te vinden, weiland, bouwland, kanalen, bossen en heide. Als kastelen staan zomers grote stapels graan op de bouwlanden en in die tijd krijgt de boer geen rust. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is hij dan in de weer om de oogst zo spoedig mogelijk binnen te krijgen. De kanalen beginnen in Drente, evenals in Friesland, hun betekenis te verliezen. Ook in deze provincie is de water kwestie actueel. De kleinere kanalen hebben hun betekenis min of meer ver loren. Het vervoer over het water over kleine afstand gaat te langzaam en nu is men enige tijd geleden in het noorden van het land tot de conclusie gekomen dat wegen beter voor vervoer kunnen dienen dan het water. Herders! gered voor nageslacht De heide is voor veel vakantiegangers nog de plaats waar de Drentse herders met honderden schapen rondlopen. Wel zijn er in Drente nog herders en schapen te vinden, maar het grootste deel is in het verleden verdwenen. Zij vormen voor het toerisme echter nog steeds een be langrijke factor en daarom heeft het provinciaal bestuur ook pogingen in het werk gesteld van dit stukje geschiedenis te bewaren wat er te bewaren is. De schaapskooi bij Meppel is hiervan het resultaat. Drente biedt de toerist nog veel meer dan alleen die paar dingen waarover we hier in het kort iets hebben verteld. Vacantiegangers zijn welkom in deze provincie, die nog steeds druk bezig is met de achterstand in te halen. In een snel tempo worden de wegen verbeterd om het toenemende verkeer in de toekomst te kunnen verwerken. Aan de busverbindingen is veel verbe terd, maar het is nog niet zoals het moet zijn. En dat is maar goed ook, want in een dergelijk land waar rust heerst en waar men komt om van de natuur te genieten, daar moeten we geen auto bussen die ieder half uur van de ene plaats naar de andere razen. Zes of zeven maal per dag is voor de vakantie ganger en ook voor de bewoners, die het jachtige leven van de steden niet ge wend zijn, meer dan genoeg. ZEEP - TALK - ETC. jj C. GRAS Zn. TEL. 8519 SANTPOORT-STATION De fijnste kwaliteit Billijke Zeevisprijzen Gerookte Paling (ook gesneden) Gebakken Vis Diepvries Frionor VAN OEN'VOEDINGSRAAD VRUCHTENINMAAK: Een beetje zon voor de winter. Iedere zomer zien vele huisvrouwen zich weer gesteld voor de keuze of zij wel dan niet fruit in zullen maken. En als zij besluiten om wél in te maken, moet er nog beslist worden hoeveel en wat. Dit zal van vele factoren afhangen: van de prijs van het fruit of de omvang van de oogst uit eigen tuin, van de kwaliteit van de vruchten, de tijd, die men aan het inmaken wil besteden, de hoeveelheid en toestand van het inmaakmateriaal enz. Zullen wij inmaken? In het algemeen verdient het aanbeveling om vruchten rauw te eten en bij voorkeur iedere dag. Het zou niet juist zijn om vruchten in te maken wanneer dit ten koste zou gaan van het geregeld gebruik van vers fruit. Heeft men zoveel fruit in de tuin, dat men het niet allemaal vers kan consumeren, dan is inmaken een goede manier om de overvloed te ver werken. Wie goedkoop een kist of mand met fruit kan krijgen, zal daarvan ook een deel willen inmaken. Daarbij moet wel bedacht worden, dat alleen paaf, niet- aangestoken fruit voor de meae inmaak gebruikt kan worden. Natuurlijk is het niet altijd nodig om eerste kwaliteit vruchten te nemen (vooral niet voor het inmaken van sap, jam, vruchtenmoes). Maar rotte, beurse vruchten, vruchten die we niet goed genoeg vinden om zo te eten, zijn er ongeschikt voor. De kans, dat deze inmaak bederft is namelijk niet gering. Onrijp fruit kunnen we verwerken tot jam, gelei of moes. Voor de jambereiding is het zelfs beter om niet al te rijpe vruchten te nemen, omdat deze slecht ge leren. Hoevéél we zullen inmaken, hangt van zelfsprekend onder meer af van de ge woonten in het gezin, de gezinsgrootte, de beschikbare ruimte in de kelder of voorraadkast. In het algemeen zijn daar dan ook geen wenken voor te geven. Dat zal iedere huisvrouw zelf wel bekijken. Het is wel nuttig om aan het begin van het seizoen een lijst te maken van de soort en hoeveelheid inmaak, die men in huis wil hebben voor de winter, en niet in het wilde weg aan het „wecken" en jammaken te slaan. Iets over inmaakmethoden Wie over een diepvrieskist of loket beschikt zal zeker een deel van de vruch tenrijkdom daarin willen bewaren. Het voordeel van diepvriezen is, dat het fruit meer van het oorspronkelijke aroma en gewoonlijk een betere kleur behoudt dan bij andere inmaakmethoden. Bovendien is kans op bederf vrijwel uitgesloten. Fruit kan rauw of als moes ingevroren worden. Voor het inmaken van vruchten op sap is „wecken" veel betrouwbaarder dan inmaken met behulp van een stoom- of ander inmaakpompje. Bij gebruik van een pompje is er altijd kans, dat tijdens het vullen en sluiten van de glazen bederf- kiemen in de vruchtenmassa terechtko men, die zich dan later kunnen ontwikke len en bederf kunnen veroorzaken. Zij, die jam wil maken, staat voor de keus of zij een geleermiddel zal gebruiken en de vruchtenmassa kort zal koken of dat zij de vruchtenmassa lang zal inko ken. Bij kort koken blijft het fruit geu riger en krijgt men meer potjes jam uit een bepaalde hoeveelheid fruit. Voor vruchten, die van nature veel geleerstof (pektine) bevatten: kruisbessen, pruimen, appelen, kweeperen, is toevoegen van een geleermiddel niet nodig. voor de dames en voor de heren een kwaliteitshorloge waarop u kunt vertrouwen, bij t.o. Overbildtweg Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestroat4 oorloze koppen. Uitvindingen van onze theedrinkende voorouders. Dat ook onze voorouders op het eind van de vorige eeuw gevoel hadden voor praktische dingen bewijst bijvoorbeeld de uitvinding van de „snorrekop". Dat was een theekopje met een soort stang aan de binnenkant, en het was speciaal bestemd voor de mannelijke theegebrui ker. De stang diende er namelijk voor, om de snor, welke ieder mannelijk gelaat sierde, in bedwang te houden, zodat de thee niet eerst gefiltreerd werd alvorens men de drank nuttigde. De „trembleuse" was een andere attrac tieve uitvinding. Het kopje paste precies in een opstaande rand op het schoteltje, zodat het op zijn plaats bleef, hoe de hand van de theedrinker (ster) ook tril de. De trembleuse moet in deze tijd, dat koorts voorgewend of niet een veel voorkomend verschijnsel was, zeker in een behoefte hebben voorzien. Tenslotte nog iets over de Chinese thee kopjes. Die zijn even oud als het Chi nese porselein. Het zijn ragfijne breek bare gevalletjes zonder oor en aanvanke lijk zonder schoteltje. In het begin stelden de Europese fabri kanten van aardewerk zich tevreden met het namaken van de kleine Chinese kop jes. Spoedig daarop voerde men echter twee belangrijke veranderingen in. Om tegemoet te komen aan de Europese ge woonte maakte men het kopje groter en voorzag het van een oor. Toch heeft het kopje zonder oor nog lange tijd stand gehouden. Zelfs in de achttiende eeuw werden nog oorloze theekoppen gemaakt. Laat Nu uw Kolenhaard omboiiwen tot ©MESTOOK. met de Amerik. Inbouw-Olievergasser ABC; groot warmte- vermogen en laag olieverbruik (plm. 20 zuiniger). Terugschakeling op kolen is een kwestie van één uur, dus met één warmtebron TWEE mogelijkheden: Vtaei&cvie, af aa&te fBtandótaf Nieuwe HETE-LUCHTKOLENHAARDEN (bij uitstek geschikt voor ombouw) uit voorraad leverbaar. ALLE MERKEN OLIEHAARDEN EN OLIEKACHELS Voor olieverwarming en verwarmingsolie: Imlusti'iestraat 45-47 Tel. 4461 en 4557 Bloemendaalsestraatweg 127 Telefoo+,,8703 Let er morgen eens op, hoe MOTORRIJDERS vlak vóór of op kruispunten andere voertui gen voorbijrijden. Ook dat is on voorzichtig rijden, zelfs al wordt de as van de weg niet overschreden en al is het dus toegestaan, want tien tegen één, dat er ook nog dwars- verkeer is". Voorzichtigheid geeft meer veilig heid. Voor fijne Kaas de Speciaalzaak NIEUW VIERKANTE KAAS Volvet p. 100 gr. 28 cent Een kwart Edammer 40 79 cent Broodkaas 40+ 100 gram 22 cent Komijn volvet 100 gram 25 cent Belegen volvette Kaas iets fijns 100 gram 28 cent Jonge volvette Kaas met smaak 100 gram 29 cent Friese Nagel Kaas 40 plus 100 gram 35 cent Belegen Boerenkaas volvet 100 gram 32 cent ROOMBOTER 250 gram 85 ct HAM 100 gram 52 ct 10 HENNEN EIEREN 98 ct 11 Knakworstjes in blik f 1.10 2 grote blikken Sardines voor 88 cent Groot blik inhoud 6 ballen gebraden Gehakt f 1.75 VOOR UW VACANT1E een grote sortering Plat du jour Kaas, Boter, Fruit, Gesneden Vleeswaren in blik Terrasweg 33 Telefoon 8245

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2