De Amsterdammer houdt van zijn stad. Volleybal. Moeder- en Kleuter cursus van „Het Witte Kruis" R.K. Kerkf Santpoort T.V.S.-nieuws. I ?e Jaargang no 32 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SanlpooifsWeehblad Vrijdag 15 Aug. 1958 aan Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 ÏRRASVOGELS—SCHOTEN rndag a.s. wordt reeds de eerste voor- ade voor de K.N.V.B.-beker voor deze kerserie geloot tegen de tweede klas- Schoten. Het geldt hier een thuiswed- ijd voor onze plaatsgenoten, maar ngezien de Schoonenbergbijvelden nog :t beschikbaar zijn, heeft het bestuur n Terrasvogels naar een ander terrein leten uitzien. De wedstrijd wordt nu speeld op een terrein van de gemeen- Haarlem, waarvan de ingang gelegen aan de Slaperdijk. rn neme er goede nota van, dat Ter- ogels en Schoten besloten hebben de tmoeting zaterdagavond te spelen, ang half zeven. ÏLSEN—HOOFDDORP BOYS. ■Isen ontvangt zondagavond om half >en op het oude, vertrouwde terrein i de Kwekerslaan de Hoofddorp Boys ar de eerste voorronde van de N.V.B.-beker. De Velsenaren zijn aan ti stand verplicht over de Hoofddor- "s te zegevieren en we rekenen dan ook st op een overwinning. sLSEN SPEELDE GELIJK. Isen speelde zondag een oefenwed- ijd tegen Onze Gezellen. Deze club s in vergelijking met het vorige sei- :n aanzienlijk versterkt door het toe den als spelend lid van de oud-Haar- i-spelers Jacobs en Laan, zodat het ijke spel (33), dat Velsen wist te ïalen als een goede prestatie mag rden aangemerkt. Tot driemaal toe n Velsen de leiding, maar telkens sten de Haarlemmers gelijk te maken, lis zouden laatstgenoemden nog als irwinnaars het strijdperk verlaten heb- i, als doelman Kaasenbrood niet op esterlijke wijze een door Laan geno- n strafschop uit zijn doel had geran- i. 1LSEN-JUNIOREN tDDEN SUCCES. het jeugdtoernooi van Onze Gezellen, araan de junior-elftallen van Volen- n, Graskoppers, Velsen, Onze Gezel- St.-Pancratius, Lisse H.B.C. en C. deelnamen, wisten de Velsen-ju- ren beslag op de tweede prijs te leg- i. De eerste prijs werd behaald door junior-ploeg van Volendam. JGDTOERNOOI VAN VELSEN. gustus is weer in het land en dit be ent onder meer, dat de plannen voor Velsen-jeugdtoernooi al lang weer i beslag hebben gekregen en dat de gens van diverse verenigingen a.h.w. in te popelen om hun krachten met tijdsgenoten in dit in voetbalkringen gunstig bekend staande toernooi met rar te meten. j ontvingen dezer dagen het program van dit op 24 augustus op het oonenberg-terreinencomplex te hou- I1 toernooi. De voorzitter van Velsen, fleer P. B. C. Maas, zegt in een voor- rrd o.m.: ,,Het gezegde Sport ver- edert" geldt zeker voor de jeugd, die sport beoefent als ontspannende vrije ibesteding. Daarom is het van zo n ot belang, dat deze verbroedering zich beperkt tot de eigen vereniging, doch de jeugd van tijd tot tijd gelegenheid gt zich in sportieve geest te meten die van andere verenigingen, om le hierdoor het fanatieke club-chauvi- ne te doen wijken voor een elkaar rijpen en waarderen. Het verheugt dan ook, dat zovele verenigingen aan oproep tot deelname aan het „Vel- ■toernooi" gevolg hebben gegeven." inderdaad, de deelname is ook dit oen weer groot en uit het feit, dat er er de deelnemende ploegen tal van e getrouwen schuilen, menen we te jen concluderen, dat we zeiden het Is het geelblauwe jeugdtoernooi d staat aangeschreven, twaalf deelnemende ploegen zijn in- eeld in twee poules van zes elftallen, joule A treffen we aan: Stormvogels, ■D., D.E.M., Onze Gezellen, Wa- 5o en D.H.L. In poule B komen uit: •V., Velsen, G.V.O., Vredenburg swijk), Geel-Wit en Z.F.C. ils bekend mag heten, ontvangt de nende ploeg voor een jaar de wissel- ;r. Deze werd in de jaren 1953 tot en 1956 gewonnen door het sterke elf van Volendam, welke vereniging is niet vertegenwoordigd is. In 1951 D.E.M. de beker mee naar Bever- en in 1952 en 1957 zorgden resp. en D.H.L. er voor, dat de prijs mee naar IJmuiden en ft ging. ERSCHRIJVING. T.IJ.B.B.-lid A. Spanjaard heeft •schrijving aangevraagd naar Terras- ?ls. DE K.N.V.B.-BEKER. Voor de wedstrijden om de K.N.V.B.- beker hebben bijna 600 verenigingen in geschreven. Was het vroeger zo, dat bij een gelijk spel de bezoekende club naar de volgende ronde overging, thans gel den andere bepalingen en wel deze: Bij gelijk spel wordt de wedstrijd verlengd. Telkenmale wordt na TYz minuut van doel verwisseld met dien verstande, dat zodra één der partijen een doelpunt heeft gemaakt het spel wordt gestaakt. Is na 4 maal ?Yz minuut verlengen nog geen beslissing gevallen, dan worden net zo lang 5 strafschoppen door 5 ver schillende spelers genomen, tot één der partijen het bewijs levert, dat zij in deze strafschoppen-,.nemerij" althans de meer dere van haar tegenstanders is. NIEUWE SCHEIDSRECHTERS. Wanneer je de lange lijst van nieuwe K.N.V.B.-scheidsrechters leest welge teld waren het er 114 zou je niet zeg gen, dat deze onmisbare functionarissen meermalen door heren spelers zo „on welvoeglijk" behandeld worden. Er gaat van dit „baantje" toch zeker meer beko ring uit dan de buitenstaander wel ver moedt! „V.C. SANTPOORT". Nu de zomervakanties weer bijna achter ons liggen, zullen velen waarschijnlijk zoeken naar een prettige vrije tijdsbeste ding voor de lange winteravonden. Mo gen wij u in dit verband wijzen op de reeds jarenlang in Santpoort bestaande volleybalvereniging. Deze vereniging is in de competitie afd. Haarlem elk jaar weer een geducht tegenstander. Het af gelopen seizoen 'heeft het le heren team door een laatste beslissende set om naar de overgangsklasse te promoveren ge mist. Ons 2e heren team is echter als winnaar van de 2e klasse uit de bus ge komen, zodat er nu twee teams in de le klasse komend seizoen uit zullen ko men. Komt u, geheel vrijblijvend, eens op een trainingsavond kijken. Niet alleen heren doch ook de dames kunnen er zeer goed aan meedoen. De dames van deze vereniging spelen in de 2e klasse. Ook zijn jongens van ongeveer 11 tot 16 jaar van harte welkom. De trainingsavond is, op vrijdag in het gymnastieklokaal aan de Frans Netscher- laan, te beginnen op 22 augustus. De tij den zijn: Junioren 6.458.00 uur Dames 8.009.15 uur Heren 9.1510.30 uur Postduivennieuws. SNELLE WIEKEN Wedvlucht van Channy op 10 aug. j.l. Afstand 334 km, gelost om 07.25 uur, met z.-o. wind. Eerste duif 12.37.04, laatste duif 13.44 u. P. Rozemeyer 1, 2, 13, 14; A. Tabernal 3, 10, 12, 19, 25, 26, 35, 39; J. Hoogzaad 4, 24, 28, 29, 32, 36; M. Jansen 5, 6, 8; E. Gorter 9, 37; C. Koks 7, 11; H. Handgraaf 15; J. Molenkamp 16; A. Ter voort 17, 20, 21, 31; J. A. Andriesma 18, 22; B. Jenninga 23; B. Baak 27, 30, 33; J. Dekker 34, 40; P. Bierdrager 38. Ingaande dinsdag 2 september a.s. zal in het badhuis Spaarnberg, Wustelaan 79 te Santpoort een moeder- en kleutercur sus worden gehouden. Deze leerzame lessen worden gegeven door zuster L. M. Rombouts, docente van de Stichting voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne in Noordholland. De moedercursus is in het bijzonder be doeld voor a.s. moeders en op deze cur sus zal worden gesproken over de ver zorging en de ontwikkeling van de zui geling. De kleutercursus behandelt de lichame lijke en geestelijke ontwikkeling van het opgroeiende kind en aan deze lessen mo gen ook vaders deelnemen. Het bestuur van „Het Witte Kruis" hoopt dat velen zich voor deze leerza me lessen zullen aanmelden. De kosten bedragen voor de moedercursus 2.50 en voor de kleutercursus 2.Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt iedere werkdag tussen 6 en 7 uur door Zr. G. Lammers, Curagaostraat 18 bov„ tel. 8756 en Mevrouw Eling-Boot, Hoofdstraat 129, tel. 7034. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD HAP-KINDJE-HAP. Happen doet een kleuter gewoonlijk wel graag. Toch heeft bijna ieder gezin met kleine kinderen gedurende lange of korte tijd met eetproblemen te kampen. Heel vaak komt dit door te grote bezorgdheid van de moeder, dat haar kleuter niet ge noeg eet of dat hij maar zo weinig din gen lust. Door deze bezorgdheid kan iedere maaltijd opnieuw een tijd van spanning en onrust zijn. De kleuter voelt dit aan en lust dan werkelijk niet veel meer of hij gebruikt de situatie om zijn moeder naar zijn hand te zetten. Andere oorzaken van niet-eten kunnen zijn over vermoeidheid, gebrek aan eetlust door veel snoep of een ongezellige manier van het eten bereiden en opdienen. Voor goede kleur, smaak en geur is de kleuter zeer gevoelig. Vóór alles dient men ervoor te zorgen, dat de maaltijden op geregelde tijden worden gebruikt, rustig en onder zo min mogelijk spanning. Dit laatste is natuur lijk gemakkelijk gezegd en gemakkelijk voorgenomen, maar in de praktijk valt het lang niet mee. Geef uw kleuter niet meer dan hij aan kan. Het helpt dikwijls, te beseffen wat de kleuter aan voedsel nodig heeft: de hoeveelheid wordt namelijk veelvuldig overschat. Zogenaamde slechte eters eten in veel gevallen heus niet minder dan zij nodig hebben. De porties van de jon ge kleuter behoeven niet veel groter te zijn dan die van de baby ook al zit hij nu mee aan tafel. Zij kunnen het beste heel geleidelijk opgevoerd worden. Daarbij moeten wij niet uitgaan van het idee, dat een kleuter op een zekerer leef tijd nu beslist zo en zo veel brood of aardappelen moet eten. De grootte van de porties daarvan kunnen we gerust aan het kind overlaten. Dit geldt in mindere mate voor melk, groente, vlees, vis en ei. Het is gewenst, dat het kind daarvan da gelijks een bepaalde hoeveelheid ge bruikt. Weigert het, dan kunnen we be ter kalm-aan doen of een paar dagen wachten, dan een scène maken en die portie opdringen. Hieraan moet a trachten de hand te houden Als dagelijkse hoeveelheid melk wordt tenminste Yz liter aanbevolen. Liefst ge ven we die in kleine porties tegelijk: bv. een klein bordje pap aan het ontbijt, een bekertje melk of karnemelk in de loop van de ochtend en bij de boterham enz. Van groente is om te beginnen 10 gr voldoende. Dat is ongeveer een flinke eetlepel. Bij de jonge kleuter moeten we nog wel oppassen met kool, uien en prei. Een kind van een paar jaar kan gerust alle groentesoorten eten. Ook alle vruch tensoorten worden dan wel verdragen. Als het mogelijk is geven we de kleuter iedere dag een plak kaas en wat vlees (35 a 50 gr) of voor de variatie vis of een ei. Ook hiervan kan hij gewoon met de rest van het gezin mee eten. Het is b.v. niet nodig om speciaal voor hem altijd gehakt te nemen. Zeer vette lap pen (zoals spek en speklappen) en sterk gerookte of -gekruide vleeswaren zijn voor de kleintjes echter minder geschikt. Vaak maakt moeder de kleuter voeding te vet: flink boter op het brood, een extra klontje boter of schepje jus over de aardappelen en groenten. Een vette voe ding kan gauw de eetlust wegnemen en wordt door sommige kinderen niet lek ker gevonden. Voordelen biedt een vette voeding niet. Ongeveer 2 lepels boter of margarine per dag is heus niet te wei nig (deze hoeveelheid levert al ongeveer een zevende van het benodigde aantal calorieën) Veel suiker, jam, strooisels en andere zoetigheid is ook niet goed. Deze artike len hebben niet veel beschermende waar de en kunnen de eetlust remmen. Het is dan ook niet juist om de smaak voor zoetigheid te versterken door bv. alle groenten met suiker af te maken of nage rechten extra zoet te maken. Kleuters kannen alles eten! Voor de kleuter behoeven we trouwen in het algemeen het voedsel niet anders klaar te maken dan voor de rest van het gezin. Hij kan gerust brood met korst en al eten, het eten behoeft niet steeds fijngeprakt te worden en van rauwe slaatjes kan hij best meegenieten. Het is zelfs aan te bevelen om de kleine op gezette tijden rauwe, harde vruchten of groenten te geven; dat is goed voor de ontwikkeling van zijn gebit. Eerst zal de rauwkost geraspt of fijngesneden gege ven worden, later kan de kleuter afhap- pen. Ook niet te vers brood vraagt een goede oefening van het gebit. Laten we dan aan de andere kant geen tandbederf in de hand werken door veel kleverige snoep te geven. Vooral snoepen in bed is funest. MAARER VERDWEEN VEEL. „De Amsterdammer mag wel een kijkje op zijn weleer" werd eens geschreven. Aan de juistheid hiervan kan nog steeds niet worden getornd, ook al is het lang geleden, dat deze opmerking in „De Gids" verscheen. De Amsterdammer houdt van zijn oude stad, hij praat er met genoegen over, of liever nog, met geestdrift. Hij geeft een rake tekening van de feiten, verzuimt zijn eigen plaats daarin niet te vermel den, zet ons even met een paar kwink slagen de omstandigheden voor en, eilacy, we staan geboeid voor een Am sterdamse schildering. De Amsterdammer mag wel een kijkje op zijn weleer, hij ziet wel graag een oud geveltje, een intiem grachtenhoekje, een stoer pakhuis. Hij kan met voldoe ning zijn blik langs een oud sluisje met kaapstanders laten glijden en het ge klots tegen de ronde buiken der tjalken en langs de wal beluisteren. Een draai orgel kan hem doen stilstaan, wat de vrolijk uitgestrooide liedjes uit zijn fie re, zingende torens niet vermogen. Maar hij hoort ze wel graag die beiaards, die al even Amsterdams zijn als de grach ten en de bruggen. SCHOONHEID VERDWEEN. Soms kijkt hij wel even verbaasd op, de Amsterdammer, als hij ziet dat in een verrassend tempo een vertrouwd huis wordt gesloopt, een huis dat er al eeu wenlang stond met zijn stoep, zijn mooie deur met bovenlicht, zijn harmonische vensterverdeling, guirlandes en sierlijke halsgevel. Alsof het er geen dag langer staan mocht is het ineens verdwenen en staat er een schutting voor. Een lege plek. Jamer, maar och in het veen kijkt men niet op een turfje. Zo verdwenen torens, waaronder histo rische en sierlijke, zoals de Jan Roden- poort en de Haringpakkerstoren. Zo verdwenen molens bij tientallen, alleen al langs de Baarsjes en poorten, pakhuizen, hofjes en werfjes. Zo verdween het wa ter uit de Goudsbloemgracht, Anjeliers gracht, N.Z. Achterburgwal, Spui, Mar telaarsgracht, Leprozengracht, Hout gracht, Rozengracht, Warmoesgracht, Elandsgracht, Palmgracht, Lindengracht, Overtoom, Rokin en Vijzelgracht. Ja, dat wordt een hele lijst en zo gaat het als men eenmaal aan het dempen raakt. Van het een komt het ander. Soms was er verzet, soms waren er motieven: ver- keerseisen, hygiëne, waarvoor dit verzet bezweek of geacht werd bezweken te zijn. Soms ook werd er gevochten: dan stond een Justus van Maurik Sr. op, die een stuk Damrak wist te redden. Soms als het te bar werd, stonden dappere Amsterdammers op, zoals Jan Veth en D. C. Meyer, die hun toornige woorden voor de Stedenmaagd wierpen, zij bun delden hun verontwaardiging tot een noodkreet: stedenschennis! en hielden die de Amsterdammers voor. Zij wisten de demping van de Reguliersgracht te voorkomen en er kwam een vereniging tot stand, genaamd „Het Genootschap Amstelodamum" dat de wacht zou be trekken en bij schennis alarmeren. Het is datzelfde Genootschap, dat eens een prachtige tentoonstelling organiseer de, die even prachtig van inhoud als droevig van betekenis was, want deze expositie toonde de Amsterdammer „wat in een mensenleeftijd verdween". Deze tentoonstelling had ook kunnen heten: „60 jaar slopen", tenminste als de He ren van Amstelodamum minder vriende lijk waren geweest. Men kou .beiw.vV ren, maar helaas ook schrik verzameling. VOORTWOEKEREND Een conclusie waartoe z was deze, dat men zich r bij gemotiveerde afbraaj verkeer en uit overwegii ne, maar dat men geen nemen met nodeloze ver oude stad. Zeker, er is een monun wij missen nog steeds eer," numentenwet. En als dii dat mag nu zeker worderi is nog niet zeker, dat ooi 5 de kleine monumenten huizen daardoor worden q Verschillende mensen zier, in van het behoud van een oude gevel en zij hebben ee. voor de grondige en desku ratie, maar nog steeds wore ting van onze schoonheid ov Nu eens is moedwillige verv oorzaak, dan weer zogenaz dige moderniseringen. Hoe menig pothuisje, trap-, of klokgeveltje kwam NIET i lopige monumentenlijst en ge sfeer van intimiteit en van tieke schoonheid aan een straat, die daardoor juist zo'n stadshoekje zo typisch Amsterdam ma ken. En hoeveel van die zelfde gevels zouden door deskundige verbouwing, na advies van een ervaren restauratie-ar chitect weer bewoonbaar gemaakt kun nen worden met behoud van steden schoon. Dit geldt voor Enkhuizen, Delft, Groningen, Dordrecht, Stavoren, Blok zijl, Wijk bij Duurstede, Breda, maar evenzeer voor Amsterdam. Er staat dit maal geen Damrak, Rokin of Spiegel gracht op het spel, maar het is een kwaad dat door de gehele binnenstad, nu hier en dan daar weer de kop op steekt en rustig voortwoekert wat veel erger is! De Amsterdammer hout van zijn stad, welaan, dan moet hij er nu voor opkomen en met kracht. Signaleer bv. aan de Bond Heemschut te Amsterdam elke gevel, die verwaar loosd wordt of valt, elke gevelsteen die verdwijnt, dring aan op restauratie waar mogelijk en streef met dezelfde vasthou dendheid, waarmee ge aan Amsterdam zijt gehecht, naar behoud van oude schoonheid, opdat Amsterdam zijn roem rijke naam als een der meest karakteris tieke steden ter wereld behoudt. Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland. Op 1 augustus 1958 bedroeg het aantal aang eg even radio-ontvang toestellen 2.438.983 tegen 2.426.902 op 1 juli 1958. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg in hetzelfde tijdvak van 315.878 tot 325.395 (t/m 11 augustus 328.773). Op 1 augustus 1958 waren er 514.029 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 515.550 op 1 juli 1958. Afzwemmen. Woensdagmiddag om 2 nar vindt in het Natuurbad „Velserend" het af zwemmen plaats voor het diploma A en B. Na afloop van het afzwemmen vindt er voor de afgezwommenen een film voorstelling plaats Maandagmiddag om 4 uur is het proefz wemmen. Bekroning. Tijdens de maandag j.l. in het Krelage huis te Haarlem gehouden speciale Gladiolenkeuring kreeg onze plaatsge noot de heer C. J. Wigchert, de grote nieuwe Wisselbeker voor de door hem gekweekte prachtige rode Gladiool Flaming Fire. Het winnen van nieuwe variëteiten is een zeer veel vakkennis en geduld ver gende geschiedenis en is de bekroning voor de heer Wigchert van buitenge-" wone betekenis. ZONDAG 17 AUGUSTUS H.H. Missen 6.45, 8, 11.30 uur Hoogmis half 10 Te 7 uur Lof ZATERDAG 23 AUGUSTUS Half 8 Broederschapslof VI om, de turn- 3jp vrijdag 22 Er I

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1