Het Witte Kruis r- en r is weer toredikbourtan A OU SpL Sjoh. man 11 - II AUG. GESLOTEN Jat*. AOL s> Hazelnootgebakjes HOLLAHOIA" STUURMAN ZOON VOOR I0NGENS Mannen van betekenis ds. M. A. J. de Vrijer. Voor Sigaren en Sigaretten £eaetiAtniddeien&ed'cyip mi PWV APPARATENBOUW TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. tel €fo on n umm€RS. v 99 flnemonenstraat 23 t.o. het Postkantoor J. SEEGERS Herenkapper - Hoofdstraat" 196, Tel. 8535 TELEVISIE RADIO Bandrecorders, Platenspelers, enz. enz. Hoofdstraat 160 Santpoort Salon bloemend,str.w.i25 - santpoort Wegens vakantie gesloten van 11 t.m. 16 augustus „De Hijwielspecialtst" met opleiding Lagere Technische School LOSSEN Plaat- en Constructiewerken DROOIEN N.V. DE PLAOTWELLERIJ ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur ds H.W. Wierda, Haarlem-Noord Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) dienst 10 en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds H. Visser van Sassenheim Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden Geen dienst Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, Geen dienst Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds J. A. Roskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds W. J. H. Hubeek, Leiden 19 uur ds D. ter Steege Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds G. J. Waardenburg,Haarlem Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraot 4 B€Lf)nCRlJK€ POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Afdeling Velsen o Te beginnen dinsdag 2 september 1958 zullen in het gemeentelijk badhuis „Spaarnberg" Wustelaan 79 te Sant poort de volgende cursussen worden ge geven. 1. Moedercursus van 7.30 tot 8.30 uur, bestaande uit 8 lessen waar behan deld zal worden de verzorging en ontwikkeling van de zuigeling. 2. Kleutercursus van 9 tot 10 uur, be staande uit 6 lessen waar behandeld zal worden de geestelijke en lichame lijke ontwikkeling van het opgroeien de kind. Cursus 1 is vooral voor a.s. Moeders van zeer groot belang, terwijl cursus 2 meer is bedoeld voor degenen die opgroeiende kinderen hebben. Hieraan mogen ook vaders deelnemen. Kosten voor deelname bedragen respectievelijk 2.50 en 2. Aanmeldingen gaarne zo spoedig moge lijk op iedere werkdag van 6 tot 7 uur bij Zr. G. Lammerts, Curagaostraat 18 bov., tel. 8756 en Mevrouw Eling-Boot, Hoofdstraat 129, tel. 7034. j Ds. De Vrijer, 'n bescheiden domi nee, die heksen verzorgde, op zijn tijd varkenshoeder was, andersden kenden hielp, soms portier was en soep uitdeelde, H.M. de Koningin onder zijn gehoor had, kinderen wist te boeien en ook de ellendig- sten tot zich trok. Het is al weer drie en twintig jaar ge leden, dat Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer Amsterdam verliet, maar nog steeds is in de hoofdstad de herinnering niet ver bleekt aan deze predikant, die hier tus sen 1923 en 1935 stond. Hij is nu 77 jaar, maar zijn kracht is niet vergaan en zijn ijver voor de geestelijke dingen is niet verminderd. Marinus Johannes Anthonie de Vrijer is Rotterdammer van geboorte. In de Jon ker Fransstraat zag hij op 4 augustus 1881 het levenslicht. Al spoedig verhuis de hij naar Amsterdam, waar zijn vader bijna 40 jaar verbonden is geweest aan de Marnixschool. Aanvankelijk was de jonge De Vrijer voor de handel bestemd. Hij bezocht de Handelsschool te Amsterdam, waar hij in 1897 als een der drie besten eindexamen deed. Wat had deze man een voortreffe lijke plaats kunnen innemen in de han delswereld. Maar een jaar voordat hij eindexamen aflegde, was er iets gebeurd in zijn leven, waardoor dit een heel an dere richting kreeg. „In 1896 was ik Christen geworden en nu wilde ik ook heel mijn leven daaraan wijden." De invloed van Réveil-mannen als Da Costa en vooral ook Willem de Clerc deed zich gelden. Wat heeft deze man uit de kracht van zijn Christelijk Geloof veel voor zijn medemensen mo gen doen. Meen niet dat hij met ons daarover heeft willen spreken. Bij al zijn beminnelijke welwillendheid om ons te woord te staan heeft hij bijna angstval lig vermeden, om ook maar iets over zich zelf te zeggen. Cijfers en feiten en personen, die invloed hadden op zijn leven, maar niets over zichzelf. „Zegt u toch vooral, dat alles wat ik heb mogen zijn, naast God aan mijn vrouw te danken heb," luidt zijn op dracht aan ons. Na de Handelsschool bezocht de toen 16-jarige De Vrijer het Gymnasium, vanwaar hij aan de Leidse Universiteit theologie ging studeren. Maar reeds als derde-jaars wilde hij in zijn eigen onder houd voorzien en werd hij gouverneur bij de familie Van Lennep. Hier leerde hij veel mensen kennen, van wie velen hem later in de pastorie te Odijk be zochten, zodat mevrouw de Vrijer zon dags na de preek niet zelden 30 of 40 koffiedrinkers had. VOORPORTAAL VAN DE HEMEL. Die Pastorie in Odijk moet velen het voorportaal van de hemel hebben toege schenen. Dominee's traktement van 900.per jaar was niet groot, maar niettemin speelden hij en zijn vrouw het klaar, niet alleen Protestantse, maar ook Rooms-Katholieke zieken en kraamvrou wen van de nodige soepjes en verster kende kostjes te voorzien. Daar in Odijk was het ook, dat Ds. de Vrijer als varkenhoeder optrad. Toen hij in een arm gezin, waar het varken was gestorven, een nieuw exemplaar van dit knorrende en schreeuwende ras de kamer in dreef. Daar was het ook dat „Koosje de Heks" liefderijk in de Pastorie werd opgenomen, gereinigd en verzorgd, tot zij van dit aardse huis heenging naar het huis met de vele woningen. In Odijk zorgde Ds. de Vrijer er voor, dat voor enkele slecht bewoonbare hui zen, geheel nieuwe huizen verrezen. Een Rooms-Katholieke zieke, die door de fa milie de Vrijer werd bezocht, vroeg om witte bloemen voor „het heilig Hart van Jezus" en de mooiste bloemen uit de pastorietuin werden geplukt ten bewijs dat de Heiland van de zieke ook de Hei land van de dominee was. Soms bracht een Rooms-Katholiek een gift voor de Protestantse armen en Roomse en Pro testantse kinderen speelden in de pasto rietuin. Alles kon, daar op die Pastorie van Odijk, al zal Mevrouw de Vrijer het soms moeilijk hebben gehad, vooral in de oorlogsjaren 19141918, toen zij niets extra's mocht inslaan. De mensen ham sterden en roofden elkaar het voedsel voor de neus weg. „Maar mijn man ver koos niet, dat ik ook maar iets zou in slaan," schreef zij. RIJK EN ARM GELIJK. Nadat Ds. de Vrijer in 1917 aan de Gro ningse Hogeschool zijn doctoraat in de theologie had behaald, vertrok hij in 1920 naar Bloemendaal, het villadorp met zijn rijke industriëlen, reders en kooplieden. In de pastorie werd echter geen verschil gemaakt tussen arm en rijk. Ook hier overwon de Christelijke liefde en veel van het latere werk van Ds. de Vrijer werd van Bloemendaal uit rijkelijk gesteund. Deze predikant behoort niet tot de do minee's (helaas zijn er zo) die kwaad worden hij de moeilijke vraag van een catechesant. In een gymnasiumklas zei een jongen eens: „Dominee, dat durft u hier in de klas wel te zeggen, maar op de preekstoel durven dominee's dat niet." Waarop Ds. de Vrijer antwoord de: „Kom zondag in de kerk, dan zal ik het behandelen." Prompt zat de hele klas, van een andere plaats gekomen de volgende zondag in de kerk en dominee hield woord, want zijn standpunt is, dat alles wat een Christen is en doet gezien mag worden. En Mevrouw de Vrijer is het daar steeds mee eens geweest; zij schreef in haar boek: „Ik vind, pasto riebewoners moeten 'van buiten en van binnen bekeken kunnen worden." In 1923 hield Ds. de Vrijer zijn intree- preek in Amsterdam, welke getuigde van zijn grote bewogenheid met het lot van de massa. Zijn tekst was ontleend aan het Mattheus-evangelie: „En Jezus uit gaande zag een grote schare, en werd in nerlijk met ontferming over hen bewo gen en genas hun kranken." Dit woord heeft hij niet alleen voorgepreekt, maar ook voorgeleefd. Dit bleek vooral, toen hij in 1929 de ar beid in de Amsterdamse binnenstad koos. MET EEN SCHORT VOOR. Hij gaf zich aan zijn mensen en daarom bereikte hij op de moeilijkste plaats het mooiste resultaat. Wat hem tot de bin nenstad bracht? „Ik wilde een moeilijk werk, zoiets als van het Leger des Heils, maar dan van de kerk uit. Aan de Oude Kerk, op het Oudekerks- plein was dominee elke dinsdagavond portier. Soms bond hij zich een schort voor en schepte de soep op. Elke dins dagavond werd op het Oudekerksplein koffie geschonken bij de predikingen. Velen, die nooit ter kerk gingen, werden hierdoor getroffen. Zelfs de tragische fi guur van Had-je-me maar was onder het gehoor. Niets was dominee te veel: vrij kaarten voor het circus Sarasani betaal de hij met een aangrijpende prediking voor het circuspersoneel. Soms maakte hij 's avonds honderden zakjes met pe permunt en drop klaar om die de vol gende dag aan kinderen uit te delen. Zo won hij de harten van jong en oud. Dit alles is nog slechts de buitenkant der dingen, de stoffelijke methoden, waar door hij een geestelijke schat ingang kon doen vinden. Voor vele duizenden werd hij ten zegen. Zo is deze 77-jarige nog met hart en ziel in zijn arbeid. God zegene hem daar toe nog vele jaren. Ned. Postcombinatie artikelendienst Banketbakkerij Kokerij ^lA^esten Eén onzer specialiteiten die zeker in de smaak vallen. De vraag naar onze overheerlijke Roombotergebakjes wordt steeds groter. Wij brengen hierin een grote sortering. Bloemendaakestraatweg 68 Santpoort-St. De zaak met de specialiteiten Tel. 7675 „HOLLAKDIA" Voor het komende BltEISEEEOEW hebben wij weer een beurcollectie van de allerbeste Scheepjeswol In <le nieuwste inodetiuteu ontvangen. Zie de etalage's Televisie- en Radio-speciaalzaak Herenkapsalon - Sigarenmagazijn O. A. Spanjaard TERRASWEG 8 TELEFOON 8213 SANTPOORT Wegens Vakantie van Herenkapsalon en Sigarenma gazijn blijven geopend. 500 gram Macaroni 250 gram IJsbonbons 2 blikjes Sardines in olie 3 blikjes Am. Tomatensoep 250 gram Biscuits 150 gram Musketflikken 150 gram Brusselse Wafels 150 gram Nougat Napolitains 1 doosje Kaas (6 porties) 1 pot Jam Sinaasappel-Ananas 1 blikje Ananas f 0.43 f 0.59 f 0.69 f 0.89 f 0.33 f 0.59 f 0.44 f 0.59 f 0.58 f 0.78 f 0.69 50 gram Gehakt en 50 gram Ham A3 cent 1 fles Zwarte Bessenwijn f 3.65 50 zegels 250 gram Nol's Koffie f 1.98 40 zegels HOOFDSTRAAT 172 TELEFOON 8537 Hoofdstraat 184 Telefoon 8069 warmtewis- 4 selaars plastics eboniet bestaat de mogelijkheid bij ons te komen werken. Men kan worden opgeleid voor het Bemeteldiploma in één van de volgende vakken De opleiding geschiedt binnen werktijd met volledige door betaling van loon. Kom eens praten op onze per soneelsafdeling die U alle ge wenste inlichtingen zal ver strekken. Onze folder „De jongeman in de metaalindustrie" zenden wij U op aanvraag gaarne toe. Polder 24 Velsen-N. Postadres: Postbus 55 Beverwijk

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2