1 Handboogschieten Schaken. Basketballtournooi Z.B.V.S. Ballonnenwedstrij d Natuurbad Velserend. „Soli Deo Gloria". De stem des volks" Collecte D.E.L. Bilj ar t-toer nooi T.V.S.-nieuws. „Da Pacem". Boekbespreking '9e Jaargang no 35 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 A V I f 1 SonboaftWeefaHad Vrijdag 5 Sept. 1958 VELSEN" ALS CUP-FIGHTER! /eisen heeft ook de derde voorronde an de K.N.V.B.-beker overleefd, hoewel Se overwinning op onze gezellen aan en zijden draadje heeft gehangen. Dit 'il echter geenszins zeggen, dat de over winning der geelblauwe niet verdiend '.ou zijn, integendeel: Had het bijvoor- eeld Van Schagen en Graman met :hieten iets meer mee gezeten beiden choten vóór de rust buiten bereik van e O.G.-doelman tegen het houtwerk an hadden de Velsenaren niet tot de .veede helft behoeven te wachten, alvo- ens zij het winnende punt konden no- :ren. inze gezellen, met de ex-Haarlem-speler aan op de spilplaats, heeft de overwin- ing niet cadeau gedaan. Ondanks de armte wierpen de Haarlemmers zich iet een groot enthoesiasme in de strijd, oms wel eens tè enthoesiast. Er werd ;evig „op de mangespeeld en elke me- r grond werd verdedigd tot het bittere nde, Vooral Laan speelde meermalen usdanig stevig, dat Van Schagen hoe inger hoe meer ontzag voor hem kreeg. - laar een feit is het, dat we verwachten, at O.G. met zijn knappe buitenspelers t seizoen een woordje om de bovenste laats in zijn afdeling gaat meespreken. )e Haarlemmers namen in de eerste elft de leiding, maar Van Schagen wist og voor de rust gelijk te maken, a de tweede helft duurde het ruim een alf uur, alvorens Graman, die, ondanks :t feit, dat hij van zijn vleugelman Vilms Floch en van linkshalf Reyerse et de gewenste steun genoot, toch een aede partij speelde, het winnende punt an scoren. Laan ging toen op de mid- mvoor-plaats spelen, maar juist in deze iriode, toen het er op aan kwam, groei- het spel van Bakkum tot een grote logte. Alle hoge ballen waren voor hem hij liet zich allerminst door het ste ge spel van de Haarlemmer intimide- n. En toen Kaasenbrood, die op uitste- :nde wijze zijn doel verdedigd heeft, art voor het einde de bal op ongeoor- Jj ofde wijze uit de handen werd gelopen i het leder over de lijn dier zijde te ver- vijnen, was de Velsen-crack present n het onheil af te wenden. (Om toen t de ontdekking te komen, dat de heidsrechter het eventuele doelpunt ch niet toegekend zou hebben.) Het ude bracht dus een zwaar bevochten, aar niettemin volkomen verdiende /erwinning voor onze plaatsgenoten, e het in het verdere verloop van de :kercompetitie naar alle waarschijnlijk- Hd wel tegen een hoger geklasseerde ub krijgen op te nemen. Want de mees- lagere clubs zijn nu wel afgevallen! s J|/IE WIND ZAAIT 1 e bladen brachten dezer dagen het be- ;ht, dat V.V.V. uit Venlo Faas Wil- s zijn vrijheid had gegeven tegen een r drag van 40.000. Toen de transfer- rand juli voorbij was, had Wilkes geen ntract met een Nederlandse club afge- )ten, wat wel verband zal gehouden -ibben met de nog al hoge eisen, welke ex-Xerxaan gewend is te stellen. Toen -leef er voor hem niets anders over dan trachten met een buitenlandse club in Intact te komen. Na een „voetbal-za- nreis" naar Spanje is dit inderdaad lukt, maar toen kwam de kwestie van vergoeding aan V.V.V. aan de orde. ilkes meende, dat met 35.000 zijn ijheid rijkelijk betaald was, doch V.V., dat voor 2 jaar spelen van Wil- s in de Venlose club 100.000 op ta- had moeten neerleggen, hield aan het drag van 40.000 vast en tenslotte 9 eft Faas het hoofd wel moeten buigen. VERSCHRIJVINGEN. r mdel dichtte destijds, dat de liefde tot jn grond een ieder is aangeboren. We men dit op gezag van de prins onzer Eters gaarne aan, maar dat een varia- hierop we doelen op: de liefde tot tl club is ieder aangeboren geen ek houdt, daarvan getuigt o.a. het .tste nummer van de Officiële Mede- ingen van de K.N.V.B., waarin zo'n •ine 500 verzoeken om overschrijving ir een andere vereniging vermeld an. En dan daarbij nog te bedenken, in vorige Officiële Mededelingen ook tal van lange overschrijvingslijsten ge- bliceerd zijn! t 1 3LFTS SPORTPARK. lft is een prachtig sportpark rijk ge- rden. „De Sportkroniek", het Haagse jrtblad, weet er van te vertellen, dat nu reeds in het park een bedrag van .000.000 is geïnvesteerd en dat er nog helft van dit bedrag bij zal komen, terdag j.l. is het sportpark officieel rgedragen aan een Sportstichting, a der sprekers zeide bij deze over- cht: „Ik ben er van overtuigd, dat de Iers het park zullen bespelen als wa re het hun eigendom, dus er zuinig op zullen zijn." We helpen dit de Delftse spreker wen sen, maar we hebben insiders uit andere gemeenten, ook uit de onze, daarover wel eens minder vleiend horen spreken. Zondag 7 september wordt op de banen van Z.V.O.S. de jaarlijkse handicap wedstrijd om de Chr. Smit-beker ge streden. Vorig jaar kwam deze in het bezit van de heer Th. Kuypers. Alle handboogschutters der vereniging doen hieraan mee, er is dus veel animo voor. De schutters met een hoog gemid delde hebben echter de minste kans. Voor handboog sportbeoefenaars een unieke gelegenheid hun kunnen te tonen. S.C. Santpoort begint aan de club-competitie. De zomermaanden zijn voorbij en deze kenmerkten zich zoals altijd door een minder goede opkomst van de leden. Dit is te begrijpen vakantiegenoegens gaan dan voor. Maar nu is 't dan weer zover, dat de animo tot spelen van een schaakpartij weer in ruime mate be staat. Op de jaarvergadering, welke op 9 sep tember a.s. gehouden zal worden komt het speelplan voor de onderlinge compe titie in behandeling en worden de leden, naar gelang van hun schaak-capaciteiten in drie groepen ondergebracht. Voor opname daarin van huis-schakers, die 't nu ook eens in een club-competitie willen proberen, bestaat daartoe nog alle gelegenheid. Zoals bekend is de speel avond dinsdags in Badhuis „Spaarnberg". Hier bestaat altijd gelegenheid tot ken nismaking. „Santpoort" gaat 'n goed sei zoen tegemoet. De promotie naar de 1ste klasse van de Noord-Holl. Schaakbond zal ons eerste tiental wel voor hete schaak-vuren plaatsen! Dit kan echter slechts de strijdlust verhogen. En wat de onderlinge competitie betreft, de animo voor het winnen van een wisselbeker zal er weer voor honderd procent zijn, even als het streven om naar 'n hogere groep te promoveren. Zoals altijd is de clubgeest voortreffelijk, „Santpoort" start dan ook met frisse moed! De zwem-basketballvereniging Z.B.V.S. houdt in het kader van haar 1ste lus trumviering een groot basketballtoernooi. Hoewel Z.B.V.S. nog slechts vijf jaar bestaat, heeft deze club in de basketball competitie zeer bijzondere prestaties ge leverd, waarvan thans het 1ste herenteam in hoofdklasse vertegenwoordigt is. Voor de nieuwe competitie 19581959 ver schijnt Z.B.V.S. met 3 herenteams 1 damesteam. Tevens kunnen nog enkele dames voor de komende competitie worden inge schreven. Aan het toernooi, dat op zaterdag en zondag 1314 sept. op het buitenveld van „Velserend" wordt gehouden nemen deel „MARMAG" Den Helder. Antilopen, Typhoons, White Stars, H.O.C. allen Haarlem. Z.B.V.S. Santpoort. Er zal gestreden worden om de „Vel serend wisselbeker", aanvang der wed strijden zaterdag 13 sept. om 15 uur en zondag 14 sept. om 12 uur. Tevens zal op zaterdag 13 sept. een feestavond met bal na worden gehouden in zaal „Zomerlust", Hoofdstraat, Sant poort. Hieraan werken mede het toneel gezelschap „Murmay". De dansmuziek zal worden verzorgd door het „Kennemer Kwintet". Kaarten voor deze feestavond zijn ver krijgbaar aan de bekende adressen (zie raambiljetten). Het bestuur der Speeltuinvereniging or ganiseert een grote Ballonwedstrijd op zaterdag 6 september op de tuin aan de Wüstelaan. Deelnemers moeten zich voorzien van een kaartje, verkrijgbaar op de tuin of Gladiolenstraat 10. Op vertoon van dit kaartje ontvangt men een ballon. De jongens en meisjes ontvangen tevens een versnapering. Wanneer het weer mede werkt, belooft het een leuke middag te worden. aan Afzwemmen. Bij het afzwemmen op dinsdag j.l. ont vingen de volgende jongens en meisjes het diploma: Diploma A: Roeli Stam, Margo van Eeken, Elsje Boen, Marijan Jansen, Ma rijke de Boer, Carla de Vries, Yvonne v. d. Zwan, Catharina Mak, Paula Blom, Merian v. d. Linden, Greetje Baerts, Sandra Shithley, Cornelia Fran ken, Mieke Kraan, Anki Tollenaar, Loesje Hennët, Margrethe Stekelee, Joost de Haan, Robert Bakker. Diploma B: Janny Hessels, Hans Sneller, Mary Sneller. In februari a.s. hoopt de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" haar gouden jubileum te vieren en één van de grootste wensen van de leden is dan in uniform door de straten van ons dorp te mogen marche ren. Reeds vele jaren is er een uniformfonds en worden de gelden verkregen uit de verkoop van kranten, oud papier, enz. in dit fonds gestort. Er is echter veel geld nodig om al de leden een uniform te verschaffen voor het grootste gedeelte is het bedrag bijeen, ongeveer een 2000,- is er nog nodig. De leden willen dit be drag zo spoedig mogelijk bijeenbrengen en hebben hun papier-actie met energie ter hand genomen en zullen iedere week in wijkgedeelten het dorp afstropen om kranten enz. in ontvangst te nemen. Wilt u medehelpen „de laatste loodjes" aan de uniform-actie te dragen en uw oud pa pier beschikbaar stellen. U zult straks trots zijn wanneer zo'n vrolijke mars muziek in keurige uniformen door de straten van ons dorp marcheert, hieraan door uw „oude krantje" te hebben mo gen medewerken. Heeft u grote partijen, even een bood schap aan de firma Van Geldorp, Hoofd straat naast de Politiepost, en het wordt bij u weggehaald. •>1 Na een welverdiende vakantie begint „De Stem des Volks afd. Santpoort haar wekelijkse repetities weer in het ge bouw „De Toorts" op vrijdag 5 septem ber. Door verhuizing heeft de dirigent de heer Herman Aaftink moeten bedanken. Het koor begint dus met een nieuwe di rigent en naar het zich laat aanzien is het bestuur daarin goed geslaagd. Er zal hard moeten worden gewerkt, want in april 1959 bestaat „De Stem" 40 jaar, dit zal worden gevierd met een groot ju bileumconcert. Zoals met al de koren in Santpoort heeft ook „De Stem des Volks" nog plaats voor nieuwe leden. Wij hopen dat dit jubileumconcert voor velen aanleiding zal zijn, om vrijdag 5 sept. naar „De Toorts" te komen om het koor te versterken. De koorzang wordt door vele koren in Santpoort op voorbeeldige wijze beoe fend, De Stem des Volks is daar één van. Ouderen en vooral jongeren, helpt ons de mooie koorzang hooghouden door toe te treden als lid. De naam van de nieuwe dirigent zal binnenkort bekend worden gemaakt. In de komende week zal de plaatselijke afdeling van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond een huis aan huis collecte houden ten behoeve van het algemeen so ciaal fonds: „Draagt Elkanders Lasten". Dit fonds dient tot het verstrekken van hulp, waar door langdurige ziekte of anderszins noodtoestanden zijn ontstaan in gezinnen van werknemers, die ressor teren onder het Christelijk Nationaal Vakverbond. Uw gift voor deze collecte, die overal in den lande zal worden gehouden, wordt zeer gewaardeerd. Het bestuur van de C.M.B., afd. Santpoort. Secretariaat: Schipbroekenweg 20. Dinsdag 2 september a.s. begint in café rest. Dekker te Santpoort (Z.) het Bre- derodebiljarttoernooi, welke wordt uitge schreven en georganiseerd door B.V. „De Duvelshoek". Aan het toernooi ne men 9 verenigingen uit Haarlem en om streken deel. Iedere vereniging neemt deel met 8 spelers zodat elke dinsdag en elke donderdagavond 4 partijen zullen worden gespeeld. Onder de vele prijzen zal er o.a. als hoofdprijs een grote wis selbeker beschikbaar zijn. De Turnvereniging „Santpoort" heeft na een lange zomerrust de zaaldeuren weer wijd geopend voor haar oude en nieuwe leden. Tussen haakjes, deze rust was voor een paar dames en een grote groep jongens en meisjes maar gedeeltelijk, daar deze van 2 tot 8 augustus het z.g.n. K.N.G.V.- kamp te Arnhem hebben meegemaakt in de meest letterlijke zin. Wat heeft het gymnastiekverbond hun verwend en wat zijn ze er enthousiast van thuis gekomen. De eerste lessen zijn dus weer begonnen en zoals gebruikelijk nog even aarzelend. Het is met de gymnastiek als met zwem men, hoewel je het graag wilt doen, moet je eerst even dóór! Op de kern, de door zetters na, zien velen nog op tegen de eerste lessen, waarop eens extra aan die stijf geworden spieren wordt getrokken. Een ieder erkend, dat het dringend nood zakelijk is, dat men er behoefte aan heeft, maar ja, een stoel en een krant lijken aangenamer. Er moet echter weer stevig aangepakt worden, daar er een uitgebreid program is opgesteld voor komende activiteiten. Met enkele weken, waarschijnlijk woens dag 24 september, zullen weer de jeugd- vaardigheidsproeven gehouden worden in ons mooie Rijkenspark. Deze worden ieder jaar met een zuster vereniging „Volo" uit Haarlem-Noord gehouden. Een paar honderd kinderen zullen dan weer hun beste beentje voor zetten om hun eerste of volgende „lintje" te bemachtigen. Zo mogelijk zal ook binnenkort een „openbare les" aan onze jongste adspi- rantjes gegeven worden. Deze hebben dit jaar èn de uitvoering misgelopen èn ze zijn nog te jong voor de vaardigheids- proeven. Om frisse ideeën op te doen en hun tech nische kennis te vergroten zullen de lei ders en enkele voorturners het technische kaderweekend op 13 september a.s. in Haarlem bijwonen. De driekamp VoloT.V.S.Heracles heeft in he voorjaar zoveel enthousiasme gewekt, dat nu de grote vereniging He racles uit Amsterdam deze gebeurtenis wil herhalen en organiseren. Ze heeft hiervoor de grote Turnhal aan de Mar- nixstraat afgehuurd, welke voor publiek toegankelijk is. en een uitgebreid pro gramma voor turnen, spel en demonstra ties opgesteld. Onze oudste joi,'ij eerste prijs van verdedigen. W/ deel van de v zijn, daar nu oc - zijn uitgenodigd Zorg dat u hie;- Hier volgt not Adolf van Na. Enschedélaan 11 Maandag van: 4.30—5.15 uur 5.156.00 uur 6.007.00 uur 7.008.00 uur 8.00—9.00 uu:~ 9.00—10.30 ut Donderdag va 7.009.00uur Vrijdag van: 4.30— 5.30 uc 5.30— 6.30 uc 6.30— 7.30 ui 7.309.00 uur dames roestenen 9.0010.30 uur heren De R.K. Gem. Zangvereniging „Da Pa cem" heeft jl. woensdag haar repetities weer hervat en wel voor het grote con cert, dat gegeven zal worden vóór de Advent. Hiervoor is deze keer de keus gevallen op de vierstemmige Mis van Josef Haydn, met vier solopartijen, be nevens op de Gallia Ouverture van Ch. Gounod, eveneens met sopraansoli. U ziet wel, er is weer volop werk aan de winkel. Voor de leden geldt dus een dringende aansporing: komt zo trouw mogelijk en op tijd (5 vóór 8!) op de repetities! Voor zangliefhebbers: zij die nog aan dit grote concert willen medewerken, wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk op de repetitie-avond, die elke woensdag avond in de achterzaal van „De Uilen boom" aan de Hoofdstraat te Santpoort wordt gehouden, aan te melden. Voorts delen wij nog mede, dat er ook reeds besprekingen gevoerd worden voor een „Operette"-concert, te houden begin april van het volgende jaar. Wie dus wat voor zang voelt: melde zich direkt! U is van harte welkom! Zij, die kunnen zin gen, komen volop aan hun trek; zij, die niet kunnen zingen, kunnen het bij ons leren! Bij een flink koor gaat dit zeer snel! Helpt ons allen aan dit koncert mede te werken en het wordt een groot sukses! Zowel heren als dames, alsmede jongelui vanaf 17 jaar, worden tot en met 24 september aangenomen. Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 „Wie de waarheid leest verheldert de geest". Frans Buyens Na ons de monsters. (Uitgave: Satiricus, Antwerpen, Lepel straat 56. Prijs geb. 7,50, ing. 5,50) „Hoe aangenamer de omgeving, hoe plooibaarder de mensen" laat de schrij ver de voorzitter voor geesteshygiëne zeggen in het jaar A 80, (naar ónze be rekening het jaar 2025) als atoombom men de wereld hebben vernietigd en hij het ene genaamd Hoera, Boera rond leidt in de nieuwe wereld. Dat ene mens dat nog op aarde in een ijskast is terug gevonden en daarbij bleek door een proefneming van een in 1956 levend ge leerde, het leven te hebben kunnen be houden. Deze Hoera Boera maakt toch ten in de Ondergrond-Wereld en naar de kunstmatige planeten, waar de nieu we „beschaving" ingevoerd is. Wij moe ten hierbij denken aan het boek van Huxle, „Brave new world" die ons in dit boek ook waarschuwt wat kan ge beuren als wij ons alles wijs laten ma ken en als bruikbare robots klaar ge stoomd worden om te doen wat de heren aan de knoppen willen. Nu vinden wij in Frans Buyens een Belgische Huxley te rug die nog verder gaat, het Atoomtijd perk beschrijft, waarin wij zullen kun nen gaan komen alswij niet wak ker worden en zelf gaan denken inplaats van voor ons te laten denken. Het boek is een snijdende satire op hedendaagse toestanden. Het zal u niet eens zo'n fan tasierijk lijken, want u vindt hierin terug de handelingen die u dagelijks meema ken kunt van militairen en leiders van toonaangevende landen. U „proeft" het en het moet u een waarschuwing en les tevens zijn. Om u een voorbeeld te ge ven: De voorzitter voor Geesteshygiëne laat zich voorlichten door de Voorzitter der Kuituurkommissie wat op aarde nog is gevonden. Op een beeldscherm worden de vondsten op aarde nog gedaan, ge projecteerd. Een schilderij van Rubens wordt vertoond. „Wat zegt onze ency clopaedic"? vraagt de voorzitter voor Geesteshygiëne. De voorzitter van de Kuituurkommissie zegt: „Behoort tot de meest zedeloze schilders. Reeds in 1952 werd een boek, waarin afdrukken van zijn werk, wegens de pornografische in slag, in de Verenigde StatenA—«ü- gevonden om aan nun museum Eeuwige Vrede vermaakt te worden. Een stuk gevonden papier werd ver toond. Het bleek Frans te zijn. „Alweer Frans. Natuurlijk. Die duivels van Fransen hebben de hele geestelijke ont wikkeling van het menselijk ras in de war gestuurd. Het is schijnbaar onschul dig, maar heel gevaarlijk" zegt de voor zitter en hij leest het vodje papier voor: „Voor de zaak die wij verdedigen mag men zich niet laten ontmoedigen. Men moet al zoveel geduld hebben met zijn vrienden, laat staan van met zijn vijan den. Getekend: Vercors". De encyclo paedic van de voorzitter van de Kui tuurkommissie beschreef Vercors aldus: „Frans, decadent. Zette de mensen aan tot muitrij. Gevaarlijk ondermijner van het gezag. Voorspelde in al zijn dwaas heid, dat in de toekomst meer en meer hersenen effectief zullen nadenken". De voorzitter gaf bevel dit stuk papier di rect te verbranden En zo wordt u in dit boek steeds gecon fronteerd met gebeurtenissen die wij niet zo lang geleden nog hebben medege maakt en waar wij nu ook nog geregeld mee in aanraking komen. Het is scherp, genadeloos, en rekent af met heilige huisjes. Buyens toont ons in zijn boek de wereld waarin wij leven: bedrog, haat, ophitsing, liefdeloosheid, corruptie, lis tige diplomatie. En het volk maar gelo ven wat ons wordt wijs gemaakt? Als u het boek van Buyens leest, zult u wak ker worden, tenminste: als u de waarheid onder ogen durft te zien en daar is moed voor nodig, want u zult dan tot de minderheid behoren die door de toon aangevende meerderheid wordt bedrogen. L. Keja-Jambroes.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1