mn Sonfp ccrls Weeïsblad Ui» RESERVE-POLITIE. ZONDAGSDIENST ARTSEN w APOTHEKEN 29e jaargang no 48 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 17 okt. 1958 ;-v/J i /li Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Terrasvogels voorhoede productief. De voorhoede van Tetrasvogels kwam tegen ASVA in een geheel andere op stelling in het veld dan tegen Rivalen. De twee Spanjaarden waren vervangen en Rijke was van de linkervleugel naar rechts verhuisd. Twee verdedigers van de vorige week hadden nu een plaatsje in de aanval gekregen, n.l. Röbken (mid denvoor) en Goedhart (linksbuiten). Deze aanvalslinie heeft zich ongetwijfeld produktiever getoond dan die van de vorige zondag, maar op de vier goals, welke zij scoorde, moet men zich toch ook weer niet al te blind staren, want tenslotte werd één der doelpunten ge scoord uit een strafschop en riekte een ander heel sterk naar buitenspel. Onder de lat stond in plaats van Cöhrs ditmaal Drost en deze tweede elftalier heeft zich in deze ontmoeting een alles zins betrouwbaar doelwachter getoond. Aanvankelijk moesten beide partijen aan het modderige, ongelijke terrein wat wennen en al bleek dit voor velen een moeilwe opgave, langzaam maar zeker raakten de spelers er toch meer mee ver trouwd, doch in de eerste helft, toen Terrasvogels het meest in de aanval was, kon toch niet bepaald van een grote pro- duktiviteit gesproken worden: slechts eenmaal werd er gescoord, n.l. door Terrasvogels, maar daarvoor moest de scheidsrechter onze plaatsgenoten een ietwat „geforceerde" strafschop toe kennen het gold hier o.i. een aange schoten handsgeval en moest de door Tholen hard, maar niet zuiver ingescho ten bal via de handen van de doelman en het houtwerk in het net belanden. Na de rust waren de doelpunten goed koper. Toen drong ASVA nogal eens sterk op en dat was een kolfje naar de hand van snelle spelers als Timmer en Rijke. Eerstgenoemde toonde dit door een tweede doelpunt te scoren. Rijke kreeg ook wel kansen, maar kwam niet tot doelpunten, omdat hij ook tot schieten overging, als de hoek, waaronder hij zulks moest doen, bij voorbaat succes uitsloot. Voorzetten ware hier geboden geweest! Na Timmers 2de doelpunt beleefde het Terrasvogels-doel meer dan één be nauwde situatie, hetgeen tenslotte tot een ASVA-doelpunt leidde (21). Het begon toen nog te spannen en het was voor de Terrasvogels-defensie een hele opluchting, toen Thoolen, die deze middag goed op dreef was, tot het be sluit kwam een door Goedhart tactisch gegeven voorzet maar eens te moeten benutten (31). Maar wie dacht, dat de Vogels er nu waren, had het toch mis. ASVA kwam terug en toen Van Gelder, die overigens een goede back partij vertolkte, zijn tegenstander moest laten glippen, lag weldra de bal nog maals achter Drost (32). Ongeveer 10 minuten voor het einde viel de beslissing. Toen passeerde Hein Röbken de ASVA-spil en via speler en paal passeerde de bal ten vierde male de ASVA-doellijn (4—2). Velsen speelde niet. De KNVB had de R-K amateurclubs in de gelegenheid gesteld in verband met het overlijden van Z.H.'de Paus uitstel te vragen van de voor hen vastgestelde competitie-wedstrijden. Velsen stelde het op prijs in verband met het verscheiden van het hoofd der R-K Kerk niet te spelen, zodat VelsenZAP tot nader order is uitgesteld. Wat ons zondag a.s. staat te wachten. Merkwaardig genoeg krijgen onze beide plaatselijke clubs het zondag a.s. met de leiders hunner afdeling aan de stok, Velsen in Beverwijk met de club van die naam, Terrasvogels op het Waterloo- terrein met ETO uit de Haarlemmer meer. Beverwijk heeft tot dusver met ver rassend succes gespeeld, verrassend, om dat men in Beverwijk-kringen absoluut niet op zo'n daverende start gerekend had. Een en ander was zeer begrijpelijk, omdat de club het vorige seizooen nog maar net aan de onderste plaats ont snapt was. Het zal ongetwijfeld voor de Velsenaren een prikkel wezen om de Beverwijkers nu hun eerste nederlaag toe te brengen. Maar daarvoor zal het nodig zijn, dat de ploeg over de gehele linie zich tot het uiterste inspant en de voorhoede blijken geeft lering getrokken te hebben uit de tegen CSV gemaakte tactische fouten. Overigens.... met een gelijk spel zouden we ook dik tevreden zijn. Terrasvogels ontvangt dus ETO. Deze voetballers uit de Haarlemmermeer kwa men zondag j.l. aan de top, doordat de wedstrijd van Kinheim tegen Fokke werd uitgesteld en de ETO-ers zelf met 21 van DIO wonnen. Ze hebben nu uit 4 wedstrijden 6 punten. Ook de Vogels zal het niet gemakkelijk vallen op de volle buit beslag te leggen, maar toch.... kansloos zijn zij zeker niet, want uit de 9 tegenpunten in vier wed strijden blijkt, dat de ETO-defensie niet potdicht zit. Doch ook voor de blauw- witten geldt: Er zal van het begin tot het eind stevig aangepakt moeten wor den. En zou het tenslotte ook in deze ontmoeting op een puntenverdeling uit lopen, dan zouden we zeker niet on tevreden zijn. Schutters gevraagd. Elke week, zo stellen we ons voor, trek ken de voorhoede-spelers van HSV uit Heiloo vol moed ten aanval met het doel de doelman der tegenpartij te dwingen de bal uit het net te halen. Helaas, na 4 wedstrijden zijn zij nog steeds niet in hun voornemen geslaagd. Gelukkig ech ter voor de Heilooërs is hun verdedi ging nogal van goede kwaliteit, zodat ze, ondanks het onproduktieve spel van hun voorhoede, toch nog niet helemaal zon der winstpunten zitten. Derde klas A. In deze afdeling is de stand momenteel: Beverwijk 48; Wijk aan Zee 57; IVV 4—6; QSC 4—5; Assendelft 4—4; ZAP 4—4; CSV 4—4; De Meteoor 32; Alc. Victrix 42; Always For ward 42; KW 53; Velsen 31. Vierde klas D. Hier is de stand: ETO 46; VDO 56; Kinheim 35; Rivalen 45; Terras vogels 45; Roda 34; St. Pancratius 5—4; ASV 3—3; DIO 4—3; ASVA 42; De Eland 42; Fokke 31. Basketball. De competitie seizoen 1958/'59 is be gonnen. Z.B.V.S. is reeds uistekend ge start. Dames I en Heren II wonnen hun eerste wedstrijd. De dames met de lage score van 109 tegen Schoten Giants en Heren II overrompelde de Cios-heren met 57—17. Donderdagavond 16 oktober om 8 uur in het Krelagehuis speelt het eerste heren team van Z.B.V.S. de openingswedstrijd van de competitie tegen Antilopen. In het Velserend-toernooi zijn beide teams reeds tegen elkaar uitgekomen. Antilopen moest toen de meerdere in Z.B.V.S. er kennen. De op revanche beluste Anti lopen zullen er het dit keer niet bij laten zitten. De wedstrijd zal waarschijnlijk veel spanning brengen. Nu nog iets over de jeugd. De adspirantenafdeling groeit gestadig. De toekomstige Z.B.V.S.-cracks kunnen al een aardig balletje gooien. Jongens en meisjes in de leeftijd van 10 tot 15 jaar kunnen zich nog opgeven bij één der bestuursleden of aan de zaal. De oefentijden zijn op zaterdagmiddag van 23 uur in de zaal van de Adolf van Nassauschool. Breng vriend of vriendin mee!!! Korfbal. Sport Vereent I heeft zondag j.l. met 43 gewonnen van Nieuw Flora I. Het derde twaalftal wist zijn 2de wedstrijd te winnen. Ook de beide adspiranten- twaalftallen hadden zaterdag succes. S.V. I heeft dit jaar een jonge ploeg. Zoals gewoonlijk wordt er woensdag avond weer getraind. Adspiranten om 7 uur, ouderen om 8 uur, in het zaaltje van het Stationskoffiehuis, dus een in door-training. Blijft allen komen! De instellingen van de reserve-organen (Nationale Reserve - Reserve Mare chaussee - Reserve Grensbewaking - Reserve Rijkspolitie - Reserve Gemeente politie) dateert uit 1948. De toenmalige Minister van Binnen landse Zaken maakte in een op 3 mei 1948 voor de radio gegeven uiteenzetting doel en taak van de reserve-organen aan het publiek duidelijk. Uit deze redevoering halen wij de vol gende zinsnede aan: „Gebeurtenissen in enige andere landen maken het noodzakelijk rekening te hou den met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zal worden gewaagd om door intimidatie of geweld de grondwettige Regeringsvorm te ver nietigen en een nieuwe orde te vestigen, een nieuwe orde, die evenals bij het nationaal-socialisme slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en sla vernij." In het vervolg van zijn uiteenzetting deed de Minister een klemmend beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons demo cratisch staatsbestel en onze volksvrij heden metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen. Als uitvloeisel van deze oproep werd ook in onze gemeente een begin gemaakt met de formering van een afdeling re- servepolitie. Deze reservepolitie heeft tot doel om, onder gezag van de Burge meester, de beroepspolitie in bijzondere omstandigheden (tijden van woelingen - oorlog of oorlogsgevaar) te helpen bij de uitoefening van de normale politietaak. Hiertoe ontvangen de vrijwilligers een door leden van de beroepspolitie gegeven opleiding, welke 1 jaar in beslag neemt, gedurende welke tijd één avond per week theoretische en practische les sen worden gegeven. De theoretische opleiding omvat o.m.: grondslagen van ons staatsbestel - kennis van de voor de politie belangrijkste wet telijke bepalingen - eerste optreden bij bijzondere gebeurtenissen enz. Bij de practische opleiding wordt onder richt gegeven in eenvoudige exercitie, schieten en wapenkennis. Nadat deze opleiding met gunstig resul taat is gevolgd, ontvangen de reservisten een uniform, dat geheel gelijk is aan dat van de beroepspolitie, met uitzondering van een op de linkermouw gedragen onderscheidingsteken (blauw balkje). Na de opleidingsperiode worden de vrij willigers verder bekwaamd voor hun taak, o.m. doordat zij in de gelegenheid worden gesteld om periodiek, onder lei ding van een beroepspolitieman, sur veillancedienst te verrichten, hetgeen o.m. beoogt de vrijwilligers te gewennen aan de omgang met het publiek. De wettelijke basis van de verhouding tussen de vrijwilligers en het over hen gestelde gezag ligt verankerd in de door de reservisten te tekenen verbandakte. Na de eerste wervingsactie, o.m. onder nomen met medewerking van de plaatse lijke pers, meldden zich medio 1948 een aantal gegadigden, van wie er thans nog 8 deel uitmaken van de reservepolitie. De sterkte van dej afdeling, welke thans 42 man bedraagt, was in de loop der jaren sterk aan schommelingen onder hevig door verhuizing naar elders, emi gratie en andere oorzaken. De geest onder de vrijwilligers is over het algemeen uitstekend en bij meerdere bijzondere gelegenheden gaven zij blijk van hun bereidheid tot daadwerkelijke medewerking. Zo werd door hen enige malen enthousiast geassisteerd bij het verrichten van speciale surveillance, in gesteld nadat een serie van inbraken bij zondere maatregelen noodzakelijk maak te. Bij een van deze gelegenheden mocht een reservist het genoegen smaken om een daadwerkelijk aandeel te leveren in de arrestatie van de daders. Na de eerste oefentijd wordt het accent gelegd op practische oefeningen en het onderhouden van de onderlinge band. Met het oog hierop werden in de loop der jaren bijvoorbeeld meerdere oriën tatie- en puzzelritten voor de reservisten georganiseerd, terwijl regelmatig wordt deelgenomen aan schietwedstrijden en wandeltochten. De medewerking die van de zijde van de werkgevers van de vrijwilligers wordt ondervonden verdient alle waardering. Het feit dat de eerst groep vrijwilligers op 1 oktober -948 de verband akte teken de werd op 9 oktober j.l. herdacht. Voor de vrijwilligers, die het korps van de oprichting af trouw zijn gebleven, had de burgemeester een speciale verrassing in petto. Zij ontvingen de vrijwilligers- medaille. Een fraaie onderscheiding, waarop aan de ene zijde het rijkswapen staat afgebeeld, terwijl men aan de an dere kant een van kantelen voorziene muur kan zien, die de bescherming en de veiligheid van de stad symboliseren. Voor de muur kan men een slang (het gevaar) aanschouwen en achter de mu ren een stralenbundel (vrijheid). De me daille is voorts nog voorzien van de spreuk: „Het vaderland dienen is vrij heid." De vrijwilligers aan wie een dergelijke medaille werd uitgereikt waren: B. W. Bakker, J. Fermans, W. C. Hoogewerf, J. Klaver, K. Smit, P. P. Smit, J. Visser en A. de Witte. Het ligt in de bedoeling om zo spoedig mogelijk hierna te beginnen met de op leiding van een nieuwe groep vrijwil ligers, daar de noodzakelijk geachte sterkte van de afdeling nog geenszins is bereikt. Aanmelding kan geschieden aan het hoofdbureau van politie en de bureaux in Santpoort, IJmuiden en Velsen-Noord. Toegelaten kunnen worden alle gunstig bekend staande manlijke Nederlanders tussen 21 en 65 jaar met een lengte van tenminste 1.70 m, die vrij zijn van mili taire verplichtingen (óók de z.g. buiten gewoon dienstplichtigen) Na aanmelding volgt uiteraard een me dische keuring, die minder streng is dan die voor de beroepspolitie, terwijl ove rigens een normale schoolontwikkeling vereist is. De sociale voorzieningen voor de vrij willigers zijn geregeld in de „Wet op de Noodwachten" en waarborgt finan ciële zekerheid voor de vrijwilliger en zijn gezin bij eventualiteiten tijdens oefe ning of werkelijke dienst. Korte Berichten. De afdeling Velsen van het Witte Kruis belegt een ledenvergadering op maandag 27 oktober 1958, om half negen, in het wijkgebouw Kennemerlaan 143, IJmuiden. „Gieren op 't veilig nest" Dit toneelstuk voert de R.-K. Gem. Toneelvereniging zaterdag 25 en zondag 26 oktober op in de zaal van „Zomer- lust". Het is een komische thriller in 3 bedrijven. Zondagavond is er een ge zellig samenzijn na afloop van de voor stelling. De trekking van de door het Fanfare korps „Wilhelmina" georganiseerde lote rij is tot nader order uitgesteld. Men dient de loten zorgvuldig te bewaren, de definitieve trekking zal nader worden bekend gemaakt. Zaterdag a.s. trekt „Wilhelmina" er in Santpoort-Zuid met muziek op uit om loten te verkopen. Een mooie gelegen heid om één der prachtige prijzen te In navolging van de culturele vorming van de leerlingen van het voortgezet- en middelbaar onderwijs, kunnen nu ook de leerlingen der 5e en 6e klasse van het lager onderwijs hierbij betrokken worden. Uit het bijzonder -en openbaar onderwijs is hiervoor een commissie samengesteld, die het programma hiervoor zal samen stellen. Daarin hebben zitting de vol gende heren: K. Faber, oud-hoofd van de Moerbergschool, voorzitter; P. A. H. Hilt, hoofd R.-K. Lagere school, secre taris. Leden: W. B. Kleywegt, hoofd Chr. Lagere School; W. J. Bos, hoofd Openbare Lagere School; J. Algera, Gem. Inspecteur voor het Onderwijs; G. W. F. de Man, ambtenaar voor Culturele Zaken. Voorlopig zullen er twee voorstellingen per schooljaar gegeven worden. De eer ste voorstellingen, waarvoor zich 24 la gere scholen met 2042 leerlingen hebben aangemeld, zullen gehouden worden op dinsdag 21 oktober om 10 uur enn 14 uur en woensdag 22 oktober om 10 uur in het Rex-theater te IJmuiden-Oost. De Haagse Toneelgroep „Arena" zal dan een opvoering geven van „De reis naar Bombola". T.V.S.-NIEUWS. Door omstandigheden buiten de schuld van de vereniging moet het extra oefen uur voor onze adspiranten verzet worden van donderdag- op woensdagavond 7.00 uur. We hopen, dat de belangstelling voor deze extra oefening toch even groot zal blijven. Het is nu wel duidelijk gebleken, dat hier aan een behoefte voor extra beweging van onze oudste jeugd vol daan wordt. Mogen wij van deze gelegenheid gebruik maken uw aandacht te vragen voor een bepaald soort bewegingsgymnastiek, n.l. de gymnastiek zonder gebruik van toe stellen en de zgn. huisvrouwengym- nastiek? De eerste, bij ingewijden beter bekend als ritmische gymnastiek, appelleert zeer aan het schoonheidsgevoel. Hoewel het vooral in het buitenland ook door man nen wordt beoefend, is het in ons land vnl. ontwikkeld voor dames, vooral door het stimulerende werk van mevrouw Van de Most-Leyerweert en haar vroe gere vereniging „Aspasia" te Rotterdam. Met begeleiding van pianomuziek wordt hierbij een keur van „natuurlijke" be- wegingesvormen op vloeiende wijze uit gevoerd, al of niet met gebruikmaking van gereedschappen, als een bal, een hoepel of knotsen. Deze vorm van lichaamsoefening, waar bij wel degelijk alle spiergroepen ge bruikt en dus geoefend worden, is mo menteel zeer populair en blijkt zo een welkome aanvulling op de dagelijkse be weging te zijn (deze laatste gebeurt wel vaak bij (radio)-muziek, maar is niet al tijd even aangenaam). Een noodzakelijke voorwaarde voor deze soort gymnastiek is echter, dat de be oefenaarster gevoel voor muziek en in 't bijzonder maatgevoel heeft. Daar dit maatgevoel echter slechts zelden ont breekt en vaak wel aangeleerd kan wor den, behoeft men voor deze eis geen angst te hebben. Het prettige van deze gymnastiek is, dat men geen grote kracht behoeft te bezitten en dat er in 't geheel geen gevaar aan wezig is. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat het toestelturnen zo gevaarlijk is (er gebeurt zelden een ongeluk), maar hier is toch veel meer durf en kracht voor nodig. Nu nog even een korte verklaring van het tweede soort bewegingsgymnastiek, die voor huisvrouwen en damessenioren. Hoewel hier wel eens in beperkte mate gebruik van de toestellen gemaakt wordt, ligt het accent toch op de vrije oefenin gen met muziek. Deze oefeningen zijn geheel aangepast aan de behoefte, d.w.z. huisvrouwen hebben een ander soort oefeningen nodig dan de jonger, toestel- turnende dames, waar vrije oefeningen voornamelijk „conditietraining" zijn. Verder wordt hier veel meer gelet op gezelligheid en spel dan op serieuze en stevige oefening, die nodig is om een bepaalde vaardigheid te verkrijgen. Zoals u dus wel leest, de vereniging T.V.S. biedt u verschillende mogelijk heden om u, al naar interesse en behoef te, de zo nodige beweging, gezelligheid en contact met gelijkgezinden te geven. De oefenuren in de zaal van de Adolf van Nassauschool aan de Burg. En- schedélaan hoek Wüstelaan zijn voor deze groepen: Maandagavond 8.009.00 uur ritmische gymnastiek dames. Maandagavond 9.0010.30 uur dames senioren huisvrouwen Vrijdagavond 7.309.00 uur dames toe stelturnen. Schaken. Onderlinge competitie. De volgende partijen kwamen tot af wikkeling: Groep I: de GrootSchuurman 10; WoltersSterk 10; BlansjaarPels 01; BusselmanOosterling YzX/z'< HaanappelKroone 01. Groep 2a: WulffeléBrugman Yi—Yi', Kesling Wulffelé YzY'< Wagner Sr. Hoogzaad 01; BrugmanGeus 10; KipHoogzaad 10. Groep 2b: Leijsmav. d. Pol 10; Put Winters 01; Sterk Jr.Baljet 10; VosWaitz 10; Blokkervan Duin YzYz- In groep I vormen de Groot, Kroone, Pels en Wolters de kopgroep, de eerste drie verspeelden tot nu toe slechts Yz punt: 3Y uit 4 en 2Yz uit 3; Wolters 2 uit 2. In 2a en 2b staat 't zo: Brugman 3Yz uit 4; Resting en Wulffelé 3 uit 4; Vos 3 uit 3; v. d, Bronk, Leijsma en Winters 3 uit 2; Geus 2 uit 3, terwijl de nieuwe ling v. d. Pol ook een goed figuur slaat, 2 uit 4. Maar hoe de uitslagen ook vallen verlies of winst de sportivi teit blijft hoogtij vieren en de schaak genoegens zijn er niet minder om. Bondscompetitie. Deze is ook in zicht! 28 okt. a.s. moet het eerste de strijd aanbinden tegen V.H.S. 3 Haarlem. Dat zal wel span nen! Wordt 't een overwinning? Het antwoord is aan onze mannen. „Santpoort II" gaat 29 okt. naar Heem stede om de krachten met „Oude Slot I" te meten. Dat kan een zege worden. Damclub „Santpoort" Voor de onderlinge competitie zijn de volgende partijen gespeeld: Het belooft een zeer spannende com petitie te worden, daar de spelers, in nieuw clubverband, elkaar niets toe geven. Wouda 48, Hiek 36, P. Kort 36, Kan 35, Bakhuis 24, Ipenburg 33, Vlasveld 43, E. Zuiderduin 33, Klut 42, Mol 12, Visser 12, G. Zuider duin 42, R. Kramer 11, Pais 31, K. Boonstra 30, de Groot 10, Koster 10, Th. Kramer 40, J. Oosterling 10, Buren, H. Nijman, Rijswijk 00. Nieuwe leden altijd welkom. Maandags avonds 7.45 uur, Spaameberg, Wüste laan. R. K. Jeugdwerk. Het zal onze jongeren zeker verheugen te vernemen, dat onze lokaliteit vanaf a.s. zondag weer open staat voor ont spanning. Zondagmiddag half drie gaan de deuren weer wagenwijd open voor iedere jongen van 1014 jaar; na de avonddienst van 7 uur kunnen de kna pen van 1517 jaar terecht in het club huis. Het is a.s. zondag ook Wereld-Missie dag! In verband hiermede wordt iedere jongen in de gelegenheid gesteld iets van zijn zakgeld af te staan voor de missie van Thijs Schipperijn, die, zoals jullie wel zult weten, al 1 jaar en 5 maanden in de missie van Noord-Afrika werkzaam is als lekenapostel. Thijs heeft zich 2 jaar belangeloos ingezet voor de uitbreiding van het Godsrijk, en wat doen wij? Laten wij a.s. zondag aan de missie in het algemeen en aan Thijs in het bijzonder denken, door ons gebed vóóral en.... een geldelijk offertje! Nadere mededelingen betreffende groeps bijeenkomsten e.d. zullen zondag be kend gemaakt worden. ZONDAG A.S. J. STOFFEL, Hoofdstraat 165 Telefoon 8310 Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 250022181

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1