SanfpocrfsWeehblad aan Uitslag van de „Gratis-Koop-aktie" van de A.W.S. erstcollecte van het Leger des Heils. De K.N.Y.B.-Pool. Forum-avond. Ned. Chr. Vrouwenbond. Beiers Bierfeest. Klaverjasavonden. BOEKBESPREKING. Ned. Tafelvoetbal Bond. >e Jaargang no 49 iedaetie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Jitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 12 dec. 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Jet bestuur heeft maandag de handen vol gehad aan het grote antal inzendingen en na sorteering en tellen der bonnen, bleek lat 5 DECEMBER „DE WINNENDE DAG" was. Dat was n.l. Ie dag waarop het aantal bonnen het dichtst onder het gemid- lelde lag. !r waren in totaal 324 personen die een gratis aankoop mogen .oen bij één der deelnemende winkeliers, herkenbaar aan de ele raambiljetten. Aan deze winnaars zijn reeds de bewijsstuk- en voor de „gratis aankopen" per post toegezonden. Tot 15 ecember kunnen de winnaars hun aankopen doen. let Bestuur van de A.W.S. spreekt haar dank uit voor de vele ïzendingen en wenst alle winnaars van harte geluk. Twee S.S. aan de kant, Een pet met rode rand, Dat is een heilsoldaat Die weet op alles raad. ïerinner mij nog goed, toen in het jaar 0, het Leger des Heils een zaal open- in mijn woonplaats, wij als kinderen enstaand versje zongen. Dit is nu 58 geleden. Ik heb in al die verleden n het werk van die heilsoldaten eens egaan. Het heeft mij altijd getroffen hun werk steeds uitging om hulp edding te brengen aan minder bedeel- gebrekkigen, maatschappelijk en ■telijk ontspoorden enz. Bij dit alles im mij steeds in gedachte de gelij- is eens door Jezus uitgesproken, zo- die vermeld staat in het Evangelie Lukas 14: waarin Hij zeide; „In- i gij een maaltijd zult aanrichten, zo ig dan armen, verminkten en kreupe- enz." I enkele weken en dan herdenken wij komst van Christus op aarde. De stdagen. Dat zijn voor de heilsoldaten :n van drukte en spanning. Dan gaan weer, in de naam van Jezus, er op om aan zieken, ouden van dagen, die ens lichamelijke toestand, hun woning kunnen verlaten, wat feestvreugde rengen in de vorm van bloemen, ver dringen, enz. Vervolgens wil men 450 bejaarden in het Patronaatsge- w een Kerstfeest bereiden en na af- een versnaperingspakket meegeven, vermeldt het program nog een feest 150 kinderen en verdere hulp ver- n waar dit nodig is. U begrijpt dat - dit alles veel, ja zeer veel hulp g is. Nu vragen de heilsoldaten u, of lee wilt helpen dit alles goed te doen ;n. De volgende week komen zij bij u aan de deur om hiervoor een gelde lijke gift te vragen. Uw financiële hulp is hierbij nodig. Geeft met milde hand. Uw open beurs maakt blijde gezichten en wie de arme geeft, leent de Heere. A. In aansluiting op bovenstaande aankon diging van de kerstcollecte van het Le ger des Heils, (stichter William Booth) maken wij het publiek er opmerkzaam op dat het Leger des Heils kenbaar is aan de vermelding: Stichter William Booth, op alle bescheiden en uitgaven. Iedere heilssoldaat in uniform, draagt een S op de beide zijden der kraag. Niet geuniformde heilssoldaten hebben in ieder geval een volmacht met Leger- stempel, men gelieve hiernaar te vragen. Alle collectelijsten dragen het stempel van de gemeente Velsen. Nimmer wordt door het Leger des Heils gecollecteerd door middel van een blaad je waarvoor men een vrije bijdrage kan geven. Wel verkoopt het LdH een blad (ge kleurde forse uitgave) waarvoor een prijs van 30 ct. verschuldigd is, het kerst nummer 50 ct. Dit blad is genaamd: „De Strijdkreet"! Het spijt ons dat we op deze zaken de aandacht moeten vestigen, maar ons is helaas gebleken, dat er van verschillende zijden gecollecteerd wordt voor het Leger des Heils, waarvan de baten nimmer in onze kassen vloeien. Men zij dus ge waarschuwd. K. Bilder, Off. Leger des Heils te IJmuiden. Telefoon 4554. Gironummer 438 968 t.n.v. Stichting Leger des Heils, IJmuiden. C. SPEELDE BETER 4 VELSEN. iet water van de zee wast niet weg, Q.S.C. zondag jl. beter speelde dan ;en, maar evenzeer is het een feit, Velsen ten zeerste gehandicapt was het ontzettende zware terrein een door het hier en daar strooien wat zand niet goed te maken was 0 mogelijk in nog ernstiger mate door uitvallen van Jan Bakkum en Gra- r Bakkum viel toen Koelemey in, aangezien dit een voorhoede-speler /as Hijnen verplicht de spilplaats te 1 bezetten en was de voorhoede haar imaker kwijt. Toen in de tweede ook Graman nog moest uitvallen, geen veldspeler meer beschikbaar noest reserve-doelman Kaasenbrood ils aanvaller debuteren, alle omzettingen, welke van een en r het gevolg waren, de kracht van elftal niet ten goede kwamen, ligt de hand. opzichte van het zware terrein zou ons tereoht kunnen tegenwerpen, dat Q.S.C. op dit terrein moest spelen, het is nu eenmaal een feit, dat die ïse clubs zich op dergelijke terrei- veel beter thuis gevoelen, er veel er hinder van ondervinden en er gemakkelijker op bewegen en staande houden dan de tegenpar- die andere (betere) terreinen ge- 1 zijn. r nogmaals, Q.S.C. speelde beter Velsen. De Wormerveerders be ken over een zeer goed elftal, dat de zeer juiste gedachte uitgaat, dat 'ooral op een zwaar veld de bal werk moet laten doen. En onze sgenoten hadden met dit spelletje zoveel te stellen, dat ze vaak van het kastje naar de muur werden ge stuurd. Q.S.C. presteerde het een 30 voor sprong te nemen en het pleit ongetwijfeld voor Velsen, dat het onder de hierboven geschetste omstandigheden nog de kracht kon vinden om een tegenpunt te scoren. En wat voor één! Een voorzet van links nam Wittebrood in eens „op zijn slof" en ontzettend hard vloog de bal in het net. (31). En toen Hoogzaad nog een tweede Velsen-goal scoorde, stond al, wat voor Q.S.C. voelde, bepaald per plex (32). Maar toen profiteerden de Wormerveerders van een misverstand in de Velsen-achterhoede en was de strijd beslist (42). TERRASVOGELS TWEE PUNTEN RIJKER. De Terrasvogels hebben zondag jl. de wijste weg gevolgd en op Fokke beide punten veroverd. Dit bleek door het moeilijk te bespelen terrein nog niet eens zo'n heel gemak kelijke opgave te zijn. Vooral de zwaar der gebouwde spelers kwamen meer dan eens voor onverwachte moeilijkheden te staan. Fokke staat op de onderste plaats en uit dit oogpunt bekeken, viel het spel der wel wat te hard spelende hoofdste delingen in verschillende opzichten nog niet eens zo heel erg tegen. Ze hielden het spel echter rijkelijk kort en dit was zeer naar de zin van de Terrasvogels, die de laatste tijd wat meer het accent op de verdediging leggen. In deze ver dediging stond o.m. Röbken weer eens opgesteld, Spanjaard was nl. absent en nu was Bert Disselköter van rechtshalf tot rechtsback „gepromoveerd" en stond Röbken op de rechtsmiddenplaats. Na de rust bleek Disselköter geëclipseerd te zijn en kwam Thoolen, die voor de rust niet was opgesteld, het veld in. Hij ging in de voorhoede spelen en Veldman com pleteerde de achterhoede. De Terrasvogels-tactiek van niet te ver opdringen en door snelle uitvallen trach ten tot een doelpunt te komen, scheen het te zullen „doen", want na 20 minu ten spelen hadden de blauwwitten reeds een 20 voorsprong. Het waren de spe lers met een vlugge start en een snelle loop, die voor deze voorsprong gezorgd hadden. Het eerste doelpunt had Rijke voor zijn rekening genomen en het tweede Tim mer. Dit tweede doelpunt kwam op zeer fraaie wijze tot stand. Met een handige voetbeweging werkte Van Dillewijn de bal langs de achter hem staande Fokke- spil. Onmiddellijk lag Timmer op volle snelheid en het was 20. Het derde doelpunt nam Van Dillewijn zelf voor zijn rekening. Op lakonieke wijze passeerde hij de uitgelopen Fokke- doelman, om daarna de bal in het lege doel te schieten (30). Maar de strijd was nog niet gestreden. Want toen Fokke de achterstand tot 3-1 had verkleind, was er geen houden meer aan. De Amsterdammers gingen bepaald „hard" spelen, maakten sliding op sliding en besprongen vaak de tegenstander met twee benen gelijk, hetgeen de scheids rechter onbestraft liet. Röbken en Goed hart verdedigden, wat ze konden, maar konden niet voorkomen, dat Fokke nog maals doelpuntte (32). Gelukkig zorg de Rijke, toen hem een gemakkelijke kans geboden werd, juist op tijd voor het beslissende doelpunt (42). DERDE KLAS A. In de 3de klas A is de spanning aan de kop nog wat groter geworden. IW, dat vóór zondag jl. de ere-plaats nog alleen bezette, kon het tegen Wijk aan Zee niet verder dan een 22 gelijk spel brengen en verspeelde daarmede een wel zeer kostbaar punt, temeer daar con current QSC tegen Velsen geen halve maatregelen nam en met 42 won. De Wormerveerders staan nu met de IVV-ers in punten-aantal gelijk. Een zeer serieus candidaat voor de bovenste plaats is ook Beverwijk nog altijd. Deze club won met 45 de uitwedstrijd tegen Assendelft. Hekkensluiter KW verloor wederom en het wordt meer en meer duidelijk, dat het de Krommenieërs moeite zal kosten zich te handhaven. De stand in 3 A is thans: IW 1117; QSC 1117; Beverwijk 1116; Wijk aan Zee 1113; Alc. Vic- trix 11—11; ZAP 10—10; CSV 11—10; Velsen 109; De Meteoor 108; Alw. Forward 11—8; Assendelft 105; KW 11—4. VIERDE KLAS D. In de vierde klas D beging Kinheim een ernstige misstap door tegen Roda te verzuimen één of meer doelpunten te maken, zodat de bezoekers aan hun ene goal genoeg hadden om op de twee pun ten beslag te leggen. Het was echter niet de tweede plaats bezetter VDO, die van deze Velser misstap profiteerde. Deze Uithoornse voetballers verloren nl. even eens en wel met 23 van ASVA. Thans bezet ETO de eerste plaats, maar rela tief staan de Kinheimers er altijd nog het beste voor. De stand in 4 D is: ETO 1114; Kinheim 1013; Roda 10—13; DIO 11—13; VDO 10—12; Terrasvogels 1111; Rivalen 1111; De Eland 11—10; ASVA 11—10; ASV/ Arsenal 109; St. Pancratius 117; Fokke 93. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT. Velsen speelt zondag thuis en wel tegen De Meteoor. Deze Amsterdamse club is er één, waarop maar weinig peil te trek ken valt. Ze speelt nl. uiterst wisselval lig, klopt de ene week de sterkste club uit de afdeling, om de volgende week te struikelen over een zwak zusje. Het hangt er dus helemaal van af in welke bui men de Amsterdammers aantreft! Velsen zal het in deze ontmoeting waar schijnlijk zonder de steun van Bakkum moeten doen. In zoverre boffen de Am sterdammers, omdat zulks meestal om zettingen in de Velser-ploeg tengevolge heeft en deze betekenen lang niet altijd verbeteringen. Toch geloven we wel, dat we minstens op een gelijk spel mo gen rekenen. Terrasvogels speelt wederom in de hoofdstad een uitwedstrijd. Ditmaal is ASV/Arsenal de tegenpartij. Het is te hopen, dat deze ontmoeting op een beter terrein gespeeld kan worden dan o.m. die tegen Roda en Fokke, want de verhalen, welke ons omtrent de terreinen en (of) kleedgelegenheden van deze clubs ter ore kwamen, doen je bijna de haren te berge rijzen. ASV-Arsenal is zeker geen club, die dit jaar het kampioenschap van 4 D zal behalen, maar anderzijds is het ook weer niet het bekende katje, dat je zonder handschoenen zou kunnen aanpakken. We houden het maar op een gelijk spel! „HOOG BEZOEK" BIJ VELSEN. Op Nieuwjaarsdag krijgt Velsen op haar terrein aan de Kwekerslaan „hoog be zoek". Voor die dag heeft de KNVB nl. een bekerprogramma samengesteld en heeft Velsen geloot tegen de 2de divisie-club (semi-profs) Hilversum. Deze club heeft momenteel in haar af deling de leiding met 18 punten uit 11 wedstrijden. HET TERRASVOGELS-ELFTAL. Terrasvogels komt als volgt uit: Drost; Röbken en Van Gelder; Thoolen, Goed hart en Disselköter Jr.;Rijke, Veldman, v. Dillewijn, Timmer en Veldman. HET ELFTAL VAN VELSEN. Kaasenbrood, van Bngnnm, Boon; Spanjaard, Hijnen, Schoorl; Wittebrood Dekker, Hoogzaad, Graman, Koelemey. Een enigszins late, maar overigens na tuurlijk zeer welkome St. Nicolaas-sur- prise werd zondagnamiddag via de radio bij onze bekende Santpoortse kapper Frans Dortmundt bezorgd: Bij het nazien van zijn voetbalpool-formulier kwam Frans nl. tot de ontdekking, dat hij 14 van de 15 uitslagen goed voorspeld had en dus een mooie kans maakte op de hoofdprijs van ruim 120.000,of een deel er van en in ieder geval voor de gehele of gedeeltelijke tweede in aan merking zou komen. Was het wonder, dat Frans enigszins nerveus aan de Terrasvogels-secretaris het grote nieuws ging mededelen? Deze, de heer Kees Goedhart, belde Den Haag op en Frans bleek de eerste te zijn, die men kreeg te noteren. Hierdoor kwam onze plaatselijke kapper meteen in aanmerking om, daartoe uitgenodigd, voor een groot landelijk dagblad voor zondag a.s. de pool-prognoses te geven. Tenslotte is gebleken, dat Frans niet de enige eerste prijswinnaar was: Na hem kwamen nog 20 meldingen van 14 goede voorspellingen, maar tochdeze week is zijn banksaldo met ongeveer 5.500,- vermeerderd. En voor dit bedrag zou hij weer heel wat herenhoofden moeten „fatsoeneren"! Het oüder-comité der R.K. Parochialen scholen belegt op donderdag 18 decem ber a.s. een belangrijke ouderavond in de zaal van Zomerlust aan de Hoofd straat. Waar vele ouders met de problemen zitten om hun kinderen na de lagere school verder te laten leren, zal men hieromtrent vragen kunnen stellen. Ver tegenwoordigers van U.L.O., V.G.L.O., Ambachtschool, Mulo, Huish. onderwijs, enz. hebben in het Forum zitting geno men en hopen de vragen naar tevreden heid te beantwoorden. Tevens zal een Vertegenwoordiger van het bureau „School en beroepsvoorlichting" aanwe zig zijn. Vragen kunnen nu reeds in geleverd worden bij de secretaris van het Ouder-Comité de heer J. Steffens, Burg. Enschedelaan 21. Vele ouders worden op deze belangrijke avond verwacht. De kerstwijding van de leden der Ned. Chr. Vrouwen Bond, afd. Santpoort-st. is vastgesteld op maandag 15 december a.s., des avonds om 8 uur in gebouw de „Toorts", Duinweg 34, Santpoort-st. Leden en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Vrijdag 12 en dinsdag 16 december vindt in „de Weijman" een Beiers Bierfeest plaats met medewerking van „de drie Musketiers" onder leiding van Leo van Norden. De avond wordt verder gevnld met flotbrnggen om wild verzorgd door Wildhal Corver en vlees door slagerij Veenboer. KLAVERJASCLUB „ZOMERLUST" De klaverjasclnb „Zomerlust" belegt een Klaverjas-Kersttournooi in Zomer lust op vrijdag 19 september a.s. des avonds 8 uur. Er zijn attractieve prijzen, o.a. Kippen, Vlees, enz. Inschrijvingen kunnen plaats vinden Narcissenstraat 44 en aan de zaal. KLAVERJASSEN BIJ DE K.A.B. De K.A.B. organiseert ook dit jaar weer een Kerst-Klaverjasavond en wel op dinsdag 16 december in Zomerlust. De prijzen bestaan uit een groot aan tal waardebonnen. Ook niet-leden zijn welkom. Wie goede voorlichtende boeken leest, verrijkt zichzelf door ver ruiming van geest. C. F. van Dam, ISRAËL. Staat in Wor ding. Prijs 7,90. (Uitgave N.V. Broek man de Meris' Uitg. Mij., Amsterdam). Vóór de tijd dat de horde van Hitier ons land bezette, was er in Amsterdam op zondagochtend een „Jodenhoek'. Vlak bij het geboortehuis van Rembrandt. Het was het meest karakteristieke van Am sterdam; het vitale, geestige, spranke- lende-de zin voor humor, het Joodse, eigen. Het rondscharrelen daar, was een soort feest. Het liet je tevens iets „cos- mopolitisch" voelen, omdat er ook vreemdelingen rondsnuffelden die zich niet door reisbureaux hadden laten „sight seeën", maar beter waren ingelicht om het „wezenlijke", de polsslag van een levende hoofdstad, te leren kennnen. Im mers: om Londen te kennen, moet je ook in Soho zijn geweest. Om Parijs te heb ben „geproefd", moet je ook onder de bruggen zijn geweest en in onogenlijke straatjes. De „onderwereld" LIJKT het. Maar deze „onderwereld" is vaak, bij de z.g.n. „bovenwereld" vergeleken, een „bovenwereld", omdat daar alles van de schijn aan elkaar hangt. De „onder wereld" is eerlijker en verdoezelt niets. Maar hoe dan ook, op die Amsterdamse „jodenhoek" dan, waren kooplieden, die hun „goed' wisten „weg te geven", op een manier, waar jezelf de dupe van werd, want je kocht waar je niet buiten konZo was er een koopman, een „standwerker". Hij stond op een soort podium. Alle soorten goederen stonden en lagen om hem heen. Het was een com pleet groot warenhuis. Zoals hij het voorstelde, kon je niet gelukkig zijn zon der zijn duiven. Zonder zijn scheermesjes te gebruiken, zou je nooit in de gunst kunnen komen of blijven bij je meisje, enz. enz. Kortom hij „verkocht" ze. Aan deze meester in de verkoop-kunst, moest ik denken, toen ik het boek van C. F. van Dam, meester in de vertel kunst, had gelezen. En deze ras-Amster dammer is zelf niet eens van Joodse huize! Hij. houdt alleen maar van dit volk. Toch weet hij ook wat ze waard zijn, in het positieve en negatieve. Dat blijkt uit zijn boek wel. Hij verstaat de grote kunst om zonder „geleerd" te zijn (want hij moet toch studie hebben gemaakt van Israël, om zó alles te hebben kunnen beschrijven) het op een wijze te behandelen, waardoor je helemaal niet het gevoel krijgt dat hij zoveel heeft moeten doorvorsen, om dat uit zijn vlotte pen te krijgen. Zijn woord beelden vooral, laten zien dat hij een ras-„be"-schrijver is. Zonder gewichtig doenerij geeft hij u het essentiële. Hij toont ons alles van het land Palestina, dat zo eenzaam staat en steeds door an dere landen weer wordt verraden als dat zo met hun belangen overeen komt. Met bloed en zweet is van droge, onvrucht bare grond iets voor de toekomst ge maakt, waar miljoenen van moeten le ven. Met het mes tussen de tanden, het geweer aan de schouder als het nodig mocht zijn, moet dat door offers opge heven land, toch weer verdedigd worden tegen haar belagers, jaloerse naburen. Rust in eigen huis is ze zelf ook nu nog niet gegund! Maar het volk van Israël weet wat ze te verdedigen heeft: het land van de toekomst. Het land dat door het volk in al haar schakeringen, uit de droge grond gestampt is, het land dus, dat zij zelf hebben gemaakt. Een schrijver als Van Dam, laat ons dat nog eens overduidelijk zien door de ma nier waarop hij Palestina beschrijft; als smeltpot van nationaliteiten. Hij brengt ons ook van het oude naar het nieuwe. Hij grijpt terug en geeft overzicht van de historische plaatsen in Israël. Zijn kri tiek weerhoudt hij hierbij ook niet. Het Joodse volkslied, het lied der hope de Hatikwa, wordt door de schrijver (met de muziek zelf erbij) ook nog ge geven. Goede foto's van regeringspers dienst en van de auteur zelf, met zijn vlot getekende vignetten erbij, doen dit boek nog aan aantrekkelijkheid toene men. Voor de prijs biedt het u wel heel veel. Het is één van de beste voorlich tende boeken over Israël. Het is een boek dat ook waard is om in bibliotheken van musea van Volkenkunde aanwezig te zijn. Maar in ieder geval zeker in de boekenkast van ieder die interesse heeft voor vreemde landen en volkeren, hun gebruiken en hun worsteling om de strijd van het bestaan. Dit is daarom dan ook wel de beste waardering die ik dit zo sympathieke boek kan meegeven. L. Keja-Jambroes. Uitslagen en stand le klasse: SantpoortVelsen 99; Spc HeemstedeSantpoort Sport 29; VelsenSpc. Heemstede 62. Haarlem 5 4 0 1 8 5525 Santp. Sport 5 4 0 1 8 3424 Bloemendaal 5 3 0 2 6 4132 Santpoort 5 2 1 2 5 3634 Velsen 5 1 1 3 3 3044 Spc H'stede 5 0 0 5 0 744

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1