SarfpocrfsWeehblad aan omt allen te samen.... -> ar gang no 50 actie Terrasweg 31 Keikerinklaan 45 ave van Dru? erij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 19 dec. 1958 Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 'ESTEER OF NIET? K.N.V.B. kent men de zogenaamde :commissie, een illuster gezelschap eren, die goed op de hoogte zijn e hier en daar zeer ingewikkelde lspelregels en bij wie men zijn be an indienen, wanneer men meent, scheidsrechter in een of ander wed- le spelregels verkeerd heeft toege- s de commissie het met de betref klagers eens, dan wordt het inge- protest toegewezen en de uitslag ereenkomstig veranderd, orden vaak protesten ingediend, an van tevoren gezegd kan worden, zullen worden afgewezen. We be- die, waarbij geen sprake is van irkeerde toepassing der spelregels, ran. een verkeerde waarneming, dit dan naar de mening van de pro- ieners. Zulk een protest wordt na kennisname door de commissie meer afgewezen. Een voorbeeld: t strafschopgebied van partij A één der spelers dezer partij hands, af, die hierop staat, is een penalty, i voor, dat de speler, die dit hands- veroorzaakte, met zijn rug naar de stond, zodat deze de overtreding >n constateren en er dus ook niet loot, dan is protesteren nutteloos, e scheidsrechter het geval echter constateerd hebben, doch de over- slechts met een indirecte vrije estraft hebben, dan is een protest plaats en de kans op succes hon- rocent, omdat in dit geval de spel- verkeerd zijn toegepast, nder voorbeeld. Naar de mening aanvallende partij is de bal na hot op goal het doelvlak zij n slechts enkele centimeters ge il al gepasseerd. De zich op een iter afstand bevindende scheids- heeft een en ander evenwel niet tateerd, niet künnen constateren, rotest indienen betekend hier geld water gooien, want het gold een erde" waarneming waartegen protesteerd kan worden en geen rde toepassing. in ons land tal van vooraanstaan- ■sonen op voetbalgebied, die de en afgeschaft zouden willen zien. Idigen het Engelse standpunt, dat 11 the game" is, m.a.w. eventuele irechterlijke verkeerde beslissing e op koop toenemen. Wij voor ons ie mening niet toegedaan. Eén untje meer of minder toch kan over 'ie of degradatie beslissen en daar enwoordig voor veel clubs zulke geldelijke belangen op het spel zou het toch te betreuren zijn als eschaad zouden worden, door een ut verkeerde toepassing van de iels door de scheidsrechter, vooral er deze, zoals wij persoonlijk eens i meegemaakt, na afloop het ge- kwestie had zich reeds in de eer- Ift voorgedaan en was in de rust ons besproken verklaard, dat nader inzien inderdaad een onjuiste ing had genomen. krijgt de commissie over buitenge- interessante gevallen te beslissen. ;rd onlangs een ZFC-speler in de ijd tegen Wageningen na enige t verder medespelen ontzegd, om- handtastelijk tegen het publiek zou «getreden en zich met onmiddellijk na het fluitsignaal van de scheidsrech ter weer tussen de krijtlijnen, zou hebben begeven. De betrokken speler verklaar de echter uit zelfverdediging te hebben gehandeld hij was bij een bepaalde spelsituatie buiten z'n wil tussen het pu bliek geraakt en had daarbij een klap op gelopen en het fluitsignaal niet te hebben gehoord. Ook ZFC's tegenpartij erkende van een en ander de juistheid. Aan de protestcommissie is nu opgedra gen vast te stellen op welke wijze de Zaankanters al of niet schadeloos moe ten worden gesteld. Een ander geval voor de protestcommis sie deed zich zondag j.l. bij Vitesse GVAV voor. Toen de scheidsrechter ,,time" floot, was de stand 23 voor GVAV. De grensrechters attenteerde de leider er evenwel op, dat hij zeven minu ten te kort had laten spelen. Het spel werd daarop hervat met het nemen van een vrije trap door Vitesse, terwijl het reglement voorschrijft, dat zulks moet geschieden met een zogenaamde scheids- rechtersbal. Was de stand nu 23 ge bleven, GVAV zou niet geprotesteerd hebben, maar nu de eindstand 43 werd wat kan er in een paar minuten toch veel gebeuren! willen de Groningers het oordeel van de protest-commissie weten. TERREINAFKEURING „EN GROS" Zondag j.l. werden de terreinen van het zogenaamde lagere amateur-voetbal „en gros" afgekeurd, ook het Velsen en ASV-terrein. zodat Velsen en Terras vogels een rustige zondag hadden. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT. Ja, inderdaad, Velsen krijgt het de ko mende zondag niet gemakkelijk, want het moet op bezoek bij I.V.V., dat momen teel in de afdeling mèt QSC ieder heeft 17 punten uit 11 wedstrijden de leiding heeft. De IVV-ers hebben zich dus ook dit jaar weer candidaat voor de bovenste plaats gesteld, al kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat hun prestaties niet zo „denderend" zijn als het vorige seizoen. Maar goed, Vel sen kan het zich voor gezegd houden, dat het met een tegenpartij te doen krijgt, die zich de kaas niet van het brood zal laten eten. Doch dit laatste kan ook van de geelblauwen getuigd worden en wan neer het nu eens niet al te veel met het veld tegenzit en men de gehele wedstrijd kan uitspelen met het sterkste team, waarover Velsen kan beschikken, dan behoort gelijkspel niet tot de onmoge lijkheden. Terrasvogels krijgt ook al met een lastige tegenstander te doen, n.l. V.D.O. uit Uithoorn. Met hun 12 punten uit 10 wedstrijden bezetten deze V.D.O.-ers weliswaar „slechts" de vijfde plaats, maar relatief staan zij er beter voor dan het boven hen geplaatste D.I.O. en ze vormen voor de andere boven hen ge klasseerde clubs ongetwijfeld een ernstige bedreiging. De eerste ontmoeting eindig de in een zege voor de V.D.O.-ers, maar het zou net wat voor de vogels zijn om zo'n kampioenspretendent in de return- wedstrijd te laten struikelen. Kerstfeestvieringen te Santpoort STELIJKE KLEUTERSCHOOL :uters van de Chr. Kleuterschool Irissenstraat vieren het Kerstfeest tsdag 23 december, a.s. des mid- m half 3 in de Geref. Kerk aan de Enschedelaan. rogramma van Kerstliederen, ver- I samenspraak, enz., waarborgt de s zowel als de ouders een prettige igdclabs der Gerf. Kerk belegt een vond op vrijdag 19 december in ëlkapel aan de Pastorieweg. -EGER DES HEILS •per des Heits te IJmuiden viert het :est op maandag 22 december, a.s. lf 8 in het Patronaatsgebouw te en-Oost, met Ouden van Dagen aliden van alle gezinten. Het wordt en echt Kerstfeest van het Leger; ing berust bij Kapitein K. Bilder. gang is vrij en wie aan dit feest elnemen, kan zich vervoegen bij r A. Vissen, Terrasweg 15 Sant en worden gratis gehaald en thuis bt. IRZAAGCLUB igdclubs houden dinsdag 23 de- het Kerstfeest in de Geref. Kerk, ig 8 uur. Het beloofd een mooie avond te worden, zang van het koortje, declamatie, vertellingen, enz., staan op het programma. BOSVOLK VRIJE VOGELS De traditie getrouw geven de jongens en meisjes van bovengenoemde clubs het Kerstspel: „Haast u naar de stal" en wel op maandagavond 22 december, a.s. om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk, aan de Burg. Enschedelaan. De deuren gaan om half 8 open, en de plaatsen zijn vrij. De jongens en meisjes geven u deze avond iets mede van de blijde boodschap n.l. dat onze Heer en Heiland Jezus Christus geboren is. Het oude gebeuren dat ieder jaar weer nieuw is. Komt allen te samen NED. VER VAN HUISVROUWEN afd SANTPOORT Het bestuur herinnert de dames nog even aan de Kerstwijding, die gehouden zal worden op maandag 22 december, 's avonds om 8 uur precies, in de „Wey- man", Hoofdstraat 216. Introductie is toegestaan, echter alleen wanneer men kaarten heeft gehaald bij mevr. Bussel man. Wüstelaan 17, of bij mevr. Hor beek, Hyacintenstraat 66. Jiswalda van Ittersum komt het Kerstprogramma ver zorgen, terwijl het „Huisvrouwenkoor" onder leiding van mevr. Mechanicus, Kerstliederen van Laure Choisy zal zingen. Men wordt verzocht tijdig aan wezig te zijn. Pater Henri de Greeve spreekt. Zondag 21 december komt onder alle H. Missen in de Kath. Kerk aan de Frans Netscherlaan, de Zeereerw. Heer Pater Henri de Greeve spreken over de sociale en chantatieve noden van de Parochie in verband met het Kerstfeest. Wilt u deze speciale collecte speciaal ge denken, opdat ieder parochiaan een za lig Kerstfeest kan vieren. Daarbij behoort ook, dat de matriële zorgen voor de Kersttijd verlicht worden. Dus zondag 21 december, iets extra's voor uw mede-parochianen, die het fi nancieel minder goed hebben dan u zelf. Postzegelveren. Santpoort Evenals andere jaren nodigt het bestuur van de POSTZEGELVERENIGING „SANPOORT" de leden met hun dames (heren) uit tot het bijwonen van een feestelijke bijeenkomst op DINSDAG, 23 DECEMBER 1958 des avonds om 8 uur in het Jeugdhuis der Ned. Herv. Kerk te Santpoort, Burg. Enschedelaan 67. Donateurs en dona trices zijn mede van harte welkom. De avond zal worden opgeluisterd met muziek terwijl voorts onderscheidene kienpartijen en dergelijke attracties zul len worden gehouden. De Kerstdis bevat waardevolle prijzen en versnaperingen voor iedereen. Het bestuur. Partij van de Arbeid. Op dinsdag 6 januari 1959 wordt in De Weyman te Santpoort de jaarwisselings bijeenkomst van de Partij v. d. Arbeid afd. Santpoort gehouden. Aan het pro gramma werken mede de toneelvereniging Jan van Dommelen, de voordrachts kunstenaar Peter Brandsma, Cor Grave- maker en de meisjeszanggroep „De Bob by Soxers" o.l.v. Non Verschoor. Als spreker fungeert K. Voskuil, hoofdre dacteur van Het Vrije Volk. In verband met de beschikbare ruimte en de te verwachten grote belangstelling, raden wij ieder aan reeds thans even aan de secretaris, Arubastraat 25, telefoon 7248, mede te delen dat men deze avond wilt bezoeken. VIC T. V. S.-nieuws. In verband met de Kerstvacantie zullen er geen gymnastieklessen zijn op: maandag 29 december en 5 januari woensdag 24 en 31 december vrijdag 26 december en 2 januari Zaterdag j.l. hebben onze ondeste adspi- ranten een gezellige avond gehouden in het gebouw De Toorts Deze avond, die door henzelf georganiseerd en ver zorgd is, is zeer goed geslaagd. De avond werd door enkele oudere leden als ge nodigde gasten, o.a. onze leider, bijge woond. Dit initiatief wordt door de vereniging zeer op prijs gesteld. Het blijkt nu, dat er onder onze jongere leden zijn met durf en initiatief, hetgeen het aanvullen t.z.t. van het bestuur e.d. met jonge krachten garandeerd. Bij de uitreiking van de K.N.G.V. vaar digheidsdiploma's voor de meisjes ble ken de nummers 1, 2 en 3 resp. te zijn voor A: Hanneke de Vries, Tineke Ta- bernal en Bep van Dijke. Voor diploma B: Marijke Bruns, Kar- leen Hoogland en Cora ter Wolde. Damclub Santpoort Voor de onderlingen competitie zijn ge speeld de volgende partijen: BakhuisHoek, waarbij Bakhuis een verrassende lokzet speelde en Hoek zijn partij verloor en tevens de leiding in het rooster, die door Bakhuis werd over genomen. KortIpenburg: waarin Ipenburg iets beter stond, maar de Kort een verras sende combinatie maakte en remise for ceerde. VisserMol: is na een spannende duel remise geworden, wat wel de verhou ding weergaf. BurenKramer: eindigde in een over winning voor Buren. Competitie le klasse: V.K.D. (Haarlem)Santpoort 812. STAND 10 RONDEN 1. Bakhuis 1015; 2. Hoek 1014; 3. Kort 811; 4. E. Zuiderduin 810; 5. Wouda 610; 6. Ipenburg 1010; 7. Visser 69; 8. Mol 58; 9. Kan 57; 10. Buren 66; 11. Klut 66; 12. G. Zuiderduin 64; 13. Vlasveld 53; 14. Pais 6—3; 15. De Groot 3—2; 16. W. Zuiderduin 12; 17. Koster 51; 18. R. Kramer 21; 19. Oosterling 20; 20. K. Boonstra 40; 21. Th. Kramer 80. Dam liefhebbers zijn maandagavond 7.45 uur altijd welkom. Spaarneberg Wustenlaan. II J VOORLICHTINGSBUREAU frl VAN OEN VOEDINGSRAAD RECEPTEN VOOR DE KERST DAGEN OUD-EN-NIEUW De Kerstdagen en Oud-en-Nieuw zijn huiselijke feesten, waarvoor de huisvrouw in de keuken allerlei goeds kan brouwen, dat de tong streelt. Doet u eens uw voor deel met de recepten, die wij deze keer bij elkaar zochten. Peper van haas of konijn 1 haas of konijn, 100 a 150 g boter of margarine, een kleine ui, 1 sinasappel, laurierblad, kruidnagel, een paar lepels azijn, aroma of pikante saus, kaneel, sui ker, zout, bloem (een blikje champignons of 100 g verse champignons). De haas of het konijn schoonmaken, in stukken snijden en deze met zout inwrij ven. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kanten bruin bakken. De ui schoonmaken, snipperen en zachtjes meebakken. Water, azijn, het sap van de sinaasappel, laurierblad en kruidnagel toevoegen en het geheel on geveer 2 uur zachtjes stoven. Het vlees is gaar, wanneer het gemakkelijk van de botten loslaat. Op het laatst het levertje meestoven. Desgewenst de jus tot een saus binden met aangemengde bloem. De saus op smaak met een weinig aroma of Engelse saus, kaneel en suiker en nog ongeveer een kwartiertje zachtjes ver warmen. (Desgewenst de laatste paar mi nuten in schijfjes gesneden champignons mee stoven). Voor een gezellige koude visschotel is al tijd wel een plaats te vinden. We kun nen hem opdienen als eerste gang aan een dinertje of als hoofdgerecht van een souper. Wie dat wenst, kan de schotel uitbreiden met stukjes gerookte vis (pa ling, bokking-filets vis uit blik, garnalen of mosselen enz. enz. V isschotel J4 blik zalm 2 tongen, zout een krop sla of struikje andijvie, olie, azijn of citroen sap, mayonaise, tomaten-ketchup, een hard gekookt ei, peterselie of kappertjes, toastjes of sneetjes geroosterd brood, bo ter of margarine. De tongen fileren en ieder filet één maal vouwen met de velkant naar binnen. De filets zouten en zachtjes gaar koken in water met een scheutje azijn of citroen sap (kooktijd 5 minuten). De filets uit het kooknat nemen en laten afkoelen. De zalm (van graten en kraakbeen-stuk jes ontdoen en) in niet te kleine stukken verdelen. Olie en azijn of citroensap naar smaak er door mengen. De zalm in het midden van een grote schaal leggen. De tongfilets bedekken met een glad laagje mayonaise (zo nodig dikke mayonaise verdunnen met wat viskooknat). De vis om de zalm schikken en garneren met peterselie-blaadjes of kappertjes. De tus senruimten opvullen met klein gesneden sla of andijvie. Partjes hard gekookt ei en nopjes tomaten-ketchup ter ganering aanbrengen. De visschotel opdienen met toastjes of vers geroosterd brood. Met Oud-en-Nieuw mag een zoete lek kernij niet ontbreken. We bakken dit jaar eens: V ruchtenbeignets. Behalve van schijven appel kunnen we beignets maken van diverse andere vruchten, bij voorbeeld van ananas, ba nanen, abrikozen. Hiertoe de ananasschijven desgewenst halveren en zo nodig enige uren tevoren met wat suiker bestrooien; de bananen in 5 cm lange stukken snijden en met wat citroensap besprenkelen; de gedroogde abrikozen een paar uur weken in een suikerstroop, even opkoken en goed laten uitlekken. Voor ongeveer 25 stuks: 125 g bloem of zelfrijzend bakmeel, 1 Yi dl, melk, (1 ei,) zout, frituur of olie, poe dersuiker. Van bloem, melk (en ei) een glad beslag maken. Een weinig zout er door roeren. Het frituurvet of de olie heet laten wor den. De vruchten door het beslag halen en laten uitdruipen. De beignets vlug bruin bakken in het hete vet. Het gebak laten uitlekken in een vergiet of op grauw papier en warm of koud opdienen, met poedersuiker bestrooid. Schaakclub „Santpoort" Het eerste tiental moest dezer dagen de strijd aanbinden tegen „Halfweg" I. Waren de eerste wedstrijden in de eerste klasse overtuigend gewonnen; tegen „Halfweg" ging 't niet zo vlot. Acht par tijen kwamen tot een einde met de voor lopige stand 3J44J4- Uit de resterende partijen zal dus minstens lj/jp punt voor „Santpoort" moeten komen om 55 te bereiken. Of dit er inzit valt nog niet met zeker heid te zeggen. Wolters staat gelijk, ter wijl v. d. Bergh een pion voor is. Ze zullen deze partijen op een nog nader te bepalen tijdstip in Halfweg uitspelen. Vast staat wel, dat ze hun uiterste best zullen doen om een eervol resultaat te bereiken. Jammer was, dat Blansjaar in deze wedstrijd te vroegtijdig zonder voorafgaand overleg met de wedstrijd leider remise aanbood. Terning en Pels zorgden voor de volle winst, terwijl Kroone en Oosterling, re mise speelden. Voor de onderlinge competitie vallen nog de volgende uitslagen te noteren: PutSterk 01; KruijffBlokker YiYx, PieterseKip 10; en Waitz Winters 10 regl. Brederode Kleuterschool. Woensdagavond 10 december hield de Brederodekleuterschool een ouderavond. Na een welkom van de voorzitter werd het woord gegeven aan de spreker van deze avond Ir. E. C. M. Roderkerk di recteur van het Nationale Park de Ken- nemerduinen. Deze hield een zeer in teressante lezing met kleurendia's over de schoonheid van dit park juist ook in de winter. Na de pauze werd een bandop name van de Sinterklaasviering van de kleuters, opgenomen door de heer Schone- veld ten gehore gebracht. De avond werd besloten met de installa tie van een tweetal nieuwe leden ter ver vulling van de vacatures ontstaan door het periodieke aftreden van een deel van de oudercommissie. Bridgeclub De Kennemers. De uitslag van de j.l. donderdag gehou den onderlinge drives luidt alsvolgt: AFD. A. 1. Mevr. Kroone-Hr. Andelajr. 64,01%; 2. Fam. Spruyt 56,02%; 3. Fam. Soomers 53,24%; 4/5 Fam. Witmond 51,39%; 4/5 Heren Steinberg-Andela Sr. 51,39%; 6. Mevr. Edeling-Hr. Bouman 48,15%; 7. Heren Kruisman-Van Munster 47,69%; 8. Heren Porck-Bode 45,37%; 9. Fam. Riebdijk 43,06%; 10. Fam, Santvoort 38,89%. AFD. B. 1. Damees Müller-Smakman 57,14%; 2. Heren v. d. Wall-Van Thiel 54,17%; 3. Mevr. Mulder-Hr. Kleefstra 53,57%; 4. Mevr. Ruhlman-Hr. Gerritsen 49,40%; 5. Fam. Vader 48,21%; 6. Dames Nieuwenhof-v. Munster 47,02%; 7. He ren Bodewes-Wierda 46,43%; 8. Da mes Andela-Sprang 44,05%. Vorige week is ook de bondsviertallen competitie gestart. Er kwamen drie vier tallen van de Kennemers in het strijd perk, waarvan Kennemers II vrij onge lukkig van Boekenrode II verloor en Kennemers IV van Haarlem-Noord IV. Het derde team behaalde een regelmatige overwinning op Spel en Vriendschap V. Een score van 33% is nog wel iets aan de lage kant, maar nu de eerste zege er is zullen ongetwijfeld in januari, als deze wedstrijden reeks vervolgd wordt, nog vele volgen. De geschiedenis van het kleine licht. Wij hebben voor u een bezoek gebracht aan een fabriek waar vele mensen hun brood verdienen met het vervaardigen van iets dat tot de onmisbare dingen in de kersttijd behoort de kaars. Eerlijk gezegd hebben we nooit geweten dat er zoveel kwam kijken voor het vervaardi gen van die lange, statige sierkaarsen, voor die eigenwijze huishoudkaars of voor die vriendelijke gedraaide kaarjes, die men doorgaans in een kerstboom pleegt te zetten. Maar sinds we dit bedrijf voor u be zochten, weten we het wel. Daar was men zo vriendelijk om ons alles te ver tellen en te laten zien wat er zo al komt kijken bij het vervaardigen van kaarsen. En dat is heel wat. Maar voor we de fabriek binnen stapten kregen we in het ruime kantoor een stukje geschiedenis en een beetje elementaire kennis opge diend die we, naar we menen, u niet mo gen onthouden. DE OUDE ROMEINEN maakten van was of pek al iets dat we als de voor vader van onze kaars kunnen beschou wen. De kaars, zoals wij die kennen, ont stond in de tijd van de eerste christenen, maar tot in de veertiende eeuw bleven ze erg schaars. Toen echter de vijftiende eeuw ingeluid werd kwam de kaars meer en meer in zwang, vooral aan de hoven der edelen. Niet alleen voor de vele feesten, maar ook voor het dagelijk ge bruik en na verloop van tijd ook bij de burgerij. Na de zeventiende eeuw, toen het gieten van kaarsen uitgevonden werd, bleek de kaars een nuttig handelsartikel te zijn. Vooral in de kersttijd is de vraag naar kaarsen zo groot, dat het bijna niet bij te houden is. Daarom beginnen de kaarsenfabrieken reeds in de zomer aan Kerstmis te denken, en zoeken de kaar senfabrieken met enorme fantasie naar nieuwe vormen en modellen. De technische ontwikkeling van de kaars is eveneens een geleidelijke. Door de eeuwen heen werd er door de fabrikanten geëxperimenteerd met allerlei verschillen de grondstoffen als stearine, paraffine, palmolie, ozokerit, enz. Nu zijn er mo derne machines, die kaarsen trekken bij tientallen tegelijk. Er is echter een enorm verschil tussen een kaars en een kaars. De vakman kent namelijk drie soorten: waskaarsen, stea- rinekaarsen en paraffinekaarsen. D beste kaars is wel de waskaars, die vooi namelijk gebruikt wordt in de Rooms Katholieke kerken. In deze kaars zit voor veertig procent bijenwas. De waskaars is een echt voorname en dure kaars. De paraffine kaars wordt zo goed als niet meer gebruikt. De oorzaak hiervan is dat de stearinekaars veel beter is. Het smelpunt van stearine b.v. ligt veel hoger dan dat van paraffine. Daardoor is de stearinekaars steviger en, wat nog be langrijker is, de vlam vormt op de top van de kaars een kuipje met een op staande rand, dat het druipen van de kaars voorkomt. Bij de parafinnekaars maakt de vlam de top zo zwak, dat er zich geen stevige rand kan vormen en het kaarsvet gemakkelijk wegvloeit. De fabricage. WE VERLIETEN het kantoor en trok ken de werkplaats in om nog wat meer van de kaars te weten te komen. Aller eerst gingen we naar de gieterij. Opval lend was hier de stilte, die er heerste, ondanks de vele machines. Deze machi nes gaan dan ook niet electrisch, maar worden uitsluitend met de hand bediend. Om bij het begin te beginnen: de kaars begint haar levensloop in een grote kuip. Meen niet wat vettige olie in de kuip te zien. Want de inhoud is vloeibaar ge maakt door een temperatuur van 120 graden Celsius en is zo helder geworden als glas. Deze vloeistof giet men in de vorm van een „kaarsenmachhine", die bestaat uit een houten raam, waarin honderden witte kaartjes zitten die juist hun laatste bewerking hebben ondergaan. Ze hangen vastgeklemd, met de toppen naar beneden. En deze kaarjes zorgen er voor, dat de pit in de volgende serie kaarjes komt. We hebben dan meteen een antwoord op de vraag: hoe komt nu eigenlijk de pit in de kaars? De sleutel van het geheim is als volgt: De pitdraden van de eerste serie kaarsjes hangen, onafgeknipt, loodrecht naar be neden en verdwijnen precies in de gaat jes, die in de gietvorm is gemaakt. Deze gietvorm is een bak van ongeveer vijf centimeter hoogte. Terwijl de kaarjes met de koppen naar beneden hangen en hun pitten in de gaten van de gietvorm ver-, dwijnen, wordt een emmer stearine in de vorm gegoten, die in de gaatjes ver dwijnt. Weer een emer en weer een em mer, net zolang tot alle gaatjes gevuld zijn en ook de bak, waarin de gaatjes zitten, vol staat. Dan wordt de heetwa- terstroom, die zorgt dat de vormen warm blijven, uitgeschakend en wordt onmiddel lijk overgeschakeld naar koud water. De verandering die hierdoor ontstaat is meteen zichtbaar. Want direct wordt nu de vloeistof een harde massa. Nu pas worden de pitten van de eerste serie kaarjes met een scherp mes doorgesne den, de kaarjes uit de machine verwij derd en zijn zij gereed voor de laatste bewerking en de verpakking. Hoe zit het nu met de tweede serie kaar jes? Wel, als de stearine hard genoeg ge worden is, wordt deze uit de gietbak ge sneden, zodat de gevulde gaatjes weer zichtbaar worden. Nu wordt het raam omhoog gedraaid, deze neemt de hard- geworden stearine uit de gaatjes mee naar boven en weer is een serie van hon derden kaarjes klaar, die met de koppen naar beneden hangen, met hun pitten loodrecht in de gatjes van de gietbak. De mooie spiraalvorm bij sommige kerst- kaarjes verkrijgt men door in de gaatjes een soort sechroefvorm aan te brengen, waardoor de kaars draaienderwijs naar boven komt. De kaarsen zijn natuurlijk verschillend in vorm en grootte. Voor elk model heeft men een andere machine nodig. Maar het gietproces is voor iede re kaars hetzelfde. Ziezo, de kaars is dus klaar. Maar er komt nog heel wat kijken voor zo'n kaars naar de pakkerij gaat. De kleine kerstkaarjes krijgen een mooi kleurtje en gaan naar de pakkerij. De grote kaarsen moeten nog even wachten op een vol gende bewerking. Dat is namelijk het bedrukken van de kaarsen, het decoreren, d.w.z. er worden allerlei figuren op de kaarsen aangebracht. Dit geschied door een drukprocedé, waarbij zelfs vier kleurendruk mogelijk is. Deze decoraties zijn nagelvast en worden bovendien be schermd door een transparante hoog- glanzende „wascoating". In de pakkerij NADAT DE grote kaarsen egdecoreerd zijn gaan ook zij naar de pakkerij, waar vaardige meisjeshanden steeds bezig zijn om de stroom kaarsen te verwerken, die regelmatig de gieterij verlaten. Hier krij gen de kaarsen een extra beurt: worden glanzend opgepoetst, van een etiketje voorzien en in stevig cellofaan verpakt. Tenslotte komen de kaarsen terecht in de expeditieruimte. Daar ziet men ze staan (vervolg pag. 1)

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1