m mm tbakkerij-Kokerij H. predikbeurten W eihnach ts- oratorium ['ZOHDAGSDMSTMSfflJ DE TWENTSCHE BANK N.V. Pracht handen Hamea-Gelei Dat gezeur aan de deur. GOED LICHT. R.K. Kerk, Santpoort TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. e Jaargang no 51 edactie Terrasweg 31 Kerkerlnklaan 45 itgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SanfoocrtsWeehMad Maandag 11 dec. '58 aan Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 nur tel. 7029 HET GROTE FEEST van Christus oorte gaan alle lichten branden. Alles rgt kerstlicht aan, tot vermoeienis De ogen doen pijn van al dat schelle :geflonker. ir alles wil de diepe midwinternacht, over de wereld stopt, verdrijven, itreclames vlammen op in de roezige keistraat. Het kan zo banaal wezen, lat licht van de aarde. Schreewend 1, dat de zenuwen kwetst, overdadig ikker van kerstrequisiten aan opge- e sparren. Het bewijst alleen hoe on- urlijk, hoe gemaakt het kerstgevoel im de moderne mens. Hij zal zélf het tlicht wel fabriceren, het met de to |taf van de techniek uit de duisternis 1 voren roepen, heeft als eerste scheppingsdaad het gemaakt. En God zeide: „Er is en er werd licht. En in de kerstt- t zegt God opnieuw: „Er zij licht", de heerlijkheid des Heren omschijnt jofele heldergestalten in het veld bij Üehem. God roept altijd het licht van jemel om over deze donkere aarde te nen. Wil de wereldstad werkelijk nabootsen? Haalt dan de luister van jerstnacht zelf bij zon en maan? Is, eenmaal over de schapenweide bij jiehem heeft geglorieerd, niet iets véél tiers en véél vorstelijkers geweest: uit de hemel zelf? In dat licht pas alleen de engelen, de zuivere licht ten van God. ir is altijd schoner kerstdecor dan iet platteland? Een boerderij in het maanlicht bestoven onder het win- rijm. Een enkel verlicht venster in [al, waar het vee staat een ven- fals een gouden oog. n stalleke zou het Wonder gebeurd ,en zijn, het Wonder der nederige prte van Hem Die het licht der we- ,is. Het licht in de grote wereld is. licht in de grote wereldnacht zonder stem en zonder taal, nacht in een waakhond bast in de verte rder niets T is er overgebleven van Gods heerlijkheid? De engelen zongen Gloria. „Heerlijkheid aan God in de 'te hemelen". Wat het licht dat de rs omscheen, betekende de en- hebben het uitgezongen. Zij heb- leel krachtig en zuiver gezegd dat :n kerstlicht van de aarde mogelijk nens kan eenvoudig het lictit niet ken, waarin hemel en aarde zich jjden moeten. Dat licht ontsteekt ;elf even maar, een korte stonde het is weer weg. et zich terugtrekken van de hemel- «n trekt óók het licht zich terug. waarom trekt Gods verblindend ^ich terug? En waarom wordt de Ial zeker donkerder dan ooit te vo- s dat niet teleurstellend? Is dat niet Waarom moeten die herders nu .ik naar de stal in het donker? En m moeten wij na twintig eeuwen iltijd zo omtrent kerstnacht ek naar diezelfde stal óók al in het r? die heerlijkheid Gods toch maar en! De weg naar Bethelem zou moeilijk zijn geworden. De men- adden hem in die hemelse licht- zeker gevonden. Maar nu wat estumper om bij de stal uit te ko- |n de nacht, in de aarde-donkere Inacht! Velen al te velen hebben Iaeken naar de stal allang opgege- Jemels licht dat alléén maar schijnt? loven er eenvoudig niet in. Waar- "uden ze? DAAROM trekt het hemelse licht erug? Waarom wordt het machtig ngloria van alle hemelstreken weg- jd? En waarom blijft er over: het -rumoer van de krantenjongens die [kteditie rondventen, het jammerend el van een tingel-tangel, de knet- vi vloek van een opstandig mens, ges maar een beroerde boel op aar dt, de gil van een barende vrouw idsangstwaarom? Waarom? jagend kind, dat het koud heeft in erde nacht, zegt, dat God nog al- srie ontvangt. God laat deze men- fod laat deze mistroostige wereld hn zichzelf over. God is geboren ze wereld te redden, in Zijn licht Jen, op te voeren, naar Zijn heer- al. Maarom dat mét de herders .otelijk vast te houden? -om dat nu nog te geloven op rde, die almeer domein van de hel te worden? Het is alleen te ge- als ik dit weet en dit vasthoud, pd mens geworden is op aarde om |e aarde zelf neder te dalen ter in de kerstnacht begonnen. En is de kerstnacht nog altijd des te r naarmate de wereld zelf al fees- jp fuivend, al techniserend en politi- op de meeste secure wijze ter 'ort. Ik kan de krib van Bethlehem in geen enkel opzicht begrijpen, wanneer ik niet versta, dat het kruis op Golgotha van hetzelfde hout gemaakt werd als de schamele krib. Ik kan de geluidjes van het pasgeboren kind moeilijk vatten, als ik niet weet, dat hier de eerste prille klanken zijn, die straks wacht maar', zul len uitgroeien tot een grote stem van van ontzetting: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten! Zó, zó redt God de wereld. Dwars door de hel heen. Zo redt God U dwars door uw hel heen, uw huwelijkshei, uw kantoor- hel, uw bedrijfshel, uw wereldhel. Zo redt God ieder uit zijn eigen hel. EN DAT is nu maar het Gloria van de de kerstnacht. Gloria in Excelses Deo. Heerlijkheid van God weet dat ik mij zelf niet redden kan. Ik heb het mis schien duizend en nog eens duizend maal geprobeerd en de nacht wordt al zwar ter, de duivels al gevaarlijker, de zon den al brutaler. Hopeloos! 't Ging eenvoudig niet. En geen enkel mens kan zichzelve helpen. Daar helpt geen lieve vader en geen lieve moeder aan. 't Gaat niet, het kan niet. En geen politieke partij kan het. En geen religieuze gemeenschap. En geen U.N.O. en geen wereldrijk, dat mensenorganisa ties bouwt met de geraffineerde midde len van propaganda en techniek -het kan niet. Het gaat niet. De nacht, de grote wereldnacht wordt al zwarter, al triester, al doffer al moedelozer. Gloria in excelsis Deo! Heerlijkheid van God in de hoogste hemelen! God doet het zelf God doet het in dit nieuwgeboren kind. Dat kind alléén ontrukt de wereld aan de greep der demonen. Golgotha. Pasen. Het is geschied! En waarom het nog nacht is alomme? Omdat de wereld in dat Kind niet ge lóóft, daarom! De wereld zal het immers altijd nog eens zelf proberen en ze wan kelt van mislukking tot mislukking, zij stort zich van de ene oorlog in de andere oorlog, ze hitst zichzelf op van de ene revolutie naar de andere revolutie naar en het Gloria wijkt al verder terug van deze ontzette aarde, terwijltefwijl dat Kind eens wederkomt. Want het Gloria is niet weg. Het trekt zich alleen maar terug, om straks met alle energieën des hemels opnieuw uit te barsten. Dan zal het overal zijn: „Gloria! Gloria,,. God géén mens kan de wereld redden. Niemand kan zichzelf redden. Gij hebt het gedaan. Gij wilt nog ieder van ons redden. Leer mij op kerstavond alleen weer het Gloria! CHR W. J. TEEUWEN De traditie getrouw brengt Haarlems Gemengde Koor op 2e Kerstdag om half 3 in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, Het Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach. Solisten zijn: Elisabeth Lugt, Sopraan; Annie Hermes, als; Han le Fèvre, tenor; Hermann Schei, bas; Klaas Bolt, orgel. Het Noord- Holl. Philh. Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. Voor liefhebbers van oratorium werken, beloofd het een mooie middag te worden. Kaarten zijn verkrijgbaar Middenduin weg 16 en Kerkerinklaan 45. Al-fc- Onwillekeurig zult u bovenstaande ver zuchting ook wel geslaakt hebben wan neer een kind met een Hemava-busje bij u aanbelde voor een bijdrage. Toch gaf u iets en daarom zal het u goed doen te vernemen, dat uit al die busjes samen in 1958 meer dan honderd vijftig duizend gulden gekomen is voor het protestantse kinderbeschermingswerk van de Heldring Stichtingen te Zetten, Martha Stichting te Alphen a/d Rijn en Stichting Valken- heide te Maarsbergen. Zie hier de macht van het kleine. Een aangename verras sing voor de inrichtingen, die momenteel worstelen met grote financiële problemen. Omdat er zo heel veel nodig is om deze meer dan duizend kinderen goed te ver zorgen spreken wij de hoop uit, dat de bekende Hemava-busjes ook in 1959 in onze gemeente goed gevuld zullen wor den en de kinderen, die er mee rondgaan, vriendelijk zullen worden ontvangen. Het adres van de Vereniging is: HeMa- Va, Johan van Oldenbarneveltlaan 44, Amersfoort, postrekening 4846. De plaat selijke leiding berust bij: Mevrouw Brousveld, Beekvlietstraat 14, Santpoort. AFDELING VELSEN VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. Secretariaat: C. v. d. Jagt Tiberiusplein 2, IJmuiden-Oost. Aan de leden, Nu de zomermaanden voorbij zijn, is de tijd aangebroken om met de leden wat nauwere contacten te leggen. Het bestuur meent er goed aan te doen u mededeling te doen van de verrichtin- een sinds de oprichting van de afdeling op 11 december 1957. De eerste werkzaamheden o.a. hadden betrekking op de Verkeersaxamen in het voorjaar van 1958 voor leerlingen van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen. Een zeer omvangrijk werk. Het aantal leerlingen (van 33 klassen) dat hieraan deelnam, bestaande uit een schriftelijk gedeelte op de scholen, ge houden op 11 maart 1958 en een prac- tisch gedeelte per rijwiel op de weg, ge houden op 24 en 25 april 1958, bedroeg 1203. 839 leerlingen slaagden, waarvan 11 met 0 fout; 265 leerlingen werden afgewezen (hiervan werd), de overigen in verband met een te groot aantal gemaakte fouten; 99 leerlingen konden door ziekten of anderzins niet deelnemen. Een verheugend feit is dat met ingang van 1 januari 1959 het Verkeersonder- wijs (moge we het noemen Verkeers- opvoeding) op de scholen verplicht wordt. Ter bevordering van een zo juist moge lijke wijze van Verkeersopvoeding, is een Juegdverkeerscommissie uit de On derwijskrachten samengesteld, die deze materie in samenwerking met de afdeling voor Veilig Verkeer gaat behartigen. We mogen er dan op vertrouwen dat de schooljeugd de geldende verkeersvoor- schriften meer en beter eigen zal kunnen maken, dat dit voorheen het geval kon zijn. Een groot aantal kleuters valt dage lijks onnodig als slachtoffer van het ver keer. Aan u, ouders, vragen wij: Helpt ook mee uw kinderen opvoeden in het ver keer. Met meerdere groepen van leden en niet leden werden besprekingen over ver keersveiligheid gehouden, met het doel meer verkeersinzicht bij te brengen en meerdere groepen bezochten de Verkeers- maqutte aan het Hoofdbureau van Politie, door de heer commissaris van politie daartoe ter beschikking gesteld, waar onder deskundige leiding situaties werden besproken. Wat zal het bestuur in het a.s. winter- seeizoen doen, zult ge u afvragen. Wel nu, het bestuur heeft o.a. besloten: 1. voor leden een jaarabonnement op „WEGWIJS" voor haar rekening te nemen, dat 6 x per jaar zal verschij nen. Het eerste ex. zal waarschijnlijk in januari a.s. verschijnen. Een leer zaam blad voor u en voor uw kin deren. Laat het ook vrienden en ken nissen lezen; 2. een verkeersjilm propaganda- avond te organiseren, te houden op vrij dag 12 december 1958, in het Patronaats gebouw aan de Zeeweg te I]muiden- Oosf. Houdt deze avond vrij hiervoor en wek vrienden en kenissen op mee te gaan. Het bestuur ontvangt overigens gaarne suggesties uwerzijds, op het verkeer en de verkeersveiligheid betrekking hebben de. Het bestuur. WIE HEBBEN ALTIJD VOORRANG. Weet u, a. dat bestuurders van voertuigen en voetgangers op kruispunten en split- splitsingen van wegen te allen tijden verplicht zijn voorrang te verlenen aan de politie die gebruik maakt van een blauw zwaailicht, een tweeto- nige hoorn of sirene; aan de brand weer die gebruik maakt van een blauw zwaailicht, tweetonige hoorn, bel of sirene; aan een uitvaartstoet; aan een militaire colonne en aan de tram, ook op een voorrangsweg e.d.? b. dat bestuurders van voertuigen en voetgangers overal, zowel op de rechte weg, dan wel bij afbuigen e.d., te allen tijde vrije doorgang moeten verlenen aan de politie die gebruik maakt van een blauw zwaailicht, tweetonige hoorn of sirene en aan de brandweer die gebruik maakt van een blauw zwaailicht, tweetonige hoorn, bel of sirene? c. dat voetgangers een voetgangersover steekplaats met knipperbollen niet mo gen betreden en als zij zich daarop bevinden, deze terstond moeten verla ten bij de nadering van de politie die gebruik maakt van een blauw zwaai licht, tweetonige hoorn of sirene, van de brandweer die gebruik maakt van een blauw zwaailicht, tweetonige hoorn, een bel of sirene; van de zie kenauto, die gebruik maakt van een een drietonige hoorn; van een uit vaartstoet en van een militaire colon ne? d. dat iedereen, overal en te allen tijde vrije doorgang dient te geven aan de ziekenauto als deze gebruik maakt van een drietonige hoorn? Bij een opticien zagen wij onlangs de volgende, ouderwets aandoende spreuk: Als het oog niet zien en wil Vergeefs zijn dan en licht en bril. Eigenaardig: op dezelfde plaats waar het gezicht met behulp van moderne mid delen naar voorschrift van de oogarts veelvoudig werd verbeterd waar me nigeen zich dankbaar toonde, omdat de gerepareerde bril het hem weer mogelijk maakte, zich zonder gevaar op straat te begeven, deze spreuk. Als het oog niet zien en wil Wij zonden eraan toe kunnen voegen: als het oog niet zien kan. Want als wij op onze medemensen letten, dan ontdekken wij meermalen, dat ietwat dromerige naturen naar buiten kunnen staren, zonder dat zij opmerken, wat er gebeurt. Zij hebben de ogen open, doch laten, bij voorbeeld in de trein, alles langs zich heen trekken, zonder het op te mer ken. Misschien heeft u dat zelfde ver schijnsel wel eens vastgesteld bij uw zoon of dochter als zij bezig zijn met hun huiswerk. Zij hebben het boek voor zich zij schijnen er in te lezen of te stude ren, maar telkens dwaalt de blik over het boek heen in het niet. „Zit je weer over je boek te dromen?", vraagt u dan. Dat zelfde dromen zien wij in de kerk. De „patiënt" kijkt naar de predikant hij ziet hem gebaren maken en toch neen, hij ziet hem niet. Hij hoort zijn stem, doch wat hij zegt dringt niet door tot het gedachtenleven van deze kerk ganger. Met zijn gedachten is hij ver weg, tot hij soms met een zichtbare schok tot de werkelijkheid terug keert. O ja, hij is in een kerk Hoe vaak ook willen wij niet zien. Kort geleden hoorden wij van een dame, die een dagje uit zou gaan. Nauwelijks van huis, zag zij, dat er een verkeers ongeluk was gebeurd. „Laten wij gauw doorlopen ik kan zo'n ongeluk niet zien het blijft mij een hele dag bij", Verzekerde de vrouw en zonder naar de gevallene om te zien langs de dichte menigte, die om de verongelukte heen- stond, ging men verder. Zij wilde het niet zien, doch hoorde later tot haar gro te ontzetting, dat haar eigen dochter was aangereden deerlijk gewond naar een ziekenhuis was vervoerd. Het oog wou nifet zien de spijt daarover kwam vrij kórt erna. Het goede zien Velen gaan er prat op, dat zij scherp van gezicht zijn. Dat is 'n zegen. Maar die zelfde mensen, die zonder moderne hulp middelen een uitstekend zich hebben, zien meermalen de dingen verkeerd. Zij kun nen in een lichtstad wonen, in een stad waar kunstmatig van de nacht een dag wordt gemaakt en tezelfde tijd kunnen zij in de duisternis verkeren. Zij zitten dan geestelijk in het donker. Wij hadden het zoeven over een ver keersongeluk. Hoe vaak komt het niet voor, dat ooggetuigen van een en de zelfde aanrijding een totaal verschillende mening over de oorzaak hebben? De een zag het zus de ander zag het zó. Men sen die een een en zelfde redenaar horen hebben soms hemelsbreed verschillende opvatting over de zin van het woord dat werd gesproken, ofschoon beiden van goeden wille zijn. „Vreemd, ik zie het zo", merken zij dan op en zij trachten elkaar van de eigen zienswijze te over tuigen. De een zag er iets anders in dan de ander. Hoe vele malen wordt ook de uitspraak van Douwes Dekker bewaarheid, dat we iets niet zien omdat het te groot is. Door de bomen zien we het bos niet meer. Wij staren ons blind op kleinigheden, waar door ons het grote geheel ontgaat. Wij willen zien, doch wij kunnen niet. Wij kunnen niet boven onszelf uitzien, gelijk Schopenhauer getuigde: elk ziet aan anderen slechts zoveel als hij zelf is. Slechts naar mate van zijn eigen begrips vermogen kan hij de ander slechts vat ten en verstaan. Daardoor dwalen velen onzer in duisternis. Gelukkig is er Eén die van zich zelf ge tuigde: Ik ben het licht der wereld. Met Hem verdwijnt de duisternis uit onze har ten. Door Hem kunnen wij zien, de waar heid van onze eigen ellendige toestand en ook kunnen wij de weg zien om van alle ellende te worden verlost. Dan zal ons geestelijk oog zien, dat het Licht der wereld tevens is de Redder en de Troos ter van ons zondige mensengeslacht. Dan hebben wij eerst recht: goed zicht! Donderdag 25 december. Eerste Kerstdag. Te middernacht 12 uur: Solemnele Kerst mis, gevolgd door 2 H.H. Missen. Te 5 uur: plechtige Nachtmis, gevolgd door twee H.H. Missen. Te half 9 twee H.H. Missen, gevolgd door de Hoogmis te half 12. Te 5 uur: plechtige Verpers van Kerst mis met feestpreek. Vrijdag 26 december. Tweede Kerstdag. De H.H. Missen zijn te 6.45-8-11.30 uur. De Hoormis te half 10. Te 5 uur: Kerstbijeenkomst met zang en Kerstspel dor het jongenskoor en de leerlingen van de H. Liduinaschool. zaterdag 27 december. Half 8 Broeder schapslof. le Kerstdag: dr. J. J. Hekman Hoofd straat, 236 tel. 8510. 2e Kerstdag: dr. Ph. Haselagen, Hoofd straat 135, tel. 8570. Zondag: dr. M. Trooster, Wijn. Daniëls- laan 14, tel. 8410. WIJKZUSTER WITTE KRUIS, le en 2e Kerstdag en 27 en 28 december. Zuster Lammerts, Curagaostraat 18, tel. 8756. APOTHEKEN le en 2e Kerstdag De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 25608249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Zondag a.s, Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 2560—8284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 BeLf)ncRUK€ to. efo on n um/neRS POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 2550—6444 Bij brand 02550 6400 HERVORMDE GEMEENTE Dorpskerk: 24 december, 23 uur Kerst nachtdienst, le Kerstdag: 9 en 10.45 uur: Ds. ter Steege 2e Kerstdag: 10 uur: Ds. D. ter Steege Adventskerk: 23 december 20 uur: Kerst concert. le Kerstdag: 10.30 uur: Ds. G. H. Wil- lenswaard. VRIJZINNIG HERVORMDEN IJmuiden-Oost le Kerstdag: 10.30 uur: de heer J. B. As sendorp. 28 december: 10.30 uur: Prof. Dr. M. A. Beek. DOOPSGEZINDE KERK. le Kerstdag: 10 uur: ds. J. P. Jacobson. Gebouw Spaarnberg Zondag 28 dec. 10.30 uur ds J. P. Jacobson LUTHERSE GEMEENTE. Woensdagavond 8.30 Kerstavonddienst le Kerstdag 4 uur Kinderdienst 2e Kerstdag 10.30 uur ds Roskam 28 december: 10.30 uur: ds. J. A. Ros kam, H. Avondmaal. CHR. GER. KERK. le Kerstdag: 10.30 uur: ds. J. C. Maris, 3. a' uur: ds. J. C. Maris. 2e Kerstdag: Gemeenschappelijke dienst in de Bethelkerk Haarlem-Noord. 28 december: 10 uur ds. J. C. Maris; 4 uur: ds. B. Bijleveld. GEREF. KERK (vrijgemaakt) le Kerstdag 10.15 uur ds Oosterhof 3 uur ds Lok Zondag 10.15 en 3 uur ds Lok GEREF. KERK Burg. Enschedélaan Geen opgaaf Amsterdam Zaterdag na Kerstmis gesloten Kantoor SANTPOORT-DORP Hoofdstraat 124 Kantooruren: TELEFOON 8319 Dagelijks 912 Na kantoortijd Zaterdags 9—11 Haarlem 15200 Depositoboekjes tot f 25000,- - 3V4 per jaar Huzarensalade Zalmsalade Hors d' oeuvre Puddingen Tulbanden W eihnachtstollen Kersttaarten Kerstkransen Pasteitjes Kerstgebak Kerst Petit Glacé Banketkransjes Schuimkransjes Chocoladekransjes Bloemendaalsestraatweg 84 Telefoon 7096 2e Kerstdag 's morgens geopend Tube 95ct Het Is de Hamamelis die 't 'm doet

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1