SaripoorfsWeehHad aan [predikbeurten 2hmesJ%r,e.huid7 Herijk van maten en gewichten Ned. Ver. van Huisvrouwen Bridgeclub De Kennemers Schaakclub „Santpoort" R.K. Kerk, Santpoort [zondagsdmstarism;! TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Groningers en Drenten, attentie Groente en Fruit in winter en voorjaar 30e Jaargang no 3 Redaktie Terrasweg BI Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 23 jan. 1959 Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Ter rasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 ONZE VOETBALRECHTSPRAAK. HET VELSEN-ELFTAL. Al toen het voetbalspel nog in de kin derschoenen stond, voelde men, dat de „referee" alleen niet in staat was de re gels, waaraan het spel gebonden was, in al hun uitgebreidheid zo goed moge lijk toe te passen en daarom gaf men hem de steun van een tweetal grens rechters. Elk van de twee partijen wees uit haar midden zo'n assistent van de scheidsrechter aan. Lang niet altijd wa ren dit personen, die een zekere studie van de spelregels hadden gemaakt en de gedachten, welke aan de afzonderlijke regels van het spel ten grondslag lagen, „door" hadden. Nu zou dit niet zo heel erg geweest zijn, als de taak van deze grensrechters zich beperkt zou hebben tot het zwaaien met hun vlaggetje, wanneer de bal de zijlijnen was gepasseerd, maar daar zij ook iedere andere overtreding van de spelregels mogen rapporteren door middel van hun vlaggetje, of de arbiter op dit „vlaggesein" zal ingaan, is een andere vraag ligt het voor de hand, dat de verenigingen toch feitelijk hadden te zorgen voor grensrechters, die in de spelregels behoorlijk thuis waren. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat dit bij lange na niet altijd het geval was. Daar komt nog bij, dat de goeden niet te na gesproken deze clubgrens- rechters lang niet altijd van partijdigheid waren vrij te pleiten, zodat het alles zins begrijpelijk is, dat de scheidsrechters in vele gevallen aan hun vlaggen niet veel waarde hechten. Eveneens voor de hand liggend mag het heten, dat, toen in ons land het semi-profschap werd inge voerd, en dus de geldelijke belangen een steeds groter plaats gingen innemen, naar middelen gezocht werd om de rechtspraak op een hoger plan te bren gen en een middel daartoe meende men te zien in het aanstellen van scheids rechters uit de lagere regionen tot grens rechters (zogenaamde neutrale grens rechters dus). Alvorens echter op dit onderwerp over te stappen, willen we het eerst even hebben over de hierboven genoemde „goede" onder de clubgrensrechters, die -we niet „te na widen spreken". Inder daad, we hebben clubgrensrechters ge- .kend, die alleszins betrouwbaar waren en als zodanig ook in de scheidsrechters- wereld te boek stonden. Uit de mond van een scheidsrechter tekenden we eens het volgende op: „In een door mij ge- - jeide wedstrijd scoorde partij A na on geveer tien minuten spelen een doelpunt, t waartegen de spelers en grensrechter i van partij B hevig protesteerden wegens - buitenspel. Ik zelf had, vóór het doelpunt 1 oescoord werd, ook even getwijfeld, had chter laten doorspelen en nu het scoren van het doelpunt naar het midden ge- wezen. In het verdere verloop van de vedstrijd constateerde ik bij herhaling de onpartijdigheid van de B-grensrechter, óók in die gevallen, waarin zijn cub be nadeeld werd en eens de stand was toen nog gelijk op zijn advies zelfs een doelpunt onthouden werd. Na afloop protesteerde partij B tegen het toewijzen van het reeds gememoreerde buitenspel-doelpunt en toen heb ik ge zegd: „Als ik aan het begin van de wed strijd omtrent de onpartijdigheid van jul lie grensrechter zoveel geweten had als nu na afloop, dan zou ik ongetwijfeld op zijn vlaggen gefloten hebben. Ik zal dit ook voor de protestcommissie ver klaren". Ik heb dit ook inderdaad ge daan enhet protest van B werd toegewezen. En dan nu: „Over naar de neutrale grensrechters!" Ook dit instituut schijnt nog niet helemaal te voldoen. We heb ben wedstrijden bijgewoond, waarin de scheidsrechter één der grensrechters we gens gebleken ongeschiktheid totaal ne geerde en onlangs lazen we. zelfs, dat een arbiter zich in deze zin had uitge laten: „Geef mij maar clubgrensrechters, want van die wéét je tenminste, dat ze partijdig zijn!" En hieruit zou moeten geconcludeerd worden, dat onze voetbalrechtspraak wel onvolmaakt zal blijven. Maar dat is fei- r telijk niets bijzonders, want wat is er tenslotte op onze planeet volmaakt? WAT ONS ZONDAG A.S. TE vVACHTEN STAAT. Als (met een groot vraagteken) er zon dag a.s. met het oog op de gesteldheid der terreinen gevoetbald kan worden, dan staan voor Velsen en Terrasvogels resp. op het programma de thuiswedstrijd tegen Beverwijk en de uitwedstrijd tegen E.T.O. Oorspronkelijk waren deze wed strijden voor 11 januari vastgesteld. We bespraken ze toen in ons nummer van 9 januari. Van een min of meer uitvoe rige beschouwing mogen we ons dus ontslagen achten. Alleen willen we nog even memoreren, dat zowel onze geel- blauwe als blauwwitte plaatsgenoten met een tegenpartij te doen krijgen, die hoge ogen gooit naar het kampioenschap der afdeling. De eerste ontmoeting tegen de Beverwijkers verloren Bakkum c.s. met 54, terwijl de Vogels op het Waterloo- terrein tegen de Hoofddorpers dusdanig uit hun slof schoten dat deze met een 41 nederlaag Haarlemmermeerwaarts moesten trekken. Velsen ontvangt Beverwijk met het vol gende elftal.' Kaasenbrood, van Bugnum en Dekker; Spanjaard, Bakkum en Schoorl; Wittebrood, Hijnen, Hoogzaad, Graman en Reyerse. HET TERRASVOGELS-ELFTAL, De blauwhemden trekken naar E.T.O. met de volgende ploeg: Drost; Veldman en van Gelder; Röbken, Goedhart en Disselköten; Rijke, Thoolen, van Dillen- wijn, Timmer en Vedman. HET BEVERWIJK-ELFTAL. De mensen uit de aardbeistad komen uit met: Raap; Niesten en A. Minnenboo; Wolterman, J. Minneboo en van der Pas; Spreng er, Gerrits, Waanders, Kick Min neboo en van Oosten. VELSEN—BEVERWIJK. Het Velsen-bestuur heeft alle pogingen in het werk gesteld bovengenoemde onge twijfeld interessante competitie-wedstrijd op het hoofdterrein van „Schoonenbeg" te kunnen spelen. Beverwijk bleek hier tegen geen enkel bezwaar te hebben en ook met de Ambtenaar voor de Sport kwam men al spoedig tot een accoord. Daar kwam nog bij en deze omstan digheid hadden we eigenlijk wel in de eerste plaats mogen noemen, want als zulks niet het geval was geweest, dan had het Velsen-bestuur er natuurlijk niet eens over gedacht spelen op „Schoonen- berg" aan te vragen dat er voor de bespelers van het gemeentelijk sportpark, Stormvogels en VSV, resp. een uitwed strijd en geen competitiewedstrijd was vastgesteld. Nu moest men nog „slechts" de toestem ming van de KNVB hebben. Na enige (telefonisch) speuren hadden voorzitter Maas en secretaris Sneekers de juiste instantie, die over deze kwestie gaat, ge vonden. Men beloofde Velsen uiterlijk zaterdag 17 januari bescheid te zullen geven, doch bij het afzenden van dit be richt op dinsdagavond 20 januari waren de Velsen-bestuurders nog even wijs als daarvoor. In armoede heeft men nog maals den Haag opgebeld, doch daar kon men nog geen „ja" of „neen" zeg gen. De kans bestaat dus, dat de wedstrijd tegen Beverwijk op „Schoonenberg" ge speeld wordt, maar zekerheid daarom trent bestaat nog geenszins. Mochten wij de definitieve beslissing niet meer in ons blad kunnen vermelden, dan raadplege men de aanplakbiljetten. Nader vernemen wij dat het Velser Bestuur met medewerking van alle verenigingen uit de 3e klasse A van de K N.V.B. toestemming heeft ge kregen de wedstrijd Velsen-Beverwijk Zondag a.s. om half 3 op het hoofd terrein van Schoonenberg te spelen. AFD. SANTPOORT. Maandag 19 januari hielden we onze eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar in de zaal van „De Spaarnberg", waar mej. Hietbrink, binnenhuisarchitecte, geestdrif tig een lezing hield over „Hoe kunnen we ons interieur moderniseren?" Aan de hand van fraaie dia's en prach tige, degelijke en kleurrijke stoffen van de weverij „De Ploeg", liet ze ons zien hoe zelfs in de meeste ouderwetse ka mers, door wat overbodige voorwerpen op te ruimen en een andere, meestal doelmatige schikking der meubelen, een geheel ander, veelal hermonieuzer milieu wordt verkregen, waar de bewoners zich thuis voelen. Met klem wees zij er op, dat vooral het kind een hoekje voor zichzelf moet heb ben. Door haar lange ervaring als maat schappelijk werkster in een wereldstad, weet zij hoe veel „moeilijke kinderen" er komen, doordat ze zich op de kleuter leeftijd niet hebben kunnen ontwikkelen door spelletjes en het ontdekken van hun eigen mogelijkheden werd geremd, door dat er, óf geen ruimte was, óf een moe der die liever haar kamer netjes hield. Met een handige man en kinderen (en dat behoeven niet alleen zoons te zijn), kan er heel veel zelf gedaan worden. Er volgde een levendige discussie, door spekt met raadgevingen. Het was een zeer goed middag welke uitstekend be zocht was. De presidente deelde mee dat de volgende bijeenkomst wordt gehouden op 12 fe bruari (op donderdag dus) waar mej. Hoekendijk zal spreken over „Vrouwen in donker Amsterdam". Ze vertelde ook dat er nog gelegenheid was zich aan te melden voor de Gewestelijke dag op 4 juni (met bus- en boottocht en lunch) naar Avifauna, tot en met 30 januari. öabyderm-zeep De B-afd. speelde de achterstallige win tercompetitiewedstrijd met het volgende resultaat: 1. Fam. v. Zandvoort 61,26%; 2. Dames Seegers-v. Munster 57,14%; 3. Heren Top-van Rij 56,25%; 4/5. Mevr. Edeling- Heer Bouman 54,17%; 4/5. Merv, Nieu- wenhof-Heer Muller 54,17%; 6. Fam. Dirven 52,98%; 7. Heren Bodewes-Wier- da 52,08%; 8. Heren v. d. Wall-v. Thiel 50,89%; 9. Dames Kuhlman-Smit 47,38%; 10. Fam. Weyers 47,32%; 11. Mevr. Mulder-Heer Kleefstra 45,83%; 12. Dames Muller-Smakman 44,60%; 13. Fam. Vader 44,29%; 14. Dames Andela- Sprang 43,85%; 15. Fam. Dekker 37,50%. Door deze uitslag is de totaalstand na 6 wedstrijden voor de B-afd. nu ge worden: 1. Heren Top-v. Rij 325,70%; 2. Heren v .d. Wall-v. Thiel 318,61%; 3. Fam. Weyers 308,82%;4. Mevr. Nieuwenhof- Heer Muller 307,86%; 5. Dames Seegers- v. Munster 302,91%; 6. Mevr. Edeling- Heer Bouman 301,94%; 7. Mevr. Mul- der-Hr. Kleefstra 299,31%; 8. Fam. Dir ven 297,35%; 9. Dames Kuhlman-Smit 280,45%; 10. Dames Andela-Sprang 280,06%; 11. Heer Wierda en partner 279,23%; 12. Fam. Dekker 274,29; 13. Fam. Vader 264,15; 14. Dames Muller- Smakman 262,37. De heren Top-v. Rij hebben kans gezien hun voorsprong op hun naaste concur renten tot 7 punten te vergroten. Beslis send is dit verschil echter nog geenszins, en daar twee paren promoveren zijn de op hen volgende koppels zeker nog niet kansloos te noemen. De eveneens gespeelde viertallenwedstrij- den hadden de volgende uitslag: Fam. Spruyt-Mevr. Kroone/heer Andela Jr.-Fam Rietdijk/Plaats-Bode 7537. Fam. Witmond/heren Kruisman-v. Mun ster-heren Seegers-Porck/heer Steinberg Andela Sr. 68—40. In de bondscompetitie was het geluk dit maal niet op de hand van „De Kenne mers". Tijdens de pauze van hun wed strijden keken de leden van Kennemers 2 en 3 elkaar nogal mistroostig aan, daar beide teams een achterstand hadden van ca. 30 punten. Met nieuwe moed werd aan de tweede helft begonnen en door goed spel werd punt op punt terugge wonnen. De teleurstelling was echter groot, toen aan het slot bleek, dat beide viertallen met 1 punt verschil hadden verloren. Tegenover deze tegenslag stond echter de fraaie overwinning van het eerste team op het zeer sterke B.O.C.I. De ba sis voor deze zege werd reeds in de eerste helft gelegd, en de toen verkregen voorsprong werd in de tweede helft uit stekend verdedigd. De strijd om de ere-plaatsen in de on derlinge competitie duurt nog onvermin derd voort. In groep I gaat 't er al naar uitzien, dat Kroone mettertijd de ere-tro- fee voor het club-kampioenschap in ont vangst zal kunnen nemen. Regelmatig voegt hij behoudens een enkele remise volle winstpunten aan zijn score toe, waardoor hij nu met 11J^ punt uit 13 partijen zo goed als onbedreigd leider van deze groep is. Tuning speelde in de strijd tegen Kroone op dinsdag jl. een prima partij en hield de stelling volko men in evenwicht, ondanks het feit, dat hij voor een gepromiveerde pion van K. zijn laatste toren moest geven. Het eind spel koning-toren tegen koning-pion was echter niet te winnen, door uitstekend positiespel van Tuning. De tweede tot en met 4e-plaats in de Iste groep worden ingenomen resp.: door dr. de Groot met 7 uit 11 en Pels en Wolters met 6 uit 8. Pels moet nog 3 afgebroken partijen tot een goed einde zien te brengen, de kansen bestaan daartoe en zal er ver moedelijk V/i punt uitkomen. Haanappel wist dankzij een vrij-pion die later prompt promoveerde Oosterling tot op geven te dwingen in een partij, die aan vankelijk remise -mogelijkheden in hield. Haanappel wist echter door 'n paar sterke zetten hieraan een einde te maken. In groep II speelde v. d. Bronte een so- lied partijtje tegen Brugman, ook een candidaat voor de eerste plaats. Het ging heel lang gelijk op totdat door een zwakke voortzetting van Brugman zijn tegenspeler het voor 't zeggen kreeg en spoedig de zege behaalde, v. d. Bronk staat nu no. 1 met 5 punten uit 6, daarna volgen: Leijsma met 4J^ uit 6, Brugman en Vos met 4 uit 6 en Geus, die 'n onverwachte nederlaag leed tegen Duin, met 3 uit 5. Hier dus nog volop spanning. In groep III staat de jonge Kruijff met 4 uit 4 als no. 1, ook Lammertsma is nog ongeslagen 2 uit 2, verder volgen: Roos met 4 uit 5, Kip 4 uit 6 en W. Sterk met 3 uit 4. Ze kunnen 't no. 1 dus nog genoeg moeilijk maken wat zijn positie betreft. Veel puntenverschil be staat er niet. De Junioren-afdeling breidt zich geleide lijk uit. Oudere Schaakliefhebbers zijn echter ook nog steeds van harte welkom op dinsdagavond in Badhuis „Spaarn berg" aan de Wüstelaan. Zondag 25 januari: Laatste Dag van de Internationale Bidweek. H.H. Missen 6.45 uur8 uur-11.30 uur. Hoogmis te half 10. Lof te 7 uur. Zaterdag 31 januari, 7 uur Broeder schapslof. R.K. Bureau voor zuigelingen en kleuter zorg. Elke maandag van half 22 uur voor zuigelingenzorg en van 2 uurhalf 3 voor kleuterzorg. Jeugdhuis Dinkgreve- laan 17, Santpoort. Neemt u hiervan goed nota. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 9 uur ds. M. Holtrop v.m. 4 uur ds. H. W. Zijlema Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur Ds J. P. Jacobszoon Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17,15 uur ds J. J. Allan van Heerlen Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden \belenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds J. B. Assendorp Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds G. H. van Willenswaard 19 uur ds H. J. Langman, Amsterdam Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds. J. v. d. Berg, IJmuiden Zondag a.s. J. STOFFEL, Hoofdstraat 165 Telefoon 8310 APOTHEKEN Zondag Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 2560—8284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Wijkzusters „Het Witte Kruis' Zondagdienst Zr Lammerts, Curagaostraut 18 Santpoort, Tel. 8756 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 (P Beinncp/jffe T€L€foonnu/n/neRS) POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Zaterdagavond 31 januari vindt in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem brand tlaan te Ijmuiden-Oost een gezel lige avond plaats voor alle Groningers en Drenten in de gemeente Velsen. De Groninger Vereniging „De Martini toren" zal opvoeren het blijspel „Trouw dan toch Fennechie" van S. van Wat- tum. Het wordt een avond van Gro ninger humor en comedie in de Gro ninger sprake. Zie verder de adverten tie. „Wee over hen, die de maat of het gewicht vervalsen, die als zij van an deren kopen een volle maat verlangen, maar die bedriegen als zij voor anderen maten afwegen." Koran (Soera 83 vs 13) Zoals wij kunnen vaststellen uit het hier boven afgedrukte citaat uit de Koran, zijn de maten en gewichten reeds zeer oud. Inderdaad beschikken wij over tal rijke gegevens, die erop wijzen, dat ma ten en gewichten dus ook weegschalen e.d. reeds gebruikt moeten zijn in de grijze oudheid. Dit is ook begrijpelijk, want overal waar de handel enigszins uitkwam boven het primitieve stadium kreeg men behoefte aan een vaste hoe veelheid van lengte en inhoud. De lengtematen zullen in 't algemeen ont leend zijn aan gedeelten van het mense lijk lichaam (b.v. de el aan de elleboog van de elleboog tot het uiteinde van de middelvinger). De gewichten kunnen zijn ontstaan doordat men oorspronkelijk stukken steen of metaal van bepaalde grootte, dus ook van bepaalde zwaarte, gebruikte, doch wie de balans heeft uit gevonden, weten wij niet. Oud-Hollandse maten en gewichten; het dikke paardenhaar! Enige jaren na de bevrijding zijn bij een nieuwe IJkwet allerlei oude benamingen als pond en ons afgeschaft. Er waren er anders heel wat, die ook thans nog al gemeen worden gebruikt. Buiten het pond en het ons kenden we nog het maatje, de kan (d.w.z. een liter als vocht maat), de kop (een liter voor droge wa ren). Op het gebied der maten b.v. de el men had echter o.a. de Delftse el, 68 cm„ de Vlissingse, 70 cm., de Bra bantse), onderverdeeld in een palm (naar handpalm 10 cm.), een duim, 1 cm., (hier verwarde men vaak de Am sterdamse, de Nederlandse en de Engelse duim) en een streep 1/10 cm. Worden thans de platina standaardma- ten zorgvuldig in een zware brandkast aan de inspectie van het IJkwezen be waard en slechts bij uiterste noodzaak ter verificatie met de contra-standaarden ontzegeld, vroeger ging dat eenvoudiger. Toen waren de standaard maten meestal gemetseld in of aan een tempel of an der openbaar gebouw, opdat de winke liers zelf hun maten konden vergelijken. Omstreeks 1800 was er in een muur van het raadhuis te Leiden een ijzeren staaf met twee openstaande duimen gemetseld. Door veelvuldig gebruik was de ruimte van voren echter groter geworden dan van achter, de duimen waren zwaar ver roest, terwijl er bovendien een los zat! Later gold er heel wat meer accuratesse en als bewijs daarvoor kunnen wij ver melden hoe een tweetal heren, die inder tijd ter verificatie van de standaarden waren aangewezen, het niet eens konden worden over de dikte van de paardehaar, waaraan de gewichten gehangen moesten worden bij onderdompeling in water, no dig ter bepaling van het volume! Het moderne ijkwezen. De winkeliers en handelaren hebben zich in deze dagen derhalve aan zeer zuiver afgestelde maten en gewichten te houden. Op vastgestelde tijden worden deze ge controleerd en op bepaalde dagen vindt een „herijk" plaats. Dan is het op de diverse ijkkantoren een drukte van belang. Gehele „batte rijen" snelwegers, weegschalen, balansen, talloze gewichten van groot tot klein, meters in gebruik bij de manufactuur- handel en zelfs gasmeters liggen op con trole te wachten. De snelwegers worden gecontroleerd door verschillende gewich ten achtereenvolgens op de schaal te plaatsen en dan na te gaan of de wijzer de juiste hoeveelheid aangeeft. Het herijken gaat vrij eenvoudig. Men plaatst het te onderzoeken gewicht op een zuiver balansje, ziet hoeveel gram het eventueel te licht wordt bevonden en voegt dan een of meer loden kogeltjes van bepaalde zwaarte aan het gewicht toe, zodat de juiste houding wordt ver kregen. Achter, of beter, ónder in het gewicht bevindt zich een lange, smalle holte, waarin de loden kogeltjes gebracht wor den. Door het vast te slaan zet het lood uit, en daar zich in de holte een schroef draad bevindt, kunnen de kogeltjes niet meer terug en heeft het gewicht zijn juiste zwaarte herkregen. Een goedkeu ring sstempel wordt erin geslagen en het gewicht kan zijn dienst weer doen. Een ruime afdeling op het ijkkantoor is gewijd aan de controle van gasmeters. Drie proeven worden daar genomen. Een om te zien of de meter lek is deze wordt daarvoor onder druk gezet en men ziet of deze druk vermindert en een tweede proef dient te bewijzen, dat de meter ook bij geringe snelheid of klein verbruik goed functioneert. De derde proef moet aantonen, dat de meter bij normaal verbruik juist aanwijst. Dit wordt gedaan door middel van een stan- daard-gasklok, die men kan beschouwen als een gashouder in 't klein. Werkzaamheden genoeg op de ijkkanto ren en vooral in de tijd van de herijk, En dat alles om te voorkomen, dat „Wie bedraghen word van valscher mate daer hi mede ghemeten heeft, jof van valsken ghewichte, hi verboirde XX scellinghen Enghels", zoals stond in de wet van 1292, die Floris V voor de schepenen van Stavoren uitvaardigde! II J VOORLICHTINGSBUREAU TTV VAN DEN VOEDINGSRAAD Het is nog niet zo lang geleden, dat groenten en vruchten wel goede zomer- kost gedacht werden, maar in de winter- maaltijotei van weinig belang. Winter- kost moet stevig zijn, en dat zijn de meeste groenten en vruchten zeker niet. Toen het belang van mineralen (voe- dingszouten) in de voeding duidelijk werd, begon men de tuinbouwprodukten meer te waarderen en sedert wij het „vitamine tijdperk" zijn binnengetreden, zal er wel niemand meer zijn, die er niet van over tuigd is, dat het ook in de winter nodig is groente en fruit te eten. Misschien zelfs wel juist in de winter, want dan zijn wij vatbaarder dan anders en hebben wij zeker behoefte aan de beschermende voedingsstoffen (voedingszouten en vi tamines) uit de groenten en vruchten. Het verdient aanbeveling om dagelijks een flinke portie groente te eten (250 a 400 g) en zo mogelijk ook een portie fruit of vruchtesap. Groente is nog be langrijker dan fruit, want de meeste groentesoorten bevatten meer voedings zouten dan vruchten en veel groenten leveren ook meer vitamines. Een tweede voordeel van groente is, dat zij de maal tijden afwisselend maakt. Groente mag in geen geval in een dagmenu ontbreken. Dit zal financieel voor niemand be zwaarlijk zijn. Is fruit te duur voor da gelijks gebruik, dan kan men inplaats daarvan een rauwkostslaatje klaar ma ken. Rauw of gekookt. Het is gewenst, dat men iedere dag een rauwe vrucht of portie rauwe groente eet. Dit laatste betekent niet, dat u uw hele portie groente van de dag altijd rauw zou moeten gebruiken. Al kan het slaatje de plaats van gekookte groente innemen (b.v. bij bonen of capucijners, gebakken vis, stokvis), het kan ook als tweede groente, hapje vooraf of extraatje bij de boterham dienst doen. Het voor deel van rauwkost is, dat als regel het gebit flink gebruikt moet worden en de voedingswaarde en het frisse uiterlijk van de groenten en vruchten behouden blijven. Vrijwel alle groentesoorten kun nen tot een rauw slaatje worden ver werkt, alleen of in diverse combinaties. De koolsoorten, wortelen en witlof b.v. lenen er zich uitstekend voor. Ook gekookte groenten kunnen nog een hoge voedingswaarde bezitten, al gaat er bij het koken een deel van verloren (soms veel, soms weinig). Het is heus niet zo, dat er in gare groente „niets meer zit". De achteruitgang in voedings waarde hangt af van de groentesoort en de manier, waarop het gerecht is klaar gemaakt. Er gaat nodeloos veel verloren, wanneer de groente na het snijden lang in water blijft staan in veel water wordt gekookt en dit kooknat niet meeverwerkt wordt lang gekookt wordt (b.v. uur of langer) of 's ochtends al wordt gekookt en later voor het gebruik weer opgewarmd. Welke 'groenten en vruchten kiezen wij De goedkope groentesoorten: kool, wor telen, uien, bieten, koolraap enz., doen in voedingswaarde niet onder voor dure zomergroenten en primeurs, zoals sla, bloemkool, komkommers en boontjes. U weet misschien niet, dat spruitjes en an dere koolsoorten tot onze rijkste vitamine C-bronnen behoren? Het is het beste om alle beschikbare seizoengroenten afwis selend te gebruiken. Dure appel- en pererassen zijn niet per se „gezonder" dan goedkope. In winter en voorjaar bevatten appelen en peren niet veel vitaminen C meer. De enige vitamine C-rijke vruchten, die wij dan tot onze beschikking hebben, zijn de ci trusvruchten: sinaasappelen, citroenen, mandarijnen en grapefruits. Zeer rijk aan dit vitamine zijn rozebottels en de pro- dukten er van gemaakt: jam en limona desiroop. Zij kunnen eventueel het verse fruit af en toe vervangen.

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1