predikbeurten In verwachting Vaat iang>diviig.e zieken meet „Zannekuizen" KORFBALNIEUWS. Postduivennieuws Gem. Zangvereniging „Vox Humana" Bridgeclub ,De Kennemers' Ned. Chr. Vrouwenbond Verbond voor Veilig Verkeer iziiiiAOSDiD'STaiSl.Xj TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. (p BeLfMGRUKe t€l €fo on n u/nm grs R.K. Kerk, Santpoort KLANK EN LICHT (Son et Lumière) „Soli Deo Gloria" Turnveren. „Santpoort" Qekaattekaattjeói 'Diukketij. Catnegge 30e Jaargang no Tl RedaktieJ Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 r A SfflripoafcWeelfHad Vrijdag 5 juni 1959 aan Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge j Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 De volgende week van 8 tot en met 14 juni wordt een kollekte gehouden ten bate van de Vereniging „Het Zonnehuis de vereniging die christelijke verpleging beoogt van langdurig zieken in „Zonne huizen", ongeacht hun godsdienst of ge zindte. Deze „Zonnehuizen" zijn speciale ziekenhuizen voor chronische patiënten. Thans zijn er vier van deze huizen. „Het Zonnehuis" te Beekbergen is het oudste en het grootste. Het verricht zijn zegen rijk werk reeds 30 jaar en telt 120 bed den. In 1950 werd te Schiedam een huis geopend, vooral bedoeld voor patiënten uit Zuid-Holland, de provincie met de grootste bevolkingsdichtheid. Met ruim 50 bedden is dit huis veel te klein om in de behoefte te voorzien. Hier zijn dan ook plannen voor een grote uitbreiding en een geheel nieuwe opzet die aan de moderne eisen voldoet. Dit laatste is eveneens het geval te Doorn waar het derde „Zonne huis" in 1954 werd geopend en dat be doeld is voor patiënten uit het centrum van het land. Met 50 bedden is ook dit reeds te klein gebleken. In januari j.l. werd een „Zonnehuis" te Roermond (voor Limburg en Oost-Brabant) ge opend, aanvankelijk voor de verpleging van 25 langdurig zieken. Tenslotte zijn de plannen voor een huis in het Noorden bijna gereed. Men hoopt dit binnen af zienbare tijd in Zuidhorn (Gr.) te kun nen doen verrijzen. De Vereniging „Het Zonnehuis" is dus wel een grote landelijke vereniging die zich maximaal inspant om haar doel, de verpleging van steeds meer hulpbehoe vende chronische lijders, te verwezen lijken. De opbrengsten der koliekten worden daartoe aangewend. De behoefte aan ge specialiseerde verpleging van langdurig zieken in ons land is zeer groot. Het grootste deel dezer lijders (meer dan 20.000!) wordt thans onvoldoende ver pleegd of verzorgd op een onverantwoor de wijze. Er zijn in Nederland te weinig goed ingerichte en sociaal ingestelde ver- pleeggelegenheden voor deze zieken. Van daar dat het streven der Vereniging „Het Zonnehuis" allerwegen grote waardering ontmoet en de Zonnehuis-kollekte een bijzondere aanbeveling verdient. HET JEUGDTOERNOOI VAN VELSEN. Het zo langzamerhand een zekere be kendheid genietende jeugdtoernooi van Velsen wordt op zaterdag en zondag a.s. op het Velsen-terrein aan de Kwe kerslaan gehouden. Zaterdag vangt het om 2 uur aan en zondag d.a.v. om half één. Er wordt door 10 adspiranten-elf- tallen en 8 junioren-elftallen aan deelge nomen. De 10 adspiranten-eftallen zijn in 2 poules ondergebracht. In Poule A komen uit: DEM, Onze Gezellen, TYBB, DSS en Vitesse; in Poule B zijn ondergebracht: ADO, Alliance, AMSC (Driehuis), Vel sen en Terrasvogels. De junioren-ploegen zijn eveneens in 2 poules verdeeld. Poule A: Stormvogels, DHL (Delft), Vredenburg (Rijswijk) en Velsen. Poule B: RCD (Dordrecht), DEM, Onze Gezellen en Beverwijk. Moge het, om met voorzitter P. B. C. Maas in zijn voorwoord te spreken, een sportdag worden, waarop, hopelijk bij goed weer, een sportieve strijd om de punten zal plaats vinden en waaraan de deelnemers na afloop met genoegen zul len terugdenken! Zij tenslotte nog vermeld, dat „Soli Deo Gloria" haar muzikale medewerking zal verlenen en de algehele leiding bij de adspiranten in handen is van de heer W. Post en bij de junioren in die van de heer J. de Jong. SUCCES VAN DE VELSEN- JUNIOREN. Het A-elftal van de Velsen-junioren nam zondag jl. in Delft deel aan het jeugd toernooi van DHL en smaakte het ge noegen de eerste prijs in de wacht te slepen. VELSEN—HAARLEM. Vrijdag 5 juni speelt het voorlopig Vel- ser Jeugdelftal, waarin ook spelers van Velsen en Terrasvogels zijn opgenomen, een oefenwedstrijd tegen het Haarlemse Jeugdelftal. De wedstrijd wordt gespeeld op het hoofdterrein van „Schoonenberg" en vangt om zeven uur aan. Het elftal ziet er als volgt uit: Egner (Stormvogels) of Van den Pieter man (Velsen); Disselköter (Terrasvo gels) en Kloosterman (Stormvogels); Plug (Storv.) of Homburg (IJmuiden), Verburg (IJmuiden) en Schoorl (Velsen); Niemeyer (VSV), Brijs (Terrasvogels), Hoogzaad (Velsen), Nat (Stormvogels) en Voet (VSV). JEUGDIGE VOETBALLERS SPELEN PROEFWEDSTRIJD. Vrijdag 28 mei stonden op het Water- loo-terrein twee junioren-proef elf tallen tegenover elkaar. Daarin waren ook ju nioren van Terrasvogels en Velsen op genomen. De wedstrijd eindigde in een puntloos gelijkspel. Opvallend was het succes, dat Van den Pieterman, die de laatste tijd in het eerste elftal van Vel sen de middenvoorplaats bezette, als keeper boekte. AMATEURS IN ACTIE. Maandag jl. speelden op het Waterloo- terrein twee amateurelftallen een proef- wedstrijd. In deze teams was o.m. een plaatsje ingeruimd aan Bakkum, en Wit tebrood van Velsen en Goedhart, Thoo- len en Goedhart van Terrasvogels. Dat de ploeg van Bakkum met 30 verloor, zij hier even terloops vermeld. Een de zer doelpunten, mogelijk wel het fraai ste van alle, werd door Wittebrood ge scoord. DE VELSER SPORTWEEK. Zaterdag a.s. begint de Velser Sport week. Om 3 uur vindt op het hoofd terrein van het Sportpark „Schoonen berg" de opening plaats, voorafgegaan door het défilé der verenigingen. Om half vier vangt dan de voetbalwed strijd tussen Velsens en Beverwijks vroe de vaderen niet alleen in het kader der Sportweek, maar ook in die van de IJmond-verbroedering aan. We zijn nieuwsgierig, hoe Nuyens c.s. zich dit maal zullen weren! Om kwart voor 5 treden de Velsen amateur-voetballers in het strijdperk te gen het Nederl. Zaterdagmiddag-elftal. Onze Velsen-voetballers, onder wie o. m. ook de Velsen-spelers Bakkum, Wit tebrood en Hoogzand zich bevinden, zullen het o.i. zwaar te verantwoorden krijgen. Om 7 uur worden op het Noordzee kanaal roeiwedstrijden gehouden en in de turnzaal van het gymnasium vinden om 8 uur badinintondemonstraties plaats. Op maandag 8 juni moet U eens om half acht een kijkje gaan nemen op het Velsen-terrein aan de Kwekerslaan. Dan worden daar gymnastiek- en judo demonstraties gegeven. Verder vermeldt het programma van die dag om 7 uur korfbal- en athletiekwedstrijden op het hoofdterrein van „Schoonenberg", en om half acht boksen en krachtsport op het Marktplein en zwemmen in het Velserbad te IJmuiden. Dinsdag 9 juni om 7 uur komen de prof.-elftallen van Stormvogels en VSV op „Schoonenberg" tegenover elkaar te staan. Bij Stormvogels staan Angenent (Fortuna) en Snoeks (Ajax) en bij VSV van der Kuyl (Ajax) en Siem de Graaf als gastspelers opgesteld. Het programma van woensdag vermeldt o.m. om half acht hockey en volleybal wedstrijden op „Schoonenberg". J.l. zondag is er weer gespeeld om de „Stadseditie"-beker, waarvoor ook S.V. II in aanmerking kwam. Normaal wor den deze wedstrijden in competitie-ver band gespeeld, maar vanwege het ver gevorderde seizoen moest hiervan wor den afgeweken. Het programma werd nu op één dag afgewerkt en wel op de velden van „Aurora" in Haarlem-nrd. Voor deze wedstrijden komen in aan merking alle ploegen welke in de Haar- lemse-Korfbal-Bond in de eerste klasse uitkomen, alsmede de kampioen van de tweede klas. Wegens het niet inschrij ven van verschillende verenigingen kon den er twee poules van slechts drie ver enigingen worden gevormd, t.w. poule A: Haarlem, Nw. Flora en Oosthoek; poule B: Aurora, Watervliet en Sport- Vereent. In poule A won elke ploeg één wedstrijd en verloor ieder er ook één, waardoor alle ploegen in deze afdeling gelijk eindigden. Door middel van straf- worpen kwam Nw. Flora als winnaar van die afdeling tevoorschijn. Opvallend was het resultaat van de kampioen der tweede klasse. Zij ver sloegen nl. de kampioen der eerste klas se met 42. In poule B kwam Sport-Vereent in het veld tegen Aurora. Deze wedstrijd ein digde voor de' Santpoortenaren in een ruime 40 overwinning. Ook de tweede wedstrijd tegen Watervliet werd op de „slofjes" gewonnen en wel met 73. Hierdoor eindigde Sport-Vereent II als no. 1 in hun poule. In de finale kwamen dus Nw. Flora en S. V. tegen elkaar. Ook in deze ontmoeting bleek dat S. V. veel sterker was dan hun tegenstanders. De strijd eindigde dan ook in een 70 overwinning, die wel zeer gemakkelijk was behaald. Door dit resultaat kwa men de S. V.-reserves voor de derde achtereenvolgende maal in het bezit van de zeer begeerde „Stadseditie'-beker. Voor de doelpunten welke deze dag werden gescoord zorgden: H. Ausma 5 x, H. de Graaf 4 x, J. van Beek en C. Schinkel ieder tweemaal en W. Vlaming, H. Vreeburg, v. d. Werf, N. en A. Geijsendorpher ieder éénmaal. De doelpunten cijters waren 18 vóór en 3 tegen, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 6 tegen 1 per wed strijd. WEDVLUCHT CORBEIL OP 31 MEI 1959.. Afstand 470 km. Gelost om 6.00 uur met mooi windstil weer. In concours 140 dui ven. Eerste duif 12.03, laatste duif 12.46. Jac. Hoogzaad 1, 17, 19, 20, 23, 32, 34, 35; A. Tabernal 2, 3, 5, 16, 24, 30; P. Rozemeyer 4, 9, 25, 27; C. Koks 6, 10, 14, 31, M. Janssen 7, 8; J. A. Andriesma 11, 13, 26; H. Handgraaf 12, 15, 21; E. Gorter 18, 33; J. Molenkamp 22; H. Miggels 28, 29. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST". Uitslag wedvlucht Corbeil; afstand 450 km. De duiven werden zondag 31 mei gelost om 6.00 uur met westen wind. De eerste bereikte om 12.08 uur haar hok, laatste duif 12.42 uur. G. Bierman 1, 4, 7; Th. v. Zwieten 2; K. Bouwer 3, 5; P. v. Zijl 6, 8, 18; P. Koning 9, 16; A. Hols 10, 11; G. Brou wer 12; N. v. Duijn 13, 20; H. Bakker 14, 19; P. Bersee 15; W. Dekkers 17; J. Brans 21. Op 12 mei jl. hield de Gemengde zang vereniging „Vox Humana" gevestigd te Santpoort haar jaarlijkse vergadering. Op uitzondering van de heer H. J. Can- ne-Meyer, die 35 jaar de penningen van de vereniging heeft beheerd en om ge zondheidsredenen zijn bestuursfunctie ter beschikking stelde, werd het zittende be stuur in haar geheel herkozen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: de heren D. Doornebosch, voorzit ter, W. F. Knol, secretarisen de dames G. den Hollander, penningmeester, A. Al- ting van Geusau en T. Terpstra, commis sarissen. Na behandeling van het huishoudelijke gedeelte werd een groot gedeelte van de avond besteed ter bespreking van het te houden 50-jarig jubileum in de maand mei 1960. Besloten werd een jubileum concert te geven met medewerking van 4 solisten, symphonie-orkest en orgel. In studie zijn genomen het Gloria van de toonkunstenaar G. Michels, die dit werk heeft opgedragen aan Vox Humana en een mis van Schubert. Daarnaast werd nog gedacht een concert te geven en hiervoor twee gerenomeerde mannenkoren uit te nodigen. ONDERLINGE CLUB WEDSTRIJDEN Howell- wedstrijd. 1. Mevr. Kroone-Hr. Andela Jr. 65,28 2. Fam. Vader 62,50 3. Fam. Dekker 52,78 4. Heren Bodewes-Wierda 52,08 5. Mevr. Nieuwenhof-Hr. Muller 47,92 6. Mevr. Ebeling-Hr. Bouman 44,44 7. Dames v. Sprang-Smit 43,75 8. Dames Kuhlman-v. Ainerongen 41,67 9. Dames v. Munster-Muller 39,58 VIERTALLEN-WEDSTRIJD. Heren Weyers-v. Munster Heren Seegers-Porck Mevr. SpruytHeer Paats Heren v. d. Wall-v. Thiel 63 MP 53 MP 58 MP 51 MP Heren Top-v. Rij Heren Steinberg-v. Amerongen Fam. Soomers Fam. Rietdijk KORFBALNIEUWS. De maandelijkse ledenvergadering van de afdeling Santpoort-Zuid is vastgesteld op maandag 8 juni a.s. 's avond om 8 uur in gebouw „de Toorts", Duinweg 34, Santpoort-Zuid. Op deze laatste bijeenkomst in het sei zoen hoopt dan te spreken: Ds. J. J. H. van der Ree, over het onderwerp: „Gees tenwereld, Engelen en Demonen". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Afdeling Velsen De uitreiking diploma's van de gehouden jeugdverkeersexamens in 1959, zal plaats vinden op maandag 1 juni 1959 in het Patronaatsgebouw en wel verdeeld in 3 groepen, namelijk groep 1 om 9 uur, groep 2 om 10.30 uur en groep 3 om 14 uur. Het aantal candidaten bedroeg 1370 Geslaag 1083 Afwezig waren 121 Niet geslaagd 166, waarvan 5 rijwiel afgekeurd. De best geslaagde van het jaar is de 6e klas Bethlehemschool met 38 candidaten met 100 Aan deze wordt het wissel- schild uitgereikt. 12 candidaten slaagden met 0 fout 44 candidaten slaagden met 1 fout De met 0 fout geslaagden ontvangen het diploma „met Lof". De overige geslaag den ontvangen het bekende diploma. Er wordt als gewoonlijk een film vertoond en bij afloop een versnapering uitgereikt. C. v. d. Jagt, secretaris. Gereformeerde Kerk half 10 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds. C. J. Ph. Sobering, Assen 4 uur ds. J. C. Maris Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds. H. B. Kossen, Berlikum Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.45 uur ds. J. A. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek, Leiden Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds J. C. Remijn, H. D. 19 uur ds. M. Wendte, Heemskerk Mnsis Sacrum, 10.30 uur ds G. H. van Willenswaard, H. D. Jeugdhuis, Jeugddienst dhr. W. van Monsjou, Velsen-n. Zondag a.s. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN ZONDAG A.S.j DeSantpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-Z. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr. Langejan, Brederoodseweg 106 Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. M~WAT"M I.I N harpt HAMTiT&oiFl Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 POLITIE BUREAU SANTPOORT^ Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Zondag 7 Juni H.H. Missen 7 uur, 8.15 uur 9.30 uur Hoogmis, 11.30 uur Te 7 uur Lof Woensdag 10 Juni te 7 uur Gezongen Requiem Zaterdag 13 Juni Te half 8 Broederschapslof In Frankrijk is enige jaren geleden het Klank- en Lichtspel ontstaan, en al spoe dig is daar „Son et Lumière" een begrip geworden. De meer dan 50 nationale monumenten: kastelen, kathedralen, ruïnes, die voor de nieuwe kunstvorm benut werden, trok ken reeds miljoenen bezoekers en het werd op vele plaatsen, ondanks hoge in vesteringskosten, een lucratief bedrijf, dat ongekend profijt aan afgelegen plaatsen bracht. De Fransen behoeven meestal weinig tijd om zich een gezond oordeel te vormen over de weelde van een nieuwe vinding, terwijl in andere landen de kat wel eens uit de boom gekeken wordt. Maar nu is de waarde ook in andere landen onderkend en „Soa et Lumière" is nu op weg om een wereldbekend be grip te worden. Na Frankrijk volgde België, Italië en Engeland, Maar nu is de belangstelling overal ontwaakt. De Acropolis bij Athene wordt van een enorme Philips-installatie voorzien, ter wijl in Mexico, Cuba, Columbia, Libanon, Spanje, Arabië, Israël gedacht wordt over de mogelijkheden, die deze nieuwe vorm van ontspanning biedt. De heer Houdin, conservator van het machtige kasteel Chambord, zag op een onweersavond de illuminatie van het weerlichten op het grootse monument. Hij kwam op de gedachte om een kunst matige verlichting aan te brengen, die ge paard zou moeten gaan met geluidseffec ten. Als vanzelf volgde toen de vraag naar een inspirerende tekst. Toen was hij nog maar één pas verwijderd van de mogelijkheden, die de moderne geluids techniek biedt om het geluid door middel van een aantal luidsprekers zich te laten verplaatsen. Toen het idee gerijpt was, werd de medewerking toegezegd van een aantal technici en artisten. Het werd geen half werk. Het beste, dat Frankrijk op artistiek en technisch gebied kon opbren gen, werd ingeschakeld en het resultaat overtrof alle verwachting. Een groot aantal kastelen volgde verras send snel het voorbeeld op. Nu reeds zijn de verbazingwekkende resultaten op het gebied van vreemdelingenverkeer geboekt. Te Chenonceau, een onaanzienlijk dorpje met 200 inwoners, moesten een paar flinke hotels gebouwd worden om de stroom van vreemdelingen aan nachtlo- gies te helpen. Dit is één voorbeeld uit velen. Wat deed Nederland? Den Haag be reidt een „Con et Lumière" voor, maar Wijk bij Duurstede kreeg in het vorig jaar de première. Dit behoeft niet te ver wonderen. Dit oude stadje, op zichzelf reeds interessant, omdat de bezoeker er de oudheid als 't ware ruikt ea proeft, biedt een unieke gelegenheid voor een Klank- en Lichtspel. De overblijfselen van het kasteel „Duur stede", omringd door een slotvijver met een achtergrond van massaal geboomte, voldoen aan alle voorwaarden, die er ge steld kunnen worden voor de opvoering. Bisschop David van Bourgondië koos aan het einde van de 15e eeuw deze plaats, omdat er zich reeds een 13e eeuwse grote, vierkante verdedigingsto ren, een donjon, bevond. Hij bouwde een enorm kasteel met een nog veel grotere ronde toren. Deze ronde toren is grondig gerestaureerd; de 13e eeuwse donjon is in verval; overigens zijn er nog slechts muurfragmenten. Maar juist deze elementen vormden het ideale uitgangspunt voor een „Son et Lumière". Voor het publiek was eea al even natuurlijke als mooie plaats be schikbaar. Hiermede ligt Wijk bij Duur stede op alle andere plaatsen voor en er is niemand, die zich bezorgd zal maken, dat dit décor overtroffen zal worden. Hier konden de Middeleeuwen beleefd worden in eigen atmosfeer, in eigen muziek en in eigen taal. Dit leidde reeds tot een groot succes in het zomerseizoen 1958 en er bestaat geen twijfel, of vele duizen den zullen dit jaar het vernieuwde pro gramma komen zien. Het grote voordeel van het Klank- en Lichtspel is, dat het niet afhankelijk is van de weersgesteldheid. Het is geen zeldzaamheid, dat in ons land vertoningen in de open lucht „in het water vallen", waaruit dan een „strop" resulteert voor de organisatoren. Son et Lumière vangt de moeilijkheden op. Hier wordt het volkomen nieuwe geboden en bij iedere weersgesteldheid kunnen de voorstellingen doorgaan, om dat het gehele programma „op de band" staat, zowel het licht als het muzikale gegeven. De kost gaat aan de baat voor uit. Dat is hier wel in sterke mate het ge val. De voordelen zijn echter evident. Ook van het publiek, dat eenmaal weet, dat het iedere avond die het zich goed dunkt kan gaan. Dit is nu van Wijk bij Duurstede niet helemaal het geval. Om dat eerst vanaf de 15e juni iedere avond gedraaid wordt en dat nog wel tot 15 september. Van 9 mei tot 15 juni zijn al leen de week-einden en de tweede Pink sterdag aan bod. Het kwam de organisa toren voor, dat de maand mei teveel koude avonden kan hebben om reeds tot een voorstelling van elke avond over te gaan. Overigens zijn er in dit seizoen in to taal 110 avonden, dat „Son et Lumière" gegeven wordt. (Ja suffit. Over het programma van dit jaar en wellicht voor de eerstkomende jaren behoeft geen rookgordijn te hangen. Over de merites zal straks de pers oordelen. Van de feitelijke inhoud moge hier in 't kort verhaald worden. Na een inleidende muziek vertelt de stem van Albert Vogel over de oude geschiedenis van Wijk bij Duurstede. Want het grote pubhek moet even „gegidst" worden. Wie wil niet in een kort bestek horen over de plaats waar men zich bevindt. Daarna begint het eigenlijke programma, dat uit vier de len bestaat. Eerst wordt de ballade van het Wilde Woud van Hendrik de Vries door Wanda Reumer voorgedragen. Dan zegt Ellen Vogel de wondermooie taal van het monument van onze Mid deleeuwse letterkunde „Heer Halewijn". Dik Visser begeleidt haar met de luit „het verhaal van het gepassioneerde meisje, dat het hoofd van haar belager triomphantelijk thuis brengt", We zien haar bij haar verwanten om toestemming te vragen voor haar hachelijk avontuur. Daarna op haar kamer als ze zich gaat tooien voor haar (al te denkbeeldige) geliefde. Op de achtergrond van het kas teel is de weg die langs het galgenveld voert. Daar hoort u de gesprekken en elders het gesprek met de moeder van Halewijn. Bij het slotfestijn glorieert het kasteel in een zee van licht. Het tweede nummer is „Koning Louys en zijn dochter", een door Hella Haasse uit het Frans vertaalde Middeleeuwse ballade. De koning op zijn troon, de kerker, de smachtende minnaar, krijgsvolk, het dichtslaan van de kerkerdeur, de bevrij ding, het wordt alles visueel en auditief aan de toeschouwer opgedrongen, hoewel nergens een persoon voor het voetlicht treedt. Voor velen blijft dit een raadsel en de oplossing kent alleen hij, die dit spel van Klank- en Licht beleefd heeft. Er gaat van deze nieuwe kunstvorm een bepaalde rust uit, de rust van de bezon ken schoonheid van het verleden. Het derde programma-nummer „de be dreigde veste" is een mozaiek van Va lerius liederen, gezongen door het Utrechts Byzantijns koor met een twee tal gedichten van de letterkundigen Ida Gerhardt en Bloem. Liederen die de vrij heid van ons land gedurende de 80-jarige oorlog inzongen, de gedichten die onze knechtschap en herwonnen vrijheid van de oorlog 1R401945 vertolken. Het heiligste nationale bezit, onze vrijheid, waar Nederland thans weer zo veel of fers voor brengt. Het publiek dat in het halfduister haar plaats gevonden heeft gaat langs een andere weg langs het thans hei-verlichte kasteel huiswaarts. De ligging van Wijk bij Duurstede Is voor het moderne verkeer gunstig. In het centrum van ons land gelegen is het van alle windstreken gemakkelijk te be reiken. De provinciale weg van Utrecht via Bunmk voert er heen, maar veel ge makkelijker is het om de Rijksstraatweg Utrecht-Arnhem te kiezen. De uitstekende weg Amersfoort-Wijk bij Duurstede snijdt deze straatweg in de kom van het dorp Doorn. Via Langbroek en Cothen is het dan een weg van slechts 9 kilometer. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", wordt op zondag 14 Juni a.s. een Marswedstrijd gehouden waaraan door een zestiental muziek- en tam boerkorpsen wordt deelgenomen. In de jury hebben plaatsgenomen de heren W. v. d. Peyl, muziekadviseur der Gemeente Haarlem, Marinus Adam toonkunstenaar te Overveen en J. A. Reynhoudt, Kapelmeester bij het Reg. Huzaren van Boreel, te Amersfoort. De wedstrijd vangt om 1 uur aan en vindt plaats Start Arubastraat, Saba- straat, Surinamestraat, Bonairestraat en Paramaribostraat. Te 12 uur worden de deelnemende verenigingen officieel in café „Zomer- lust" ontvangen. De Turnvereniging „Santpoort" houdt op zaterdag 27 juni a.s. een openlucht demonstratie in het Burgemeester Rijkenspark, des avonds 7 uur. Zowel Dames en Herenleden en ad- spiranten nemen aan deze demonstratie deel.

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1