Sardp ocrïs Weeftblad ct an Brodikbeurtat» :balfiguren SCHAKEN Postduivenberichten. Afscheid leerlingen Adolf van Nassauschool Jeugduitwisseling. Burgelijkestand. Examens. Door zonne-energie gedreven naaimachine. 200 JAAR, 300 METER. Wat zijn vitamines Chr. Geref. Kerk R.K. Kerk, Santpoort 'ZUNDAG SDTE N' SI ARTSÏK J TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. aargang no 19 ktie 'errasweg 31 erkerinklaan 45 ave van Irukkerij Comegge 'elefoon 8619 Vrijdag 24 juli 1959 Administratie en advertenties: Drukkerij Comegge Terras weg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 ISi ND ARISCHE zo tot de oudere garde gaat be- dan kan het met je geest ver in het verleden je goed doen. Dat monden we dezer dagen voor de zo- keer, toen we een foto onder de tregen van het Nederlands Elltai, j Tweede Paasdag van hét jaar \lbions (voetbal-) zonen voor het n de geschiedenis van het Neder- voetbai een nederlaag toebracht. :gendarische voetbalploeg, die op ,art 1913 Engeland inet 2-1 ver- vermeldde bet bijschrift, lnder- zo dachten we, voor ons, als n, zijn dat legendarische figuren, zelfs voor degenen onder onze lminnende lezers, die minder kruis- iter de rug hebben dan wij, moeten, enden wij, namen als die van De r en Göbel toch ook wel iets zeg- ierdaad, dat was een gebeurtenis, 'erwinning van onze Nederlandse llers op de Engelsen. Daarvóór waren ze tegenover de bekwame i Woodward en zijn mannen steeds os geweest. We herinneren ons 12-2 nederlaag, welke onze land- n in Darlington leden, gevolgd of :gegaan door 8-1 en 9-1 neder- en toen later in Huil, dank zij het menale doelverdedigen van Göbel n beweert wel eens, dat deze Arn- dokter de beste doelman is ge- die we ooit gehad hebben de tders slechts met 4-0 verloren, werd i een uitstekende prestatie aange- dollandse) helden van de dag in ffen tegen „de" toenmalige voetbal waren Göbel (Vitesse), De Korver ia) en De Groot (Sparta). De mmer speelde de wedstrijd van z'n en zo fel konden de schoten van de ie aanvallers niet zijn, of Göbel e feilloos te stoppen. Spil De Kor- ad tot taak Albions aanvalsleider i Woodward zoveel mogelijk uit akelen en het moet voor deze sym- ke Spartaan één der mooiste her- igen uit zijn prachtige voetballoop- geweest zijn, dat hij daarin zo won- 1 geslaagd is. Sparta-kanon „Huug" de Groot voor de twee Hollandse doel- Bij de Nederlandse voetbal- jsiasten uit die dagen genoot De als kanonnier een grote bekendheid 3 hij bij de thuiswedstrijden van i een schietkans kreeg, liet het pu- al bij voorbaat een langgerekt ïuug" horen - maar na afloop van dstrijd op Houtrust had hij er on- feld enige tientallen Engelse be- :raars bij gekregen, en onder dezen :n we iti de eerste plaats de Britse :rdediger Brebner, die, zo menen is te herinneren, aanvankelijk zon- rndschoenen keepte een opval- ïts in die dagen maar na kennis- g met De Groots vliegende schoten eiliger vond „beschermend mate- aan te trekken. :over dit artikeltje over legenda- voetbalfiguren, dat geen andere ling heeft dan het levendig houden le namen van een drietal Neder- voetballers, óók bij de jongeren wie we werkelijk trots mogen zijn. rtte geven we voor de ouderen onze lezers nog even de namen et roemruchte Oranje-elftal, dat na 1 zege op Engeland een golf van Irift door de Nederlandse voetbal- 1 deed gaan: Göbel (Vitesse) 'eldt (U.D.) en Bosschart (Quick- I; Boutmy (HBS), De Korver ta) en Tonny Kessler (HVV); der Wolk (Sparta), Westra van (Achilles-Assen), De Groot ta), Vos (UW) en Dé Kessler 1). We houden ons overtuigd, dat ten van deze namen hun enige pret- genblikken en herinneringen zal be- r, evenals het „neerpennen" van dit 1 schrijver dezes heeft gedaan. \ALD VOETBAL dagen publiceerde de Sportkroniek imen van de elftallen, die in het ide seizoen aan de competities van etaalde voetbal zullen deelnemen, aren er niet minder dan 150. Acht- ezer elftallen komen uit in de Ere- 16 in de le divisie A, 17 in de isie B, 12 in de 2e divisie A (waar- EDO en Haarlem) en 13 in de 2e B. De overige ploegen -alle e elftallen van in de hogere divisies de verenigingen werden onder- :ht in twee reserve le divisies en eserve 2e divisies. ril bovenstaande zeker niet zeggen, ns land minstens 150 x 11 betaalde alters telt, want vooral in de tweede en der bij het betaalde voetbal gebrachte clubs komen tal van spe- it, die geen cent verdienen aan hun Maar wanneer we in de Sport- :k lezen, dat het viermaal zoveel ters tellende Frankrijk slechts 700 de voetballers heeft en minder heeft met een prof-sectie dan ons dan lijkt het er op, dat zij, die be- i, dat er in Nederland te veel semi- profclubs zijn gelijk hebben. En een ver gelijking met Frankrijk gaat inderdaad beter op dan één met Engeland, omdat het in Frankrijk net als in ons land ama teurclubs met een amateurbestuur, veel amateur- en jeugdelftallen en een prof elftal met reserves zijn en niet zoals in Engeland officiële profclubs in de trant van naamloze vennootschappen met directeuren en aandeelhouders. „Dat Nederland bijna tweemaal zo veel betaalde voetballers heeft als Frank rijk", schrijft M. J. Adriani Engels in de Sportkroniek, „stemt beslist niet overeen met de spelkwaliteit. Van tijd tot tijd zien we in ons land voetballers, die betaald worden, maar die eigenlijk geld toe zou den moeten geven om de naam semi-prof te mogen dragen." CLUBS IN MOEILIJKHEDEN Toen het Arnhemse Vitesse nog tot de amateurklasse behoorde, hebben we het altijd voor een club „in bonus" versleten. In het laatste nummer van de Sportkro niek lazen we echter, dat de schulden last der vereniging was aangegroeid tot 66.000 (waarvan ongeveer 45.000 huurschuld aan de gemeente) en dat het vorige seizoen een tekort had opgeleverd van 25.000. SCHAAKCLUB „SANTPOORT" In de beslissingswedstrijden tussen de 3 degradatie-candidaten van groep I der onderlinge competitie bleef tot nu toe de spanning er volkomen in. Schuurman en Oosterling kwamen na 'n spannende par tij nl. niet verder dan remise. De volgende partij Tuning-Schuurman kan echter de beslissing brengen indien Schuurman óf Tuning de volle winst be haalt. Wordt 't remise, dan krijgt een en ander nog een verleng-stukje! Voor de zomer-competitie waarvoor gelukkig goede belangstelling blijft be staan konden de volgende uitslagen genoteerd worden: Stalvoort-Lammerts- ma 1-0: Kroone I*)-Koolhaas II 1-0; Geus II-Kruijff III remise; Leysma-Lub- ken 0-1; Baljet III-Kesting II 1-0; Sterk Sr-Tuning 1-0; Sterk Jr-Vos 0-1; Par- son-Kieiviet afgebr. groep. Ditmaal konden Baljet en Kruijff resp. 1 en een punt extra aan hun score toevoegen, door hun resultaat tegen hoger-geklasseerden. Ook Lubken deed 't weer goed door van Leijsma te winnen, terwijl de jonge Par son kranig stand hield tegen Kievit. P.V. SNELLE WIEKEN, SANTPOORT Wedvlucht vanaf Duffel (150 km) jonge duiven. Bij Noord-Westen wind werden de dui ven gelost om 8.10 uur. De eerste duif bereikte haar hok om 10.44 u„ de laatste prijsduif op 10.54. In concours waren 213 duiven. De uitslag was: E. Gorter 1, 9, 20, 28, 31; M. Janssen 2, 11, 16, 27, 32, 35, 43; B. Jenninga 3, 5, 7; A. Tervoort 4, 38; A. Tabernal 6, 8, 12, 15, 29, 33, 34; C. Koks 10, 30, 40; P. Rozemeyer 13, 17; J. Molenkamp 14, 18, 19, 22, 23; J. Hoogzaad 21, 24, 37; J. Heeremans 25; J. Andriesma 26, 36, 41; P. Tiebout 39; B. Baak 42. Wedvlucht vanaf Bordeaux (930 km). Gelost op zaterdag 10 uur, bereikte de eerste duif haar hok op zondag 10.30, de laatste prijsduif maandag 19 uur. Uitslag: J. Andriesma 1; J. Hoogzaad 2, 5; A. Tabernal 3; M. Janssen 4. POSTDUIVENVERENIGING DE „LUCHTPOST" Uitslag wedvlucht oude duiven van Cor- beil, d.d. 12 juli j.l.; afstand 450 km. De duiven werden om 5.00 uur gelost met sterke Z.W. wind. Eerste duif: 9.41 uur; laatste duif: 10.00 uur. Totale uitslag: G. Brouwer 1; G. Bierman 2, 7; N. v. Duijn 3, 5, 6; K. Bouwer 4; P. Koning 8, 9; A. Hols 10. Uitslag van de eerste wedvlucht voor jonge duiven van Roosendaal; afstand 100 km. De duiven werden om 8.30 uur gelost met Z.W. wind. Eerste duif: 9.33 uur; laatste duif: 9.42 uur. Totale uitslag: N. van Duijn 1, 30; G. Bierman 2, 7, 18, 19, 23, 31, 33; G. Grouwer 3, 8; M. Vis ser 4, 6; W. Dekkers 5, 15, 21; P. v. Zijl 9; P. Beiser 10, 27; H. Bakker 11, 17, 24; G. v. d. Wensch 12, 13; P. Koning 14, 16, 22; K. Bouwer 20, 32; Th. v. Zwie- ten 25, 26, 28; G. Maas 29. Uitslag wedvlucht jonge duiven Duffel, afstand 150 km. De duiven werden om 8.10 uur zondag 20 juli in vrijheid ge steld met N.W. wind. Eerste duif 10.39 uur; laatste duif: 10.55 uur. Totale uitslag: Th. v. Zwieten 1, 6; W. Dekkers 2, 4, 5, 25, 17; K. Bouwer 3, 26, 27; G. Bier man 7, 14; G. v. d. Wensch 8, 10, 20; A. Hols 9; H. Bakker 11, 18; M. Visser 12, 13, 15, 16; N. v. Duijn 19, 21; P. Koning 23, 24, 28; G. Brouwer 22, 25. Vrijdagavond, de 17de juli, zijn de beide zesde klassen van de Adolf van Nassau school voor het laatst bijeen geweest. In het gymnastieklokaal van de school werd met medewerking van de oudercommissie van de school de leerlingen 'n afscheids avond aangeboden. De leiding van de avond was in handen van de heer C. Pels, onderwijzer van één van de beide klassen. Het hoofd der school, de heer D. J. Scholten, die wegens ziekte de laatste weken geen les had kunnen geven, kon deze avond gelukkig weer voor een deel bijwonen. Tot vreugde van zijn leerlingen en hun ouders. Het eerste deel van de avond werd ge vuld door enige leerlingen van de schei dende klassen zelf. Zij droegen iets voor of maakten muziek. Twee meisjes voer den, verkleed als oude dames, een samen spraak op die voor deze gelegenheid door de heer H. Bouman was geschreven: herinneringen aan de Adolf van Nassau school in het jaar 2030. De heren D. J. Scholten en C. Pels richtten zich ieder in een korte toespraak tot de kinderen die zij aan allerlei soort voortgezet-, middelbaar- en nijverheids onderwijs afleverden. De heer Scholten drukte hen op het hart, dat het leven nu pas begint. De heer Pels riep hen op flinke mannen en vrouwen te worden, die staan voor hun overtuiging en res pect hebben voor hun medemensen. Als jeblieft, zorg er voor geen nozems te worden, zei hij. Namens de oudercommissie dankte de heer Bouman het hoofd van de school, de heer Scholten, en in hem alle onder wijzers en onderwijzeressen, die voor deze klas hebben gestaan, voor de toe wijding en de zorg, die aan het onder wijs is gegeven. Met gerechtvaardigde trots kon er op worden gewezen, dat de twaalf candidaten voor het toe latingsexamen middelbare school uit deze klas alle twaalf zonder mondeling exa men te behoeven te doen zijn geslaagd. De hele school heeft bij de sportwed strijden en het verkeersexamen een uit stekend figuur geslagen. De schoolreisjes, die zoveel voorbereiding vragen, zijn weer uitstekend geslaagd. De leerlingen brachten hun dank tot uiting door aan de onderwijzers en hun echtgenoten een album, sigaren en bloe men aan te bieden. Het poppentheater „Merlijn" verzorgde een uitstekend geslaagde voorstelling van een Javaanse sage waarvan de ouders, die in verheugend groot aantal van hun belangstelling blijk gaven niet minder ge noten dan de kinderen. Met een fraai getekend getuigschrift en een herinneringstegel, hun geschonken door de oudercommissie, verlieten de jon gelui voor het laatst gezamenlijk hun school. De aanwezige onderwijzers en onderwijzeressen hadden vele handen te drukken. Zaterdag vertrokken een aantal jongens en meisjes uit de gemeente Velsen naar Bergisch-Gladbach (Duitsland) waar ons fanfarecorps „Wilhelmina" enige weken geleden zo'n fantastische ontvangst ten deel viel. Vrijdag 25 juli komen zij weer terug en brengen hun gastheren voor enige dagen mede. Overleden: J. Th. Böhm, 85 jaar, Terras- weg 1. Ondertrouwd: J. Meulenkamp, Wulver- derlaan 5 en E. Schuyt, Meerstraat 82, Beverwijk; H. Krul, Clarionlaan 5 en M. A. Hartung, Crayenesterlana 132, Haar lem. Bevallen: M. Smakman-Bakker, d., Cura- gaostraat 12 bov.; W. v. d. Pias-Mos, z., Brederodelaan 59; M. Koedijk-Rehveld, d., Voorplaats 6; J. M. Nijssen-Groen, d., Rijksweg 293, W. Mendel-Meijer, z., Hoofdstraat 226, J. P. Kraayeveld- Gelderman, Crijnsensstraat 32 Aan de Hogere Technische School be haalden het einddiploma afdeling werk tuigbouwkunde, onze plaatsgenoten C. P. Koomen, A. M. W. Nederkoorn, J. Sam son, H. van Schoonhoven en H. de Vries. Voor de afdeling scheepsbouwkunde: A. L. Volkerts. Bij de gehouden Mulo-examens slaagde voor diploma B: J. Slings. Aan de Lagere Technische School te Haarlem slaagden voor de cursus 1958- 1959 onze plaatsgenoten: Diploma metaalbewerken: R. P. de Jong; diploma 2 B timmeren: R. Vodegel; di ploma schilderen: A. G. Hoefakker. Een diploma voor de school voor scheep- werktuigkundigen kreeg: J. M. Uyl. GESLAAGDEN TECHNISCHE SCHOOL IJMUIDEN Afdeling machine'bankwerken: R. Visser, J. de Beurs, H. A. P. Boot, P. A. J. Duin, A. Hoogeveen, J. Kraaye- veld, J. v. d. Lageweg, P. Langereis, J. Meijboom, G. Ocenasek, J. v. d. Oever, A. Oomen, C. J. Rosier, P. Zuurbier, C. Boer, H. J. Spijkerman, J. J. Brode, A. Bijleveld, E. M. v. Dorp, G. v. Hooff, Th. Jacobsen, P. Janmaat, W. v. d. Lee, C. v. d. Leek, H. Nieuwland, Th. v. Nimwegen, J. A. Slinger, F. Stedelaar, C. H. v. d. Ven, J. Frietema. Geen diploma twintig leerlingen. Dick van Leeuwenprijs R. Visser. Afdeling elektrotechniek: A. Bakker, W. Bobeldijk, J. D. Brink, R. W. Bruin, G. Grapendaal, J. H. Groe- neveld, A. P. Klein, A. H. Kocx, A. Liesker, W. H. Nol, G. Radsma, E. A. Scholder, J. AA. Smit, W. Dekker, J. Frietema, G. G. de Gelder, P. C. v. Har ten, R. ten Hoorn, S. A. J. John, H. A. W. Kouw, C. Leijsen, P. W. Meijer, A. J. W. Scholten, J. Stapper, H. J. Starken, W. N. Strating, F. Tiemeijer, H. Tol, Th. Verhoef, G. v. d. Vlerk, J. W. de Vries, P. F. Zwaan. Geen diploma zeven leerlingen. Dick van Leeuwenprijs J. Frietema. Herexamen twee leerlingen. Afdeling timmeren: J. de Graaf, F. Haan, J. N. Harsveld, J. Hutter, O. Otto, J. F. Oudemast, J. H. Rol, J. C. Schrama, A. L. Smit, J. H. v. Someren, A. Stobbelaar, A. P. J. Sunten- maartsendijk, M. Th. Veer, L. de Vries, M. Willemse, J. Wijs, M. Bakker, E. H. Geerling, P. Gravemaker, J. de Groot, R. Hubregtse, P. Kuys, D. Lokhorst, H. Piepers, A. Plug, B. Roos, E. Unij, J. Wester, N. Tromp. Geen diploma vijf leerlingen. Dick van Leeuwenprijs L. de Vries. Afdeling schilderen: H. Deiman, G. Karsseboom, L. Ligter- moet, J .Meijer. Dick van Leeuwenprijs J. Meijer. Afdeling loodgieten: W. J. de Boer, E. v. Everdingen, PI. A. Hessen, C. Koning, C. Koper, H. L. Vis- scher. Geen diploma een leerling. Dick van Leeuwenprijs W. J. de Boer. Afdeling autotechniek: J. H. v. Bakel, A. C. v. Ees, C. J. Hel- bers, A. v. Koeveringen, H. J. Leguit, C. J. A. M. Oomen, W. C. H. v. Oosten, J. Pauwels, J. H. Rozemeijer, H. B. Sten- foort, A. v. Weelderen, H. K. Wielinga, J. H. Wolken, J. A. de Zwaan, L. Heilig. Geen diploma twee leerlingen. Dick van Leeuwenprijs C. J. A. M. Oomen. Afdeling fijnmetaalbewerken: P. E. v. d. Acker, P. C. Bouhof, B. C. Bouman, F. C. Brouwer, P. Capaan, P. S. Cupido, C. v. Duren, J. Dijkhuizen, J. H. O. Holtslag, C. M. Ingwersen, J. A. Klaus, F. de Koe, J. C. C. de Lijzer, J. L. Nijmeijer, C. v. Pel, R. Willemsen, J. N. Willemse. Dick van Leeuwenprijs J. Dijkhuizen. Evenement voor Nederland: Onder de vele noviteiten, die de Ten toonstelling „Hart van Brabant" in het Leypark te Tilburg van 24 juli t/m 16 augustus zal laten zien, valt wel bijzonder op een Singer-naaimachine, welke recht streeks wordt aangedreven door energie van de zon. De lichtenergie wordt omgezet in elek trische kracht door een batterijen-paneel met silicium goto-galvanische elementen, bestaande uit 144 grote enkele kristallen van silicium. De cellenbatterij produceert een stroom van ongeveer 24 volt en drijft een nor male naaimachine aan met een snelheid van 230 omwentelingen per minuut. Deze imaginaire eenheid, welke een resultaat is van de onderzoekingen van de Re search and Development Division van Singer, heeft momenteel nog weinig com merciële waarde, tengevolge van de hoge kosten der elementen. Het geeft echter een beeld van de toe komst, waarin de huisvrouw haar naai werk in de tuin doet, waarbij zij een ele mentenbatterij naar de zon keert, wan neer zij de machine wil gebruiken. Op „Hart van Brabant" wordt een klas sieke Singer-naaimachine gebruikt, maar de oorsprong van de elektriciteit, die haar doet draaien, is minder klassiek, daar het hier zonne-energie betreft. De energie, die de zonnestralen bevatten, is opgevangen door een gericht paneel, dat een serie zonlichtcellen bevat, welke lij ken op die, welke in sommige Ameri kaanse satellieten zijn gemonteerd en ook op de Spoetnik II. De elektrische energie is verzameld in een accumulator van cadmium nikkel en staat ter beschikking van de gebruikster van de naaimachine. De tentoongestelde machine is een proto type, dat zeer de aandacht trekt, maar nog niet in de handel is. De eerste week van augustus mag voor heel Nederland een week van zeven hondsdagen betekenen, hij is echter voor ons dorp een feestweek. Een fiësta, waar het niet Spaans (met stierengevechten) aan toegaat, maar Santpoorts en dat al 200 jaar lang. Want twee eeuwen her werd door de overheid, toen de schout en schepenen van de ambachtsheerlijkheid Velsen ende Santpoort, dan Maria Sebouts, eigena resse van de herberg De Weyman, toe gestaan een draverij voor paarden over een korte baan (de tegenwoordige Hard draverslaan) te houden. Het winnende paard verkreeg een zilveren zweep voor zijn eigenaar, die dan prompt aan iedere pikeur een half anker wijn schonk! De gemeentesecretaris Wynoldy Daniels vond 25 jaar geleden in het Velsens ar chief deze gegevens. Daaraan danken wij nu een tweede eeuwfeest, dat even als in 1759 de drafsport tot hoogtepunt heeft met als inzet opnieuw een zilveren zweep, die nu een sportieve jaarlijkse ruilhandel zal veroorzaken. Deze wissel- prijs zal zeker naast de aantrekkelijke geldprijzen een grote trekpleister blijken te zijn voor de renstallen, want die zil veren zweep is de vertegenwoordiger van een eeuwenoude Santpoortse tradi tie. Waarschijnlijk de oudste kortebaan- traditie in Nederland. In die feestweek zijn nog meer overgeleverde gebruiken. Men weet amper of niet wanneer de ring- rijderij op losse paarden er kwam en het draven niet ga-lop-pe-ren, van de boerenpaarden. Het wielrennen werd vijf jaar geleden voor het eerst gedaan. Dat is maar kort geleden, zo is er dus ook een jongste traditie. Al deze evenementen worden sinds 1936 door de Harddraverij-Vereniging Sant poort en Omstreken georganiseerd. Daarvoor had een commissie gezorgd dat de edele paardensport, ook in de crisisjaren, levend bleef, maar er was een behoefte aan een o.a. financieel draagkrachtiger organisatie. Vooral de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport draagt tegenwoordig ertoe bij dat donderdag in de eerste week van augustus het hippisch gebeuren aan de Westlaan kan plaatshebben. Toch is de kern, het wezenlijke van de kortebaandraverijen sinds 1759 niet ver anderd. Goed, in die jaren riep men bij de start: Voort en nu: Op Uw plaatsen, een, twee, drie, klaar, af, toen had men bookmakers en nu een toto. Maar nog steeds is het paard er in onze wereld en de eer van een zilveren zweep te bezit ten is hoog. wmh Over vitamines wordt veel geschreven en veel gepraat. Vaak blijkt het aantal ver keerde begrippen en misverstanden er over groot. Daarom zullen we een en ander over deze voedingsstoffen uit de doeken doen. Vitamines zijn geen wondervoedsels, die wij speciaal nodig hebben in geval van ziekte, zwakte of verminderde weerstand. Het zijn stoffen, die voortdurend betrok ken zijn bij de normale levensprocessen (spijsvertering, vorming van lichaams- sellen, werking van 't zenuwstelsel e.d.). Zij zijn altijd onmisbaar in de voeding en wanneer lange tijd te weinig van be paalde vitamines wordt opgenomen is dit nadelig voor deze processen. Vitamines zijn geen levende stoffen; we kunnen dus niet spreken van „doodgaan" van vitamines. Vitamines kunnen in het laboratorium gemaakt worden, hetgeen voor levende stof nog nooit mogelijk is gebleken. Vitamines zijn scheikundige stoffen, die, al gaan ze dus niet dood, wel onwerkzaam kunnen worden, b.v. door warmte, inwerking van zuurstof. Niet alle vitamines hebben veel te lijden van verhitting. De vitamines, die voor komen in melk, eieren, boter, margarine, vlees, vis b.v., kunnen er goed tegen. Het is vooral het gehalte aan vitamine C (in groente, fruit, aardappelen), dat bij lang bewaren, bij bewaren bij hoge temperatuur en bij verhitten achteruit gaat. In aardappelen en diverse groenten, die op een juiste manier zijn gekookt, en in sommige gestoofde vruchten kan ech ter nog veel vitamine C voorkomen. Dat de vitamines met verschillende na men worden aangeduid, is niet zo maar een aardigheid: zij zijn alle verschillend van samenstelling en hebben alle een ver schillende functie in het lichaam. De mens kan slechts enkele vitamines zelf vormen in zijn lichaam, b.v. vitamine D, onder invloed van zonlicht. (In dit opzicht zijn diverse diersoorten ons de baas.) Daarom zijn we voor een vol doende toevoer van de meeste vitamines op een goede voeding aangewezen. In het algemeen is het niet nodig vita minepreparaten in te nemen. Bij stoor nissen in de spijsvertering, bij ernstige tekorten of tijdens en na een langdurige ziekte kan het echter wel eens noodzake lijk zijn dergelijke preparaten te gebrui ken. Het is aan de behandelende arts hierover te beslissen. Voor een teveel aan vitamine D moeten we b.v. oppassen. Het is niet gewenst kinderen èn levertraan èn veel met vita mine D verrijkte produkten te geven (b.v. sterk gevitamineerde margarine) of zo wel levertraan als hoogtezonbestraling. Ook hierbij kan men het best op het ad vies van de dokter afgaan. Rijke vitaminebronnen zijn: vitamine A: lever, nier, kaas, boter, mar garine, room, eieren; caroteen (hieruit kan het lichaam vita mine A maken): wortelen, groene groen ten; vitamine B: lever, nier, spiervlees, vis, noten, peulvruchten, brood (vooral bruin en volkoren brood), gistextrakt, melk, karnemelk, eieren; vitamine C: diverse groenten (o.a. bloemkool, spruiten en andere koolsoor ten), diverse vruchten (o.a. zwarte bes sen, aardbeien, sinaasappelen, citroenen, kruisbessen)aardappelen. Van de meeste vitamines behoeven wij dagelijks maar heel weinig op te nemen, nog niet eens een honderdste van een gram. In onze levensmiddelen komen ook maar zeer kleine hoeveelheden vitamines voor. De omstandigheid dat het vitamine gehalte van onze levensmiddelen zo uit eenloopt is een van de redenen, waarom het gewenst is veel variatie in het menu aan te brengen. Ds. J. J. Rebel te Murmerwonde heeft het beroep naar de Chr. Ger. Kerk van Haarlem-Noord/Santpoort aangenomen. Deze kerk was sedert november 1958 vacant door het vertrek van ds D. H. Biesma naar Lisse, ,9 Zondag 26 juli, St. Christoffelzondag. H.H. Missen te 7 uur, 8.15 en 1130. Hoogmis te 9.30 uur. 's Namiddags te 4 uur kort lof ter ere van St. Christoffel, daarna zegening van auto's en gemotori seerde voertuigen op het kerkplein. Gedurende deze week de H.H. Missen te 7 en 8 uur. Zaterdag 1 augustus, geen broeder schapslof. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur Prof. Brillenburg Wurth Kampen Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds S. van Zwoll, Kampen 4 uur ds, D. Coppoolse, Hengelo Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur E. H. Boer, Koog-Zaandijk Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.45 unr ds J. v. d. Berg, IJmuiden Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 unr ds G. Nijenhuis Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds. J. C. Remijn 19 uur ds. G. J. Waardenburg, Haarlem Musis Sacrum, 10.15 uur 10.15 uur ds P.M. v. Waarden, Wesepe Zondag a.s. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN ZONDAG A.S.) Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 2560—8284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—57903 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr Lammerts, Curagaostraat 18 b Santpoort, Tel. 8756 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1